PZC Schelde bezorgd over orderportefeuille Provincie wil fietspaden langs natuuroevers Woningcorporaties en gemeenten moeten plan wozoco's maken Goes wil parkeerterrein bij vertrek stoomtrein 15 Staatssecretaris Van Geel vraagt EPZ om afspraken te maken donderdag 19 juni 2003 Goed overleg Middelburgse scholier gooit hoge ogen op Toptoets Moreel Roemenië Digitale zwemkaart van Zeeland Tweede golf paraffine op komst Taakstraf voor belastingfraudeur Vrijspraak in hennepteelt Zware opgave Rijk wil sluiting Borssele in 2013 itorHarmenvan der Werf m, HAAG - Staatssecretaris p van Geel wil in overleg met ei- «aar EPZ afspraken maken iver de sluiting van de kerncen- jiale Borssele in 2013. De be- (indsman realiseert zich dat hij EPZ niet tot sluiting kan dwin- «en. Hij hoopt 'in goede samen spraak' tot een akkoord te ko nen. SJet name PvdA-Kamerlid i). Samsom riep Van Geel giste- op om meer vaart te zetten achter de sluiting van Borssele. Samsom wil de kerncentrale jaar nog dicht hebben, een nipte Kamermeerder heid in 1994 besliste. Volgens Van Geel is dat een gepasseerd üation. Het eerste kabinet-Kok met :-minister Wijers op Econo mische Zaken heeft verzuimd voorgenomen sluiting eind 200 3 juridisch goed te veranke ren, kaatste hij de bal terug richting PvdA'er.Samsom. tien jaar langer openhou- van Borssele vergroot het kemafvalprobleem, onderken de Van Geel, maar daar valt naar zijn mening niet meer aan te ontkomen. Het uitkopen van EPZ, de eigenaar van de kern- kost één miljard euro. Samsom trok dat bedrag in twijfel. Hij rekende voor dat EPZ met een kolen- en kerncen- in Borssele jaarlijks der tienmiljoen winst maakt. „Stel dat de helft van de kerncentrale tornt", ging Samsom verder. t,Als die dan tien jaar eerder dicht gaat, levert dat EPZ dus tot 2013 een verliespost op van Sa miljoen euroVan Geel hield vast aan zijn berekening en be loofde die te zullen onderbou wen. De onderhandelingspositie van EPZ is sterk. Het bedrijf heeft een vergunning voor onbepaal- voor de kerncentrale en Kernenergiewet biedt geen mogelijkheden om het bedrijf te dwingen eerder met de exploi tatie te stoppen, aldus Van Geel. Het zal naar zijn idee nog vrij MIDDELBURG - Ole Thijs, een twaalfjarig computertalent uit Mid delburg, heeft gisteren in Delft de Toptoets gewon nen op het onderdeel iet. Hij wist de opdrachten over data-opslag bij com puters het beste beant woorden. De Toptoets is als het ware een verlengde versie van deCito-toets. De scholie ren die het best scoorden op de Cito-toets van dit jaar - 950 leerlingen ver deeld over 400 scholen - mochten meedoen aan de voorrondes voor de Top toets. Na de voorronde gingen de 28 jonge talen ten die het meeste aantal punten hadden behaald, door naar de slotronde. Die werd gisteren in de Waalse kerk in Delft ge houden en Ole van de Al gemeen Basisschool Mid delburg deed eraan mee. De finale bestond uit een tweetal opdrachten. Bij de eerste moesten de leer lingen een verhaal afma ken dat al voor een deel geschreven was, maar ab rupt stopte. Bij de tweede opdracht werd de leerlin gen een aantal vragen voorgelegd over hoe com puters hun data opslaan. Op het laatste onderdeel wist Ole de hoogste pun ten te behalen. Over de ge hele toets moest hij een jongen uit Haarlem nipt voor laten gaan. 01e is zeer blij met zijn be haalde prijs op het ict-on- derdeel. Voor zijn presta- üeontving hij een soort lot van de Engelse Postbank 'er waarde van 140 euro waarmee hij elke maand een prijs kan winnen. Ook zijn moeder is zeer verguld: „Blijkt toch dat toch slimme mensen in Zeeland wonen", zegt ze 'achend. „Dat wisten we wel, maar nu weten ze dat huiten de provincie ook." Na de zomervakantie maakt Ole zijn opwach ting bij het vwo op het Ne- halennia in Middelburg. Daarna wil hij graag in Oelft gaan studeren. „Ik ij1' Ie denken aan mijn bouwkunde, dat heeft mijn oom ook gedaan." moeilijk worden een afspraak te maken over sluiting in 2013. Daarvoor is dan ook goed over leg nodig", keek hij in de toe komst, „en een wetswijziging." Als hij erin slaagt met EPZ za ken te doen, slaat Nederland naar het oordeel van Van Geel in Europees verband geen slecht figuur. Hij wees er fijntjes op dat regeringen met groene partijen in Duitsland en België ook over eenkomsten hebben gesloten over de sluiting van kerncentra les. Die gaan dicht na het berei ken van de technische ontwer- plevensduur. Voor Borssele eindigt die levensduur na veer tig jaar in 2013. Het Kameroverleg ging gisteren eigenlijk niet over Borssele, maar over nucleair afval. De Centrale Organisatie voor Ra dioactief Afval (Covra) in Bors sele had het parlement speciaal voor deze vergadering voorge steld de voormalige koloniën Suriname, Nederlandse Antil len en eventueel Indonesië te helpen met de berging van kern afval. Nederland is dat min of meer 'moreel verplicht' volgens Covra en het is goed voor de vei ligheid in de wereld. Niet één Kamerlid besteedde aandacht aan dit voorstel, tot teleurstel ling van de aanwezige Covra-directeurH. Codée. Dijkgraaf W. Gosselaar plaatste ter markering van de honderdste kilometer natuurvriendelijke oever de vlag van het waterschap. door Piet Kleemans SCHUDDEBEURS - De pro vincie bekijkt of het mogelijk is de aanleg van natuurvrien delijke oevers langs waterlo pen te combineren met fiets- en wandelpaden. Daar pleitte na- tuur- en landschapsgedepu teerde M. Kramer (PvdA) gisteren voor in zijn speech ter gelegenheid van het officieel markeren van de hon derdste kilometer natuur vriendelijke oever. In het provinciale waterhuis- houdplan 1993-1997 wordt Waterschap Zeeuwse Eilanden verplicht vóór 2016 in totaal 150 kilometer natuurvriende lijke oever aan te leggen, waar bij de nu vaak steile taluds langs een watergang worden vervangen door flauw glooien de. In combinatie met de aan leg van rietgordels wordt de waterloop een veel betere eco logische verbindingszone. De natuur wordt aantrekkelij ker voor onder meer de Noord se woelmuis en omdat er meer zuurstof in het water komt wordt de waterkwaliteit beter. Daarnaast krijgt het water meer de ruimte. Het flauwere talud zorgt voor meer water- bergingscapaciteit. Dat al in 2003 honderd van de beoogde honderdvijftig kilo meter natuurvriendelijke oe ver gerealiseerd is vindt gede puteerde Th. Kramer wel een feestje waard. „We liggen fors voor op het schema en dat is ze ker een compliment waard." Kramer voegde daar in een adem aan toe dat wat hem be treft er nog veel meer natuur vriendelijke oever aangelegd zou kunnen worden. „We gaan nu uit van 150 kilometer, maar misschien moeten we wel een stapje verder gaan." Als het aan Kramer ligt komen er niet alleen veel meer kilome ters natuurvriendelijke oever, maar wordt serieus bekeken of en waar deze gecombineerd kunnen worden met de aanleg van wandel- en fietspaden. Kramer weet zich daarbij ver zekerd van de steun van colle ga-gedeputeerde A. Poppe- laars (CDA) die eerder de por tefeuille natuur en landschap beheerde. Dijkgraaf W. Gosselaar van Waterschap Zeeuwse Eilanden toonde zich voor wat betreft de