13 Gewonde bij brand in Renesse Arcus bouwt aan vernieuwing van zorg Belastingverhoging volgens S-Duivelands college noodzakelijk /BRISTOL g UITVERKOOP fiaterschap wil 25 miljoen voor verhoging Oosterscheldedijken in de zak houden FEM i ME Ti a ci k. Klachtenlijn zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 20 juni 2003 Extra uitgave Steenbekleding Vanaf Vandaa MHHHHI H Biologische rozenkwekerij Zomeractie bij Holl and Cas Een mooie gelegen heid om te gaan. Reserve Theater Flinke kluif -4 - 4» - i - 50, Ber- iekend- '8 Pooi iThole uk 10, Pij Ier dam moet eerder dichtgaan iinorBen Jansen gOES - Het waterschap 2eeuwse Eilanden wil met Rijkswaterstaat overleggen over een ander sluitregime voor jeOosterscheldekering. Als de ichuiven van de pijlerdam bij ongunstige windkracht en windrichting eerder dicht gaan, tan een verhoging van de Oos- itrscheldedijken mogelijk ach- terwege blijven. Daarmee valt Bgeveer 25 miljoen euro te be sparen. Verhoging en versterking van de ieewering op sommige plaatsen iangsde Oosterschelde, de Wes- serschelde en de Noordzeekust inMidden- en Noord-Zeeland is noodzakelijk, omdat dijken en iuinen niet aan de nieuwste vei- agheidsnormen voldoen. Die normen zijn verhoogd nadat bij onderzoek van Rijkswaterstaat is vastgesteld dat golven bij su- perstormen veel harder tegen de kust slaan dan tot dusver werd aangenomen. Op de plekken die jeveiligheidstoetsen niet halen, moeten dijken worden ver hoogd en duinen verzwaard, of moeten in elk geval verster kingswerkzaamheden eerder worden uitgevoerd dan de be doeling was. In het gebied van het water schap Zeeuwse Eilanden komt ditneer op een extra uitgave van IJ tot 75 miljoen euro, waarvan Hot 16 miljoen voor de Noord- ïeekeringen en de rest voor de dijken langs de Ooster- en Wes- terschelde. Het waterschap gaat ervan uit dat de kosten zul len worden betaald door het Rijk. Daarom kan het volgens dagelijks-bestuurslid S. van 't Westeinde zinvol zijn te bezien in welke mate bij een aanpas sing van het sluitregime van de stormvloedkering ingrijpende aanpassingen van de Ooster scheldedijken achterwege kun nen blijven. Op Schouwen-Duiveland moet alleen het Noorderstrand eerder worden versterkt. Dat gebeurt dit jaar en volgend jaar met een ophoging van het strand, waar in ongeveer 300.000 kubieke meter zand (ongeveer 15.000 vrachtwagens) wordt verwerkt. Op Walcheren voorziet het wa terschap een verzwaring van de duinvoet ter hoogte van de Vijg- heter aan de binnenkant met 30.000 kubieke meter zand. Over een lengte van 250 meter zullen de weg en het fietspad on- derlangs de duinen vermoede lijk verplaatst moeten worden. De dijken en duinen bij Zwa nenburg moeten worden ver sterkt met een strandsuppletie van 50.000 kubieke meter. Langs de Westerschelde moet bij de Zimmermanpolder, Wil lem Annapolder en Everinge- polder op korte termijn de kruinhoogte van de dijken wor den verhoogd. Op langere ter mijn moet onder meer de West- kapelse Zeedij k en de zeedij k bij Zwanenburg worden voorzien van een harde bekleding (bij voorbeeld asfalt), om de dijk be ter te beschermen tegen over slaand water. De Zeeuwse waterschappen zijn samen met Rijkswaterstaat al enkele jaren bezig de steenbe kleding van de dijken langs de Wester- en Oosterschelde te ver zwaren. Van 't Westeinde: „We zullen natuurlijk proberen die Advertentie Lange Vorststraat 41 -43 Goes Telefoon 0113-229670 M' ■tin om: stem IJZENDIJKE - Kwekerij de Bierkreek in IJzendijke houdt morgen, overmorgen en het «eekeinde van 28 en 29 juni «pen dagen. DeBierkreek is de enige biologi sche rozenkwekerij van Neder- Zo'n 30.000 rozenstruiken ran 400 verschillende soorten zijn te ruiken, te voelen en te- proeven, of gewoon te bezichti- ?en. Nog eens 30.000 struiken ai600 stamrozen staan te wach- ta om geoculeerd te worden. Debezoekers krijgen uitleg over «lies wat met de (biologische) rozenteelt te maken heeft. Op de open dagen worden ge toond hoe op het bedrijf op een eenvoudige manier amfibieën, vogels, vissen, insecten en klei de zoogdieren de ruimte krijgen. Ook kan de vleermuisbunker «orden bezocht. Verder is er een professionele bijenhouder aan wezig en zijn er stands met on to andere tuintips, machines gereedschap. De kwekerij jgtaan de Rijksweg 61 tussen Schoondijke en IJzendijke. Het vuur heeft zijn sporen nagelaten in de opslagplaats waar in de nacht van woensdag op donderdag brand uitbrak. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman RENESSE - Bij een brand in de nacht van woensdag op donder dag in een woning aan de Laone in Renesse is een 18-jarige man uit Enschede gewond geraakt aan armen en benen. Veertig gasten van het naast gelegen ho tel De Logerij zijn geëvacueerd en ondergebracht in een handje vol andere hotels in de omge ving. De brand werd rond half drie 's nachts ontdekt door één van de twee bewoners van het pand, een 25-jarige Engels sprekende man. Bij een poging de brand te blussen raakte de tweede bewo ner, de 18-jarige, gewond. Bei den waren in staat zelf de wo ning te verlaten. De man uit En schede is naar een ziekenhuis in Rotterdam overgebracht. Het volledig verwoeste pand bestaat uit twee huisjes, waarvan er één gebruikt wordt als onderkomen voor werknemers van een Re- nesser horeca-exploitant. Het andere huisje, dat grenst aan De Logerij, is in gebruik als opslag plaats. De oorzaak van de brand en het schadebedrag zijn niet bekend. Na alarmering heeft de politie meteen besloten de gasten van het naastgelegen bedrijf te eva cueren. De veertig aanwezigen zijn in eerste instantie overge bracht naar het aan dezelfde weg gelegen Badhotel Renesse. Daar werden zij opgevangen door burgemeester Asselbergs, brandweer en politie. Later in de nacht zijn de gasten overge bracht naar verschillende ande re hotels die nog bedden tot de beschikking hadden. De brand weer heeft alle bagage uit de in derhaast verlaten hotelkamers in genummerde vuilniszakken gestopt en deze bij de eigenaren gebracht. Afspraken over deze gang van zaken zijn er niet, al dus eigenaar Olav Davidse van het Badhotel. „Je probeert je hoofd koel te houden en hulp te bieden. Maar er was ook totaal geen paniek." De opvang was 'super', meldt Duitser Horst Grete, die samen met echtgenote Christel twee weken op vakantie is in Renesse. Het tweetal werd gewekt door geklop op de deur en dacht eerst nog met dronkaards te maken te hebben. Na een aantal jaren in hotel 't Klokje te hebben gelo geerd besloot dit tweetal, van wege de daar aan de gang zijnde verbouwing, naar De Logerij uit te wijken. „We wilden wat rust, maar dat is dus niet gelukt", lacht Grete enkele uren na het avontuur. Na de verdere nacht in de Zeeuwse Stromen te hebben doorgebracht kon hij gisteren weer terugkeren in De Logerij, dat uit twee verschillende pan den bestaat. De brandweer, af komstig uit Renesse en Scha- rendijke, heeft zich in eerste in stantie gericht op het bescher men van de naastgelegen pan den. ,,Ze hebben een wereld-job gedaan. Er is daar geen vlekje roet te bekennen", wijst E. Hart man van schoonmaakbedrijf Koster Co op het hoofdge bouw van De Logerij dat naast het afgebrande pand staat. Wel is sprake van waterschade en zijn de kamerdeuren door de brandweer geforceerd. Alle gas ten konden echter gistermorgen al weer terugkeren, melden pen sionhouders Mary Dalebout en Marcia van Goor-Dalebout. „We zijn zo ontzettend blij dat bij ons geen gewonden zijn ge vallen. Nu proberen we zo vlug mogelijk weer alles op het oude spoor te krijgen." Advertentie I g m g. f m V- -HpLtAND (ASINÓ Amsterdam Breda Eindhoven Enschede Groningen Nijmegen Rotterdam Scheveningen utrecht Valkenburg Zandvoort www.hoilandcasino.nl Entreevoorwaarden: minimumleeftijd 18 jaar en geldige legitimatie. Betaal 3,50 entree en ontvang een 2-fiche en 3 x een 0,50-token. door Piet Kleemans BRUINISSE - Het