PZC Ontdekkastelen op bijna alle scholen 101-jarige is mens van de dag Maat is vol voor campinghouder 15 Afval in Grevelingen dure grap Onderzoekers zien mogelijkheden om toerisme te bevorderen agenda Zomerconcert in kerk Burgh vrijdag 20 juni 2003 Lasten Auto vernield bij aanrijding Reserve Doel Snelheid Hoge Zoom omlaag Botsing door voorrangsfout Inbraken in campers Autoinbraken in Goes Vergunning kerk Veere verlengd Onwaarheden door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Natuur- en recreatieschap De Grevelingen krijgt steeds vaker te maken met illegaal in het gebied ge dumpt afval. Dat kost geld. Ook de kosten die het schap moet maken om moedwillige vernielingen te herstellen ver tonen een stijgende lijn. Dat blijkt uit de toelichting op de begroting voor 2004 van het schap. Om de omgeving van de Punt van Goeree/Springersgors, ha ven Springersdiep, Kabbe- laarsbank, Middelplaathaven en West Repart schoon te hou den volstond in 2002 nog een bedrag van ruim 72.000 euro. Voor 2003 werden die kosten begroot op meer dan 85.000 en voor 2004 houdt het schap er ernstig rekening mee dat de re kening alleen voor dat deel van het Grevelingengebied wel eens op kan lopen tot over de 92.000 euro. Ook op andere fronten zijn de kosten voor het schap toegeno men. De personeelslasten zijn vanwege indexering opgelo pen, maar de subsidiebedragen van het Rijk (nog) niet. Daar staat tegenover dat de op brengst uit huren en erfpacht voor het schap gestegen zijn. Alles bij elkaar slaat de balans door naar een begroot nadelig saldo van 856.000 euro. In de begroting voor 2003 was dat nadelig saldo met een bedrag van 825.257 euro 3.7 procent lager. Wanneer en onder welke voor waarden de rijksoverheid defi nitief uittreedt is nog niet be kend. Het Rijk vangt tot nu toe 60 procent van het nadelig sal do op. De provincie Zuid-Hol land neemt 25 procent voor haar rekening en de provincie Zeeland 10 procent. De reste rende vijf procent komt op het gezamenlijke bordje van de ge meenten Dirksland, Goederee de, Middelharnis, Oostflakkee en Schouwen-Duiveland. Van de laatste wordt voor 2004 een bijdrage van 18.089 verwacht. Ondanks het gestegen negatie ve saldo acht het bestuur van het Grevelingenschap het niet nodig de parkeertarieven - goed voor 3 0 procent van de in komsten - te verhogen. Ook voor wat betreft de liggelden zijn voor 2004 vooralsnog geen aanpassingen te verwachten. Grevelingen moet spannender door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Het Grevelin gengebied moet toegankelijker en spannender. Het water en de eilandjes kunnen beter benut, de heckrunderen dienen ver vangen door wat 'mensvriende lijker' grazers en om meer uit het gebied te halen moeten er veel meer lange-afstandswan- del- en fietspaden komen. Dat zijn de belangrijkste aan bevelingen uit het onderzoeks rapport Grevelingen Grandi oos. Grevelingen Grandioos is het resultaat van een zoektocht door het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) naar de recrea tieve ontwikkelingsmogelijk heden van de Grevelingen. Het BTZ ging in het kader van de speurtocht in gesprek met ge bruikers van het gebied en dat leerde dat het ontbreken van wandel- en fietsroutes als één van de grootste manco's wordt gezien. De potentie van het gebied is, haasten de onderzoekers zich te zeggen, groot. De natuurlijke weidsheid is één van de sterkste punten en verrassende elemen ten als eilandjes geven het meer een totaal andere beleving dan hetlJsselmeer. Toch is er sprake van een fors aantal knelpunten. Behalve aan wandel- en fiets routes ontbreekt het aan slecht weervoorzieningen en wordt onvoldoende ingespeeld op de vraag naar avontuurlijk en te gelijkertijd veilig vermaak. KERKWERVE - Twee auto's zijn gisteren rond 16.15 uur be schadigd geraakt bij een kop- staartaanrijding op