Doe-vakantie in een bejaarde Austin De ideale reisfiets is simpel en sterk akkertje? i. @«1 Terugroepactie 25 Rijden als Stirling Moss KLASSIEKER Vraag antwoor vrijdag 20 juni 2003 Het lijkt een hachelijk avontuur: met een stokoude Engelse auto op reis naar Frankrijk. Maar ten Kempen haalt er zijn schouders bij op. Een land leren kennen gaat het beste op de fiets. En dan is het handig wanneer je de remkabels als waslijntje kunt gebruiken. Vectra met verhuiscapaciteit Aluminiumfeestje bij Audi Kia hijst zich in het nieuw Triumph keert terug jPk Jaguar gaat aan de diesel >zc Maarten Kempen viert vakantie met zijn zescilinder Austin 2200: „Als je zo'n auto perfect onderhoudt kan er weinig mis gaan". Foto Mare Bolsius Door Gert te Lintelo Een Landcrab werd het ding altijd genoemd, vanwege de styling die we vriendelijk- heidshalve maar ei genzinnig zullen noemen. Der tig jaar oud is de Austin 2200 nu, en de laatste twintig jaar staat het kentekenbewijs op naam van Maarten Kempen. Van het begin af is Kempen met zijn Britse zescilinder op vakantie geweest, naar Frank rijk en Engeland. Zeker in Frankrijk lijkt dat een doldrieste onderneming, want een Austin is er nog zeldzamer dan een haringkraam in de Sa hara. De Eindhovense tandtechnicus was daarom op alles voorbe reid: „Ik nam een enorme voor raad reserveonderdelen mee. Je wist maar nooit wat er stuk zou gaan. Dat viel eigenlijk best mee, tot midden jaren tachtig de motor de geest gaf. Daarmee was de Austin in één ldap waardeloos, niemand wil de zo'n ding. Ik kon er echter geen afscheid van nemen en daar ben ik achteraf blij om." In 1990 nam Kempen de car rosserie en de techniek flink onderhanden en verving hij al le slijtagegevoelige onderdelen. Sindsdien gaat hij er weer ge woon mee op reis. „Vroeger na men mensen toch ook geen half magazijn mee op vakan tie? Als je zo'n auto perfect on derhoudt kan er weinig mis gaan. Bij pech kunnen clubge noten desnoods reserveonder delen opsturen, maar dat is nog nooit nodig geweest." Zielepoot Het valcantieplezier met zo'n klassieker blijft volgens Kem pen niet beperkt tot de reis op zich: „Je krijgt overal reacties. Sta je in Frankrijk op een cam ping, moet je telkens weer ver tellen wat voor een auto het is. Dat is in Engeland wel anders. Daar was Austin vroeger net zo bekend als bij ons Opel en Volkswagen. Hoe vaak ik niet te horen krijg 'my uncle used to drive one'... Dat is trouwens iets van de laatste tijd, want toen ik in de jaren tachtig het Ka naal overstak, was het voor een Engelsman gewoon een oude auto. Wanneer je ermee bij de pomp kwam werd je meewarig aangekeken; 'wat een zielepoot, komt helemaal van het vasteland hier naar toe met zo'n oude brik'. Maar ja, je kon toen wel nog volop nieuwe onderdelen ko pen voor een habbelcrats!" Dat de Austin 2200 lange tijd weinig aanzien genoot, heeft Kempen nooit gehinderd. „Een oude Aston Martin vind ik prachtig, maar echte hebzucht maakt zo'n supersportwagen bij mij niet wakker. Ik heb meer met auto's die vroeger het straatbeeld bepaalden. Met een klassieke auto geniet ik ge woon van het reizen op zich." Het blijkt een soort doe-vakan- tie. „Je ervan bewust zijn datje rijdt, de motor en de transmis sie horen en wérken achter het stuur", zegt Kempen. „Dat is toch veel leuker dan je met een moderne auto op de linker baan in recordtempo van A naar B verplaatsen?" Reisbenodigdheden met een klassieker 1. Perfect onderhouden auto 2. Een GSM 3. Lidmaatschap KNAC (repatriëring!) 