11 1 I L Zi V£7, J- f 77ui'ii l - Biertjuh en dieren op straatstenen BRUGMANVOOR ALLE ZEKERHEID: Brugman Veenhoven speelt met moordzaak Sybine Jansons Natuurexcursies naar Veermansplaat DE SMAEK lecron en ondernemers willen dat gemeente zich houdt aan belastingafspraken f Buitenpost Heli's Angels ontmanteld Bluetooth VAN ZEÊLAND 20, 21 22 JUNI Als uw auto vastloopt in het buitenland, zorgen wij dat u niet vastzit. zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 19 juni 2003 Afspraken rassenemenu Tomas Ross Kamer muziekfeest Middelburg Zeeuwse teeken academie Erik van Ommen de "WWW KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Belangrijke zaak Scenario's Rustplaats KEUKENS BADKAMERS 30 filialen door heel Nederland! Tips over moordzaak FEESTEN VAN BELEVING 2003 www.middelburg.nl Goede reis AN\ J Toerist mag geen melkkoe worden itoFamke van Loon JENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet zich houden aan de afspraken, die met de ondernemers zijn ge- ikt over de stijging en beste- van de toeristenbelasting. De afdeling Schouwen-Duive- ,.J van de Recron en de Fede- latie van Ondernemersvereni- s.uB'en Schouwen-Duiveland (POS) waarschuwen dat de raadsfracties in krappe tijden van de toerist geen melkkoe moeten maken. Sinds 2001 gelden de afspraken zoals die tussen gemeente en on dernemers over de toeristenbe lastingzijn gemaakt: dit tarief - eurocent per persoon per jacht - kan met de inflatie mee groeien, maar iedere verhoging daar bovenop moet op de één of andere manier geïnvesteerd worden in het toerisme. Zo zijn voor2003 bijvoorbeeld de extra subsidie aan de VVV Schou wen-Duiveland en het onder zoek naar de seizoensverlen ging gefinancierd met elk één cent verhoging van deze belas ting. Maar ook het onderhoud van het strand, waar de hele sector bijgebaat is, kan via een stijging bekostigd worden. Volgens wethouder J. van Felius (financiën) wil het college zich aan deze afspraken houden. „De meeropbrengst gaat naar de toeristische sector", stelt hij klip en klaar. Maar verschillen- Advertentie vanavond vanaf 17.30 gele paprikasoep, en asperges met zalm of met geitenkaas en cappuccino bavarois 11,50 9,00 vegetarisch menu) Maand van het Spannende Boek vrijdag 20 juni 16.00 uur leest voor en signeert o.a. De Klokkenluider zaterdag 21 juni 15.00-16.30 uur Camilla Dikken, viool Jorrit van den Ham, piano exposities: op ons binnenplein en aquarellen wanden bij de brasserie kijk ook op Winkel m Woo r<J Brasserie Beeld &Geluid de fracties in de gemeenteraad denken daar anders over. De ge meente staat aan de vooravond van bezuinigingen en kan alle extra inkomsten goed gebrui ken. De eilandelijke fracties van onder meer CDA en PvdA vin den daarom dat de gehele op brengst van de - eventueel extra verhoogde - toeristenbelasting in de gemeentekas terecht moet komen. Zodat de gemeente het kan besteden zoals zij zelf wil. Die plannen zijn tegen het zere been van de ondernemers. ,,De gemeente moet zich aan de af spraken houden. Punt. Als on dernemers worden wij ook ge houden aan de afspraken met de gemeente", aldus W. Ginjaar, voorzitter van de FOS. Temeer omdat gemeente en onderne mers min of meer tot elkaar ver oordeeld zijn in projecten als de ToeristenPas, is vertrouwen over en weer belangrijk. Ook Recron-voorzitter E. Troost vindt dat de fracties dat ver trouwen niet moeten schaden. „Als een meerderheid van de raad toch verder omhoog wil, dan hebben we een probleem." Waar de Recron en FOS om gaat is dat het toerisme geen melkkoe moet worden. Volgens Troost moet het besef doordringen dat het toerisme op Schouwen-Dui veland een 'belangrijke zaak' is. Met de beoogde inflatie van 2,5 procent voor volgend jaar zul len de tarieven op campings, in hotels en bungalowparken al tien procent stijgen. Een verde re verhoging van de toeristen belasting zal volgens de Recron- voorzitter de ontwikkeling van de recreatie 'nadelig beïnvloe den'. „Het toerisme is een product waar we voorzichtig mee om moeten gaan. Je moet het niet te duur maken, want dan prijs je jezelf uit de markt, maar van de andere kant moet het wel een goed en goed onderhou den product zijn", vindt Gin jaar. De besturen van de Recron en FOS willen de fracties hiervan doordringen en ze aan de ge maakte afspraken houden. Vol gende week hebben de vereni gingen daarom overleg met de fractievoorzitters. Troost: „Zo dat erover nagedacht wordt. Het is belangrijk dat ze niet de kip met de gouden eieren gaan slachten." t «- - f j f u-.