de Provin- cialeweg te Kerkwerve. Een 50-jarige man uit Duits land reed vanuit de richting Serooskerke (S) over de Provin- cialeweg in de richting van Zie- rikzee. Hij remde af en gaf rich ting aan naar links om een perceel op te rijden. Een 57-jari- vrouw uit de gemeente Rei- merswaal reed achter de man en bemerkte te laat dat er geremd werd. Ze reed vol op de Duitser in, waardoor haar auto volledig vernield werd. Het voertuig moest worden weggesleept, de auto van de Duitser raakte aan de achterzijde gedeukt. Er raakte niemand gewond. JfREEKA C Tl VITEI TEN REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVLISSINGEN Tei: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl In Grevelingen Grandioos wor den tal van ideeën gelanceerd. Zo is er de suggestie voor reali sering van een eco-eiland waar het café op zonne-energie draait en een ecologisch biertje ge dronken kan worden. Ander idee is dat voor het ook niet-dui- kers laten ontdekken van de on derwaterwereld door middel van een glazen wandelprome nade of een boot met een glazen bodem. Een met kano of water fiets te verkennen waterdoolhof is een andere mogelijkheid. Op het gebied van excursies zou er in de visie van de onderzoekers veel meer moeten gebeuren. De seizoenen worden volstrekt on voldoende benut en er is ook te weinig aandacht voor de histo rie van het gebied. Niet alle ideeën, zo wordt on derkend, zijn even makkelijk haalbaar. Allereerst dienen be staande activiteiten zoveel mo gelijk gebundeld worden en ge combineerd met nieuwe. Terwijl zoonlief surft moet de rest van het gezin kunnen wandelen in de natuur, een broodje uit de re gio eten en op ontdekkingsreis gaan naar de culturele eigenhe den van het gebied. Daarbij gaan de onderzoekers uit van kleinschalige vormen van recre atie. Zoek niet de massatoerist, maar de klant die past bij de identiteit van het gebied, luidt de boodschap. En biedt spannende zaken aan als paal- kamperen (overnachten op een vlot) en een tocht over de ruige natuur van wat 'ploe- terplaten' genoemd wordt. Het onderzoeksrapport komt vrijdag 27 juni aan de orde tij dens de vergadering van de Raad van Bestuur van Natuur- en Recreatieschap De Grevelin gen. De vergadering wordt gehou den in het schapskantoor aan de haven van Bommenede bij Zon- nemaire. Aanvang 13.00 uur. De leerlingen van obs 't Stoofje in Ouwerkerk aan het werk met de leskisten uit het ontdekkasteel. N00RDWELLE - Hofstede Welland Wel- lendweg 12,16.00 uur: Opening wandel en fietsroute langs zeven historische boerderijen; RENESSE - Dorpshuis, 10.00-20.00 uur: Grafische beurs. door Ali Pankow OUWERKERK - Het basison derwijs op Schouwen-Duive land scoort hoog met de aan schaf van zogeheten ontdekkas telen. Vrijwel alle basisscholen in deze gemeente zijn inmiddels in het bezit van zo'n ontdekkas teel. Het is een mooi gevormd meubel vol verschillende leskis ten voor techniek bestemd voor leerlingen van groep één tot en met acht. Vanochtend wordt op basis school 't Stoofje in Ouwerkerk weer zo'n ontdekkasteel in ge bruik genomen. Het is een ver worvenheid. De kosten bedra gen tenslotte 5500 euro en bijna de helft van dat bedrag moet de school zelf bijeen zien te bren gen met acties en sponsoring. Voor een school in een kleine kern met weinig bedrijfsvesti gingen lijkt dat moeilijker dan in een grotere gemeente, 't Stoofje bewijst het tegendeel. „Wij begonnen bij de opvoering van de schoolmusical met loten- verkoop en de uitleg dat de op brengst bestemd was voor de aanschaf van een ontdekkas teel. Dat leverde meteen al een leuk bedrag op", zegt directeur H. Snijders. Hij heeft er vervolgens een uitgekiend sponsorbeleid op losgelaten. Zo benaderde hij toeleveranciers die de afgelo pen periode diensten en produc ten aan de school leverden. De firma die de nieuwe verwar mingsketel had