11 Vertrek PSD-schepen vertraagd Veenhoven speelt met moordzaak Sybine Jansons Veere plaatst borden tegen illegale recreatie Brugman Meetapparatuur zoekt explosieven DE SMAEK Bluetooth KA TjStSUEifim zeeuwse almanak VAN ZEÊLAND Middelburg richt zich op jongeren, brede scholen, werklozen en veilig verkeer Als uw auto vastloopt in het buitenland, zorgen wij dat u niet vastzit. WALCHEREN donderdag 19 juni 2003 Troostlunch voor toeristen met grote pech r - 35 1^ A v/usf NEDERLAND 30 filialen door heel Nederland! Brede school lomas Koss Zeeuwse teeken academie Erik van Ommen FEESTEN VAN BELEVING 2003 ABDIJPLEIN MIDDELBURG 20, 21 22 JUNI www.middelburg.nl Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Brasseriemenu Kamer muziekfeest Middelburg ÏKERY Stipjes en streepjes Goede reis ANWB Medische post Middelburgse Magistraat wijk p I De twee Italiaanse kapiteins, Luigi Mazzitelli (rechts) en Rosario Caminiti. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het is nog on duidelijk wanneer de drie voormalige veerboten van de Provinciale Stoombootdien sten (PSD) naar Italië vertrek ken om in de Straat van Messi na tussen Calabrië en Sicilië een veerdienst te onderhouden. Het oudste schip, de Prinses Christina, is nog niet goedge keurd door het classificatiebu reau, Det Norske Veritas. Het schip mag zonder de goed keuring het zeegat niet uit. Het vertrek is al met een dikke maand vertraagd. De Italiaan se rederij Amadeus SpA hoopt desondanks voor het weekein de groen licht te krijgen. De re der kocht de schepen begin april van de PSD. De twee Italiaanse kapiteins, Luigi Mazzitelli en Rosario Ca miniti, bevestigen deze versie. Aan de schepen worden hoge eisen gesteld omdat ze op eigen kracht van Vlissingen naar Ita lië zullen varen. De tocht duurt ongeveer zeven dagen. Ze ver trekken met zijn drieën tege lijk, dicht langs de kust en blij ven in de buurt van elkaar. ,,De Christina heeft nog te veel ope ningen", weet Mazzitelli. Het bureau Veritas vindt dat er nog er nog meer 'gaten dichtge maakt moeten worden om naar de mediterranée te varen'. Ze hopen morgen te vertrek ken. „Maar ik durf dat eigen lijk nog niet hardop te zeggen", zegt Mazzitelli, de kapitein van Ladies Matacena, de voormali ge Prinses Juliana. „De vertraging is voor iedereen vervelend. Ik heb een vrouw en twee zonen thuis. Wat dacht u? Die mis ik", merkt Mazzitelli op. „Vlissingen heeft gelukkig wel een paar leuke pubs. Het is een gezellige stad. In sommige cafés kennen ze ons intussen. We zijn ook goed verzorgd door de mensen van de PSD." Maz zitelli belooft dat ze niet stille tjes zullen vertrekken. „We zullen 's ochtends vertrekken, zodat Vlissingers de drie sche pen uit kunnen zwaaien. Ik heb gemerkt dat deze schepen veel hebbben betekend voor Vlis singen." De voltallige Italiaanse be manning, die uit circa dertig mannen bestaat, was gisteren uitgenodigd door de afdeling 'afbouw' van de PSD. „De Ita lianen zitten hier al zo lang. We willen hun verblijf veraange namen", zegt H. Thomaes, hoofd stafafdeling afbouw PSD. „De 'afbouwers' komen geregeld voor de gezelligheid samen. We maken nog enkele klussen voor de PSD af. Op 1 maart 2004 moeten we alle za ken hebben afgewikkeld. Dan is de PSD verleden tijd", zegt Thomaes. Van de circa 220 ex-PSD'ers zijn er nog 80 die werk zoeken. door Ernst Jan Rozendaal WAARDE - Schrijver Otto Veenhoven uit Waarde is vier jaar geleden korte tijd verdach te geweest in de geruchtmaken de moordzaak op Sybine Jan sons. Hij geeft een aanwijzing daarvoor achterin zijn recent verschenen boek Sunny Home. Dat is het boek waarin hij be weert achtenveertig jaar gele den met voorbedachte rade zijn stiefvader te hebben vermoord. Naar aanleiding van het boek is de discussie opgelaaid of de ver jaringstermijn voor moord moet worden verlengd. Als zou wor den vastgesteld dat Veenhoven in 1955 inderdaad zijn stiefva der de schedel heeft ingeslagen, kan hij daarvoor niet meer wor den vervolgd. Tot dusver is onopgemerkt ge bleven dat Veenhoven in Sunny Home de aandacht vestigt op een andere, recentere moord zaak. In een aankondiging van een nieuw boek, getiteld Ma- nonnabeschrijft hij hoe op 29 maart 1999 de Middelburgse rechter-commissaris G. Rip, een griffier, een opsporingsambte naar van de regiopolitie