begin van een lang traject van zorgvernieu wing op Schouwen-Duiveland. Zo omschreef A. Schouw, direc teur van Arcus Zorgcentra, gis teren het leggen van de officiële eerste steen voor de nieuwbouw van het Bruse zorgcentrum In 't Opper. Het nieuwe zorgcentrum kosten 7,7 miljoen euro moet in juni 2005 klaar zijn. Dat er dringend iets aan In 't Opper moest gebeuren was, stelde voorzitter van de Raad van Toezicht van Arcus W. Mun ter, in 1995 al duidelijk. Uitein delijk werd het 2003 eer daadwerkelijk kon worden be gonnen. Munter liet het bij de opmerking dat naar zijn idee de voortgang van het project te wensen overliet. Waar hij bij aantekende dat de oprichting in 2000 van de Schouwen-Duive- landse zorgkoepel Arcus wat dat betreft een belangrijke im puls was. Munter stelde vast dat de zorg een 'groeimarkt' is. „Er is een toenemende behoefte aan het leveren van een totaal Zorgpak- ket. Vanaf een eerste (technisch) eenvoudige Zorgvraag als bij voorbeeld het gebruik tot en met de complexe verpleeghuiszorg." Zorg is in de visie van Munter een van de meest elementaire zaken die een mens nodig heeft. „De vraag om aandacht en om een toegestoken arm. Zorgver lening betekent invulling geven aan het meest elementaire doel van de mens. Omzien naar el kaar en het toesteken van die arm." Gedeputeerde G. VanHeukelom maakte van de gelegenheid ge bruik om te pleiten voor het op stellen van een spreidingsplan voor de zorgwoningen op Schouwen-Duiveland. Want voor wat betreft die zorgwonin gen, betoogde Van Heukelom, kampt Schouwen-Duiveland met een tekort van 135 zorgwo ningen De gedeputeerde constateerde verder dat het traditionele ver zorgingshuis op z'n retour is. Het bejaardenhuis heeft afge daan. „Het nieuwe verzorgings huis, misschien moeten we ook maar eens een andere naam ver zinnen, zal in mijn ogen veel meer moeten functioneren als ontmoetingsplek, als onderdeel van de gemeenschap. Ik ben be nieuwd hoe dat bij het nieuwe In 't Opper wordt." Met de eerste-steenlegging gis teren werd het officiële startsein gegeven voor de eerste fase van nieuwbouw van In 't Opper. Eind 2003 wordt deze naar ver wachting afgerond. In de eerste maanden van 2004 start de tweede fase, omvattend de rech tervleugel van het nieuwe ge bouw. Dat karwei wordt als alles goed gaat december vol gende jaar afgerond. In het nieuwe In 't Opper komen 67 wooneenheden van elk 39 vierkante meter. Verder wordt het zorgcentrum uitgerust met een recreatiezaal, drie huiska mers, een kleine satellietkeu ken, een winkel en een ruimte voor kapper en pedicure. In het zorgcentrum werken 96 men sen. Arcus-directeur A. Schouw legde samen met Arcus-bestuursvoorzitter W. Munter de eerste steen van het nieuwe In 't Opper. foto Marijke Folkertsma werkzaamheden zoveel moge- lijkte combineren met de verho ging die nu noodzakelijk is ge bleken. Alleen aan de Zimmer- mannpolder is de verzwaring van de steenbekleding al vol tooid. Daar zullen we dus nog een keer terug moeten komen." Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren heeft eind vorige maand al bekend gemaakt wat daar moet gebeuren om de zeewering aan de nieuwste veiligheidsnor men te laten voldoen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet de komende jaren de broekriem aanhalen. Volgens het gemeen tebestuur zijn fikse bezuinigen en verhoging van de belastingen noodzakelijk. Volgend jaar stijgen de gemeentelijke tarie ven in ieder geval met 2,5 pro cent. Het college laat aan de ge meenteraad over te beslissen welke belastingen (en hoeveel) verder verhoogd kunnen wor den. Net als andere gemeenten wachten ook Schouwen-Duive land een paar magere jaren fi nancieel gezien. Enkele jaren geleden becijferde toenmalig wethouder financiën, G. van der Salm, al een tekort op de begro tingen in 2004 en 2005. Dat nu het economisch tij gekeerd is, doet er wat dat betreft een schepje boven op. Den Haag wil vanwege de hui dige malaise