geleverd, was bereid 500 euro te sponsoren en datzelfde bedrag kwam ook van een ander toeleveringsbedrijf, terwijl de vader van één van de leerlingen te kennen gaf met zijn bedrijf graag als hoofd sponsor op te treden. Hij deed dus een duit van 750 euro in het zakje. Daarnaast waren er anonieme giften van particulieren en wel dra was er zelfs meergeld bijeen dan de vereiste 2.495 euro. „Dat komt goed uit, want nu hebben we al een reserve voor de aan schaf van aanvullend materiaal in het volgende jaar", zegt Snij ders. Hij is dik tevreden met al die giften en heeft alle ouders en sponsors voor vanochtend dan ook uitgenodigd voor de officië le ingebruikname van het ont dekkasteel en om met eigen ogen te zien hoe zinvol de leer lingen ermee bezig kunnen zijn. De mogelijkheden zijn legio: metselen met kleine baksteen tjes, lampjes laten branden, autootjes bouwen, banden plakken, de werking van katrol len leren, tandpasta fabriceren of je eigen haargel maken. Het ontdekkasteel is geïntrodu ceerd door het Technocentrum Zeeland als een project in het kader van 'verbreding techniek in het basisonderwijs'. Er zijn in den lande veel andere voorbeelden van dit soort pro jecten, maar het Zeeuwse ont dekkasteel springt er bovenuit. Doel van het project is kinderen op jonge leeftijd kennis te laten maken met techniek, zodat ze op iets latere leef tij d een bewus te keus kunnen maken hier al of niet een verdere opleiding in te volgen. „Wij stelden ons als doel dat 80 procent van de 250 Zeeuwse scholen het ontdekkasteel zou den aanschaffen. Dat streefper centage hebben we binnen de gestelde tijd ruimschoots ge haald", zegt S. Wiersum van het Technocentrum Zeeland. Vol gens haar is de belangstelling op Schouwen-Duiveland bijzon der hoog en is het de meeste foto Marijke Folkertsma scholen gelukt het geld bijeen te krijgen voor de aanschaf. De financiële bijdrage van het Rijk loopt nu inmiddels ten ein de. Het Technocentrum pro beert er nog net enkele scholen in te laten meedelen. Bij obs 't Stoofje wordt de ingebruikna me van het ontdekkasteel van ochtend gecombineerd met een andere plechtigheid: de presen tatie van een eigen schoollogo, dat inmiddels boven de ingang van de school prijkt en officieel onthuld zal worden. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Visite die de drempel overstapt wordt stee vast getrakteerd op een glim lach van oor tot oor. Janna van Putten-van den Bos uit Zierik- zee is, ondanks dat ze gisteren 101 jaar is geworden, nog altijd voor gezelligheid te porren. Ze geniet overduidelijk van het bezoek van burgemeester Assel- bergs. Bij de viering van haar honderdste verjaardag vorig jaar was hij eveneens van de partij. De burgemeester drinkt z'n koffie zwart, weet mevrouw Van Putten zich nog van dat feestje te herinneren. Haar ge heugen werkt nog altijd uitste kend, bevestigen aanwezige fa milieleden. Als iemand van hen twij feit over de j uiste datum van een verjaardag, biedt de 101-ja- rige uitkomst. De verjaardagen van haar zoon en dochter, zes kleinkinderen, tien achter kleinkinderen en aanhang staan in haar geheugen gegrift. Zo ook haar levensloop, die be gon in Noordgouwe. Ze trouwde in 1923 met haar uit Yerseke af komstige man. Samen dreven zij op haar dorp een bakkers zaak tot haar man in 1961 over leed. Ze bleef nog een aantal ja ren in haar oude huis wonen om dat vervolgens te verruilen voor een seniorenwoning in de Pauwstraat. In 1997 vertrok mevrouw Van Putten naar zorg- Janna van Putten-van den Bos. centrum Borrendamme in Zie- rikzee, nadat ze een keer allebei haar benen brak. Over haar ge zondheid klaagt ze overigens niet, al werkt lang niet alles meer honderd procent. De rolla- tor is vast hulpmiddel en als er onweer in de lucht zit, laat de reuma zich goed voelen. Ook heeft mevrouw Van Putten het breien er