11 Vaartocht over Zeeuwse wateren Romeinse kandelaar is weer als nieuw Actie «9 Bl0f hoofdact eerste editie Kloosterpop Aannemer begint met bouw Waterfront na uitspraak gerechtshof Philippine-beraad opnieuw van start Opruiming bij Afgunst ferneuzen wil meer betalen mits proef verwerking doorgaat m w mssssxmm. Dat is gewoon Edah 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 18 juni 200 Handreiking Lippenstift p kerkzuilen Nestlé mini Kim, ft Splash of Mickey doos vanaf_ 6 stuks, vanaf 215 naf Geen schade Waarschuwing Peuter op fietsje aangereden Scherm Snel uitsluitsel over slibdepot jtinrRené Hoonhorst IERNEUZEN - Burgemeester m wethouders van Terneuzen Jen binnen enkele weken duidelijkheid over de bouw en uitvoering van een slibdepot in Jt Koegorspolder. Het college sluit niet uit dat de gemeente uiteindelijk meer bijdraagt dan terder overeengekomen, maar dan moet het kabinet Balkenen- deüsnel toezeggen dat het Rijk ten proef voor verwerking van vervuild slib in Terneuzen laat uitvoeren. De wethouders A. van Waes (ruimtelijke ordening) en P. Ha- melink (milieu) overlegden gis teren met vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat over de aanleg van een slibdepot en de mogelijkheden voor vestiging van een verwerkingsinstallatie jn de Koegorspolder. Rijkswa terstaat liet begin deze maand weten dat de dertig miljoen euro die het Rijk eerder heeft toege zegd, te weinig is voor de aanleg vaneen groot depot. Terneuzen, de provincie, het havenschap en de twee waterschappen (de le veranciers van het slib) zouden samen moeten opdraaien voor zeven tot veertien miljoen euro aan extra kosten. De Terneuzense wethouders hebben gisteren, ondanks grote aarzelingen, de deur niet dicht gegooid. Een grotere gemeente lijke bijdrage is mogelijk, maar alleen onder strikte voorwaar- Zo moet in elk geval duide lijk zijn dat proeven met slib verwerking in Terneuzen zullen gebeuren. Staatssecretaris Schultz van Haegen beloofde vorige maand nog voör het zo merreces uitsluitsel te geven, de gemeenteraad volgende iid eventueel te vragen meer beschikbaar te stellen, moet het college binnen een week of drie weten waar de ge meente precies aan toe is. Hamelink: „We hebben een con structief gesprek met Rijkswa- ZIERIKZEE - Twee meisjes uit Zierikzee zijn gistermiddag rond kwart voor vijf in hun woonplaats aangehouden, om dat ze de zuilen van de kerk met lippenstift hadden beklad. De meisjes, dertien en zestien jaar l, zijn voor een alternatieve straf doorverwezen naar bureau HALT. terstaat gehad en we hebben ook laten weten onder bepaalde voorwaarden een handreiking te willen doen. Maar zo lang het Rijk geen beslissing heeft geno men over de locatie en de aard en wijze van de slibverwer- kingsproeven, valt niet te voor spellen welke kant we uiteinde lijk opgaan." Hamelink en zijn collega Van Waes willen niet zeggen welk extra bedrag het college wil bij dragen als de verzamelplaats voor sterk vervuilde bagger in de Koegorspolder wordt geves tigd. Niet alleen omdat diverse raadsleden niet graag ideeën van het college uit de krant ver nemen. „Na het besluit van het kabinet zal overleg met meerde re partners moeten volgen. We kunnen daar gewoon niet op vooruit lopen", stelt Van Waes. De twee Terneuzense bestuur ders durfden gisteren niet te voorspellen of alle eerder uitge dokterde plannen de komende jaren worden gerealiseerd. Een afvaardiging van het dagelijks bestuur zal een delegatie van CDA-Kamerleden (die het ka binet vragen hebben gesteld) vrijdag nogmaals op het hart drukken dat het depot en de slibverwerkingsproeven essen tieel zijn voor de economische ontwikkeling van de Koegors polder en een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen. Een bewoonster van De Stelle uit Oostburg gaat mee met het jaarlijkse Zonnebloem-uitje. door Wilma Valk BRESKENS - Meer dan tweehonderd zieken, ouderen en eenzamen scheepten gisteren in Breskens in op het schip Eureka, voor het jaarlijkse vaartochtje van de Zonnebloem. Terwijl de stemming er aan boord al goed inzat, stonden de kapitein, de gids en de havenmeester nog aan de wal om te overleggen waar de vaart naar toe ging.,Het tij zit een beetje tegen", aldus kapitein Erwin Bosma. Beslo ten werd tot aan Dishoek te varen, langs de rede van Vlissingen en dan naar Veere en over het Veerse Meer. De mensen aan boord werden verzorgd door 36 vrijwil ligers, onder wie veel leden van het Rode Kruis. Dokter Georg Vervaet is al tien jaar vaste begeleider: „Een arts aan boord is verplicht, maar ik heb het niet echt druk op foto Peter Nicolai zo'n dag. Soms een aantal kleine kwaaltjes, ergens een pijntje, maar als ze mijn dokterstas zien is het leed meestal al geleden." Het echtpaar Adam en de zussen Eversdijk uit Breskens gingen voor de derde keer mee. „Prachtig, als we de kans krijgen zijn we weg. We moe ten dan wel vroeg opstaan, maar dat hebben we er voor over. We waren hier al heel vroeg en hebben nu ook een prachtige plaats aan het raam." Advertentie rnodé sinds 1900 ï.:!ll .Jb i j ;i|[lIjijl tolW-niH-4331 LH Middelburg® 0118- door Raymond de Frel AARDENBURG - In de jaren zestig werd in Aardenburg een Romeinse kandelaar opgegra ven. Het exemplaar, zo'n twee duizendjaar oud, werd tentoon gesteld in het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aar denburg. De toestand van de kandelaar was echter allesbe halve florissant en dus besloot het museum vorig jaar tot res- Advertentie tauratie. Het opgeknapte voor werp is nu weer terug in de kik- kerstad. De kandelaar dateert uit de tweede of derde eeuw, toen Aar denburg werd bewoond door Romeinse burgers en soldaten. Het exemplaar werd gevonden vlakbij de resten van een tem peltje. Het is daarom mogelijk dat het voorwerp werd gebruikt voor een eredienst. Het gaat duidelijk om een luxe exemplaar, wat is af te leiden aan de trompetvormige kelk met aan de bovenkant enkele decoratiebanden. De onderzij de is versierd met een reliëf van klimopbladeren. Oorspronke lijk stond de kelk op een ander half tot twee meter hoge staan der, maar die werd nooit teruggevonden. Veel licht gaf de kandelaar overigens niet. Ge schat wordt dat tientallen kan delaars nodig waren om het licht van een zestig watt gloei lamp te evenaren. In Zeeland is het exemplaar enig in zijn soort. Na de opgra ving werd het voorwerp geres taureerd en in een vitrine ge plaatst. In de afgelopen veertig jaar begon het voorwerp steeds meer te roesten en ontstonden er twee kleine gaatjes. In samen spraak met de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland, eigenaar van de kandelaar, werd daarom tot restauratie besloten. Res tauratie-atelier Kempkens en Co reinigde het voorwerp en be handelde het tegen bronsrot. De gaatjes werden gevuld en de kelkwand werd door impregna- tie verstevigd. Ook is het behan deld met microwas en is een steun van polyester aange bracht. De kandelaar is van dinsdag tot en met vrijdag van tien uur tot twaalf uur en van half twee uur tot vijf uur te be zichtigen in het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aar denburg. Zaterdag en zondag is het museum alleen tussen half twee en vijf uur open. De Aardenburgse kandelaar uit de tweede of derde eeuw is ver lost van roest en bronsrot. foto Wim Kooyman ^"biedingen geldig .J™16 dm 22 juni door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZ ANDE - Bief is de hoofdact van de eerste editie van Kloosterpop in Klooster- zande. De Zeeuwse formatie geeft vrijdagavond 4 juli een openluchtconcert in een wei land aan de Cloosterstraat. Kloosterpop is opgezet door de uitbaters van Bar De Klaroen. Het echtpaar De Kort van De Klaroen heeft twee jaar moeten wachten voordat