* - - .- J j Bij het ochtendgloren registreert een inspecteur alle overtredingen. van onze regioredactie ZONNEMAIRE - De ochtend nevel ligt om kwart over zes nog als een deken over de witte land- bouwschuur aan de Veerdijk even buiten Zonnemaire. Nie mand die op dit stille tij dstip erg heeft in de stoet politiewagens op de smalle polderweg richting Bommenede. In het dorp zelf, op zekere af stand, wachten de mannen van sloopbedrijf Sagro op het sein dat ze veilig hun werk kunnen doen. In opdracht van de ge meente Schouwen-Duiveland moeten ze de schuur weer in z'n oorspronkelijke staat herstel len, zodat er definitief een einde komt aan het illegale gebruik als clubhuis annex woonruimte van de Support Club Zeeland, de aspirant-leden van de Heli's Angels motorclub Big Red Ma chine in Rotterdam. De politie heeft bij het ingrijpen rekening gehouden met ver schillende scenario's, aldus woordvoerder A. Don. Bekend is op dat moment dat er een aan tal mensen in het pand verblijft. Onzeker is of ze zich zullen ver zetten tegen de gedwongen ver bouwing en hoe groot dat verzet dan zal zijn. Vijfentwintig agen ten zijn daarom ter plekke, tien worden er nog eens achter de hand gehouden bij het politie bureau in Zierikzee. De betrokkenheid van Heli's Angels speelt voor de gemeente geen enkele rol in het besluit om op te treden tegen het illegale gebruik van de schuur, be zweert burgemeester Assel- bergs. De motorclub heeft vol gens hem niets gedaan dat indruist tegen de openbare orde. Overtreding van de milieuwet geving en verbouwingen die in strij d zij n met het bestemmings plan vormen de directe aanlei ding. „We treden op zoals we dat in alle gevallen doen wanneer er sprake is van toepassing van be stuursdwang. Ook het verzoek om ondersteuning van politie daarbij is helemaal niet bijzon der, omdat dit soort maatrege len de uitvoerende ambtenaren doorgaans niet in dank worden afgenomen. Hoeveel mensen de politie vervolgens inzet en hoe ze dat organiseert, daar ga ik niet over. Die afweging is aan hen", aldus Asselbergs. Kort nadat de ambtenaar open bare orde en veiligheid heeft aangeklopt op de stalen schuif deur van de schuur, verschijnt er een slaperige man met ont bloot bovenlijf in de opening. Hij is in gezelschap van een stadsgenoot uit Amsterdam, twee vrouwen en een klein kind. De man, die zichzelf beheerder van het clubhuis noemt, spreekt tegen dat er in het pand zou worden gewoond. Hij afficheert het eerder als een 'rustplaats' voor gelijkgestemden op door tocht. De gemeente heeft in zijn ogen fout op fout gestapeld in de procedure rond de verbouwing en zoekt nu een stok om mee te slaan, werpt hij fel tegen. De discussie op het erf met de ver antwoordelijke ambtenaar laait hoog op, ondertussen zoeken beide vrouwen hun persoonlijke spullen bij elkaar en proppen die zo goed als mogelijk in twee personenauto's. Een kleine twee uur later vertrekt het viertal met kind zonder verdere ophef rich ting Zonnemaire om later op de dag weer terug te keren in een nagenoeg ontmantelde schuur. Douchecabine, kachel, water tank, aggregaat zijn meegeno men, het interieur is gesloopt. Advertentie j^ugman installeert uw keuken of badkamer van A tot Z. W. aansluiten en tegelen) Persoonlijk advies Gratis opmeten Goes, Marconistraat 34 - Hulst*, Absdaalseweg 19 'Uitsluitend keukenshowroom °0R MEER INFORMATIE BEL GRATIS: 0800-0234560 OF KIJK OP WWW.BRUGMAN.NL door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Van realistisch tot impressionis tisch. Door elke straatsteen één kleur te geven verwoordt de jon ge Picasso met geel en blauw zijn beeld van het kustleven. Een buurman heeft een ander oordeel van het strandleven dat hij kent. Op het gele zand staat een mannetje