a B PZC Vinokoerov slaat aanval Casagrande af Klomp leert van jaar temperamentvol Cyprus Kezman biedt zich aan bij Barcelona 21 Achttienjarige basketballer is nu al een fenomeen in Amerika vrijdag 20 juni 2003 Helden Anjolie Wisse mist Europa Cup Volleybal op strand Renesse Record aan prijzengeld US Open Bertels ook kandidaat NOCNSF Geslachtofferd Om niets ruzie Bruin papiertje Chardon wint openingsrubriek vierspanners Zwemmers Irak trekken baantjes in rivier Tigris ud rgffi- iaj ivai 1 das enea eta iktt. ;hadt JOH raj] ïraa naj esliiii Ploej lenen fen, ipeli- ova wen s a mw etiii 'oud atea klass iert acht )onei :wal eft.' J van onze sportredactie SAAS FEE - De Italiaan Fran cesco Casagrande heeft giste ren de derde etappe van de Ronde van Zwitserland ge wonnen. Casagrande had na de slotklim naar Saas Fee een kleine voorsprong op de Luxemburger Kim Kirchen. De Kazak Aleksandre Vino- koerov werd derde en behield de leiderstrui. De Belg Peter Wuyts werd de schlemiel van de eerste bergrit. Na een solo van ruim 180 kilo meter, met een maximale voor sprong van ruim 20 minuten, werd hij drie kilometer voor de streep ingelopen. De 18 kilo meter lange klim naar Saas Fee was de renner van Palmans op gebroken. Aan de voet had hij nog tien minuten voorsprong. In de slotkilometers deed Francesco Casagrande een greep naar de leiderstrui van Aleksandre Vinokoerov. De Kazak had geen antwoord op het Italiaanse geweld maar hield de schade beperkt. Vino koerov finishte als derde, ach ter Casagrande en Kirchen, op 18 seconden van de ritwinnaar. In het algemeen klassement hield hij nog zes seconden over op Casagrande. De Spaanse renner Jesus Maria Manzano schreef gisteren de vierde etappe van de Ronde van Catalonië op zijn naam. Beste Nederlander was Kar- sten Kroon op een twaalfde plaats. De leiding in het algemeen klassement bleef in handen van de Spanjaard Roberto He- ras. Hij heeft negen seconden voorsprong op zijn landgenoot Pecharroman. ANP/AFP James is geschenk uit de hemel Hoor Ans Bouwmans WASHINGTON - Hij is 2 meter en 3 centimeter, weegt 108 kilo enhij draagt nummer 23Net als rijn idool Michael Jordan, de basketbalheid die dit jaar af scheid nam als profspeler. Le Bron James uit Akron, in de Amerikaanse staat Ohio, is pas achttien jaar oud, maar wordt nu al dé nieuwe superster ge noemd. Hij is de hoop van de Cleveland Cavaliers en een ge- inschenk uit de hemel voor de NBA, de Amerikaanse basket balcompetitie. Zelden is er zoveel te doen ge weest over een jonge, onervaren basketballer als nu om LeBron James. Hij heeft vorige maand fenomenaal sponsorcon tract met sportschoen- en kle dingfabrikant Nike gesloten: 90 miljoen dollar voor zeven jaar. Zoveel is er nog nooit neergeteld voor een speler die zijn eerste profwedstrijd nog moet spelen. Nike-directeur Phil Knight zelf spande zich in om de beloftevol le James binnen te halen. Er is het grootste sportmerk van de VS veel aan gelegen om de aan trekkingskracht van het Ameri kaanse topmerk op jonge mannelijke consumenten te be schermen. LeBron James is tot nu toe al leen uitgekomen voor het team van zijn middelbare school, St Vincent-St Mary, in Akron, maar daarmee won hij wel drie jaar achter elkaar de staatscom- petitie. Hij maakte er zoveel indruk, dat de school moest uitwijken naar een andere sportzaal om het publiek te her- 1!) I.Em I l f aten i-' Imsi' 5clt« ouwei 13. Et: is). To I. Edit 12, Lai 'era K: )5,S.Ai il ierfë lien te Hijs Mooit Areas d 2:16,6 jsmiii derft) inklas» Leo* r21.T« ien