PZC PZC Wijkgebouw opent met bingo Oud-Vossemeer moet alert blijven op probleemjeugd b 15 Bouwcorporatie R&B Wonen wil meer uit fusie halen Nieuwjaarsbrand forse aanslag op financiële reserves Onderwijs door Amerikaanse ogen agenda bij nader inzien vrijdag 20 juni 2003 Motor en auto gestolen Opvang Vier dagen wandelen Klompenrace Maria Rabboni houdt reünie Kleding Inbraken in campers Autoinbraken in Goes Plukze-zaak uitgesteld Vergunning kerk Veere verlengd door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Woning bouwvereniging R&B Wonen is gematigd tevreden over het eer ste jaar van haar bestaan. Toch stond 2002 vooral in het teken van het optimaliseren van de fu sie. Voor de komende jaren heeft R&B Wonen grote ambities, zo blijkt uit het eerste jaarverslag. R&B Wonen werd op 1 januari 2002 een feit door de fusie van Aangenaam Wonen Reimers- waal (AWR) en de Woonstich- ting Borsele (WSB). In het jaar verslag over 2002 stelt de nieuwe corporatie dat ze vooral in de eerste maanden van het jaar de nodige afstemmingspro blemen heeft gekend op het gebied van procedures, automa tisering en huisvesting. Momen teel verloopt alles naar wens. In het jaarverslag staan veel projecten die R&B Wonen de ko mende jaren wil uitvoeren. Met de bouw van 27 appartementen aan de Dorpsstraat in Krabben- dijke hoopt men nog dit jaar te beginnen en voor het zorgap- partementencomplex Over de Dijk in Heinkenszand wil men snel tot een afrondend ontwerp komen. In het complex komen onder meer 33 huurapparte- menten, acht grondgebonden levensloopbestendige wonin gen, 22 koopappartementen, een huisartsenpraktijk en acht studio's voor verstandelijk ge handicapten. Andere grote projecten die op de rol staan zijn de realisatie van het nieuwe Vredelust in Yerseke, de herinrichting van het gebied rond de Achterstraat en de Lan- geviele in Kruiningen, de dorps vernieuwing aan de Slotstraat in Baarland en de bouw van ap partementen en een supermarkt op de Kanaalarm in Hans weert. Verder moeten de herstructure ringsplannen voor de wijk Bu- renpolder in Yerseke en het wijkje rond de Scheldestraat in Hansweert vorm krijgen. R&B Wonen wil ook doorgaan met het subsidiëren van projec ten die de leefbaarheid van de dorpen vergroten. Daarvoor wordt één procent van de huur opbrengsten uitgetrokken. Ver der wordt doorgegaan met het verlichten van achterpaden. R&B Wonen heeft het jaar 2002 afgesloten met een positief re sultaat van 1,2 miljoen euro. De opbrengst van woningverkopen speelde daarbij een grote rol. Er werden dertig woningen ver kocht voor een bedrag van bijna drie miljoen euro. Over het jaar 2003 is R&B Wonen iets minder positief gestemd. Door enkele onrendabele investeringen in de nieuwbouw van seniorenhuis vesting zal het jaarresultaat zo goed als zeker negatief uitval len. R&B Wonen constateert dat de druk op de markt voor huur woningen het afgelopen jaar sterk is toegenomen. Daardoor zijn de wachttijden langer ge worden. Goes minder rijk dan gedacht door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes heeft aanzienlijk minder geld achter de hand dan de afgelopen tijd werd aangenomen. Een van de oorzaken is de nasleep van de nieuwjaarsbrand in de Goese Polder, die de gemeente inmid dels 2,8 miljoen euro heeft ge kost, zo bleek gisteravond tij dens de raadsvergadering. Om tegenslagen te kunnen op vangen streeft de gemeente er naar om altijd over een reserve van minimaal vier miljoen euro te beschikken. In de jaarreke ning 2002, die de gemeenteraad gisteravond besprak, wordt een veel hoger bedrag genoemd: bij na 9,8 miljoen euro. Daarin is echter nog geen reke ning gehouden met de diverse claims op dat geld. Bovendien geeft de jaarrekening de situatie op 31 december 2002 weer en is er sindsdien veel gewijzigd. In werkelijkheid bevat de reserve momenteel slechts een kleine 23 milj oen eurowat wethouder S. van 't Westeinde (WD, finan ciën) bestempelde als 'zorge lijk'. De tijdelijke opvang van de af gebrande scholen en het wijkge- bouw in de Goese Polder en de noodlokalen die inmiddels in gebruik