dat de toeschou wers de bekende kreet toeroept: 'Biertjuh!' De tienjarige Melissa neemt de tij d om een goed kunstwerk neer te leggen op de straatstenen van Burgh. Met het straatkrijt is ze druk in de weer. De Burghse Ring is gisterenmiddag met plastic afgezet voor alle verkeer zodat de deelnemers aan de straattekenwedstrijd rustig hun gang kunnen gaan. „Ik te ken de dieren onder water en het koraal. En dit is een boot en een rots. En die boot is gezonken", legt ze uit. Dat het onderwerp 'water' is bevalt haar goed, om dat je er 'veel over kunt teke nen'. Dat de kinderen hun fantasie met deze opdracht de vrije loop kunnen laten, blijkt wel tijdens de wandeling langs de teken vakken: zeemeerminnen en dol fijnen sieren de rode straatste nen op. Maar ook woeste zeeën, die een schip verzwelgen, zijn in krijt vastgelegd. „Het thema is leven aan het water. Iedereen ziet dat anders", legt Annema- rie van der Sterren uit. Als stu dent aan de kunstacademie be- Kinderen buigen zich over de straat om de mooiste krijttekening te maken. foto Marijke Folkertsma geleidt zij de wedstrijd, die in het kader van de Kunstschouw Westerschouwen gehouden wordt. „De Stichting Kunstschouw Westerschouwen bestaat dit jaar tien jaar. Daardoor kwam het idee voor een straatteken wedstrijd voor kinderen van heel Schouwen-Duiveland. Er is heel bewust voor die leeftijd (tot 12 jaar, red) gekozen. De stichting probeert op deze ma nier meer dan voorheen jonge kinderen en jongeren bij het jaarlijkse kunstevenement te betrekken. Zo is vorige week al de project expositie voor jonge ren van twaalf tot twintig jaar gehouden. Het animo voor de straattekenwedstrijd is goed: amper een half uur bezig zijn 51 van de honderd vakken bezet door jonge kunstenaars. Dominique (8) en Tim (8) zijn nog druk bezig. De basis - het door Ernst Jan Rozendaal WAARDE - Schrijver Otto Veenhoven uit Waarde is vier jaar geleden korte tijd verdach te geweest in de geruchtmaken de moordzaak op Sybine Jan sons. Hij geeft een aanwijzing daarvoor achterin zijn recent verschenen boek Sunny Home. Dat is het boek waarin hij be weert achtenveertig jaar gele den met voorbedachte rade zijn stiefvader te hebben vermoord. Naar aanleiding van het boek is de discussie opgelaaid of de ver jaringstermijn voor moord moet worden verlengd. Als zou wor den vastgesteld dat Veenhoven in 1955 inderdaad zijn stiefva der de schedel heeft ingeslagen, kan hij daarvoor niet meer wor den vervolgd. Tot dusver is onopgemerkt ge bleven dat Veenhoven in Sunny Home de aandacht vestigt op een andere, recentere moord zaak. In een aankondiging van een nieuw boek, getiteld Ma- nonna, beschrijft hij hoe op 29 maart 1999 de Middelburgse rechter-commissaris G. Rip, een griffier, een opsporingsambte naar van de regiopolitie Zee land en vijf Utrechtse recher cheurs bij hem aanbellen om huiszoeking te doen. Reden is dat hij verdacht wordt van moord. Om welke moord het gaat laat Veenhoven in het boek onvermeld, maar desgevraagd bevestigt hij dat het gaat om de zaak Sybine Jansons: „Het is die zaak inderdaad, maar ik heb er totaal niets mee te maken ge had." Het dertienjarige meisje ver dween op 19 januari 1999 toen ze op weg was van school in Doorn naar huis in Maarn. Vijf weken later werd haar lichaam gevonden in een vaart bij Breu- kelen. Een halfjaar na de moord arresteerde de politie een man uit Nieuwegein. Hij werd in maart van dit jaar door de Hoge Raad veroordeeld tot zeventien - enhalf jaar cel met tbs en dwangverpleging. De Middelburgse rechtbank be vestigt dat de huiszoeking bij Veenhoven heeft plaatsgevon den. Om redenen van privacy wil woordvoerster E. Boot niets vertellen over de moordzaak, behalve dat 'pertinent zeker' is dat Veenhoven daar niets mee te maken had. De arrondisse mentsrechtbank Utrecht, die tot de huiszoeking verzocht, wil helemaal niets kwijt over de kwestie. Veenhoven spreekt zelf van een 'navrante geschiedenis'. Hij wil niet meer onthullen dan hij in zijn aankondiging heeft opge schreven. „Ik heb de nieuwsgie righeid van mijn lezers willen prikkelen voor mijn volgende boek. Dan ga ik niet nu