4. Adres merkclub 5. Technische basiskennis 6. Tape, draad, klemmen e.d. 7. Basis gereedschapset 8. Flexibel tijdschema 9. Tempo van weleer 10. Begripvolle reisgenoten DoorRodrick de Munnik Waarheen de reis ook gaat, de ideale vakantiefiets is een an dere dan het karretje waarmee we door Nederland toeren. De Utrechtse fietsenmaker fed Snel kan met de ogen dicht aanwijzen wat er anders is aan zo'n fiets. „Framebuizen met extra grote diameter, ge laste bevestigingsnokken voor de bagagedragers en een ach terwiel met 40 of 48 spaken, in Plaats van 36." Snel kan het weten, want een tan zijn modellen is gekozen tot Vakantiefiets van het Jaar. Al in de Tweede Wereldoorlog scharrelde Freds vader stalen buizen bij elkaar om er een fiets van te lassen. Nu staan Fred en zijn zoon in de winkel. Nog altijd maken ze zelf fra mes op maat, en in samen spraak met de klant bouwen ze die op. Zo ontstaat een reisfiets die op de klant en zijn vakan tie is toegesneden. „Vroeger bouwden vakantiefietsers baga gedragers op racefietsen en gingen ze op pad. Soms zat er wel veertig kilo in de fietstas sen. Vooral bij afdalingen gin gen die fietsen gevaarlijk schudden." Snel kiest voor staal. Het is comfortabeler dan aluminium en beter te repareren als er in verre oorden iets kapot gaat. De wielen hebben extra stevi ge, dubbelwandige velgen. Over mooie wegen ga je op De Safari Snel Randonneur. Foto Mare Bolsius een randonneur met grote wie len, ontstaan uit de race fiets. Wie van de gebaande pa den afgaat, kiest beter een schakelen gaat via een moder- De ideale vakantiefiets verdikte spaken 40 of 48 spaken in achterwiel dubbelwandige velgen gelaste nokken voor dragers veel versnellingen drie voorbladen stuur met veel greepmogelijkheden schakeling met remgreep (of buiscommandeurs) meerdere bidonhouders dikkere framebuizen mountainbikeframe. Daartus senin zit de hybridefiets. Omdat een randonneur een ra- cestuur heeft en de mountain bike een horizontaal stuur, wij ken de schakelsystemen af. Het ne remgreep op het stuur. Maar wie verder van huis gaat, kan beter de ouderwetse buis commandeurs nemen. „De con structie is eenvoudiger, en dus ook makkelijker te repareren." Wereldfietsster Josie Dew, die ook reisboeken schrijft, be aamt dit. Ook haar reisfiets is van staal omdat je dit eenvou diger kunt lassen dan alumini um. Thuis rijdt ze op wielen van 28 inch. „Maar mijn reis fiets heeft 26 inch wielen, om dat banden in die maat beter te krijgen zijn in het verre buiten land." Dew zweert bij de 'ou derwetse' boog die de remka bels boven het stuur maken. Ze heeft speciaal naar de remgre- pen moeten zoeken, want die zijn al een tijdje uit de handel. „De kabels zijn namelijk mijn waslijn. Daaraan kan onderweg mijn onderbroek drogen." Mijn auto is nog nooit terugge roepen voor reparatie van een productiefout. Alles deugt. Dat kan toch niet? Op feestjes zit ik er verloren bij. Als ik de ver halen mag geloven, deugt een auto pas echt als er een rubber is verwijderd, een 'entilatieschacht vernieuwd of de wieldop pen zijn vervangen. De mogelijkheid zou '°ch eens bestaan dat je natregent omdat het raamrubber begint te klapperen, je toeten verbranden van de hitte of de wiel doppen als ninja-sterren over de weg sche en. Heb ik allemaal niet. Terugroepacties zijn schering en inslag, 'npoiteurs of dealers nodigen veel kopers *an nieuwe auto's na verloop van tijd, zich