t LA» 1. Ven asao'ï ien(Lu i. UB avenï Igemeü 9,2.0» Kirrfa 0.37,1 Ui# Hasse 1,4.1» apie'iS 5,77. tl kli» 'ecbm 58,4 S essoin 38.26,51 s doe uit 4 verlo- :r i wefl net s Lfr tttoer- aat het ,nvan- :er. ,lj kood eroit- jk nol dat i» eybai- ts eind ntrai" eizoe» n das ietrai- ;r mf: nu»' nffljW r mij1 er." bergen. Twee van de schoolwed- strijden werden zelfs door de Amerikaanse sportzender ES PN uitgezonden, en de krant USA Today riep hem twee keer uit tot speler van het jaar. Volgende week donderdag is in het Madison Square Garden in New York de jaarlijkse 'draft'. Talentvolle jonge basketballers uit de VS en daarbuiten hebben zich bij de NBA aangemeld, en in twee ronden mogen de 29 teams hun favoriete nieuwko mers uitkiezen. De slechtst presterende teams worden daarbij bevoordeeld. Voor en na de 'draft' wordt er onderling heel wat geruild, maar de Cleve land Cavaliers - die het afgelo pen seizoen maar 17 keer wisten te winnen - hebben eerste keus, willen de talentvolle LeBron en zullen hem ook niet doorverko pen. Ook al moet hij zijn speelkracht nog bewijzen, zijn reputatie en het feit dat hij een 'thuisspeler' is - Akron ligt vlakbij Cleveland - garanderen fors hogere in komsten voor de Cavaliers. Heel sportliefhebbend Cleveland hoopt dat LeBron het team, kortweg de Cavs, naar de play offs kan helpen. Het is de vraag of een jongen van achttien een slecht presterende ploeg zo ver weet te brengen. Voor de NBA komt het rumoer rond LeBron James evenwel net op tijd. Het Amerikaanse pu bliek hunkert naar helden, en de nationale basketbalcompetitie NBA óók. Zonder aansprekende spelers trekt de sport aanzien lijk minder aandacht en minder kijkers, zoals de onlangs beëin digde, saaie eindstrijd tussen de San Antonio Spurs en de New Jersey Nets heeft bewezen. Heel veel mensen hopen dat LeBron dé nieuwe superster is. LeBron James zelf blijft bij voorkeur met beide benen op de grond staan. Op een persconfe rentie op een basketbalkamp vorige week zei hij niet opge wonden te raken van glamour en dat soort dingen. „Ik ben ge woon blij dat ik kan basketbal len." Maar ja, hij heeft al ster status en rijdt al in een dure Hummer, een bakbeest van een auto. Helemaal ongevoelig voor gla mour is de achttienjarige ook niet, getuige het feit dat hij af gelopen winter door zijn school werd geschorst omdat hij een superduur 'retro-shirt' - van 845 dollar - had aangenomen van een winkel in Cleveland. James zegt niet op te zien tegen de druk, die de hoge verwach tingen in Cleveland met zich meebrengen. „Ik weet eigenlijk nog niet welke verandering ik zal moeten maken, omdat ik nog niet op dat niveau heb gespeeld. Ik zet mezelf niet onder druk, omdat ik voel dat als ik mijn ei gen spel kan spelen, het alle maal vanzelf voor elkaar komt Twee weken geleden nam Le Bron zijn middelbare-schooldi- ploma in ontvangst, na de draft kan de beginneling rekenen op een driejarig contract. Daarmee mag hij volgens de regels van de NBA maximaal 12 miljoen dol lar verdienen, maar voor het dragen van Nike-schoenen krijgt hij dat straks al per jaar binnen. GPD Hij is pas achttien jaar en speelde nog nooit een profwedstrijd. Toch wordt LeBron James nu al de op volgervan de legendarische Michael Jordan genoemd. foto Mark Duncan/AP VLISSINGEN - Anjolie Wisse doet niet mee aan de Europa Cup-wedstrijden komend weekeinde in het Sloveense Venje. De Vlissingse atlete had de afgelopen maanden al veelvuldig last van maagklachten. Na onderzoek in het ziekenhuis be sloot Wisse samen met de