Zee land en vijf Utrechtse recher cheurs bij hem aanbellen om huiszoeking te doen. Reden is dat hij verdacht wordt van moord. Om welke moord het gaat laat Veenhoven in het boek onvermeld, maar desgevraagd bevestigt hij dat het gaat om de zaak Sybine Jansons: „Het is die zaak inderdaad, maar ik heb er totaal niets mee te maken ge had." Het dertienjarige meisje ver dween op 19 januari 1999 toen ze op weg was van school in Doorn naar huis in Maarn. Vijf weken later werd haar lichaam gevonden in een vaart bij Breu- kelen. Een half jaarna de moord arresteerde de politie een man uit Nieuwegein. Hij werd in maart van dit jaar door de Hoge Raad veroordeeld tot zeventien- enhalf jaar cel met tbs en dwangverpleging. De Middelburgse rechtbank be vestigt dat de huiszoeking bij Veenhoven heeft plaatsgevon den. Om redenen van privacy wil woordvoerster E. Boot niets vertellen over de moordzaak, behalve dat 'pertinent zeker' is dat Veenhoven daar niets mee te maken had. De arrondisse mentsrechtbank Utrecht, die tot de huiszoeking verzocht, wil helemaal niets kwijt over de kwestie. Veenhoven spreekt zelf van een 'navrante geschiedenis'. Hij wil niet meer onthullen dan hij in zijn aankondiging heeft opge schreven. „Ik heb de nieuwsgierigheid van mijn lezers willen prikkelen voor mijn volgende boek. Dan ga ik niet nu al de clou wegge ven. Laat de mensen maar rustig in spanning zitten tot mijn boek verschijnt." De schrijver hoopt Manonna volgend jaar te kun nen publiceren. „Maar zeker is dat niet, want ik schrijf lang- OOSTKAPELLE - Toeristen in de gemeente Veere die het slachtoffer worden van een mis drijf of een verkeersongeval, krijgen een extra steuntje in de rug. Ze kunnen een bon krijgen voor een lunch bij een eetcafé in Oostkapelle. De toeristen komen via de poli tie in contact met Slachtoffer hulp. Afhankelijk van de aard en omvang van het delict of ver keersongeval, krijgt het slacht offer de lunchbon. Deze bon wordt aangeboden door Slacht offerhulp samen met de Ko ninklijke Horeca Vereniging Nederland (KHVN). Op deze wijze hoopt de Veerse afdeling van de KHVN het vakantieple- zier van de toeristen terug te krijgen. door Miriam van den Broek VEERE - De gemeente Veere wil langs de kant van de weg bofden plaatsen waarop staat dat Jiet verboden is om wild te kampe ren. De politie heeft om deze maatregel gevraagd. In Veere controleert het piket team van de gemeente vier keer per jaar op illegale recreatie. Daarnaast let de politie bij haar reguliere surveillance op wild- kampeerders. Uit het regelma tige overleg tussen de burge meester en de politie bleek dat het voor de politie soms heel moeilijk is om mensen hierop aan te spreken. De toeristen vragen vaak waar ze kunnen le zen dat dit niet mag. Door ver bodsborden langs de toegangs wegen van Veere te plaatsen, krijgt de politie handvatten om boetes uit te schrijven. Het college wil in totaal zeven borden plaatsen bij de gemeen tegrens. Voor het plaatsen van de borden zijn vergunningen nodig van de wegbeheerders. In dit geval zijn dat Rijkswater staat, het waterschap Zeeuwse Eilanden en de provincie. De vergunningen worden binnen kort aangevraagd. Advertentie JAAR DE NUMMER 1 Brugman installeert uw keuken of badkamer van A tot Z. (incl. aansluiten en tegelen) Persoonlijk advies Gratis opmeten KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34 - Hulst*, Absdaalseweg 19 'Uitsluitend keukenshowroom VOOR MEER INFORMATIE BEL GRATIS: 0800-0234560 OF KIJK OP WWW.BRUGMAN.NL Met meer dan gebruikelijke interesse bekeek die Goese- naar laatst een advertentie, waarin een oortelefoontje op basis van Bluetooth werd aangeprezen. BluetoothJa zeker, die nieuwe technolo gie waarmee draadloos ver bindingen kunnen worden gelegd tussen elektronische apparaten. Bijvoorbeeld - en daar ging het hier om - tussen een mo biele telefoon en een oordop je, zodat handsfree (veilig!) en zonder los snoertje (han dig!) in de auto kan worden gebeld. Word jij dan zo vaak gebeld in de auto", wilde een collega weten die wat meer met beide benen op de grond staat en vanwege deze eigenschap minder gevoelig is voor heb bedingetjes. Nou nee, dat niet, moest de ander erkennen. „Maar mis schien helpt het wel." Geld en tijd voor sociale projecten door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Na