uitbundig excuserend, uit voor een be- z°ekje aan de garage, omdat de nieuwe aanwinst mogelijk een miniem foutje her bergt. De postbode is mijn huis tot nu toe 'Qorbijgegaan. Maar als ik het mag gelo ei gaat het om de meest pijnlijke mis sers die de ongelukkige autokopers tref- en- Een motortje zou de ruitenwissers te wachtig kunnen aandrijven met de meest afgrijselijke gevolgen van dien. Zulke din- Sen. Terugroepen lijkt wel een marketing strategie bij autofabrikanten. Iedereen d°« eraan mee. e autoverkoper en de kenner beamen het volmondig: slechte auto's bestaan niet meer. Nu loin je altijd nog gaan vitten op Lada, maar eerlijk is eerlijk, een kat in de zak zit er vaak niet meer bij. Natuurlijk bestaan er van elk model wel maandag exemplaren, maar die bevestigen de regel. Een gemiddelde auto van nu gaat door de bank genomen veel langer mee dan een van twintig jaar geleden. Wie hoor je te genwoordig nog over roest? Trouwens, zelfs auto's uit de jaren tachtig zie ik nog bij bosjes over de weg rijden. Fabrikanten hebben veel moeite gedaan om hun pro ducten een langere levensduur te geven. En dan komt mijn argwaan weer om de hoek kijken. Als auto's dan zo goed zijn te genwoordig, waarom moeten ze dan zo vaak terug naar de garage voor een of an der liflafje? Om eens kennis te maken met die vriendelijke werkplaatschef en de ijve rige monteurs, denk ik. De verkoopmarges op nieuwe auto's zijn nihil. In de werk plaats wordt het echte geld verdiend. Maar auto's zijn tegenwoordig zo goed dat de onderhoudsinterval steeds groter wordt. Je komt nauwelijks nog in de werkplaats. Zo'n terugroepactie zou dus heel goed een lokkertje kunnen zijn, maar wie bewijst dat? Voor alle zekerheid moet je toch naar de garage toe als je een brief hebt gehad met excuses van de zaak en een versnapering in het vooruitzicht. Een bewuste autorij der neemt het zekere voor het onzekere. Gaat er onverhoopt toch iets mis, dan was je immers gewaarschuwd? En dan is de cir kel weer rond. Toch maar gaan dus. Behal ve ik dan. Ik moet er maar mee leren le ven: mijn auto is van een werkelijk excel lente bouwkwaliteit. Crisis en recessie weerhouden de autofabrikanten er niet van fabelachtig dure bolides in pro ductie te nemen. Zo komt Mer cedes-Benz voor het einde van het jaar met een nieuwe super- sportwagen: de SLR. De aandui ding stamt van legendarische raceauto's als de 300 SLR met zijn vleugeldeuren, waarmee Stirling Moss, Juan Fangio en Karl Kling reden. De SLR wordt samen met McLaren, de Formu le I-partner van Mercedes, ge bouwd. Net als bij de oude 300 scharnieren de deuren om hoog. De carrosserie en delen van het onderstel zijn vervaar digd van koolstofvezel compo siet, de remschijven zijn van keramisch materiaal. Onder de gebeeldhouwde motorkap ligt een bij huis-tuner AMG met de hand gebouwde V8, die via een compressor tot enorme presta ties gedwongen wordt. Daar over, en over de prijs, hult Mer cedes zich nog in stilzwijgen. Moetje bij een aanrijding de auto op die plek laten staan of, op de snelweg, zo vlug mogelijk de vluchtstrook op zoeken? John Bennink, voorlichter bij het Korps Landelijke Poli tiediensten: „Alleen bij ernstig letsel en zware schade is het verstandiger om de situatie niet te veranderen en te wachten op de politie. Afgezien van die gevallen, nog geen twintig procent van het totaal, adviseren wij direct de rijbaan te verlaten en zo snel mogelijk de vlucht strook op te zoeken. De berm is