PZC Jean-ClaudeT richet is deskundig en een tikkeltje omstreden Steeds meer vraagtekens bij succes van oorlog Irak Roep om enquête 1 Prinses hoopt dat Willem-Alexander een moderne vader zal zijn 19 juni 1953 B donderdag 19 juni 2003 Knuffels Deuk Pronken Zwarter Wrok Verlof Maxima kon het eerst niet geloven door Hans Jacobs Prins Willem-Alexander straalde tijdens de bijzondere persbijeen komst waar hij samen met Maxima be kendmaakte dat zij in januari hun eer ste kind verwachten. „We kunnen niet wachten tot we een uitbreiding krijgen in ons gezin", zei de prins. „Ik kon het eerst niet geloven, want ik voelde me prima", aldus Maxima. Toen ze thuis van de gynaecoloog de be vestiging kreeg over haar zwanger schap was haar eerste reactie: 'Waar is Alexander?' Die was gelukkig in de buurt. „Ik hoefde niet ver te lopen", zei de prins die het nieuws met een wilde omhelzing verwelkomde. Koningin Beatrix werd snel daarna op de hoogte gesteld. „Ze heeft erg met ons meegeleefd", zei de prins, die verklapte dat zijn moeder daarna zo'n beetje dansend en juichend door de paleis gangen liep. „We wilden het haar natuurlijk graag vertellen, ook omdat je in die eerste fa se nog niet zeker weet of het goed gaat. Je moet dan ook mensen hebben, en de familie is daarvoor natuurlijk het meest geschikt, met wie je eventueel verdriet kunt delen", vertelde Willem- Alexander openhartig. „Je kunt daar, nu het goed is gegaan, over praten", voegde hij toe aan zijn ontboezeming. De prins moet nog erg wennen aan zijn toekomstig vaderschap. „Mijn broer en mijn vrienden zeggen dat het het mooi ste is dat je in het leven kan overkomen. Ik kijk er erg naar uit. Het was boeiend en emotioneel om de baby op de scan te zien", aldus Willem-Alexander. „Ik hoop dat hij een moderne vader zal zijn", vult Maxima aan. Maar of de prins ook inderdaad met de luiers in de weer gaat, zal in de praktijk moeten blijken. „We zien wel of hij dat doet", stelde Maxima nuchter vast, terwijl haar echtgenoot rood kleurde. Vanaf hun huwelijksdag op 2 februari 2002 is in de bladen gespeculeerd over een mogelijke zwangerschap van Maxima. „We zien die verhalen na tuurlijk wel, maar lezen niet alles. Je kunt er eigenlijk alleen maar om la chen", aldus Willem-Alexander. Een korte rondgang langs vrienden en ken nissen leerde de prins dat Maxima en hij 'in de kopgroep' zitten wat betreft de snelheid van de zwangerschap. „Een paar zijn snel, bij anderen duurt het Prins Willem-Alexander en prinses Maxima bij de uitgang van het ministerie van Algemene Zaken, waar zij de zwanger schap van Maxima bekendmaakten. foto Phil Nijhuis/GPD langer. Ik heb de verhalen niet als een druk ervaren", vertelde de kroonprins. Ook Maxima voelde zich niet onder druk gezet. „We hebben besloten eerst tijd te nemen voor onszelf. Toen we eenmaal besloten om ons gezin uit te breiden is de zwangerschap snel geko men. Als het langer had geduurd, dan hadden die verhalen wel voor druk kunnen zorgen", zei de Argentijnse. Het had haar niet gestoord dat ze bij kennismakingsbezoeken al maanden lang knuffels en zelfs luiers kreeg. „De mensen doen dat uit liefde. Ik heb het opgevat met humor en nam het ze niet kwalijk. Het is toch de hoop van veel mensen dat er na het huwelij k kinderen komen." Maxima is 'dankbaar en blij,Het is de eerste keer. Je lichaam verandert, het is een nieuwe ervaring die ik nu mee maak. Gelukkig kun je met je zwanger schap meegroeien." Ze voelt zich weer goed. „De eerste twee maanden ben ik heel misselijk en moe geweest. Nu ben ik niet meer misselijk. Daar zijn we ge lukkig overheen", bekende ze opge lucht. Die eerste maanden had de prin ses een volle agenda, een afzegging zou direct tot wilde speculaties hebben ge leid en dus moest Maxima af en toe op haar tanden bijten. Het bezoek aan New York en Washing- doorSal