suggesties van Kramer en Pop- pelaars vooralsnog sceptisch. foto Marijke Folkertsma Gosselaar vraagt zich af of dat recreatief medegebruik geen afbreuk doet aan de zo gekoes terde natuurwaarden. Voor het overige is Gosselaar dik tevreden over hetgeen tot nu toe bereikt is. De samen werking tussen waterschap en provincie omschreef hij als uit stekend en wat hem betreft moet dat ook zo blijven. Gosse laar droeg een symbolisch es tafettestokje over aan gedepu teerde Poppelaars die het op zijn beurt doorgaf aan Kramer. Gosselaar:,Ik denk dat natuur en landschap bij Thijs in goede handenis." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De toekomst van de Ko ninklijke Schelde Groep staat zwaar on der druk. Alle lopende opdrachten zijn in 2006 klaar. Voor de periode daarna is er nog geen nieuw werk binnengehaald. Daardoor dreigt een periode te ontstaan waarin de werf niet of nauwelijks werk heeft. Directeur R. Berkvens van de Koninklij ke Schelde Groep (KSG) - waar momen teel 981 mensen werken - maakt zich ern stige zorgen. „Er dreigt een gat te ont staan" erkent hijWat de gevolgen daar van kunnen zijn, is volgens hem nog niet duidelijk. „De tijd dringt en we zijn hard bezig om opdrachten binnen te halen." In 2005 loopt een aantal grote opdrach ten af, zoals de bouw van de Luchtverde- digings en Commando Fregatten voor de Koninklijke Marine, de twee fiets-voet- veren voor de provincie Zeeland en het tweede Landing Platform Doek. Secre taris-generaal A. Annink van het minis terie van Defensie legde gisteren daar van de kiel. Het schip zal Hr. Ms. Johan de Witt gaan heten en wordt in het vroege voorjaar van 2006 gedoopt. Het zal met zijn lengte van 176,35 meter en een breedte van 29,2 meter, het grootste schip van de vloot worden. Het kan wor den ingezet bij internationale vredes operaties en voor humanitaire doelein den. Verder bouwt de KSG nog een inspectie vaartuig voor Zuid-Afrika. Damen Shipyards in Gorinchem, waar KSG on derdeel van is, heeft de opdracht binnen gehaald voor de bouw van een veerboot voor de Texelse Eigen Stoomboot Onder neming (TESO). De Schelde verzorgt het ontwerp en de engineering. Het casco wordt op een Damenwerf in Roemenië gebouwd. Berkvens: „Hoewel die opdrachten alle maal werk opleveren, vul je er het bedrijf niet mee." De directeur zegt wel ijzers in het vuur te hebben als het gaat om het binnenhalen van buitenlandse orders. De kiel van de Hr. Ms. Johan de Witt wordt gelegd. „Maar dat zal niet op korte termijn zijn. Dat heb ik ook nooit verwacht. Dat kost zeker vijfjaar." De Schelde, van oudsher een marine werf, hoeft waarschijnlijk de eerste jaren niet te rekenen op orders van de Konink lijke Marine. Secretaris-generaal An nink van het ministerie van Defensie liet dat gisteren doorschemeren. „Wees niet verbaasd dat er op prinsjesdag dingen gebeuren die u niet zult begrijpen." Hij doelde daarmee in zijn algemeenheid op de bezuinigingsmaatregelen die defensie boven het hoofd hangt. Defensie-woord voerders zeiden nog niet te weten wat de exacte gevolgen voor de marine en de KSG zullen zijn. Berkvens maakte gisteren ook de jaarcij fers over 2002 bekend. Die laten een lich te opleving zien van de winst. Vorig jaar werd 9,8 miljoen euro winst geboekt. Dat was vooral te danken aan marinebouw. In 2001 was de winst 7,3 miljoen. Voor dit jaar verwacht Berkvens echter een be drag van ongeveer vier miljoen euro over te zullen houden. De luxe jachtenbouw bij AmelsSchelde - waarvan door de KSG veel werd verwacht - levert nog MIDDELBURG - Hoe warm is het water? Wanneer is het eb, wanneer vloed? Zitten er blauwalgen? Is er een drankje te koop en zijn er toiletten? Wie deze zomer zin heeft in een frisse duik en meer wil weten over de zwemlocaties in Zeeland, kan terecht op de site van de provincie Zeeland: www.zeeland.nl. Daarop wordt ook vermeld of er een reddingsbrigade, ehbo- post en parkeerplaatsen zijn. Als het zwemwater op een bepaalde plek niet goed is, er een negatief zwemadvies geldt of zelfs een zwem verbod, dan wordt dat met verschillende kleuren aangegeven. Door in te zoomen op de digitale zwemkaart van Zeeland is bovendien te zien waar strandovergangen zijn. De provincie is verant woordelijk voor de 'zwemlocaties in oppervlaktewateren. Klachten over zwemwater kunnen bij de provincie worden gemeld via zwemwater@zeeland.nl of per telefoon (0118- 631967) en buiten kantooruren bij de milieuklachtentelefoon (0118-412323). VLISSINGEN - Tijdens de bergingswerkzaamheden aan het schip de Alan A. Dale in de pas van Borssele, is gisteren op nieuw een behoorlijke hoeveelheid van een paraffine-achtige stof weggevloeid. Dat gebeurde aan het einde van de middag. Een visser heeft geprobeerd een deel van het onschadelijke spul uit het water te halen. De rest spoelt vermoedelijk binnenkort aan op het strand. Rijkswaterstaat kon gisteren nog niet voorspellen of de pa raffine richting de Walcherse kust of richting Baarland zou drijven. Wel staat Rijkswaterstaat paraat met materieel om de paraffine op te ruimen zodra het ergens aanspoelt. Begin deze maand spoelde er ook al een paraffine-achtige stof aan op de Walcherse stranden. Rijkswaterstaat vermoedde toen eveneens dat het spul uit de Alan A. Dale kwam. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 51-jarige man uit Kloetinge voor belastingfraude 120 uur taakstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. De eigenaar van een eenmanszaak stond terecht omdat hij vijf jaar lang (van 1996 tot 2001) stelselmatig de Belastingdienst en het GAK had benadeeld door te lage bedragen aan loonbe lasting, premie volksverzekeringen en omzetbelasting op te geven. Zo had de Kloetinger werknemers zwart uitbetaald en ook had hij gesjoemeld met onkostenvergoedingen. Volgens de rechtbank viel de omvang van het fraudebedrag moeilijk vast te stellen. Officier van justitie J. Groen had naast een werkstraf en een voorwaardelijke straf ook een boete van 45.000 euro gevor derd, maar de rechtbank vond vanwege bijzondere omstan digheden een geldboete niet passend. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Bergen op Zoom is gisteren in Middelburg vrijgesproken van zijn be trokkenheid bij een hennepteelt. De rechtbank achtte niet bewezen dat de Brabander in 2001 de financier was geweest van twee professioneel opgezette hennepkwekerijen in Oostkapelle. Wel werd de man wegens bezit van xtc-pillen, softdrugs, wapens en munitie veroor deeld tot 180 uur werkstraf. Twee geleden eiste de officier van Justitie een jaar gevangenisstraf, waarbij het zwaartepunt op de hennepteelt lag. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten en woningbouwver enigingen moeten nu aan de slag om plannen te maken voor nieu we woonzorgcomplexen. Die plannen moeten in februari 2004 klaar zijn. Dan wordt een regionaal spreidingsplan ge maakt waarin staat waar de 1900 nieuwe woningen komen, die in 2010 nodig zijn voor Zeeuwse ouderen. Dat stelt het college van Gede puteerde Staten bij de definitie ve versie van de nota Zeeland Woonzorgland. De gemeenten en woningcorporaties mogen externe hulp inhuren voor de woonzorgplannen. GS wil die assistentie subsidiëren. In de fi nanciering van de bouw neemt de provincie geen deel. De pro vinciale welzijnskoepel Scoop wil de regionale agenda's coör dineren en de woonzorgplannen ontwerpen. Het spreidingsplan moeten de onwikkeling van woonzorg complexen in Zeeland in goede banen leiden. Zorginstellingen, woningcorporaties, Zorgkan toor en gemeenten hebben soms al plannen in voorbereiding. Het spreidingplan moet duide lijk maken waar hiaten of dub belingen zijn. De provincie wil zo de schou ders zetten onder de bouw van zorgwoningen voor ouderen. Zeeland heeft te weinig ge schikte woningen voor ouderen. In 2010 moeten er 1900 wonin gen meer staan die berekend zijn op hulpverlening aan huis. Aanvankelijk dacht de provin cie er 1600 nodig te hebben, maar de definitieve cijfers van het onderzoek naar de woon zorgbehoefte in de provincie blijken hoger. Tijdens een stu diemiddag in april in Middel burg over de nota waarschuw den de woningcorporaties al dat de opgave van 1600 een zware zal zijn. Zij stellen dat de bouw van een woonzorgcomplex door trage beoordeling bij gemeente en provincie vaak vier tot vijf jaar duurtOntwikkeling van de complexen wordt verder ge remd door de hoge investerin gen die gemeenschappelijke en zorgvoorzieningen meebren gen, terwijl de woonkosten schappelijk moeten blijven. Daaraan komt het college tege moet. In de woonzorgcom plexen voor ouderen mogen ook andere zorgvragers intrekken. Een combinatie met andere groepen mensen kan de finan ciering van kleinschalige pro jecten vergemakkelijken door een breder draagvlak, denkt het college. foto Ruben Oreel geen hoge inkomsten op. Ook de bouw van de twee fietsvoetveren voor de pro vincie Zeeland pakt voor de Schelde an ders uit. Op het eerste schip wordt vol gens directeur Berkvens een 'aanzienlijk verlies geleden'. De verwachting is dat het verlies in de honderden duizenden euro's loopt. „Het is een complex project, waar geen referenties van zijn." Of de werf op het tweede schip winst zal ma ken, is ook nog de vraag. De vertraging in de bouw van anderhalve week verwacht de scheepswerf door de inzet van extra personeel weg te kunnen werken. door Mieke van derJagt GOES - Het college van burge meester en wethouders in Goes wil zo snel mogelijk een geïm proviseerd parkeerterrein met honderd plaatsen aanleggen bij het vertrekpunt van de Stoom trein Goes-Borsele (SGB). De attractie trekt steeds meer be langstellenden en veel van hen parkeren hun auto in de buurt. Van verschillende kanten is daarover al bij het gemeentebe stuur geklaagd. Er is een plan om bij het vertrek punt van de trein een groot par keerterrein voor 250 auto's aan te leggen. Dat terrein kan ook dienen voor de mensen die in het nieuwe stadskantoor werken en als extra parkeergelegenheid voor bezoekers van de binnen stad. Het duurt echter nog even voordat dat plan gerealiseerd is en de gemeente Goes heeft haast. De SGB ook, maar dat is een vrijwilligersorganisatie met weinig geld maar met een mooi Masterplan, waarin de 250 par keerplaatsen zijn opgenomen. Om voor de zomer de te ver wachten parkeerdrukte te kun nen opvangen, wil Goes snel 32.000 euro beschikbaar stellen Voor dat geld kan een provisori sche parkeerplaats met hoog ovenslakken worden aange legd. De mogelijkheid tot snelle actie doet zich voor omdat Goes bij de SGB ruim vijf hectare grond in erfpacht heeft weten te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15