kc Kappers voeren lijst aan met grootste burnout-kans Timmerman-Buck eerste vrouwelijke voorzitter senaat Proef stemmen via internet lijkt al mislukt Minister Dekker meldt ruim honderd gevallen bij arbitrageraad Twee doden bij botsing pantservoertuig met trein Politie staakt onderzoek in zaak-Vaatstra Leenhouts Bedden woensdag 18 juni 2003 Schade verhalen Ontsporing leidt tot ontregeling treinverkeer ^vegbwivf( Verborgen leed Sluitpost Volkstuinders zitten in het nauw Ambulancedienst beboet Bekentenis moord Beverwijk Geld verduisterd bij Boijmans Comité voor klachten psychiatrie O AutoTrack.nl Terughaalactie van de Fa. Meister Werkzeuge m.b.t. halogeenlamp type 9292532/merk t0pcraft gpnri7e redactie binnenland pEN HAAG - Een proef om Ne derlanders via internet te laten stemmen bij de Europese ver kiezingen in 2004 dreigt al bij voorbaat te mislukken. De slichting EPN, die al jaren ijvert V00r elektronische verkiezin gen, heeft dit experiment giste ren dringend afgeraden wegens bet sabotage-gevaar. Volgens het Electronic-high way Platform Nederland (EPN) is het te riskant om al over een jaar alle Nederlanders die in het buitenland wonen de mogelijk heid te bieden elektronisch hun stem uit te brengen. Computerkrakers over de hele wereld zouden dit experiment beschouwen als een open uitno diging om de zaak te frustreren, aldus EPN. „Zeker gezien de te verwachten publiciteit en om dat Nederland in 2004 een half jaar voorzitter is van de Europe se Unie." Het platform beschouwt com puterhackers als het grootste gevaar voor via het internet ge organiseerde verkiezingen. De beveiliging is moeilijk water dicht te krijgen, zeker als bur gers uit de hele wereld kunnen 'inbellen'. Bij eventuele fraude dreigt de hele stembusuitslag ongeldig verklaard te worden. Morgen bespreekt de Tweede Kamer de 'Experimentenwet Kiezen op Afstand', die stem men via het internet mogelijk moet maken. Vanwege de geringe opkomst bij de Europese verkiezingen (rond de dertig procent) ziet het mi nisterie van Binnenlandse Za ken elektronisch stemmen als een goede mogelijkheid meer burgers bij de stembusstrijd te betrekken. Het platform beveelt echter aan eerst meer ervaring op te doen met kleinschaliger experimenten voordat de sprong naar Europa gewaagd wordt. GPD Kabinet wil bouwfraude verhalen Hnnr Peet Vogels DEN HAAG - De nieuwe minis ter van Vrom, Sybilla Dekker, laat de bouwfraude er niet bij jitten. Gisteren heeft de minis- 'terruim honderd vermoedelijke gevallen van bouwfraude ge meld bij de Raad van Arbitrage voor de Bouw (RAB). Over het totale schadebedrag wilde zij nog geen uitspraken doen. Dezaken zijn pro forma gemeld, zo maakte Dekker duidelijk tij dens een Kamerdebat over de bouwfraude. „De regels schrij ven voor dat we binnen drie maanden na het bekend worden van de schaduwboekhouding van Bos de zaak aanhangig moeten maken. Anders verlie zen we het recht om te procede ren", aldus Dekker. De RAB behandelt geschillen over de aanbesteding. Als een partij zich benadeeld voelt, dan kan hij dezaak aanhangig maken bij de RAB. De RAB doet dan een bindende uitspraak. De actie is gebaseerd op een ad viesvan delandsadvocaat. Dek ker wilde niet ingaan op de inhoud van het advies. „Dat moeten we eerst in het kabinet bespreken." Mogelijk wordt la ter alsnog besloten om de civiele rechter in te schakelen om de ge leden schade te verhalen, in plaats van een procedure bij de RAB. Die beslissing zal afhan gen van de vraag hoe kansrijk een juridische procedure is. Maandag maakte de Vereniging Nederlandse Gemeenten al be kend een aantal fraudezaken voor de RAB te brengen. LEEUWARDEN - Het politie onderzoek naar de moord op de 16-jarige Marianne Vaatstra wordt per 1 juli stopgezet. Dat heeft hoofdofficier L. den Hol lander van het Openbaar