Kamer kritisch over Europese Grondwet Zalm noemt aandelenlease maatschappelijk probleem Perry's actiepakkers €59!° .jor €59!° Satellieten bewaken erfgoed ERA Anti-Amerikaans geweld in Irak leidt tot drie doden vantf(m Eerste kind prins Willem-Alexander in januari verwacht Spoorlijnen kosten fors meer Afspraken over sluiten Borssele De servicevolleyspeler sterft uit Voor altijd verliefd op Veere Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Ü20o §14' Vanmiddag zon KEUKENS Eiland 8 713214 000002 YARDE Verrassen OPEN HUIZEN ROUTE www.era.nl Nomad Eagle 55 Itr Karrimor Panther 65 Itr Www.perrysport.nl van de reepe OPRUIMING Clubhuis Heli's Angels ontruimd _l Vooral vanmiddag vrij zonnig. Krachtige wind uit het westen en maximaal 20 graden. KEUKENS BADKAMERS Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen), telefoon 0113 - 270 695, e-mail info@debel.nl, www.debel.nl 246e jaargang no. 145 donderdag 19 juni 2003 los nummer 1,10 De aanleg van de Betuwelijn en de hogesnelheidslijn HSL- Zuid gaat volgens een onderzoek van de Algemene Rekenka mer mogelijk anderhalf miljard meer kosten dan was ge raamd. De Rekenkamer rekent het ministerie van Verkeer en Waterstaat zwaar aan de hogere kosten te hebben verzwegen. De Tweede Ka mer stelt een onderzoek in. Staatssecretaris P. van Geel wil met eigenaar EPZ afspraken maken over de sluiting van de kerncentrale Borssele Hij hoopt 'in goede samenspraak' tot een akkoord te komen over sluiting in 2013. In het tennis van nu regeren de hardhitters, de baseliners. Het servicevolleyspel is haast uitgestorven. Op Wimbledon, juist de plek waar dit speltype normaliter veel te zien is, komen de volgende twee weken nauwelijks specialisten in ac tie. Alleen Henman is er nog, nu Krajicek, Sampras en Ivanisevic hebben afgezegd. Tussen 1870en 1970 verklaarden meer dan vierhonderd kun stenaars hun liefde aan Veere. Hoe ze dat deden is te zien in het boek en op de expositie 'Heel de wereld trekt naar Veere'. Een beeldverhaal van Veeristen, Veerse Joffers en pas santen. Zij volgden 'een goed advies voor nu en later: benader Veere van het water'. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 11,12, 13,15 en 17; sport: 18,19 en 20; kunst: 21,22,23 en 24; uit: 26 en 27 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer hepft moeite met de uitkomsten van de Europese Conventie, de denktank die onlangs een con cept voor een Europese Grond wet op tafel heeft gelegd. Vooral de positie van de Europees com missaris, de bevoegdheden van een semi-permanente voorzit ter van de Europese Raad en het verlaten van unanimiteit bij fi nanciële besluiten baart zorgen. Tijdens overleg met de Tweede Kamer over de Europese top in Thessaloniki eind deze week, kreeg premier Balkenende gis teren van de VVD te horen dat de huidige tekst onaanvaardbaar is. Woordvoerder Van Baaien pleitte ervoor dat Nederland nu al zijn energie stopt in het beha len van een goed resultaat in de Intergouvermentele Conferen tie (IGC), het college van Euro pese leiders dat uiteindelijk de Grondwet moet goedkeuren. De WD kreeg steun van de klei ne christelijke partijen en ook het CDA zei bedenkingen te hebben. Van de LPF, niet op het overleg aanwezig, is bekend dat de partij kritisch staat tegen over Europa. PvdA-woordvoer- der Timmermans toonde zich als enige zeer tevreden.. In een verhulde waarschuwing aan Van Baaien zei Balkenende dat een gebrek aan bereidheid een compromis te vinden zou kunnen leiden tot een onbe heersbaar proces binnen de IGC, waarbij iedereen zich weer op zijn eigen eiland terugtrekt. Zo heeft Nederland steun nodig om de wens van de Kamer uit te voeren om alle Europese com missarissen na de uitbreiding gelijk stemrecht te geven. ANP Advertentie voorletters:m/v 1(3 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) straat: postcode: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: ll TTT1 handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. -ft noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso (€55,10). t per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) PARIJS - Het werelderfgoed van Unesco wordt in de toe komst bewaakt met behulp van satellieten. Het bestuur van de organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties Heeft daarvoor gisteren in Parij s een overeenkomst getekend met Je Europese ruimtevaartorga nisatie