Geen hoge drempels maar wel kwaliteit op Straatfestival De schoonheid van de herinnering Vernieuwing van het vmbo 14 Laatste kans hardleerse hennepteler kunst lezers schrijven Muzikanten treden op in café Groen Licht Diertransport Horeca VII Kamerleden CDA bezoeken Z-Vlaanderen Goese Lyceum woensdag 18 juni 2003 Locaties Vuur Camping door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoner van Vlissingen had zich amper een maand na zijn veroordeling voor hennepteelt opnieuw schuldig gemaakt aan het kweken van wietplanten. Voor officier van justitie A. Fli- kweert was gisteren in Middel burg de maat vol. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf„Het telen van hennep is lucratief. U heeft bewust het risico genomen om weer tegen de lamp te lo pen." Politierechter A. Janssens-van Kampen kon zich de eis van de officier wel voorstellen, maar ze wilde de man nog niet naar de gevangenis sturen. De verdach te kreeg 180 uur werkstraf op gelegd. „Het heeft u er niet van weerhouden om een tweede hennep kweek te beginnen", meende ze. De politie stuitte 14 januari dit jaar in Vlissingen op hennep kwekerijen in twee caravans, nadat er van Delta Nutsbedrij ven melding was gemaakt van stroomstoringen op het woon wagencentrum. Op verschillen de percelen bleek er illegaal stroom te zijn afgetapt. In de twee caravans werden 220 hen nepplanten aangetroffen. Het motief van de verdachte was duidelijk: snel en gemakkelijk geld verdienen. De Vlissinger kampt met een forse schulden last en is er veel aan gelegen om zijn schulden af te betalen. Hij erkende dat het de bedoeling was om de softdrugs door te ver kopen aan koffieshops, maar zover kwam het niet. Delta Nuts had becijferd dat er voor 9000 euro aan stroom was gestolen. Raadsman A. Bals pleitte voor niet-ontvankelijkheid van het Openbaar Ministerie, omdat de reden voor het doen van de inval niet duidelijk was geweest. „Het is niet op de juiste manier gebeurd." De politierechter vond echter niet dat er iets onre gelmatigs was gebeurd. ,,U ris keert veel. Het is wrang dat u na een maand zich opnieuw laat verleiden tot het kweken van hennep." De Vlissinger werd voor de laatste keer de kans ge boden om een werkstraf te doen. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Hij wil in Vlis singen een gevoel van opwin ding teweeg brengen. „Als het Straatfestival plaatsvindt moet een sfeer ontstaan alsof het cir cus de stad inkomt. De sensatie dat er van alles gebeurt. Het mooiste is als mensen ervoor, tijdens en erna over het festival praten. Die sfeer moeten we zien te creëren." Frank van Iersel (46) is sinds de cember festivalcoördinator bij Uit in Vlissingen. Hij organi seerde dit jaar zijn eerste Bevrij dingsfestival en begin juli is hij toe aan zijn eerste Straatfesti val. „Ik heb natuurlijk nauw sa mengewerkt met mijn voorgan ger Klaas Overdam. Hij kent de stad beter, weet het best op wel ke plaats je welke groep kunt neerzetten. We hebben hetzelf de idee over de toekomst. Hoe we de stad Vlissingen als een po dium kunnen laten fungeren voor theater en muziek, maar ook literatuur en beeldende kunst." Van Iersel heeft ruim twintig jaar als culturele ondernemer in Tilburg gewerkt. Hij is mede oprichter van de poppodia Noorderlicht en 013. De over stap van die laatste, uiterst suc cesvolle, instelling naar het VLISSINGEN - De Amerikaan se mondharmonicavirtuoos Hook Herrera treedt vanavond op in café Groen Licht in Vlis singen. Hij wordt begeleid door de vijfmans bluesband The In ternational Playboys. Daarvan maakt Paul Orta deel uit, eveneens een begaafde be speler van de mondharmonica. Er mag dus een flink duel tussen beide muzikanten worden ver wacht. Bij Zeeuwse bluesliefhebbers is Herrera geen onbekende. Vorig jaar trad hij op tijdens het Bluesfestival Kwadendamme. Hij had het op het podium zo naar zijn zin, dat hij maar bleef doorgaan. Aanvang vanavond: 21.30 uur. bescheiden Straatfestival Vlis singen is niet zo vreemd als het op het