flink bezuinigen en zal korten op de uitkering uit het gemeentefonds. Schouwen- Duiveland heeft hiervoor de af gelopen j aren voorzorgsmaatre gelen genomen. Zo zijn financi ële meevallers geparkeerd in een apart potje, waarin inmid dels bijna 1,6 miljoen euro zit. Die reserve zal de klap, die doorloopt tot en met 2007, niet helemaal kunnen opvangen. Wethouder J. van Felius (finan ciën) stelt dat het nu 'wat moei lijk voorspelbaar' is, omdat de exacte cijfers uit Den Haag nog niet bekend zijn. Maar om grote tekorten te voorkomen, zijn een aantal maatregelen nodig, zo blijkt al wel duidelijk uit de uit gangspunten voor de gemeente lijke begroting voor volgend jaar. Het college stelt hierin voor het financiële beleid aan te pas sen, bezuinigingen door te voe ren en de belastingen te verho gen. In hoeverre het financiële beleid wordt bijgestuurd en hoe ingrij pend die bezuinigingen zullen zijn, hangt grotendeels af van wat de gemeenteraad wil. Het college wil wel wat reservepot jes aanspreken en bijvoorbeeld de noodreserve onvoorzien wat kleiner maken, maar ook andere maatregelen zijn nodig om de kosten te drukken. Aan de frac ties wordt daarom gevraagd welke voorzieningen - bijvoor beeld sportterreinen, dorpshui zen of een poppodium - nog op kosten van de gemeente in standgehouden moeten worden en waar op dat gebied bezuinigd kan worden. Verder bezuinigen op het ambtelijk apparaat kan volgens het college niet zonder dat dat ten koste gaat van het werk dat de gemeente le vert. Zeker is wel dat alle belastingen en tarieven omhoog zullen gaan van de hondenbelasting tot de kosten voor een nieuw paspoort stijgen in 2004 vanwege de in flatie met 2,5 procent. Maar daar blijft het niet bij. Voor een sluitende begroting en om nieuwe dingen te kunnen doen zijn verdere verhogingen 'noodzakelijk'. Wil de gemeen teraad bijvoorbeeld een eigen theater voor Schouwen-Duive land, dan zullen de fracties vol gens Van Felius moeten kijken 'hoeveel belastingverhoging zij daarvoor overhebben'. De raad kan daarbij kiezen voor een ho ger tarief van de onroerend- zaak-, forensen- precario- of parkeerbelasting; extra geld uit de toeristenbelasting moet vol gens de afspraken besteed wor den aan de recreatieprojecten. Hoewel het pas de eerste stap pen zijn op weg naar de begro ting voor 2004, verwacht de wethouder dat de raad hier nog een flinke kluif aan zal hebben. De fracties zullen duidelijke keuzen moeten maken. Van Fe lius: „Dat moesten ze altijd al, maar dat is nu nog wat moeilij ker." Advertentie 2 PERSOONS KOEPELTENT Afmeting: 70 200x200x120cm Doek nylon Grondzeil: PÉ Stokken glasfiber 0 7,9 mm JÊt Voor verkoopadressen kijk op www.bristol-online.nl of bel 0900 - 7272 727 (€0,20 per minuut) Geldig t/m 22 juni 2003, zolang de voorraad strekt. Advertentie Met het brede smaakpalet van Karvan Cévitam maak je naar eigen smaak de meest verfrissende drank, precies zoals jij dat lekker vindt. Deze zomer kun je lekker genieten met Kito, de speciale kidsiroop en de nieuwe verfrissende smaak Cranberry. Karvan Cévitam heeft aan al haar smaken 4 vitamines toegevoegd, waardoor het ook nog eens extra gezond is. De nieuwe verpakking onderstreept de heerlijke dorstlessende einddrank die Karvan Cévitam biedt. ■MMnMHHK I Pisnijdig was de dame op leeftijd uit Oost-Souburg. Aanleiding was de nieuwe dienstregeling van busmaat schappij Connexxion. Veelvuldig maakte ze van de bus gebruik, bijvoorbeeld om vanuit haar woning uit stapjes te maken. Maar door de nieuwe dienstregeling werd ze daarin ernstig be lemmerd. Toen ze las dat me dewerkers van de SP een spe ciale klachtenlijn hadden in gesteld over de busregeling van Connexxion, twijfelde ze geen moment en belde het nummer. Hoe hoog het zat, bemerkten de medewerkers van de klachtenlijn al aan haar eer ste zin. „Ik wil nu graag een klacht indienen over de Co- nimex!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33