Smakelijke gerechten en smaakmakende keukens uiteraard van Ardi Epilepsie: Hersenstichting Nederland: belang revalidatie onderschat! Giro 860 "In de wereld van kinderen hoort geen kanker" PZC Groene asperges met beenham en bieslookboter de voordeligste Kenkerspecidlist reeds 1000ef1 tevreden klanten h soms ben je er even niet bij k c ARDI KEUKENS BV Astm; Fonds >12 s woensdag 18 juni 2003 De voordeligste keukeHspecialist! AMNESTY 020 626 44 36 www.amnesty.nl giro 454000 De functie Uw profiel Ons aanbod interesse? 9$$ Nationaal Epilepsie Fonds 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Soms zijn zij 'er even niet bij'. Er vallen gaten in hun leven. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. Word donateur «giro 222111 Vragen over epilepsie? 0900 821 24 11 (€o,io per minuut) Postbus 270 3990 GB Houten www.epilepsie.nl huisartsen en neurologen verwijzen kinderen met hersenletsel te weinig door Hersenstichting Nederland Ingrediënten: 500 gr. asperge, groene2 plakken beenham 2 el. bieslook, verse, fijngeknipte, 75 gr. roomboter, 2 eieren, 1 kleine ui0.5 dl. wijn, witte, droge 7 mespunt suiker, 7 tl. bouillonpoeder, zoutpeper Bereidingswijze: Pel en snipper de ui. Snijd van de onderkanten van de asperges een stukje af en doe dat weg. Schil de asperges. Breng een ruime laag water met zout aan de kook. Leg de asperges er met de kopjes naar dezelfde kant in en kook ze in 15-20 minuten (afhankelijk van de dikte) gaar. Giet af en laat uitlekken. Breng tegelijkertijd in een steelpan een laag water met wat zout aan de kook en kook hierin de eieren 8 minuten bijna hard. Laat ze onder de koude kraan schrikken, pel ze en halveer ze vervolgens. Smelt ondertussen tweederde deel van de boter zonder dat deze bruin wordt en bak hierin het uitje op een laag vuur zachtjes glazig. Zet het vuur hoog. Voeg de wijn, de suiker en het bouillonpoeder toe en iaat het geheel 2 minuten flink koken. Voeg peper naar smaak toe en roer de bieslook erdoor. Klop de rest van de boter er in klontjes door. Leg de plakken ham met daarop de asperges en halve eieren op de warme borden. Schep de botersaus erover. Garneer met sprietjes bieslook. COMPLEET MET APPARATUUR Royale hoekopstelling met hoge hangkasten, glaskast en brede korvenkast. Compleet met 90 cm schouw, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, geïntegreerde afwasautomaat en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. I COMPLEET MET APPARATUUR Praktische keuken van alle gemakken voorzien. Leverbaar in vele kleurcombinaties. Compleet met ladenkast, combimagnetron, afwasautomaat, kookplaat, schouw, koelkast en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. pFTI mnrin Tl inniVi i -4, j i COMPLEET MET APPARATUUR Maxi-line hoekkeuken met een maximum aan bergruimte in de onderkasten en ergonomische werkhoogte. Compleet met korvenkast, carrouselkast, glaskast, afwasautomaat, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, 90 cm schouw en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 f+J/pfc Open: Ma t/m Do. 09.'30-18.00 uur. Vr. 09.30-21.00 uur. Za. 09.30-17.00 uur (Tevens 's avonds geopend op afspraak) Afbeeldingen kunnen afwijken, Prijs- en zetfouten onder voorbehoud. Prijzen exclusief verwijderingsbijdrage. International Support our fight for human rights Dit keer vragen we iets heel speciaals van u. Een grote mond. Een op de tien mensen heeft last van luchtweg klachten zoals astma en COPD (chronische bronchi tis en longemfyseem). Het Astma Fonds zet zich op veel manieren in voor deze mensen. Op het gebied van collectieve belangenbehar tiging wil het Astma Fonds meer doen. Het Astma Fonds is een ver eniging van 60.000 leden die opkomt voor de belan gen van mensen met astma en COPD. Op dit moment wordt een landelijk netwerk van 27(regioraden gevormd, bestaande uit vijf leden per raad. De kerntaak van deze regioraden is het op regio naal niveau behartigen van de collectieve belangen van mensen met astma en COPD. Afgevaardigden van deze regioraden vormen samen de Ledenraad van het Astma Fonds. We vragen iets heel speci aals van u: een grote mond. Het gaat erom dat u op bestuurlijk niveau de juiste mensen weet te overtuigen om maatregelen te nemen in het