PZC Stormloop op nieuw boek Harry Potter Lintje voor scheidend directeur Emergis Provincie wil meer ambulanceposten 24-uur paraat hebben Pleidooi voor meer ondernemersvrijheid Monumentenzorg te star over museum Oplossing voor crisis garnalensector in zicht Iconomen Rabobank pleiten voor meer aandacht dagattracties Folkloristische vlasdag Eede mrm 4 15 woensdag 18 juni 2003 Slechtste Serie 1 ■MMS 4 tl 1 ■Hh Weer 80 man weg bij Stok Cargo Geld nodig voor fusie RIO's Werkstraf voor bedreiging Tip leidt naar hennepkwekerij Man aangehouden na klap Geheime locaties mrg ma J Banengroei toerisme valt tegen rfnnr Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Zeeuwse economie is in sterke mate af hankelijk van het toerisme. In tegenstelling tot Zuid- en Soord-Holland kiest Zeeland ervoor om het massale kusttoe risme niet téêstimuleren. Een keuze om de rust en ruimte te bewaren. Maar de gevolgen kunnen voor de Zeeuwse recre atiesector negatief uitpakken. Dat stellen economen van de Babobank, verbonden aan de stafgroep economische zaken. Die heeft in haar jaarlijkse rap port over de provinciale econo mieën haar zorgen geuit over de ontwikkelingen van recreatie en toerisme in Zeeland. Op Noord-Holland na heeft in geen enkele andere provincie dan Zeeland de toeristische sec tor zo'n groot economisch be lang. Maar die plaats staat onder druk, want de Zeeuwse toeristenindustrie is, gemeten inhet aantal banen, van 1996 tot 2901 het minst gegroeid. En dat terwijl Nederlanders over steeds meer vrije tijd be schikken die ze ook steeds vaker buiten de deur willen doorbren gen, stellen de economen in hun onderzoek vast. De groeiende behoefte aan toerisme en recre atie leidt ertoe dat sector toeris me en recreatie een prominente re plaats inneemt in de Neder landse economie. De onderzoekers constateren dat toerisme voor Zeeland van groot belang is voor de werkge legenheid. In 2001 werkten er ruim 14.000 mensen, ofwel 8,5 procent van de totale werkgele genheid in Zeeland. Het lande lijk gemiddelde ligt op 6,5 pro cent. De Zeeuwse toeristische indu strie is in hoge mate afhankelijk van de kust, aldus de onderzoe kers. In gemeenten met zand stranden is het aandeel van toe risme en recreatie in de totale werkgelegenheid hoog. In de ge meente Veere is 2 7,8 procent van de totale werkgelegenheid gere lateerd aan toerisme en recrea tie. In Noord-Beveland is dat 20,1 procent. Hoewel het aantal banen van 1996 tot 2001 is gegroeid met zo'n vijftien procent, is Zeeland daarmee het slechtste jongetje van de klas. Gemiddeld bedroeg de stijging circa 23 procent. Uit schieter is Limburg, waar het aantal banen steeg met bijna 35 procent. De tegenvallende groei heeft vooral te maken met de manier waarop toeristen tegen Zeeland aankijken. Ze houden er graag een korte vakantie, maar zien het niet als een plek om een lang EEDE - De dorpsraad van Eede houdt zondag 29 juni voor de tweede maal een folkloristische vlasdag op het Dorpsplein. Tij dens de dag wordt het vlas be werken met trapmolen en repel- machine gedemonstreerd. Daarnaast zullen de Lichtaart- se kloppers met hun dorsvlegels van de partij zijn. Verder zijn er demonstraties van klompen kappen, gareel maken, stoelen raatten, netten boeten en nog tal van andere ambachten. Op het plein vindt een rommelmarkt plaats waar iedereen uitgezon derd de ambulante handel wel kom is. Tijdens de vlasdag zal Marijke Schoone proberen het record kinderkantklossen te verbeteren om in het Guiness Book of Records opgenomen te worden. In het Dorpshuis is er een foto tentoonstelling met oude foto's van Eede en