PZC Onderwijs door Amerikaanse ogen Bosweg wordt eenrichtingverkeer Extra ruimte voor opslaan strandafval Vijftien maanden geëist voor dreigen met pistool 14 15 Middelburgse huurders voelen zich overvallen door woningcorporatie agenda Mars rond Walcheren vrijdag 20 juni 2003 Uitnodiging Interkerkelijke jongerendienst Ramen Hobbydag Vooroordelen Heksenwaag Banengroei bij Zorgstroom Vergunning kerk Veere verlengd Plukze-zaak uitgesteld Inbraken in campers Brokken Auto uitgebrand i'sche. rtietijj dat de ft. 'arde» De re- ge el Vis- zaten uiken, J zee- iholen ibben, lemo- raid- angen wagers in nkat- tallen ihalen >amen lzee- iarnu Nog- vaar- desu- ekust itslui- peon- Dere- istop- Drtals zijn. ommi not 31 :ingei orden zege- tstaal vordt ïetle- iPZC ichor- ipelet luldig ver- ichor- rs'die ir,elf- time- n, ho- tveld. iproe- •s van p zijn spe- door it van enik rtver- rbie- ortin lebe- laftn latii J W 1030 neer lat de oapi- Voor liteii schip dale rs en even. eder- n de eling voor Nassaulaan woest over sloopplan dnnrRon Magnée MIDDELBURG - Vertegen woordigers van de huurdersver- tniging Middelburg en bewo nerscommissie Nassaulaan zijn woedend op de directie van wo ningcorporatie Woongoed. Aanleiding is een informatie avond over sloopplannen voor de Nassaulaan waarvoor beide organisaties niet waren uitge nodigd. De huurdersvereniging en de bewonerscommissie voe len zich buitenspel gezet. „Een schande is het!" Aanleiding van de commotie is een informatieavond die dins dag in Middelburg werd gehou den. Tijdens deze bijeenkomst spraken betrokkenen over het plan om het laatste woonblok van de Nassaulaan, bij de hoek met de Sportlaan, te slopen. Op de plek komen woningen en voorzieningen voor ouderen, zo is de opzet. Enkele tientallen bewoners van de Nassaulaan waren bij de bijeenkomst aan wezig. Vertegenwoordigers van de huurdersvereniging Middel burg en de bewonerscommissie Nassaulaan ontbraken. Ze had den geen uitnodiging'voor de bijeenkomst ontvangen. Pas een dag later kreeg de huurdersver- eniging een telefoontje van Woongoed met de mededeling dat de informatiebijeenkomst een dag eerder was gehouden. „We zijn heel boos", zegt A. de Vries die bij de Huurdersvereni ging Middelburg verantwoor delijk is voor het begeleiden van de bewonerscommissies. „We voelen ons overvallen. We wis ten van niks", zegt ze. „We voe len ons gewoon niet serieus ge nomen." Ook de leden van de bewoners commissie Nassaulaan zijn wit heet. „Een schande is het", aldus N. van der Schaaf van de bewonerscommissie. „Geen uit nodiging op de deurmat, niets op de voicemail, helemaal niks „Het berust op een misver stand", vertelt Woongoed-di- recteur E. de Ceuster. Hij geeft MIDDELBURG - In de aula van deChristelijke Scholengemeen schap Walcheren aan de Elzen laan wordt komende zondag een interkerkelijke jongerendienst gehouden. Spreker is Joost van den Oever. Combo The Shelter maakt mu ziek. Het bijzondere van deze interkerkelijke jongerendienst is dat deze is opgezet door jon geren uit vijf verschillende ge- loofsgemeenten uit Middel burg. De belangstelling voor eerder gehouden jongerendien- sten was bijzonder groot. De laatste dienst werd bezocht door 450 jongeren. [STREEKACTIVITEITEN REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl toe dat de uitnodigingen niet goed zijn aangekomen, maar volgens de directeur was de huurdersvereniging al monde ling op de hoogte gesteld van de informatieavond. „Ik heb al eerder met ze gesproken over die avond." Vertegenwoordigers van huurdersvereniging en be wonerscommissie beklemtonen echter niet ingelicht te zijn over de informatieavond. Overigens bestaan de plannen om op de plek van het schooltje woningen en voorzieningen voor ouderen te realiseren al langer. Nieuw is de gedachte om het flatblok van de Nassaulaan mee te nemen in de sloopplan nen. Volgens Woongoed-direc- teur De Ceuster verkeren deze plannen in een prille fase en wil de woningcorporatie de bewo ners in een vroeg stadium laten meepraten. „We leggen de be woners meerdere varianten voor. Eén daarvan is dat we het laatste blok van de Nassaulaan meteen