PZC Martin Verkerk vergeet zijn geld bij Roland Garros Massaal volksfeest na promotie Volendam Melchers debuteert met winst m O 22 Richard Krajicek heeft de mentale wetenschap dat het fysiek niet meer kan Onnodig verlies Van Scheppingen Durand niet naar de Tour Lewis geen kasmagneet in LA Straf Monaco ongedaan gemaakt Homerun Sammy Sosa bij rentree Ook licentie voor TOP Oss Volleybalsters tegen gastland Italië u Costa meldt zich geblesseerd af Tenniscarrière Richard Krajicek vrijdag 20 juni 2003 Lage pijngrens Emoties ra Speel mee met de PZC-lezerstour en maak kans op mooie prijzen. Grote voorbeeld Klimmetje FC Zwolle I '91 '92 '93 '94 '95 '96 '97 '98 '99 '00 '01 '02 4eR HF 2eR 2eR 3eR cc 2eR 2eR 3eR HF 3eR 2eR KF 3eR 2eR 3eR 3eR 3eR 4eR 1eR 1eR HF 3e R 2eR KF MeR 4eR 4e R 2eR 3e R 1eR KF 3eR KF KF 1eR R ronde, KF kwartfinale, HF halve finale 1989'90 '91 '92 '93 '94 '95 '96 '97 '98 '99 2000'01 '02 ATP-klassering (dec.) 29) 19-3-1999 hoogste klassering: 4e plaats Geboortedatum: 6 dec. 1971 Geboorteplaats: Rotterdam Woonplaats: Muiderberg Prof: 1989 Lengte: 1,96 m Gewicht: 88 kg Gewonnen: 411 Verloren: 219 Prijzengeld: ca. $10 miljoen Het is over als de spirit voorbij is door Gertjan van Geen ROSMALEN - Richard Kraji cek wist mentaal dat hij het fy siek niet meer aankon. Het was een zelfgekozen beschrijving, die het einde van zijn tenniscar rière poëtisch weergaf. Krajicek keert niet meer terug op topni veau. De beste Nederlandse ten nisser ooit kon er niet meer om heen. De elleboog is stuk. „Ik wil niet tennissen voor de leukig- heid. Ik wil uitblinken", zei hij gisteren. Richard Krajicek (Rotterdam, 6 december 1971) maakte aan alle speculaties een resoluut einde. Hij had het voor zichzelf opge- tikt. Drie A4'tjes lagen voor hem en hij las ze letterlijk op. Twee dagen eerder nog, na de neder laag tegen Mutis in Rosmalen, had hij zich in stilzwijgen ge huld. Krajicek: „Ik kon er dins dag niet over praten, had daar ookgeenzinin.Ikwistaldat het einde was gekomen, maar het was me onmogelijk het uit te spreken." Na het toernooi van Key Biscay- ne (dat hij in overigens 1999 won) had hij al besloten dat Wimbledon zijn laatste toernooi zou worden. Daar, waar hij in 1996 de belangrijkste titel won, zou de spreekwoordelijke cirkel rond zijn. Het was hem niet ge- ROSMALEN - Dennis van Scheppingen heeft gisteren een plaats in de kwartfinales van het grastoernooi Ordina Open vergooid. De 27-jarige speler uit Wilnis verloor in de tweede ronde in Rosmalen met 6-7 7-6 3-6 van de Fransman Arnaud Clément, in 2002 verliezend finalist. „Ik heb het in de eerste set laten liggen", verklaarde Van Schep pingen direct na afloop. „Ik stond met 5-2 een dubbele break voor en toch verloor ik de eerste set. Als ik de eerste set had ge wonnen, was de partij ook voor mij geweest." ANP geven. Krajicek wilde niet als tennistoerist naar het beroemde Church Road, London SW19. De fysieke onmogelijkheid om zeven vijfsetters te spelen deed hem de knoop doorhakken. „Het was het moeilijkste besluit om niet te gaan." Niet hijzelf, maar zijn lichaam, bepaalde het einde van zijn im posante loopbaan. Een carrière die hem zeventien titels bracht en de vierde plaats op de we reldranglijst. Slechts van twee dingen kon hij spijt hebben. In 1999 was hij dichtbij de num mer-één-positie. Op het