PZC Hulst moet toerist in de watten leggen Werk aan de winkel om stad op te peppen Buurt noemt bouw huizen aan Hulster Tivoliweg geritsel 13 Expositie over glorie en verval van boerderijen Speeltuin doet beroep op politiek Meer water uit de Biesbos Gangmaker project Vitaal Sas nodig Geen geld voor Curamus Kunst op jarige school Moerschans Verdachten blijven thuis Wandelaars op pad in Koewacht Zwemvierdaagse Mardienco woensdag 18 juni 2003 Geërgerd Geluidscirkel pzc Sas rekent op hulp Lonink rfnnrConny van Gremberghe SAS VAN GENT - De Onderne mersvereniging Sas '70 en leden vanhet stichtingsbestuur Vitaal Sas vinden dat de nieuwe bur gemeester van Terneuzen, Jan Lonink, na zijn installatie het project Vitaal Sas moet gaan trekken. Volgens de onderne mers is de oud-burgemeester van Sas van Gent schatplichtig aan zijn voormalige gemeente. ,Hij heelt hier enkele jaren ge leden met zijn factory-outlet- plannen heel wat losgemaakt. Dat centrum is er niet gekomen, maar daarvoor in de plaats is vorig jaar het hele revitalise ringsproject Vitaal Sas opgezet. Lonink heeft zijn project niet afgemaakt. Voor hem ligt er nu een kans om dat wel te doen met een ander plan dat voor de ver dere ontwikkeling van dit plaatsje van enorm belang is", zegt ondernemersvoorvrouwe J, Berkhout. Ook M. Torbijn, voorzitter van Sas '70 en be stuurslid van Vitaal Sas, vindt dat de oud-burgemeester in zijn nieuwe functie een sleutelrol moet spelen in het revitalise- rmgsproject. „Lonink kan er- voorzorgen dat Sas de aandacht krijgt die het verdient", meent hij. Ondernemend Sas is van plan omLoninkop 1 juli, na zijn offi ciële installatie, nadrukkelijk te vragen als gangmaker van het project op te treden. Ook al, om dat deze zomer de stichting die hetproject op de rails moet hou den mogelijk wordt opgeheven. Vorige week kondigde wijkwet houder C. van Schaik namelijk aan van de stichtingsvorm af te «rillen. Hij ziet meer in het in stellen van een projectgroep, waarin gemeente, ondernemers en instellingen participeren. Volgens Torbijn is het op zich niet zo belangrijk of het project aangestuurd wordt door een stichtingsbestuur of een breed samengestelde projectgroep. Belangrijk is dat zaken worden opgepakt, dat het project vitaal blijft en er deelprojecten wor den uitgevoerd", stelt hij. De ondernemersvoorman heeft zich de voorbije maanden geër gerd aan berichten in de media als zou het project om de kern Sas nieuw leven in te blazen een stille dood zijn gestorven. „Daar klopt niets van. Door de herindeling heeft het nieuwe bestuur van Terneuzen priori teiten moeten stellen. Dan is het logisch dat bepaalde zaken even moeten wachten. De website van Vitaal Sas is inderdaad en kele maanden niet bijgewerkt en er zijn al maanden geen nieuwsbrieven verschenen, maar het bestuur is wel met pro jectonderdelen bezig geweest. Ook is er twee maal met het stichtingsbestuur Vitaal Sas vergaderd", aldus Torbijn. Tij dens die bij eenkomsten is be sloten om de website Vitaal Sas weer te activeren. Ook is op die vergaderingen duidelijk gewor den dat er schot zit in het plan om in Sas van Gent - tussen Oost- en Westkade - een muse umhaven aan te leggen, waarin oude schuiten een plaatsje krij gen. Verder is de Heemkundige Kring geïnteresseerd in het ge bruik van het oude stadhuis van Sas van Gent. De gedachte is om er een toeristisch-cultureel huis van te maken met daarin de lo kale VW, expositie- en verga derruimten. Voor de kring zou het gebouw als thuishaven fun geren. Ook wordt er door de ambtelij ke diensten van Terneuzen gedok terd aan een plan voor een brede school aan de Canadalaan. Bij die school komt mogelijk een woonzorgcomplex voor oude ren en daarnaast denken de plannenmakers aan ruimten voor andere activiteiten. door René van Stee SINT ANNA TER MUIDEN - In het streeklandbouwmuseum in Sint Anna ter Muiden zijn tot en met 20 september de exposities Getekend Verleden. Oude Boer derijen in West Zeeuws-Vlaan- deren en Stiekeme Slopers te bezoeken. Kern van de