PZC Elektriciteit uit kernwapens Spotprenten over het leven op zee PZC Akkoord over komst van buitenlandse kapiteins Rijk wil grond gaan verkopen aan erfpachters kunst Drie grote acts in Vlissings Arsenaaltheater Uranium lezers schrijven Inktvis (2) Knietje Uitdiepen 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 20 juni 2003 Symfonische rock Agentschap Kapitein door Harmen van der Werf DEN HAAG - Om 110 miljoen euro extra voor het veiligheids beleid bij elkaar te krijgen, gaat de rijksoverheid proberen zo'n 8000 hectare altijddurende erf pachtgrond te verkopen aan de gebruikers. Vooral in de IJsselmeerpolders en de Wieringermeer zitten boe ren met een altijddurende erf pacht, maar ook in Zeeuws- Vlaanderen en West-Brabant zijn ze te vinden, aldus akker- bouwbestuurder J. van Waes van de ZLTO. Op korte termijn gaat er al een aanbiedingsbrief naar de erfpachters uit. Op ver zoek van de Tweede Kamer kri j - gen ze bedenktijd tot 1 septem ber. De grond wordt ongeveer voor een derde van de agrari sche waarde te koop aangebo den, gemiddeld voor 12.500 a 15.000 euro per hectare. De erf pachter die op dit aanbod in gaat en bij de bank geld moet le nen, is naar schatting jaarlijks toch 300 euro per hectare duur der uit. „Die grondprijs is dus zeker niet aan de lage kant", oordeelt ZLTO-bestuurder Van Waes. „Iedereen moet daarom voor zichzelf afwegen wat be drijfseconomisch het beste is." Staatssecretaris Wijn van Fi nanciën zei gisteren in de Twee de Kamer dat de rijksoverheid slechts één keer de grond zal aanbieden. Als de 110 miljoen euro niet wordt opgehaald, gaat het Rijk met grote grondbeleg- gers praten.Volgens Van Waes hoeft niemand zich daar zenuw achtig over te maken. Bij ver koop van de grond door de rijks overheid aan een grondbelegger blijft de altijddurende erfpacht gewoon van kracht. Vijf procent van de in totaal 15.900 hectare altijddurende erfpachtgrond wordt overigens niet te koop aangeboden. Die ligt op plekken waarvoor de overheid plannen heeft. Voor andere pachtgron den van de rijkoverheid blijft de sinds enkele jaren geldende ver koopstop van kracht. Die is in gesteld, omdat het Rijk volop bezig was (en nog is) met de ruimtelijke toekomst van Ne derland en met een mogelijke li beralisering van de pachtwet- geving. door Ernst Jan Ró'zendaal VLISSINGEN -, Uit in Vlissin- gen heeft drie opmerkelijke concerten geboekt voor het Ar senaaltheater. De komende maanden komen Thin Lizzy, Willy DeVille en Camel voor een optreden naar Vlissingen. Stuk voor stuk zijn het grote namen uit de popgeschiedenis. Twee van de concerten vinden in de zomer plaats, als de meeste theaters gesloten zijn. Vrijdag 25 juli wordt de Ierse groep Thin Lizzy verwacht. De formatie wordt meestal omschreven als een hardrockband, maar dat doet de muziek geen recht. Blues en soul zijn namelijk be langrijke ingrediënten. Ken merkend is verder dat gewerkt wordt met twee sologitaristen. Oprichter en onbetwiste leider van Thin Lizzy was zanger/bas sist PhilLynott. Toen hij in 1986 door overmatig drugsgebruik stierf, werd de formatie opgehe ven. In 1999 volgde een reünie en daarbij bleek wat niemand had verwacht: ook zonder Ly- nott is Thin Lizzy nog steeds een uitstekende band. Van het reü nieoptreden kwam het album One Night Only uit. De titel slaat nergens op, want sinds dien toert de band de wereld rond. Met op 25 juli Vlissingen in de agenda. Bijna een jaar geleden stond de Amerikaanse zanger/gitarist Willy DeVille met twee begelei ders in het Arsenaaltheater voor een akoestisch concert. Dat is blijkbaar bevallen, want op donderdag 31 juli komt hij te rug. Dit keer neemt hij zijn vol ledige begeleidingsband mee. Vrijwel zeker zal hij ditmaal dus wel zijn grootste hits Spanish Stroll en Hey Joe spelen. Camel