zijn genomen, beteke nen een forse aanslag op de kas van de gemeente: 2,8 miljoen euro. Reden voor WD-fractie- 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - In 's-Heer Hendrikskin deren wordt voor de eerste keer een avondvierdaagse gehouden. Dat gebeurt van 1 tot en met 4 juli. Het evenement wordt geor ganiseerd door de ouderraad van basisschool de Poeljeugd, maar alle inwoners van het dorp kunnen meedoen. Deelnemers kunnen kiezen uit twee afstan den: 5 en 10 kilometer. Er wordt steeds om 18.00 uur gestart. In schrijven kan op de avond zelf of tijdens de voorinschrijvingen bij de Poeljeugd op 23 juni (19.00 tot 20.00 uur) en 25 juni (13.30 tot 14.30 uur). NIEUWDORP - Voor de zeven de keer wordt vanavond in Nieuwdorp de Nationale Klom penrace gehouden. Vorig jaar liepen zeventig deel nemers op echte boerenklom- pen om het hardst rond de kerk. De wedstrij den beginnen om ze ven uur met de jeugdrace. Voor de snelste lopers is er een prijs; de leukste uitdossing wordt be loond met de Ko Traas Trofee. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLlSSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voorzitter S. Heijning om er bij de wethouder op aan te dringen zo snel mogelijk helderheid te geven over de financiële afwik keling van de nieuwjaarsbrand. Verder is er ook drie miljoen eu ro opzij gezet voor de ontwikke ling van het havenindustrieter rein tot woongebied. Gezien de stand van de reserve pleitte Van 't Westeinde er bij de raad voor het geld dat de gemeente vorig jaar heeft overgehouden, 2,1 miljoen euro, niet direct uit te geven maar in de reserve te stor ten, zodat die weer enigszins op peil komt. Binnen de raad leefden juist di verse wensen om met het over gebleven bedrag mooie dingen te doen. GroenLinks en PvdA wilden een fonds oprichten dat vooral werkloze jongeren moet ondersteunen, D66 pleitte er voor de ID-banen ('Melkertba- nen') dit jaar volledig in stand te houden en GroenLinks diende een voorstel in om geld te beste den aan de restauratie van de kerk in 's-Heer Arendskerke, aan de stichting Inlia (die uitge procedeerde asielzoekers bege leidt), aan het opknappen van diverse wijk- en dorpsgebou wen en aan het verbeteren van de openbare toiletvoorzienin gen in de stad. „Het is nu het moment om dat soort dingen te doen, anders komt het er nooit van", verde digde S. Verheij (GroenLinks) de voorstellen van haar fractie. De meeste kregen echter niet de steun van een meerderheid in de gemeenteraad. Dat gold wél voor de twee suggesties die naar verhouding weinig geld kosten (allebei 10.000 euro): extra sub sidie voor de kerk in 's-Heer Amendskerke en de stichting In lia. De bijdrage aan de kerk wekte wrevel bij verantwoorde- Leraar Marcel van der Borgt (rechts) laat de Amerikaanse gastdocente Barbara Meiser op het Willihrordcollege in Goes meekijken naar de Nederlandse manier van lesgeven. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Het Willihrordcollege in Goes heeft deze week een Amerikaanse gaste over de vloer. In het kader van een inter nationaal uitwisselingsproject komt Lerares Barbara Meiser uit de staat Michigan kijken hoe het er in Nederland aan toegaat. ,,I realy like Zeeland", zegt Bar bara, die zich helemaal thuis voelt in onze provincie. „Michi gan ligt aan het Eriemeer en dus woon ik ook aan het water. Bo vendien is het land bij ons ook heel vlak. Ik voel me hier erg op mijn gemak." De Amerikaanse geeft les op twee Elementary Schools (ver gelijkbaar met onze basisscho len) in een buitenwijk van De troit. Eigenlijk beheert ze op beide scholen de bibliotheek, maar ook geeft ze kinderen les over boeken. Ze verblijft twee weken in Goes. Deze week was ze voornamelijk te vinden in het Willihrordcollege, terwijl ze de komende week benut om onder meer de Holtkampschool in Goes en 't Schengehof in 's-Heer Arendskerke te bezoeken. Barbara, die eerder al te gast was op scholen in Duitsland en Eindhoven, moet lang naden ken als haar gevraagd wordt BREDA - Jeugddorp Maria Rabboni in Breda houdt, ter ge legenheid van zijn vijftigjarig