gravel toernooi van Hamburg kon hij die mijlpaal bereiken, maar hij verloor in de eerste ronde van Hicham Arazi. „Ik had de kans, maar speelde vervolgens te slecht. Daarna heb ik door knie en elleboog die kans niet meer kunnen afdwingen. Ook dat spijt me." Blessures liepen als een rode draad door zijn tennisleven. Al in 1991 moest hij zijn partij in de halve finale van de Australian Open tegen Jim Courier opge ven vanwege een schouderbles sure. Hij kreeg (onterecht) de naam een brekebeen te zijn met een lage pijngrens. Drie knie operaties, een ingreep aan de el leboog en een voetoperatie plus maanden, zelfs jaren van revali- daties waren de prijs die hij moest betalen voor zijn presta ties. Krajicek:,Toch bleef ik het telkens weer proberen, want mijn hart gaat nu eenmaal uit naar tennis." Het overwinnen van blessures was een minstens zo grote pres tatie als de vierde plaats op de wereldranglijst. Het getuigde van een onverwoestbare menta liteit, terwijl van Krajicek te vaak werd gedacht en beweerd dat het gebrek aan mentale weerbaarheid juist zijn makke was. „Ik heb er altijd heilig in geloofd, dat ik mijn elleboog problemen uiteindelijk zou overwinnen. Dat ik door stug vol te houden uiteindelijk terug zou komen op mijn oude niveau en dat mij nog een mooie tennis- herfst gegund was. Helaas heeft van onze sportredactie ROSMALEN - Geld maakt niet gelukkig. Tennisser Martin Ver kerk lijkt deze levenswijsheid wel erg letterlijk ter harte te ne men. De Alphenaar heeft nog steeds zijn winstpremies van Roland Garros niet geïncas seerd. Het 1,98 meter lange serviceka- PARIJS - Jacky Durand moet de Ronde van Frankrijk aan zich voorbij laten gaan. Bronnen rond zijn ploeg fdjeux.com heb ben bevestigd dat de Franse renner 45 dagen rust moet hou den vanwege een heupbreuk. Durand werd vorige week in de Dauphiné Libéré aangereden door een motor en kwam daarbij ten val. Uit laatste onderzoeken zou zijn gebleken dat zijn heup gebroken is. Durand geldt als een van de populairste renners van Frankrijk, vooral vanwege zijn bizarre aanvalsdrift. Hij won in zijn loopbaan drie Tour etappes. AFP non, die bij zijn debuut op het Frans Open als eerste Nederlan der doorstootte naar de finale, verdiende in totaal 420.000 euro aan prijzengeld. Bijna het dub bele van wat hij in zijn tennis- loopbaan tot dan toe bij elkaar had gespeeld. Hij heeft het geld nog steeds niet opgehaald, vertelde een woord voerder van de Franse tennis- bond FTF. „We hebben nog geen teken van leven van hem verno men, en dat verrast ons zeer." Verkerk kon in Rosmalen het mysterie wel ophelderen. „Ik moest naar de dopingcontrole, die nogal veel tijd in beslag nam. Ik heb met een official van de ATP afgesproken dat ze de che que zouden opsturenof het geld zouden overmaken. Ik heb nog niets gezien." Verkerk is niet de eerste speler die zijn prijzengeld niet direct meeneemt. Yannick Noah, de laatste Franse winnaar van Ro land Garros in 1983, was zo overmand door de emoties, dat hij zijn cheque pas de volgende dag kwam verzilveren. De Spanjaard Andres Gomez eiste pas zes maanden na zijn zege op Andre Agassi in 1990 zijn prij zengeld op. ANP Advertentie •ij* Kijk in de krant van donderdag 3 juli of op: www.pzc.nl vanaf woensdagmiddag 2 juli. het niet zo mogen zijn. Mijn li chaam heeft me niet alleen de