Politiek sluit acht jaar na dato boek Srebrenica Brinkhorst stelt vrijgeven energiemarkt half jaar uit O Pu O OPEN DAG Kamer verzet zich tegen ondergrondse opslag van kernafval Tweederde Nederlanders is bedelbrieven beu j Slagen bij Luzac BWTENVERI Ministerie van Verkeer hield informatie over hogere bouwkosten achter Minister tegen afschaffen indexamen Fiscus rekent 5000 voor soepje Brand zorgcentrum aangestoken Polen onderscheidt Nederlanders Anti-rookcampagne zwangeren Mogelijk tbc in Haagse school 1IncJus;<?f odv)es voa vok wyr\ donderdag 19 juni 2003 Ongehoord Zaterdag 21 juni, 14.00 - 17.00 uur Luzac College Bergen op Zoom Van Aldegondebaan 5-7, tel. 0164 233390 Delta COMPLEET AANBOD Sigma Sikkens Wijzonol „(irFfirdi Schrooten jEXHAAG - Nederlanders zijn Ut zat om lastiggevallen te rolden met bedelbrieven. Twee p de drie mensen ergeren zich u de groeiende stroom post a liefdadigheidsinstellingen. Driekwart van de Nederlanders „jt bovendien dat goede doe- a zonder keurmerk van het Centraal Bureau Fondsenwer- „jg (CBF) verboden moeten >Zoort urnnze redactie binnenland worden. Dit blijkt uit een onder zoek van het Nipo onder ruim duizend Nederlanders, in op dracht van de charitasbranche. De resultaten zijn gisteren ge presenteerd op een congres voor goede doelen en fondsenwer ving in Zeist. Het aantal bedelbrieven is de afgelopen vier jaar met dertig procent toegenomen. Huishou dens ontvangen gemiddeld elke maand een bedelbrief, op som mige postadressen het dubbele. Mensen vinden het vooral ver velend als voor de brief per soonlijke gegevens zijn ge bruikt. Tachtig procent ervaart dat als inbreuk op de privacy. De ergernis over de groeiende stroom mailings is een probleem voor de goede doelen, omdat be delbrieven verreweg hun meest succesvolle instrument zijn. Met jaarlijks tachtig miljoen bedelbrieven haalt de charitas branche zo'n zeshonderd mil joen euro binnen: tweederde van de totale inkomsten uit fondsenwerving. De ondervraagden geven de voorkeur aan giften via de col lectebus (44 procent), de accept giro (32 procent) of de automati sche incasso (7 procent). Driekwart van de ondervraag den vindt dat goede doelen zon der CBF-keurmerk verboden moeten worden. Van de 'vele honderden' charitatieve instel lingen hebben er 170 het CBF- keurmerk. De ondervraagden vertrouwen er overigens in meerderheid (driekwart) wel op dat de instel lingen goed omgaan met hun geld. Negentig procent wil wel geïnformeerd worden over wa ter er met hun gift gebeurt. GPD Kamer onderzoekt spoorlijnen HAAG - De Tweede Ka- ier zal zelf de hoge kosten on- erzoeken van de Betuwelijn en Ie hogesnelheidslijn Amster- lem-Belgische grens (HSL- Dat hebben CDA, PvdA, WD en D66 gisteren laten we- ienna publicatie van een rap- portvan de Algemene Rekenka- mer. van beide spoorlijnen volgens de Rekenkamer mogelijk anderhalf milj ard euro «er kosten dan tevoren was geraamd. Alleen SP, Groen en SGP willen grijpen naar het zwaarste controlemid- dat de Tweede Kamer tot tor beschikking heeft, de par lementaire enquête. parlementair onderzoek met ervoor zorgen dat kosten tan grote infrastructurele pro- ïttenin de toekomst beter in de land worden gehouden. Het CDA wil een 'toetsingskader' ipstellen dat de financiële risi co's van een project in kaart órengt vóórdat met bouwen nrdt begonnen. PtdAen WD willen dat het on- taoek zich niet alleen beperkt lot de Betuwelijn en de HSL- Md. „Een werkgroep van Ka- ïerleden en deskundigen moet ie historie van een aantal grote lorken doorakkeren", stelt 'IVD-Kamerlid Hofstra. „Niet iileen slecht lopende projecten Éde Betuwelijn, maar ook de joed lopende zoals de Hanzelijn inde Zuiderzeelijn. long jaar werd al duidelijk dat ie aanleg van de Betuweroute endeHSL-Zuid een miljard eu- OEN HAAG - Minister Van der Boeven (Onderwijs) is tegen het 'Jan van zes middelbare scholen in Tilburg om te experimente met het afschaffen van het tentraal schriftelijk examen. Datheeft ze gisteren in de Twee- ie Kamer gezegd. De scholen rillen op regionaal