foto's van de activi teiten van de dorpsraad. Het Dorpsplein wordt gezellig inge richt middels een terras waar men onder het genot van een koffie met wafel kan genieten van zang van enkele plaatselij ke bewoners met muzikale be geleiding van R. de Vrieze op keyboard doorSelma Osman VLISSINGEN - Harry Potter blijft records breken. De ver koop van deel vijf uit de serie, Barry Potter en de Orde van de feniks, gaat wereldwijd in de nacht van vrijdag op zaterdag om 1.00 uur van start. Er is nu al een stormloop op het Engelsta lige boek, nog voordat het in de schappen ligt. -Het lijkt er steeds meer op of de mensen niet meer kunnen wachten op de Nederlandse uit gave", zegt eigenaar Dick An- beek van boekhandel De Druk kerij in Middelburg. Niet eerder was er zoveel belangstelling voor een Engelstalig boek. ,,Ik wil geen aantallen noemen, maar ze zijn gigantisch." Vrij dag arriveert er een forse pallet bij de Middelburgse boekhan del „We moeten vrijdagavond doorwerken om alle reserverin gen klaar te leggen. Het boek ligt zaterdagochtend in de win kel." Wie de Engelse taal niet mach- 'igis, moet nog een maand of vijf wachten voor de Nederlandse fetter uitkomt. Anbeek schat dat waar vroeger vijf procent van de lezers de ori ginele Engelse versie van het boek verkoos, dat aantal nu is °®geslagen naar twintig pro- cent. „De mensen zijn nieuws- Sierig naar het vervolg. daarnaast neemt de belangstel ling voor de Potter-boeken nog jdtijdtoe. „Normaal gesproken baken lezers wel eens af bij se- n?s, maar bij Potter is de groep "°gsteeds groeiende." at merkt ook Marianne Bas ing van de gelijknamige boek winkel in Oostburg. Niet eerder "eegzij zoveel intekeningen op een Engels boek. Zeker dertig exemplaren heeft zij bij in schrijving al verkocht. Basting vermoedt dat het span nende eind van deel vier daar zeker mee te maken heeft. Maar e°k de tamtam eromheen, een kortingsactie en de naderende vakantie, spelen volgens haar een rol. „Deel vier is ook door leel mensen in het Engels gele- zen' maar toen kwamen ze er ge- jmon om in de winkel." 'J De Koperen Tuin in Goes Z1in zo'n zestig exemplaren ge weekend door te brengen. Zee land biedt weinig dagattracties en evenementen, waardoor de mensen daarvoor uitwijken naar onder andere Noord-Bra bant. Uit het onderzoek blijkt vooral dat Zeeland weinig te bieden heeft op het gebied van dagre creatie. Van de ruim 981 miljoen dagtochten in Nederland, vin den er 21 miljoen plaats in Zee land (een aandeel van 2,2 pro cent in Nederland). In de perio de 1995 tot 2002 is het aantal dagtochten in Zeeland afgeno men met 2,9 procent, terwijl dat landelijk is gestegen met 4,9 procent. Doordat er weinig attracties zijn, is er ook geen vraag naar. Dat is weer terug te zien in bij voorbeeld de tegenvallende groei van het aantal hotels. In Nederland groeit dat aantal ge staag, maar Zeeland blijft daar bij achter. En met het wegblij ven van dagtoeristen, is ook het gemiddelde bedrag wat toeris ten in de provincie uitgeven laag. In Zeeland spenderen toe risten zo'n 1,2 miljard euro per jaar. Zeeland neemt daarmee 4,5 procent van de Nederlandse toeristische bestedingen voor haar rekening. Ter vergelijking: in Zuid-, en Noord-Holland en Limburg, besteden toeristen 5,4, 5,3 en 2,1 miljard euro. „Wil Zeeland de toeristische sector laten groeien en wil ze dat de werkgelegenheid groei, dan hoeft ze niet in te zetten op het massale kusttoerisme", zegt econoom A. Bakkeren. „Met het niet stimuleren van het massale kusttoerisme, bewaak je de rust en ruimte die Zeeland kenmer ken." Maar dat heeft wel gevolgen voor de groei