Plaatjesalbum Panini komt terug Richard Krajieek gaat af via achterdeur Vinokoerov focust zich op de Tour Beckham naar Real Madrid 19 trainer mag nog één keer op de bank zitten bij Excelsior Martin Verkerk terug op aarde Adelaar tekent contract bij De Graafschap Achterberg assistent bij Schalke Europees voetbal op Kasteel Mijatovic international af Verlaat naar Austria Wien Alsnog licentie voor MVV Sprintzege voor Bram de Groot woensdag 18 juni 2003 Strohalm Dramatisch Elleboog Uitgefloten van onze sportredactie pEN HAAG - Het vermaarde voetbalplaatjesalbum van Pa- nini krijgt weer een Neder landse versie. Het tijdschrift inet fotostickers van voetbal lers uit de Nederlandse ere- en eerste divisie was vanaf de ja ren zeventig razend populair onder de voetbaljeugd. Het Pa- nini-album verdween vier jaar terug uit de schappen, omdat de Italiaanse uitgever te maken kreeg met de commerciële rechten van voetbalclubs en spelers afzonderlijk. Die par tijen vroegen volgens de Italia nen ook te veel geld voor hun toestemming. Nu de spelers vakbonden VVCS en ProProf en de Federatie voor Betaald voetbalorganisaties (FBO) in een nieuwe CAO overeenstem ming hebben bereikt over het gemeenschappelijke beheer van de commerciële rechten in een nieuwe stichting, is een deal met Panini mogelijk ge worden. Het album en de bijbe horende zakjes met fotostic kers keren in het volgende voetbalseizoen terug in de win kels. Volgens de WCS zullen binnenkort ook collectieve af spraken worden gemaakt met een Spaans bedrijf, dat een kaartspel van de Nederlandse voetballers wil uitbrengen. Ook met een leverancier van computerspelletjes wordt on derhandeld over het gebruik van shirts en logo's in de spel len. GPD Koster zag ontslag aankomen dnnrWietse Dijkstra BOTTERDAM - Op de dag dat officieel bekend werd gemaakt dat hij na zes seizoenen bij Ex celsior moet vertrekken, had Adrie Koster zijn onvermijde lijke ontslag reeds verwerkt. De Zeeuwse oefenmeester had de boodschap, die hem een paar dagen eerder al had bereikt, ge ruime tijd zien aankomen. „Ik weet namelijk hoe het voetbal wereldje in elkaar steekt", klonk Koster gistermiddag be rustend. „Ik kom niet van Mars." Deharmonieuze manier waarop de loyale Koster vertrekt ty peert zijn opgeruimde karakter. Hij is nuchter, rustig en raakt niet zo snel in paniek. Die eigen schappen bleken niet meer vol doende toen de prestaties van Excelsior in het afgelopen half jaar tegenvielen. Koster was in de ogen van het bestuur iets té rustig. „Ach, in de eerste vijfen hall jaar heb ik daarover niets gehoord", reageert hij. ,,Ik ben altijd dezelfde gebleven, dat is de kracht van een trainer. De spelers hebben nooit iets aan me gemerkt. Ook maandag tegen Heracles niet." Want Koster was op het moment dat Excelsior in Almelo met een 2-0-overwinning nog een aller laatste strohalm pakte, al enige tijd ontslagen. Toch peinsde hij erniet over om dan maar meteen zijn koffers te pakken. „Ik ben niet het type dat de boel in de steek laat. Ik blijf knokken voor een goed resultaat, wil dit sei zoen zo goed mogelijk afsluiten ROSMALEN - Gebrek aan er varing en hooggespannen ver wachtingen kregen Martin Ver kerkgisteren klein. De held van Roland Garros vond bij zijn de buut op gras niet het ritme om Lars Burgsmüller te verslaan. De thriller in de tiebreak van de derde set liet de meeste indruk achter. Drie matchpoints, waar van twee op eigen service, wa ren niet aan de tennisser uit Al phen aan den Rijn besteed: 6-3 1-6 6-7 (11-13). „Vergeleken met de uren training