PZC Flevoland belt vaakst naar kindertelefoon Kameleon vaart stuurloos over het witte doek Dansjes op de bodem van de Oosterschelde Suske en Wiske-film komt er eindelijk aan dc jon&E ondERZOEKER Gratis naar De Schippers 150 Dj's op Dance Valley woensdag 18 juni 2003 WOORDEN LAATST E Flevolanders bellen het vaakst naar het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK). In totaal kreeg het AMK vorig jaar 346 meldingen te ver werken. Daarmee steekt de pro vincie relatief gezien ver boven de rest van Nederland uit. Dat blijkt uit cijfers van de Flevo landse AMK. Flevolanders zijn bereid om hun verdenking van kindermishan deling vaker uit te spreken om dat het AMK steeds bekender wordt, vermoedt een woord voerster van de Hulpverle ningsdienst Flevoland. Het is onduidelijk of Flevolanders meer dan andere Nederlanders hun kinderen daadwerkelijk mishandelen. Het AMK Flevoland wordt ook steeds vaker gevraagd om ad vies vorig jaar959keereneen jaar eerder 752. De hulpverle ningsdienst vindt deze stijging opmerkelijk. „Het lijkt erop dat het AMK in toenemende mate wordt gezien als een expertise centrum." Ergens in de jaren vijftig weet de vader van twee Friese re kels een gebutst bootje op de kop te tikken. Met een nog puike motor uit een sloopauto weten de jongens ongewoon grote drijfkracht toe te voegen aan hun Kameleon gedoopte schuit. De avonturen die de tweeling broers Hielke en Sietse Klink hamer ermee beleven, vormden de stof voor een lange reeks door Hotze de Roos geschreven jeugdboeken waarvan de popu lariteit ver buiten Friesland heeft gereikt. Steven de Jong heeft er nu de film De Schippers Van De Kameleon op gebaseerd. Hielke en Sietse zijn belhamels met een gouden hart, zeg maar type Pietje Bell. Ze moeten voor jonge Friezen doorgaan maar in de film klinken ze alsof hun wiegjes toch dichter in de buurt hebben gestaan van Mokum dan van het Tjeukemeer. En Pietje had meer charisma. Veel werk is ervan gemaakt om een goed moedig ouderwets platteland na te bootsen. Men heeft ook zijn best gedaan de jaren vijftig te herscheppen, met kleding van die tijd, een ge luidsband met meezingers van Johnny Hoes en jeugdige boe ven met vetkuiven die worden aangeduid als 'nozems'. Boe renknecht Maarten Spanjer be looft Hielke en Sietse een zilve ren gulden als ze over een sloot weten te springen. Hoezo, zilve ren gulden? In die tijd was een gulden een vies bruin biljetje en een riks was grijs. Koddig kan het lijken om bij dorpsfestiviteiten types als Henk Westbroek en Ed Nijpels op te voeren, maar dan toch al leen voor de volwassenen die ben herkennen kurt'nen, nauwe lijks voor de werkelijke doel groep van de film. Te vaak pro beert Steven de Jong om, over de hoofden van zijn jeugdig pu bliek heen, meekijkende ouders te bereiken. Kortom: deze Ka meleon is een beetje stuurloos. Pieter van Lierop De Schippers Van De Kamele on: regie Steven de Jong, met Koen en Jos van der Donk, Maarten Spanjer, Dominique van Vliet, Willeke van Ammel- rooy, Peter Tuinman, Gijs Scholten van Aschat, vanaf vol gende week woensdag te zien in Cine City Vlissingen, De Koning Hulst en Cinemactueel en Roxy Bergen op Zoom. Tweelingen maken kans op gratis toegang tot een van de landelijke voorpremières van De Schippers van de Kameleon, in Pathé De Kuip in Rotterdam. Net als in het jeugdboek van Hotze de Roos beleeft de twee ling Hielke en Sietse in de film allerlei avonturen in de opge voerde en kleurrijke duwboot De Kameleon. Hoofdrolspelers Koen en Jos van der Donk arriveren zater dag met andere acteurs om 13.00 uur in de speciale