tapt uit een heel ander vaatje. De Britse formatie werd in de jaren zeventig beroemd met symfonische rockmuziek. Aanvankelijk zou de groep deze week in Vlissingen optreden, maar toetsenist Guy LeBlanc haakte af vanwege ziekte van zijn vrouw. Daarom is de Neder landse tournee uitgesteld tot oktober. De van Kayak bekende Ton Scherpezeel - die eerder deel uitmaakte van Camel - is als vervanger aangetrokken. Op 16 oktober doet de groep Vlis singen aan. De voorverkoop voor de concer ten begint vandaag. door Maurits Sep De kerncentrale Borssele gaat stroom maken uit de nucleaire la ding van Russische kernwapens. Zo helpt EPZ met het onschadelijk maken van levensgevaarlijk oorlogstuig. Maar het contract is niet gesloten uit nobele overwegingen, geeft hoofd operations Roger Miesen ruiterlijk toe. „We zijn een commerciële onderneming. De prijs is gewoon gunstig." Rusland beschikt over grote voorraden militair uranium. Dat komt uit kern wapens en onderzeeboten uit de Koersk-klasse, die worden aangedre ven door kernreactoren. Het nucleaire wapenarsenaal van de voormalige Sov jet-Unie is ontmanteld na het einde van de Koude Oorlog. Het uranium is uit de kernkoppen van de kruisraketten ge haald en opgeslagen. Het wordt vooral verkocht aan kerncentrales. EPZ, exploitant van de Borsselse kern centrale, heeft inmiddels ook een con tract gesloten voor 36 splijtstofstaven waarin Russisch militair uranium is verwerkt. De staven komen over enkele weken per schip vanuit Sint Petersburg in Vlissingen-Oost aanTij dens de j aar- lijkse splijtstofwisselperiode in sep tember worden ze geplaatst. Miesen noemt twee redenen waarom de kerncentrale het Russische uranium gaat gebruiken. De gunstige prijs is niet de minst belangrijke. „De Russen moe ten van dat militair uranium af. Ze heb ben er grote voorraden van. Wij betalen er veel voor, splijtstof is sowieso een duur product, maar het Russische is goedkoper dan wat wij van andere fa brieken kopen. Het geld dat Rusland De kerncentrale Borssele gaat uranium uit ontmantelde Russische kernwapens gebruiken in splijtstof. fotoEPA ermee verdientwordt gebruikt voor in vesteringen in de industrie." De andere reden ligt dichter bij huis. Het is namelijk een goede manier om het eigen uranium dat overblijft na ver brandingvan splijtstofstaven, te herge bruiken, zegt Miesen. De verbruikte staven gaan naar de opwerkingsfa briek van Cogéma in Frankrijk. Daar worden de bruikbare resten uranium teruggewonnen. In Rusland wordt dat vermengd met uranium dat bijvoor beeld uit kernwapens komt. Zo ont staan nieuwe splijtstofstaven. Door het mengen van 'arm' Borssels en 'rijk' Russisch uranium wordt ook voorkomen dat terroristen het in han den kunnen krijgen. In de nieuwe vorm is het materiaal volgens Miesen niet meer bruikbaar voor militaire doelein den. „Dat is voor de buitenwereld ook het grote voordeel van deze methode." Greenpeace is er echter niet zo enthou siast over. „Wij zijn ook voor ontmante ling van kernwapens, maar dan hoef je het uranium nog niet in kerncentrales te gebruiken", reageert Joris Thijssen. „Het resultaat blijft belabberd: hoog- radioactief afval. Bovendien, als er een land is met een slecht rapport op nucle air vlak is het Rusland wel. Dus ik kan alleen maar bezorgd zij n Voor de kerncentrale telt het vredesar- gument ook niet zo zwaar. Miesen..Na tuurlijk zijn wij blij dat we meehelpen met het omsmeden van zwaarden in ploegscharen. Maar dat is niet ons hoofdargument. We zijn een bedrijf. Het is gewoon relatief goedkoop." Urenco, de Almelose producent van splijtstofstaven die ook aan Borssele le vert, is dan ook niet blij met het Russi sche contract van EPZ. Woordvoerder W. van der Eist: „Natuurlijk vinden wij dit niet prettig. Ook wij zijn een com mercieel