Stam Jean-Claude Trichet geldt in Frankrijk als een van de grootheden op monetair gebied. In de hele financiële wereld ge niet hij veel aanzien. De zestig jarige topman van de Franse centrale bank staat bekend om zijn deskundigheid en ook om zijn charme, een eigenschap die hij de afgelopen tijd harder dan ooit nodig had. Trichet was jarenlang een man van onbesproken gedrag en de Fransen hadden hem in 1998 graag als eerste president van de Europese Centrale Bank (ECB) gezien. Het liep echter anders. De Duitsers zagen de komst van een Fransman naar Frankfurt niet zitten en stuurden aan op de benoeming van de Nederlander Wim Duisenberg, die meer op de Duitse monetaire lijn zat. Die werd het uiteindelijk ook, maar hij moest wel beloven voor het verstrijken van zijn achtja rige ambtstermijn op te stappen om plaats te maken voor de Fransman. Een rechtszaak tegen Trichet gooide roet in het eten. Hij werd aangeklaagd wegens het deba cle rond Crédit Lyonnais, de Franse staatsbank die bij kre dietverlening begin jaren ne gentig grote risico's nam en uit eindelijk ten onder ging aan haar expansiestrategie. De Franse staat moest met dertig miljard euro over de brug ko men om de bank weer op de been te helpen. Centraal in de rechtszaak stond de vraag of Trichet indertijd als thesaurier-generaal op het mi nisterie van Financiën akkoord was gegaan met de publicatie van jaarrekeningen die niet deugden. Zelf zei hij van niet, maar hij voegde er tijdens de be handeling van de rechtszaak wel aan toe dat hij als toezicht houder nog wel wat meer aan zijn hoofd had. Het bankschandaal bezorgde de glanzende reputatie van Trichet een flinke deuk. Hij staat bekend als een goed bankier en zorgde er bijvoor beeld na de valutacrises begin jaren negentig voor dat de Fran se franc niet wegzakte ten op zichte van de Duitse mark. Op die manier stoomde hij Frank rijk klaar voor deelname aan de Economische en Monetaire Unie. Maar ook voor die tijd was de naam van Trichet al gevestigd. Als voorzitter van de Club van Parijs, een samenwerkingsver band van westerse crediteuren- landen, deed hij zijn best om de enorme schulden van ontwikke lingslanden te saneren. In 1986en 1987 was Trichet top ambtenaar op het ministerie van Financiën. Op dat departe ment werd hij in 1987 thesau rier-generaal, een functie die hij in 19 93 verruilde voor het presi dentschap van de Banque de France, de Franse centrale bank. Trichet volgde een opleiding tot ingenieur aan de école des Mi nes in Nancy en doorliep ook de école Nationale d'Administra- tion, een eliteschool die veel Franse grootheden heeft voort gebracht. Hij werd op 20 december 1942 geboren in Lyon en zat in Parijs op de middelbare school. In zijn gehele loopbaan liet Tri chet zich in de eerste plaats lei den door zijn economische ken nis. Of hij daarbij met een linkse of een rechtse politicus moest werken, interesseerde hem in het geheel niet. Het is juist die deskundigheid die hem in Frankrijk haast on aantastbaar maakt. Alleen al om die reden zat Frankrijk enorm in zijn maag met de rechtszaak. Nu Trichet van alle blaam is ge zuiverd, kunnen de Fransen op gelucht ademhalen. Ze hoeven nu niet meer op zoek naar een goed alternatief, dat er in feite ook niet was, en kunnen nu pronken met hun oorspronkelij ke ECB-kandidaat op wie ze al vijf jaar geleden hun kaarten hadden gezet. Waarnemers achten de kans vrij klein dat het Openbaar Ministe rie in beroep gaat tegen de vrij spraak. Vandaag komen de Europese re geringsleiders en staatshoofden in Griekenland bijeen. Dan al kan Trichet worden aangewe zen als nieuwe president van de Europese Centrale Bank. Wim Duisenberg kan dan bin nenkort eindelijk gaan genieten van zijn pensioen. ANP pagina 5: rechter spreekt Trichet vrij Was de oorlog in Irak wel zo'n succes? Van de euforie