bondsarts dat ze een paar weken niet zal sporten. In dat geval zou ze half juli weer wedstrijden kunnen lopen. „Ik heb de laatste tijd niet veel trainingen kunnen afmaken", vertelt Wisse. „Ook kan ik nog niet direct op volle kracht trai nen, dus ik zal nog niet direct op topniveau kunnen presteren. Ik hoop dat ik half juli weer aan het NK mee kan doen." In Venje zou Wisse deelnemen aan de 1500 meter. RENESSE - Op het strand van Renesse vindt dit weekeinde het Lipton Ice Tea Beach Volleyballtoernooi plaats. Geduren de twee dagen zullen 450 teams, bestaande uit twee of vier personen, op ruim vijftig velden aan deze wedstrijden aan zee deelnemen. Renesse is één van de tien locaties die het Beach Volleyballcir- cuit dit jaar aandoet: eerder waren Rockanje, Monster en Kijkduin al aan de beurt. Dit vierde weekend - op een totaal van veertien - maakt deel uit van de toernooien die de Stich ting International Dutch Beach Volleball Circuit (SIDBC) jaarlijks sinds 1993 organiseert. De uitvoering van het evene ment is in handen van een sportmarketingbureau, dat in Re nesse bij onder meer het speelklaar maken van de velden ondersteund zal worden door volleybalvereniging WE A/Me- vo'80 uit Zierikzee. Het toernooi, met deelnemers in verschillende klassen, begint op beide dagen om half tien 's ochtends en duurt tot ongeveer zes uur 's avonds. Het toernooiterrein ligt bij de strandpavil joens 'De Schorpioen' en 'Blasa Blousa'. De strandovergang naar deze paviljoens ligt aan het einde van de Jan van Renes- seweg. NEW YORK - De winnaars van de enkelspeltitels bij de US Open ontvangen dit jaar één miljoen dollar aan prijzengeld. Dat is een record. Het totale prijzengeld van de editie van dit jaar wordt 17 miljoen dollar. Daarmee verstevigt de US Open de status van best gedoteerde jaarlijkse sporttoernooi. Het tennisevenement in New York wordt dit jaar van 25 au gustus tot en met 7 september gehouden. De US Open is het eerste grandslamtoernooi dat de winnaars van de enkelspelen een gelijk bedrag uitkeert. De organisatie heeft ook besloten de beloningen voor de dub- belspeltitels te verhogen. De winnaars van zowel het vrou wen- als het mannendubbeltoernooi krijgen een recordbe drag van 400.000 dollar. Het totale prijzengeld, om precies te zijn 17.074.000 dollar, is in vergelijking met 2002 gestegen met 1 miljoen. ANP AMSTERDAM - Na Erica Terpstra heeft ook Berry Bertels zich in de strijd geworpen voor het voorzitterschap van sport koepel NOCNSF. De jurist uit Amsterdam heeft zich gemeld bij het headhuntersbedrijf Egon Zehnder, dat voor de sport koepel als intermediair optreedt bij de procedure. De algemene vergadering van NOCNSF kiest in november de opvolger van Hans Blanker! Die heeft besloten na vier jaar geen tweede termijn als voorzitter te ambiëren. Bertels heeft zich op persoonlijke titel kandidaat gesteld voor het voorzit terschap. ANP door Barry van der Hooft EINDHOVEN - De bank, het bed en de kasten staan al een jaar in een contai ner in Breda. René Klomp woont sinds zijn terugkeer bij zijn schoonouders in Eindhoven en wacht met zijn vriendin Esther op wat de toekomst gaat bren gen. Terug naar Ethnikos Achnas wil kij niet meer, een terugkeer naar België ligt meer voor de hand. De middenvel der viel op Cyprus van de ene in de an dere verbazing, maar heeft geen spijt gehad van het jaartje onder de zon. „Ik zal later toch wel alleen de leuke din gen herinneren." Zijn huid heeft nog steeds een bruine tint en het haar is wat blonder dan voorheen. René