PZC Service-volleyspel met uitsterven bedreigd Van Hooijdonk eist geld van Nottingham 20 Makaay bedankt teamgenoten met gouden schoen Oostburger oppermachtig in eerste skeelerwedstrijd om Zeelandcup donderdag 19 juni 2003 Japan wint openingsduel Lokale favoriet Echte specialist Vier weken Bortolami positief bevonden Rentree Vroemen bij Europa Cup Minardi koopt racewagens Arrows FC Utrecht huurt Lamey van PSV Romantsev weg bij Spartak Testrit Rossi in F1-bolide Leon van Bon naar de Tour Tiende titel Dynamo Kiev van onze sportredactie VELP - Roy Makaay heeft het cliché dat je nooit topscorer kan worden zonder je ploegge noten, wel heel serieus geno men. De Europees topscorer van het seizoen 2002/2003 heeft voor de voltallige spe lersgroep van Deportivo la Co- runa een gouden schoen laten maken bij juwelier Hans Aal- bers in Velp. Makaay bestelde bij de juwe lier liefst 26 vergulde schoe nen. „Dat geeft wel aan wat voor een topgozer hij is", stelt Aalbers. „Een selectie mag in Spanje maar uit 24 spelers be staan, maar hij wilde iedereen rond het eerste elftal bedan ken, dus ook de spelers zonder contract." Makaay kreeg de lu dieke ingeving tijdens het VVCS-gala. Aalbers maakt al jaren de schoenen voor de spe lersvakbond. „Ik ken Makaay nog uit zijn periode bij Vitesse en daarna hebben we eigenlijk altijd contact gehouden. Hij wilde iets doen voor zijn ploeg genoten en toen kwamen we op dit idee", aldus Aalbers. De spits deelde de schoenen, met de inscriptie 'gracias Roy Makaay', gisteravond uit aan de spelers van Deportivo la Co- runa. Makaay is al weken zeker van de Europese topscorersti- tel. De aanvaller maakte 28 doel punten. In Spanje staat nog één competitieronde op het pro gramma. ANP Van der Meulen sprint naar zege door Eugène de Kok KRABBENDIJKE - Marco van der Meulen heeft gisteren in Krabbendijke de eerste skeeler wedstrijd van de Zeelandcup 2003 gewonnen. De uit Oost burg afkomstige skeeleraar was in de sprint veel sneller als vete raan Niek Bravenboer uit Oud- Beijerland. Cees Sijsouw uit Groede finishte als derde in het 59 deelnemers tellende veld. Een opvallende naam in het gro te deelnemersveld was Andries Minderhoud uit Grijpskerke. De achttienjarige A-rijder is aan het herstellen van een ope ratie aan zijn kruisbanden. Die was in januari. Minderhoud kreeg toestemming van de jury om mee te rij den in de koers voor C-rijders, maar hij mocht zich verder niet bemoeien met het wedstrij dverloop De jonge Minderhoud had daar geen problemen mee, hij stapte PARIJS - Japan heeft in Parijs de openingswedstrijd van de Confederations Cup gewonnen. De Aziaten versloegen Nieuw- Zeeland met 3-0. Shunsuke Nakamura was de grote man bij Japan. De mid denvelder maakte twee van de drie doelpunten. Verder won gastland Frankrijk van Colombia: 1-0. Het enige doelpunt werd gemaakt door Henry. RTR net voor de finale uit de koers. „Ik kom hier vooral voor de ge zelligheid en om te trainen. Ik ben nog lang niet wedstrijdfit. Misschien kan ik in Westkapelle wel meerijden, maar honderd procent fit zal ik dit seizoen niet meer worden." De breedge schouderde Minderhoud kon het tempo van het peloton goed bijhouden. „Na twintig minu ten ben ik nog even gedemar reerd en daarna ben ik uitge stapt. Het laatste kwartier wordt de kans op valpartijen veel groter. Nu heb ik tenminste nergens last van. Op het moment dat Minderhoud uitstapte, begon de wedstrijd over dertig minuten en drie ron den net los te barsten. De al de hele wedstrijd aanvallend rij dende Marco van der Meulen kon zich ontworstelen uit de greep van een kopgroep van vijftien man. Niek Bravenboer was de enige die mee kon met de Zeeuws-Vlaming. De twee bouwden hun voorsprong ge staag uit op het korte, bochtige circuit met start en finish