13 M| «ÉÉfet 1 /SP'Ss 1 !^°rr Maak je smaak Aardappels illegaal gerooid in volkstuin Vrijwilligers lopen weg uit wijkcentrum Burgemeester Borsele stelt Rijk ultimatum Genezen zwanen zijn na half jaar weer vrije vogels v ir f2= ME UITVERKOOP Ma, JÊÈSu Klachtenlijn f±% -1 Waterschap wil 25 miljoen voor verhoging Oosterscheldedijken in de zak houden LU LL g zeeuwse almanak 'J. WALCHEREN vrijdag 20 juni 2003 Noorderstrand Steenbekleding Politie Klaverjasavonden Openbare orde Kliekje Parasieten Vanaf Vandaa Pijlerdam moet eerder dichtgaan wBen Jansen 5 - Het waterschap feeuwse Eilanden wil met lijlswaterstaat overleggen ter een ander sluitregime voor leOosterscheldekering. Als de (kuiven van de pijlerdam bij «gunstige windkracht en andrichting eerder dicht gaan, een verhoging van de Oos- iërscheldedijken mogelijk ach- mvege blijven. Daarmee valt ngeveer 25 miljoen euro te be iparen. '«hoging en versterking van de reewering op sommige plaatsen angsde Oosterschelde, de Wes- ïrschelde en de Noordzeekust a Midden- en Noord-Zeeland is noodzakelijk, omdat dijken en iiinen niet aan de nieuwste vei- igheidsnormen voldoen. Die amen zijn verhoogd nadat bij uderzoek van Rijkswaterstaat 3vastgesteld dat golven bij su- «stormen veel harder tegen de hst slaan dan tot dusver werd ogenomen. Op de plekken die ieveiligheidstoetsen niet halen, meten dijken worden ver- #ogd en duinen verzwaard, of loeten in elk geval verster- higswerkzaamheden eerder lorden uitgevoerd dan de be doeling was. [n het gebied van het water- i Zeeuwse Eilanden komt itneer op een extra uitgave van 37 tot 75 miljoen euro, waarvan 6 tot 16 miljoen voor de Noord- zeekeringen en de rest voor de dijken langs de Ooster- en Wes- terschelde. Het waterschap gaat ervan uit dat de kosten zul len worden betaald door het Rijk. Daarom kan het volgens dagelijks-bestuurslid S. van 't Westeinde zinvol zijn te bezien in welke mate bij een aanpas sing van het sluitregime van de stormvloedkering ingrijpende aanpassingen van de Ooster scheldedijken achterwege kun nen blijven. Op Schouwen-Duiveland moet alleen het Noorderstrand eerder worden versterkt. Dat gebeurt dit jaar en volgend jaar met een ophoging van het strand, waar in ongeveer 300.000 kubieke meter zand (ongeveer 15.000 vrachtwagens) wordt verwerkt. Op Walcheren voorziet het wa terschap een verzwaring van de duinvoet ter hoogte van de Vijg- heter aan de binnenkant met 30.000 kubieke meter zand. Over een lengte van 250 meter zullen de weg en het fietspad on- derlangs de duinen vermoede lijk verplaatst moeten worden. De dijken en duinen bij Zwa nenburg moeten worden ver sterkt met een strandsuppletie van 50.000 kubieke meter. Langs de Westerschelde moet Advertentie Advertentie fc'' ^^e®5) Casino Amsterdam Breda Eindhoven Enschede Groningen Nijmegen Rotterdam Scheveningen Utrecht Valkenburg Zandvoort www.hollandcasino.nl Entreevoorwaarden: minimumleeftijd 18 jaar en geldige legitimatie. Betaal 3,50 entree en ontvang een 2-fiche en 3 x een 0,50-token. (Advertentie Mrt het brede smaakpalet van Karvan Cévitam maak je naar eigen smaak de "wt verfrissende drank, precies zoals jij dat lekker vindt. Deze zomer kun je lekker i'neten met Kito, de speciale kidsiroop en de nieuwe verfrissende smaak Cranberry. '"van Cévitam heeft aan al haar smaken 4 vitamines toegevoegd, waardoor het ook no9 eens extra gezond is. De nieuwe verpakking onderstreept de heerlijke dorstlessende einddrank die Karvan