Klomp en Esther Mar tina kregen een appartement in het dorpje Pyla, dat nog geen drieduizend inwoners telt, op nog geen twee kilo meter van het strand. Precies één training had Klomp nodig om de keu zeheren van Ethnikos Achnas te over tuigen. Ruim een jaar geleden werd hij onverwachts uitgenodigd voor een sta ge van een week, maar na één training moest hij al tekenen. „Dat is typisch Cypriotisch", zegt Klomp. „Ik zou een wek blijven, maar dezelfde avond leg den ze al een contract voor mijn neusIk kad 's ochtends getraind en 's avonds °ra kwart voor elf tekende ik mijn con tract." Het ging dus allemaal behoorlijk snel. Klomp vloog terug naar Nederland, zijn vriendin regelde de verkoop van kun appartement in Terneuzen en de kele inboedel werd in een container ge- Propt. De Joegoslavische trainer had whter een trainingskamp in zijn va derland belegd, waardoor Klomp snel 'veer terug moest. Drie keer per dag, om zeven uur en half elf 's ochtends en om kalf vijf 's middags, werd er twee weken keihard getraind. De dagen van Z1in trainer waren toen echter al bijna geteld. De president van de club was ontevreden over het trainingskamp en raakte bij terugkomst in conflict met deoefenmeester." Klomp: „Een week voor de competitie werd hij ontslagen en kregen we een Cyprioot als trainer. Spiros heette hij, geloof ik. Die was echt verschrikkelijk slecht, ze hadden net zo goed iemand VaJi straat kunnen plukken." Na twee ënhalve maand werd ook de tweede trainer geslachtofferd en vervangen door een trainer uit Cyprus, die het bij- ia vier weken mocht proberen. „Toen #,as het al weer klaar. Hij heeft niet aans een contract getekend, want na- aa' we twee keer verloren hadden "joest-ie vertrekken e assistent-trainer, die zelf ook bij knas had gespeeld, werd trainer lammer vier en vanaf dat moment freeS Achnas de stijgende lijn te pak- „Het ging eindelijk weer een beet- 'e beter, al had ik het nog steeds heel Na het faillissement van Eendracht Aalst leek René Klomp terug te keren naar de amateurs. De ex-speler van onder meer PSV en Lommei bereikte overeenstemming met hoofdklasser Hoek, maar een aanbod uit Cyprus ver anderde de zaken alsnog. Klomp tekende een éénjarig contract bij middenmoter Ethnikos Achnas, zag vijf trainers de revue passeren en maakte kennis met een heetgebakerd volk. Onlangs keerde hij een ervaring rijker terug naar Neder land. René Klomp over de Cypriotische voetballers: „Als ze een tikkie krijgen, staan ze direct tegenover elkaar. Het zijn heetgeba kerde mensen." foto Sandra Peerenboom druk op het middenveld. Iedere ploeg op Cyprus heeft zes of zeven goede voetballers. De andere spelers weten niet wat ze moeten doen en rennen al leen maar naar voren. Voor mij was het eigenlijk wel lekker, want ik kwam al- tij d veel aan de bal. Het niveau is te ver gelijken met dat van de eerste divisie, niet echt hoog dus. En Cyprus is echt een dribbelland." René Klomp maakte ook kennis met de temperamentvolle Zuid-Europese mentaliteit. „Ze maken echt om niets ruzie", heeft Klomp ervaren. „Ik heb er geen problemen mee gehad. Het ligt er aan hoe je je opstelt. Als ze een tikkie krijgen, staan ze direct tegenover el kaar. Het zijn heetgebakerde mensen." En geslepen, want de strafschoppen volgden elkaar in rap tempo op. „Zo veel penalties, dat is echt niet normaal. Ze laten zich steeds vallen en het regent gele en rode kaarten. In het begin werd ik daar boos over, maar op den duur ben ik zelf ook maar mee gaan doen. Je had het soms gewoon nodig om een