Bitterheid in discussie over eiken Eerste fase Hof van Haamstede klaar Peuter op fietsje aangereden Maatschappelijk werk wil pand waterschap Goes betrekken PZC Brand in woningen Kerkwerve Oogklinieken zetten samenwerking voort Veel animo voor Zierikzee Vocaal 13 fietspad Vroonweg T*"f' Ss&SgBte Mardienco woensdag 18 juni 2003 Lippenstift op kerkzuilen Snelkraak bij kledingwinkel Gewonden bij ongeluk Zierikzee Hardrijders raken rijbewijs kwijt Variatie Verdachten blijven thuis Negatief Bl0f bij lokale omroep Molen in actie voor Roemenië co Acht J Hnor Ali Pankow RENESSE - Bij het zien van het getekend tracé voor het toe komstig fietspad door het Woongebied huilt ze letterlijk tranen met tuiten. Eigenaresse Josefine van Tongeren van de ecologische kwekerij, het vroe gere Tidorp van Bruno Mertens, nissen Vroonweg en Hogezoom, voorziet desastreuze gevolgen voor de natuur door de aanleg van dat fietspad. Provinciaal ambtenaar John Beijersbergen raakt verbitterd door de scherpe kritiek die Van Tongeren en meerdere tegenstanders van het fietspad vooral tegen hem uiten. „Ze moeten mij niet verwijten dat ik per se een fietspad door dit gebied wilde hebben. Dat is afgedwongen door toenmalig wethouder Veerhoek als alter natief voor de te slopen Vroon weg. Het was aan mij het fiets pad zo te laten lopen dat het zo min mogelijk schade aan de na tuur aanricht", zegt Beijersber gen. Hij erkent dat er enig stru weel voor moet wijken, maar ontkent dat er 350 jaar oude ei ken voor geveld gaan worden. Van Tongeren houdt op haar beurt vol dat dit wel het geval zalzijn. „Niemand lijkt het door te hebben, maar straks gaan ze unieke bomen over een lengte van anderhalve kilometer hier zomaar kappen. Er hebben zich in dit gebied zeldzame mieren hopen van soms een meter hoog gevormd, die zullen verdwijnen. Ik ben er al sinds 19 9 8 tegen aan het strijden, maar waarom wil niemand naar mij luisteren. De provincie gaat gewoon zijn ei gen gang", roept Van Tongeren bijna wanhopig uit. Ze zwaait tevens met een publi catie van de Natuur- en Vogel wacht uit 1986. Daarin be schrijft Frans Beekman de schoonheid van de binnendui- nen in het Vroongebied. Hij besluit zijn artikel met het plei dooi er geen nieuwe doorsnij dingen te realiseren. Het is een duidelijk statement waar Beekman het nog steeds mee eens blijkt te zijn. „Maar het moet niet uit z'n verband ge rukt worden. In dat artikel gaat het niet om het fietspad langs de Vroonweg, maar om de plannen destijds tussen Prinsenhoeve en - ik geloof - Duinhoeve", zegt Beekman. Hij zal zelf niet plei ten voor dat fietspad langs de Vroonweg, maar begrijpt dat dit het resultaat is van consensus tussen veel belangengroeperin gen die betrokken zijn bij de re giovisie Schouwen-West. „Ik heb een kleine twee jaar geleden samen met Beijersbergen nog door, het gebied gelopen en hem wel gewaarschuwd dat er snel schade aangericht kan worden aan oude structuren. Een open fietspad zonder afscheiding leek me bijvoorbeeld niet ver standig", aldus Beekman. Hij erkent overigens ook het ecolo gisch belang van het slopen van de Vroonweg. In zijn optiek zal de natuur er veel meer ruimte krijgen. „Zoals die boomkik kers die ooit door Tidorp wer den uitgezet en daar goed gedij en. Al zou j e dat ook weer fauna vervalsing kunnen noemen." Beijersbergen benadrukte va ker al het belang voor de natuur van het verdwijnen van de Vroonweg. De vochtige vegeta tie zal weer tot ontwikkeling kunnen komen als die oude hy drologische structuur niet meer door de Vroonweg wordt door kruist. „Het is toch een noviteit dat een verkeersweg uit een na tuurgebied verdwijnt." .AA - De eerste 35 woningen op bungalowpark 't Hof van Haamstede zijn gereed. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Twee meisjes uit Zierikzee zijn gistermiddag rond kwart voor vijf in hun woonplaats aangehouden, omdat ze de zuilen van de kerk met lippenstift hadden beklad. De meisjes, dertien en zestien jaar oud, zijn doorverwezen naar bureau HALT. RENESSE - Een kledingwinkel in Renesse is gisteren het doelwit geworden van een snelkraak. De daders drongen rond vier uur 's ochtends het pand aan de Zeeanemoonweg binnen door de glazen voordeur te vernielen. Het vermoeden bestaat dat ze eerder al op verkenning zijn uitgeweest, omdat ze doel gericht te werk zijn gegaan. De dieven waren vooral uit op merkbroeken voor mannen. De vrouwen- en kindercollectie