Cévitam biedt. bij de Zimmermanpolder, Wil lem Annapolder en Everinge- polder op korte termijn de kruinhoogte van de dijken wor den verhoogd. Op langere ter mijn moet onder meer de West- kapelse Zeedij k en de zeedij k bij Zwanenburg worden voorzien van een harde bekleding (bij voorbeeld asfalt), om de dijk be ter te beschermen tegen over slaand water. De Zeeuwse waterschappen zijn samen met Rijkswaterstaat al enkele j aren bezig de steenbe kleding van de dijken langs de Wester- en Oosterschelde te ver zwaren. Van 't Westeinde: „We zullen natuurlijk proberen die werkzaamheden zoveel moge lijk te combineren met de ver hoging die nu noodzakelijk is gebleken. Alleen aan de Zim- mermannpolder is de verzwa ring van de steenbekleding al voltooid. Daar zullen we dus nog een keer terug moeten ko men." Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren heeft eind vorige maand al bekend gemaakt wat daar moet gebeuren om de zeewering aan de nieuwste veiligheidsnor men te laten voldoen. door Gerard Montsma MIDDELBURG- Jarenlang zijn de tuincomplexen van de Mid delburgse volkstuinvereniging Kweeklust al het doelwit van vandalisme. Deze week is daar een nieuwe vorm bijgekomen: diefstal. Op het complex aan de Oosterse Lageweg werd maan dagnacht ruim honderd kilo aardappelen uit de grond ge trokken en meegenomen. De vereniging heeft direct aangifte gedaan bij de politie. Van de da ders ontbreekt nog ieder spoor. Verschillende volkstuinen van het complex aan de Oosterse Lageweg moesten het ontgel den. „Er is gericht gezocht naar volgroeide aardappelen", bromt de woordvoerder van de volks tuinvereniging, L. van der Vlies. „Ze hebben er hier en daar wat uit de grond getrokken, maar blijkbaar vonden ze die nog te klein." Na een korte wandeling wij st hij op een leeggeroofd tuintje. Het enige wat rest zijn twee grote stapels loof. „Hier hebben ze al les uit de grond gehaald, goed voor twee volle zakken. Ze had den waarschijnlijk alle tijd, want het zoeken en rooien van deze aardappelen is een heel karwei. Dat kan je onmogelijk in je eentje doen." Het tuinencomplex aan de spoorlijn is vaak het mikpunt van vandalisme. Van der Vlies: „Vanaf de spoordijk gooien ze 's nachts vaak met stenen op de kassen. Als die lui hun laatste trein hebben gemist, lopen ze over het spoor naar huis. Uit on vrede gaan ze dan gooien." De tuinders hebben hun kassen in middels voorzien van stenen vangers, een constructie van houten palen en kippengaas. Het vandalisme richt zich niet alleen op de kassen. Zo werd eerder dit jaar op het naburige complex van dezelfde volks tuinvereniging een kraan open gezet. Daardoor kwam een deel van het terrein blank te staan. De schade bedroeg een kleine tweeduizend euro. De tuinen aan het Griffioenpad in Middel burg waren al negen keer eerder het doelwit van soortgelijke vormen van vandalisme. De leden van de vereniging Kweeklust worden er moede loos van. „Helaas zijn deze vor men van vandalisme nooit hele maal te voorkomen", erkent Van der Vlies. „We zijn blij met inzet van de politie. Ze patrouilleren hier zeer regelmatig met moun tainbikes en honden. Maar ja, dit heeft niet altijd prioriteit en ze kunnen bovendien niet alle zeven complexen tegelijk in de gaten houden." Een stalen hek werk, prikkeldraad en wat meer verbodsborden kunnen het die vengilde evenmin afstoppen. „We hebben elders zo'n hek staan. Daar klimmen ze gewoon overheen. De bordjes met 'ver boden toegang' gaan mee voor de verzameling en het prikkel draad hebben ze deze week ge woon doorgeknipt. In feite kun nen ze overal komen. Het is de mentaliteit van deze mensen. Ze moeten gewoon eens leren om met hun poten van andermans spullen af te blijven." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse welzijnsorganisatie Palladium wil dat er een 'Palladiumgevoel' ontstaat in de gemeente. In buurthuizen moet op één en de zelfde manier worden gewerkt en er moeten overal dezelfde re gels worden nageleefd. Die koerswijziging valt slecht bij vrijwillige werkers. In ten min ste drie van de zeven buurthui zen is spanning, die tot een leeg loop van de vrijwilligers heeft geleid. Palladium zou verande ringen niets en niemand ont ziend doorvoeren. De drie professionele krachten van Palladium erkennen dat er nieuwe spelregels zijn en dat daardoor onrust is ontstaan. „We knabbelen aan verworven rechten en ingeslepen gewoon tes" zegt P. Gillissen van Palla dium, verantwoordelijke voor De Scheldebuurt. „Wij willen naast gezellige activiteiten ook dat er aandacht wordt besteed aan culturele en educatieve za ken. Die omslag verloopt moei zaam in sommige buurthuizen", merkt Gillissen op. Daar zit een van de wrictiepun- ten. Vrijwilligers van wijkcen trum De Scheldebuurt in de Verkuyl Quakkelaarstraat in Vlissingen stonden vreemd te kijken toen er 'ineens geen kla verjasavonden meer gehouden mochten worden'. „De oudere mensen komen trouw hier naar toe. Straks zitten ze weer achter de geraniums. Het buurthuis liep goed, maar het dreigt nu dicht te gaan, omdat Palladium veranderingen door wil druk ken", zegt J. Lodder, een van de vrijwilligers van de Schelde buurt. Ze is bezorgd over de 'vernieuwingsdrift'. „De huidi ge bezoekers worden de dupe. Medewerkers worden door Pal ladium als kleine jongens be handeld. Ze sturen aan op sluiting van de buurthuizen. Vrijwilligers hebben het gevoel dat alles wat zij hebben opge bouwd door Palladium wordt afgebroken." Veertien vrijwilligers van de Scheldebuurt hebben het bijltje erbij neergegooid. Ze stoppen met ingang van het nieuwe sei zoen. Gillissen in een reactie: „We willen de vrijwilligers natuurlijk niet kwijt. We over leggen altijd met hun over ver anderingen. Maar als ze tegen blijven houdt het een keer op." In buurthuis Aldegonde in de Vlissingse wijk Westerzicht ging het deze week ook mis. N. Kempers, begeleider van Palla dium voor Aldegonde heeft 'de stekker eruit getrokken'. „De vrijwilligers beschadigden el kaar. We hebben daarom alle vrijwilligers weggestuurd." Een aantal vrijwilligers van Alde gonde vindt dat Palladium zwak heeft opgetreden in het conflict. „Juist Palladium moet door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Burge meester J. Gelok doet een drin gend beroep op de rijksoverheid om op korte termijn alsnog vol doende geld beschikbaar te stellen voor professionele brandweer voor de Wester- scheldetunnel. Als zo'11 korps er niet op 1 januari 2005 is, dan be raadt hij zich op zijn positie. Een beroepsbrandweer is nodig om eerder ter plaatse te kunnen zijn bij calamiteiten. De aanrij- tijd van tien minuten, zoals die in het rampenbestrijdingsplan voor de tunnel is opgenomen, wordt nu doorgaans niet ge haald omdat de brandweer af hankelijk is van vrijwilligers. Het professionaliseren van de brandweer kost in totaal 2 5 mil joen euro voor de komende tien jaar. Er lag een afspraak dat de rijksoverheid de helft zou beta len