Duizend walvissen en dolfijnen sterven dagelijks in visnetten MASTERCLASS Conventie kan desinteresse Europeanen niet wegnemen 4 Minister waarschuwt dat het nog een slagje erger kan worden 'öfc 18 juni 1953 woensdag 18 juni 2003 Reven Kinderopvang Afgenomen TOYOTA Europees belang Sterker Zalm schuwt jobstijdingen niet *rjaring door Paul Koopman en Peet Vogels Het voelde een beetje als thuiskomen. De verzame ling presse-papiers kon weer op de vensterbank, het favoriete schilderij weer aan de muur. Gerrit Zalm, na een kort inter mezzo als fractieleider, waakt in het ministerie van Financiën sinds kort weer over de schat kist. „Ik ben hier geboren, zeg ik wel eens", glundert hij. „Vergeet niet, ik ben hier ooit als 22-jari- ge jongen begonnen in mijn eer ste baan." Gedurende zijn acht paarse ja ren was Gerrit Zalm prominent WD'er én minister van Finan ciën. Nu heeft de politicus drie petten op: minister, WD-leider én vice-premier. Een stap dich ter bij zijn uiteindelijke doel, minister-president van Neder land worden, lijkt het. „Dat lijkt me nog steeds een aardige func tie", reageert hij. In Den Haag wordt gefluisterd dat premier Balkenende op zijn hoede moet zijn. Flauwekul, bezweert de libe raal. „Ik neem echt geen ijzer zaagje mee naar de minister raad om aan zijn stoelpoten- te rommelen. Integendeel. Als je met zo'n instelling aan een kabi net begint, dan houd je het geen half jaar vol. Balkenende is de baas en ik ben de tweede man. Hij moet niet elke dag denken: heb ik nog wel de steun van Zalm?" Het gesternte waaronder Zalm op het departement aantreedt, is dramatisch verslechterd. Na acht jaar mooi weer, moeten nu de zeilen gereefd voor een perio de vol storm en onweer. „Tijdens de paarse kabinetten klotste het geld tegen de plinten op", zegt Zalm. Maar we mogen niet den ken dat hij toen een gemakkelijk baantje had. „Het verdelen van meevallers is misschien nog wel moeilijker dan het verdelen van tegenvallers. Vergeet niet dat Paars-2 bijna is gestruikeld over de roep om extra uitga ven", nuanceert hij. De Tweede Kamer besluit binnenkort vrijwel ze ker dat de verjaringstermijn voor ernstige ge weldsdelicten zoals moord wordt opgeheven Datiseenstap die vanzelfsprekend in de oren klinkt en veel vastberadenheid doet vermoeden, maar die in de praktijk veelal een wassen neus zal blijken te zijn. Misdrijven waarop meer dan tien jaar celstraf staat zijn op dit moment nog gedurende een periode van vijf tien jaar strafbaar. Moord, doodslag en andere misdrij ven waarop levenslang staat, kunnen nu 'slechts' totna achttien jaar bestraft worden. Wie kans ziet al die jaren uit handen van de politie te blijven, gaat vrijuit. Het lijkt wel een loterijAlleen oorlogsmisdadigers hebben die ontsnappingsclausule niet. Schrijver Otto Veenhoven uit Waarde bekent in zijn jongste publicatie dat hij zijn stiefvader in 1955 omhet leven heeft gebracht. De juridische consequentie is dat met die bekentenis de kous af is; 48 jaar na dato wordt de auteur niet meer vervolgd. Het principe van de verja ring is aan het strafrecht toegevoegd omdat de bewijs last na pakweg achttien jaar een vrijwel ondoenlijke klus is geworden. Getuigen zijn er niet meer of kunnen zich de juiste toedracht niet meer voor de geest halen, Dat kan uiteraard ook gelden voor de dader: het is maat de vraag of een bekentenis zoals die van Veenhoven na 48 lange jaren wel waarheidsgetrouw is. De aanpassin gen komen in ieder geval te laat om Veenhoven nog eens stevig aan de tand te voelen, want ze zullen niet met te- rugwerkende kracht gelden. Niettemin kan het geen kwaad als justitie de man eens de vraag voorlegt waar om hij er in vredesnaam prat op gaat een moord te heb ben gepleegd. Het lijkt alsof de Kamer met het nakende besluit ra zendsnel inspeelt op de bekentenis van Veenhoven, maar het paarse kabinet morrelde twee jaar geleden al aan de regels. Alleen wilde de toenmalige ministervan Justitie, Benk Korthals, nog lang niet zo ver gaan alshet kabinet Balkenende II. Als argument om de ver j aring af te schaffen, wordt aan gevoerd dat de techniek inmiddels zover gevorderd is. dat oude, vastgelopen zaken alsnog kunnen worden op gelost. Met name DNA-onderzoek kan aanwijzingen geven. De Kamer verwacht dat verbeterde technieken in de toekomst nog meer mogelijkheden bieden om in deze zogeheten 'cold cases' nieuw bewijs boven