strategi sche projecten als een nieuwe schouwburg, de bouw van een stadskantoor en de herinrich ting van de binnenstad in Mid delburg, is het nu tijd voor vijf sociale strategische projecten. B en W hebben dit jaar 285.000 euro klaarliggen voor projecten. De stad moet veiliger worden en minder langdurig werklozen lellen. Daarnaast wil de ge meente meer aandacht voor de jeugd, moet vroegtijdige school- verlating voorkomen worden en zouden ouderen zo lang moge lijk zelfstandig moeten wonen. Dat staat in de nota Stedelijk Sociaal Beleid. Advertentie Een van de strategische projec ten is al uitgewerkt. Ouderen wonen in de toekomst niet lan ger in verzorgingshuizen, maar in kleine clusters van woningen in de stad. Zij kunnen dan zelf bepalen welke verzorging zij nodig hebben en die vervolgens 'inkopen'. De gemeente wil le- vensloopbestendige woningen bouwen, tot en met 24-uurs- zorg. Voor jongeren is geen behoefte aan nieuwe voorzieningen, maar juist aan samenwerking tussen die voorzieningen. De gemeente wil een sluitend net werk, waarbinnen actie wordt ondernomen als een jongere in de problemen komt. Het college kiest voor een positieve grond slag. Jongeren worden niet ge zien als veroorzakers van over last, maar als toekomstige volwassenen. De gemeente wil zorgen voor een breed aanbod van activiteiten in de stad, waarvan alle jongeren kunnen profiteren. „Jeugdigen moeten zich kunnen ontplooien tot ge zonde, creatieve en weldenken de inwoners van de stad." In het project 'Niet van school zonder diploma' wil de gemeen te onderzoeken in welke wijken er mogelijkheden liggen voor brede scholen en wat voor opzet die zouden moeten krijgen. Een brede school is eigenlijk niet meer dan een goede school in een wijk, die zich richt op sa menwerking in de buurt. De school zoekt 'bondgenoten', zo als een kinderdagverblijf, een peuterspeelzaal, bibliotheek en de wijkvereniging. Door ge bruik te maken van eikaars ken nis, kan een kind zich goed ont wikkelen. Middelburg telt on geveer duizend mensen, die (langdurig) werkloos zijn. In de loop der jaren zijn diverse pro jecten van start gegaan om hen aan een baan te helpen. Het be kendste voorbeeld daarvan is de Melkert-baan. De gemeente denkt dat er in de wijken van Middelburg nog veel werk te doen is. Samen met de bewoners van Middelburg wordt gekeken, waaraan prioriteit gegeven moet worden. „Wij verwachten dat het gaat om een brede waai er van werk.Het mes snij dt dan aan twee kanten: langdurig werklozen worden weer actief en de wijk knapt ervan op. Het college roept daarvoor het pro ject 'Buurtbedrijvigheid' in het leven. Uit onderzoek onder de Middel burgers is naar voren gekomen dat zij vooral vragen om een veiligere verkeersomgeving. Vooral voor zwakkere verkeers deelnemers (zoals fietsers en ge handicapten) zijn er veel sociale en fysieke drempels. „Het is niet mogelijk de hele stad verkeers veilig te maken. Ons streven is om routes aan te leggen waar zelfs de meest zwakke verkeers deelnemer zich veilig voelt: mensen met een lichamelijke of geestelijke beperking, kinde ren, zwangere vrouwen..." Sa men met de bewoners wil de ge meente kijken welke routes en locaties in aanmerking komen. Te denken valt aan: lagere over- steektijd bij zebra's, gericht sur veilleren door stadswacht en politie, verlichten en klaarovers bij lagere scholen. Het project 'Werken aan leefbaarheid en veiligheid' moet ertoe leiden dat bewoners veilig(er) van A naar B kunnen. De gemeente wil dit jaar geld steken in fusie van het sociaal- cultureel werk en de ouderen- stichting (25.000 euro), ontwik keling van de Woonservicezone (50.000 euro), ondersteuning van de mantelzorg (10.000 euro jeugdbeleid (65.000 euro), ae- tivteiten voor de brede school (75.000 euro), het project ver keersveiligheid (20.000 euro) en een onderzoek van Scoop (70.000 euro, uitgesmeerd over drie jaar) naar verbetering van de leefbaarheid. Daarnaast is 10.000 euro beschikbaar voor een nieuw project, genaamd de 'grabbelpas'. Gedurende schoolvakanties krijgen kinde ren creatieve en culturele acti viteiten aangeboden. Het abon nement heet de grabbelpas. De gemeente wil onderzoeken of de grabbelpas haalbaar is in Mid delburg. leest voor en signeert o.a. De Klokkenluider zaterdag 21 juni 15.00-16.30 uur op ons binnenplein en aquarellen wanden bij de brasserie kijk ook op www.drukkeriimiddelburg.nl voor het complete programma gele paprikasoep, en asperges met zalm of met geitenkaas en cappuccino'bavarois €11,50 9,00 vegetarisch menu) Maand van het Spannende Boek vrijdag 20 juni 16.00 uur Camilla Dikken, viool Jorrit van den Ham, piano exposities: IBeeld &Geluid Middelburg wil zeker weten dat er geen explosieven meer in de grond zitten, omdat ze in het Stationsgebied kantoren wil bouwen. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Met grondradar-appara- tuur is gisteren op de Kanaalweg in Middel burg gezocht naar explosieven. Of er daad werkelijk verdachte voorwerpen in de grond zitten, konden de uitvoerders nog niet zeggen. Daarvoor moeten eerst de waarnemingen die met de computer geregi streerd zijn, onderzocht worden. Het onderzoek met de meetapparatuur is het vervolg op een eerder gehouden histo risch onderzoek. Dat toonde aan dat er in de grond van de Kanaalweg waarschijnlijk ex plosieven uit de Tweede Wereldoorlog zit ten. De gemeente wil meer duidelijkheid daarover omdat ze op die locatie kantoren wil bouwen. Daarom stelde ze een aanvul lend onderzoek in. Als blijkt dat er inder daad verdachte voorwerpen in de grond zit ten, kan de gemeente besluiten dat het ge bied laag voor laag wordt afgegraven om te zien of het daadwerkelijk explosieven zijn. Het terrein tussen het NS-station en de Schroebrug was gisteren de hele dag afge sloten voor verkeer, zodat de medewerkers van T&A Survey bv uit Amsterdam iedere centimeter konden afspeuren met de radar. De radar bevond zich onder in een wagen tje. Het wagentje werd voortdurend van de ene kant van de weg, naar de andere kant gereden. Op het computerbeeldscherm ziet G. van den Bos van het onderzoeksbureau de struc tuur van de grond in stipjes en streepjes voorbij trekken. „De bovenste lijn is het as falt. Daaronder zien we onder meer het zand en de overgang naar een kleilaag. Op plaat sen waar voorwerpen liggen, worden de lij nen onderbroken. Als we binnenkort op kantoor de gegevens onderzoeken, kunnen we precies zien waar er voorwerpen liggen. Aan de lengte zien we of het om buizen gaat of om een voorwerp van bijvoorbeeld dertig of vijftig centimeter lang. Het is aan de ge meente om daarna te besluiten of die voor werpen moeten worden blootgelegd." Vorig jaar augustus is het andere gedeelte van de Kanaalweg laag voor laag afgegra ven. De aanleiding was de vondst van een granaat. Het explosief lag in grond die uit de bouwput van het nieuwe stads- en water schapskantoor kwam. Met een speciale ge pantserde graafmachine zijn daarop alle plaatsen in de bouwput afgegraven waar mogelijk explosieven lagen. Daarvoor werd een graafmachine gebruikt met extra dikke ruiten die de wegspringende scherven moesten tegenhouden. Voordat werd be gonnen met graven, is een dubbele metalen plaat naast de plek geplaatst. Die diende als buffer voor de omgeving. Het onderzoek bracht geen nieuwe bommen aan het licht. Wet de Internationale Reis- en Kredietbrief® Plus krijgt u een ver vangende auto als uw eigen auto niet snel te repareren is. De Reis- en Kredietbrief Plus is onderdeel van het ANWB ReisHulpPakket. Kom langs, bel 0800-0503 of kijk op anwb.nl MIDDELBURG - De Middel burgse Magistraatwijk krijgt in 2004 een medische post. Woon- goed Middelburg heeft contrac ten gesloten met een huisarts, tandarts, fysiotherapeut en een consultatiebureau. Samen met de reeds in de wijk gevestigde apotheek Welsinge betrekken zij allemaal een ruimte in de nieuwbouw. Huisarts Ponten, tandarts Boot, fysiotherapeut Van Nispen en Zorgstroom (divisie ouder- en kindzorg) vestigen zich op de begane grond van de apparte menten, die nu onder de naam Magistraat in de verkoop zijn. Met de komst van de medische post is het aantal voorzieningen in het nieuwe hart van de Magi straatwijk wat wooncorporatie Woongoed betreft dan com pleet. Op de begane grond van het wat grotere appartementencomplex Parkstate komt een nieuw win kelcentrum. Daarin komen alle winkels terug, die nu in het 'ou de' winkelcentrum Welsinge zitten. De winkels worden alleen veel groter. Daarnaast komt er een aantal nieuwe winkels. Advertentie Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11