bestaan, morgen een reünie voor alle mensen die er gewoond of gewerkt hebben. In Maria Rabboni zijn veel Zeeuwse kinderen die niet meer thuis konden wonen, opgevan gen. Het jeugddorp wordt te genwoordig beheerd door stich ting De Zuidwester, die tevens huize Den Berg in Goes onder haar hoede heeft. Het telt mo menteel 55 kinderen, verdeeld over meerdere huizen. Op korte termijn begint de nieuwbouw. Belangstellenden voor de reünie kunnen zich aanmelden via 076-5713651. welke verschillen ze waar neemt. „Eigenlijk zijn er niet zoveel verschillen", zegt ze. Wel constateert ze dat Amerikaanse scholen hun leerlingen meer ac tiviteiten voor in de vrije tijd aanbieden en dat de roosters hier veel flexibeler zijn. „Bij ons staat voor een heel schooljaar vast waar en wanneer we les hebben. Hier kan dat op de dag zelf nog veranderen. Daar zou ik heel zenuwachtig van worden." Tussen de leerlingen ziet Barba ra nauwelijks verschillen. Wat haar vooral opvalt zijn de voor oordelen die er zijn. „Bij ons denkt iedereen dat alle Neder landers drugs gebruiken en op klompen lopen, terwijl de scho lieren hier denken dat alle Ame rikanen voor de oorlog in Irak waren en dat de talloze Ameri kaanse soapseries het echte le ven in mijn land weergeven. Dat is natuurlijk niet zo." Barbara ziet ook verschillen in de normen die gehanteerd wor den als het om de kleding van de kinderen gaat. „Ik heb hier jon gens en meiden gezien die bij ons al lang naar de rector zou den zijn gestuurd. T-shirts met de tekst 'I am sexy' en shirts van sommige roek-groepen worden bij ons niet getolereerd." Goede woorden heeft Barbara wel over voor het niveau waarop de Ne derlandse scholieren Engels spreken. „I'm impressed." De scholieren van het Willihrord college waren op hun beurt weer onder de indruk van de echte Amerikaanse Chocolate Chip Cookies die Barbara hen tijdens de les verzorging leerde bakken. De Amerikaanse combineert het volgen van lessen met het bezoeken van bezienswaardig heden in het land, zodat ze haar leerlingen straks zoveel moge lijk over Nederland kan vertel len. Barbara is zeker van plan om in de toekomst vaker deel te nemen aan uitwisselingsprojec ten. Het liefst ergens in Europa. „Want met een overgrootmoe der uit Ierland, een opa uit Duitsland en nog enkele voor ouders uit Noorwegen ben ik toch heel erg op Europa geori ënteerd", legt ze uit. Het Willi hrordcollege laat zich ook niet onbetuigd. Aardrijkskunde- en geschiedenisleraar Marcel van der Borgt gaat komend najaar naar Michigan om kennis te ma ken met het onderwijs in de Ver enigde Staten. Barbara zegt veel waarde te hechten aan de uitwisselingsprogramma's. Ze zegt een hoop te leren over het onderwijs in Nederland en is er en passant, bij een bezoek aan de heksenwaag in Oudewater, ook nog achtergekomen dat ze geen heks is. „Dat is een hele grote opluchting", lacht ze. „Ik heb mijn man meteen een e-niail gestuurd om te zeggen dat ik nu officieel kan bewijzen dat ik geen heks ben." door Rolf Bosboom GOES - De Goese Polder heeft weer haar eigen wijkgebouw. Het is de komende jaren gehuis vest op het parkeerterrein bij het ZLM-kantoor, naast het tij delijke onderkomen van de Holtkampschool. Gisteren werd er de eerste activiteit gehouden: seniorenbingo. Na de grote brand die tijdens de jaarwisseling wijkgebouw De Spinne en de twee basisscholen volledig verwoestte, werden de vele gebruikers van het pand in derhaast op diverse locaties in de omgeving ondergebracht. Sinds maart kon de Betho-ves- tiging in Goes tijdelijk als wijk gebouw worden gebruikt. Met de voorziening op het ZLM- terrein is er weer een echt wijk gebouw, dat in gebruik blijft tot de definitieve nieuwbouw ge reed is. Dat zal, zoals het er nu naar uitzietbegin 2 0 0 6 worden Waar het wijkgebouw en de scholen worden herbouwd, is nog niet bekend. Beheerster Marijke Nelisse is uiterst tevreden met het onder komen. „We zijn echt verschrik kelijk blij om weer in de wijk te zijn.Het wijkgebouw is, net als de scholen, opgebouwd uit noodeenheden. Binnen is echter alle moeite gedaan om de bezoe kers