PZC Zie jij hier drollen drijven T Motie tunnel Sluiskil verdwijnt niet in prullenbak ministerie Frie Jacobs toont zwarte zichtbaarheid in Caesuur Gespleten boom ode aan mensheid 12 ELICHT RENTE Watervervuiling kunst donderdag 19 juni 2003 Milieuprijs Wietrokers Trio's Zwaarte Kraanbedrijf Orgelconcert Zaamslag Doodgraver Nu gratis Opel financiering: 3 jaar lang 0% rente! JAAR LANG van onze regioredactie Poep en plas van opvarenden van plezierjachten zijn de grootste ver vuilers van het Nederlandse zwemwa ter. Staatssecretaris Van Geel van Mi lieu wil het legen van boottoiletten in het water tegengaan en desnoods ver bieden. Grote onzin, vinden de vaar- ders. „Laat die pennenlikker maar eens hier komen. Zie jij drollen drijven?" „Het is natuurlijk smerig als je erin zwemt, maar we moeten onze behoef ten wel in het water lozen, want ze zet ten hier geen gewone toiletten neer," zegt Jaap van Duin. Hij zit in zijn blote bast op zijn boot Mary Celeen. „Bij elke sluis zou een punt moeten staan om vuil water weg te gooien, maar dat is er nu gewoon niet." Noodgedwongen poept en plast hij daarom op het kleine pomptoilet in een houten hokje naast het keukenblok. Ruimte voor een vuilwateropslag waarin de ontlasting bewaard wordt, heeft hij niet. Met een weids gebaar door de kleine boot: „Waar laat ik een tank van driehonderd liter water?" Er zijn wel inzamelstations, maar die worden lang niet altijd gebruikt, zegt de woordvoerder van staatssecretaris Van Geel. „Vroeger was het gebrek daaraan nog wel een argument, maar nu niet meer. We hebben in Nederland tegenwoordig ruim 250 inzamelsta tions. Het is tijd dat de pleziervaart zijn verantwoordelijkheid neemt en niet al les zomaar loost. Dertien procent van de vervuiling van het water komt door de pleziervaart, dat is bijna twee keer zoveel als bijvoorbeeld door rioolover- stort (het overstromen van riolen bij harde regenval, red.)." De Vlissingse jachthaven De Schelde is de Zeeuwse jachthaven met de meeste leden die een vuilwatertank aan boord hebben, meldt voorzitter Hans Vroeg- indeweij trots. De Schelde ontving daarvoor vorig jaar van de provincie Zeeland een milieuprijs. Vroegindeweij schat dat tien tot vijftien leden van zijn 'vereniging voor watertourisme' bij de provincie subsidie hebben gekregen voor het installeren van zo'n tank. Dat lijkt weinig, maar, benadrukt hij: „Ten opzichte van de andere jachthavens zijn wij wel een uitschieter." De provincie Zeeland legt 340 euro bij voor elke vuilwatertank die in een ple zierjacht wordt gebouwd. Dat is verge lijkbaar met wat de meeste andere Pomptoiletten aan boord van pleziervaartuigen zijn staatssecretaris Van Geel van Milieu een doorn in het oog; hij wil dat de opvarenden het vuile water opvangen en naarfeen inzamelstation brengen. foto Harmen de Jong/GPD provincies bijbetalen. De stimulerings regeling had de eerste twee jaar (1999- 2001) maar weinig effect: slechts zes tien bootbezitters deden een beroep op het subsidiepotje. Begin 2002 werd de regeling verlengd. Toteindvanditjaaris voldoende subsi die beschikbaar voor 120 vuilwater- tanks. Inmiddels zijn 65 aanvragen binnengekomen. Daarvan zijn er 37 ge honoreerd en de provincie hoopt de rest ook toe te kunnen kennen. Maar dan nog blijft er veel geld over. Volgens L. van Rij van de provinciale directie Ruimte, Milieu en Water ligt dat niet aan het gebrek aan inname- punten in jachthavens. Zeeland heeft vijftig jachthavens en in de helft is een inzamelstation waar vuilwatertanks kunnen worden geleegd. Zij wijst erop dat de innamepunten goed verspreid zijn over de provincie. „Rond het Veerse Meer zijn er zes, rond de Oosterschelde vijf, rond de Grevelingen vier. En de meeste mensen varen toch een stuk voor ze weer ergens aanleggen." Uit een enquête van de Stichting Recre atieve Toervaart Nederland bleek vol gens Van Rij ook dat watersporters vin den dat er voldoende innamepunten zijn. „Waarom velen dan toch geen vuilwatertank hebben? De redenen blijken vooral te zijn: het kost veel werk en het kost veel geld. De één heeft al vol doende aan die 340 euro die wij subsidi ëren, de ander is