als 'de regio' de andere helft op tafel kon leggen. Dat lukt, door een gezamenlijke inspan ning van Borsele, Terneuzen, de provincie, het havenschap en de regionale brandweer. Tot verbijstering van de ge meenten berichtte Verkeer en Waterstaat enkele dagen gele den geen 12,5 milj oen euro te be talen, maar slechts 1,5 miljoen. De burgemeester heeft zelfs la ten weten dat het ministerie ook die anderhalf miljoen kan hou den. „Verkeer en Waterstaat denkt er nu voor dat geld van af te zijn. Daarmee kunnen we na tuurlijk geen professionele brandweer optuigen. Het ge volg is dat ik een heel groot pro bleem heb: ik ben verantwoor delijk voor de openbare orde en veiligheid, maar kan de afge sproken aanrijtijden niet ga randeren." Dat betekent dat hij vanaf 2005, het moment waarop de tunnel brandweer klaar had moeten zijn, geen verantwoordelijkheid kan dragen voor de brandveilig heid Over de tij d tot 2 0 0 5 was al afgesproken dat het een over gangsperiode zou zijn. Over wat de Borselse burge meester doet als de rijksover heid niet snel over de brug komt, was hij gisteren op een perscon ferentie niet eenduidig. „Dan zal ik me ernstig beraden op mijn positie", zei hij onder meer, maar hij gaf ook aan dat hij de verantwoordelijkheid bij het ministerie zou kunnen leggen. Een andere mogelijkheid is het sluiten van de tunnel. „Maar als Nederland BV zou zeggen dat een aanrijtijd van vijftien minu ten ook goed is, heb ik geen pro bleem meer." Borsele en Terneuzen hebben besloten voor de komende tijd verschillende strategieën te vol gen. Borsele kiest de politieke kanalen en probeert de media zo veel mogelijk benutten. Terneu zen wil vooral achter de scher men werken en via ambtelijk en bestuurlijk overleg de zaak als nog voor elkaar proberen te krijgen. De verwarring over de rijksbij drage is het gevolg van een 'mis verstand' tussen toenmalig staatssecretaris R. Hessing van Binnenlandse Zaken en toen malig minister R. de Boer van Verkeer en Waterstaat, zo blijkt uit correspondentie. In een ge sprek tussen beide bewindslie den, in januari van dit jaar, is overeengekomen dat Verkeer en Waterstaat de helft betaalt, op voorwaarde dat de andere helft uit de regio zou komen. Volgens Hessing ging dat over het totale bedrag van 25 miljoen euro, in De Boers beleving om de kosten voor huisvesting óf voor nieuwe voertuigen. De minister had daarom 'rekening gehouden' met slechts 1,5 miljoen euro. Omdat een toezegging van 12,5 miljoen euro niet zwart op wit staat, ziet Gelok weinig moge lijkheden om de zaak juridisch uit te vechten. Terneuzen houdt die mogelijkheid wel open. Wijkcentrum De Scheldebuurt in de Verkuyl Quakkelaarstraat. foto Ruben Oreel boven de partijen staan en de partijen tot rust brengen", rea geert RHamerseen van de vrij - willigers. „Het is het makkelijk ste om iedereen weg te sturen." „We voelen ons niet serieus ge nomen en Palladium heeft de si tuatie verkeerd ingeschat." Kempers zegt dat een nieuw be gin de enige oplossing was.,Het was voor ons niet mogelijk om een schuldige aan te wijzen. Over en weer werden mensen zwart gemaakt." De Paraplu in Paauwenburg heeft ook weinig vrijwilligers over. C. Hoek van 't Palladium verklaart: „Ik heb een tijd gele den een beheerster weggestuurd en uit solidariteit met haar stap ten ook enkele vrijwilligers op. Het was een beetje een kliekje en er heerste een soort huiskamer- gevoel. Als je dat wil veranderen omdat er nog meer te doen is in