met haar honderdste jaar maar aangegeven. „Ik heb zoveel gebreid en genaaid in mijn leven, maar nu beef ik een beetje en gaat het niet meer." Mevrouw Van Putten blikt terug op een leven van hard werken, waarin ze ook de zorg op haar schouders nam voor haar moe der en later haar broer. „Van hard werken word je niet min der. Je kunt er zelfs oud mee BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duive land wil de maximum snelheid op de Hoge Zoom (buiten de bebouwde kom) terugbrengen naar zestig kilometer per uur. Op de smalle weg tussen Burgh-Haamstede en Renesse, die sinds het sluiten van de Vroonweg veelvuldig wordt gebruikt als sluiproute tussen de twee Westschouwse dorpen, geldt nu nog een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur. Omdat auto's, fietsers, wandelaars en ruiters door elkaar ge bruik maken van de weg, is die maximum snelheid niet veilig. De weg moet later dit jaar met een zogeheten knip gesloten worden voor het doorgaande autoverkeer. Fietsers, wande laars en ruiters kunnen dan nog wel via de Hoge Zoom van Haamstede naar Renesse. BROUWERSHAVEN - Op het kruispunt van de Delingsdijk met de Zuidernieuwlandweg bij Brouwershaven zijn woens dagavond twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Een ze venjarige inzittende klaagde over pijn door de gordel. Het in geschakelde ambulancepersoneel heeft de jongen ter plaatse onderzocht, maar achtte het niet noodzakelijk hem voor na dere behandeling naar het ziekenhuis te brengen. Zijn driejarige broertje en hun moeder (34) uit Steenbergen kwamen eveneens met de schrik vrij. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 64-jarige vrouw uit Zierikzee die op de gelijkwaardige kruising geen voorrang verleende. Ook zij bleef ongedeerd. Beide auto's raakten zwaar bescha digd. LEWEDORP - In de nacht van woensdag op donderdag werd twee keer ingebroken in campers die geparkeerd stonden langs de A58Dat gebeurde terwijl de inzittenden lagen te sla pen. De campers stonden op de parkeerplaatsen Selnisse bij Lewedorp en 't Scheld bij Rilland. De buit bestond uit onder meer foto-apparatuur, sieraden en enkele honderden euro's. GOES - Aan de Dirk Dronkersweg op bedrijventerrein De Poel in Goes zijn in de nacht van woensdag op donderdag ze ven auto's opengebroken. De dieven gingen er steeds vandoor met geluidsapparatuur. Van één wagen werden alle vier de velgen weggenomen. VEERE - De tijdelijke gebruiksvergunning van de Grote Kerk in Veere wordt verlengd. Vorig jaar april werd een vergunning afgegeven die tot 1 oktober 2002 geldig was. Er werd gekozen voor een tijdelijke vergunning omdat de Grote Kerk ver bouwd wordt. Het ziet er nu naar uit dat de verbouwingen pas in september 2003 beginnen. De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland wil de kerk deze zomer weer gebruiken en heeft een vergunning aangevraagd. Veere stemt daarmee in, want de kerk voldoet aan de minimale brandveiligheidseisen. Bovendien zijn er ondertussen een ex tra voorzieningen aangebracht. Ook speelt mee dat er voor deze zomer geen grootschalige concerten of bijeenkomsten gepland zijn. De toren mag eveneens bezocht blijven worden hoewel die niet aan de veiligheidseisen voldoet. Nieuwe Mu ziek heeft een omroepinstallatie aangebracht zodat de men sen op de toren makkelijk kunnen worden ingelicht in het ge val van een calamiteit. foto Marijke Folkertsma worden, dat zie je", gniffelt ze tevreden. „Ik kan het zelf niet geloven dat ik 101 ben, maar als je alles nagaat heb ik toch wel veel meegemaakt. Iets te wen sen heb ik niet. Ik heb alles wat mijn hartje begeert. Wij worden mensen van de dag hè. Dat ben je allemaal wel, maar als je zo oud bent als ik dan is dat nog veel sterker." door Famke van Loon RENESSE - Eerst werd hem op het allerlaatste moment de aan leg van camping Noorderduin