zijn ongemoeid gelaten. Ook deden ze een greep in de collectie zonnebrillen en horloges. De precieze waarde van de gestolen spullen was gisteren nog onbekend. ZIERIKZEE - Bij een ongeluk op de Laan van St. Hilaire in Zierikzee zijn gisteravond drie mensen gewond geraakt. De auto met vier inzittenden uit Zierikzee reed rond kwart over tien vanaf de Nieuwe Haven naar de Laan van St. Hilaire toen de bestuurder in de bocht de macht over het stuur verloor. De auto schampte een boom aan de linkerkant van de weg, en botstevervolgens frontaal op een boom in de rechterberm. De bestuurder en één van de passagiers op de achterbank raakten door de klap lichtgewond. Beiden konden ter plaatse behan deld worden door een arts. De vrouw op de bijrijdersstoel is met zware verwondingen per ambulance naar het ziekenhuis in Goes overgebracht. De Laan van St. Hilaire is enige tijd af gesloten geweest voor al het verkeer. KRUININGEN - Een achttienjarige automobilist uit de ge meente Reimerswaal moest maandagavond zijn rijbewijs in leveren. De politie betrapte hem terwijl hij met 142 kilometer per uur over de parallelweg van de Rijksweg bij Kruiningen reed. Op die weg mag maar zestig worden gereden. Een 32-ja- rige motorrijder uit de gemeente Veere wachtte hetzelfde lot op de Kaaidijk in Wolphaartsdijk. Hij reed 140, ruim boven de maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - „Ik verkoop geen huizen, maar het gevoel Haamstede." Dat zegt projectontwikkelaar M. Bij de Vaate over zijn geesteskind, het bungalowpark Hof van Haamstede aan de Hogeweg bij Haamstede. Met het gereed komen van de eerste vijfendertig recreatiewoningen is de eerste fase van het nieuwe bungalowpark afgerond. In april 2004 moeten alle 96 va kantiehuizen er staan. Op het terrein, dat grenst aan natuurgebied de Zeepeduinen, was vorig jaar nog bunga lowpark 't Zeepe gevestigd. De 86 bunga lows stonden er per zes aan elkaar gescha keld en het omliggende terrein bestond uit een grasvlakte met bomen eromheen. De opzet van 't Hof van Haamstede is totaal anders. Het gras heeft plaatsgemaakt voor duintjes en duin vennetjes. „We hebben zo veel mogelijk geprobeerd om het duinge bied door te trekken naar het bungalow park", zegt Bij de Vaate. De verkoop van de recreatiewoningen - verkrijgbaar in drie ty pes - verliep voorspoedig. „Half juni vorig jaar zijn we begonnen en eind september waren we klaar. En het ver koopkantoor was alleen op zondag ge opend." In het ontwerp is gestreefd naar zoveel mo gelijk variatie. De drie typen recreatiewo ningen (voor tien, acht en zes personen) staan door elkaar en er wordt gewerkt met verschillende kleuren. Er zijn zwarte en ro de daken en ook de kleur van de betimme ring van de topgevels loopt uiteen. „Want we wilden absoluut geen saaie rijtjes." Om de rust op het terrein zoveel mogelijk te waarborgen is gekozen voor parkeerruimte aan de rand van het park. Laden en lossen bij de bungalows mag, maar parke ren niet. Ongeveer zeventig procent van de wonin gen gaat via Landal GreenParks in de ver huur. De overige dertig procent wordt door de kopers zelf gebruikt als tweede woning. De tweede bouwfase van 't Hof van Haam stede begint binnenkort en wordt dit najaar afgerond. De laatste huizen van die fase worden voor de kerst opgeleverd. SINT MAARTENSDIJK - Een driejarig jongetje uit de ge meente Tholen is gisteren met een hersenschudding en vele schaafwonden in het ziekenhuis beland, nadat hij was aange reden door een auto. De peuter stak rond twaalf uur op zijn fietsje plotseling de Albert Schweitzerstraat in Sint Maar tensdijk over. Een 35-jarige automobilist uit de gemeente Tholen kon niet tijdig remmen. Het jongetje is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. MIDDELBURG - Had het mooie weer gisteren verdachten thuisgehouden? In elk geval bereikte de opkomst voor de zit ting van de Middelburgse politierechter een absoluut diepte punt: slechts één van de zeventien verdachten kwam opda gen. „Ik ben nu twaalf jaar politierechter, maar zoiets heb ik nog niet meegemaakt", zei A. Janssens-van Kampen. door Rob Paardekam GOES - De Stichting Maat schappelijk Werk Oosterschel- deregio (SMWO) heeft haar oog laten vallen op het pand van Waterschap Zeeuwse Eilanden aan de Piet Heinstraat in Goes. Degemeente Kapelle heeft al la ten weten hier niet mee akkoord te gaan. De SMWO is de laatste jaren be hoorlijk uit haar