waterte halen. Maar dat wordt nu juist door de mensen uit de praktijk tegengesproken. Het DNA-onderzoek, waar van zoveel wordt verwachtheef t uitsluitend zin als van die oude, ooit gesloten moordzaak nog sporenmateriaal beschikbaar is, zoals kleding, speeksel, haren, bloed, huidschilfers. Bovendien moet van de vermoedelijke dader het DNA-profiel bij justitie bekend zijn. Het zal. kortom, vaker om een toevalstreffer gaan dan om het zichtbare resultaat van een wetswijziging. Als bestuurder ziet Zalm de ma gere jaren van het tweede kabi net-Balkenende als een uitda ging. „Om in de zeilsfeer te blijven: het is nu alle hens aan dek. Des te meer reden om er zelf bij te zijn." In tijden van crisis ontstaat al snel een sfeer van 'sa men ertegenaan', meent hij. „Het eerste kabinet-Lubbers moest ook heel fors bezuinigen, maar kwam nooit in moeilij khe- den." De regering heeft geen vrolijke boodschap voor de burgers, be nadrukt Zalm. Hij maakt er een punt van, dat de vuist niet in flu weel wordt verpakt. „Je moet niet om de pot heen draaien. Ie dereen zal de komende jaren koopkracht moeten inleveren. Het is niet anders. Maar dat valt ook uit te leggen." Ruim vijftien miljard euro snijdt het kabinet in de uitga ven, een record. Maar het kan nog een slagje erger worden, waarschuwt hij. „We hebben voor de komende jaren een vast uitgavenplafond afgesproken. Daar zitten we aan vast. Als er dus overschrijdingen zouden zijn in de volksgezondheid of bij de rijksuitgaven, dan moet dat via extra maatregelen gecom penseerd worden." Een verdere extra verhoging van de ziekenfondspremie is uitgesloten, stelt hij vast. Eer der nog zal de eigen bijdrage verhoogd worden of het pakket verder verkleind. „Die discussie kunnen we al in augustus dit jaar krijgen, als we een eerste inzicht krijgen in de uitgaven dit jaar." Het nieuwe kabinet vraagt nog meer offers van de burgers. Een van de pijlers onder het regeer akkoord is de loonmatiging. Die is van belang voor de overheid, omdat een kleine stijging van de ambtenarensalarissen en de uit keringen de schatkist minder kost. Maar ook voor de werkge legenheid in de marktsector is loonmatiging van belang, bena drukt Zalm. „Het wordt heel moeilijk om de werkgelegen- heidsdoelstellingen te halen als de sociale partners niet mee werken aan loonmatiging." Ne derland zit economisch in de Minister Zalm: „Iedereen zal de komende jaren koopkracht moeten inleveren." Europese achterhoede omdat de loonkosten te hoog zijn opgelo pen, zegt Zalm. Met name in de 'paarse jaren' werden door de krapte op de arbeidsmarkt te hoge looneisen gesteld. Nu zijn ingrepen in de sociale zekerheid en pensioenen nodig om de kos ten in de hand te houden. De vakbonden klagen dat alsnog goedgekeurde WAO'ers straks geen baan kunnen vinden, nu het economisch zo slecht gaat. Zalm: „Je kunt het dak beter re pareren als de zon schijnt. Maar nu het regent, kun je toch niet zeggen: we stoppen ermee? Deze ingrepen zijn noodzakelijk en later plukken we er de vruchten van." Naast ingrepen in de WW en de WAO zou Zalm het liefst ook het ziekengeld aanpakken. Vooral de doorbetaling van 100 procent van het loon bij ziekte in het eer ste jaar is de liberale bewinds man een doorn in het oog. Hij zou liever zien dat de ziektekos ten in het eerste jaar ook maar voor 70 procent worden ver goed. De minister waagt zich echter niet aan een verplichte versobering. „Dit is van de soci ale partners." De afgelopen dagen deed Zalm al voorstellen voor beperking van de regelzucht van de over heid. Zo wil hij een eind maken aan de administratieve romp slomp rond het woon-werkver- keer, waar de werkgevers veel last van hebben. Hij weet er nog wel een: de kin deropvang. Uit een recent on derzoek is gebleken dat de kos ten hiervan spectaculair zijn foto Roland de Bruin/GPD gestegen. Via meer vrijheid en minder regelzucht is een hele slag te maken, denkt hij. „We moeten nog eens goed kijken naar al die eisen die gesteld wor den." Het is niet allemaal ellende wat het kabinet in petto heeft. Een verantwoord beleidgevoegd bij een aanval op de bureaucratie kan volgens hem best bij vol gende verkiezingen beloond worden. „Dit kabinet is met viertjes en vijfjes begonnen. Maar er kunnen nog betere cij fers uitrollen." GPD door Joseph B. Verr-engia Per dag verdrinken ongeveer duizend walvissen, dolfij nen en bruinvisseit