na de val van Bagdad is weinig meer te merken in de VS. Het nieuws over en vanuit het bezette ge bied is een lange klaagzang. De voorbereiding van de be zettingsfase deugde niet. Sol daten en reservisten zijn onte vreden dat het allemaal zo lang duurt. Er woedt een guer rillaoorlog rond Bagdad en het Pentagon blijft maar overlij densberichten sturen. door Ans Bouwmans De oogst van de afgelopen dagen: drie Amerikaanse soldaten zijn gisteren in Bag dad bij aanslagen omgeko men, één Amerikaanse soldaat werd eerder deze week neerge schoten door een sluipschutter in Noord-Irak, een marinier is omgekomen bij An Najaf, één militair verongelukte en een tje verdronk. De dodenlijst van het Penta gon telt sinds 9 april alweer 67 namen extra, iets meer dan de helft van het aantal Ameri kaanse militairen dat vóór de val van Bagdad in Irak om kwam. Het brengen van demo cratie, veiligheid en voedsel in een bevri j d Irak blij kt heel wat moeilijker dan de regering- Bush het Amerikaanse volk heeft voorgespiegeld. Ondanks de huidige proble men - onder meer met het vinden van chemische en bio logische wapens - vindt de Amerikaanse bevolking in zijn algemeenheid nog steeds dat de invasie in Irak een goed be sluit was, zegt Carroll Doherty van het Pew Research Center. Slechts een minderheid van de Amerikanen (vooral Demo craten en onafhankelij ken) denkt volgens een recente peiling dat het publiek opzet telijk is misleid over de aanwe zigheid van massavernieti gingswapens in Irak. Analisten menen echter dat het debat hierover niet cruci aal is voor de Amerikaanse opinievorming. Belangrijker is dat Amerika een goede daad heeft verricht door een kwaadaardig regime te ver wijderen, een rechtvaardiging die president Bush de laatste Amerikaanse soldaten proberen te voorkomen dat Iraakse ex-militairen het Amerikaanse hoofd kwartier in Bagdad binnendringen. foto Victor R. Caivano/AP tijd graag onderstreept. „Amerikanen houden van een mooi plaatje. Een foto van een Iraaks kind dat een Ameri kaanse soldaat kust, is krach tiger dan twee maanden debat in het Congres", zei de Repu blikeinse opiniepeiler Frank Luntz vorige week. Maar het mooie plaatje begint steeds zwarter te kleuren. Bush mag de oorlog in Irak als een grotendeels afgedane zaak en een victorie voor de VS be schouwen, in commentaren en analyses worden daar steeds meer vraagtekens bij gezet. Alhoewel hij nog geen grote onrust onder de bevolking waarneemt, acht Doherty het potentieel voor een groot pro bleem aanwezig. Als er slecht nieuws uit Irak blijft komen, dan kan de wederopbouw als nog leiden tot een groot debat in de VS, meent zij „De geschiedenis leert dat Amerikanen zich alleen druk maken over de vraag waarom we een oorlog zijn begonnen, als de dingen fout beginnen te gaan", zegt Ivan Eland van de Californische denktank Inde pendent Institute in de krant Christian Science Monitor. Aanhoudende doden en ge wonden in Irak, onvrede onder de Iraakse burgerbevolking en blijvende instabiliteit in het land kunnen de perceptie van Irak als een 'bevrijdingsoor log' ondermijnen. Mensen zullen zich gaan afvragen waarom de VS er eigenlijk nog zitten. Daar komt nog bij dat de Ame rikanen nimmer zijn voorbe reid op een langdurige bezet ting van Irak. Het Iraakse volk zou worden bevrijd, er zou een snelle overgangsregering ko men en een democratisch, pro- Amerikaans Irak verrijzen, een verlicht baken in de regio. De oorlog zou stabiliteit in die regio brengen en de oorlog te gen terrorisme versterken. Maar van al die positieve voor uitzichten lijkt nog weinig te recht te komen. De dit weekend ingezette Ope ratie Desert Scorpion - be doeld om de tegen de Amerika nen gerichte guerrilla van waarschijnlijke Baath-aan- hangers te stoppen - lijkt de vijandigheid tegen de Ameri kanen juist aan te wakkeren, al