in totaal 2500 euro kwijt." Het bestuur van jachthaven De Schelde heeft zijn leden gestimuleerd gebruik te maken van de subsidieregeling, zegt voorzitter Vroegindeweij. „Omdat wij het milieu zo goed mogelijk willen die nen. Dat is één van onze beleidsvoorne mens." Of de jachthaven door het gebruik van de vuilwatertanks ook schoner is ge worden, durft hij niet te zeggen. „Ons innamepunt kunnen we nog niet ge bruiken. We wachten nog op de juiste vergunning. Hopelijk lukt dat voor dit seizoen. Maar bovendien, er was al een verbod om toiletten aan boord in de jachthaven te gebruiken." Van Rij stelt dat de vuilwatertanks wel degelijk bijdragen aan schoner water. „We hebben in de hele provincie tien duizend ligplaatsen. In de zomer varen er twee keer zo veel boten rond. Met zul ke hoge concentraties helpt het dus ze ker dat toiletten niet op het water wor den geloosd." Sil Sleeuwits, die buiten het hek van watersportvereniging VZOD (Vriend schap Zij Ons Doel) zijn witte poedel uitlaat, ontsteekt in woede als hij over de plannen van Van Geel hoort. „Die man zit achter zijn bureau allemaal he le domme dingen te verzinnen. Laat hem hier komen kijken: al die bootjes zijn nog nooit zo mooi geweest. Het zijn hier keurige mensen, maar moet je ver derop kijken. Dat zijn allemaal wietro kers en die worden wel getolereerd." Als hij iets gekalmeerd is, wijst hij op het water onder en naast de aanlegstei ger waar twee jongetjes met een opge blazen zwemband spelen. „Zie jij hier drollen drijven? Nee? Nou dan!" Sleeu wits heeft nog een reden om tegen min der poep in het water te zijn:De vissen gaan dood, want ze krijgen niets te eten." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De motie die de Tweede Kamer over de aanleg van een tunnel bij Sluiskil begin dit jaar heeft aangenomen, ver dwijnt niet in de prullenbak van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Minister Peijs deelde WD-Ka merlid J. Geluk, de indiener van de motie, gisteren tijdens een kennismakingsbijeenkomst in het parlement mee 'dat alle door de Kamer aangenomen moties vanzelfsprekend worden mee genomen in het toekomstige be leid en waar mogelijk uitge voerd'. Geluk uitte eerder deze week zware kritiek op minister Peijs, omdat zij afgelopen zater dag op een CD A-bij eenkomst in Renesse de tunnel bij Sluiskil ter discussie had gesteld. Wat Geluk betreft is de kou nu voorlopig uit de lucht. De nieu we tunnel zou onder meer gefi nancierd moeten worden uit extra tolopbrengsten van de Westerscheldetunnel. Peijs maakte verder bekend dat zij bij de heroverweging van nieuwe wegenprojecten reke ning zal houden met afspraken die in het verleden zijn gemaakt zoals over de N57 op Walcheren en de N61 van Schoondijke naar Hoek. Zij zal laten meewegen hoe hard die afspraken zijn „Maar", dekte zij zichzelf alvast in, „waar geen geld is, verliest de keizer zijn recht. Ergens in het land zullen mensen teleur gesteld worden." Bij de presen tatie van haar eerste begroting in september zal blijken hoe dit onder meer voor de Zeeuwse projecten uitpakt. Het wegwerken van achterstal lig onderhoud verdient volgens de nieuwe minister voorrang. Onder meer bij sluizencoa- plexen is volgens haar de achterstand in onderhoud in middels zo groot, dat de door stroming van het scheepvaart verkeer in het gevaar komt. Advertentie Het 0% finoncieringsoanbod wordt aangeboden voor een nieuwe Opel Agila, Corso, Astra (m.u.v. Cabrio/Coupe/Van) en Tour en geldt voor nieuwe orders t/m 30 juni 2003. Maximaal één financiering per klont. Minimale aanbetaling is 25% en het maximale kredietbedrag bedraagt 9.000 op Agila, 12.000 op Corso en 15.000 op Astra/Tour. Looptijd 36 maanden. Financiering via GMAC Financial Services en toetsing bij het BKR in Tiel. Vraag naar de voorwaarden bij de Opel dealer. Prijzen incl. BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. Gem. brandstofverbruik en C02-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liter: van 9,4 tot 20,4, Liters/100 km: van 10,7 tot 4,9. C02 gr/km: van 257 tot 118. Dieselmotoren kms/liter: van 13,3 tot 22,7. Liters/100 km: van 7,5 tot 4,4. C02 