eerste gezicht misschien lijkt, betoogt hij. „Ik heb altijd gezegd dat je met popmuziek oud kunt worden. Dat geloof ik nog steeds, maar toch ging ik me de laatste jaren steeds vaker af vragen of ik niet aan iets anders toe was. Ten eerste verjongt 013 en dan vind ik dat je plaats moet maken. Natuurlijk moest ik af stand nemen van iets waarbij ik heel erg betrokken was, maar ik wilde voorkomen dat ik een plaat zou worden met een kras erin." „Daarbij komt dat ik back to ba sic wilde. Ik was onderdeel van een groot apparaat van vijftig mensen. Ik kwam te weinig toe aan de inhoudelijke kant van het vak. Het liefst sta ik toch op of dichtbij het podium. Net toen ik besloot te gaan kijken wat er mogelijk was, fietste de adver tentie van Vlissingen voorbij. De functie die ik nu heb, bundelt mijn ervaring van al die jaren. Dagelijks merk ik dat in de uit voering. Ik heb de kennis, de er varing, de contacten, maar aan sommige dingen was ik al jaren niet meer toegekomen. Het is een feest daar nu weer mee bezig te zijn. Daarom is dit absoluut een stap vooruit." De contouren van het Straatfes tival dat Van Iersel voor ogen heef tzij n al zichtbaar in de pro grammering van de komende editie. In voorgaande jaren lag het accent nogal op de straat theaterdag en de avondlijke muziekprogrammering op het Bellamypark. Nog steeds is de zaterdag de belangrijkste dag, maar vanaf de dinsdag daaraan voorafgaand staan ook op verschillende locaties theater activiteiten gepland. Het grote muziekpodium op het Bellamy park maakt plaats voor een tent. Dat scheelt in de kosten, waar- Festivalcoördinator bij Uit in Vlissingen, Frank van Iersel, hoopt dat tijdens het Straatfestival een sfeer ontstaat alsof het circus in de stad komt. foto Ruben Oreel door extra geld naar de pro grammering vloeit, en voor komt dat het programma bij slecht weer letterlijk in het wa ter valt. Van 1 tot en met 4 juli speelt the atergroep Vis a Vis de show Pic nic, de enige betaalde voorstel ling in het programma. „Het moet blijven bij één keer beta len", vindt Van Iersel. „We pro grammeren ook experimenteel theater, maar we willen wel zo dicht mogelijk bij de mensen komen. Dus het meeste gratis en zeker niet elitair. Geen hoge drempels mdar wel kwaliteit. Ik wil in de toekomst ook steeds meer kleine dingen in het pro gramma hebben. Iets waarvoor mensen echt op pad gaan, of waar ze bij verrassing op stui ten. Nu hebben we bijvoorbeeld Tom America in de Jacobskerk. Dat is muziek met allerlei dia lecten. Ik hoop echt dat de men sen daar naar toe gaan, want het is zo bijzonder." Dit najaar hoopt Van Iersel het beleidsplan klaar te hebben waarin de toekomst van het Straatfestival staat beschreven. Precies op tijd dus om mee te dingen naar landelijk cultuur- geld. Met het Zeeland Nazomer Festival, Film by the Sea en Nieuwe Muziek wordt het Straatfestival Vlissingen door provinciale politici in staat ge acht die overstap te maken. „Misschien is dat te hoog gegre pen", oordeelt Van Iersel. „Dat wil niet zeggen dat we het niet proberen. Eerlijk gezegd denk ik dat we op een meer beschei den manier daar naar toe moe ten. Om te beginnen gaan we meer samenwerking zoeken met andere zomerfestivals in Neder land en Vlaanderen. We willen een cultureel café beginnen om over de inhoud van het Straat festival te praten en in de winter willen we voorstellingen bren gen in een gebouw. Verder denken we aan een kindervoor stelling die we zelf gaan produ ceren. Daarvoor kunnen we in eerste instantie een beroep doen op andere fondsen. Ik ga liever naar Den Haag met een lijstje van dingen die we hebben ge realiseerd dan met alleen een plan op papier. Dat bedoel ik met een bescheiden manier. Niet te veel poeha. Dat past bij Vlis singen." Het Straatfestival Vlissingen duurt van 1 tot en met 6 juli. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versch nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietin beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat d redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worde niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Der dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over a weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Meer rust voor dier op trans port, kunnen we lezen in de PZC van 12 juni. Als je het leest dan denk je: 'gelukkig eindelijk wat verbetering voor die arme stum pers'. Wederom is het weer niet wat het lijkt. Het gaat slechts om een zeer kleine 'verbetering' (voor zover dit mogelijk is op de gruwelijke en onnodige dier- transporten) Ze mogen nu na 9 uur nog 11 uur (in de wagen) rusten voor ze eventueel nog eens 9 uur mogen reizen. Enig idee hoe lang 9 uur opgepropt in een auto staan in de hitte of kou, afhankelijk van het jaargetijde, is? Dan nog eens 11 uur in de wa gen stilstaan, want nu komt het: ze geven het zelf toe: 'De meeste ongelukken gebeuren met het in- en uitladen', en dat is niet omdat het allemaal zo zachtzin nig gaat. Enig idee hoeveel die ren er iedere keer op de trans porten sterven en wat ze zo makkelijk 'uitval' genoemd wordt? Ook de varkens die naar Italië versleept moeten worden omdat ze anders geen label 'Par maham' mogen krijgen. Wat een consumentenbedrog! Als het dan toch moet zijn, laat ze die hammen hier dan maar roken, dat zal dan toch net zo goed smaken denk ik. Diepvries is te genwoordig een uitstekend al ternatief en tegelijkertijd af schaffen die dieronvriendelijke subsidies! Een grof schandaal dat met ons belastinggeld zo veel dierenkwelling gestimu leerd wordt. Beste remedie is het dichtst bij herkomst slachten van de dieren, dan hoeven ze alle andere ellende niet meer mee te maken. J.W.H. Haak St. Jacobsstraat 18 Vlissingen We zitten nu wel zo te mopperen op de horeca. Waar we uiteinde lijk niet van in leven moeten blijven maar hun aan een be staan helpen. Maar laten we eens met zijn allen om ons heen kijken naar de andere onderne mers. Alleen al bij de super- markten rijzen de prijzen depan uit. Sla, komkommer, radijs zijn in de zomer echt zo duur nieten dan zijn er nog zoveel artikelen waar je meestal geen acht op slaat. Iedere keer verbaast het me weer dat het gewoon door gaat. Maar we kopen het ge woon, ook omdat we wat moe ten En daar in Den Haag lachen ze zich te barsten. Maar daarzal toch wat aan gedaan moeten worden. Zeker dat we nu weten dat we niet zachtjes maar hard getild worden. A. van de Schalk NoordwegS! Middelburg TERNEUZEN - Een vier Ka merleden sterke CDA-delegatie brengt vrijdag een uitgebreid werkbezoek aan Zeeuws- Vlaanderen. Praktisch alle Zeeuws-Vlaamse onderwerpen waarbij de lande lijke politiek betrokken is, ko men aan de orde: het omstreden slibdepot in de Terneuzense Koegorspolder, de toekomstvi sie op de West-Zeeuws-Vlaam- se kust, waterstaatkundige pro blemen, zoals de aanpak van de wateroverlast in België en de versterking van de West- Zeeuws-Vlaamse zeewering, en de ontwikkeling van kleine dorpskernen. De delegatie bestaat uit de verkeersspecialisten H. Bruis en S. van Haersma Buma, landbouw- en milieuspecialist G. Koopmans en M. van Loon- Koomen die als Zeeuws-Vlaam se een thuiswedstrijd speelt. Op het programma staan inlei dingen door kenners van de re gio en een rondrit per bus, die ondermeer door de Koegorspol der zal leiden. Beeldend kunstenaar Aris de Bakker bekijkt samen met Peter Sijnke zijn smeltend ijsobject. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow RENESSE - Het is kunst die langzaam vervaagt. Het is de schoonheid van het vluchtige en het ongrijpbare van water. Het is verdwijnkunst. Het biedt ruimte aan de schoonheid van de herinnering. Er zijn veel be schrijvingen denkbaar voor het werk van beeldend kunstenaar Aris de Bakker, wiens expositie tot en met zondag 13 juli te zien is in de tentoonstellingsruimte van Plus Min aan de Rampweg in Renesse. De kunstenaar afficheert zich zelf het liefste als Aris. Acht zouttekeningen van zijn hand sieren de wanden van het plus gebouw. Op één van de wanden wordt de video-opname van het smeltproces van zijn ijsobject vertoond. Treffender voorbeeld van vergankelijkheid en het vluchtige van water is nauwe lijks denkbaar. Aris maakte voor de opening van deze expo sitie een torenachtige ijsvorm van anderhalve meter hoog op een basis van 80 bij 80 centime ter, met een top van 20 bij 20 centimeter. De holle ijsvorm staat buiten op een sokkel van vijftig centimeter. Het smelt proces is op die manier fraai te volgen. Warme zomerzon werkt in op het ijsobject dat zich weer baar lijkt op te stellen, geen sim pele prooi voor de krachtige stralen die de koele klomp door boren. Het smeltwater bevoch tigt het stenen plateau. „Alles stroomt", stelt Peter Sijnke van het Zeeuws Archief vast. Daarmee legt hij tijdens de officiële opening een relatie tus sen Aris en de Griekse wijsgeer Heraclitus. Volgens Heraclitus maakt elk wordingsproces dat alles aan beweging en verande ring onderhevig is. Vuur was voor deze Griekse filosoof het symbool van het stromen, ofte wel van het veranderen der din gen. Ook Aris maakt gebruik van vuur ter versnelling van het smeltproces van zijn ijsobject. Lang heeft de zon zijn werk ge daan, dan ontsteekt de kunste naar 's avonds rond half negen de gasvlam onder zijn ijssculp- tuur. Hij boort twee gaten in het beeld om de zuurstof toe te laten en het smelten te versnellen. Uiteindelijk gaat er ruim 24 uur overheen voordat het ijsobject volledig herinnering is, maar die in gestolde vorm is vastge legd op video. Dat is wat rest voor de bezoekers die de komen de weken Plus Min aandoen. Daarnaast zijn er de zoutteke ningen. Aris maakte zeefdruk ken en etsen op ijzerplaat van foto's van getroffen dorpen als Nieuwerkerk, Dreischor, Elle- meet, Burghsluis en Eikerzee als gevolg van de watersnoodramp in 1953. De zoutlijnen daarop zijn analoog aan de structuren van formele tuinaanleg en ver wijzen tevens naar het veran derde aanzien van deze streek door de herverkaveling na de ramp. Het zout zal zich afhan kelijk van de vochtigheidsgraad de komende weken in meer of minder mate invreten op de ijzerplaten, zodat ook deze af beeldingen aan verandering on derhevig zijn en langzaam zul len verdwijnen. „Hoe snel of langzaam dat gebeurt, is voor mijzelf ook een verrassing zegt Aris. Met het visualiseren van zoutinwerking brengt taj nog een extra laag aan in zij" werk. Al moet hij erkennen dat dit onbewust is gebeurd. „Ik nu pas vernomen dat veel oude woningen hier nog steeds las hebben van zoutinwerking doordat het huis tijdens de ramp gedeeltelijk onder water heel gestaan." Peter Sijnke maakte tijdens de opening van de gelegenheid ge bruik zijn waardering te uiten voor de unieke werkwijze va Plus Min. Het lijkt hem onbe staanbaar dat de gemeente zo iets unieks zou gaan opoflere aan zoiets banaals als een cam ping" Aris is De thema-expositie van An tot en met 13 juli te zien opz' terdag en zondag van 12-00 17.00 uur. Scholieren treden tijdens de kunst- en cultuurdagen aan tairobics in de gymnastiekzaal van het Goese Lyceum. De school voor beroepsonderwijs verrijkt het vmbo niet alleen met sport, de leerlingen zijn er ook intensief in de weer met kunst en cultuur. Straks herbergt de school daarvoor zelfs een mini-theater. foto Willem Mieras daarvoor mogen ze enkele minder be langrijk geachte vakken laten vallen. Wat die vernieuwing betreft behoort het Goese Lyceum tot de landelijke top tien. Het Goese Lyceum voor beroepsonder wijs timmerde ook al aan de weg met kunst- en cultuurprojecten. Ter ver sterking van het onderwijsklimaat worden lessen niet alleen verrijkt met sport, maar ook met workshops thea ter, dans, beeldende kunst of literatuur. In 2004 wil men zelfs beginnen met een speciale vmbo-opleiding theater en techniek. Het Goese Lyceum zette ook al een zo genoemd leerwerkhuis in de steigers. Jonge vmbo'ers, die leerwegondersteu ning nodig hebben, kunnen daar onder begeleiding van een klein docenten team