Kame- leon(auto)boot bij Pathé Rot terdam. Vanaf 15.15 uur is er een optreden van De Boswachters, die de titelsong van de film schreven. De eerste vijftig tweelingen mo gen gratis naar binnen. Je kunt je samen met je tweelingbroer of -zus aanmelden per e-mail (kameleon@pathe.nl). Met dank aan oma Smakkend boven een bordje garnalencurry zit Ginuwine (27) in een Am sterdams hotel aan tafel. De Amerikaanse R'nB-zanger brak zeven jaar geleden door met zijn nummer 1 hit 'Po ny'. Met dit nogal seksueel getinte nummer van debuut album The Bachelor maakte hij zich tot een zeer gewilde 'vrijgezel'. Inmiddels is zijn vierde album uit met de titel The Senior. Is Ginuwine echt zo volwassen en wijs gewor den als de titel doet vermoe den? Je moet het zien als de vier ja ren op highschool, geeft Gi nuwine als uitleg bij de nieuwe albumtitel. „Je begint als eer stejaars, wat bij ons bachelor heet. In het vierde jaar ben je se nior, piet op het eind je diploma als béwijs." Zo voelt de zanger zich dan ook, nu met het vierde album, geslaagd als zakenman. Eh, zakenman? „Ja. Ook nog steeds als entertainer natuur lijk, maar ook zeker als zaken man. Daarin merk je dat je als persoon nu volwassen bent ge worden. In de manier waarop je praat alleen al. Ik kan nu veel beter m'n standpunt overbren gen, me verstaanbaar maken. Als één business je volwassen maakt, dan is het deze wel." Toch voelt de R'nB-er zich nog vaak genoeg een bachelor. Ten minste, in de betekenis van 'eer stejaars', niet van 'vrijgezel'. ,Het was natuurlij k leuk dat die reputatie voortkwam uit m'n eerste albumtitel. Ik denk dat Ginuwine de Vrijgezel mij op dat moment ook wel echt verte genwoordigde, maar nu niet meer. Wat niet wil zeggen dat ik geen groentje meer in me heb. Ik ben voor het leven een eerste jaars, omdat je altijd nieuwe dingen leert. Ik moet blijven le ren om te kunnen blijven doen wat ik nu doe." En dat beteken de voor de op-en-top entertai ner dat hij weer eens iets nieuws moest doen. Draaide het bij zijn eerdere werk vooral om glitter en show, deze keer zou Ginuwi ne vooral 'de man van binnen' willen laten zien. „Ik heb altijd in gedachten gehouden: als je iets al hebt gedaan, ga er dan niet mee door. Jij raakt verveeld, mensen om je heen raken ver veeld. En omdat je het zat bent, kun je het niet meer zo goed als voorheen. Tijden veranderen. Dingen die ik toen deed, zouden nu misschien helemaal niet meer aanslaan. Je hebt tegen woordig zingende rappers op de radio, en sommigen klinken vre selijk, maar het zijn toch hits. Tien jaar geleden was dat nooit gebeurd." Ginuwine wil nu graag eens een andere kant van zichzelf laten zien, waarbij hij het zelfs ge munt heeft op wijsheden uit grootmoeders tijd. „De zwaar ste tijd in een studio is wanneer je achter elkaar teksten moet schrijven. Ik zit daar, verder niemand, de muziek hard aan, en dan moet het komen. Je pro beert dingen te vinden die je in spireren, en dat wil niet altijd lukken." Hij zat net op een dood punt, toen hij plotseling dacht: wat ik nodig heb, is iets ouds. De beat die uit de boxen dreunde, bracht hem bij clichés.