niveau af spraken maken met vervolgop- leidingen. Maar volgens de mi- rister doen ze daarmee afbreuk lande maatschappelijke waar- ievan het havo- en vwo-exa- „Die leerlingen moeten kinnen studeren waar ze willen fflniet alleen in Brabant." ïffl ander argument is dat het afschaffen van het centraal schriftelijk onherroepelijk leidt invoeren van toelatings- fflmens in het hoger onderwij s ddus de minister. Volgens haar ten de scholen daarmee on- aan de toegankelijkheid het hoger onderwijs. Bovendien is er een wets wij zi- voor nodig of moet de mi- sister een ontheffing geven voor experiment. Vooralsnog teft de minister dat nog niet .ANP ro duurder zou uitvallen. Daar komt nu zo'n half miljard bij Volgens de Rekenkamer had de enorme kostenoverschrijding kunnen worden voorkomen als het ministerie van Verkeer en Waterstaat de kosten van de twee spoorlijnen beter had ge raamd en beheerst. De Reken kamer neemt het het ministerie kwalijk dat te laat openheid van zaken is gegeven over de oplo pende kosten. Pas in het najaar van 2002 liet toenmalig minister De Boer het parlement weten dat zijn ministerie bijna een miljard euro achter de hand hield omdat de kosten van de projecten opliepen. Volgens de Rekenkamer wist het ministerie al jaren van de risi co's, maar werd verzuimd dit in allerlei voortgangsrapportages aan de Kamer te melden. PvdA-Kamerlid Dijksma vindt het 'ongehoord' dat het ministe rie op eigen houtje geld achter de hand houdt voor 'eventuele tegenvallers'. „Het parlement moet de afweging kunnen ma ken waar het geld aan wordt be steed." Huidig minister van Verkeer en Waterstaat Peijs laat weten dat haar ministerie niet voor niets zo geheimzinnig doet over de ri sico's van de projecten. Volgens haar schroeven bedrijven hun onkostennota's fors op als die weten dat de overheid er toch al rekening mee houdt dat de kos ten worden overschreden. Volgens de SP, van meet af aan mordicus tegen de aanleg van de Betuwelijn, is het Rekenkamer rapport aanleiding om de bouw onmiddellijk te staken. GPD pagina 4: commentaar ;s Op Het Plein in Den Haag heeft de Bosnische kunstenaar Almir Dervisevie zijn kunstwerk van zevenduizend mannenbroeken tentoongesteld. De broeken staan voor de ver miste en vermoorde mannen en jongens van de enclave Srebrenica. foto Jasper Juinen/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Regering en par lement hebben gisteren, acht jaar na de massamoord in Sre brenica, een punt gezet achter de politieke discussie over de gebeurtenissen voor, tijdens en na de val van de enclave. Bijna achtduizend moslims werden in de dagen na de val van de enclave in juli 1995 door het Bosnisch-Servische leger vermoord. De Nederlandse mi litairen van Dutchbat waren eenvoudigweg niet in staat de plaatselijke bevolking te be schermen tegen de barbaarshe den van het Bosnisch-Servische leger. Dat besef leidde gisteren in het slotdebat over het rapport 'Mis sie zonder vrede' van de parle mentaire enquêtecommissie tot een volledige rehabilitatie van Dutchbat. Minister Kamp van Defensie stond in een emotio neel pleidooi pal voor zijn man nen. „De onderzoeken van Niod en de parlementaire enquête commissie laten geen andere conclusie dan rehabilitatie voor Dutchbat. Dat is geen helden verering, maar wel eerherstel voor militairen die onder zeer moeilijke omstandigheden hun uiterste best hebben gedaan." Kamp betuigde ook respect aan de leidinggevende officieren van toen, speciaal majoor Fran ken en luitenant-kolonel Karre- mans die na de val zo verketterd werden. De Tweede Kamer sloot zich unaniem bij de rehabilita tie aan. In het debat nam Kamp het ook op voor zijn verre voorganger Ter Beek, die eerder veel kritiek te verduren had gekregen van vooral de WD en het CDA. Kamp: „Hetkangeen kwaad om ons af en toe eens af te vragen of wij het in die tijd beter zouden hebben gedaan. Ik durf daar mijn hand niet voor in het vuur te steken." Inhoudelijk sloot Kamp zich overigens wel ten dele aan bij de kritiek op Ter Beek, die in zijn ogen 'een