PZC Ex-president Lilic valt Milosevic bij 2 maanden gratis i-mode €0,- Gezondheidszorg China lijkt failliet Kanongebulder overstemt immigrantendrama Sicilië ijsseldijk modes President Liberia treedt binnen dertig dagen af vanaf Geen aansluitkosten t.w.v. 52,50 Studenten Iran krijgen steun Actie tegen Iraanse oppositie komt op diplomatiek slecht moment Truck vol Potterboeken gestolen woensdag 18 juni 2003 Ex-topman Navo vreest vertrek uit Brussel Primafoorf r n-m Toshiba TS2li Berlusconi ontkent corruptie Brit leeft jarenlang dubbelleven Australiër geplet in vuilniswagen Kroonprins stapt op na ruzie Aantal misdrijven in VS daalt Dreigende taal Verantwoordelijk Twijfel Advertentie) Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539 van onze redactie buitenland DEN HAAG - De voormalige president van Joegoslavië, Zoran Lilic, heeft gisteren zijn opvolger Slobodan Milosevic schijnbaar vrijgepleit van een van de ernstigste misdrijven «aar de aanklagers van het Joe- goslavië-Tribunaal hem verant woordelijk voor houden. „Ik hen er zeker van dat Milosevic «iets te maken heeft met het geen er in Srebrenica is ge beurd", verklaarde Lilic giste ren voor het VN-hof in Den Haag. Het langverwachte verhoor van de man die tussen 1993 en 1997 president was van Joegoslavië en die Milosevic als president van Servië van dichtbij mee maakte, leek gisteren niet het door de aanklagers gewenste vuurwerk op te leveren. Lilic BRUSSEL - Oud -secretaris-ge neraal van de Navo Claes vreest hot vertrek van het hoofdkwar- hcr uit Brussel. "ij zegt dat de VS dicht bij een Principebesluit daarover zijn. Ue VS hebben grote problemen mot de Belgische genocidewet, °P grond waarvan schendingen van de mensenrechten over de le wereld altij d in Brussel zij n aan te klagen. ANP verklaarde nadrukkelijk dat de gedaagde niets te maken had met de massaslachting onder moslimmannen in de 'beveilig de enclave' Srebrenica, waarbij meer dan zevenduizend mos limmannen het leven lieten. „Dat was een misdaad begaan door individuen waar zij zeker verantwoordelijk voor moeten worden gehouden", zo zei Lilic. De getuige benadrukte dat het Joegoslavische leger, waar hij als president opperbevelhebber van was, niets te maken had met de massaslachting na de val van de enclave in juli 1995. Hij ver telde daarnaast wel verrast te zijn geweest toen hij in 1995 vernam dat Bosnisch-Servische vrijwilligers nog steeds op last van Milosevic getraind werden door het Joegoslavische leger. Lilic verhaalde dat Milosevic 'persoonlijk geschokt' en 'woe dend' was toen hij hoorde over Srebrenica. Zijn woede was eer lijk en niet gespeeld, aldus de getuige. De toenmalige presi dent had Milosevic naar eigen zeggen tijdens vergaderingen meegemaakt als 'buitengewoon kwaad'. Hij zou de Bosnisch- Servische leiders als 'gek' heb ben bestempeld als zij de op dracht hadden gegeven tot de massa-executies. Milosevic, volgens velen de ech te sterke man in het Balkanland, was niet alleen persoonlijk kwaad over de massaslachting, maar hij vreesde ook dat zij de Servische kansen zou vermin deren bij de op handen zijnde vredesconferentie in Dayton, aldus Lilic. ANP MCMurie Mobile Business Center Al Ijij KPN Mobile 120 bundel of FlexiBel Premium i.c.m. bij een 2 jarig abonnement. Tot maximaal 10 mb. Bestellen kan ook via 0800 - 0105 of www.kpn.com. i-mode en het i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NTT DoCoMo, Inc. In Japan en andere landen. MILAAN - De Italiaanse premier Silvio Berlusconi heeft gis teren voor de rechter in alle toonaarden ontkend schuldig te zijn aan corruptie. Mogelijk verscheen hij gisteren voor het laatst in het proces. Het Italiaanse parlement besluit vandaag of het proces voorlopig komt stil te liggen. Berlusconi (66) geldt als de rijkste Italiaan met belangen in banken, verzekeringen, media en voetbalclub AC Milan. Hij staat terecht voor vermeende corruptie bij een zakelijke transactie in de jaren tachtig. Bovendien is vorige week een onderzoek begonnen naar mogelij ke belastingfraude van zijn Mediaset-groep in de jaren negentig. AFP/DPA LONDEN - Een Britse man heeft achttien jaar lang in twee gezinnen geleefd, zonder dat zijn echtgenote daarvan wist. Beide gezinnen woonden nog geen achthonderd meter van el kaar. De vrouw dacht al die tijd dat haar man op kantoor zat. Dat meldde gisteren The Daily Telegraph. De inmiddels 58- j arige