aan de Rampweg in Renesse ontzegd. Nu wil de gemeente Schouwen-Duiveland niet mee werken aan zijn natuurlijke fruitgaardcamping aan de Hoge Zoom. Voor ondernemer C. Kooman is de maat vol: „Ik krijg een Calimero-gevoel." Wat ondernemer Kooman wil is duidelijk: een natuurcamping stichten op grond van de zoge heten fruitgaardregeling. Met slechts twee vergelijkbare kam peerterreinen in Zeeland - één in Middelburg en één in Veere - is dit volgens hem iets nieuws en een aanwinst voor het toerisme op Schouwen-Duiveland. De gemeente is dat lange tijd met hem eens geweest. Alleen de plek waar hij zijn plannen wil realiseren - aan de Hoge Zoom in Renesse - valt in minder goe de aarde. Om andere plannen van grotere (recreatie) ondernemers in zijn omgeving een kans te geven, is de natuurlijke camping van Kooman half jaren negentig in de wacht gezet. Als vervanging zou hij zijn plannen in de toe komst mogen realiseren op 2,3 hectare grond op de compensa tielocatie aan de Rampweg. Maar de provincie heeft dat idee voor de oprichting van camping Noorderduin begin dit jaar van tafel geveegd. Als alternatief is daarom alsnog het oude plan (in aangepaste vorm) aan de Hoge Zoom van stal gehaald. Maar dat wil de gemeente nu afwij zen, omdat er geen 'sprake zal zijn van een levensvatbaar be drijf met toekomstperspectief'. Daarbij is ter ondersteuning een onderzoek gevoegd, dat terug voert tot 1977, toen Kooman zijn grond aan de Hoge Zoom kocht, waarin het bestaansrecht van zijn huidige mini-camping Chan Remo ook in twijfel wordt getrokken. Voor Kooman is nu de maat meer dan vol. Temeer omdat het gedane onderzoek vol 'onwaar heden' staat. „Als ondernemer wacht je keurig vier, vijf jaar op de fruitgaardregeling en dan krijg je dit soort brieven. Ik kreeg daarbij een nare smaak in mijn mond", vertelt hij de frac ties tijdens het raadsleden spreekuur gisterenavond. Omdat volgende week in de ge meenteraadsvergadering een oordeel geveld moet worden over zijn plan aan de Hoge Zoom, wil Kooman voor de raadsfracties nog één keer alles op een rijtje zetten. Ook zijn raadsman P. Fierens wijst de raadsleden nog eens op de te genstrijdigheden in de brieven, die door de gemeente in het ver leden en nu verstuurd zijn. Eerst kwam Kooman wél in aanmer king voor de fruitgaardregeling, en nu niet meer. De ondernemer voelt zich aan het lijntje gehouden door de ge meente en is niet meer van plan zich de kaas van het brood te la ten eten. Hij zinspeelt erop dat hij na jaren van geduldig wach ten misschien maar eens niet meer zo gehoorzaam moet zijn. BURGH - Gemengd koor Nu met Hope verzorgt donderdag 26 juni een zomerconcert in de Hervormde kerk in Burgh. Verder staan op het activiteiten programma van de hervormde gemeente Burgh een lezing, een expositie en een vertelavond. Tijdens het zomerconcert door Nu met Hope wordt een gevari eerd programma met Franse, Duitse en Engelse volksliederen gebracht. Ook is gekozen voor delen uit de musicals Fiddler on the roof en Cats en intermezzi op piano en orgel. Het concert be gint om 19.45 uur. Van zaterdag 12 juli tot en met zaterdag 2 augustus is in de kerk een tentoonstelling van werk van kunstenaars met een ver standelijke beperking, werk zaam in Atelier De Kaai in Goes en Het Molenhuis in het Vlaam se Zwevegem. De expositie is el ke dag tussen 13.30 en 16.30 uur toegankelijk. Dinsdag 22 juli biedt een Avond vol Verhalen. Verschillende in woners van de Schouwse West hoek schetsen in de pastorietuin aan de Kerkstraat in Burgh een beeld van de ontwikkeling van het toerisme in de Westhoek. Aanwezigen worden uitgeno digd hierop in te haken met ei gen bijzondere vakantieverha len. De Avond vol Verhalen be gint om 19.30 uur. Wie wil ko men dient zelf een stoel mee te nemen. i, «pg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35