gr/km: van 203 tot 118. doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Presentatie ruimte Caesuur in Middelburg biedt onderdak aan een reeks van tentoonstellingen van de Antwerpse kunstenaarsgroep Het noodzakelijke zwijgen. Na een expositie, vorige maand, van de fotograaf Jaymes van Luppen, is nu de beurt aan Frie J. Jacobs. Hij toont vijf zelfpor tretten en een schilderij van een hand, allemaal gemaakt met een roetzwarte verfsubstantie op papier. Het materiaal waarmee een kunstwerk wordt gemaakt is voor Jacobs net zo belangrij k als de voorstelling. In het verleden gebruikte hij planten bij het maken van boekjes en muziek partituren. Tegenwoordig werkt hij bij het tekenen onder meer met rook en roet. Dat is goed te zien bij de schilderijen op papier die tentoongesteld worden bij Caesuur. Jacobs maakt maar gedeeltelijk ge bruik van de etalage van de pre sentatieruimte. Hij gaat niet zo ver als Van Luppen, die zijn fo to's vorige maand op de grond legde en de muur liet voor wat hij was. Alleen voorbijgangers die daadwerkelijk naar binnen keken, konden zien dat een ex positie aan de gang was. Ook Jacobs dwingt de toeschou wer positie te nemen voor het raam. Alleen zijn getekende hand hangt bijna op ooghoogte, de vijf portretten hangen net boven de vloer. De gedachte dringt zich op dat de kunstenaar behalve vijf zelfportretten ook zijn eigen hand heeft afgebeeld. De hand waarmee het werk is gemaakt. Het is een interpreta tie die past bij het onderwerp dat Jacobs bezighoudt. Geïn spireerd door het werk van de fi losoof Maurice Blanchot stelt hij vragen bij de waarneembare werkelijkheid. Wanneer is iets zichtbaar? Wanneer is iets on zichtbaar? De hand en de vijf koppen lijken uit het donker op te doemen. Of is het zo dat ze be zig zijn in het donker te verdwij nen? En door wiens toedoen? De krampachtige manier waarop op elk portret de ogen zijn geslo ten, wijst op de thematiek van kijken en zichtbaarheid. Jacobs is een van de kunste naars van Het noodzakelijke zwijgen. Onder de titel Sympo- De hand is een van de schilderijen van Frie J. Jacobs in presentatie ruimte Caesuur. foto Ruben Oreel sion/Gastmaal presenteert Cae suur ze dit jaar en volgend jaar in Middelburg. Dat gebeurt in drie blokken van drie. Jacobs is de tweede kunstenaar uit blok één, komende winter volgen weer drie kunstenaars en in de zomer van 2004 krijgt het laat ste trio de beschikking over de expositieruimte. Het noodzakelijke zwijgen is een initiatie'f van Antwerpse kunstenaars zonder vaste expo- sitieplek. Ze ontfermen zich over oude gebouwen, die vaak op het punt staan gesloopt te worden. Voor zolang als moge lijk is, richten ze daar exposities in. Caesuur heeft al langer con tacten met Belgische kunste naars. Zo heeft Middelburger Hans Overvliet, een van de men sen achter Caesuur, de groep Het noodzakelijke zwijgen le ren kennen. Hij heeft meege daan aan een expositie in de Antwerpse Albert Grisarstraat. „Aangezien ik erg enthousiast ben over hun werk en zij geen vaste expositieruimte hebben, heb ik gezegd: Dan is Caesuur een gedeelte van het jaar van jullie." Volgens Overvliet is Het nood zakelijke zwijgen geen kunste naarsgroep met een eigen programma. „Het is een verza meling superindividualisten. Wat ze gemeen hebben is een manier van kunst presenteren en een soort serieusheid en zwaarte in hun werk. Ik denk wel eens dat dat te maken heeft met het politieke klimaat in Antwerpen, waar het Vlaams Blok een grote aanhang heeft. Het kan ook liggen aan de leef tijd van de kunstenaars. De meesten zijn veertig plus en mis schien daarom wat contempla tiever dan een stel jonge hon den." De presentatie van Frie J. Jacobs is t/m 19 juli te zien bij Caesuur in Mid delburg. door Ernst Jan Rozendaal 's HEER ARENDSKERKE - Het beeld dat is ontstaan uit woede over de dingen waartoe de mensheid in staat is, is uiteinde lijk een ode aan de mensheid ge worden. Gisteravond heeft de Vlissingse kunstenaar Gertjan Evenhuis zijn kunstwerk Andra moi geplaatst op het terrein van Allemekinders-Beveland Groenprojekten in 's Heer Arendskerke. Het maakt deel uit van een kunstroute