Minis terie in Leeuwarden gisteren bekendgemaakt. Twee recherchebijstandsteams hebben na vier j aar speuren nog steeds geen spoor van de dader. Marianne Vaatstra werd in 1999 in de nacht na Koninginnedag in een weiland bij Veenklooster verkracht en om het leven ge bracht. Sinds het begin van het onder zoek is bij 815 mannen DNA af genomen en vergeleken met het DNA-materiaal van de dader. Het DNA-onderzoek in de zaak-Vaatstra is daarmee het omvangrijkste dat ooit in een Nederlands strafrechtelijk on derzoek heeft plaatsgevonden. De familie Vaatstra zegt in een reactie begrip te hebben voor de beëindiging van het onderzoek, maar spreekt ook van gemiste kansen. ANP Tijdens het debat over de bouw fraude drongen GroenLinks en de PvdA er bij minister Donner van Justitie op aan om meer bouwbedrijven strafrechtelijk te vervolgen. Het Openbaar Mi nisterie heeft eerder bekendge maakt dertien bouwbedrijven die bij acht projecten zijn betrokken strafrechtelijk te vervolgen. „Dat ruikt naar klassenjustitie. U vervolgt wel iemand die een blikje bier van twee euro steelt, maar niet een bouwbedrijf dat voor tonnen fraudeert", sneerde GroenLinks-Kamerlid Duy- vendak. Donner wees er op dat het OM niet meer capaciteit heeft om de bouwbedrijven aan te pakken. „We kunnen niet steeds nieuwe prioriteiten stel len als er weer iets in de publici teit speelt." Donner wees er op dat de over heid de geleden schade via een civiele procedure kan terugvor deren. „Hier gaat het om straf rechtelijke vervolging wegens fraude." GPD ASSEN - Door een botsing van een pantservoertuig van de Koninklijke Landmacht met een lege passagierstrein zijn gistermiddag in Assen twee defensiemedewerkers, een militair en een burger, om het leven gekomen. Dat meldde woordvoerder J. Koning van de marechaussee. De machinist van de trein liep nog onbekende verwon dingen op. Een derde persoon, een militair, sprong bij tijds van het pantservoertuig af. Hij raakte lichtge wond. Het ongeluk gebeurde op een onbewaakte overweg van de oude provinciale weg tussen Assen en Beilen. Het pantservoertuig, afkomstig van het Opleidings- en Trainingscentrum Manoeuvre in Amersfoort, was voor een oefening in Drenthe. Het voertuig reed over de op de landweg gelegen spoorrails en werd geschept door een lege passagierstrein. Door de aanrijding reden er gisteravond tussen Hooge- veen en Beilen minder treinen en tussen Beilen en Assen geen treinen, maar bussen. Treinreizigers moesten reke ning houden met een vertraging tot een uur. foto Peter Wassing/ANP UTRECHT - Het herstel van het spoor tussen Amsterdam-Slo- terdijk en Haarlem duurt tot morgenochtend. In de nacht van maandag op dinsdag ontspoorde er een wa gon van een goederentrein met ammoniak. Daardoor raakte het spoor over een lengte van 1,2 kilometer be schadigd. Volgens ProRail is er bij de ont sporing geen ammoniak vrijge komen en is er geen gevaar ge weest voor mens en milieu. ANP van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Wie loopt het grootste risico op burnout? Niet de onderwijzer in het voortgezet onderwijs en niet de arts. En wie lijden het meest aan rsi? Niet de typistes en niet de beeldscherm werkers. Het zijn juist de kap pers en schoonheidsspecialisten die het vaakst opgebrand raken en het zijn de schoonmakers die het meest geveld worden door de muisarm, in dit geval de zwabberarm. Dit blijkt uit een onderzoek van TNO Arbeid onder ruim vier duizend werkenden in 2002. De uitkomsten staan in het rapport Kennis in ontwikkeling, dat gis teren aan het ministerie van So ciale Zaken is aangeboden. De lijst met de grootste burnout-kans wordt aange voerd door beroepen waarin veel contact met klanten is, zo als kappers, artsen, docenten en verplegers. Daarna volgen be roepen met een vooral fysieke