belang van mensen met luchtwegklachten. Bijvoorbeeld door speciaal aandacht te vragen voor de problematiek van mensen met astma of COPD bij zorgverzekeraars of door bij gemeenten aan te dringen op rookvrije taxi's. Na stevig onderhandelen is bijvoor beeld bereikt dat het Rode Kruis Ziekenhuis in Bever wijk geheel rookvrij is. En in Enschede hebben onze be langenbehartigers ervoor gezorgd dat de elektrofiets - als alternatief voor de scootmobiel - na acht jaar weer wordt opgenomen in het voorzieningenpakket. Dat vraagt flink wat overre dingskracht. En daar heb ben we u voor nodig. Beschikt u over goede com municatieve vaardigheden en bent u enkele uren per week beschikbaar, dan is dit uw kans om iets bijzonders te doen voor mensen met astma of COPD. Belangrijk is dat u het leuk vindt om con tacten te leggen, dat u zich goed kunt inleven in de per soonlijke levenssituatie van anderen en dat u op be leidsmatig niveau kunt den ken en werken. Wat we u naast een onkos tenvergoeding kunnen bie den, is een zeer uitdagende en inspirerende "baan" als vrijwilliger. En vooral één waarmee u bovendien on gelofelijk veel goed doet. U wordt professioneel inge werkt, krijgt ondersteuning van ervaren consulenten en heeft de vrijheid om uw werktijden en taken zelf in te delen. Wilt u zich kandidaat stellen voor een functie als belan genbehartiger? Stuur dan uw c.v. met een korte toe lichting naar het Astma Fonds, postbus 5, 3830 AA in Leusden, onder vermel ding van werving belangen behartiger, of naar ikbehar- tig@astmafonds.nl. Voor meer informatie kunt u terecht op www.astma- fonds.nl of bellen naar (033) 43412 77. De Macht van het Kleine VOOR GOEDE DOELEN 'Van alle kinderen met hersenletsel door bijvoorbeeld een ongeval of ontsteking, komt slechts een klein deel bij ons terecht.' Revalidatiearts Nienke Roux van Sophia Revalidatie Den Haag zegt het stellig: 'Huisartsen en neurolo gen verwijzen kinderen met niet- aangeboren hersenletsel zelden door naar een revalidatiecentrum. Tegen het betreffende kind en de ouders wordt al te vaak gezegd: "Met de tijd komt het wel goed." Het besef dat wij aanvullend veel voor deze kinderen kunnen betekêfien, is er te weinig. Terwijl aan bijvoor beeld verminderde concentratie of bewegingsproblemen meestal nog veel te doen is.' Wat is een revalidatie- programma? Een revalidatieprogramma begint met een bezoek aan de revalidatie arts. Daarna wordt samen met an dere deskundigen een plan van aanpak opgesteld. De patiënt kan daarbij ook zelf aangeven welke dingen hij het belangrijkst vindt: voor de ene patiënt is dat weer goed kunnen lopen, terwijl de an dere zijn geheugen wil verbeteren. De therapie die volgt, is gericht op het trainen van die vaardigheden. Veel van de kinderen worden ook na de eerste intensieve revalidatie- periode nog geruime tijd begeleid. En wat daarna? Roux: 'Waar ook nog veel aan ver beterd moet worden, zijn scholing en woongelegenheid voor jonge volwassenen met niet-aangeboren hersenletsel. Als het hersenletsel zo ernstig is dat het halen van een diploma niet lukt, ook niet op het speciaal onderwijs, dan heb je ver volgens niets. Voor deze kinderen zijn geen speciale voorzieningen. Ze komen als zestien-, zeventien jarige automatisch op een dagacti viteitencentrum terecht, tussen mensen die meestal veel ouder zijn... Verder bestaan er voor kin deren met hersenletsel nauwelijks mogelijkheden om begeleid op zichzelf te wonen. Voor deze pro blematiek zou ik heel graag meer aandacht willen.' Steun de Hersenstichting Nederland Wetenschappelijk onderzoek en revalidatie zijn uiterst belangrijk om hersenletsel te behandelen. Verder is goede voorlichting van belang, om begrip te kweken en onwetend heid weg te nemen: ook al is her- Enige cijfers: In Nederland krijgen 2,7 op de 100.000 kinderen per jaar een herseninfarct of hersenbloe ding. Elk jaar komen zo'n 1.000 kin deren na een verkeersonge: val in het ziekenhuis terecht. De helft van deze kinderen heeft hoofdletsel. senletsel niet altijd te zien, dat wil helaas niet zeggen dat het er niet is. Word daarom donateur van de Hersenstichting of doe een gift. Iedere bijdrage, groot of klein, is welkom in de strijd tegen hersen- aandoeningen. Ons bezit van het