tentoonstelling 'Getekend Verleden' vormen de 24 aquarellen van oude boerde rijen van J. Risseeuw (1918- 2002) uit Cadzand. Hij was ja renlang architect, boer en cam pinghouder. In zijn vrij e tij d was hij onder meer bestuurslid van de lokale heemkundige kring. Risseeuw was zich als een van de eersten in de streek bewust van het belang van het behoud van oude boerderijen. In de laatste jaren van zijn leven heeft hij ge tracht de fraaiste boerderijen van West-Zeeuws-Vlaanderen te schilderen. Een fors aantal van deze panden is in de jaren negentig verdwenen. De exposi tie is aangevuld met oude foto's, teksten en tekeningen. 'Stiekeme Slopers' gaat over een andere kant van het verval van boerderijen. In deze exposi tie staat de invloed van schim mels, insecten en knaagdieren op het agrarisch erfgoed cen traal. De plaag varieert vanhet stille gevreet van de kleermot tot het knagende gevaar van muizen en ratten. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Speeltuin Oranjekwartier in Terneuzen grijpt zaterdag de landelijke speeltuindag aan om de aan dacht van de Terneuzense poli tiek te vragen voor haar financi ële problemen. De voormalige gemeente Ter neuzen raakte er vorig jaar van overtuigd dat Oranjekwartier meteen jaarlijkse subsidie van duizend euro het hoofd niet bo venwater kan houden. Sinds de herindeling zitten er echter heel wat nieuwe mensen in de ge meenteraad. Reden voor de Stichting Speeltuin Oranje- kwartier om het gemeentebe stuur opnieuw uit te nodigen voor de speeltuindag. De wet houders R Hamelink en J. van Schaik hebben al laten weten te komen. Oranjekwartier, de grootse speelvoorziening in haar soort in de regio, kampt al lang met problemen. Sinds 1997 's de speeltuin verliesgevend. Met behulp van de opgebouwde reserves kon worden overleefd, maar volgens het bestuur kan dat niet voortduren. Dit jaar was het kantje boord of de speeltuin open zou kunnen gaan, omdat er niet genoeg geld was om de vaste kosten te dek ken. Jaarlijks wordt de speeltuin aan een veiligheidskeuring onder worpen en op dit moment vol doet het speeltuig. „Het steeds maar oplappen van speeltuigen kent echter zijn grenzen", aldus het bestuur. Zaterdag zijn er in de speeltuin tussen een en vijf uur spelletjes voor kinderen, waarmee prijzen te winnen zijn. Deelname kost een euro. Er is ook een rommel markt. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Nutsbedrijf Delta is in het Oost-Zeeuws-Vlaamse polderlandschap bezig met de aanleg van een extra watertransportlei ding tussen de Biesbos en de Braakman. De verdubbeling van de transportleiding is no dig om de aanvoercapaciteit van water uit de Biesbos te vergroten. „Het waterverbruik in Zeeuws-Vlaanderen is de laatste jaren behoor lijk toegenomen", zegt L. Gijzel, districtsma nager zuid van Delta. Dit heeft niet alleen te maken met een stij ging van het drinkwaterver bruik, maar ook met de toegenomen vraag van water door de industrie. Een andere reden is het verdwijnen van de waterfabriek bij Dow." Grote delen van deze extra leiding, die parallel loopt aan de bestaande transportleiding, wer den eerder al ingegraven. Op dit moment wordt gewerkt aan een leiding tussen Magrette en Terhole en een leiding in de buurt van Zaamslag. Over nog negen kilometer moet een negentig centimeter dikke pijp worden gelegd. Gijzel verwacht dat de werkzaamheden half juli afgerond zijn. „Als het weer tenminste goed blijft." Met de verdubbeling heeft Delta voorlopig ruim voldoende aanvoercapaciteit. Gijzel: „We voorzagen problemen met de watervoor ziening. Dan is het zaak om je capaciteit aan te passen. We kunnen nu tenminste weer jaren vooruit." Delta graaft in Oost-Zeeuws-Vlaanderen een extra watertransportleiding in. foto Wim Kooyman REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115)645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Efits Bakker (sport) Raudeloo 16 Postbus 62 4560 ab hulst Tel: (0114) 372776 Pax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 aa vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 mail: redactie@pzc.nl internet www-pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Frank van Cooten HULST - Hulst moet worden verkocht in Brabant, overig Zeeland, Vlaanderen, Wallonië en Noord-Frankrijk. De Rey- naertstad heeft voldoende po tentie, maar de mogelijkheden moeten beter worden benut om meer bezoekers te krijgen. De Stichting Bezoekersmana gement Hulst gaat daarom een plan maken waarin staat hoe dat moet gebeuren. Dit plan wordt gemaakt door Monique de Bruijn, de kersverse bezoe kersmanager van Hulst. „Hulst heeft voldoende potentie om de bezoekers te verwennen. De kwaliteit moet omhoog om dat uit te buiten. Zo moeten de his torische binnenstad, het platte land en de mogelijkheden van de Westerschelde optimaal wor den benut." De bezoekersmanager moet een duizendpoot worden die een brug slaat tussen ondernemers en gemeente, die initiatieven van ondernemers onder de aan dacht brengt van de gemeente en die ondernemers moet over tuigen van gemeentelijke plan nen. De Bruijn, onderneemster en lid van ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad, is gekozen uit twintig sollicitanten. Onder hen ook een aantal Brabanders en Belgen. De Bruijn is door de stichting tot bezoekersmanager benoemd vanwege haar erva ring en enorme gedrevenheid. De stichting meent dat ze ver frissend genoeg is om nieuwe activiteiten op poten te zetten en sturing te geven aan een bete re samenwerking tussen onder meer ondernemers, verenigin gen, stichtingen en gemeente. „In het verleden heeft zij bewe zen een actief en opbouwend be stuurslid tezijnvan verschillen de besturen en werkgroepen", zegt voorzitter Jan van Puyvel de van de stichting. „Zij weet wat organiseren is, ze kent Hulst en staat open voor vernieuwing. Wij hebben als bestuur het vol ste vertrouwen in haar capaci teiten." Ook wethouder P. Weemaes (re creatie en toerisme) is blij met de benoeming van Monique de Bruijn tot bezoekersmanager. „Zij had van alle sollicitanten de beste papieren in huis. Zij heeft praktisch alle nieuwe ac tiviteiten opgezet. Een goed voorbeeld is de kerstmarkt." De Bruijn heeft er zin in. „Mijn hart ligt in Hulst. Er zijn ideeën genoeg, maar mijn taak is deze plannen samen te voegen en ver der te ontwikkelen. Zo moeten we een formule bedenken om de bezoeker langer in de gemeente te houden. Nu gaan ze vaak weg als de winkels sluiten. Maar dan moet je wel meer mogelijkheden aanboren. De basiliek en de wallen zijn bijvoorbeeld veel beter uit te buiten. Van Puyvelde vindt het belang rijk dat alle instanties achter de bezoekersmanager gaan staan. De Bruijn heeft daar goede hoop op. „Iedereen wil toch dat Hulst floreert?" De stichting benadrukt dat de bezoekersmanager zich niet al leen inzet voor de stad Hulst. „We hebben haar functie be wust geen centrummanager ge noemd, zoals in Terneuzen. De bezoekersmanager is voor de hele gemeente Hulst." De be zoekersmanager begint deze zo mer en gaat op termijn opereren vanuit het 's Landshuis in de Steenstraat. Voorzitter Jan van Puyvelde van de Stichting Bezoekersmanagement en bezoekersmanager Monique Steenstraat. de Bruijn willen de mogelijkheden van Hulst beter uitbaten. foto Wim Kooyman door Frank van Cooten daan om Hulst nog aantrekkelijker te ma- Vlaanderen kunnen de verkeerslichte HULST - Voordat Hulst nieuwe markten gaat aanboren om meer bezoekers te krij gen, is nog veel werk aan de winkel. Zo moet snel invulling worden gegeven aan de broodnodige reconstructie van de Bierkaai straat en moet het project Onder de toren achter de basiliek snel worden uitgevoerd. Ook het project Kloosterzande aan Zee is een belangrijk middel om toeristen te lok ken. Dat vindt de Stichting Bezoekersma nagement Hulst. „Ik maakte onlangs een wandeling in de binnenstad. Ik kwam di verse verkrotte panden en vuil op de stoep tegen. Daar moet snel iets aan worden ge daan om Hulst nog aantrekkelijker te ma ken", zegt J. van Puyvelde, de nieuwe voor zitter van de stichting. De deze