wedstrijd te winnen." Soms lukte dat met de vallende ziekte, soms bleek het winnen van een wed strijd ook onmogelijk. „De scheids rechters zijn echt om te kopen", weet Klomp. „In wedstrijden tegen ploegen uit de topdrie had ik vaak het gevoel dat we nooit zouden kunnen winnen. Aan de andere kant is het ook zo dat de mensen op Cyprus het woord omko ping wel heel vaak in de mond nemen. Wij wonnen een keer met 6-1 en die wedstrijd zouden we dus ook hebben gekocht. Ik speelde toen zelf mee, en geloof me, daar was echt geen sprake van." Nadat ook de vierde trainer van het sei zoen was weggestuurd werd de Joego slaaf Samburic aangesteld. Achnas zette opnieuw een goede serie neer, ein digde uiteindelijk op de zesde plaats, maar toch moest ook deze trainer ver trekken Klomp kon voor een j aar bi j te kenen, maar besloot terug te gaan naar Nederland. Daarmee volgde hij het voorbeeld van Martin Cruijff, die al was vertrokken bij AEK Larnaca en komend seizoen voor hoofdklasser Katwijk speelt. Klomp en Cruijff raak ten het afgelopen jaar goed bevriend en ook met de twee andere Nederlanders op Cyprus, Bernard Schuiteman en Marvin Brunswijk, had Klomp gere geld contact. Praten deden ze natuurlijk over voet bal, maar ook veelal over de beslomme ringen die het voetballen op Cyprus met zich meebracht. Zoals een rijbe wijs en de benodigde papieren. „Je mag een halfjaar met je Nederlandse rijbe wijs rondrijden, maar daarna moet je ook een Cypriotisch rijbewijs hebben. Ik heb ongeveer tweehonderd keer ge vraagd of ze daar voor konden zorgen. Morgen, morgen, hoorde ik steeds. Op een gegeven moment moest ik mijn rij bewijs, paspoort en andere papieren meegeven aan iemand van de club en die zou voor zo'n rijbewijs zorgen." Klomp hoorde echter niets en toen hij terug naar Nederland wilde had hij de papieren weer nodig. „Alles lag onder op een grote stapel, precies zoals ik het had meegegeven. Ik was ondertussen wel al een keer aangehouden door de politie. De club is ermee bezig, heb ik gezegd, waarna ik gewoon door mocht rijden." Als tijdelijke werkvergunning kreeg hij enkel een bruin papiertje. „Ik was wekelijks op televisie, maar over mijn werkvergunning hoorde je nie mand. Als de vreemdelingenpolitie me had aangehouden, had het hetzelfde verhaal geweest. Drie telefoontjes en het zou geregeld zijn. Pas als het echt moet, komen ze op Cyprus in actie. Ze beloofden veel, maar er gebeurde niets." Vlak voor zijn vertrek werd Klomp ver rast door een boete van 4500 euro. „De clubs worden in stand gehouden met overheidsgeld", legt hij uit. „Als we vijfde waren geworden, had de club meer geld gekregen. Nu was het geld op en kregen we opeens een boete. Het be drag was precies zo groot als de premies voor het hele seizoen, die ik nog tegoed had. Ik ga er niet meer moelijk over doen, want ik heb geen zin in een recht zaak. En ik schiet er waarschijnlijk toch niets mee op. De andere Neder landse jongens hebben volgens mij nog veel geld tegoed." Inmiddels heeft Klomp enkele ge sprekken gehad met bestuursleden van zijn voormalige club Lommei, dat door de hoge schuldenlast het seizoen in de Belgische eredivisie niet afmaakte. Na een fusie met Overpelt wil Lommei in de derde klasse een nieuwe start ma ken, met zoveel mogelijk ex-profs. „Het ziet er allemaal goed uit en het is vlak bij Eindhoven. Ik ga echter niet zomaar iets tekenen bij Lommei. Dat heb ik wel geleerd van het afgelopen jaar." van onze sportredactie EINDHOVEN - Mateja Kezman heeft gisteren de speculaties