met de bouwplannen meenemen." Op de plek van dat laatste blok zouden, evenals op de plek van de school, woningen en voorzie ningen voor ouderen verrijzen. „En dan niet alleen voor de straat, maar voor de hele wijk", benadrukt De Ceuster. Hij noemt als mogelijke voorbeel den een soort grand café waarin ouderen kunnen dineren, een kinderopvang en jeugdvoorzie ningen. De start van de bouw op de plek van het schooltje staat gepland in de zomer van 2004. Eén van de bewoners die nog maar recent aan de Nassaulaan is gaan wonen, is J. Kosten. Nog geen twee maanden woont hij in de flat. „Ik kan mijn verhuisdo zen wel laten staan", zegt hij. ,,Op 28 april van dit jaar ben ik verhuisd. Niets kreeg ik te horen over eventuele sloopplannen. Totdat ik een nieuwe keuken in mijn woning wilde installeren. Toen kreeg ik van een bouwop- zichter van Woongoed bericht dat er geruchten de ronde gin gen over de sloopplannen." De mogelijke, gedwongen ver huizing stelt Kosten voor flinke uitgaven. „Alle huisraad heb ik nieuw besteld en worden deze maand geleverd. Voor alle ra men - en dat zijn er nogal wat in de Nassaulaan - heb ik nieuwe lamellen besteld." Hoeveel de verhuizing en inrichting hem gekost heeft, is onbekend. Maar volgens Kosten gaat het in ieder geval om duizenden euro's. Ter vergelijking: op de informatie avond werd er volgens Kosten over een verhuisvergoeding ge sproken van 3800 euro. Willen bewoners naar de nieuw te bou wen woningen terug, dan is twee maal verhuizen noodzake lijk. Voor de tweede verhuizing wordt een extra bedrag van 250 euro beschikbaar gesteld. Kos ten: „Daar kan je nog geen handkar voor huren. Leraar Marcel van der Borgt (rechts) laat de Amerikaanse gastdocente Barbara Meiser op het Willihrordcollege in Goes meekijken naar de Nederlandse manier van lesgeven. foto Willem Mieras BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: lossen. Inschrijving tussen 8.45-9.00 uur; MIDDELBURG - Trefpunt, 20.00-22.30 uur: Disco; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor vijftigplussers; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 10.00-11.00 uur: Yoga; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal. door Rob Paardekam GOES - Het Willihrordcollege in Goes heeft deze week een Amerikaanse gaste over de vloer. In het kader van een inter nationaal uitwisselingsproject komt Lerares Barbara Meiser uit de staat Michigan kijken hoe het er in Nederland aan toegaat. VLISSINGEN - Wandelsport vereniging Willen is Kunnen uit Vlissingen houdt morgen de 37e editie van de Mars rond Walche ren. Het thema van dit jaar luidt: Walcheren, tuin van Zee land. Er kan een route worden afgelegd van 25, 40 of 65 kilo meter. De start is 's ochtends om acht uur vanuit het clublokaal aan de Adriaen Coortelaan 1. Inschrijven kan vanaf zeven De deelnemers wandelen door het oude centrum van de stad naar de boulevard. Vervolgens voert de tocht over en onder langs de duinen naar Zoutelan- de en Westkapelle. Bij Domburg is een rustpauze ingelast. De deelnemers aan de 25-kilome- terroute haken daar af. Zij wor den met een busje terug naar Vlissingen gebracht. De rest van het gezelschap gaat via het natuurgebied De Mante ling richting Breezand. De 40- kilometerlopers buigen daar af naar molen De Hoop in Seroos- kerke dat het eindpunt vormt. Ook zij kunnen met een busje worden teruggebracht. De doorzetters die 65 kilometer afleggen, wandelen van Bree zand naar Vrouwenpolder en Veere. Via de sluizen voert de tocht naar Arnemuiden waar weer een pauze is ingelast. Door de polders en langs de oevers van de Westerschelde, gaan de wandelaars uiteindelijk terug naar het clubhuis in Vlissingen. OOST-SOUBURG- Creativi teitscentrum 't Allergaartje in Oost-Souburg houdt morgen een hobbydag in het pand aan de Vlissingsestraat. Op deze dag is het mogelijk om demonstraties bij te wonen van diverse hobbyisten, waaronder aquarelschilders en kaartenma kers. Voor de jeugd zijn er de nieuwste knutselpaketten van Bob de Bouwer. De hobbydag duurt van 10.00 tot 15.30 uur. ,,I really like Zeeland", zegt Barbara, die zich helemaal thuis voelt in onze