en de erva ring op gras, heb ik goed ge speeld", aldus Verkerk. Negen dagen na zijn finale in Parijs be gon Verkerk gewoon weer op nul. De eerste ronde van de Or- dina Open in Rosmalen was een eerste testcase voor de nieuw bakken nationale tennisheld. Zijn machtige service zou op gras alleen maar effectiever zijn en dus dichtten velen hem me teen al kansen toe op toernooi winst. Maar het gras kent ande re wetten, bleek eens en te meer. Verkerk: „De informatie die ik van mijn coach heb gekregen is goed, maar ik kan dat nog niet. Ik moet reëel zijn dat ik op dit moment niet beter kan.GPD DOETINCHEM - Frans Ade laar is het komende seizoen de nieuwe trainer van De Graaf schap. Hij volgt in Doetinchem "eter Bosz op die na de degrada- 'le van de 'Superboeren' werd ontslagen. 'Weiaar tekent op de Vijverberg Wn eenjarig contract. De ex- «amer van FC Utrecht heeft de ombitie uitgesproken om De braafschap binnen een jaar te- te brengen in de eredivisie. „Maar ik geef geen garantie dat 'ooklukt. Het seizoen zal ook j"et mislukt zijn als we niet me- o® weer promoveren, als we ®aarwel meedoen in de top van i eerste divisie", aldus Ade laar. ooach beleefde dit seizoen f® kortstondig avontuur bij Griekse Akratitos. Na te genvallende resultaten werd hij aar ontslagen. „Ik heb nu voor e Graafschap gekozen omdat e club tot mijn verbeelding vVU" Het is een club van het 01k zei Adelaar gisteren. „Er een wisselwerking tussen het Publiek en het spel op de mat en r hou ik van." ANP met een overwinning op Em- men." Of dat genoeg is voor het winnen van de nacompetitie, moet nog blijken. Maar ook als zijn ploeg het onmogelijke presteert en in de eredivisie blijft, rest voor Koster slechts 'een lange vakan tie.' Een aanbieding om 'iets an ders' te gaan doen bij grote broer Feyenoord legde hij naast zich neer. „Want die functie am bieerde ik niet. Wat ik wel ga doen, weet ik nog niet. Ik heb nog niets achter de hand. Ik ga eerst maar eens mijn rust pak ken." Koster trad in 1997 in dienst bij Excelsior. Op Woudestein bouwde hij in samenwerking met Feyenoord aan een ploeg die de laatste jaren veel succes had. Nadat zijn eerste seizoen nog werd afgesloten met een zestiende plaats in de eerste di visie, eindigde Excelsior vervol gens als zesde, vierde, en twee keer als tweede. Vier keer haal de hij de nacompetitie, die vorig jaar werd besloten met promo tie naar de eredivisie. Zijn vijfde nacompetitie had hij liever voorkomen. Excelsior startte de play-offs met drie ne derlagen net zo dramatisch als het de gehele tweede competi tiehelft had gevoetbald. Het herstel met overwinningen op Volendam en Heracles kwam te laat. „Ik heb vijfenhalf jaar schitterend werk geleverd", vindt Koster. „Maar ik word af gerekend op het laatste halfjaar. Voor de winterstop was de ba lans tussen opleiden en preste ren goed. Daarna niet meer. Dat heeft verschillende oorzaken. Iedereen moet maar eens kri tisch naar zichzelf kijken. Dat heb ik ook gedaan." Niet alleen de trainer is schuldig aan de slechte prestaties, vindt Koster. „Maar ik loop lang ge noeg mee om te weten wat er in zo'n geval gebeurt. Zo simpel is het en zo hoort het ook. Ik ben immers de eindverantwoorde lijke. Als trainer weet je wat de consequenties zijn. Als je die niet kunt aanvaarden, moet je niet in de voetballerij stappen. Ik heb dit wel zien aankomen. Toen de geruchten op gang kwa men en het bestuur die niet ont zenuwde, wist ik welke kant het op zou gaan. Daarom heb ik het nu ook al verwerkt. Zoiets kan ik snel." Henk van Stee volgt Koster