man heeft drie kinderen in zijn eerste gezin en twee met zijn vriendin. De zaak kwam aan het licht toen de echtgenote een briefje vond van de vriendin. Inmiddels zit de man vast omdat hij op verzekeringspapieren de handtekening van zijn vrouw heeft vervalst. DPA BRISBANE - Een man die lag te slapen in een grote vuilnis bak aan een straat in Brisbane in het westen van Australië is samen met het afval in een vuilniswagen gestort en geplet. Pas toen de chauffeur de containerinhoud voor de tweede keer samenperste, hoorde hij gedempt geschreeuw. Hij reed meteen naar de brandweerkazerne waar het slachtoffer uit de wagen werd bevrijd. De dertigjarige man is voor onderzoek opgenomen in een ziekenhuis. AP DUBAI - De voormalige kroonprins van het emiraat Ras al Khaimah, onderdeel van de Verenigde Arabische Emiraten, is naar Oman vertrokken. Hij verlaat het land omdat hij zijn plaats in de troonopvolging moest afstaan aan zijn halfbroer. Bij zijn vertrek zwoer hij zijn hele leven lang te blijven vech ten tegen deze beslissing van zijn vader. Dat meldde gisteren een woordvoerder van de plaatselijke overheid. De 63-jarige sjeik Khaled bin Saqr al Qassimi werd na vier decennia als troonopvolger uit deze positie verwijderd. Hij leidde het emiraat de afgelopen j aren in verband met de ziekte van zijn vader. De sjeik vindt de machtswisseling illegaal en zegt te overleggen met andere leiders van Golfstaten hoe deze situatie ongedaan kan worden gemaakt. AFP WASHINGTON - Het aantal in de Verenigde Staten gepleeg de misdrijven is vorig j aar gedaald, zegt de federale recherche FBI. Alleen het aantal moorden en verkrachtingen nam toe in 2002. Over het geheel genomen daalde het aantal bij de politie gerapporteerde misdrijven in 2002 met 0,2 procent. In 2001 was nog sprake van een stijging. Ernstige misdaden werden in 2002 1,4 procent minder gepleegd dan in 2001, hoewel het aantal moorden met 0,8 procent steeg en het aantal verkrach tingen met 4 procent. Volgens het Nationale Netwerk Verkrachting, Misbruik en Incest kan die stijging te maken hebben met het feit dat vrou wen vaker aangifte doen van verkrachting. AP BEIROET - Honderden Iraanse studenten hebben gisteravond voor de ze vende achtereenvolgende dag gedemonstreerd in de hoofdstad Teheran met slechts één eis: hervor ming- Het regime van president Khatami ligt daarmee zwaar onder vuur. In de hoofdstad werden leuzen geroepen als 'dood aan ayatollah Khamenei' en 'dood aan alle mullahs'. En dat terwijl kritiek op geestelijke leiders in Iran uit den boze is en kan ein digen met de doodstraf. In tegenstelling tot de op stand in 19 9 9 staan de stu denten dit keer niet alleen in hun eis om meer demo cratie. In een open brief, maandag, aan de hervor mingsgezinde krant'Yas- e-nou' eisten meer dan 250 Iraanse prominente intellectuelen en politici een einde aan de huidige theocratie. „Iedereen heeft het recht om kritiek te uiten op zijn of haar lei ders en als deze leiders niet voldoen, heeft men het recht ze af te zetten", luidde de verklaring. Een opmerkelijke steun in de rug, die voor veel studen ten onverwacht kwam. Tegen de demonstranten werd hard opgetreden. Volgens het Iraanse pers bureau Irna werden meer dan dertig mensen gear resteerd bij de universiteit van Teheran. Tientallen demonstranten raakten gewond. In het zuiden van Iran werd volgens oogge tuigen een student dood geslagen door de politie. Washington, dat Iran sa men met Noord-Korea hoog op de lijst heeft staan als 'schurkenstaten' is duidelijk ingenomen met de recente ontwikkelin gen. President Bush prees de Iraanse studenten en hij sprak schande van het buitensporige politieop treden. GPD Parijs pakt Moedjahidien op door Henk Glimmerveen PARIJS - De tv-beelden logen er niet om: zwaarbewapende agenten van de oproerpolitie en de contraspionagedienst, die met een indrukwekkend arse naal in een voorstad van Parijs woningen van de Iraanse oppo sitie binnendrongen. Maar liefst 1300 manschappen waren inge zet om ruim 150 leden van de Iraanse Volksmoedjahidien te arresteren. Minister Sarkozy van Binnen landse Zaken verdedigde de ac tie in het parlement met de ver klaring dat de Moedjahidien een criminele organisatie is die terroristische activiteiten voor bereidt en een terroristische or ganisatie financiert. „Ze was van plan Frankrijk tot haar uit valsbasis te maken, met name na afloop van de Amerikaanse