nog beter. De auto laten staan op de weg kan immers tot nieuwe ongelukken lei den. Verzekeringsmaatschappijen zijn niet altijd blij met ons advies, want die hebben het liefst een nauwkeu rige situatieschets. Maar het zijn strakke richtlijnen van het Openbaar Ministerie. Tips: maak foto's van de ont stane situatie en vul de schadepapieren in nadat je de rijbaan hebt verlaten." Heeft u ook een vraag? Mail naar: Vraagenantwoord@wegener.nl Ga voor meer vragen en antwoorden naar de website van de krant en klik op de rubriek Auto. Opel komt eind november met de stationwagon op basis van de Vectra. De modellenreeks is dan compleet, want de Vectra is er nu als sedan, coupé (GTS) en verlengde Signum. De sta tionwagon, met dezelfde wielbasis als de Signum, heeft een laadvolume van 1.850 liter en is ook te koop met een elektrisch openende achterklep. Een eventuele trek haak klap je weg onder de bumper. De stationwagon van de Vectra staat op dezelfde, lange wielba sis als de Signum. Audi, voorloper op het gebied van aluminium con structies, heeft zijn 250.000ste aluminium auto ge produceerd. Het is een A8, de tweede generatie van het grote model dat tien jaar geleden voor het eerst met aluminium car rosserie gebouwd werd. Later maakte Audi ook de com pacte A2 van het lichte metaal. De aluminium koetsen worden gemaakt in Neckarsulm, waar ooit NSU geves tigd was. Kia heeft een nieuw gebouw betrokken in Vianen. Het Koreaanse merk, onderdeel van Hyundai, maakt een sterke groei door in Nederland. Vooral de terreinwagen Sorento is in trek. Kia verwacht dit jaar in Nederland in totaal tienduizend auto's aan de man te brengen. In 2005 moeten dat er twintigduizend worden. Volgend jaar komt Kia met drie nieuwe model len: een compact model onder de Rio, een nieuwe mid denklasser en een terreinauto onder de Sorento. Liefhebbers van Britse motoren waren tijdens de TT- week op het fameuze eiland Man getuige van een sprankelende terugkeer na bijna dertig jaar van het merk Triumph. Dat gebeurde met een grotendeels standaard uitvoering van de zojuist gelanceerde nieuwe Triumph Dayto- na 600. De eerste exemplaren van die motorfiets zijn inmiddels aan de consumenten geleverd. De 112 pk sterke Engelse supersport-machine weegt 165 kilogram en is uitgevoerd met brandstofinspuiting. Het rijwiel gedeelte is uit lichtmetaal opgetrokken. De motor kost 11.290 euro. T v W De Triumph Daytona 600, hier in actie tijdens de Junior TT op het eiland Man. Vroeger vond het Engelse elitemerk zo'n zelfontbran- der bij lange na niet deftig genoeg, maar nu heeft Jaguar eindelijk zijn dieselmotor. Menige diesel is vandaag krachtiger dan een benzinemo tor en daarom is ook de Jaguar S-type vanaf volgend jaar te bestellen met een 2.7 V6 diesel. Moeder Ford en het Franse Peugeot/Citroën-concern PSA staken samen 380 miljoen euro in de ontwikkeling. De motor krijgt twee turbo's en een intercooler, commonrailtechniek met een inspuitdruk die tot 1.650 bar kan oplopen en een roetfil- ter, een techniek die vooral PSA propageert. De motor telt vier kleppen per cilinder, voldoet aan de Euro 4-emissienorm en kan een kracht ontplooien tot 207 pk bij een trekkracht van 440 Nm. Volgende week in Auto: Kennismaking: de Mazda RX8 Rijvaardigheidstrainingen De Peilstok: Poets of smeerpoets? De Mercedes-McLaren 300 SLR. Op de achtergrond de oude 300 SLR. /m J mB, Door Quirijn Visscher

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25