belasting, zoals laders en los sers. Volgens I. Beckers van TNO Arbeid komt dat deels doordat die beroepen een hoge emotionele belasting kennen: „Je krijgt veel verhalen te ho ren, maar je moet altijd maar vriendelijk blijven. Ja, uw haar zit leuk en oh, interessant. Maar je emoties moet je verbergen." Advertentie IP- HES HET Moe NOOIT C>'£on/^SJ IS" PAT Eg/V BEZWAAR Het is nu wel tijd voor een goed bed we willen gezond ouder worden. o.a.: Genio Olivier Strelli Personal Bedding Hastens Treca de Paris Qf Hitec O Zevenslaper Ubica Kuperus Omass 1200 M2 Slaapspeciaateaak Dorpsplein 31-33 Schoondljke een kwartier na de tunnei of wij halen u af bij het voetveer Breskens Tei. 0117 401582 www.leenhouts-bedden.nl Bij rsi is het precies andersom: vooral schoonmakers en schil ders lijden aan aandoeningen door vaak herhalende bewegin gen. Daarna volgen 'contactbe- roepen' als artsen en verpleeg sters. Ook hun toptien-notering is volgens TNO Arbeid opval lend, want 'artsen en verpleeg kundigen zou je minder snel op een rsi-lijst verwachten'. De onderzoekers zelf noemen de uitkomsten 'verrassend', maar de gegevens komen bekend voor bij het Kenniscentrum Werkbe leving in Groningen, een lande lijk steunpunt voor mensen die met burnout kampen. Volgens directeur W. Berends is de hoge werkdruk in de zorg en het on derwijs bij het grote publiek wel bekend, maar leeft er bij kap pers en schoonheidsspecialistes veel verborgen leed. „Kappers staan acht uur per dag op hun benen, ze belasten hun armen intensief, de werkdruk is hoog, pauzes schieten er vaak bij in en ze krijgen veel verhalen te ver werken." Ook bij rsi ziet Berends een rela tie met de beeldvorming: „Ie dereen denkt dat vooral beeld schermwerkers eraan lijden, zodat daar heel veel aan wordt gedaan met ergonomische maatregelen en speciale soft ware. Maar wie hoor je over rsi bij schilders of schoonmakers?" Berends hoopt dat de arbocon- venanten die nu in veel bran ches worden afgesloten het rsi- en burnout-risico terugdringen. Maar zij vreest wel dat al die verbeteringen verloren gaan door de economische malaise: „Wij merken duidelijk dat arbo weer een sluitpost wordt. Inves teringen in een gezonde werk- LEIDEN - De volkstuinders in Nederland hebben het moei lijk. Door woning- en wegenbouw en industrie is de afgelopen tien jaar bijna 800 hectare van de volkstuingrond afgesnoept. Daardoor is nu nog maar 4000 hectare in gebruik door volks- tuinders. Dat blijkt uit de jongste CBS-bodemstatistiek van het jaar 2000. De cijfers zijn onderwerp van gesprek tijdens het volkstuin congres zaterdag in Naturalis in Leiden. De bijeenkomst is georganiseerd door de landelijke organisatie voor volkstuin ders AWN die dit jaar 75 jaar bestaat. ANP ASSEN - De ambulancevoorziening Noord uit Assen moet een boete van 2310 euro betalen wegens overtreding van de Arbeidstijdenwet. Dat. heeft de economische politierechter gisteren bepaald. Volgens de raadsman van de ambulance dienst behoort de dienst niet te worden vervolgd. „Van de ene overheid moet de dienst zich houden aan de arbeidstijden. De andere overheid zegt dat de ambulance binnen een bepaalde tijd bij de patiënt moet zijn. Wat gaat dan voor?" De ambulan cedienst in Zeeuws-Vlaanderen is in een zelfde conflict over arbeidstijden verwikkeld.AIVP BEVERWIJK - Een 26-jarige man en zijn 40-jarige vriendin uit Beverwijk hebben bekend de 67-jarige moeder van de vrouw om het leven te hebben gebracht. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Haarlem gisteren be kendgemaakt. Het tweetal werd vrijdag in Harlingen aange houden. Het slachtoffer woonde in Beverwijk samen met de twee verdachten. Zij werd al enige tijd vermist. De dochter en haar vriend verklaarden in eerste instantie dat de moeder op vakantie was. De twee verdachten zijn in bewaring gesteld. ANP ROTTERDAM - Bij het Rotterdamse museum Boijmans Van Beuningen is begin juni 3 miljoen euro verduisterd. Het muse um ontdekte de verduistering vlak na Pinksteren, zo meldde de gemeente Rotterdam gisteren. De museumdirectie deed meteen aangifte bij de politie en schakelde de huisbankier van de gemeente in. Binnen enkele uren waren de geldstromen in kaart gebracht, zijn de desbe treffende rekeningen geblokkeerd en is daarop conservatoir beslag gelegd. Daardoor kon een bedrag van 2,2 miljoen euro veilig worden gesteld. ANP AMSTERDAM - Mensen met klachten over behandeling door psychiaters, psychologen of andere medewerkers uit de gees telijke gezondheidszorg kunnen sinds gisteren terecht bij het Nederlands Comité voor de Rechten van de Mens (NRCM) in Amsterdam. Deze organisatie onderzoekt en openbaart schendingen van mensenrechten door de psychiatrie. Of het nou gaat om frau de, seksueel misbruik, onterechte opname of een valse dia gnose, het NCRM documenteert de klacht en helpt bij het in dienen ervan bij de autoriteiten. Volgens een woordvoerder van het NCRM schaadt de psychi atrie mensen door subjectieve en niet-wetenschappelijke dia gnoses en met behandelingen met psychiatrische drugs, elek troshocks en hersenchirurgie. ANP plek hebben even geen prioriteit bij de werkgevers. En de mensen zelf moeten een tandje bijzetten en laten het wel uit hun hoofd om daarover te klagen." GPD doorErwinTuil t DEN HAAG - Yvonne Timmer man-Buck is nipt verkozen tót voorzitter van de Eerste Kamer. Met slechts drie stemmen ver schil versloeg de CDA-senator in de tweede stemmingsronde PvdA'er Erik Jurgens. De derde kandidaat, Eddy Schuyer (D66), haakte na de eerste ronde af. De CDA'er is de eerste vrouwelijke senaatsvoor zitter uit de geschiedenis. De overwinning ging veel min der overtuigend naar Timmer man-Buck dan vooraf alom werd gedacht. De WD-senato- ren, van wie werd verwacht dat zij in overleg met het CDA op Timmerman zouden stemmen, hadden hun bedenkingen. Zij hielpen D66'er Schuyer aan de veertien stemmen die hij in de eerste ronde kreeg. In de tweede ronde werden die stemmen ge lijkelijk verdeeld tussen Tim merman-Buck en Jurgens. Vooral de grotere ervaring van Jurgens in parlement en staats recht werkte in diens voordeel. Timmerman-Buck kon de kri tiek dat zij vooral via het CDA- netwerk naar voren was gescho ven afdoende pareren, maar echt overtuigend was zij niet. Van de 74 aanwezige senatoren stemden 37 voor haar. Vieren dertig verkozen Jurgens. Drie Eerste-Kamerleden stem den blanco. GPD Advertentie Ook voor de nieuwste modellen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland Advertentie In enkele gevallen werd vastgesteld dat bovengenoemde halogeenlamp een technisch mankement heeft. De accuspanning kan tijdens het laden mogelijkerwijze oplopen en de lamp laten ontploffen. Dit wordt veroorzaakt door een defecte weerstand waardoor het laden van de accu niet stopt wanneer deze vol is. De lampen werden vanaf 11 juni 2003 verkocht bij Aldi. Consumenten die deze lamp hebben gekocht worden verzocht deze niet te gebruiken en in de winkel van aankoop terug te brengen, waarbij de aankoopprijs terugbetaald zal worden. U kunt ook het product terugzenden aan ITSW BV, Antwoordnummer 300,9670 WB Winschoten. U krijgt dan de aankoopprijs en eventuele verzendkosten vergoed. Vergeet niet uw naam, adres en bank-/gironummer te vermelden. Meister Werkzeuge heeft een telefoonlijn geopend waar consumenten met eventuele vragen terecht kunnen. Deze lijn is dagelijks geopend van 10.00 t/m 16.00 uur. Het nummer is 0597-422722. Firma Meister Werkzeuge biedt consumenten en handelspartners hun excuses aan voor het ongemak. MEISTER WERKZEUGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3