13 Ir UITVERKOOP Kats zet helden op de dijk Bevelandse tuinen tonen pracht -TT1 ftir 1 Gelok stelt Rijk ultimatum over tunnelbrandweer Misverstand van elf miljoen euro tussen ministeries FEM Vijftien maanden geëist voor dreigen met pistool Klachtenlijn M Waterschap wil 25 miljoen voor verhoging Oosterscheldedijken in de zak houden zeeuwse almanak mi BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 20 juni 2003 k LU Vanaf Vandaag Steenbekleding Politie pakt negen inbrekers Parkeerwacht bedreigd Geen garanties Positie Strategieën Vragen J Pij Ier dam moet eerder dichtgaan tor Ben Jansen GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil met Rijkswaterstaat overleggen overeen ander sluitregiine voor je Oosterscheldekering. Als de éuiven van de pijlerdam bij ongunstige windkracht en windrichting eerder dicht gaan, an een verhoging van de Oos- lerscheldedijken mogelijk ach terwege blijven. Daarmee valt ongeveer 25 miljoen euro te be sparen. Verhoging en versterking van de zeewering op sommige plaatsen iangsde Oosterschelde, de Wes- terschelde en de Noordzeekust in Midden- en Noord-Zeeland is noodzakelijk, omdat dijken en duinen niet aan de nieuwste vei ligheidsnormen voldoen. Die normen zijn verhoogd nadat bij onderzoek van Rijkswaterstaat is vastgesteld dat golven bij su- perstormen veel harder tegen de kust slaan dan tot dusver werd aangenomen. Op de plekken die de veiligheidstoetsen niet halen, moeten dijken worden ver hoogd en duinen verzwaard, of moeten in elk geval verster kingswerkzaamheden eerder worden uitgevoerd dan de be doeling was. In het gebied van het water schap Zeeuwse Eilanden komt dit neer op een extra uitgave van 37 tot 75 miljoen euro, waarvan 6 tot 16 miljoen voor de Noord- zeekeringen en de rest voor de dijken langs de Ooster- en Wes- terschelde. Het waterschap gaat ervan uit dat de kosten zul len worden betaald door het Rijk. Daarom kan het volgens dagelij ks-bestuurslid S. van 't Westeinde zinvol zijn te bezien in welke mate bij een aanpas sing van het sluitregime van de stormvloedkering ingrijpende aanpassingen van de Ooster scheldedijken achterwege kun nen blijven. Op Schouwen-Duiveland moet alleen het Noorderstrand eerder worden versterkt. Dat gebeurt dit jaar en volgend jaar met een ophoging van het strand, waar in ongeveer 300.000 kubieke meter zand (ongeveer 15.000 vrachtwagens) wordt verwerkt. Op Walcheren voorziet het wa terschap een verzwaring van de duinvoet ter hoogte van de Vijg- heter aan de binnenkant met 30.000 kubieke meter zand. Over een lengte van 250 meter zullen de weg en het fietspad on- derlangs de duinen vermoede lijk verplaatst moeten worden. De dijken en duinen bij Zwa nenburg moeten worden ver sterkt met een strandsuppletie van 50.000 kubieke meter. Langs de Westerschelde moet bij de Zimmermanpolder, Wil lem Annapolder en Everinge- polder op korte termijn de kruinhoogte van de dijken wor den verhoogd. Op langere ter mijn moet onder meer de West- kapelse Zeedijk en de zeedijk bij Zwanenburg worden voorzien van een harde bekleding (bij voorbeeld asfalt), om de dijk be ter te beschermen tegen over slaand water. De Zeeuwse waterschappen zijn samen met Rijkswaterstaat al enkele jaren bezig de steenbe kleding van de dijken langs de Wester- en Oosterschelde te ver zwaren. Van 't Westeinde: „We zullen natuurlijk proberen die werkzaamheden zoveel moge lijk te combineren met de ver hoging die nu noodzakelijk is gebleken. Alleen aan de Zim- mermannpolder is de verzwa ring van de steenbekleding al voltooid. Daar zullen we dus nog een keer terug moeten ko men." Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren heeft eind vorige maand al bekend gemaakt wat daar moet gebeuren om de zeewering aan de nieuwste veiligheidsnor men te laten voldoen. TERNEUZEN - Met de aanhou ding van drie Terneuzenaren, een Rotterdammer en en man uit Roosendaal meent de politie een reeks woninginbraken te hebben opgelost. De inbraken werden tussen be- gin maart en half april gepleegd in Terneuzen, Hoek, Philippine, Sas van Gent en Zoutelande. De politie hield ook twee jon gens (15 en 17) en een 35-jarige man uit Sas van Gent en een 15- jarige jongen uit Terneuzen aan. Zij worden verdacht van twee inbraken in Terneuzen. Allen moeten nog voorkomen. GOES - Een vrouwelijke par keerwacht is gisteren rond twaalf uur in de Singelstraat in Goes bedreigd door een onbe kende man. Deman kwam verhaal halen na dat een bestuurster op de Kreu- kelmarkt een boete had gekre- in van de parkeerwacht. Hij duwde haar en schold de vrouw uit. Advertentie Lange Vorststraat 41 -43 Goes Telefoon 0113-229670 KATS - Hoewel het evenement morgen pas echt losbarst, staat Kats al dagen in het te ken van het vijfde culturele weekeinde. Op de dijk zijn de helden van Han te Keurs en Onno de Graaf al enkele dagen te bewonderen. De twee kunstenaars presenteren on der het motto 'Helden op de dijk' de grote figuren van Kats. En groot zijn ze. Morgen en zondag kunnen kunstliefhebbers tussen tien uur 's ochtends en zes uur 's avonds te recht bij verschillende exposities in onder meer Galerie Kats, het dorpshuis, het Nieuw Zeelandhuis en de kerk. Op het programma staan verder veel muzikanten, ca baretiers en andere entertainers. foto Willem Mieras Advertentie 2 PERSOONS KOEPELTENT Afmeting 70+200x200x120cm Doek nylon Grondzeil: PE Stokken glasfiber 0 7,9 mm Voor verkoopadressen kijk op www.brislol-online.nl ol bel 0900 - 7272 727 (€0,20 per minuut) Geldig t/m 22 juni 2003, zolang de voorraad strekt. Advertentie t door Rolf Bosboom KLOETINGE - Wie dezer dagen wil zien hoe mooi een tuin kan zijn, is welkom op diverse adres sen op de Bevelanden. Zeven particulieren stellen nog tot en met zondag én in het weekeinde van 5 en 6 juli hun tuin open voor belangstellenden. De eerste dag van de opentuin dagen trok gisteren al veel be zoekers. „We hebben al tegen de honderd mensen gehad", zei Til ly Quinten (Geertesplein 18 in Kloetinge) aan het begin van de middag. „Vanmorgen stonden de eerste mensen al om half tien voor de deur, terwijl we pas om tien uur zouden opengaan." Ze doet al j aren mee aan het eve nement. „Ik heb een kleine tuin, waar veel mensen zich in kun nen herkennen." Op de beperkte oppervlakte staat echter een rijkdom aan planten. „Ik het het helemaal zelf aangelegd. In deze periode ben ik elke dag in de tuin bezig, maar dat doe ik heel graag. Mijn man knipt de heg en ik doe de rest." De andere zes opengestelde tui nen zijn te vinden op: Kerkring 18 in 's-Heer Abtskerke, Oude Hoeveweg 8 in Baarsdorp, Klei- De tuin van Tilly Quinten in Kloetinge. foto Willem Mieras ne Kade 25 in Goes en Lens hoeklaan 12, Marktveld 15 (zondag 22 juni gesloten) en Jachthuisstraat 10 in Kloetinge. De openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens de Bevelandse tuindagen is de Geerteskerk in Kloetinge open voor publiek, op vrijdag en za terdagvan 10.00 tot 16.00 uur en op zondag van 13.00 tot 16.00 uur. Advertentie ee MAND -mfJÊÊ .tiun w Amsterdam Breda Eindhoven Enschede Groningen Nijmegen Rotterdam Scheveningen Utrecht Valkenburg Zandvoort www.hotlandcasino.nl Entreevoorwaarden: minimumleeftijd 18 jaar en geldige legitimatie, letaal 3,50 entree en ontvang een 2-fiche en 3 x een 0,50-token. door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van Justitie R. Rammeloo heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 2 8-jarige man zonder vaste woon-of verblijf plaats voor bedreiging en dea len in softdrugs vijftien maan den cel geëist. De man had op 16 maart in de- Middelburgse koffieshop Roxy met een pistool personeel en klanten