week benoemde bezoekersmanager M. de Bruijn wacht echter niet totdat deze plannen klaar zijn. „Ik ben niet van plan vijf jaar te wachten. Ik ga aan de slag om Hulst nog aantrekkelijker te maken. De stichting heeft al wat ideeën die volgens Van Puyvelde niet zoveel moeite kosten. Zo moeten langs de belangrijkste toevoerwe gen duidelijke borden komen te staan waar op de gratis parkeermogelijkheden op de bolwerken wordt aangegeven. Het filepro bleem in Kapellebrug op zondagmiddag is in de ogen van Van Puyvelde vrij simpel op te lossen. „In overleg met de provincie Oost- Vlaanderen kunnen de verkeerslichten be ter op deze verkeersstroom worden afge steld. Het verkeer kan dan veel beter door stromen." Ook wil de Stichting Bezoekersmanage ment Hulst de gemeente promoten als één totaalproduct. „In de zomer is de kust van Breskens tot aan De Panne vol met toeris ten. We moeten een aantrekkelijke folder hebben om onder deze toeristen te versprei den. Hulst is voor hen een prima gelegen heid om naar toe te gaan als het wat minder weer is." De stichting is opgericht om het dag- en kooptoerisme in de gemeente Hulst een im puls te geven en toe te groeien naar meer daagse arrangementen. HULST - De stichting Curamus in Hulst heeft vergeefs bij de provincie Zeeland aangeklopt. De stichting vroeg financiële steun voor een zorgbegeleidingsproject voor ouderen in de kleinere kernen van de gemeente. Voor de kerkdorpen in Hon- tenisse zei het provinciebestuur eerder wel steun toe. Gedeputeerde Staten wijzen het project op zich niet af, maar vinden dat de uitbreiding van het project in de voorgestelde vorm te veel geld kost. Het provinciebestuur stelt de stichting voor twee alternatieven nader te bekijken: een mogelijke af slanking van het project, waarbij het zorgaanbod voor oude ren wordt aangepast, of voorlopig alleen in de kernen van Hontenisse beginnen met het zorgproject. In dat geval kan na geruime tijd beslist worden of de opzet ook voor de kleinere Hulster kernen gevolgd kan worden. Eén ding staat voor het provinciebestuur evenwel vast: de gemeente Hulst moet ook met geld over de brug komen voor het zorgproject. Nu is er ab soluut geen sprake van een substantiële bijdrage van Hulst. HULST - In en om de school ruikt het naar verf en lijm, in de feesttent op het schoolplein boetseren leerlingen met klei en beeldhouwen ze in zachte steen. Basisschool Moerschans in Hulst bestaat 25 jaar en viert dit met een feestweek. Gisteren stond in het teken van de kinderkunstmanifestatie. De Moer- schansschool had kunstenaars en ouders met een bijzondere hobby uitgenodigd. De kinderen konden vijf workshops vol gen. Vonden sommige jongens in eerste instantie de workshop bloemschikken maar saai, dat veranderde snel toen ze hoor den dat als vaas een voetbal werd gebruikt. Ook hadden de kinderen de keus uit zijdeverven, aquarellen, tegels beschil deren, glasbewerken, zonnebloemen schilderen in het kader van het Van Gogh Jaar, tasjesvouwen en de bijzondere kunst van het mandalatekenen. De leerlingen genoten zichtbaar van de alternatieve lessen. Veel van de kunstwerken zijn vrij dag in de school te bezichtigen tijdens een open dag. De rest van de week wordt gevuld met sport en spel, een voorleesont bijt, streetdance en een reünie. MIDDELBURG - Had het mooie weer gisteren verdachten van strafzaken thuisgehouden? In elk geval bereikte de op komst voor de zitting van de Middelburgse politierechter een absoluut dieptepunt: slechts één van de zeventien opgeroepen verdachten had de moeite genomen om naar het gerechtsge bouw in Middelburg te komen. „Ik ben nu twaalf jaar politie rechter, maar zoiets heb ik nog niet meegemaakt", zei A. Jans- sens-van Kampen. KOEWACHT - Vanaf de kantine van tennisvereniging de Ei kenhof in Koewacht gingen gisteravond ruim driehonderd deelnemers van start voor de avondvierdaagse. „Natuurlijk was het prachtig weer om te wandelen. Maar als je ziet dat bij voorbeeld de 52 inschrijvers op de vijftien kilometer bijna al lemaal Belgen