interventie in Irak." De minister doelde op het feit dat de Volksmoedjahidien geen bases meer heeft in Irak die zij onder het bewind van Saddam Hoessein wél had. Vanuit Irak werden met instemming, en wellicht ook steun, van Saddam stelselmatig invallen gedaan in Iran met de bedoeling het be wind in Teheran te ondermij nen. De Amerikanen hebben de kampen van de Moedjahidien echter opgerold. Sarkozy voegde er aan toe dat de vestigingen van de Moedja hidien door Parijs worden be schouwd als 'organieke, logis tieke en operationele bases met een twijfelachtige financie ring'. Hij is daarmee rijkelijk laat, want de Moedjahidien opereert al ruim twintig jaar re delijk vrijpostig in Frankrijk, zonder dat de organisatie ooit maar een strobreed in de weg is gelegd. Zelfs niet nadat vorig jaar de Europese Commissie haar op een lijst van terroristi sche organisaties had gezet. De vraag die bij de verrassende overheidsactie gesteld dient te worden is: waarom uitgerekend nu? De woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buiten landse Zaken in Teheran, Hamid-Reza Asefi, roemde de Franse actie en betitelde haar als 'een positieve stap'. Hij zei te hopen dat de arrestan ten door Frankrijk 'net zo be handeld zullen worden als an dere gevaarlijke terroristen'. Maar hij voegde er aan toe dat Iran er al lang bij Frankrijk op aangedrongen heeft om de Volksmoedjahidien aan te pak ken. Al die tijd is er echter niets ge beurd. Tot gisteren. Uitgere kend op het moment dat het In ternationaal Atoomagentschap in Wenen alarm slaat over het Iraanse atoomprogramma en de Amerikaanse president Bush dreigende taal uit naar Teheran, slaat Frankrijk de politieke te genstanders van het bewind van Teheran in de boeien. Volgens het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is dat 'een toevallige samenloop van omstandigheden'. Het was het enige commentaar dat gisteren van de Quai d'Orsay was te ho ren. Maar politieke waarnemers in Parijs begonnen zich gister avond voorzichtig af te vragen of de wereld aan de vooravond staat van een tweede Frans- Amerikaanse confrontatie. GPD door Gert-Jan Broere PEKING - De ziekte Japapse encefalitis of hersenontsteking heeft in de Chinese provincie Guangdong aan een kind het le ven gekost. Bij nog eens drie kinderen is de ziekte vastge steld, bij twintig anderen wordt hersenontsteking vermoed. Japanse encefalitis duikt met enige regelmaat op in China. Het virus dat de ziekte veroor zaakt wordt verspreid door muggen. Maar hoewel de her senontsteking, die wat ziekte beeld betreft lijkt op griep, moeilijk te behandelen is, be staat er wel vaccinatie. Voor veel kinderen in de grote steden van China hoort een prik voor Japanse encefalitis bij het regu liere vaccinatieregime. De uitbraak van hersenontste king in Guangdong, nota bene een van de rijkste provincies in China, bewijst opnieuw het fail liet van de volksgezondheids zorg. De kinderen die nu zijn getroffen waren niet of niet vol ledig ingeënt tegen de ziekte. De ouders waren te arm om de vac cinaties te kunnen betalen of Advertentie waren slecht voorgelicht, waar door ze het nut van de inentin gen niet zagen. Bovendien is het geen toeval dat de ziekte opduikt op het overbe volkte platteland van Guangdong, dat negentig mil joen inwoners telt. Het vermoe den bestaat dat ook het corona virus dat de longziekte sars veroorzaakt hier zijn dodelijke reis over een aantal continenten begon. De muggen die Japanse encefalitis verspreiden troffen evenals het sars-virus een per fecte broedplaats aan. Door het subtropische klimaat, de over bevolking en de verwaarlozing van het milieu kunnen de mug gen zich snel vermenigvuldigen. Het ontbreken van adequate ge zondheidszorg doet de rest. Toch blijkt in Guangdong dat de autoriteiten wel hun les hebben geleerd van de sars-epidemie. Het eerste geval van hersenont steking deed zich voor op 7 juni en dook vervolgens op in elf dor pen in het noordoosten van de provincie. De overheid reageer de snel door dertigduizend kin deren die niet of niet voldoende waren ingeënt alsnog te vacci neren. GPD LIVERPOOL - Een complete trucklading met exemplaren van de nieuwe Harry Potter is in Engeland gestolen, enkele da gen voor het langverwachte kinderboek in de winkel ver schijnt. AFP/RTR Franse antiterreurpolitie maakt zich op voor een inval van het hoofdkwartier van de Nationale Raad van Verzet