jasje gegroeid. Aan die groei lijkt voorlopig geen eind te komen. Daar komt hij dat enkele Goese welzijnsor ganisaties ruim een jaar geleden fuseerden en zich aansloten bij het SMWO. Samen presenteren ze zich sinds die tijd onder de naam SMWO-welzijn. Momen teel zit de stichting verspreid over verschillende panden in Goes. Maatschappelijk werk zit aan de Zonnebloemstraat en de Voorstad. De welzij nsinstellin- gen opereren vanuit verpleeg huis Ter Valcke. Om aan deze moeilijk werkzame situatie een eind te maken, zoekt SMWO- REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 1300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Pax: (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Gostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Pex: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl welzijn een gebouw waar alle werknemers gevestigd kunnen worden. Het huidige water schapskantoor is daarvoor groot genoeg. In september 2004 komt het gebouw vrij, omdat het schap naar Middelburg ver huist. Er is echter een probleem. De SMWO is een zogeheten ge meenschappelijke regeling waarin zeven gemeenten parti ciperen. De huurprijs van het gebouw aan de Piet Heinstraat is zo hoog dat zij hun bijdrage aan de organisatie flink zien stijgen. Alle gemeenten afzon derlijk moeten daarover beslis sen en dat zorgt voor een flinke vertraging. De directie van SM WO-welzijn heeft de gemeenten dan ook opgeroepen snel te rea geren op het voorstel. Kapelle heeft dat gedaan, zij het negatief. Het gemeentebestuur gaat niet akkoord met de fikse kostenstijging. Voor Kapelle zouden de meerkosten op jaarbasis ruim 26.000 euro be dragen. Burgemeester en wet houders vinden dat onaan vaardbaar. Bovendien is het huidige waterschapskantoor volgens hen veel te groot en wordt op die manier veel geld betaald voor vierkante meters die niet worden gebruikt. Het Kapelse college stelt voor dat de SMWO op zoek gaat naar een goedkoper alternatief. Alle gemeenten zouden daarvoor nu al geld beschikbaar moeten stellen. Daarmee kan voorko- ZIERIKZEE - Radio Schou- wen-Duiveland wijdt zaterdag tussen 11.00 en 13.00 uur een uitgebreide reportage aan het openluchtconcert van Bief dat de Stichting Renesse de bevol king vorige week vrijdag gratis aanbood ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van deze stichting. De lokale omroep laat inter views horen met de leden van Blofmet bezoekers van het con cert en met medewerkers van de hulpverleningsinstanties. Tus sendoor worden nummers van verschillende cd's van de groep gedraaid. Het maken van recht streekse geluidsopnamen tij dens het optreden aan de Brou- wersdam was niet toegestaan. men worden dat opnieuw alle gemeenten apart toestemming moeten verlenen als de stichting weer een pand op het oog heeft. Verder pleiten de Kapelse be stuurders ervoor om de huisves ting van het maatschappelijk werk en de Goese welzijnsin- stellingen los te koppelen. Die laatste behoren immers niet tot de gemeenschappelijke rege ling, maar vormen een puur Goese aangelegenheid. De gemeenteraad van Kapelle bespreekt het afwijzende voor stel van burgemeester en wet houders in de vergadering van volgende week dinsdag. Reacties van de andere zes ge meenten uit het samenwer kingsverband (Goes, Schou- wen-Duiveland, Tholen, Reimerswaal, Noord-Beveland en Borsele) laten voorlopig op zich wachten. De kans lijkt ech ter groot dat ook hier negatieve geluiden te horen zullen zijn. Het afgelopen jaar werd regel matig gemopperd toen de ge meenten extra geld moesten uit trekken om de begroting van de SMWO sluitend te krijgen. ZIERIKZEE - Molen De Haas in Zierikzee, de molen op de Nieu we Haven, houdt zaterdag een open dag ten bate van hulppro jecten in Roemenië. Belangstellenden kunnen zien hoe de molen werkt en krijgen deskundige uitleg van de mole naar. De opbrengst van de pan nenkoeken en andere versnape ringen die worden verkocht, is voor Roemenië. De open dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Advertentie Openingstijden dinsdag t/m zatetdag 9.00-12.00 uur donderdagavond koopavond - 's Middags op afspraak Voorstad 63 - 4461 KL Goes Tel. (0113)215200/211466 door Ali Pankow KERKWERVE - De brandweerpost in Kerk werve werd gisteravond rond 20.45 uur gealar meerd voor brand in een duplexwoningcom- plex aan de Zuidkerkestraat in Kerkwerve. De brand was ontstaan in de benedenwoning vermoedelijk door