zijn, dan mag je gerust stellen dat het evene ment hier een trekpleister is", zegt F.van Mossevelde van de tennisclub. Samen met clubgenoten heeft hij het wandelfes tijn vorig jaar op touw gezet. Ruim tweehonderd deelnemers liepen de vijf kilometer; voor al leerlingen van de basisschool en hun ouders. Vijftig deelne mers deden de tien kilometer. Vrijdag verzamelen de volhou ders aan het eind van de slotwandeling bij oefenlokaal de Roffel van de harmonie Eendracht Maakt Macht. Achter het muziek aan wordt dan een intocht door het dorp gelopen. door Sheila van Doorsselaer HULST - De bouw van twee wo ningen aan de Tivoliweg in Hulst is geritsel op Hulster wij ze. Dit vinden omwonenden. Hoewel anderen nooit op, of vlakbij, de landbouwpercelen mochten bouwen, wil Hulst dit familieleden van grondeigenaar De Bruijn wel toestaan. Volgens de omwonenden gaat de provin cie nooit akkoord met deze gang van zaken. Het betreft twee percelen land bouwgrond aan de 'oude' Ti voliweg in Hulst. Zo'n twintig jaar geleden was het perceel een boomgaard, daarna zijn er di verse gewassen op verbouwd en de laatste jaren is het enkel een grasveld. Voor de bouw van de woningen moet het bestem mingsplan worden gewijzigd, een procedure waaraan burge meester en wethouders wel wil len meewerken omwille van enigszins dubieuze redenen. De Bruijn was immers eigenaar van een verpauperde schuur in de binnenstad van Hulst. Deze schuur was de gemeente al ja renlang een doorn in het oog, maar De Bruijn wilde de verval len bergplaats niet verkopen aan de gemeente, die de schuur wilde slopen en wellicht andere plannen had met de dan vrijko mende grond. Aan Woonstich- ting Hulst, die zorgwoningen op de kavel bedacht, wilde De Bruijn de schuur echter wel kwijt. Het college, dat blij was de ontsierende schuur uit het stadsbeeld te krijgen, stemde als ruil in met een bestemmings planwijziging voor de land bouwgrond aan de Tivoliweg zodat familieleden van De Bruijn er twee woningen kunnen realiseren. Ook de ge meenteraad heeft inmiddels in gestemd. Op het voorberei- dingsbesluit kwamen zes bezwaarschriften binnen van omwonenden. Zij menen door de gemeente op het verkeerde been te zijn gezet. „Wij weten niet beter of daar mocht nooit worden gebouwd en nu mag het opeens wel", zei G. Planken gis teren tijdens de hoorzitting waarin de bezwaren werden aangehoord. „Er is geen infra structuur, geen riolering. De ge meente vindt het blijkbaar niet erg voor de woningen nog eens extra geld uit te trekken ook! De reden dat nooit werd meege werkt aan een bestemmings planwijziging is dat de percelen te dicht bij de Hulsterweg liggen en binnen de geluidscirkel val len. Dit ondervond ook Hulste naar G. Kas die ruim twee jaar geleden op het naastgelegen perceel een woning wilde bou wen. Met de grondeigenaar was hij in onderhandeling over de verkoop, maar toen hij bij de ge meente zijn licht ging opsteken, kreeg hij van de wethouder te horen dat hij geen kans maakte omwille van de geluidscirkel. Er zou nooit gebouwd mogen wor den. Planken zegt dat dit voor beeld bewijst dat de gemeente mensen willens en wetens op het verkeerde been heeft gezet. De bezwaren van de omwonen den worden hoogstwaarschijn lijk niet ontvankelijk verklaard omdat ze in een te vroeg stadium zijn ingediend. AXEL - In het Axelse zwembad 't Plaatje wordt van 23 tot en met 27 juni voor de 26e keer de zwemvierdaagse gehouden. Aan het evenement wordt ook dit keer een sponsoractie ge koppeld voor het Ronald McDo nald Kinderfonds. De deelne mers kunnen zich laten sponsoren door familieleden en kennissen.Op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag kan er gezwommen worden van 11.00 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 19.00 uur. Op woensdag al leen van 16.00 tot 19.00 uur. Advertentie 00 Openingslijden dinsdag t/m zaterdag 9.00-12 00 uur donderdagavond koopavond - 's Middags op afspraak Voorstad 63 - 4461 KL Goes Tel. (0113)215200/211466

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41