bedrijf. Dus wat ze in Rusland halen, kunnen wij niet leveren. Maar we kijken Borssele er niet smerig op aan. EPZ is een buitengewoon prettige klant en het staat ze vrij dit te doen. Die vrijheid wordt overigens ingeperkt door het atoomagentschap van de Eu ropese Gemeenschap, Euratom. Kern centrales mogen maximaal een kwart van de jaarlijkse behoefte aan splijt stofstaven uit Rusland halen. Zo wil Euratom voorkomen dat de eigen Euro pese producenten worden benadeeld. Tot op heden werkt dat goed. „Dit ver haal over Russisch uranium speelt al vijftien jaar, maar de markt is hierdoor nog niet verstoord. De Russen zijn on danks hun voordelige prijzen nog geen bedreigende concurrent voor Urenco. Wij groeien nog steeds", stelt Van der Eist. De echte concurrenten zitten in de Verenigde Staten en Frankrijk. De beperking die Euratom de kerncen trales oplegt, leidt ertoe dat Borssele eens in de vier jaar een lading Russische splijtstofstaven kan kopen. „Dit jaar plaatsen we 32 van die staven. Dat is al les wat we in één j aar vervangen. De ko mende drie jaar zijn we dus door ons quotum heen. We zouden ook elk jaar acht staven kunnen plaatsen, maar dat is relatief duurder", legt Miesen uit. EPZ heeft hoge verwachtingen van het uranium uit Rusland. Duitse kerncen trales van een vergelijkbaar type als Borssele gebruiken het al sinds 1995 en hun ervaringen zijn uitstekend. De splijtstofstaven worden bovendien ge maakt onder toezicht van het Frans- Duitse bedrijf Framatome, waar EPZ al jaren mee samenwerkt. De kwali teitscontrole is dus gewaarborgd, be nadrukt Miesen. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Vandaag be gint in het Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlissingen de ex positie Malleboten. Daarin worden dertig tekeningen en schilderijen tentoongesteld van Jan Sanders (1919-2000), de grootmeester van de zee manshumor. Zes van de kunst werken zijn gemaakt voor het Loodswezen in Vlissingen en niet eerder aan het publiek ge toond. Misschien dat zijn naam niet bij iedereen een belletje doet rinkelen, maar zijn tekeningen zij n wij d en zi j d bekendJ aren- lang heeft Sanders kalenders geïllustreerd voor een grote verfproducent. Een groot deel van zijn oeuvre is vervolgens in boekvorm verschenen. De prenten ogen als cartoons, maar zijn met een fabelachtige techniek op papier gezet, waardoor de kunstenaar zich kon meten met de beste teke naars en aquarellisten van zijn tijd. Al zijn tekeningen en schilderijen gaan over het le ven op zee. In Vlissingen blijkt de aan trekkingskracht van zijn werk onverminderd. Weinigen zul len niet bekoord worden door Sanders werk en bij elke keer kijken vallen in de tekeningen nieuwe details op. Het Mu zeeum concentreert zich op vijf thema's die met een beetje goe de wil allemaal op Zeeland zijn te betrekken. Er zijn tekenin gen over scheepsrampen, vlotten en eilanden, gekke ma chines, de kapitein en het loodswezen. Het laatste thema is echt Zeeuws, omdat de teke ningen zijn gemaakt voor het Loodswezen in Vlissingen. Op elk werk vertelt Sanders een humoristisch verhaal. Zo laat hij de loodsboot om een groot schip heen razen met een waterskiër erachter. Of eigen lijk twee, want de skiër is de kapitein, die vanwege zijn ge ringe lengte op de schouders van een matroos zit. Een ande re tekening toont een loods aan boord van een Chinees schip. Vanuit de stuurhut staart hij door een verrekijker over zee. Naast hem staan drie Chinese bemanningsleden. Alleen: de loods zit op zijn knieën, anders zou hij veel te lang zijn om in de hut te passen. Soms is de grap meteen duide lijk, soms zijn de tekeningen Elk werk vertelt een humoristisch verhaal, zoals deze, van een loodsboot die om een groot schip heen raast, met een waterskiër erach ter. Of