WËKmarnimmmmm m m Steun het ziekb Tarbot op risotto met parmesan en een ratatouille van groenten PZC 25 woensdag 18 juni 2003 SS g Nog niet zo lang geleden was het wijd wat de klok sloeg. Nu snoeren we onze baggy wijde broekspijpen aan en op. Resultaat: de pofbroek. Een trend waarbij creativiteit van pas komt. Knappe stemmen Muildier gekloond 1111 iflpl Dodelijk griepvirus dreigt Ingrediënten voor 4 personen J Poffen met die broeken! ledereen op de pof. Door CAROLINE GOTTGENS Pofbroeken, die wa ren voor het laatst hip in de jaren vijf tig. Toen heetten ze nog 'drollenvan gers'. In de jaren twintig was het pak dat ook wel een 'plus fours' genoemd wordt, het eer ste type trainingspak en dit was de 'drollenvanger-inspira tiebron'. Over wijde broeken werden hoge sokken gedragen. Moesten we er eerst nog hard om lachen, toch worden ze op eens weer volop gedragen, aan gepast aan nu natuurlijk. Trendspotter Irene Westerbeek legt uit: „Het zijn broeken met touwtjes om de benen, zodat je ze aan kunt trekken, maar dat hoeft niet per se. Want sommi ge broeken zijn eigenlijk niet 'pof maar die worden dan in beenwarmers gestopt." Eigen lijk is dus niet alleen het kle dingstuk 'pofbroek' populair, maar is het idee op zich al hip. Linten Natuurlijk vindt de hernieuw de belangstelling zijn oor sprong op de catwalk. Alexan der McQueen had ze deze zo mer, voor het komend seizoen kiest hij voor erg wijde satij nen broeken, die lijken op het duizend-en-een-nacht idee. Jean Paul Gaultier had er een van leer, Fendi ging ook voor sa tijn, een erg geschikte stof voor deze broeken. Anna Sui had de zeer populaire witte wijde broek. Bij House of Jazz een ode aan de drollenvanger, in clusief lange sokken. Ook zie je veel linten aan de zakken van pofbroeken, een gadget dat zijn oorsprong vindt in de skate-wereld. Irene Wes terbeek: „Er zijn enorm veel soorten, in de 'combat stijl' maar ook spijkerbroeken die poffen. En het kan er heel net jes uitzien als je er bijvoor beeld lichte tinten op draagt. Ze worden gedragen met punt schoenen en met gympen." Een paar jaar geleden hadden we hier niet aan moesten den ken. Elke van der Kieft, pr-voorlich- ter van H&M, waar je de pof broeken in allerlei variaties vindt: „Er kan van alles onder, muiltjes zijn leuk en gympen en de puntschoenen natuurlijk. Eigenlijk is de zomer een mak kelijker seizoen qua schoeisel, dan kun je meer verschillende schoenen aan." Ze bevestigt dat het niet eens altijd de 'echte' pofbroeken zijn die het meest geliefd zijn. „Bij ons zijn de broeken het po pulairst die op zich niet 'pof zijn, maar die je wel zo kan maken door de trelckoordjes aan de onderkant aan te trek ken. Ook de satijnen variant wordt veel verkocht." Mouw Sommige van deze broeken hebben een boord aan de on derkant - een soort mouw of manchet - in plaats van touw tjes, echt op en top pofbroek dus, zoals bij Patrizia Pepe. Dit zie je veel bij de knielengte- broeken. Die lijken haast op de eens zo gehate 'knicker bockers'. Van der Kieft: „Het duurde even voor ze te zien waren op straat, dat lag ook aan het weer. Ze zijn namelijk heel goed te combineren met een strak topje en muiltjes." Overigens is dat ook een trend, zegt Van der Kieft: „Bij ons geldt nu: hoe strakker de top, hoe wijder de broek, en anders om." Ook de baggy combat- broeken lenen zich erg goed voor pofmode. Toch vinden sommigen dat die legerkleding uit principe niet kan, na alle oorlogsellende. Irene Wester beek: „Ik weet het, je hoort mensen dat wel eens zeggen. Ik vind eigenlijk dat je dan alles wel overal mee kan associëren. Toen met Afghanistan werden van die wijde