over zijn transfer naar FC Bar celona versterkt met uitspraken in Mundo Deportivo, de belang rijkste sportkrant van Barcelo na. De Servische spits van PSV zei dat hij staat te trappelen om naar de Catalaanse havenstad te komen. De nieuwe president van Barfa, Joan Laporta, moet de socios snel een mooie transfer in het vooruitzicht stellen. Laporta ging al voor schut in de transfer van David Beckham naar Bar celona. De Britse voetballer gaat naar Real Madrid. Kezman kan in deze fase een mooi presentje zijn voor de sup porters. 'Ik hoop naar FC Barce lona te vertrekken omdat dit een van de grootste clubs van de we reld is. Barcelona is een van AKEN - IJsbrand Chardon heeft gisteren op de internatio nale paardensportwedstrijd van Aken de Kür op Muziek voor de vierspanners gewon nen. De wereldkampioen van Jerez 2002 zegevierde met ruim verschil. De menner uit Schipluiden, veelvoudig winnaar van het eindklassement in Aken, bracht de paarden Pilot, Camacho, Zi- dane en Ferdinand in de ring. Morgen is het hoofdonderdeel bij de menners, de uithoudings- proef in de bossen rond het hoofdterrein. Voor het totaalklassement telt de kür niet mee. De dressuur- proef voor de totale wedstrijd, met verder uithoudingsproef (morgen) en fitheidstest (zon dag) vond woensdag al plaats. Daarin werd Chardon, licht te leurstellend, zesde. „Vandaag heb ik bewezen op welke plaats ik echt thuishoor", sprak de nummer één van Ne derland. „Woensdag mislukte de proef gedeeltelijk omdat één van mijn paarden werd afgeleid door schreeuwende kinderen langs de kant. Helaas. Het bete kent wel dat ik in de cross vol op de aanval moet gaan om dit goed te maken." ANP mijn jeugdliefdes, vooral in de periode na de komst van Ronal- do. Ik denk dat ik bepaalde kwaliteiten kan inbrengen. Mijn doelpunten bijvoorbeeld. Mijn loopbaan ontwikkelt zich goed. Barcelona heeft doelpun ten nodig die ik kan bezorgen." Vorige week was er al sprake van een akkoord tussen PSV, Kezman en Jordi Majó, een pre sidentskandidaat die het niet gehaald heeft. Laporta kan dat akkoord nu geruisloos overne men. Kezman bevestigde in Mundo Deportivo dat hij 16 miljoen eu ro moet kosten. Voor Roy Makaay, een andere kandidaat, moet 15 miljoen euro worden betaald. De spits van PSV vindt zichzelf naar verhouding een koopje. Kezman: „Wij hebben ongeveer dezelfde kwaliteiten, maar Makaay is al 29 jaar en ik nog maar 24. Ik heb meer voor uitzichten. Er zijn, denk ik, mo menteel weinig spelers op de markt die hun kwaliteiten zo getoond hebben en zo goedkoop zijn als ik. Andere grote spitsen zijn veel duurder en onbereik baar voor Barcelona." GPD BAGDAD - De leden van het Iraakse Olympische zwemteam kunnen nergens trainen voor de wereldkampioenschappen van komende juli in Barcelona, om dat de Amerikaanse troepen het enige wedstrijdbad in Bagdad hebben geconfisqueerd. Als de zwemmers uren willen maken, moeten ze baantjes in de Tigris trekken. De Amerikaanse militair die verantwoordelijk is voor het al- Qadissiya zwembad in het oos ten van Bagdad, bevestigt dat het bad gevorderd is voor de ontspanning van de VS-troe- pen. Volgens hem mogen de Ira kezen er wel van 6 uur tot 8 uur 's ochtends trainen. De zwemmers vinden dat veel te weinig. De Irakezen zijn vooral boos omdat zij na de val van Bagdad zelf de schade hebben opge ruimd die door plunderingen in het bad is ontstaan. Toen ze klaar waren met het ruimen van onder meer kapot gegooide ra men, kwamen de Amerikanen. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21