op. De 41-jarige van Stee, dit sei zoen bij AZ ontslagen als trai ner, is voornemens een contract te tekenen dat hem voor drie jaar aan Woudestein bindt. Van Stee, die eerder assistent-trai ner was bij Sparta, jeugdtrainer bij Feyenoord en hoofdtrainer bij VVV en AZ, staat erop dat eerst de zaken met Koster goed worden afgehandeld voordat hij bij Excelsior aan de slag gaat. Excelsior benaderde Van Stee vorige week zaterdag. „Binnen vijf minuten waren we eruit. Woensdag gaan we verder pra ten over de invulling van de spe lersgroep voor volgend sei zoen." GPD/ANP HHulBpI»1 Sr- ■■Bi v - f h H' Richard Krajieek verloor gisteren in Rosmalen van de Fransman Olivier Mutis en trok zich na de partij terug voor Wimbledon. foto Toussaint Klu iters/ANP door Gertjan van Geen ROSMALEN - Hij wilde zich groot houden, deed dat ook en liep toen weg voor zijn verantwoordelijkheden. Ri chard Krajieek verloor in de eerste ron de van het tennistoernooi in Rosmalen van de Fransman Olivier Mutis (4-6, 6-7), vertelde op de persconferentie enigszins overmoedig dat hij een goede kans had tegen Lleyton Hewitt in de tweede ronde van Wimbledon, maar trok zich een uurtje later terug voor het belangrijkste toernooi van het jaar. Krajieek verliet geruisloos Rosmalen. Hij had alleen Alan Mills, hoofd- scheidsrechter van Wimbledon inge licht over zijn elleboogblessure en de vaderlandse pers moedwillig voorgelo gen. „Richard is gefrustreerd", zei Ro han Goetzke, zijn ex-coach die hij voor het grasseizoen weer een paar weken ingehuurd had. „Hij heeft nooit willen praten over zijn problemen." Merkwaardig bleef het allemaal na tuurlijk wel, dat Krajieek monter over zijn kansen op Wimbledon sprak, waar hij vorig j aar uit het niets de kwartfina le bereikte. „Vorig jaar ging ik er ook zonder verwachtingen heen", zei hij met een pokerface. „En nu weer. Ik reis zaterdag af." Om een uur later zijn te rugtrekking aan de Londense organisa tie kenbaar te maken. De nieuwe klap in zijn gezicht kan niet anders dan het einde van zijn carrière betekenen. Hij wil nog fulltime door tot de US Open heeft hij altijd gezegd, maar zoals het er nu voorstaat is het voorbij. Krajieek ging er al van uit dat de partij tegen Mutis zijn laatste wed strijd in Nederland was geweest.,Geen afscheid in stijl, maar dat vind ik niet belangrijk. Het is niet mooi om hier zo te eindigen." Een kleine slag hield hij wel om de arm. „Na de US Open ga ik parttime tennissen. Als ik nog toernooi en speel, wordt dat in het grasseizoen. Daar hoort Rosmalen ook bij." Hij had al afscheid genomen van een hoge ranking. Na Wimbledon is hij de punten die voor een kwartfinale staan kwijt en dan is hij helemaal op een lage positie ver buiten te tophonderd terug te vinden. Maar als winnaar van een Grand Slam krijgt hij vrijwel overal wildcards, dus ook voor deUS Open. Of hij er iets te zoeken heeft, is de vraag. Krajieek heeft steeds minder zin om te trainen en als hij ai wil zit zijn lichaam in de weg. Gisteren passeerde Krajieek de grens van 180 kilometer per uur met zijn opslag niet. Zelfs Mutis, verre van grasspecialist, kreeg te vaak kansen om te breken. Het was de eerste overwin ning van de Fransman op gras sinds hij in 1995 als zeventienjarige het junio- rentoernooi van Wimbledon won. De elleboog waaraan Krajieek is ge opereerd, speelt hem te veel parten. De service loopt al een halfjaar niet. „Ik mis timing, zeker als ik meteen oploop naar het net. Ik gooi de bal te laag of te hoog op. Dan kan ik niet meer voor de hoeken gaan en wordt het