gevoelige uitglijder' had gemaakt, toen hij in januari 1994 in een televisieprogramma onduidelijkheid had veroor zaakt over het mandaat van de VN-missie in Bosnië. Premier Balkenende gaf meteen aan het begin van het debat al aan dat er geen sprake kan zijn van excuses van de Nederlandse regering voor de massamoord in Srebrenica. „Het aanbieden van excuses is gekoppeld aan het hebben van schuld en die schuld ligt bij de moordenaars, onder wie Mladic en Karadzic." Wel gaf hij later toe dat Neder land tekortgeschoten was en dat de bevolking van Srebrenica groot onrecht was aangedaan. Maar dat was Nederland niet aan te rekenen. ANP IlltN U11 »WRn*i r,. ,lEA/ WE- VfAAMANPBV VKESETLiiK UfTZOMU MAN WE EjA. P/SA/ 57EEUT UiTZiEAJ?' door Hans van Soest en Maurits Sep DEN HAAG - Consumenten kunnen pas vanaf 1 juli 2004 kiezen van welk energiebedrijf ze elektriciteit afnemen. Het zelfde geldt voor gas. Dat is een half jaar later dan tot nu toe de bedoeling was. Minister Brink horst van Economische Zaken heeft voor een latere datum ge kozen, omdat nog onduidelijk is of alle voorbereidingen voor het opengooien van de markt wel tijdig zijn afgerond. Het kabinet wil dat er nog een paar zaken beter geregeld wor den. Zo moet worden vastgelegd wat de rechten zijn van de con sument als hij wisselt van ener gieleverancier. Ook moet de Eerste Kamer nog een wetswij ziging behandelen die het mo gelijk maakt om noodleveran- ciers aan te wijzen in het geval een gas- of elektriciteitsbedrijf failliet gaat, zodat iedereen te allen tijde op stroom en gas kan rekenen. Het vorige kabinet heeft een commissie ingesteld onder lei ding van oud-staatssecretaris Van Rooij, die bijhoudt of de voorbereidingen op de liberali sering van de energiemarkt goed verlopen. Gisteren meldde de commissie dat hier en daar nog problemen zijn. Vooral gas bedrijven hebben hun zaakjes nog niet op orde. De elektriciteitsmarkt voor gro te bedrijven is al vrijgegeven. De administratieve chaos die dat heeft opgeleverdis nog niet helemaal opgelost, stelt Van RooijBrinkhorst wil dat dit wel zo is voordat alle zogeheten kleingebruikers (particulieren en kleine bedrijven) ook van elektriciteitsbedrijf wisselen. Vanaf 1 j anuari volgend j aar be gint de overheid een grote voor- s Advertentie Het Jfaac "CoMcgc is een: particuliere l.e'i1, versneld onderwijs VMBO-TL, HAVO. en VWO. Pe belangrijkste kenmerken vin het Luzac-onderwïjs zijn; laatste twee klassen in één jaar- veel aandacht voor de leerling a lés in kleine gi studievaardigheidstraining indien nodig aanpak van faalangst diploma via schoolexamens en centraal examen J||l|'-. W tlllll. V Voor informatie en df. brochure 070 3508455 Ook docenten surfen naar www.luzac.nl PEKELA-Het gratis verstrekken van kopjes soep aan ambte naren komt de gemeente Pekela duur te staan. De belasting ziet het gratis tussendoortje als maaltijd en komt daarom met een naheffing van 5000 euro, aldus een woordvoerder van de Groningse gemeente. Per kop soep moet Pekela 37 eurocent belasting betalen. „Om dat bedrag vast te stellen, is de belastinginspecteur langs de lokale supermarkt gegaan om te kijken wat een soepje kost. Bij een plaatselijk restaurant heeft hij vervolgens de verkoop prijs afgekeken", weet de zegsman. De gemeente Pekela over weegt beroep aan te tekenen tegen de naheffing. „Maar eerst moeten we even van de schrik bekomen." ANP GOUDA - De brand op zondag 8 juni in zorgcentrum Savel- berg in Gouda is aangestoken. Dat concludeert de politie na technisch onderzoek. De brand ontstond bij een mobiel toilet vlak voor het zorgcen trum. Bij het onderzoek net na de brand vond de politie twee straten verderop twee containers die ook in brand waren ge stoken. ANP HELMOND - Polen heeft twee Nederlanders onderscheiden met het Ridderkruis van de Republiek Polen. De onderschei ding is in Warschau door vice-premier Marek Pol uitgereikt aan burgemeester A. Jacobs van Helmond en J. Scheres, die onder meer als geneticus is verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Maastricht. De