komen de soldaten niet al leen met wapens binnenval len, maar ook met voedsel en medicijnen. Militairen klagen in de Amerikaanse media dat ze vechtmachines zijn en niet getraind zijn in wederopbouw, een taak die het leger in het verleden graag overliet aan de Verenigde Naties. Maar nu niet. De 150.000 Amerikaanse soldaten staan er goeddeels al leen voor. Experts waarschuwen dat hoe harder de VS proberen orde op zaken te stellen, hoe groter de kans op wrok onder de Iraakse bevolking. Hoe ongewenster de Amerikanen in Irak zijn, hoe groter de kans op onvrede onder de Amerikaanse bevol king over de aanwezigheid van hun soldaten in Irak. In het Congres worden inmiddels harde vragen gesteld over de te rooskleurige veiwachtingen oyer de 'naoorlogse' fase. Want de Amerikanen lijken nog lang en massaal in Irak te zullen moeten optreden. GPD ton begin mei was een beproeving ge weest, zo onthulde Willem-Alexander. „Dat was erg moeilijk." Op Koningin nedag daarentegen ging het goed. „Ik voelde me lekker", zei Maxima, die dankbaar deelnam aan het koekhap- pen in Deventer. De zwangerschap doet haar namelijk verlangen naar zoetig heid. Aan het werkprogramma van de prin ses verandert voorlopig niets. „Ik ga gewoon door en wil nog zoveel moge lijk doen, al pas ik wel opIk kan niet zo lang staan", aldus Maxima, die van plan is eind dit j aar zwangerschapsver lof te nemen. Een eventueel staatsbezoek aan Thai land, dat oorspronkelijk voor januari was gepland, zal het dan ook zonder haar deelname moeten doen. Maar Wil lem-Alexander liet doorschemeren dat het bezoek mogelijk pas later zal plaatsvinden omdat zijn moeder en hij in die maand natuurlijk in Nederland willen zijn. „Dat is nu even niet belang- rijk", meende de prins. Vorig jaar wer den staatsbezoeken aan Brazilië en Chili uitgesteld om in de koninklijke agenda ruimte te maken voor het hu welijkvan Willem-Alexander en Maxi ma. De nieuwe woning in Wassenaar is nog steeds niet klaar. „We hopen in de zo mer te verhuizen. Toen we wisten van de zwangerschap hebben we natuur lijk meer druk gezet op de werkzaam heden. Nu genieten we in de weekein den al van onze tuin, maar binnen schiet het nog niet op", verzuchtte Wil lem-Alexander. Aanvankelijk had het paar gedacht dit voorjaar al vanaf het Noordeinde naar Eikenhorst te verkas sen. „Het zou fijn zijn als het snel klaar is", vond Maxima. Over de opvoeding van de zoon of dochter - het paar wil het geslacht niet vooraf weten, maar laat zich liever 'verrassen'- is nog niet echt gesproken. „Het zou fijn zijn als onze kinderen tweetalig zijn, Spaans en Nederlands. Maar hoe we dat doen, is nog niet aan de orde. Je moet dan wel consequent zijn en dat is moeilijk", zei Maxima. Voor het contact met de Argentijnse kant van de familie, die gedeeltelijk per (later uitgelekte) e-mail op de hoogte werd gesteld van het nieuws, is die tweetaligheid natuurlijk wel belang rijk. Maxima vertelde dat haar moeder 'heel gelukkig' is met haar eerste klein kind. „Ze vindt het fantastisch." GPD De Tweede Kamer is nog niet klaar met de bespre king van de resultaten van de parlementaire® quête over de val van Srebrenica, of de roep on een volgende enquête klinkt alweer. Geschrokken vai een rapport van de Algemene Rekenkamer over kost® overschrijdingen bij de Betuwelijn en de Hogesnel heidslijn (HSL) Zuid, dreigt het parlement opnieuwl grijpen naar dit krachtige onderzoeksmiddel. Omme zichzelf en de rest van Nederland in het reine te kom® Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn in Nederland neg® parlementaire enquêtes gehouden. Dat lijkt niet veelt ruim vijfenvijftig jaar, maar tot 1993 maakte de Twee de Kamer slechts mondjesmaat gebruik van dit instru ment. Sinds 1993 staat de teller op vijf en dat smaak blijkbaar naar meer. Voor onzichtbare parlementsle den is een enquête de mogelijkheid in de schijnwerper pre: te komen. Elke enquête levert bij voorbaat een politiek !