resultaten maar ook het plezier van mijn laatste tennisjaren ontnomen en het doet me ver driet dat zelfs mijn laatste doel, het spelen van Wimbledon, mij niet is gegund.In het begin van zijn loopbaan lag de nadruk op zijn onorthodoxe tennisopvoe- ding. Op driejarige leeftijd al pakte hij het racket op, vanaf zijn vijfde kreeg hij bondstrai- ning. Vader Petr Krajicek hing de Spartaanse leer aan, Richard volgde gedwee. Later, na de scheiding van zijn ouders, brak hij met zijn vader. Pas na zijn- loopbaan zou hij weer contact met hem zoeken, beloofde hij in een landelijk dagblad. Petr Krajicek zocht hem meteen op en de band werd hersteld. De internationale tennisge- meenschap zal hem herinneren als de man die de zegereeks van Pete Sampras op Wimbledon onderbrak. De Amerikaan won er in acht j aar 5 3 partij en en ver loor er eentje. Als aanvoerder van de gouden generatie - Jan Siemerink, Paul Haarhuis, Jac- co Eltingh - veranderde Kraji cek het Nederlandse denken over tennis definitief. Dankzij Krajicek was duidelijk dat een Nederlandse Grandslam-over- winning, zelfs op Wimbledon, niet onmogelijk was. Als boeiende erfenis laat hij de te bereiken doelen voor de nieu we generatie achter. Sjeng Schalken staat op de rand van de toptien, Martin Verkerk is zestiende op de wereldranglijst en Raemon Sluiter voelt dat er meer in zit dan een bestaan als subtopper. Stuk voor stuk is Krajicek hun grote voorbeeld, met een verschil. Het trio be tuigt hun vaderlandsliefde door immer voor de Davis Cup be schikbaar te zijn, waar Krajicek persoonlijke belangen altijd zwaarder liet wegen. Tegelijkertijd was juist die in stelling de pijler onder zijn suc ces. Met passie, overgave en de bereidheid tot het doen van de juiste investeringen in een tot in de perfectie samengesteld bege leidingsteam - ook tijdens bles sureperiodes werd coach Rohan Goetzke gewoon doorbetaald - verwerd Krajicek tot de aller beste ooit. „Zeggen datje stopt, is zo definitief", zei hij dinsdag. Famous last words gisteren: „Je weet dat het voorbij is als de spi rit voorbij is." GPD LOS ANGELES - Los Angeles ligt niet wakker van het eerste wereldtitelgevecht in het zwaargewicht boksen in 45 jaar. Het Staples Center, dat 16.000 toeschouwers kan herbergen is voor het duel van morgen tussen de Brit Lennox Lewis en uit- dager Vitali Klitschko nog niet voor de helft uitverkocht. Lewis had zijn titel tegen Kirk Johnson willen verdedigen De Canadees liep twee weken geleden een schouderblessure on en werd vervangen door Klitschko, een Oekrainer van ge boorte die in LA woont. Voor die affiche loopt LA niet warm Zeker niet toen Mike Tyson besloot niet in het voorprogram ma te boksen. De organisatoren hadden gerekend op een vol Staples Center in de achtertuin van Hollywood. Voor de ringplaatsen wordt 950 dollar gevraagd, voor de overige 700 dollar. Die prijzen zijn nodig om de kosten (4 miljoen dollar) te dekken. RTR PARIJS - De Franse voetbalclub AS Monaco heeft met succes zijn gedwongen degradatie naar de tweede divisie aange vochten. Een beroepscommissie maakte de straf gisterenon- gedaan, verklaarde de Franse voetbalbond. Wel wordt de club aan scherpe financiële controle onderworpen. De profclub uit het prinsdom aan de Franse zuidkust was door de bond voor straf teruggezet naar de tweede divisie we gens de torenhoge schuld. Die zou tussen de 53 en 87 miljoen euro bedragen. Vermoedelijk is de club gered door een finan ciële toezegging van prins Albert. De Monegasken eindigden dit seizoen als tweede in de Franse competitie en verzekerden zich daarmee van deelname aan de Champions League. 