in de Dorpsstraat. Cees Sijsouw uit Groede deed verwoede pogin gen om bij de twee te komen, maar kwam niet veel dichterbij. „Tegen twee man kun je in je eentje niet rijden. Ik had ook al teveel brandstof verbruikt tij dens de premiesprints", zei de Zeeuws-Vlaamse C-rijder na afloop. Van der Meulen en Bravenboer mochten in een eindsprint be palen wie de eerste wedstrijd van de Zeelandcup op zijn naam mocht schrijven. Spannend was de finale allerminst. Van de Krabbendijke had gisteren de opening van het Zeeuwse skeelerseizoen. Meulen won de sprint met over macht. Sijsouw kwam als derde over de streep. De sprint van de achtervolgende groep werd ge wonnen door de lokale favoriet Rinus Wisse. Van der Meulen vond dat hij de winst voor een groot deel te dan ken had aan zijn medevluchter. „Niek bleef maar doorrijden en heeft erg veel kop werk verricht, maar in de sprint was hij kans loos." Van der Meulen, die twee weken geleden nog zesde werd op het NK in Naaldwijk, was blij met zijn overwinning en hoopt dit seizoen hoge ogen te gooien in het algemeen klasse ment van de Zeelandcup. „Het gaat ieder jaar iets beter", zei de uit de duatlon afkomstige Van door Martijn van Beeten UTRECHT'- Wimbledon 2003 had het afscheid van een generatie aanvallers moeten worden. Nog één keer Kraji- cek, Ivanisevic en Sampras. Maar één voor één haakten ze af. Een Nederlan der en een Kroaat geblesseerd, een Amerikaan ongemotiveerd. Service en volley, het klassieke spel in Lon den; vanaf maandag is het op topni veau alleen te zien tijdens partijen van Tim Henman. Een Wimbledon-finale tussen Lley- ton Hewitt en David Nalbandian. Vo rig jaar oogde het haast surrealistisch. Grastennis vanaf de baseline op een kurkdroge baan. Afwachten waar aanvallen hoort. Een incident, mis schien wel. Maar van de specialisten is Patrick Rafter al gestopt en lijkt ook Richard Krajicek zijn laatste wed strijd te hebben gespeeld. Een echte terugkeer van Goran Ivanisevic is nog onwaarschijnlijker en koning Pete Sampras noemt het 95 procent zeker dat ook hij kiest voor vrouw en kind. Alleen Henman is nog van de partij. Maar wel als outsider. De 28-jarige Engelsman werd eind vorig jaar ge opereerd aan de schouder en zoekt nog altijd naar zijn ritme. Wie toch óp hem gokt bij het Engelse wedkantoor Ladbrokes krijgt er voor elke ingezet te pond tien terug. Een zeldzaam ma ger blijk van vertrouwen. Henmania blijft nog even uit. Favoriet Andy Roddick 14 tegen 1) kan geweldig ser veren, maar mist een volley. En de ge deelde nummers twee Agassi en He witt (5 tegen 1) hebben de achterlijn als domein. „Een echte favoriet is er dit jaar niet en dat maakt Wimbledon interes sant", zegt tenniscoach Alex Reijn- ders. „Maar ik vraag me af of het publiek niet liever een groepje specia listen ziet." Wie mijmert over tennishelden, komt vooral uit bij de aanvallers, de geluks zoekers. Sampras, Rafter, Ivanisevic, Becker, Edberg en McEnroe. Prachtig die mokerslagen, alleen een ramp dat die punten zo kort duren. Die discus sie heeft het einde ingeluid van de spe cialisten. De banen zijn trager gewor den, de ballen zwaarder. Zelfs op Wimbledon doen ze er alles aan om de baan harder en steviger te maken. En dat is in het voordeel van de tennisser die veilig op de achterlijn staat. Hard gezegd heeft het tennis zijn eigen hel den vermoord. Davis Cup-coach Tjerk Bogtstra vree st ook dat de service-volleyspeler met uitsterven wordt bedreigd. „Dat is duidelijk te zien. Het tennis van ach teruit is steeds beter geworden en door die trage banen wordt het de aanvallers steeds moeilijker gemaakt. Ik betreur dat, want ik ben een voor Pete Sampras, hier actief tijdens het toernooi op Wimbledon van vorig jaar, is een service-volleyspeler bij uitstek. foto Anja