provincie. „Michigan ligt aan het Eriemeer en dus woon ik ook aan het wa ter. Bovendien is het land bij ons ook heel vlak. Ik voel me hier erg op mijn gemak." De Amerikaanse geeft les op twee Elementary Schools (ver gelijkbaar met onze basisscho len) in een buitenwijk van De troit. Eigenlijk beheert ze op beide scholen de bibliotheek, maar ook geeft ze kinderen les over boeken. Ze verblijft twee weken in Goes. Deze week was ze voornamelijk te vinden in het Willihrordcollege, terwijl ze de komende week benut om onder meer de Holtkampschool in Goes en 't Schengehof in 's-Heer Arendskerke te bezoeken. Barbara, die eerder al te gast was op scholen in Duitsland en Eindhoven, moet lang naden ken als haar gevraagd wordt welke verschillen ze waar neemt. „Eigenlijk zijn er niet zoveel verschillen", zegt ze. Wel constateert ze dat Amerikaanse scholen hun leerlingen meer ac tiviteiten voor in de vrije tijd aanbieden en dat de roosters hier veel flexibeler zijn. „Bij ons staat voor een heel schooljaar vast waar en wanneer we les hebben. Hier kan dat op de dag zelf nog veranderen. Daarzouik heel zenuwachtig van worden." Tussen de leerlingen ziet Barba ra nauwelijks verschillen. Wat haar vooral opvalt zijn de voor oordelen die er zijn. „Bij ons denkt iedereen dat alle Neder landers drugs gebruiken en op klompen lopen, terwijl de scho lieren hier denken dat alle Ame rikanen voor de oorlog in Irak waren en dat de talloze Ameri kaanse soapseries het echte le ven in mijn land weergeven. Dat is natuurlijk niet zo." Barbara ziet ook verschillen in de normen die gehanteerd wor den als het om de kleding van de kinderen gaat. „Ik heb hier jon gens en meiden gezien die bij ons al lang naar de rector zou den zijn gestuurd. T-shirts met de tekst 'I am sexy' en shirts van sommige roek-groepen worden bij ons niet getolereerd." Goede woorden heeft Barbara wel over voor het niveau waarop de Nederlandse scholieren En gels spreken. „I'm impressed." De scholieren van het Willi hrordcollege waren op hun beurt weer onder de indruk van de echte Amerikaanse Chocola te Chip Cookies die Barbara hen tijdens de les verzorging leerde bakken. De Amerikaanse combineert het volgen van lessen met het bezoeken van bezienswaardig heden in het land, zodat ze haar leerlingen straks zoveel moge lijk over Nederland kan vertel len. Barbara is zeker van plan om in de toekomst vaker deel te nemen aan uitwisselingsprojec ten. Het liefst ergens in Europa. „Want met een overgrootmoe der uit Ierland, een opa uit Duitsland en nog enkele voor ouders uit Noorwegen ben ik toch heel erg op Europa geori ënteerd", legt ze uit. Het Willihrordcollege laat zich ook niet onbetuigd. Aardrijks kunde- en geschiedenisleraar Marcel van der Borgt gaat ko mend najaar naar Michigan om kennis te maken met het onder wijs in de Verenigde Staten. Barbara zegt veel waarde te hechten aan de uitwisselings programma's. Ze zegt een hoop te leren over het onderwijs in Nederland en is er en passant, bij een bezoek aan de heksenwaag in Oudewater, ook nog achtergekomen dat ze geen heks is. „Dat is een hele grote opluch ting", lacht Barbara. ,,Ik heb mijn man meteen een e-mail ge stuurd om te zeggen dat ik nu of ficieel kan bewijzen dat ik geen heks ben." door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee- re wil in verschillende dorpen de verkeersmaatregelen aanpas sen om opstoppingen of onveili ge situaties te verhelpen. Daar voor wordt in een aantal straten eenrichtingsverkeer ingesteld. Ook wordt de rijrichting van sommige wegen omgedraaid. De bewoners van de Bosweg in Zoutelande klagen al jaren over verkeershinder in hun staat. De weg wordt overdag gebruikt als sluiproute voor woon-werkver keer. In de nachtelijke uren rij den taxichauffeurs met hoge snélheid door de straat. Boven dien staat het verkeer in de Bos weg op drukke dagen vaak vast tussen de vele vluchtheuveltjes en drempels in het wegdek. Het gemeentebestuur denkt hieraan een einde te maken door een richtingsverkeer in te stellen. De rijrichting van het Willibror- dusplein in Zoutelande wordt omgedraaid. Momenteel rijdt het