Nationale Stichting Nederland-Polen Gaude Mater Polo- nia heeft dit gisteren bekendgemaakt. De twee onderscheide nen zijn actief betrokken bij die organisatie. Jacobs organiseerde onder meer charitatieve transporten naar Polen. Ook heeft hij samen met Scheres meegewerkt aan de oprichting van een Blijf-van-mijn-lijfhuis in het Poolse Leszno. ANP DEN HAAG - De Stichting volksgezondheid en roken (Sti- voro) gaat met een intensieve campagne proberen zwangere vrouwen te bewegen te stoppen met roken. Volgens de stich ting rookt 70 procent van de vrouwen die een kind verwachten gewoon door. „Levensgevaarlijk voor het ongeboren kind", aldus Stivoro. De stichting wil via verloskundigen actie ondernemen. Ze heeft een nieuwe voorlichtingsmethode ontwikkeld, die be staat uit een tijdschrift, een boekje voor rokende mannen, een videofilm, een internetpagina www.babyfit.nlen een stap penplan om te stoppen met roken. ANP DEN HAAG - De GGD Den Haag heeft twintig mogelijke tbc- besmettingen ontdekt tijdens een onderzoek onder 693 leer lingen en docenten van de Mondriaan Onderwijs Groep. De mogelijk besmette personen krijgen een uitnodiging voor na der onderzoek. Zes van hen hebben uit voorzorg al medicijnen gekregen. Dat meldde C. Postema, het hoofd Algemene Infectieziekten en Tuberculosebestrijding van de GGD in Den Haag, gisteren. Het onderzoek gaat nog tot en met september duren. In totaal werden er 964 leerlingen en leraren opgeroepen voor het tbc-onderzoek. ANP kosten'en de effecten ervan nog volstrekt onduidelijk zijn. De eis van de 'terugneembaarheid' van het afval weegt daarbij zwaar. Eerder hadden acht pro vincies al tegen deze mogelijk heid protest aangetekend. Van Geel herhaalde voorstan der te zijn van het principe 'de vervuiler betaalt'. Hij wees er ook op dat de uit de jaren zestig stammende kernenergiewet de overheid bij sluiting van een centrale in een justitieel moei lijk parket kan brengen. Van Geel liet verder weten dat een kleine wijziging in het koel watersysteem van de kernreac tor in Petten een nucleaire ont ploffing kan voorkomen. ANP pagina 15: toekomst kerncentrale door Guus Mater DEN HAAG - De Tweede Ka mer is tegen een ondergrondse opslag van kernafval. Daarmee steunt de Kamer staatssecreta ris Van Geel (Milieu) in het ver zet tegen een voorlopige richt lijn van de Europese Commissie. Dat bleek gisteren tijdens een debat met de bewindsman. Brussel werkt aan afdwingbare regels voor kerncentrales en voor de opslag van het afval dat daar wordt geproduceerd. Met name in de nieuwe EU-landen zijn veel onveilige centrales die een groot risico vormen. De Kamer voelt niets voor on dergrondse opslag, omdat de lichtingscampagne over de ge volgen van het vrijgeven de energiemarkt. In de Tweede Kamer is instem mend gereageerd op het uitstel. De grootste oppositiepartij PvdA vindt dat Brinkhorst, in tegenstelling tot zijn voorgan gers, oog heeft voor de proble men. „Hij wil de consumenten beter beschermen tegen bijvoorbeeld wurgcontracten", zegt PvdA'er Crone. „Dat is nodig." De WD vindt het wel jammer. „Consu menten kunnen nu een half jaar later profiteren van de voorde len van een vrije markt, zoals la gere prijzen", vindt WD'er Blok. Het Zeeuwse energiebedrijf Delta zou op 1 januari wel dege lijk klaar zijn geweest voor de liberalisering, stelt woordvoer ster M. van Zuilen. „De syste men waren erop ingericht en de mensen waren erop voorbe reid." Delta had al een idee klaarlig gen voor een reclamecampagne zodra huishoudens de vrije keus krijgen. Dat is een 'loyaliteits- campagne' die zich zal richten op het binnenhouden van klan ten. Maar er was nog geen mate riaal vervaardigd, dus er is geen geld weggegooid, zegt Van Zui len. GPD Advertentie professionele buitenverf Natuurlijk hebben wij VERF* ook alle reparatiemiddelen WAND voor u in huis! SM VERF EN BEHANG TMC WOONWINKELS van Konijnenburgweg 13, Bergen op Zoom, Tel. (0164) 27 44 61 www.tmcwoonwinkels.nl Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3