„Zoiets als 'boontje komt om z'n loon tje', maar dat is al zo vaak ge bruikt door rappers. Bovendien wilde ik een cliché dat qua bete kenis zou passen bij het album, iets met liefde.De zanger scha kelde hulp in van studiomensen en bodyguards. Allemaal moes ten ze hun moeders en oma 's bel len, op zoek naar een oude wijs heid. „Onze techneut belde zijn moeder en kwam met een hele reeks clichés. Pas bij Better to have loved than not at all knipte ik in mijn vingers. Dat was 'm! Ik schreef de hele tekst vervol gens in twintig minuten." Naast clichés over liefde, tek sten over zijn eerste kind en gro te plannen voor het huisje- Snorkelen in Griekenland? „Een fantastische erva ring", vindt Koen Verhaqghe de Naeyer (18). Ook naar Egypte nam de Middelburger z'n snor kel mee om het leven onder wa ter te verkennen. „Prachtig hoor, maar op den duur wil je toch wel eens wat dieper onder water rondneuzen", geeft hij toe. Hoogste tijd dus om een echte duikcursus te gaan vol gen. In september werd hij lid van duikteam Zeeland. „Tij dens de kennismaking in het Vlissingse zwembad, mocht je meteen met alle duikmaterialen oefenen. Lastig hoor, want dat stoeien met die flessen valt niet mee. Kijk, in het water springen is één ding, maar het is wel de bedoeling dat je ook weer boven komt, snap je. Vandaar dat je eerst een aantal zaakjes goed onder de knie moet hebben, voordat je in het 'echie' gaat. Om te beginnen moet je min stens veertig meter zonder ademhaling onder water kun nen zwemmen. Belangrijk voor noodgevallen. Weet je wat ook heel speciaal is? Het zogenaam de 'klaren'. Dan klappen je oren dicht en moet je je neus dicht knijpen en gelijktijdig door je neus blazen. Verder heb je na tuurlijk ook je duikcomputer, waar je mee om moet leren gaan. Je dieptemeter, je horloge, je kompas, kortom, er valt heel wat te leren. Zeker, een paar snelle kunstjes heb je zo voor el kaar, maar dat wil niet zeggen, dat je een veilige duiker bent. Bovendien, duiken doe je nooit in je uppie. Altijd samen met een andere duiker, je buddy. Dat be tekent, dat je onder water blin delings op elkaar moet kunnen vertrouwen. Komt er eentje in de problemen, dan moet de an der ingrijpen. Tijdens de cursus leer je dan ook 'praten' onder water. Met gebaren dus. Duim omhoog, duim naar beneden, vuist naast je oor, allemaal te kens waar de ander op rea geert." Inmiddels heeft Koen drie echte duiken in z'n duiklogboek geno teerd. „Samen met m'n pa heb ik een duik gemaakt in het Veerse Meer. Geen succes, je ziet daar absoluut niks. Gewoon erwten soep. Nee, de Grevelingen beviel beter. Meer zicht en dan valt er heel veel te zien. Zeesterren, al lerlei vissen en planten. En aparte verrassingen. Voelde ik opeens een ruk aan m'n reserve slang. Keek ik om, zat er een kreeft met z'n scharen aan te knippen. Geinig hoor Voorlopig duikt Koen alleen nog maar in stilstaand water.,In ge tijdewater krijg je met stroming te maken. Lastiger om in te dui ken. Maar ik hoop toch binnen niet al te lange tijd ook de Oos terschelde eens te gaan verken nen. Heb van m'n ouders ge hoord, dat het onder water één grote bloementuin is. Kan ik meteen ook even het verhaal controleren of m'n pa en moe echt dansjes uitvoeren op de zeebodem. Dat hebben ze me wijs gemaakt, dus dat wil ik ook wel eens met eigen ogen bekij ken." Hans Segboer Koen Verhaeghe-de Naeyer: „In het Veerse Meer zie je absoluut niks. Gewoon erwtensoep." foto Dirk-Jan Gjeltema Koen en Jos van der Donk als Hielke en Sietse Klinkhamer. Ginuwine wil met zijn nieuwe cd een andere kant van zichzelf laten zien. boompje-beestje gevoel, verze kert Ginuwine nog genoeg snel le, opwindende en stoere num mers op het album. Dat kan ook bijna niet anders met namen als Snoop Dogg, Method Man en R. Kelly, die te gast zijn op The Senior. Opvallend meer manne lijke medewerking deze keer, in vergelijking met de vrouwelijke duetten op eerdere platen. „Dit album heeft wat scherpere kantjes. En ik wilde er nu een maal niet teveel vloekende la- dies op hebben. Ik zie vrouwen zich graag als ladies