verkeer tegen de klok in. Dat is met name vervelend voor bus sen die vanaf het plein de Noordstraat inrijden. In de Langstraat, de Langendam en de Zuidstraat verandert de rij richting niet. Wel wordt het eenrichtingsverkeer op de Lan gendam een stukje verder door getrokken. Hierdoor ontstaan er meer parkeerplaatsen. Bewoners van de Bosweg in Zoutelande klagen over verkeersoverlast. In de meeste straten in Dom burg is de verkeerscirculatie al geregeld. Dat geldt niet voor de omgeving van de Noordstraat, de Kanonweistraat, de Lijster hofstraat, de Stationstraat en de Kerkstraat. Daar komt het verkeer van twee kanten. Maar door de geparkeerde auto 's, is de beschikbare rijbaanbreedte meestal beperkt. Regelmatig ontstaan er verkeersopstoppin gen. Omdat dit ongewenst is en omdat de hulpdiensten altijd moeten kunnen doorrijden, wordt in deze straten eenrich tingsverkeer ingesteld. In de Agathastraat in Aagteker- ke gold vroeger een parkeerver bod. Dit verbod werd opgehe ven in de veronderstelling dat in een dergelijke woonstraat een MIDDELBURG - Thuiszorgorganisatie Zorgstroom zag vo rig jaar haar personeelsbestand met 140 medewerkers stij gen. De instelling lukte het wederom zonder wachtlijsten te werken. Volgens de organisatie stijgt de vraag naar zorg jaar lijks met zo'n zeven procent. Vorig jaar leverde de thuiszorg organisatie van Zorgstroom 675 duizend uren aan zorg, het jaar daarvoor was dat nog 630 uren zorg. Al met al zorgde stij gende vraag ervoor dat het aantal medewerkers van Zorg stroom navenant steeg: van 2177 naar 2317. Zorgstroom levert aanzo'nlö duizend inwoners van Walcheren één of an dere manier van zorg. VEERE - De tij delij ke gebruiksvergunning van de Grote Kerk in Veere wordt verlengd. Vorig jaar april werd een vergunning afgegeven die tot 1 oktober 2002 geldig was. Er werd gekozen voor een tijdelijke vergunning omdat de Grote Kerk ver bouwd wordt. Het ziet er nu naar uit dat de verbouwingen pas in september 2003 beginnen. De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland wil de kerk deze zomer weer gebruiken en heeft een vergunning aan gevraagd. Veere stemt daarmee in, want de kerk voldoet aan de minimale brandveiligheidseisen. Bovendien zijn er onder tussen een extra voorzieningen aangebracht. Ook speelt mee dat er voor deze zomer geen grootschalige concerten of bij eenkomsten gepland zijn. De toren mag eveneens bezocht blijven worden hoewel die niet aan de veiligheidseisen vol doet. Nieuwe Muziek heeft een omroepinstallatie aange bracht zodat de mensen op de toren makkelijk kunnen wor den ingelicht in het geval van een calamiteit. MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middelburg wil 1,6 miljoen euro plukken van een 30-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad. Dat bedrag zou de Middelburger hebben verdiend aan cocaïnetransporten met bolletjesslikkers. Justi tie wil de drugswinst graag zien terugvloeien in de kas van de Nederlandse Staat. De hoogte van het ontnemingsbedrag wordt fel bestreden door de verdediging. Daarom verzocht raadsman E. Smit gisteren de rechtbank 2 6 getuigen te horen. De rechtbank restte niet veel anders dan het verzoek inwilli gen, omdat anders het verdedigingsbelang wordt geschaad. „Het gaat om een zeer hoog bedrag, dat steunt op getuigen", motiveerde rechtbankpresident R. Lameijer de beslissing. Officier van Justitie L. Boogert verzekerde de plukzevorde- ring aannemelijk te hebben gemaakt aan de hand van de ad ministratie van de reisorganisatie Capricio Tours in Amster dam. Daar stonden de reisjes teboek die de Middelburger eind ne gentiger jaren en 2000 met koeriers, onder wie veel drugsver slaafden uit de Zeeuwse drugsscene, naar Aruba en Suriname heeft gemaakt. De straatwaarde van de coke werd destijds ge schat op ruim drie milj oen euroDe Middelburger werd als be middelaar in een fors aantal cocaïnetransporten door het Gerechtshof in Den Haag tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij zit nu drie jaar gedetineerd. LEWEDORP - In de nacht van woensdag op donderdag werd twee keer ingebroken in campers die geparkeerd stonden