alleen maar makkelijker om me te passeren. Vroe ger kon ik nog drie of vier dagen voluit trainen en dan was het weer terug, maar nu word ik gestraft als ik te veel op een dag serveer. Daardoor kan ik niet zo professioneel zijn als ik wil. Mijn li chaam staat het niet toe." Na gisteren is duidelijk dat de elleboog het bedrijven van topsport niet meer toelaat. Krajieek kan slechts als semi- prof leven. „Vorige week was het wel grappig toen ik tegen Andre Agassi speelde op Queen's", zei Krajieek, die daar in de tweede ronde met 6-2, 6-1 van de Amerikaan verloor. „De zes keer dat ik tegen hem had gespeeld, was het steeds net aan. Nu was het een duel tus sen een prof en een semiprof." Toch broeide ergens in zijn lichaam nog een gevoel dat hij tot grootse dingen in staat was. De wens bleek weer eens de vader van de gedachte. Vorig jaar had hij twintig maanden blessureleed over wonnen toen hij juist in Rosmalen zijn rentree maakte. Ironisch genoeg ont ving hij gisteren na zijn nederlaag de trofee voor de titel 'comeback player of the year 2002' uit handen van een ATP- official. Grote kans dat hij dat kleinood in Rosmalen heeft achtergelaten. GPD door Ad Pertijs LE LOCLE - Alexander Vino- koerov heeft ambities. „Het po dium van de Tour de France", liet hij gisteren weten in Le Lo- cle, de snikhete horlogestad waar hij in een lastige sprint bergop de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland won. Het leverde 'Vino' tevens de lei derstrui op. „In de eindzege hier ben ik niet geïnteresseerd", sprak hij ech ter koeltjes. De Telekom-renner is daarmee de tweede leider in de Tour de Suisse, die slechts uit is op een ritzege. Proloogwin naar Fabian Cancellara vindt dat hij nog veel te jong en oner varen is om een gooi te doen naar de eindzege. Zelfs de Tour wil hij niet rijden. „Ik mag ten minste hopen van niet. Ik heb in juli al een week vakantie ge boekt", zegt de 22-jarige hoop van het Zwitserse wielrennen. Vinokoerov is al een stuk verder. Vorig jaar dacht hij bij afwezig heid van Jan Ullrich het kop manschap bij Telekom voor de Tour voor zich te kunnen opei sen. Zo ver kwam de 29-jarige Kazach echter niet. In de Ronde van Zwitserland ging hij tijdens een afdaling keihard onderuit. 'Vino' haalde de streep welis waar, maar de ploegarts stelde vast dat hij onmogelijk naar de Tour kon. „Neemt u het mij daarom niet kwalijk dat ik dit jaar hier geen enkel risico neem. Een etappe zege en me een keer flink testen op een hoge col is alles wat ik ambieer in deze ronde", vroeg de winnaar van de Amstel Gold Race de Zwitsers om enig be grip. De echte Tour, daarin moet het pas gebeuren. Vinokoerov be vindt zich bij Telekom in goed gezelschap: ook Bobby Julich en Guiseppe Guerini naderen langzaam hun topvorm. Er is Telekom uiteraard veel aan ge legen om in de Ronde van Frankrijk zijn voormalige kop man Jan Ullrich bij te benen. De Tour leeft enorm in Duitsland. Ullrich en Telekom namen niet als de beste vrienden afscheid van elkaar. Vinokoerov spreekt echter tegen dat Telekom straks in Frankrijk alleen oog zal heb ben voor de bij Team Bianchi fietsende Ullrich. „Ik beschouw hem nog altijd als een vriend. Hij is daarnaast de enige van ons allemaal die in staat is Lance Armstrong te kloppen." Ullrich is ook aanwezig in de Ronde van Zwitserland. In de proloog gaf hij een tiental se conden toe op Cancellara. „Dat is gewoon goed", aldus ploeglei der Pevenage. „De topvorm moet immers nog komen.Vino koerov heeft het onderweg ook al gezien: „Jan rijdt sterk. Voor mij is hij één