Niedringhaus/EPA stander van variatie. Langzame en snelle banen, verdedigers en aanval lers. Nu krijg je steeds meer van het zelfde. Zo hard mogelijk slaan vanaf de baseline." Bogtstra werkte jaren met Jan Sieme- rink, een echte specialist. „Met hem heb ik heel specifiek gewerkt, omdat hij nou eenmaal die kwaliteiten had. Maar een service-volleyspeler maak je niet, die wordt geboren. Nu heb je Andy Roddick en Martin Verkerk, twee uitstekende serveerders. Nou, Roddick is echt een hakker, die moet je niet laten volleren. Martin zou dat wel meer kunnen ontwikkelen, zeker op snelle banen. Maar een echte speci alist zal hij waarschijnlijk niet wor den." Fysiek ongemak hoort als een racket bij een tennisser, maar in het stilval len van de servicekanonnen lijkt een patroon te zitten. De Duitser Michael Stich stopte al vroeg door schouder problemen. In 2001 wierp Rafter, ook met een gesloopte schouder, de hand doek. En Ivanisevic heeft al jaren gro te problemen met hetzelfde gewricht. Nu is hij opnieuw afwezig, maar door een knieblessure. Bij Richard Kraji cek zijn de problemen ook veroor zaakt door machtige slagen met ruim 200 kilometer per uur. Alleen begaf bij hem de elleboog het. Toch hoeft er fysiek geen groter pro bleem te zijn voor de serveerders, stelt Babette Pluim, bondsarts bij de KNLTB. De schouder is niet de meest kwetsbare plek in een tennislichaam. „Je ziet bij de ATP zelfs dat het aantal schouderblessures afneemt, terwijl een toename is te zien in de rugblessu res. Er is nu ook meer aandacht voor preventie, iets wat de laatste vijf tot tien jaar is gegroeid. Dit is overge waaid uit Amerika, waar honkballers veel schouderproblemen hadden." Juist nu zouden de kanonnen dus lan ger heel moeten kunnen blijven. „Als je drieduizend keer serveert met twee honderd kilometer per uur, kan er iets kapot gaan", weet Pluim. „Steeds worden spieren samengetrokken en weer uitgerekt. Daarom die preventie, van de spieren aan de achterkant van de schouder. Je arm wordt als het ware weggegooid en die achterkant moet het opvangen. Voor Martin Verkerk is dat nu ontzettend belangrijk. Zijn coach Nick Carr en conditietrainer Miguel Janssen zijn daar intensief mee bezig." Dan filosofeert ze: „Laatst liep ik in het park en vroeg me af of Martin er voordeel bij heeft dat hij pas op latere leeftijd is doorgebroken. In elk geval heeft hij de tijd gekregen om breed te worden, om de klappen te kunnen op vangen. En als de belastbaarheid stijgt, kan ook de belasting toene men." Om nu al een specialisme ten grave te dragen, gaat Alex Reijnders te ver: „Jaren terug hadden we dezelfde dis cussie, maar toen kwamen Rusedski, Rafter en Krajicek op het toneel. Waarmee de discussie verstomde. Je hebt het altijd over een kleine groep, waar nu inderdaad niemand van dreigt over te blijven." Nog een keer een finale van het kali ber Nalbandian tegen Hewitt, ook Reijnders zit er niet op te wachten. Een regendans kan uitkomst brengen, denkt hij. „Ik kan me nog herinneren dat het vorig jaar heel lang droog was in Londen. Dan worden de banen kei hard, stuiteren de ballen hoger opHet lijkt wel hardcourt. Regent het veel, dan is dat in het voordeel van de ser veerders. En de volleerders." Gras, het is de enige baansoort waar de aanvallers nog duidelijk in het voordeel zijn. Maar ja, specialisatie voor vier weken tennis, dat heeft wei nig zin. „Het loont haast niet de moei te om je de finesses van het service- volleyspel eigen te maken", stelt Reijnders. Een hele generatie aanvallers kwam met veel lawaai, maar lijkt nu met stille trom te vertrekken. De neder laag van Krajicek tegen de Fransman Olivier Mutis in de eerste ronde op Rosmalen kan zijn laatste partij zijn geweest. Ivanisevic vertoonde zich na zijn Wimbledon-zege