een buurthuis, dan komt er soms protest." Volgens Hoek gaat het nu naar omstandigheden goed in de Pa raplu. „We hebben een nieuwe start kunnen maken." Palladi um vindt dat de gemeente wel een scheutiger bijdrage mag verlenen dan jaarlijks circa ne gen ton euro. „We zijn namelijk ook door een bezuinigingsronde van het Rijk gedupeerd. Enkele beheerders van buurthuizen, die werkten als gesubsidieerde arbeidskrachten via de Wet In schakeling Werkzoekenden, zijn daardoor noodgedwongen ontslagen." door Miriam van den Broek KAMPERLAND - Het was een prachtig zicht. Elf zwanen die al meer dan een half jaar bij vogel en egelopvang De Mikke in Mid delburg verbleven, zijn gisteren bij het Veerse Meer bij Kamper land vrijgelaten. Dat mocht weer. Woensdag werd het ver- voersverbod op pluimvee opge heven in streken waar de vogel pest niet heeft geheerst. Het afgelopen najaar kreeg De Mikke zestien zieke zwanen binnen. Ze waren verzwakt, hadden ontstoken poten en ge broken vleugels. „We wisten niet precies waardoor het kwam", zegt assistent-beheer der Margot van Dijk van De Mikke. „Maar de antibiotica sloeg niet aan." De Erasmus Universiteit in Rotterdam on derzocht de dieren, maar kwam er alleen niet uit. De hulp van de Universiteit van Utrecht werd ingeschakeld. „Later zijn ook nog een paar zwanen naar Lely stad gebracht", zegt Van Dijk. In februari bleek dat de dieren last hadden van darmparasie ten. Dat veroorzaakte een chro nische darmaandoening. Ook kregen een paar zwanen hier door een leveraandoening. De diagnose was gesteld, maar de behandeling bleek een zware klus. „De zwanen hadden een gigantische hoeveelheid medi cijnen nodig. Door de darm ziekte konden ze weinig medi cijnen verwerken. Uiteindelijk is het toch gelukt om ze weer be ter te krijgen." Half maart waren de zwanen zover dat ze konden worden te ruggezet in de natuur. Het ver- voersverbod van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gooide roet in het eten. De zwanen moesten zelfs een tijd worden binnengehou den door het ophokgebod. Zodra dat gebod werd opgehe ven, zijn een paar zwanen losge laten in Park Toorenvliedt. „Het was een noodgreep. We moesten iets doen. We hadden hier in middels een welzijnsprobleem", vertelt Van Dijk. „We mochten ze na de opheffing van het opho kgebod nog niet vervoeren, maar we mochten er wel mee wandelen. Dan moet je creatief zijn. Deze oplossing werkte al leen niet goed. We hoopten dat de zwanen een eigen stek zou den vinden, maar ze zijn er niet meer vertrokken." De elf overgebleven jonge zwa nen zijn als groep in vrijheid ge steld bij het Veerse Meer. „Ze zwommen prachtig weg." Advertentie Lange Vorststraat 41 -43 Goes Telefoon 0113-229670 Pisnijdig was de dame op leeftijd uit Oost-Souburg. Aanleiding was de nieuwe dienstregeling van busmaat schappij Connexxion. Veel vuldig maakte ze van de bus gebruik, bijvoorbeeld om vanuit haar woning uitstap jes te maken. Maar door de nieuwe dienst regeling werd ze daarin ern stig belemmerd. Toen ze las dat medewerkers van de SP een speciale klachtenlijn hadden ingesteld over de busregeling van Connex xion, twijfelde ze geen mo ment en belde het nummer. Hoe hoog het zat, bemerkten de medewerkers van de klachtenlijn al aan haar eer ste zin. „Ik wil nü graag een klacht indienen over de Co- nimex!" sim- <m.€1 i C jc/. T a.'^ Y yKj -** Gedupeerden Wirtz (links) en Buyze in de volkstuin. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13