bedreigd. Verdachte ontkende met het vuurwapen te hebben gezwaaid. Wel gaf hij toe een mes bij zich te hebben gehad. Ook droeg hij een kogel vrijvest. De aanleiding tot het incident was vier kilo hennep, die ver dachte een dag eerder aan de koffieshop wilde verkopen. Een medewerker van de koffieshop had hem toen beroofd. „Hij is teruggegaan om daar over te praten. Het zijn linke jongens van die koffieshop. Daarom heeft hij een kogelvrij vest aangedaan", zei raads vrouw C. Kouijzer. Met het brede smaakpalet van Karvan Cévitam maak je naar eigen smaak de meest verfrissende drank, precies zoals jij dat lekker vindt. Deze zomer kun je lekker genieten met Kito, de speciale kidsiroop en de nieuwe verfrissende smaak Cranberry. Karvan Cévitam heeft aan al haar smaken 4 vitamines toegevoegd, waardoor het ook nog eens extra gezond is. De nieuwe verpakking onderstreept de heerlijke dorstiessende einddrank die Karvan Cévitam biedt. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Burge meester J. Gelok doet een drin gend beroep op de rijksoverheid om op korte termijn alsnog voldoende geld beschikbaar te stellen voor professionele brandweer voor de Wester- scheldetunnel. Als zo'n korps er niet op 1 januari 2005 is, dan be raadt hij zich op zijn positie. Een beroepsbrandweer is nodig om eerder ter plaatse te kunnen zijn bij calamiteiten. De aanrij- tijd van tien minuten, zoals die in het rampenbestrijdingsplan voor de tunnel is opgenomen, wordt nu doorgaans niet ge haald omdat de brandweer af hankelijk is van vrijwilligers. Het professionaliseren van de brandweer kost in totaal 25 mil joen euro voor de komende tien jaar. Er lag een afspraak dat de rijksoverheid de helft zou beta len, mits 'de regio' de andere helft op tafel legt. Dat laatste is gelukt, door een gezamenlijke inspanning van de gemeenten Borsele, Terneuzen, de provin cie, het havenschap en de regio nale brandweer. Tot verbijstering van de ge meenten berichtte het ministe rie van Verkeer en Waterstaat enkele dagen geleden geen 12,5 miljoen euro te zullen betalen, maar slechts 1,5 miljoen. „Datis volstrekt niet in de lijn van wat we met elkaar hebben afgespro ken", zegt Gelok. „Ik krijg het idee dat we over heel verschil lende dingen hebben gepraat in het verleden." De burgemeester heeft zelfs la ten weten dat het ministerie ook die anderhalf miljoen kan hou den. „Verkeer en Waterstaat denkt er nu voor dat geld van af te zijn. Daarmee kunnen we na tuurlijk geen professionele brandweer optuigen. Het ge volg is dat ik een heel groot pro bleem heb: ik ben verantwoor delijk voor de openbare orde en veiligheid, maar kan de afge sproken aanrijtijden niet ga randeren." Dat betekent dat hij vanaf 2005, het moment waarop de tunnel brandweer klaar had moeten zijn, niet de verantwoordelijk heid kan dragen voor de brand veiligheid in de tunnel. Over de tijd tot 2005 was al afgesproken dat het een overgangsperiode zou zijn. Dat is, zegt Gelok, 'niet optimaal maar wel acceptabel'. Over wat de Borselse burge meester doet als de rijksover heid niet snel over de brug komt, was hij gisteren op een perscon ferentie niet eenduidig. „Dan zal ik me ernstig beraden op mijn positie", zei hij ondermeer. Ook gaf hij aan dat hij de ver antwoordelijkheid bij het mi nisterie zou kunnen leggen. Een andere mogelijkheid is het slui ten van de tunnel. „Maar als Ne derland BV zou zeggen dat een aanrijtijd van vijftien minuten ook goed is, heb ik geen pro bleem meer." Borsele en Terneuzen hebben besloten verschillende strate gieën te hanteren. Borsele zoekt de politieke kanalen op en pro beert bewust de media zo veel mogelijk te benutten. Terneu zen kiest ervoor vooral achter de schermen te werken en via amb telijk en bestuurlijk overleg de zaak alsnog voor elkaar probe ren te krijgen. Gelok, die benadrukt