langs de A58. Dat gebeurde terwijl de inzittenden lagen te sla pen. De campers stonden op de parkeerplaatsen Selnisse bij Lewedorp en 't Scheld bij Rilland. De buit bestond uit onder meer foto-apparatuur, sieraden en enkele honderden euro's. door Miriam van den Bro*ek ZOUTELANDE - De Stichting Strandexploitatie Walcheren mag tijdelijk extra afval op slaan bij het overslagstation aan de Molenweg in Zoutelan de. De extra opslag is toege staan in het geval van een nood situatie. Dat was enkele weken geleden het geval toen er grote hoeveelheden dierlijk vet uit het gezonken schip de Alan A. Dale lekte. Woensdag kondigde Rijkswaterstaat aan dat er nog een hoeveelheid uit het schip is gekomen. Twee weken geleden spoelde een enorme hoeveelheid van het vet, er werd in eerste instantie gedacht dat het paraffine was, aan op de Walcherse stranden. De Stichting Strandexploitatie Walcheren kreeg de opdracht het afval op te ruimen. Daar door ontstond de situatie dat er tijdelijk meer dan één container op het opslagterrein stond en dat mag niet volgens het be stemmingsplan. De gemeente is op zoek gegaan naar alternatieve locaties zoals het terrein van de milieustraat aan de Hondegemsweg in Se- rooskerke. Maar afvalverwij de raar Olaz weigerde mee te wer ken. Omdat er een laadplatform nodig is om het afval in de con tainers te storten, blijft het ter rein aan de Molenweg de enige mogelijkheid, meent het college van B en W. Het gemeentebe stuur wil die extra vuilcontai ner toestaan, zolang de calami teit nog niet voorbij is. Hoelang de situatie duurt, is onbekend omdat er nog steeds vet uit het wrak komt. Zodra de container vol is, wordt die geleegd door de firma Wielemaker. De hoeveelheid dierlijk vet dat woensdag uit het gezonken schip de Alan A. Dale is geko men, lijkt mee te vallen. Gister ochtend is er wat vet - Rijkswa terstaat sprak eerder over paraffine - aangespoeld aan de zuidkust van Walcheren. Bij Borssele en de Vlissingse havens zijn wat brokken terecht geko men. Volgens Rijkswaterstaat is er een niet noemenswaardige hoeveelheid uit het wrak in de pas van Borssele gelekt. Het vet iè een onschadelijk, natuurlijk product. De grotere brokken zijn wel opgeruimd. foto Ruben Oreel parkeerverbod niet langer noodzakelijk was. De laatste tijd zijn er regelmatig proble men. Al het bouwverkeer rijdt via de Agathastraat. Het pro bleem is dat er veel auto's hin derlijk geparkeerd staan waar door het bouwverkeer moeilijk door kan rijden. De gemeente wil daarom opnieuw eenrich tingsverkeer instellen. door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van Justitie R. Rammeloo heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 28-jarige man zonder vaste woon-of verblijf plaats voor bedreiging en dea len in softdrugs vijftien maan den cel geëist. De man had op 16 maart in de- Middelburgse koffieshop Roxy met een pistool personeel en klanten bedreigd. Verdachte ontkende gisteren met het vuur wapen te hebben gezwaaid en daardoor mensen schrik te heb ben aangejaagd. Wel gaf hij toe een mes bij zich te hebben ge had. Ook droeg hij een kogel vrijvest. De aanwezigen waren flink ge schrokken toen hij het pistool vanonder zijn jas had gehaald. De aanleiding tot het incident was vier kilo hennep, die ver dachte een dag eerder aan de koffieshop wilde verkopen. Een medewerker van de koffieshop had hem toen van de wiet be roofd. „Hij is teruggegaan om daar over te praten. Het zijn linke jongens van die koffieshop. Daarom heeft hij een kogelvrij vest aangedaan. De verklarin gen over het pistool zijn gedaan door vaste klanten en medewer kers. Ze zijn onbetrouwbaar. Het pistool is ook niet terugge vonden", pleitte raadsvrouw C. Kouijzer voor een milde straf voor haar cliënt. De rechtbank doet 2 juli uitspraak. MIDDELBURG - In de Zacha- rias Jansenstraat in Middelburg is gistermiddag rond half zes een auto in brand gevlogen. Enkele mannen waren de auto aan het opknappen. Tijdens las- werkzaamheden vatte de auto vlam en brandde volledig uit. De brand kon door de mannen zelf geblust worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15