van de grote favo rieten voor de Tourzege." GPD GELSENKIRCHEN - Eddy Achterberg (56) wordt assistent trainer bij Schalke 04. Hij tekende voor twee jaar. Eerder op de dag benoemde Schalke Jupp Heynckes al als hoofdcoach. Achterberg vertrekt uit de technische staf van FC Twente. De oud-speler van de Enschedeërs had daar nog een verbintenis voor enkele jaren. Dat contract werd in samenspraak tussen de partijen ontbonden. Het laatste jaar was Achterberg bij FC Twente actief bij de jeugd. Het jaar daarvoor werkte hij nog als assistent van John van 't Schip bij de hoofdselectie. Tussen 1998 en 2000 was Achterberg al eerder bij Die Köningsblau- en. Destijds als co-trainer onder Huub Stevens. Beide Neder landers maakten daarvoor deel uit van de technische staf van Roda JC. ANP ROTTERDAM - Sparta wacht nog steeds op een licentie voor het volgende seizoen, maar het staat al wel vast dat er in het stadion van de club uit de eerste divisie Europees voetbal wordt gespeeld. Hapoel Tel Aviv kreeg gisteren van de ge meente Rotterdam toestemming om op het Kasteel de voor ronde van de Uefa Cup af te werken. De Israëlische club moet van de Europese voetbalbond om veiligheidsredenen uitwij ken naar het buitenland. De eerste voorronde van de Uefa Cup staat voor 14 en 28 augustus op het programma. Hapoel Tel Aviv weet vrijdag, tegen welke club het op het Kasteel voetbalt. De Israëlische club speelt indien nodig ook de twee de en derde voorronde van de Uefa Cup in het stadion van Sparta. ANP PARIJS - Predrag Mijatovic heeft officieel bedankt voor het nationale voetbalelftal van Servië en Montenegro. De aan voerder trekt zich persoonlijk de recente nederlagen tegen Finland (0-3) en Azerbeidzjan (1-2) aan, waardoor het voor malige Joegoslavië zich niet meer kan plaatsen voor het EK in Portugal in 2004. Mijatovic speelde 73 interlands, waarin hij 28 keer scoorde. De 34-jarige aanvaller zei op de website van de Uefa dat hij overweegt zijn carrière voor te zetten in Qatar. De Serviër is transfervrij, omdat zijn huidige Spaanse werk gever Levante hem geen nieuw contract aanbood. AFP WENEN - Frank Verlaat speelt komend seizoen bij Austria Wien. De verdediger tekent een contract voor twee jaar bij de Oostenrijkse kampioen. Verlaat kreeg in mei te horen dat hij mocht vertrekken bij de Duitse club Werder Bremen. Verlaat speelde eerder bij Ajax, Laussane Sports, AJ Auxerre en VfB Stuttgart. Hij wordt bij Austria Wien ploeggenoot van doel man Joey Didulica, die met Ajax geen overeenstemming kon bereiken over een nieuw contract. ANP MAASTRICHT - De beroepscommissie licentiezaken van de KNVB heeft MW gisteren alsnog een licentie voor het vol gende seizoen gegeven. De Maastrichtse voetbalclub is er als nog in geslaagd om een sluitende begroting in te dienen. De club heeft een saneringsplan opgesteld. Voor de realisatie van dit plan is een bankgarantie afgegeven. Een groot deel van de begrote sponsorinkomsten is inmiddels gerealiseerd. Voor de exploitatie van het komende seizoen is een bedrag bij de nota ris gestort waarover MW kan beschikken. Dit bedrag is aan gevuld met een bankgarantie voor het resterende tekort. ANP Alexander Vinokourov. door Edward Swier I DEN HAAG - Je mag dan de verkiezingen hebben gewonnen en voorzitter van Barcelona zijn, ijzer met handen breken valt niet mee. En het contracte ren van een onwillige voetballer helemaal niet. David Beckham gaat dan ook niet, zoals de nieu we Barcelona-preses Joan La- porta zijn kiezers voorhield, naar Bar^a, maar naar aartsri vaal Real