Marokkaanse broeken in - een islamitisch kledingstuk - en daar hoorde je niemand over. Bovendien heeft het niks met elkaar te maken. De legertrend was er al vóór de oorlog." Grillig En grillig als de mode kan zijn - hoe filosofisch - voor eeuwig is dit verschijnsel toch niet. Voor de komende seizoenen gaan we weer een heel ander kant uit. Elke van der Kieft: „De pof- trend houdt komend seizoen nog aan, vooral de satijnen broeken en die van joggingstof. Maar daarna worden de broe ken weer een stuk nauwer." Irene Westerbeek denkt ook dat het gaat een zeer tijdelijk verschijnsel: „Ilc denk dat de trend deze zomer en winter nog wel aanhoudt, daarna gaan we naar de strakke broeken waar je je sokken overheen draagt, zoals punkers vroeger. En er komen meer rechttoe rechtaan modellen." Overigens lopen de meningen over de pofbroeken sterk uit een. Dat zie je bijvoorbeeld op de site van het tijdschrift Elle Girl: de meiden vinden het óf te gek óf helemaal niks. Trendspotter Irene Wester beek: „Ik vind ze heerlijk zit ten, ze zijn erg leuk. Met name jongens kunnen nogal eens van die reacties geven als: 'Waarom stop je je broek in je sokken?"' Creatief met pofbroeken. Foto's Roland de Bruin Knappe mannen produceren de beste kwaliteit zaad cellen en mooie vrouwen lijken goede stemmen te hebben. Dat meldt het Britse tijdschrift New Scientist. Onderzoekers van de Spaanse universiteit van Valen cia testten de kwaliteit van sperma en vroeg vervol gens vrouwen de aantrekkelijkheid van de donoren te beoordelen. „Zij ontdekten dat het sperma van de bes te kwaliteit afkomstig was van de mannen met de aan trekkelijkste gezichten", meldde het tijdschrift. In een andere studie waarover New Scientist schrijft, lieten wetenschappers van de universiteit van Notting ham in Engeland mannen opnamen horen van de stemmen van dertig vrouwen. Daarna werd hun ge vraagd de foto's van die vrouwen te bekijken en de mooisten aan te wijzen. De mannen bleken over het algemeen te kiezen voor de vrouwen van wie ze de stem mooi vonden. Amerikaanse geleerden zijn erin geslaagd een muil dier te klonen. Dat meldt het weekblad Science. Klone ring van een muildier (een kruising tussen een ezel- hengst en een paardenmerrie) is een opmerkelijke prestatie. Muildieren en muilezels (kruising tussen paardenhengst en ezelmerrie) zijn onvruchtbaar en kunnen zich dus niet zelf voortplanten. Bovendien is van paardachtigen intussen gebleken dat ze zich maar moeizaam laten kloneren. Het veulen, Idaho Gem genaamd, heeft dezelfde ou ders als het succesvolle renmuildier Taz, een 'wereld kampioen', aldus Science. De onderzoekers lieten Taz' ouders opnieuw paren, namen vervolgens na 45 dagen een lichaamscel van de foetus die daarvan het resul taat was, en brachten die in in een paardeneicel waar ze de kern uitgehaald had den. Die aldus kunstmatig bevruchte eicel werd ver volgens in de baarmoeder van een merrie geplaatst. Idaho Gem is begin vorige maand geboren. Als alles naar wens verloopt krijgt ze er eind deze maand en in augustus nog twee ge kloneerde tweelingszusjes bij. De onderzoeksgroep van de A&M universiteit in Texas zegt ook hard op weg te zijn naar de eerste paardenkloon. De zwanger schap daarvan verloopt vol gens hen naar wens. mwk'i Idaho Gem Bron: Science Magazine Een nieuw, dodelijk griepvirus zou rechtstreeks kun nen overspringen van eenden naar mensen. Dat zeg gen wetenschappers in Hongkong die onderzoek heb ben gedaan naar 500 griepvirussen die ze in de jaren 2000 en 2001 hadden verzameld op pluimveemarkten in China. Bij de wereldwijde griepepidemie van 1968, waaraan een half miljoen mensen