die de kunstenaarsstichting Trechter 5 aanlegt langs het traject van de WCT-spoorlijn. Sinds begin maart heeft Even huis in 's Heer Arendskerke ge werkt. Hij reageerde positief op het voorstel van Trechter 5 om op het terrein van Allemekin- ders een kunstwerk neer te zet ten dat zou opgaan in de aange legde tuin van het bedrijf. Deze zomer zullen in totaal drieën twintig kunstenaars zich mani festeren in de buurt van het tra ject van de spoorlijn waarlangs in de toekomst de vracht van de aan te leggen Westerschelde Container Terminal wordt ver voerd. Het gaat niet alleen om grote beelden zoals die van Evenhuis, zegt Ronald van Dok- kum van Trechter 5Het kunnen ook kleine, subtiele beelden zijn, een enquete over contai ners, of een onverwachte show van een veejay op een rotonde. Het beeld van Evenhuis is de eerste duidelijke manifestatie van de kunstroute die door fiet sers en wandelaars moet wor den afgelegd. Met hulp van het kraanbedrijf Melis heeft hij gis teravond een zeker acht meter hoge boom op zijn plek geta keld. De zeventig jaar oude lin de is de afgelopen maanden door Evenhuis bewerkt. Hon derd meter van de plek waar hij nu staat heeft de kunstenaar hem met wortel en al uitgegra ven. Vérvolgens heeft hij hem in ZAAMSLAG - Het Orgelcomité Zaamslag houdt zaterdag 21 ju ni een orgelconcert in de Gere formeerde Kerk in het dorp. Organist Jaap Zwart jr. speelt werken van onder anderen Bach, Reger, Franck en Bijster. Het concert begint oml9.30uur. De kerk is open vanaf 18.45 uur. de lengte doormidden gezaagd. Op beide helften heeft hij de let ters van het Griekse alfabet aangebracht, één keer in hoog druk en één keer in spiegelbeeld in diepdruk. Nu het beeld staat, is meteen duidelijk wat Even huis voor ogen had: een boom die door de bliksem van kruin tot wortels in tweeën lijkt ge splitst. Daardoor is het alfabet zichtbaar geworden, maar evengoed zouden de twee helf ten zich weer volmaakt kunnen sluiten. De boom verbeeldt de geschie denis van de mensheid. De aan leiding was volgens Evenhuis zijn woede over het begin van de eenentwintigste eeuw („Een valse start.") met onder meer gekke koeien, de varkens- en vogelpest, managers die zich verrijken, 11 september en de politiek van Bush. „Maar ik heb hier in 's Heer- Arendskerke de afgelopen drie maanden een prachtige tijd ge had. Elke ochtend ging ik hier met plezier naartoe, met mijn lunch in een broodtrommeltje. Vrijwel elke dag scheen de zon. Alleen toen ik een kuil moest graven voor het fundament re gende het, wat ik ook wel weer mooi vond want ik voelde me net een doodgraver. Ik zag de lente hier doorbreken, de bomen ontbloeien, de tuin groeien." Daardoor raakte Evenhuis steeds milder gestemd over het beeld waarin hij zijn woede had willen leggen. De titel verwijst naar de eerste regel van de Odyssee van Homerus. Die luidt: 'Vertel mij, Muze, van de man die zoveel doorstaan heeft.' Evenhuis vindt dat deze zin precies past bij de loutering die hij naar zijn gevoel heeft meegemaakt in 's Heer-Arendskerke. „Daarom heb ik het beeld Andra moi ge noemd. Dat betekent 'De man, aan mij', maar het kan ook gele zen worden als 'De mens, aan mij'. De door hem aanvankelijk vervloekte mensheid heeft Evenhuis een prachtig beeld ge schonken. „Ik vind het leuk dat het op zo'n anonieme plek staat. Een hand jevol mensen zal het ooit zien, voor mij bestaat het straks voort in mijn documentatie, als een verhaal. Op den duur is het beeld op, dan kan het de kachel in, want ik conserveer het niet. Dat kan jaren duren, maar mis schien zijn bij de eerstvolgende storm van windkracht tien alle takken weg." Kunstenaar Gertjan Evenhuis verwijdert een stutbalk nadat de gespleten boom op zijn plek is gehes®' U kunt deze maand wel heel voordelig instappen in een gloednieuwe Opel. We hebben namelijk een uniek aanbod. Tegen zeer aantrekkelijke condities. Als u nu kiest voor een nieuwe Agila, Corsa of Astra betaalt u 3 jaar lang geen rente. U kunt de auto dan in vaste maandelijkse termijnen aflossen, zonder rentekosfen. Heel voordelig, makkelijk en betrouwbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30