eigenlijk twee. doordenkertjes. En in alle gevallen worden ze leuker naarmate ze langer worden be keken, omdat de grap tot in de tails is uitgewerkt. Prachtig is de tekening van een matroos die een nogal dikke zeemeermin probeert te lokken met een paar netkousen. De matroos is wel erg mager. En wat blijkt? Achter een schut ting op het eilandje staat de complete bemanning van een schip te loeren of de matroos in zijn opzet slaagt. Met uiterst rechts de kok die het water in zijn pan al heeft opgewarmd. Er moet dus een vette vis wor den gevangen. Mooi zijn de absurde machines die Sanders heeft verzonnen. Misschien is bijna-machines een beter woord, want ze ma ken de scheepsbemanning be paald niet overbodig. In een onderwaterschildermachine kan een aantal matrozen onder het wateroppervlak worden getakeld. Het apparaat lijkt een beetje op het werktuig waarmee de kapitein zijn be manning zwemles geeft. Ver der zijn twee machines te zien om matrozen te wassen, een apparaat dat matrozen op een ogenschijnlijk makkelijke maar in werkelijkheid om slachtige manier kolen in het ruim laat scheppen en een con structie waarmee toeristen een vakantieboot op worden ge schoten en getakeld - een milde aanklacht tegen het massatoe risme. In veel tekeningen is de kapi tein mikpunt van Sanders' spot. Hij laat duidelijk zijn af keer blijken van hiërarchische verhoudingen. Sprekend is een tekening als Waar is de kapi tein?, waarop een kok de ge haktmolen laat draaien, ter wijl het kapiteinsuniform op een stoel naast hem ligt. En wat te denken van Death of a cap tainDat is de titel van een film. Op Sanders' tekening komt een lange rij beman ningsleden tevreden de bio scoop uit, terwijl aan de andere kant een nog langere rij staat te dringen om naar binnen te mo gen. Wie een tekening van Sanders bekijkt, krijgt onmiddellijk de onbedwingbare aandrang de clou van het uitgebeelde ver haaltje met iemand te delen. Het duidelijkste bewijs dat de kunstenaar keer op keer in de roos schiet. Expositie: Jan Sanders: Mallebo ten, tot en met 14 september in het Muzeeum in Vlissingen, opening vanmiddag om 17.00 uur, vanaf morgen open voor publiek, ma t/m vri van 10.00-17.00, za en zo van 13.00-17.00 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche- nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overat, weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De foto in de PZC van 5 juni is zeer duidelijk een zeekat (sepia officinalis) zoals de heer W. Du- dok van Heel terecht opmerkte. Hoe kan ik als bioloog van het zeeaquarium Het Arsenaal zo'n determinatiefout maken. Op 4 juni werd ik 's middags gebeld over een vreemde 'vis'. Na een uitgebreide uitleg over het dier door de aanwezigen viel de mo gelijkheid van zeekat voor mij af. Hierdoor concludeerde ik dat er dan maar één mogelijke inktvissensoort overblijft uit de groep van Cephalopoda name lijk de pijlinktvis loligo sp.). Onterecht, blijkt duidelijk uit de foto. Hieruit blijkt dat voor een goede determinatie, het zelf bekijken van het organisme noodzakelijk is. In het zeeaqua rium Het Arsenaal kweek ik trouwens al drie jaar met goede resultaten deze prachtige se pia's of zeekatten uit o.a. de Oosterschelde. Al vele jonge se pia's zijn naar dierentuinen in binnen- en buitenland gegaan. Kortom, de zeekat is zeker geen onbekend dier voor mij. Ir. Jan van der Veen Bioloog Zeeaquarium Het Arsenaal Vlissingen door de rijkdom aan allerlei vis- sen. Aan steenblokken zaten mosselen, kokkels, alikruiken wulken en scherpe witte zee pokken (koraal) en verscholen zich diverse soorten krabben kreeftjes, katvissen, zeeanemo nen en kwalletjes. In strand- meert j es kon je garnalen vangen of kleine visjes. Er zaten zagers in nat zand en leeglopers in blubber. Lege schelpen van