omdat ze verstrikt raken in visnetten en ander vissersmateriaal. Dat hebben Amerikaanse en Schot se biologen voor het Wereld Natuur Fonds (WNF) berekend. Jaarlijks komen er 308.000 wal visachtige zoogdieren om door dat ze in netten terechtkomen die niet voor hen bedoeld zijn. Het verschijnsel wordt door de wetenschappers 'bijvangst' ge noemd. Veel walvisachtigen dreigen uit te sterven doordat er al eeuwen op hen wordt ge jaagd. De bijvangst in de visnetten is vermoedelijk de belangrijkste doodsoorzaak. Als daar niets aan wordt gedaan, zullen in de volgende decennia diverse soor ten verdwijnen, aldus de we tenschappers. „Er is behoefte aan visvangst", zegt Michael Moore van het Amerikaanse Woods Hole Oceanografisch In stituut. ,We zouden in staat moeten zijn om de planeet van voedsel te voorzien zonder daarbij andere soorten die we niet eten, uit te roeien." Sinds de 19de eeuw heeft de commerciële walvisvaart mil joenen walvissen gevangen. In de jaren '80 verbood de Interna tionale Walvisvaart Commissie (IWC) de walvisvangst groten deels. Noorwegen trekt zich niets van het verbod aan en Japan vangt jaarlijks 700 wal vissen voor 'wetenschappelijk onderzoek' nadat het een con troversiële uitzonderingsrege ling trof met de IWC. De meeste walvisachtigen ster ven in de Amerikaanse territo riale wateren, al is het sterftecij - fer de afgelopen tien j aar met 4 0 procent afgenomen door nieuwe beschermende wetten en beter materiaal. Andere maatregelen zoals een akoestisch onderwa teralarm worden pas sinds en kele jaren ingezet. Het WNF hoopt de visserij met het onderzoek te kunnen tonen dat maatregelen tegen bij vangst resultaat opleveren en ze dus de moeite waard zijn om over te nemen. AP Advertentie Toyota Previa. Vanaf 32.650,-/€ 645,- per maand. Vergelijkingen met TCV's en Boeings zijn op hun plaats. Comfortabel reizen moet je leren waarderen. Zeker op weg naar de top. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl Leaseprijs (Toyota Lease) o.b.v. full operational lease, 48 mnd, en !ïjï 20.000 km p.j. excl. BTW en brandstof. Gecalculeerd met 75% no claim. Prijs incl. BTW, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Brand stofverbruik varieert van 7,2 L/100 km (13,9 km/L) tot 10,8 L/100 km (9,3 km/L), CÖ2155 -191 gr/km. Wijzigingen voorbehouden. Distr.: Louwman Parqui B.V. 'n Wereld van vertrouwen Het valt aan de gemiddelde burger niet meer fatsoen lijk uit te leggen. Maandenlang is Brussel in de ban geweest van het subtiele machtsspel tussen wat in het Europese jargon 'de instituties' heet, en het klaroen geschal waarmee eind vorige week een akkoord werd aange kondigd dat doet vermoeden dat er een doorbraak is bereikt. Dat is ook zo, maar tegelijker tijd ook weer niet. Want het ech te werk moet nog beginnen. Vrijdag zullen de EU-chefs in de Griekse zon hun eeuwigduren de dankbaarheid betuigen aan Valerie Giscard d'Estaing, de man die als voorzitter van de Europese Conventie een plaats je in de geschiedenisboeken heeft verworven. Giscard verge lijkt zijn werk graag met dat van de Amerikaanse 'founding fathers', die ruim twee eeuwen geleden de grondslag legden voor de Verenigde Staten van Amerika. De Europese grond wet moest eenvoudig, begrijpe lijk en voor de burger toeganke lijk zijn. Maar het werk van Giscards Conventie, die vrijdag een ontwerp voor een Europese grondwet bij de regeringslei ders op tafel legt, is niet zo heel veel toegankelijker dan de tek sten die moeten worden vervan gen. Dat is overigens niet de schuld van Giscard. Een Unie van vijf tien hoog ontwikkelde demo cratische West-Europese lan den is nou eenmaal moeilijk te vergelijken met het werk van de Amerikaanse pioniers die aan het einde van de achttiende eeuw uit het niets een nieuwe natie uit de grond stampten. De ontwerp-tekst van Giscard spreekt mooie woorden over de 'bestemming' van de Europese landen, en over 'gemeenschap pelijke politieke prioriteiten'. De realiteit leert echter dat de nationale zaak ver uittorent bo ven het gemeenschappelijk Eu ropees belang. De Europese integratie is daardoor een moei zaam proces van vallen en op staan. Iedere stap vooruit dwingt de lidstaten vroeger of later tot een onvermijdelijke volgende stap, omdat er nou eenmaal geen weg terug is. Dat Voorzitter van de Europese Conventie Giscard d'Estaing (r) praat met vice-voorzitter Dehaene aan