ESA. Het is de bedoeling dat dergelij ke contracten ook worden gete kend met de Amerikaanse Nasa a Indiase, Japanse, Canadese en Braziliaanse ruimtevaartau- toriteiten. Het satellietpro- gramma moet vooral de ontwik kelingslanden helpen bij de bescherming van de in totaal '30culturele en natuurlijke erf stukken. DPA Advertentie Ook bij u in de buurt torgen Yarden en haar partners nor een goede af loop! Zorg voor een goede afloop! bel 0800 - 1292 of surf naar www.yarden.nl Prins Willem-Alexander en prinses Maxima verwachten medio januari hun eerste kind. door Hans Jacobs DEN HAAG - Prins Willem- Alexander en prinses Maxima verwachten halverwege januari hun eerste kind. Het paar heeft dat gistermiddag op een bijeen komst met de pers bekendge maakt. Koningin Beatrix was enkele weken geleden als eerste op de hoogte bracht. Ze was 'door het dolle heen'. „Stond bijna te juichen", zei de prins. Voor de koningin wordt het haar tweede kleinkind. Haar jongste zoon Constantijn en echtgenote Laurentien hebben een éénjarig dochtertje, Eloïse. Ook de ou ders van Maxima, voor wie het het eerste kleinkind is, zijn erg 'blij en gelukkig' vertelde de prinses. Het nieuws lekte gistermiddag uit omdat een radiostation be slag had weten te leggen op e- mailcorrespondentie van Wil lem-Alexander en Maxima, die hun vrienden op de hoogte wil den stellen vóórdat de rest van Nederland het te horen kreeg. Wie heeft gelekt, of dat mis schien in de prinselijke compu ter is ingebroken, moet nader onderzoek uitwijzen, liet de prins van Oranje weten. Maxima (32) is in de dertiende week van haar zwangerschap, die tot nu toe voorspoedig ver loopt. „Ik heb gelukkig geen last meer van misselijkheid." Zij zei in de eerste weken wel veel pro blemen te hebben gehad. Dat maakte bijvoorbeeld de deelna me van Maxima bij de festivitei ten op Koninginnedag in Wijhe en Deventer spannend. „Die dag ging het gelukkig allemaal goed. Ik voelde me prima", zei Maxima. De komende maanden blijft ze gewoon doorwerken om pas tegen het einde van het jaar zwangerschapsverlof te nemen. „Net als iedere andere Neder lander", zoals ze zelf zei. Over de plaats van de geboorte van de baby - thuis of het zie kenhuis - heeft het paar nog niet nagedacht. „We zijn net gewend aan het idee dat we een kind krijgen. We hebben nog maan den te gaan, dat komt nog wel. Het hangt natuurlijk ook af van het verloop van de zwanger schap", meende Willem- Alexander. Het prinselijk paar wil het ge slacht van de eventueel toekom stige troonopvolger nog niet weten. „We laten ons verrassen. We hebben de baby op een scan gezien, maar nu valt nog niet vast te stellen of het een jongen of meisje is en we willen het ook foto Marcel Antonisse/ANP niet weten", aldus de prins. Willem-Alexander en Maxima zeiden de afgelopen maanden niet veel last te hebben gehad van de constante stroom berich ten in met name de roddelbla den over een vermeende zwan gerschap. Daaruit viel op te ma ken dat Maxima al meer dan een jaar zwanger is. „We hebben er vooral om gelachen. Wat er alle maal niet wordt verzonnen!", zei Willem-Alexander. „Als het langer had geduurd dan had ik misschien wel onder druk ge staan", voegde Maxima er aan toe. GPD pagina 4: prinses Maxima kon het eerst niet geloven Advertentie Advertentie ook in damesuitvoering verkrijgbaar ook in damesuitvoering verkrijgbaar voor door Rixt Albertsma DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën gaat zich be moeien met de problemen rond de aandelenlease-producten. Hij bekijkt of de onafhankelijke geschillenrechter DSI uit spraak kan doen over een aantal gevallen die vervolgens als voorbeeld kunnen dienen voor honderdduizenden zaken. De minister beschouwt de pro blemen met de producten rond aandelenlease, waardoor hon derdduizenden beleggers in grote financiële problemen zijn gekomen, als een 'maatschap pelijk probleem'. Tijdens een overleg met de Tweede Kamer gisteravond zei Zalm dat hij be reid is te zoeken naar een oplos sing. Hij herhaalde echter zijn Advertentie standpunt dat de overheid niet bereid is de gedupeerden scha deloos te stellen. Dat zou een verkeerd signaal zijn naar de belastingbetalers die destijds niet in de beleggingsproducten zijn gestapt. Een Kamermeerderheid van SP, D66, PvdA, CDA, LPF en GroenLinks had aangedrongen op bemoeienis door de minister. Met name de SP, PvdA, LPF en