kortsluiting in de meter kast. Spelende kinderen op het plein van de nabij ge legen basisschool Samuël merkten het vuur op en alarmeerden de brandweer. De bewoonster van het betreffende pand was niet thuis wegens verblijf in het ziekenhuis. Van de twee daar bo ven gelegen woningen is het ene pand onbe woond en de bewoner van het andere pand was tijdens de ontdekking van de brand ook niet thuis. De brandweer heeft de drie de woningen moeten openbreken om het vuur te kunnen be strijden. Binnen vijftien minuten werd het sein brand meester gegeven. Er was inmiddels een enorme rookontwikkeling mede doordat ook de water leiding was geknapt. De leden van hulporgani satie Salvage werden gisteravond opgeroepen voor de aanpak van de rook- en waterschade. foto Rob van den Bergh door Mieke van der Jagt GOES - De afdeling Oogheel kunde van het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes en die van het Oogziekenhuis t in Rotterdam zijn van plan een uit wisseling op te zetten om des kundigheid en flexibiliteit te bevorderen. Het plan is geboren uit het project 'overbrugging van wachtlijsten' dat inmiddels is afgerond. Met dat project zijn niet alleen de wachtlijsten voor staarope raties geminimaliseerd, maar is ook ervaring opgedaan met an dere behandelprotocollen. Dat resulteert in ieder geval in een zeer doelmatige behandeling in de oogheelkundige kliniek, die vanaf 1 januari 2004 in het zie kenhuis in Zierikzee zal worden ingericht. Tijdens het overbruggingspro ject gingen in totaal 110 Beve- landse patiënten en hun bege leiders met de bus naar Rotterdam voor een staaropera tie. De oogartsen van het Oos- terscheldeziekenhuis deden de ingrepen zelf binnen de proto collen die gelden in het Oogzie kenhuis. Dit 'koken in ander mans keuken' is zo goed bevallen, dat er naar een vervolg wordt gezocht. Ook voor perso neel van het Oogziekenhuis dat tijdelijk in Goes heeft gewerkt, is de uitwisseling een verhelde rende ervaring geweest. Het overbruggingsproject is overigens door de patiënten hoog gewaardeerd. Als rapport cijfer gaven ze een 8,6. In Rotterdam hebben de mensen van het Oosterscheldezieken- huis afgekeken hoe je zo effici ent mogelijk kunt omgaan met de beschikbare ruimte en mid delen. Gevoegd bij de protocol len die in Goes zijn ontwikkeld, levert dat een geolied draaiboek op voor de oogkliniek in Zierik zee. Met een voortdurende be schikbaarheid van behandel ruimten in de moderne kliniek, kunnen de wachtlijsten mini maal blijven. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het concours voor zangamateurs, Zierikzee Vocaal, trekt veel belangstel lenden. Het middagprogramma is reeds vol. Aanmelden kan nog tot 1 augustus. De eerste ronde wordt op 20 september gehou den. De finale is op I8oktoberin de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Nu al blijkt er ruime belangstel ling te zijn voor dit gloednieuwe evenement, dat leven is ingebla zen door de Commissie Koor zang Schouwen-Duiveland. In eerste instantie wordt uitge gaan van een middagprogram ma tussen 13.00 en 16.00 uur. Uitgaande van vier deelnemers per uur kunnen dan z'n twaalf vocalisten van zich laten horen. Zoveel aanmeldingen zijn in middels ook al binnen. Mocht op de sluitingsdatum van de in schrijving (1 augustus) blijken dat nog meer mensen willen deelnemen, dan begint men vroeger op de dag. Uitgangspunt is dat zangtalent, zowel beginners als gevorder den, zich aan publiek en - des kundige - j ury presenteert gedu rende tien minuten. Zij kunnen klassiek, geestelijk of licht re pertoire ten gehore brengen. Daarbij kunnen ze zelf begelei ding mee te nemén of een beroep te doen op Mar van der Veer en Marco van 't Hoff Nieuw is dat deelnemers even tueel ook met koor naar het con cours kunnen afreizen, mits sprake is van een relatief flink aandeel van de solist. De presta tie van het koor telt niet mee in de waardering. Wel kan elk deelnemend koor rekenen op een schriftelijke beoordeling van de jury. Tot dusverre hebben belang stellenden van alle leeftijden zich aangemeld. De jongste in schrijver is een jaar of acht. Net als de anderen zal hij wor den beoordeeld door Donna Oostdijk, Ellengard Jense, Wol- fert Jumelet, Liesbeth Franken en Iberniee MacBean. Ook is er een publieksprijs ingesteld.In de finale zitten Ellengard Jense, Donna Oostdijk en Rinus Ver- hage in de jury.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35