het eind van de laatste vergadersessie in Brussel, afgelopen vrijdag. foto Thierry Charlier/AP maakt de samenwerking, en de overdracht van bevoegdheden aan 'Brussel', steeds opnieuw tot een taai gevecht. Het echte probleem waar de EU mee worstelt, en wat door de pu blicatie van de ontwerp-tekst van Giscard opnieuw pijnlijk duidelijk wordt, is de desinte resse en het wantrouwen van de Europese burger. De Conventie heeft haar werk gedaan 'na mens de burgers van Europa' staat er in de tekst. Maar het zal de burger allemaal een zorg zijn. Hij krijgt niets te zeggen over de toekomstige EU-voorzitter en evenmin over de samenstelling van de Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie. Het Euro pees Parlement lapt hij aan zijn laars, getuige de lage opkomst- cijfers bij Europese verkiezin gen. De ingewikkelde Brusselse besluitvorming, de traagheid van de Europese bureaucratie en de afwezigheid van aanspre kende Europese leiders helpen hem geen stap verder. Het probleem is al bijna zo oud als de Unie zelf, het wordt door iedereen als 'ernstig' onder kend, en Europarlementariërs als Hanja Maij-Weggen trekken onvermoeibaar het land door om uit te leggen waar het in Eu ropa om gaat. De Europese Conventie was een flinke stap vooruit. Voor het eerst in de geschiedenis werd er in betrekkelijke openheid ver gaderd over een Europees ver drag. Maar als eind deze week de regeringsleiders de 61 pagi na's tekst onder dank in ont vangst hebben genomen, gaat de deur weer dicht. De rest van het werk gebeurt door vertegen woordigers van 25 landen en de EU-chefs beslissen vrijdag hoe 'zwaar' het ontwerp van de Con ventie zal wegen. Is het werk stuk van Giscard 'dé' basis voor het verdere werk, of houden de landen hun handen liever vrij en wordt het 'een' basis voor de on derhandelaars, zoals Groot- Brittannië liever wil? Giscard ziet dat gevaar al van veraf aan komen. „Blijf in de buurt van onze tekst, anders maakt u het zichzelf erg moeilijk", waar schuwt hij. Hij had het ook sterker kunnen zeggen. De Conventie, waar ge kozen volksvertegenwoordigers uit alle landen aan deelnamen, is de uiterste vorm van openheid waartoe de EU op dit moment in staat is. Als de regeringsleiders het compromis van Giscard be jubelen om het vervolgens opzij te schuiven, omdat ze stiekem denken dat er achter gesloten deuren nog meer te halen valt, begint het gevecht van voren af aan. Maar wat erger is: dan ne men ze een loopje met alle mooie idealen over democratie, trans parantie en duidelijkheid, die Giscard in zijn ontwerp-grond- wet zo keurig heeft opgeschre ven. En als de burger het dan he lemaal niet meer kan volgen, is dat echt zijn schuld niet. GPD VERZET - Voor het eerst sinds de oorlog hebben gistermid dag arbeiders uit Oost-Berlijn een massabetoging gehouden tegen de Oost-Duitse regering. Voor de regeringsgebouwen demonstreerden duizenden bouwvakkers tegen de verho ging van de prestatienormen. Zij eisten aftreden van de rege ring en vrije verkiezingen. MANSHOLT - Bijna drie uur vertoefde minister Mansholt gistermiddag in de polders van Kruiningen en Waarde. Hij wilde zich op de hoogte stellen van de enorme schade die door overstroming aan de land bouwgronden is aangericht. LICHTJESSTAD - In Amster dam zijn weer tienduizenden extra lampjes naast de gewone straatverlichting aangegaan. Niet alleen langs de grachten zijn lichtjes aangebracht, ook het koninklijk paleis op de Dam, het Rijksmuseum, de stadsschouwburg en enkele hotels zijn verlicht. SLA - Aanzienlijke hoeveel heden eerste kwaliteit sla zijn gisteren in Beverwijk aange voerd. Honderdduizend krop pen gingen weg als voer voor vee. Desla, die nog kon worden verkocht, ging voor prijzen van twêe tot vier cent per krop naar de handel. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgséweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorure zondag:van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax: (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De d» aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voonx (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en p ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseieciee i. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, atoern e, Postbus 3229. 4800 MB F Behoort tot UJGQGtnSf door Hetty vari Rooij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4