kat- vissen spoelden bij tientallen aan, evenals gewisselde schalei van allerlei zeebewoners samei met verschillende soorten zee wier en zeegras. Wat is daar van over? Vrijwel niets! Nog maals, een haven aan diep vaar water voor ontvangst van desu- percontainerschepen op de kust van West-Europa heeft uitslui tend Vlissingen. Als Rotterdam en Antwerpen de WCT blijven tegenwerken, komen ze op con- tainergebied bekocht uit. De re ders van dat soort schepen stop pen niet met massatransport als die twee havens te ondiep zijn. N. A. Blomm Ruys de BeerenbrouckstraatSi Vlissingen Schepen woest op Nederland, wegens getalm uitdiepen Wes- terschelde. Zoals Rotterdam is Antwerpen bevreesd om zijn wereldhavenpositie als Vlissin gen de WCT in bedrijf neemt. Antwerpen ligt zoals Rotterdam aan vaarwater dat niet verder uitgediept kan worden. Wat me- tertjes dieper baggeren geeft steile oevers, instorting en dijk- val met landverlies en een on diepte. Hierbij gaat dan de laat ste paaigrond verloren en de Westerschelde wordt doder dan ze nu is. Alle smerigheid van Pa rijs, Noord-Frankrijk en geheel België plus de Europahoofd- stadpoep wordt nog steeds de Schelde ingepompt. Dat heeft vrijwel alle zoutwaterleven ver giftigd. Men zou eens alles op al les moeten zetten om deze vie zigheid te zuiveren in plaats van te zemelen over uitdiepen. In mijn jeugd, net na de oorlog, we melde het van grote zeezoogdie ren voor Vlissingen, dat kwam Sommige artikelen worden soms op een zodanige wijzege- schreven dat de indruk ontstaat dat de dader slachtoffer wordt. Dat gevoel had ik ook bij het le zen van het artikel in de PZC van 17-6 betreffende de schor sing van een Dreischor-speler. Een 'sportman' die zich schuldig maakt aan een dergelijk ver grijp, rest maar één straf: schor sen voor het leven. 'Sporters'die niet van een scheidsrechter, elf talleider, tegenstanders en me despelers kunnen afblijven, ho ren niet thuis op een sportveld. Suggererend medeleven oproe pen voor voetbalvervuilers van dit formaat vind ik niet op zijn plaats. Vaak worden deze spe lers ook nog beschermd door trainers, bestuursleden teamgenoten. Mede daardoor waardeer ik het standpunt van het bestuur van Dreischor en ik spreek de wens uit dat sportver enigingen geen plaats meer bie den aan spelers die de sport in het algemeen grote schade be- jj rokkenen. Rien van Haaftei Elstarstraat 41 Kapelli Advertentie Het idee was van Ir Snip. De architec tuur met prefab elementen kwam uit de koker van de aannemers. De Zeeland- brug, sinds 1965 niet meer weg te denken uit het Zeeuwse landschap. Mooi, stijlvol, markant, zowel vanaf het land als vanaf het water. Mooi, stijlvol, markant zijn ook de modulair opgebouwde ruimtesystemen van Porro. Ze geven een interieur een structuur van schoonheid, helderheid en functionaliteit. Eindeloos te variëren dagen ze uit tot creatief wonen. kt if Kees den Herder Inferieurstyling Walcheren Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder.nl kapiteins. Zij gingen in meer derheid toch overstag, omdatdf toelating van niet-EU-kapi- teins strak wordt geregeld. Voor iedere buitenlandse kapitein die op een Nederlands schip komt, moet eerst een specialej commissie van werkgevers et vakbonden toestemming gevet Dit moet voorkomen dat Neder landse gegadigden buiten re boot vallen. Eenzelfde regeling bestaat al enkele jaren voo stuurlieden. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De zeelieden vakbond FWZ heeft ingestemd met de komst van kapiteins van buiten de Europese Unie op Ne derlandse schepen. Dit is ge beurd na raadpleging van de le den. Die hadden er moeite mee dat de werkgevers geen afspraak wil len maken over de individuele beloning van de buitenlandse Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28