zelfstandig werken. Dan is er ook nog het probleemgestuurd onderwijs. Een misleidende naam. Want van pro blemen is geen sprake: scholieren leren door opdrachten van bedrijven of in stellingen uit te voeren. Dit schooljaar werd daar al voorzichtig mee begon nen. Komend schooljaar gaat men er vol mee aan de slag. Niet alleen het Goese Lyceum, ook an dere vmbo-scholen zijn rigoureus aan het vernieuwen. Iedere school beslist zelf wat voorrang heeft. Zo nam de zus terschool van het Goese Lyceum, het Pieter Zeeman College in Zierikzee, het initiatief de centrale landelijke exa mens deels af te schaffen. Leerlingen kunnen vroegtijdig in een vak examen doen, en op een ROC aan een vervolgop leiding beginnen, terwijl voor de overi ge vakken gewoon op vmbo-niveau wordt doorgeleerd. De vernieuwingen zijn er op gericht de vmbo'ers, met al hun sterke en zwakke kanten, optimale mogelijkheden te bieden om naar een baan of een be roepsopleiding door te stromen. De ontwikkelingen gaan zo snel dat het grote publiek er nog nauwelijks weet van heeft. In de volksmond heet het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs (voorheen Groot Stelle) nog steeds 'die ambachtschool', waarop alleen maar jongens en allochtonen zitten. Er zou veel worden gevochten, en rottigheid worden uitgehaald. Dat beeld klopt volstrekt niet meer met de werkelijkheid. De schoolbevolking bestaat voor veertig procent uit meis jes. En de onderwijsinspectie liet zich laatst bijzonder lovend uit over het res pect dat docenten en leerlingen er voor elkaar hebben. Blijkens recente onder- zoekjes zijn ouders en leerlingen opval lend tevreden, en ook uit het bedrijfsle ven komen positieve geluiden over de school. Komend schooljaar zal die lof mogelijk even verstommen. Dan wordt de school rigoureus verbouwd. Het gebouw is veertig jaar oud. De vernieuwingen ei sen een compleet andere inrichting. Zo'n verbouwing brengt natuurlijk overlast en ongemak met zich mee, zo wel voor docenten als leerlingen. Het betekent een jaartje op de tanden bij ten. Daarna herbergt het Goese Ly ceum voor beroepsonderwijs niet al leen optimale faciliteiten voor de nieu we vormen van onderwijs, maar zelfs een mini theater. Directeur Leo de Kraker van het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs kan er wel inkomen dat men de vmbo'ers heeft willen sparen. Maar aan de andere kant, stelt hij, voelen veel leerlingen zich nu niet serieus genomen. De Kra ker heeft recht van spreken. Zijn school is volop aan het vernieuwen. Allereerst: scholieren die niet in staat worden ge acht meteen een volledig vmbo-diplo- ma te behalen, kunnen straks toch met goede papieren doorstromen naar het middelbaar beroepsonderwijs. Daar zijn zogenoemde leerwerktrajecten voor in het leven geroepen. Vmbo'ers die liever met hun handen dan met hun hoofd werken, krijgen straks volop de kans om onder school tijd werkervaring en vakkennis op te doen. Ze werken het grootste deel van hun schooltijd bij een bedrijf. In ruil door Henk Postma Het leek wel bedrog. Zo gemakkelijk waren dit jaar de examens in het voorbereidend middelbaar beroepson derwijs (vmbo). In de basisberoepsge richte leerweg waren de meeste opga ven zo onbenullig dat een tienjarige er nog een voldoende mee kon halen. Veel leerlingen hadden het gevoel voor niets te hebben geleerd. Het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs is één van de ve le scholen die daarover verontwaar digd bij de inspectie aan de bel gaat trekken. Toch is er ook begrip. Het vmbo is op alle fronten aan het ver nieuwen. Dit jaar golden voor het eerst sterk gewijzigde examennormen. On voldoendes telden bovendien extra zwaar mee. Dat is nog maar een fractie van de veranderingen die momenteel in het vmbo (vroeger vbo en mavo) worden doorgevoerd. Er is zoveel overhoop gehaald, dat zwakkere leerlingen ge makkelijk de dupe worden. Veilig heidshalve is van de examens een la chertje gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42