GroenLinks zien een duidelijke verantwoordelijkheid voor de overheid, omdat die destijds mogelijk heeft gefaald in het toezicht. De PvdA stelde eerder voor een commissie van wijzen op te richten die zich als onafhanke lijke deskundige opnieuw over de zaak buigt. Andere partijen sloten zich hierbij aan. De com missie zou moeten kijken in hoeverre de afbetalingsregelin gen toereikend zijn. Ook zou de commissie volgens de PvdA moeten proberen de onderhan delingen tussen de gedupeerden en de betrokken aanbieders op- SCHOENMODE I van onze redactie buitenland BAGDAD - In Irak is het giste ren tot een nieuwe uitbarsting van geweld gekomen tussen Ira kezen en de Amerikaanse strijd krachten. Door een aanslag op Amerikaanse militairen en tij dens een demonstratie tegen de Amerikanen vielen in totaal ze ker drie doden. Bij een schietpartij bij een tank station in het centrum van Bag dad kwam een Amerikaanse mi litair om het leven. De militair van de Eerste Pantserdivisie werd vanuit een voorbijrijden de auto onder vuur genomen. Een collega raakte gewond. De daders konden ontkomen. Tijdens de lopende Amerikaan se campagne tegen Iraakse ver- zetshaarden, ontdekten Ameri kaanse troepen gisteren in twee boerderijen bij Tikrit voor mil- joenen euro's aan dollar-pond- euro- en Iraakse dinarbiljetten en juwelen. Een deel zou zijn be doeld als premie voor het doden van Amerikaanse militairen. In Bagdad schoten Amerikaan se militairen zeker twee demon stranten dood. De militairen openden het vuur toen de beto gers een militair konvooi met stenen bekogelden. AFP/RTR pagina 4: meer vraagtekens nieuw te hervatten. Zalm ziet echter liever dat het Dutch Se curities Institute (DSI) zich over de zaak buigt. Een commissie van wijzen is uiteindelijk geen oplossing voor de gedupeerde beleggers die de deurwaarders op hun dak heb ben, aldus Zalm. Een bindende uitspraak door de DSI werkt volgens hem sneller, efficiënter en goedkoper dan lang durende procedures voor de rechter, zo als die nu onder meer door de Stichting Leaseverlies zijn aan gespannen. De DSI zou zich over een aantal prototypen moeten uitspreken die als voorbeeld dienen voor hele groepen gedupeerde beleg gers. Zalm verwacht dat de be trokken aanbieders de uitspra ken zullen accepteren omdat ze anders te maken krijgen met talloze individuele zaken die ja ren zullen duren. De Kamerle den drongen verder aan op ver snelling van het onderzoek door de toezichthouder AFM over de schuldvraag. De uitslag van het onderzoek wordt in september verwacht. Aanwezige vertegenwoordigers van Dexia Bank onthielden zich van commentaar. Ze willen eerst wachten op de concrete voorstellen van de minister. Tot nu toe zijn er tien zaken van Dexia Bank voor de DSI klach tencommissie geweest. Negen daarvan zijn in het voordeel van Dexia Bank beslist. GPD Jpand werd gehuurd door de Support Club Zeeland van mo torclub Big Red Machine Rot- Hrdam. Deze groepering is foct verbonden aan de Heli's Angels Holland. De Support Club bestaat uit motorrijders lit Zierikzee, die aansluiting lebben gezocht bij de interna tionaal vertakte organisatie. De actie is ingezet door de ge meente Schouwen-Duiveland. De schuur was zonder vergun ning verbouwd tot clubhuis an nex woonruimte en daarmee in strijd met het bestemmings- Een ander zwaarwegend argument om tot ingrijpen over aldus burgemeester As- ;s, was overtreding van de milieuwet 'in de nabijheid een buitengewoon kwets baar natuurgebied'. De Support Club Zeeland heeft volgens Asselbergs de afgelopen maanden meerdere waarschu wingen in de wind geslagen. In een later gesprek op het ge meentehuis gaven de vertegen woordigers van de club te ken- jen 'op geen enkele wijze bereid tezijntot medewerking', aldus de burgemeester. Omdat ook de javolgende aanzegging van de gemeente om voor 1 juni onder zogeheten bestuursdwang de verbouwingen ongedaan te ma ken geen effect oogstte, werd besloten tot ingrijpen onder be scherming van de politie. Bij de actie waren 35 politie mensen betrokken. De ontrui ming verliep zonder noemens- problemen. jONNEMAIRE - De politie leeft gisterochtend in de polder lijZonnemaire een illegaal mo- torclubhuis ontruimd. Tijdens Je actie waren vijf mensen, on der wie een peuter, in de tot woonruimte verbouwde land- lonwschuur aanwezig. Prinses Maxima zwanger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1