Madrid. Gisteravond bevestigde Jorge Valdano, technisch directeur van de Koninklijke uit Madrid, de overeenkomst met de Engel se superster. Bij Manchester, dat met graagte de hoge transfer som incasseert, werd eveneens instemmend geknikt. Wat Bar celona niet lukt, gaat Madrid eenvoudig af. De sterren lijken als door een magneet aange trokken te worden door Real. Beckham wordt in Madrid ploegmaat van onder anderen Ronaldo, Zidane, Figo en Raul. Hij zal een vierjarig contract te kenen. Manchester United ont vangt 35 miljoen euro voor de begenadigde voetballer, die volgens de laatste berichten zelf zo'n zeven miljoen euro per jaar zal toucheren. Trainer Del Bosque, die on danks de grote kans op een landskampioenschap nota bene op de wip zit bij Real, kon gis teravond een glimlach niet on derdrukken. „Ik denk dat we op papier nu toch wel de beste club van de wereld zijn." In Madrid was het gisteravond groot feest toen de fax van Beckhams zaakwaarnemer met het ondertekende voorcontract binnenrolde. Ondertussen wer den in de Catalaanse hoofdstad Barcelona de wonden gelikt. EL MORELL - Bram de Groot heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Catalonië ge wonnen. De wielrenner uit de Rabobank- ploeg was na een rit over 183,6 kilometer van Mora de Ebro naar El Morell de snelste in de eindsprint. Hij bleef de Span jaard Angel Vicioso en de Ame rikaan George Hincapie voor. ANP Laporta maakte een teleurge stelde indruk. „Na mijn verkie zing heb ik gezegd dat het, met de ovéreenkomst met Manches ter op zak, zaak werd Beckham nog over de streep te trekken. Dat is helaas niet gelukt." La porta liet weten 'het verraad' van Real Madrid hoog op te ne men. De voorzitter wil mogelijk zelfs de Fifa inschakelen. „Ik vraag me af of Real de juiste weg heeft bewandeld. Ik heb eerst met de club onderhandeld, een overeenkomst afgesloten. Ik vraag me af met wie Real als eer ste gesproken heeft, de speler of de club." Afgelopen vrijdag was er voor het eerst contact tussen Real Madrid en Manchester United. Dat de 28-jarige speler, en voor al zijn vrouw Victoria, weinig zag in een verhuizing naar Cata lonië, maar wel oren had in een Madrileens avontuur, maakte dat de deal razendsnel kon wor den afgerond. Opmerkelijk genoeg verwijt de man in de straat, de Barcelona- fan die op hem gestemd heeft in de recente voorzittersverkie zing, Laporta weinig. Velen zien in de jonge preses de man die Barcelona er zowel sportief als financieel bovenop kan helpen. Dat het niet lukte Beckham over te halen, ligt volgens de socio's niet aan hun nieuwe voorman, maar aan de recalcitrante we reldster en zijn verwende echt genote, die vanaf nu hartstoch telijk uitgefloten zullen worden als zij Camp Nou bezoeken. Laporta blijft ondertussen strijdvaardig. Deze week nog zal de preses met tal van spelers spreken over eventuele con tractverlenging. Phillip Cocu en Frank de Boer kunnen een uit nodiging voor een onderhoud verwachten, net als Patrick Kluivert overigens. Zijn salaris is dermate hoog dat Barcelona het nauwelijks nog kan ophoes ten. Bovendien, en dat is uit Neder lands oogpunt minstens zo inte ressant, heeft Laporta nog wat knopen door te hakken voor wat betreft de trainersstaf. De na men van Guus Hiddink, hij vooral, en Ronald Koeman zin gen nog steeds rond. En het zijn wat Laporta betreft geen ge ruchten. „De komst van één van die twee is heel dichtbij." PSV moet derhalve vrezen, want La porta kan zich niet een tweede kat in de zak veroorloven. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19