>c' stoelendans over het voorzitterschap op. En: niet voor niets laat het parlement in de Haagse bij nenstad een gebouw opknappen, waarin medewerk® van enquêtes onderdak kunnen vinden en een special gehoorzaal wordt ingericht. Het vuurtje om een parit pr: mentaire enquête te houden over de Betuwelijn en hi ook over de HSL-Zuid is langzaam opgestookt. E deze week pleitten zeven hoogleraren er nog voor. Met de publicatie van het Rekenkamer-rapport lijkt]» hek echt van de dam. De PvdA wil alvast beginnen een parlementair onderzoek. De SGP gaat nog stapje verder en wil een parlementaire enquête,® uitgevoerd door de Tweede Kamer, maar door de Eerst Kamer. De Tweede Kamer heeft immers willens enwt tens de eisen voor de Betuwelijn opgeschroefd en heel dus zelf boter op het hoofd. De SGP heeft daarin volkomen gelijk, maar met deroe om een parlementaire enquête wordt de plank volledi misgeslagen. Parlementaire enquêtes beginnen werkverschaffing te lijken voor een blijkbaar tegroti volksvertegenwoordiging. Achteraf constateren date veel is misgegaan en dat eigenlijk iedereen schuldheeft zoals bij de val van Srebrenica, is wel heel erg gemalde lijk. En het is zeer de vraag of het parlement zijn gedragvi betert en wél vooraf alle voors en tegens van een beslis sing zorgvuldig afweegt. De aanleg van de Westerschei detunnel wordt nu naar voren geschoven als een projec dat als voorbeeld kan dienen voor hoe het goed kan Ook dat is achteraf praten. Van de organisatie van d bouw van de Westerscheldetunnel valt waarschijnlijl te leren, maar beter is vooruit te kijken naar bijvoor beeld alles wat samenhangt met een nieuw megaprojec zoals een Tweede Maasvlakte voor de haven va Rotterdam. Alle energie die een parlementaire enquèt naar de Betuwelijn kost, is daaraan stukken beterbs steed. OPSTAND - De massabeto ging van ontevreden arbeiders die eergisteren in Oost-Berlijn begon, is uitgelopen in een massale opstand. Hierbij zijn doden en gewonden gevallen. De staat van beleg is afgekon digd. In de namiddag openden Sovjettanks het vuur op dui zenden Oost-Berlijners. Ook bij de Brandenburger Tor wer den salvo's gelost door Russi sche tanks. Vluchtelingen ma ken intussen melding van stakingen en demonstraties in heel Oost-Duitsland. BEZOEK - Twee belangrijke bezoekers waren gisteren te gast op Schouwen-Duiveland: minister Mansholt en de heer Hannam uit Ottawa, preside® van de Canadese landbouwfe- deratie. Mansholt stelde zich op de hoogte van de wensenes verlangens van agrariërs. Hannam organiseerde agrarische hulpverlening in Canada voor Nederland, et nam de toestand op het ver dronken eiland in o. schouw. VISJE - Op nieuwe Neder landse munten is een visje te bewonderen. Het is het munt meestersembleem van de heer Van Hengel, die vanwege zijn naam een visje als tekentje; koos. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55.10 per jaar: €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag: 7,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoon zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintj Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax: (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren dei het val heb 01 deh pre aut sch lan De mie sidi Kaï Ser Gei nu hij hee me: eer wei dat ter. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern Djj« aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebru'K va» (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten i ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseiei derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: r£b, e, Postbus v natie geen prijs s I, 4800 MB Breda. Behoort tot LUSQSflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4