het manage ment van Bief aangaf Klooster- zande te kunnen bezoeken. Aan de toezegging van Blof werd meteen een evenement gekop peld: Kloosterpop. Party-orga nisatie Het Feest werd in de arm genomen om de zaken te rege len. De overige horecazaken in Kloosterzande participeren niet in Kloosterpop. „Wij hebben al les georganiseerd en daarom willen we het ook in eigen hand houden. We zijn er best trots op dat we het voor elkaar hebben gekregen", zegt C. de Kort. Kloosterpop wordt gehouden op een weiland in de Clooster straat, naast café 't Laantje. De toegangsprijs bedraagt 25 euro aan de kassa en 20 euro in de, in middels gestarte, voorverkoop. Nogal aan de zeer prijzige kant, is de reactie van velen. „Niet als je je bedenkt wat het kost zo'n band te boeken", zegt P. Roe- lands van Het Feest. „We had den de gok kunnen nemen en de inkomsten alleen kunnen halen uit de drankverkoop, maar dan was het vast niet haalbaar ge weest." Voor een toegangsbe wijs krijgen de feestgangers in het voorprogramma Suck On This en Gino The Bulldoze Band te zien. Na Blof volgt een lasershow. Het feestterrein is geopend van af 18.00 uur en de stekker wordt uit de installaties getrokken rond 1.00 uur. Om parkeerpro blemen te voorkomen wordt ge adviseerd de auto op het veer- plein in Perkpolder te stallen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Aannemersbe drijf Gebroeders van der Poel begint nog deze week met het grondwerk voor de bouw van appartementencomplex Water front aan de Scheldeboulevard in Terneuzen. De voorzitter van de afdeling bestuursrecht spraak Raad van State heeft de schorsing van de vergunning voor grondwateronttrekking opgeheven. In theorie zou een andere Staatsraad alsnog tot een ande re uitspraak van de lopende bo demprocedure kunnen komen. Maar de kans daarop is uiter mate klein, aldus de juridisch adviseur van de aannemer. De Raad van State verwierp vorige week al bezwaren van omwo nenden tegen de bouwvergun ning. De twee uitspraken van het Haagse rechtscollege geven Van der Poel zoveel vertrouwen dat niet langer wordt gewacht met de voorbereidingen voor de bouw. De funderingspalen voor de twee woontorens kunnen nog voor de bouwvakvakantie de bodem in, verwacht directeur R. van Pamelen. De parkeerkelder van Waterfront moet vervolgens voor het stormseizoen klaar zijn, omdat daarna niet meer in de grond van het dijklichaam mag worden gewerkt. Van Pamelen denkt dat die planning haalbaar is, zodat de eerste be woners de twee woontorens be gin 2005 kunnen betrekken. De voorzitter van de afdeling bestuursrechtspraak kon zich vinden in het verweer van Gede puteerde Staten, de vergun ningverlener voor de grondwa teronttrekking. Het dagelijks bestuur van de provincie be roept zich erop dat de bouw werkzaamheden geen schade opleveren doordat boven het onttrokken water een vaste zanddeklaagintact blijft. Rijks waterstaat heeft aanvullend onderzoek laten doen naar eventuele effecten van de bouw werkzaamheden op het functio neren van het dijklichaam. „De dijk is ter plaatse door de aan wezigheid van de Scheldebou levard al een stuk breder dan el ders langs de Westerschelde. We waren dus al niet bang dat de stabiliteit van het dijktalud in gevaar zou komen. Onderzoek heeft die vermoedens bevestigd, zodat we de provincie niet hoef den te verzoeken geen vergun ning af te geven", laat een woordvoerder van Rijkswater staat weten. Dat antwoord krijgt P. Jiskoot binnenkort ook. De bejaarde Terneuzenaar waarschuwde de afgelopen maanden zowel Rijkswaterstaat als de provin cie en de gemeente regelmatig voor de gevolgen van het bou wen op en in zeeweringen. De overheid geeft volgens hem, in strijd met eigen regels, te mak kelijk toestemming voor de bouw van appartementencom plexen en andere gebouwen aan de waterkant. SINT MAARTENSDIJK - Een driejarig jongetje uit de ge meente Tholen is gisteren met een hersenschudding en vele schaafwonden in het ziekenhuis beland, nadat hij was aangere den door een automobilist. De peuter stak rond twaalf uur op zijn fietsje plotseling de Al- bert Schweitzerstraat in Sint Maartensdijk over. Een 35-jari- ge automobilist uit de gemeente Tholen, die vanuit de richting van de rotonde kwam aangere den, kon niet meer op tijd remmen. Het jongetje is per am bulance overgebracht naar zie kenhuis de Lievensberg in Ber gen op Zoom. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Aankomend burgemeester J. Lonink van Terneuzen wil nog deze zomer het Philippine-beraad nieuw le ven inblazen. Over de oprich ting van een nieuw samenwer kingsverband heeft Lonink gisteren afspraken gemaakt met Zeeuws-Vlaamse bestuurders op het VNG-congres (Vereni ging Nederlandse Gemeenten) in de gemeente Tynaarlo (Zuid laren). Volgens Lonink is het noodza kelijk dat de dagelijkse bestu ren van de drie nieuwe gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen hun beleid afstemmen als het gaat om economische ontwikkeling, ruimtelijke ordening en wonen. „Op het moment bestaat er in Zeeuws-Vlaanderen geen inter gemeentelijk samenwerkings orgaan meer. Toch zullen we als dagelijkse besturen moeten na denken wat we met onze regio in de toekomst willen. aldus Lo nink. Die gesprekken - om de twee maanden vindt Lonink een mooie frequentie - moeten dan plaatsvinden in Philippine. Centraal gelegen in Zeeuws- Vlaanderen met meer dan vol doende gezellige etablissemen ten. Philippine was bovendien de pleisterplaats van de over leggroep van kleine Zeeuws- Vlaamse gemeenten (Sluis-Aar- denburg, Hontenisse, Axel en Sas van Gent) die zich in de ja ren 1999-2000 fel verzetten te gen de voorgenomen herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen. Het was juist Lonink die dit beraad torpedeerde, toen hij de ge meentebesturen van Axel (als waarnemend-burgemeester) en Sas van Gent warm wist te krij gen om in te stemmen met een vrijwillige herindeling. Advertentie P7 r Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Connexxion zet bussen in om de gasten van en naar het feestter rein te vervoeren. Op het terrein is een grote feest tent geplaatst en zijn meerdere kraampjes voor snacks en drank. Door middel van grote schermen wordt het concert aan het oog onttrokken voor de Cloosterstraat. De Kort: „Het gaat er bij een concert toch ook om dat je wat ziet, dus als je op straat blijft staan, ga je er niet veel aan hebben." Kloosterpop wordt zaterdag voortgezet met een optreden van 2 Tops om 14.00 uur en de Daylight Super Band om 20.00 uur. Zondag geeft Tune om 14.00 uur acte de présence. Kloosterpop valt sa men met de jaarlijkse Molen straatfeesten in het dorp. De wereld staat niet stil. Ook niet in Axel, waar verande ringen in het landschap de mens soms voor onvermoede zaken stellen. Zoals die gebo ren en getogen Axelse laatst overkwam. Aan de wandel met haar schoondochter, kwam ze bij toeval in een nieuw stuk bosaanplant te recht. Het beviel de dames opperbest. Ze keuvelden wat af, daar tussen al dat lom merrijke groen. Tot ze bij een doorkijkje kwa men. „Daar moet wel een bij zonder wegestelde boer wo nen", opperde schoonmama. „Want anders kan je zoiets niet betalen.Met afgunstige blik staarden ze naar een prachtig zwembad, met heu se duikplank, dat daar zo maar ineens bleek aange legd. De dames mopperden even over de ongelijkheid in de wereld, en wandelden iets minder goedgemutst voort. In bekender omgeving ver zeild geraakt, kwam het oude gemeentelijk zwembad in zicht. Hoe dichter ze nader den, hoe meer het begon te dagen: het zwembad dat ze eerder zagen, bleek wat min der luxe dan gedacht. Het was gewoon het gemeente- bad, maar dan van de achter kant gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39