al de clou weggeven. Laat de mensen maar rustig in spanning zitten tot mijn boek verschijnt." De schrijver hoopt Manonna vol gend jaar te kunnen publiceren. „Maar zeker is dat niet, want ik schrijf langzaam." TERNEUZEN - De aandacht in het televisieprogramma Opspo ring Verzocht voor de moord op de 56-jarige John Wijngaarde uit Terneuzen heeft de politie in totaal 33 tips opgeleverd. Na de uitzending van afgelopen maandagavond kwamen er ne gentien tips binnen. De herha ling van het programma gister middag leverde nog eens veer tien telefoontjes met informatie op. Volgens politiewoordvoer der Jan van Mourick zitten er 'op het oog een aantal bruikbare tips bij', maar moet nader on- derzoekde uiteindelijke waarde van de informatie nog uitwij zen.Hetlijk werd vrij dag 16 mei gevonden in een loods aan de Stationsweg in Terneuzen. Sec tie wees uit dat de Terneuzenaar vermoedelijk al enkele weken daarvoor door geweld om het le ven was gekomen. Zelfs de schutting is plank voor plank gestript door de mede werkers van Sagro. Om te voor komen dat de geschiedenis zich daar herhaalt, zal de gemeente lijke afdeling Bouw en Wonen de komende tijd regelmatig toe zicht houden op het pand. De kosten van de gehele opera tie zullen, zoals gewoonlijk in dit soort situaties, worden ver haald op de eigenaar en de ge bruikers van het pand. Assel bergs gaat er vanuit dat die rekening 'netjes wordt betaald'. „Maar zouden ze dat niet doen, dan gaat dat het reguliere cir cuit met deurwaarders in. Daar naast zijn er ook nog een aantal zaken in beslag genomen, die vertegenwoordigen ook een ze kere waarde." door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - De Grevelin- gen op z'n mooist. Die omschrij ving gaat volgens Natuur-i en Recreatieschap De Grevelingen op voor de ongerepte natuurei- landjes middenin het Grevelin- genmeer. Dinsdag 1 en dinsdag 8 juli verzorgt het schap excur sies naar de Veermansplaat, één van de eilandjes. Rust en ruimte is kenmerkend voor de eilandjes. Paarden en koeien zijn de enige bewoners. De eilandjes zijn alleen bereik baar per boot. Voor de excursies op genoemde dinsdagen wordt het schip Bruinvis ingezet. Dat vertrekt vanuit de haven van Bommenede, bij het Schouwen- Duivelandse Zonnemaire. De ochtendexcursie gaat om 09.30 uur van start en wie met de mid dagexcursie mee wil dient zich voor 13.00 uur te hebben inge scheept. De excursie is niet ge schikt voor kinderwagens. Af geraden wordt om kinderen die niet zelfstandig kunnen lopen mee te nemen. Honden mogen ook,niet mee. Kaarten vóór het uitstapje zijn te koop bij de VW in Ouddorp. De excursie neemt ongeveer twee uur in beslag. Advertentie voor het complete programma Advertentie Met de Internationale Reis- en Kredietbrief® Plus krijgt u een ver vangende auto als uw eigen auto niet snel te repareren is. De Reis- en Kredietbrief Plus is onderdeel van het ANWB ReisHulpPakket. Kom langs, bel 0800-0503 of kijk op anwb.nl strand en het water - staat op straat, maar de details moeten nog worden ingevuld. Tim is nog niet helemaal tevreden over zijn aandeel. „Die vuurtoren, die zie je nog niet zo goed," De twee klasgenootjes kruipen ijverig over hun kunstwerk heen er weer, waardoor vuurtoren, strand en zee in de kleren gaat zitten. Het deert het kunste naarsduo niet: „Dit is veel leu ker dan tekenen op papier." Met meer dan gebruikelijke interesse bekeek die Goese- naar laatst een advertentie, waarin een oortelefoontje op basis van Bluetooth werd aangeprezen. Bluetooth? Ja zeker, die nieuwe technolo gie waarmee draadloos ver bindingen kunnen worden gelegd tussen elektronische apparaten. Bijvoorbeeld - en daar ging het hier om - tussen een mo biele telefoon en een oordop je, zodat handsfree (veilig!) en zonder los snoertje (han dig!) in de auto kan worden gebeld. „Word jij dan zo vaak gebeld in de auto?", wilde een colle ga weten die wat meer met beide benen op de grond staat en vanwege deze eigenschap minder gevoelig is voor heb bedingetjes. Nou nee, dat niet, moest de ander erkennen. „Maar mis schien helpt het wel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33