gedragen, en mannen als mannen." Vloe ken hoort volgens de zanger dus echt bij dé man, maar hij werkt ook om een andere reden graag met mannelijke mede-artiesten. „De competitiewaarde. Je wilt dat jouw stuf minimaal zo goed is als die van hen. Het werken met dames in de muziek vind ik vooral leerzaam. Ze zijn slim, enne.ik heb ze graag om me heen.Zolang ze maar niet vloe ken. Kyra Goede Het vierde album van Ginuwi ne, The Senior, ligt sinds vorige week in de winkel. Meer over Ginuwine vind je op www.ginuwine.com. De komst van de Suske en Wiske-film De Duistere Diamant is nu echt dichtbijHet heeft bijna drie jaar geduurd voordat de financiering van de film rond was. De opnames van de film beginnen in augustus. De regie is in handen van de Bel gische regisseur Rudi van den Broeke. In De Duistere Diamant, geba seerd op album 121, gaan Suske, Wiske, Lambik en tante Sidonia op vakantie naar Noord-Bra bant. Daar ontmoeten zij de achterachterkleindochter van een mysterieuze magiër. Actrice Thekla Reuten ('De Tweeling') is benaderd voor de rol van deze Alwine. Reuten had in 2001 al toegezegd mee te werken aan het project en heeft zeker nog interesse in de film, maar wil eerst het nieuwe script lezen. Voor de magiër wordt acteur Henk van Ulsen gevraagd. Een andere bijrol is weggelegd voor cabaretier Urbanus Belgische acteurs en actrices gaan de hoofdrollen van de be kende karakters invullen. De Belgische komiek Damiaan de Schrijver speelt Lambik. Jero me en Sidonia worden vertolkt door Stany Crets en Peter van den Begin, bekend als respectie velijk Kabouter Snot en Kabou ter Jeuk uit de Kabouter Plop films. De rol van Suske moet op nieuw worden gecast. In 2001 was er al een jongen gekozen voor de rol, maar deze heeft in middels de baard in de keel ge kregen. De meeste opnames vinden plaats in Brabant en Bokrijk, een groot openluchtmuseum in de Belgische grensstreek. De film is mede gefinancierd met geld van Interreg, een Europees fonds dat de economische posi tie van grensstreken wil bevor deren. Het Nederlandse Film fonds wilde de film volgens producent Hetty Naaykens niet subsidiëren omdat het een real life-verfilming van een strip be trof. Suske en Wiske en de Duistere Diamant moet in april 2004 in de Nederlandse bioscopen te zien zijn. J Zn, (XvcrJZuMdZ. Op het festival Dance Valley treden dit jaar 150 dj's op. Het festival wordt op 2 augustus gehouden in het recreatiegebied Spaarnwoude bij Velsen. Dance Valley wordt voor de ne gende maal gehouden. Er staan dit jaar drie podia op het terrein waarop de dj's hun muziek ten gehore brengen. De organisatie heeft net als in voorgaande ja ren een reeks bekende dj 's aan zich weten te binden. Op het hoofdpodium wordt onder meer opgetreden door Tiësto, Armin van Buuren, Junkie XL, Sister Bliss, Marco V, Laidback Luke en Johan Gielen. Net als in 2002 kunnen 40.000 bezoekers het feest bijwonen. In 2001 waren dat er nog 80.000. De organisatie was echter ge dwongen de capaciteit te halve ren nadat er, na afloop van het evenement, grote problemen ontstonden. Volgens een woord voerder van de organisatie zijn er nu al 30.000 kaarten ver kocht. zygoot', zygo'te v(m) -goten (Gr. zugötos verbonden) I de cel, ontstaan door ver binding van twee gameten paarcellen); 2 het individu, ontstaan uit een bevrucht ovum zyma se v (Gr. zumè gist) perssap van gistcellen, oplosbaar ferment in gist (één v.d. vele eiwitten); zymo'se v (Gr. zumösis hei doen gisten) werking van fermentatie; zymo'tisch bn. 1 gistend; 2 de fermenten betreffend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26