4JP CINCINNATI - Sammy Sosa sloeg bij zijn terugkeer een homerun, zijn zevende in het seizoen, voor de Chicago Cubs tegen de Cincinnati Reds (4-1). De slugger was voor achtwed- strijden geschorst nadat er kurk was gevonden is zijn knup pel. De honkballer werd in het uitverkochte Great American Park (39.053 toeschouwers) ontvangen met boe-geroep. De toeschouwers scandeerden 'cork cork' elke keer als hij aan slag kwam. Sosa had een groot aandeel in de overwinning.Hij sloeg twee van de vier punten binnen. ANP/RTR OSS - Ook TOP Oss speelt komend seizoen gewoon betaald voetbal. De Brabantse club heeft gistermiddag van de KNVB een licentie voor de komende voetbaljaargang ontvangen. TOP Oss dankt de licentie aan de extra sponsorinzet en hulp van de gemeente. De club heeft aannemelijk kunnen maken door een eenmalig overbruggingskrediet de komende vijf jaar een sluitende begroting te kunnen aanbieden. ANP WOERDEN-Het Nederlands vrouwenvolleybalteamisbijde World Grand Prix ingedeeld bij gastland Italië. Het toernooi, dat normaal gesproken in Azië wordt gehouden, is wegens de dreiging van de longziekte sars verplaatst naar Italië, waarin het diepe zuiden in de plaatsen Gioia del Colle, Matera en An- dria zal worden gespeeld. Het toernooi wordt gehouden van 21 juli tot en met 3 augustus. Het aantal deelnemende landen is verhoogd van acht naar twaalf. Nederland treft in pouleA Italië, Verenigde Staten, Cuba, Japan en Duitsland. InpouleB strijden titelverdediger Rusland, China, Brazilië, Canada, Thailand en Korea om een plaats in de finaleronde. ANP De 115 wielrensters worden op het Abdijplein in Middelburg weggeschoten voor de zesde editie van de Ster van Walcheren. foto Lex de Meester door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Zeeland ligt me wel, grin nikte Mirjam Melchers vlak voor de start van de eerste etappe van de Ster van Wal cheren. Daarmee doelde de wielrenster van Farm Frites-Hartol op haar twee overwin ningen in de Ronde van Oud-Vossemeer. Gisteren voegde ze daar een derde Zeeuwse zege aan toe. Op de Vlissingse boulevard kwam ze na 104 kilometer in haar eentje aan. Melchers is momenteel dé vrouw in vorm. De ploeggenote van Leontien Zijlaard-Van Moorsel, die gisteren op anderhalve minuut tweede werd, won al een wereldbekerwed strijd in het Spaanse Castilla y Leon, een etappe en de eindzege in de Emakumeen Bi- ra (ook Spanje), de Ronde van Drenthe, de Ronde van Oud-Gastel en de Ronde van Oud-Vossemeer. En dan was er nu bij haar debuut in de Ster van Walcheren meteen een etappezege. „Dit is een hele mooie overwin ning in de aanloop naar het NK, dat volgen de week is", zei de brunette na de finish. Niet alleen Melchers was sterk, ook de ove rige rensters van de ploeg F arm Frites-Har tol reden goed op de soms wel heel smalle Walcherse weggetjes. Zij bepaalden het tempo (vaak lag de snelheid boven de veer tig kilometer per uur) en reden heel het pelo ton uit elkaar. Al na een paar kilometer moesten de eerste rensters lossen. Onder hen was Karin de