zich er thuis te laten voelen Er ligt vloerbedekking, er is passende verlichting gebruikt en een heuse Engelse bar fun geert als blikvanger. „Je kunt echt je eigen sfeer erin leggen", zegt Nelisse. „En we hebben on ze buren, de school, weer terug. Een groot deel van de activitei ten wordt in de nieuwe locatie ondergebracht. Uitzonderingen zijn de kinderdisco, de bingo dansant en de superbingo, die bij de Betho blijven. De koren die in De Spinne repeteerden, hebben elders onderdak gevon den. De heropening van het wijkge bouw en de school wordt mor gen gevierd. Tussen 10.00 en 12.00 uur kunnen belangstel lenden een kijkje komen nemen en zijn er allerlei activiteiten. POORTVLIET - Aan de Paasdijkweg in Poortvliet is in de nacht van woensdag op donderdag een personenauto gesto len. Het gaat om een zwarte Volkswagen Golf. In dezelfde nacht werd uit een loods aan de Nijverheidsweg in Sint- Maartensdijk een crossmotor weggenomen. LEWEDORP - In de nacht van woensdag op donderdag werd twee keer ingebroken in campers die geparkeerd stonden langs de A58, terwijl de inzittenden lagen te slapen. De cam pers stonden op de parkeerplaatsen Selnissebij Lewedorp en 't Scheld bij Rilland. De buit bestond uit onder meer foto-ap- paratuur, sieraden en enkele honderden euro's. lijk wethouder C. Linssen. Hij wees erop dat de kerk een rijks monument is en dat een ge meente haar beperkte restaura tiebudget vooral zou moeten be steden aan eigen monumenten. De kans is nu groot dat andere eigenaren van rijksmonumen ten binnenkort ook met een sub sidieverzoek bij de gemeente aankloppen. „We bezorgen ons zelf een groot probleem", waar schuwde hij GOES - Aan de Dirk Dronkersweg op bedrijventerrein De Poel in Goes zijn in de nacht van woensdag op donderdag ze ven auto's opengebroken. De dieven gingen er steeds vandoor met geluidsapparatuur. Van één wagen werden alle vier de velgen weggenomen. MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middelburg wil 1,6 miljoen eui'o plukken van een 30-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad. Dat bedrag zou de Middelburger hebben verdiend aan cocaïnetransporten met bolletjesslikkers. Justi tie wil de drugswinst graag zien terugvloeien in de kas van de Nederlandse Staat. De hoogte van het ontnemingsbedrag wordt fel bestreden door de verdediging. Daarom verzocht raadsman ESmit gisteren de rechtbank 2 6 getuigen te horen. De rechtbank restte niet veel anders dan het verzoek inwilli gen, omdat anders het verdedigingsbelang wordt geschaad. „Het gaat om een zeer hoog bedrag, dat steunt op getuigen", motiveerde rechtbankpresident R. Lameijer de beslissing. Officier van Justitie L. Boogert verzekerde de plukzevorde- ring aannemelijk te hebben gemaakt aan de hand van de ad ministratie van de reisorganisatie Capricio Tours in Amster dam. Daar stonden de reisjes teboek die de Middelburger eind negentiger jaren en 2000 met koeriers naar Aruba en Surina me heeft gemaakt. De straatwaarde van de coke werd geschat op ruim drie miljoen euro. De Middelburger werd als bemid delaar in een fors aantal cocaïnetransporten door het Gerechtshof in Den Haag tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld. VEERE - De tij delijke gebruiksvergunning van de Grote Kerk in Veere wordt verlengdVorig j aar april werd een vergunning afgegeven die tot 1 oktober 2002 geldig was. Er werd gekozen voor een tijdelijke vergunning omdat de Grote Kerk ver bouwd wordt. Het ziet er nu naar uit dat de verbouwingen pas in september 2003 beginnen. De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland wil de kerk deze zomer weer gebruiken en heeft een vergunning aangevraagd. Veere stemt daarmee in, want de kerk voldoet aan de minimale brandveiligheidseisen. Boven dien zijn er ondertussen een extra voorzieningen aange bracht. Ook speelt mee dat er voor deze zomer geen groot schalige concerten of bijeenkomsten gepland zijn. De toren mag eveneens bezocht blijven worden hoewel die niet aan de veiligheidseisen voldoet. Nieuwe Muziek heeft een omroepin stallatie aangebracht zodat de mensen op de toren makkelijk kunnen worden ingelicht in het geval van een calamiteit. Seniorenbingo is de eerste activiteit in het wijkgebouw dat op het parkeerterrein bij het ZLM-gebouw is geplaatst. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat OUD-VOSSEMEER - De over last van hangjongeren in Oud- Vossemeer is afgenomen, blijkt uit een enquête onder ouders van 12-tot 18-jarigen. De komst van een skatebaan en meer mo gelijkheden voor de oudere jeugd hebben daartoe bijgedra gen. G. van de Weijer, voorzitter van het Comité Jeugdbegelei- ding, waarschuwt echter voor tevreden achterover leunen. Alert blijven is geboden om te voorkomen dat de problemen weer de kop opsteken. De vragenlijst werd in februari dit jaar toegezonden aan 17 5 ge zinnen in Oud-Vossemeer. Het ging om ouders van in totaal zo'n 250 kinderen tussen de 12 en 18 jaar - de groep die de afge lopenjaren voor veel problemen zorgde. Van de ouders die rea geerden, gaven 35 gezinnen aan er zelf ook overlast van te heb ben ondervonden. De proble men waren ruim een jaar gele den aanleiding om het Comité Jeugdbegeleiding in het leven te roepen. In het comité zitten huisarts G. van de Weijer, de stichting Jeugd- en Jongeren werk, het Opvoedbureau, de po litie en de gemeente. Van de 175 gezinnen die de en quête door de brievenbus kre gen, vulde veertig procent de formulieren in en stuurde ze te rug. Van de Weijer vindt dat een mooi aantal, omdat de proble men het laatste half jaar zijn af genomen en volgens hem daar om de belangstelling voor het onderwerp afneemt. „Het is geen hele officiële en quête met deskundigen. Het ging ons ook meer om een in druk van wat er al dan niet nog leeft aan gevoelens bij ouders ten aanzien van problemen met de jeugd", zegt comitévoorzitter Van de Weijer. „Daarnaast heb ben we geprobeerd te peilen wat er eventueel nog voor de jonge ren kan worden gedaan en in hoeverre ouders bereid zijn hieraan mee te werken." Dat de problemen met jongeren zijn afgenomen, betekent vol gens de voorzitter niet dat het comité overbodig wordt. Hij signaleert dat nu de rust enigs zins terug is, de interesse voor oplossingen onder ouderen lijkt af te nemen. Dat is volgens de voorzitter een gevaarlijke situ atie, omdat de problemen dan gemakkelijk weer de kop op kunnen steken. Daarom is er volgens Van de Weijer voldoen de reden voor het voortbestaan van het Comité Jeugdbegelei ding: „Maar het is niet onmoge lijk dat we in de toekomst iets anders gaan werken. Het zou bijvoorbeeld heel goed kunnen zijn dat we ons op de jongere jeugd richten om daarmee even tuele problemen op latere leef tijd te voorkomen." Het comité wil de conclusies uit het onderzoek gebruiken voor toekomstig beleid. „Het gaat er vooral over invulling geven aan de inzet voor de jongeren en of we de ouders hier nog zoveel bij moeten betrekken", legt Van de Weijer uit. „We hebben ook al eerder een praatavond voor de ouders georganiseerd, maar toen kwam er slechts één ouder. We zijn er dan ook nog niet uit hoe we verder moeten als comi té, maar daar hebben we nog overleg over." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; COC-café, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; KRABBENDIJKE - Centrum, 18.00 uur: Rommelmarkt en braderie; KRUININGEN - Camping Den Inkel, Zee landweekend Opel Mantaclub; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart club senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Rei- merswaal; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00- 13.00 uur: Weekmarkt. In het bericht over de open dagen van het spoor- en landschapspark De Pluimwei- de van de Stoomtrein Goes-Borsele in Hoedekenskerke en de viering van het 105-jarig bestaan van muziekvereniging Con Amore (PZC van woensdag 18 juni) is ten onrechte gemeld dat de festivitei ten komend weekeinde plaatsvinden. Dat is echter pas op 28 en 29 juni. De open dagen, waarop ook de 'grote' stoomtrein rijdt, duren van 10.30 tot 17.00 uur. Er zijn da., ook verschillende muzikale optredens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29