CBF-keurmerk garandeert een verantwoorde besteding van uw bijdrage. GOEDE DOfli* Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl I I dot KA sie sch Ie liet Sm vei le aai pla m g< D. wij om dee len oor de ten ricl le oi la te E di oi Cl cl li Z1 w w ni Vc ra zc 01 lil Wl sie Or DM CO sti ho Sc vo he ne lai he i i Soms valt geheel onverwacht een diepduiste- re schaduw over je leven. Dat gebeurde bij het gezin van John en Marinca Dinkla. Eind augustus, vorig jaar, bereidden John, Marinca en kinderen Eelco (14), Matthijs (12) en Kirsten (9) zich met een avondje flink trai nen voor op een weekend met zwemwedstrij den. De ochtend na de training voelde doch ter Kirsten zich niet lekker. Enkele dagen later lag ze in het ziekenhuis. Diagnose: AML, acu te myeloïde leukemie, een niet overerfelijke vorm van bloedkanker, die iedereen op eik moment totaal onverwacht kan overvallen. Moeder Marinca: "Het ging me door merg en been toen ik 't mijn kleine meisje moest ver teilen." Vader John: "We vroegen Kirsten: Weet je wat het is, kanker?" "Ja", huilde ze zachtjes, "mijn opa's zijn er aan dood gegaan. Ga ik nu ook dood? Ik wil bij jullie blijven..." "Dat sneed me dwars door mijn hart." Knuffie ging mee naar chemokuur Vier zware chemokuren putten Kirsten fysiek volledig uit. Er ontstonden infecties. Het meis je belandde op de intensive care, waar ze, met troeteleend Knuffie, vocht voor haar leven. Marinca: "Bij de laatste chemokuur had ze haar knuffel over haar ogen gelegd." Ze zei: "Knuffie is nat.""Van je traantjes?", vroeg ik. "Ja", zei ze, "hij is onder de douche geweest." Een halfjaar tang doorworstelden de Dinkla's de zware beproeving "kanker in het gezin". "Op school ging alles fout", vertelt zoon Eelco. "Ik kon me niet meer concentreren en ik durfde pa en ma niet te vragen mij te helpen." Wanneer John vertelt dat de voorheen zo gesloten Eelco openhartiger en warmer is ge worden, maar dat Matthijs door de grote psy chische klap op slag is veranderd van een lieve, sociale jongen in een opstandige puber - "we hebben de indruk dat hij zich nu over geslagen voelt" - springen bij de laatste de waterlanders in de ogen. "Matthijs is erg ge voelig en gelukkig lief en sociaal gebleven," verduidelijkt Marinca. Het is Kirsten, die dan zegt: "Voor mij was Matthijs erg belangrijk. Hij maakte grapjes met me." Het KWF helpt In Nederland worden per jaar vierhonderd kinderen door kanker getroffen. "Dat zijn er vierhonderd te veel!", stelt Matthijs aan de keukentafel in Monnickendam. "In de wereld van kinderen hoort geen kanker! De school van Matthijs en Kirsten vroeg, een maal op de hoogte van de problemen, direct gratis leerpakketten aan bij de Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF). Ook verstrekt het KWF sinds kort spe ciale rugzakjes met infomaterialen aan ieder kind, dat een ouder met kanker heeft. Dankzij de niet aflatende steun van vele gulle giftgevers kan het KWF miljoenen euro's ste ken in belangrijk medisch onderzoek naar het ontstaan en bestrijden van kanker. Dit onder zoek heeft ertoe geleid dat nu bijna 70% van de kinderen met kanker hun ziekte overleeft. Vijfjaar geleden was dat amper 40%. Kleine Kirsten lijkt een van de gelukkigen; haar laat ste beenmergpunctie wees uit, dat de slechte cellen uit haar bloed zijn verdwenen! Van groot belang is ook het onlangs gestarte, uitgebreide psychosociale onderzoek naar de gevolgen van kanker in het gezin, dat door het KWF wordt gefinancierd. John Dinkla: "Je weet niet watje overkomt. Je kunt niet meer naar je werk, je bent bang dat je je kind verliest, je gezin staat op z'n kop. Plotseling valt de grond onder je voeten weg." Kirsten, 9 jaar Steun de kankerbestrijding Het KWF spant graag een compleet vangnet voor een ieder, kind of volwassene, die met kanker wordt geconfronteerd. Wie hulp nodig heeft of meer over het werk van het KWF wil weten kan terecht op www.kanker- bestrijding.nl U steunt het belangrijke werk van het KW door een gift over te maken op giro t.n.v. het KWF, Amsterdam. Zo bent u voor kinderen als Kirsten een stille bondgenoot Naast Knuffie... NEDERLANDSE ^KRÉI KANKERBESTRHDING KONINGIN W I L H E L M I N A FO j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30