Krijger uit Breskens. De enige andere Zeeuwse in het peloton, Bauk- je Doedee uit Driewegen, kon nog wel lang bijblijven, maar finishte uiteindelijk op bij na tien minuten. Achterin het peloton wa ren nog enkele valpartijen. Vijf rensters lie pen daarbij serieuze verwondingen op en moesten meteen naar het ziekenhuis. Onder hen was de Engelse Kimberley Walsh. De vrouwen uit de ploeg van Zijlaard-Van Moorsel waren de enigen - op enkele uitzon deringen na - die de trappers nog rond kre gen bij de harde zuidwestenwind. Melchers: „Op Walcheren is het steeds draaien en ke ren. De ene keer heb je de wind in je rug, de andere keer heb je hem vol tegen. Dan moet je niet achterin zitten. Dan moet je juist zor gen dat jij het tempo bepaalt." Zijlaard-Van Moorsel vulde haar lachend aan: „Hoe meer wind, hoe beter. Het was vandaag een slag veld en dan blijven de sterksten over. En blijft het weer zo? Nou, dan gaan wij nog twee dagen zo door." Op de Westkappelse Zeedijk, net over de helft van de koers, hadden ook de vrouwen van Farm Frites-Hartol het moeilijk. Op het enige klimmetje van de avond werd er wel even gevloekt en afgezien. Maar zij hielden nog wat over voor de rest van de koers. Dat kon van de anderen nauwelijks meer gezegd worden. De ene na de andere renster moest lossen. Was de kopgroep eerst nog 35 vrou wen groot, een paar kilometer en een bonifi catiesprint later waren dat er nog maar tien Op twintig kilometer van de finish bleven er daar nog maar drie van over: Leontien Zij laard-Van Moorsel, Mirjam Melchers en Ve ra Koedooder van Bik Powerplate. De drie rensters bleven nog zo'n vijf kilome terbij elkaar. Maar, zo vertelde Melchers, de twee vrouwen van Farm Frites-Hartol wil de niet met z'n drieën op de meet afgaan. „Ik heb niet met Leontien afgesproken wie mocht winnen. Eerst probeerde de één weg te komen, daarna de ander. Als één van ons niet werd teruggepakt door Vera Koedood er, zou die winnen." De ontsnappingspoging van Melchers lukte als eerste. Zij had op tien kilometer voor de aankomst een gat geslagen van 25 seconden en breidde die voorsprong razendsnel uit. Op de Vlissingse boulevard kwam ze uitein delijk een kleine anderhalve minuut eerder aan dan haar ploeggenote. Koedooder zat daar weer 21 seconden achter. Debby Mans veld was vervolgens de snelste van de ach tervolgende groep. Melchers staat nu, mede dankzij bonificatiesconden, eerste met 1.38 minuten voorsprong op Zijlaard-Van Moor sel. Koedooder staat op 1.57. door Jochem Lippmann VOLENDAM - Na een lange pe riode van kommer en kwel op en buiten het speelveld stortte het voetbalgekke Volendam zich gisteren na de zege op Heracles (3-1) in een even uitbundig als massaal volksfeest. Met luide muziek en bengaals vuurwerk vierde het overgrote deel van de hechte gemeenschap dat de plaatselijke FC voor het eerst in zestien jaar naar de eredivisie promoveerde. Voor de authentieke Heen en Weer kwam het grootste volks feest na de ramp op nieuwjaars dag 2 001 te laat. De oude botter begaf het na het zevende en laatste promotiefeestje in 1987. De vreugde in het visserdorpje met 20.000 inwoners was er ech ter niet minder om. Niemand kon het schelen dat de jonge se lectie van de succesvolle trainer Henk Wisman op een replica van de nostalgische schuit moest plaatsnemen. De vraag wat de ploeg te