tegen Iran in Auvers-sur-Oise. foto Thomas Coex/AFP door Hans Geleijnse ROME - Een nieuw drama met illegale immigranten voor de kust van Sicilië. Vermoedelijk zijn meer dan zestig mensen in het weekeinde omgekomen toen het bootje, waarmee zij uit Noord-Afrika overstaken, zonk. Drie overlevenden van de ramp, die door vissers zijn ge red, meldden dit. De Italiaanse kustwacht heeft al elf lijken uit het kanaal van Sicilië gevist, zoekacties naar mogelijke over levenden zijn nog gaande. Tegen de achtergrond van deze tragedie kreeg een gisteren in alle hevigheid ontvlamde dis cussie over illegale immigratie een heel navrant karakter. Poli tici van alle partijen vielen over de luidruchtige minister en lei der van de rechtse regeringspar tij Liga Noord, Bossi, heen. „Hij praat als een holbewoner", zei de voorman van de christelijke splinterpartij UDC over een maandag in de Corriere della Sera afgedrukt interview met Bossi. Deze suggereerde daarin dat de Italiaanse marine kanon schoten moest afvuren op boten met illegale vluchtelingen. „Al leen op die manier zijn ze af te stoppen", meende Bossi. De UDC-boosheid was des te groter omdat Bossi aanvanke lijk ook het aftreden van de christendemocratische minister Pisanu van Binnenlandse Za ken had geëist. Volgens Bossi moest Pisanu de verantwoordelijkheid nemen voor een plotselinge golf van bij de eilanden Lampedusa en Sici lië aangekomen schepen met 'clandestini' aan boord. In to taal waren het er de afgelopen vijf dagen rond de duizend. Gis teren ontdekte de kustwacht bij Lampedusa opnieuw een boot met 137 mensen aan boord. Pisanu kon echter met statistie ken in de hand aantonen dat de afgelopen zes maanden zo'n 45 procent minder 'clandestini' waren aangeland dan in het jaar daarvoor. Ook het Vaticaan was boos, omdat Bossi katholieke hulporganisaties had beschul digd klinkende munt te slaan uit de opvang van illegalen. Pisanu zei ook dat met Libië druk wordt onderhandeld over een verdrag ter voorkoming van illegale mensenhandel. Volgens hem is Libië steeds meer een doorvoerhaven voor 'clandesti ni' geworden. Zo'n anderhalf miljoen mensen uit Afrika en Azië zouden smokkelroutes via Libië willen gebruiken om naar Europa te komen. Bossi heeft intussen zijn uitla tingen ontkend, maar de Corrie re della Sera blijft erbij dat de minister - mede-opsteller van strenge anti-immigratiewetge ving - de kanonnen wilde laten bulderen. Bossi's ontkenning van onze redactie buitenland ACCRA - De Liberiaanse rege ring, rebellen en West-Afri kaanse bemiddelaars in de Gha- nese hoofdstad Accra hebben gisteren een bestandsakkoord getekend, waarin is vastgelegd dat de Liberiaanse president Charles Taylor binnen dertig dagen aftreedt. Dat heeft de Liberiaanse minis ter van Defensie Chea gisteren gezegd. Nu het akkoord over een staakt- het-vuren rond is, wordt er bin nen dertig dagen een overgangs regering gevormd met vertegen woordigers van de rebellen en alle politieke partijen. Ook stu ren West-Afrikaanse landen een delegatie van vijftig waarne mers die moet toezien op een correcte uitvoering van het ak koord. De delegatie wordt ge volgd door een West-Afrikaanse vredesmacht van tweeduizend militairen. De Verenigde Staten lieten al weten zo'n stabilisatie macht te willen steunen. In de straten van de Liberiaanse hoofdstad Monrovia vierden in woners het vredesakkoord, al is het niet zeker of zij weet hebben van de voorwaarde dat Taylor moet aftreden. Veel Liberianen vrezen een bloedige machts strijd en chaos als Taylor de macht uit handen geeft. Er heerste twijfel over de inten ties van Taylor, maar minister Chea verzekerde dat de presi dent volledig achter het akkoord staat. In het verleden tekende de oud-krijgsheer wel vaker overeenkomsten met re bellen, om ze vervolgens telkens te overtreden en opnieuw met vechten te beginnen. Ditmaal kondigde Taylor voor de ge sprekken zelf aan te vertrekken, als dat nodig was om het vredes proces te doen slagen. AP kwam overigens pas nadat hij door premier Berlusconi was opgebeld. Berlusconi praat vandaag met vice-premier Fini, leider van de tweede grote rege ringspartij Alleanza Nazionale, over het ook internationaal aandacht trekkende optreden van Bossi. Berlusconi en Fini zouden de herhaalde dreigementen van Bossi met zijn partij uit de rege ring te stappen meer dan zat zijn. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5