overleed, was het virus van eenden via kippen op mensen overgesprongen. Bij een volgende epidemie zou een gevaarlijk virus recht streeks op mensen kunnen overspringen, waarschu wen de onderzoekers. Zij stelden vast dat gevaarlijke eendenvirussen inmiddels al over genen van kippenvi- russen beschikken die 2o'n rechtstreekse oversprong mogelijk zouden maken. Virussen die rechtstreeks van dieren afkomstig zijn, kunnen voor mensen gevaarlijk zijn omdat die er geen weerstand tegen hebben. Ook het dodelijke hiv-virus is waarschijnlijk van dieren (in dit geval mensapen) op de mens overgesprongen. Ze is de eerste op het spreekuur van maan dagmorgen. „Mijn man is er zo vreselijk aan toe. Hij ligt nu al tien dagen in het zieken huis, op de nierafdeling. Hij gaat met de dag achteruit. Eerst lag hij nog met iemand op een kamer, maar nu ligt hij al een paar da gen alleen. Ik kan nauwelijks contact met hem krijgen. Ik heb gehoord dat u bij hem bent geweest. Hoe moet het verder? De zus ter zei vrijdag dat hij misschien naar huis bomt, maar zo lukt het me niet, echt met!" Mevrouw Bouma komt niet snel. Ze heeft sa men met haar man een goed leven, althans tot voor kort. Hij is tien jaar ouder. Ze heb ben geen kinderen. In het verleden heeft hij door de spanningen op zijn werk veel hoofd pijnpillen en drank gebruikt. Dat werd dui delijk doordat hij leverproblemen kreeg. Ro ken deed hij ook. Toen hij met vervroegd pensioen ging, viel er een last van hem af, tegelijk viel hij in een gat. Maar samen heb ben ze het opgevangen. Hij deed veel op de computer, en zij verzorgde haar moeder, 'n de loop van de jaren ging zijn nierfunctie achteruit. Dialyse werd overwogen. Zijn lon gen bleken erg aangetast door de sigaretten de luchtweginfecties. Het laatste jaar kwam hij weinig buiten. Afgelopen week kof ik hem verward aan in zijn ziekenhuis kamer. Hij probeerde net uit bed te komen °mdat hij hoofdpijn had. Thuis pakte hij een pijnstiller, hier in het ziekenhuis was al- 'es °P rantsoen. Met wat praten kreeg ik hem weer in bed. Met de belofte terug te ko men, vertrok ik en belde de zaalarts op. Maakte mijn zorgen kenbaar. Ze hield zich op de vlakte. Beloofde haar best te doen. u z't zijn vrouw verdrietig bij me. Haar man is haar alles, hoe ziet hun toekomst er- Ult? „Vindt u het fijn als ik vanmiddag sa men met u met de zaalarts praat?", bied ik oan. Ze is opgelucht. do zaalarts voelt zich wat aangevallen, lijkt het. Met de armen over elkaar steekt ze van wal. Ze kijkt wat langs ons heen. „U begrijpt wel, dat het niet goed gaat met uw man, zijn Door Marieke van Schie Huisarts longen, zijn lever en zijn nieren zijn slecht. Toen hij bij ons op de afdeling kwam was hij uitgedroogd en verzuurd, daarom hebben we hem een infuus en medicijnen gegeven. Ik zal aan uw huisarts wat medische details geven, dan kan ze u dat na afloop uitleg gen." Vervolgens noemt ze getallen en na men van geneesmiddelen op en hier valt voor mevrouw Bouma geen touw meer aan vast te knopen. Helaas is door een samen loop van omstandigheden een bepaald medi cijn nog te lang gegeven en daarom kan ze nog niet beoordelen of hij opknapt, en in welk tempo. Meneer Bouma is verward; de zaalarts noemt het een delier. Door de medicatie, of door de uitdroging. De tijd zal het leren. „Jammer dat u me de afgelopen week niet begrepen heeft, ik heb toch drie keer met u gepraat", zegt ze tegen mevrouw Bouma. Ik vind het niet verwonderlijk. Ziekenhuistaai is moeilijk te volgen, vooral in zo'n tech nisch vak als de nierziekten. „Als je alleen bent, vergeet je de helft", zegt mevrouw Bouma. „Ik ben blij dat de dokter mee