zoeken heeft op het hoogste niveau werd voor het gemak ook maar niet gesteld. Na de laatste de gradatie van 1998 vocht Volen dam eendrachtig en uiteindelij k succesvol tegen een faillisse ment. Na jaren van zwaar sane ren is de club nagenoeg schul denvrij Toch staat nu al vast dat de huidige begroting van 2,2 miljoen euro volgend seizoen nauwelijks zal worden ver hoogd. Exponenten van de nieuwe lich ting zijn twee kinderen van het vissersdorp. Jack Tuyp en Mau rice Buys vermaakten het thuis publiek ook tegen Heracles met mooi en vernuftig spel. Tuyp zorgde in de elfde minuut voor de openingstreffer. Buys was er voor verantwoordelijk dat Vo lendam na de gelijkmaker van Buikema in de 38e minuut op- LONDEN - Albert Costa heeft zich gisteren afgemeld voor Wimbledon. De Spaanse tennis ser, voormalig winnaar van Ro land Garros, heeft last van een knieblessure. Costa was als 24e geplaatst in Londen. De Rus Davidenko neemt die positie nu in. Costa heeft overigens sinds 1999 om verschillende redenen al niet meer op Wimbledon gespeeld. RTR nieuw op voorsprong kwam. Hoessein Ouhsaine gaf in de 66e minuut via een fraaie treffer het startsein voor een uitbundig en emotioneel volksfeest. Het avontuur van Excelsior in de eredivisie heeft slechts één seizoen geduurd. De satelliet- ploeg van Feyenoord slaagdeer niet in een belabberde tweede seizoenshelft via de nacompeti- tie goed te maken. De laatste wedstrijd gisteravond in groep B tegen Emmen (2-1) betekende ondanks de zege degradatie voor Excelsior en promotie voor Volendam. FC Zwolle handhaafde zich gis teravond op de valreep in de Holland Casino Eredivisie. De ploeg behaalde in de beslissen de thuiswedstrijd tegen Hel mond Sport een zwaar geflat teerde zege: 4-1. Door vier doelpunten in het laatste kwar tier, de laatste twee van de ver trekkende topscorer Richard Roelof sen, werden de bezoekers van een verdiende overwinning beroofd. FC Zwolle werd ongeslagen winnaar van poule A van de na- competitie. Puur kijkend naar de cijfers zou die serie in aan merking kunnen komen voor een complimenteuze beoorde ling. De ploeg behaalde in Over ijssel louter overwinningen, de uitwedstrijd tegen provinciege- noot Go Ahead Eagles meege teld. De Brabantse bezoeken aan Helmond Sport en Den Bosch leverden twee gelijke spelen op. Echter, kijkend naar het vertoonde spel was FC Zwolle in het toetje van de com petitie verre van eredivisie- waardig. Volendam - Heracles 3-1 (2-1)' Tuyp 1-0,13. Buikema 1-1,38. Buys 2-1, 66. Ouhsaine 3-1. Scheids»li ter: Van Egmond. Gele kaart: Van Loo (Heracles). Bijzonderheid: U- Buys (Volendam) mist strafschop- Aantal toeschouwers: 6025. Excelsior - Emmen 2-1 (0-0)' Blaauw 0-1, 74. Olfers 1-1, Swerts 2-1. Scheidsrechter: Jol do de kaart: 55. Van Dieren (Excelsior). Gele kaart: Ahannach, Kayis (M1 men). Aantal toeschouwers: 3134 FC Zwolle - Helmond Sport 4-1 (0-0). 51. Aelbrecht 0-1, 74. VanW Haar 1-1, 84. Promes 2-1, chard Roelofsen 3-1 (strafschop), w- Richard Roelof sen 4-1. Scheidsrech ter: Luinge. Gele kaart: Kras I Zwolle), Hendriksen (Hdmw Sport). Aantal toeschouwers: bO Go Ahead Eagles - FC Den Bos 0-1 (0-1). 31. VandenOuwelandV-'- Scheidsrechter: Schenkels. Aan toeschouwers: 1800. ANP CD co IlSonOpenH GO CD 33 WIN CC CD ■rt r">j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22