in 2001 nog wel op de baan, maar daar is alles mee ge zegd. En Sampras verdween na zijn zege op de US Open vorig jaar. Opvolgers ziet Bogtstra niet. „De spe lersvakbond ATP gaat die banen echt niet meer sneller maken. Het betekent dat de klassieke duels verdwijnen. Borg tegen McEnroe, Sampras tegen Agassi. De aanvaller die de baseliner tot het uiterste dwingt. En andersom. Hewitt tegen Nalbandian, dat is geen grasfinale. Ik ben die wedstrijd van vorig jaar allang vergeten.GPD foto Willem Mieras der Meulen. „Ik hoop dat ik blijf winnen, het begin is er in ieder geval." Volgende week kan hij zijn pas verworven koppositie verstevigen op een door hemzelf georganiseerde tijdrit in Oost burg. ROME - De Italiaanse wielrenner Gianluca Bortolami is poSj tief bevonden bij een dopingcontrole begin april in de Drie daagse van de Panne. In zijn urine zaten sporen van cortiso nen. De Italiaanse wielerbond heeft de coureur van Vinj Caldirola, winnaar van de Ronde van Vlaanderen in 2001 voor zes maanden geschorst. De 34-jarige renner is in beroai gegaan tegen zijn schorsing. Hij zegt zich van geen kwaad be. wust te zijn. „Ik kan niet verklaren hoe de verboden stof ij mijn lichaam is gekomen", verklaarde hij. Op het moment dat hij gecontroleerd werd, reed Bortolami in de leiderstrui van de Belgische etappekoers. Zijn beroep wordt op 27 juni bp. handeld. AFP DELFT - Simon Vroemen maakt in het weekeinde zijn rentree op de atletiekbaan. De 34-jarige steepleloper doet in Slovenië mee aan de Europa Cup wedstrij den voor landenteams. Vroe men, Europees recordhouder op de 3000 meter steeple, lien zijn laatste race op 21 september in Madrid. Een liesblessure gevolgd door een operatie hield de nummer twee van het EK in München vervolgens lange tijd aan de kant. ANP LONDEN - Het Formule 1-team van Minardi heeft vijf race wagens uit de failliete boedel van Arrows gekocht. Twee van die auto's verkeren in puike vorm en kunnen zo het circuitop. zei een woordvoerder van Minardi gisteren. Een van de Ne derlandse sponsors van Minardi, waar Jos Verstappen cou reur is, heeft de aankoop mogelijk gemaakt. Arrows gebruik te vorig seizoen dezelfde Cosworth-motoren als Minardi in het lopende seizoen. Arrows sleepte twee WK-punten binnen, terwijl Minardi nog droogstaat. Het team hoopt dat ze onderdelen van de opgekochte wagens kan gebruiken om de Minardi sneller te maken. Hoeveel Mi nardi heeft betaald voor de wagens, wil het raceteam vanPaul Stoddart niet zeggen. Wel wil het kwijt dat de donatie van Formule 1-baas Bernie Ecclestone er buiten staat. Ecclestone kocht zich dit weekeinde in bij Minardi door voor een bedrag van 4 miljoen euro aandelen te kopen. RTR UTRECHT - Vleugelverdediger Michael Lamey speelt hetko- mende seizoen op huurbasis voor FC Utrecht. De 23-jarige speler van PSV was het afgelopen voetbalseizoen uitgeleend aan AZ. Hij voorziet komend seizoen in de vacature die bij FC Utrecht was ontstaan door het vertrek van de Belg Stijn Vre- ven naar Kaiserslautern. Han Berger, directeur technische zaken van FC Utrecht, toonde zich verheugd over de komst van Lamey. „Hij is een goed alternatief voor Vreven", aldus Berger. „Lamey is een goede, jonge speler die net als Stijnveel aanvallende impulsen kan geven. We hebben in verband met onze speelstijl ook bewust naar dit type speler gezocht." ANt MOSKOU - Trainer Oleg Romantsev wordt de laan uitge stuurd bij de Russische voetbalclub Spartak Moskou. Voor zitter Tsjervitsjenko kondigde het ontslag van de 49-jarige coach gisteren aan in een interview in het Russische tijd schrift Sport Express. Romantsev wordt veranwoordelijkge- houden voor de matige prestaties van Spartak in de competi tie. De ploeg vertoeft in de onderste regionen en wist zich ook niet te kwalificeren