dat er geen reden is om te twij f elen aan de veiligheid van de tunnel op zich, wijst op het belang van de kwestie voor andere grote infra structurele werken in het land. „We moeten ons heel goed reali seren dat als projecten eenmaal zijn gerealiseerd, dat er een ver antwoordelijkheid ligt op het gebied van veiligheid die je niet zomaar op het bordje van de lo kale overheid kunt leggen." door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Dat een professionele brandweer voor de Westerscheldetunnel op losse schroeven staat, is het gevolg van een 'misverstand' tussen bewindslieden in Den Haag. Toenmalig staatssecretaris R. Hessing van Binnenlandse Zaken was akkoord met een rijksbijdrage van 12,5 miljoen euro; toenmalig minister R. de Boer van Verkeer en Waterstaat ging uit van 1,5 miljoen euro. Dat blijkt uit correspondentie over de kwestie. In een gesprek tussen beide bewindslieden, in januari van dit jaar, is overeen gekomen dat Verkeer en Water staat de helft van de kosten betaalt, op voorwaarde dat de andere helft uit de regio zou ko men. Op 20 mei, vlak voordat het tweede kabinet-Balkenende aantrad, deelde Hessing De Boer mee dat Terneuzen en Bor sele het beloofde bedrag bij el kaar hadden gekregen. Hij stel de de minister dan ook voor 'het toegezegde bedrag' in één keer uit te keren en komt daarbij op 12,5 miljoen euro. Uit de brief die beide gemeenten enkele dagen geleden van het ministerie van Binnenlandse Zaken ontvingen, blijkt dat er volgens De Boer een 'misver stand' is geweest over wat hij en Hessing in januari met elkaar hadden afgesproken. In zijn be leving ging het slechts om kos ten voor huisvesting óf voor nieuwe voertuigen. Dat zou gaan om bedragen van respec tievelijk 3 en 1,4 miljoen euro. De minister had daarom 'reke ning gehouden' met een bijdra ge van 1,5 miljoen euro, de helft van de kosten van de nieuwe huisvesting. Deze bedragen komen niet overeen met de getallen die de gemeenten hebben aangedra gen. Daarin wordt gesproken van vijf miljoen voor huisves ting en twee miljoen voor voer tuigen. Veel meer geld vergt het personeel (twee ploegen van achttien mensen): veertien mil- j oen euro in tien j aar. Dat onder deel laat Verkeer en Waterstaat buiten beschouwing. Omdat een toezegging van 12,5 miljoen euro niet zwart op wit staat, ziet burgemeester J. Ge lok weinig mogelij kheden om de zaak juridisch uit te vechten. „Bovendien is dat ook niet de manier om met elkaar om te gaan." Terneuzen houdt die mo gelijkheid wel open. „We bekij ken in hoeverre we de minister kunnen houden aan zijn afspra ken", zegt brandweercomman dant J. Meijering. Het CDA-Kamerlid S. Buijs uit Goes heeft vragen gesteld in re actie op de laatste voortgangs rapportage over de bouw van de Westerscheldetunnel. Beide mi nisteries hebben toezeggingen gedaan en die moeten zij, aldus Buijs, nakomen. De veiligheid van de Westerscheldetunnel moet gegarandeerd zijn. Het Rijk financiert gewoonlijk geen brandweerkorpsen. Het is volgens Buijs logisch dat dit in het geval van de tunnel wel ge beurt, omdat de kosten van een tunnelbrandweer door Zeeland alleen niet op te brengen zijn. Pisnijdig was de dame op leeftijd uit Oost-Souburg. Aanleiding was de nieuwe dienstregeling van busmaat schappij Connexxion. Veel vuldig maakte ze van de bus gebruik, bijvoorbeeld om vanuit haar woning uitstap jes te maken. Maar door de nieuwe dienst regeling werd ze daarin ern stig belemmerd. Toen ze las dat medewerkers van de SP een speciale klachtenlijn hadden ingesteld over de busregeling van Connex xion, twijfelde ze geen mo ment en belde het nummer. Hoe hoog het zat, bemerkten de medewerkers van de klachtenlijn al aan haar eer ste zin. „Ik. wil nu graag een klacht indienen over de Co- nimex!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27