kon komen, want zo kan ik meer ontspannen luisteren en onthoud ik het beter." Een belangrijke vraag is of meneer Bouma naar huis komt en wanneer. Daar blijkt nog geen zicht op. Achteraf was de zaalzuster te voorbarig met de boodschap dat hij deze week thuis zou komen. Met de belofte dat ze ons op de hoogte houdt, neemt de zaalarts afscheid. We lopen terug naar haar man. Naast hem zit de geestelijk raadsman van de afdeling. Hij luistert, en troost. Dit doet goed, een mens die tijd heeft en er voor hem als mens is. Ook zijn vrouw krijgt de tijd om met hem te praten. In deze moeilijke periode van af scheid nemen van het gezond bestaan is dit een belangrijk moment. Als ik wegga, laat ik hen in vertrouwde handen achter. Dat voelt goed. 200 gram ongekookte loodram fijngeraspte parmesan halve liter bouillon groente 1 courgette 1 aubergine 1 rode paprika 1 gele paprika 2 tenen knoflook olijfolie tarbotfilet 175 P-P- gram Door ANGELIQUE SPANINKS Warm weer vraagt om licht verteerbaar eten. Dat vinden vader Paolo en zoon Mas simo Tommasi van het Italiaanse restau rant Da Paolo aan het Tilburgse Pius- plein. Een mooi stuk witvis, risotto en verse groenten zijn favoriete ingrediën- ten. Gecombineerd leveren ze een bijt- gare, goed vullende maar toch lichte zo- mermaaltijd. De stevige basis van dit eenvoudig zelf te maken gerecht wordt gevormd door de risotto. Voor de meest vaste en smaakvolle soort kan men het best naar de Italiaanse delicatessenzaak, weet pa Paolo, om daar een pak spe ciale Italiaanse Arborio-rijst te kopen. Die blijft stevig van korrel, wordt niet papperig zacht door het koken. Het meest smaakvol wordt de risotto wan neer de rijst eerst een minuutje of wat in verhitte extra vergine olijfolie wordt aangefruit. Vervolgens wordt de rijst afgeblust met groen tenbouil- lon, die past bij de ratatouille. „Dat afblussen is een secuur werkje", zegt Massimo. „Het is echt een kwestie van lepel voor lepel toevoe gen en ondertussen roeren, roeren, roeren. Alleen op deze manier krijg je de risotto zoals ie wezen moet. En je moet er vooral ook niet te veel bouillon bij doen, de beste verhouding is een kopje risotto, twee kopjes bouillon." Is de risotto bijtgaar dan kan de parmesan worden toegevoegd. Deze moet fijn geraspt zijn en er Een zomerse licht gebakken tarbot op parmesanrisotto met ratatouille van groenten. Foto Patrick Gruijtjens schepje voor schepje doorheen geroerd worden. „Gebruik daarbij geen garde", waarschuwt Massimo. „Daarmee sla je de rijst kapot en we willen geen rijstepap." De verse groenten snij je vervolgens in grove stukken van een paar centimeter en leg je ingesmeerd met een beetje olijfolie en wat fijngesneden knoflook in een braadslee. Zet ze zo'n tien minuten in de oven en voeg aan het eind peper en zout toe om op smaak te maken. De tarbotfilets bak je tot slot even rustig aan in olijfolie, de boven kant even licht, de onderkant krokanter. Voeg een beetje zout toe, maar geen peper, anders wordt de zachte smaak van de vis verdrongen. Overigens is tarbot voor parti culieren niet altijd makkelijk te vinden, er kent Massimo Tommasi. Maar er zijn diver se varianten mogelijk die even goed sma ken. Daarbij denkt hij aan grietbot of heil bot, maar ook kabeljauw voldoet. „Van de kabeljauw moet je alleen wel het dikke rugstuk nemen. De dunne staart en platte re buikstukken snij je weg", aldus Massi mo. Tot slot nog een wijnsuggestie van de Tom- masi's dat dit zomers gerecht vervolmaakt: een Poggio alle Gazze 2000, sauvignon blanc van het beroemde Toscaanse wijn huis Tenute Ornellaia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25