voor de Champions League. DPA van onze sportredactie NOTTINGHAM - Pierre van Hooijdonk daagt Nottingham Forest voor het gerecht. De top scorer van Feyenoord eist een bedrag van 650.000 Britse pon den, ruim 930.000 euro, van zijn voormalige werkgever. Het gaat om achterstallige premies en om een deel van de transfersom die Vitesse vier jaar geleden aan Fo rest betaalde. Dat maakte de Engelse eerstedivisieclub giste ren op zijn website bekend. Van Hooijdonk beleefde eind ja ren negentig roerige tijden bij Nottingham. In 1998, in zijn eerste seizoen, hielp hij de club met zijn doelpunten aan promo tie naar de Premier League. Daarna ging het fout. Van Hooijdonk ging tot grote woede van de fans van Forest in sta king wegens een financieel ge schil met de clubleiding. Hij miste daardoor de eerste elf competitiewedstrijden. De getergde Van Hooijdonk keerde nog wel terug bij Not tingham, maar de onderlinge verstandhouding bleef slecht. Forest degradeerde in 1999 en de Brabantse spits verhuisde naar Vitesse. Van die transfer eist Van Hooijdonk een deel van de afkoopsom op. Het bestuur van Nottingham liet gisteren weten dat het de claim van Van Hooijdonk met alle kracht zal aanvechten. „Door zijn stakingsactie heeft hij zijn transferwaarde vermin- ROME - De droom om ooit een Formule-l-bolide te besturen, komt voor motorcoureur Valen tino Rossi uit. De meervoudig wereldkampioen krijgt van Fer rari de kans om een testrit in de bolide van Michael Schuma cher te maken. Rossi, die net als Schumacher in de Formule 1 de motorsport do mineerde de afgelopen jaren, is door Ferrari's vice-president Piero Ferrari uitgenodigd om een proefrit in de rode bolide te maken. Het is voor Rossi niet de eerste keer dat hij overstapt van een tweewieler naar een vier wieler. Hij heeft al aan verschei dene rally's deelgenomen. „Als hij daadwerkelijk wil overstap pen naar de Formule 1, moet hij dat snel doen", zei Piero Ferrari in de Spaanse krant AS. SID derd. Bovendien heeft hij onze overeenkomst over zijn over gang naar Vitesse nooit per soonlijk bekrachtigd. Zonder getekende verklaring heeft geen enkele speler recht op een deel van de transfersom." De Engelse club zei het belache lijk te vinden dat de spits het aandurft na een tumultueus verlopen seizoen nog om extra 'loyaliteitspremies' te vragen. „Hij heeft door zijn onwillige gedrag vele trainingen en wed strijden gemist. Metdehoopvan een bedelaar wil hij nu daarvoor alsnog worden beloond. Dat kan niet." Het management van Van Hooijdonk bevestigde dat de in ternational zijn vroegere club voor de rechter daagt. Zaak waarnemer Rob Jansen ging niet in op de hoogte van de claim. „De zaak speelt al drie jaar. De zittingsdatum is ergens in juli", meldde hij. RTR/'ANP NYON - Leon van Bon begint, mits hem de komende weken geen tegenslag overkomt, op 5 juli aan zijn negende Ronde van Frankrijk. De Nederlander maakt deel uit van een zestal renners van Lotto-Domo dat ze ker is van Tourdeelname. Ploegleider Mare Sergeant ver klaarde gisteren na afloop van de tweede etappe van de Bonde van Zwitserland dat behalve Van Bon ook de Australiër Rob bie McEwen en de Belgen Axe Merckx, Serge Baguet, RikVer- brugghe en Christophe Brandt naar de Tour gaan. De Neder landers Aart Vierhouten en Koos Moerenhout zijn kandi daat voor een van de drie andere startbewijzen. Stefan van Di] komt pas in aanmerking a McEwen voor de Tour gebles seerd zou raken. ANP KIEV - Dynamo Kiev is woens dag voor de tiende keer kamp' oen van Oekraïne geworden. De ploeg versloeg op de laa'sJJ speeldag Metalist Charkov m 4-2 en stelde daarmee het ka pioenschap veilig. Sjaktar netsk, de kampioen van - werd met slechts drie pun achterstand tweede. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38