van de sector en dus voor de werkgelegenheid in Zeeland. Bakkeren: „Toeristen die voor een paar dagen komen gaan graag naar hotels en beste den meer. Groei kan wel dege lijk, maar dan zullen er meer dagattracties moeten komen. De provincie zal moeten zoeken naar een balans, waarin ze de sector wel laat groeien, maar ook de kenmerken van Zeeland behoud." <*.5y /-V 1 Tg vytg'»: Aan de voet van de Lange Jan in Middelburg. foto Marijke Folkertsma STELLENDAM - Transportbedrijf Stok Cargo Services uit Stellendam heeft weer tachtig mensen ontslagen. Vorige week kregen al 75 personeelsleden hun congé. Stok ging on verwachts failliet nadat er een miljoenenschuld bleek te zijn. Het bedrijf maakt met de overige zeventig medewerkers een doorstart onder de naam Stok Continental Services, aldus dinsdag curator J. Princen. Stok vervoert vooral naar Groot- Brittannië. Renault, dat de trucks levert, en de verhuurder van de trailers stuurden aan op een doorstart. Stok gaat daar bij samenwerken met het transportbedrijf Hendriks uit Kerkwerve op Schouwen-Duiveland. Stok moet nog een schuld van tussen de 12 en 15 miljoen euro wegwerken. De fi nancieel directeur van Stok Cargo is sinds enkele weken spoorloos. Volgens de curator was de financiële administratie bij het bedrijf een puinhoop. ANP MIDDELBURG - Het college van GS moet de Zeeuwse RIO's helpen het geld voor de fusie tot één Regionaal Indicatie Or gaan Zeeland bij het ministerie van Volksgezondheid los te krijgen. Het college moet bovendien de 'zorgwekkend lange' wachtlijsten van de vier RIO's bewaken en zonodig ingrijpen. CD A-Statenleden J. Bergen en F. Babijn hebben hierover het college vragen gesteld. De RIO's in Zeeland werkten al aan de opgang in één 'robuuste' RIO, om de beoordeling van aanvra gen voor zorg en hulpverlening beter en sneller te kunnen verwerken. Momenteel kampen de RIO's met grote achter standen in dé verwerking van de aanvragen. De wachtlijsten frustreren veel mensen van wie moet worden vastgesteld op welke zorg ze recht hebben. De fusie viel begin dit jaar echter stil omdat de toegezegde gelden van het ministerie niet af kwamen. Staatssecretaris Ross heeft begin deze maand de Tweede Kamer beloofd extra geld uit te trekken om de nood te lenigen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 28-jarige man uit Vlis- singen voor het bedreigen van een bouwvakker veroordeeld tot veertig uur werkstraf. De verdachte, die zich al eerder agressief had gedragen, bedreigde op 19 december vorig jaar de timmerman met een klauwhamer en met de woorden: „En jij gaat hier een nieuw slot inzetten. Zo niet dan stamp ik je in elkaar. Dan stomp ik je kop door die ruit heen." De Vlissinger had zich kwaad gemaakt, omdat er niet meteen een slot in de deur van zijn woning was gezet. SLUIS - In een woning in de gemeente Sluis heeft de politie maandagavond rond zeven uur na een tip een hennepkweke rij ontmanteld. Er werden zestien planten aangetroffen. De planten en alle benodigde apparatuur zijn in beslag genomen. De bewoner van de woning is inmiddels gehoord. Hij heeft af stand gedaan van de planten en apparatuur. HULST - Een 35-jarige man uit Terneuzen is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden voor mishandeling op het Cornells de Vosplein. Hij had even daarvoor in een horecage legenheid op hetzelfde plein een 39-jarige man uit Hulst een klap in zijn gezicht gegeven, waardoor deze gewond raakte aan zijn mond. De twee waren geen bekenden van elkaar. reserveerd. De lezers zijn voor namelijk volwassenen. „Want: probeer het zelf maar eens, 768 bladzijden in het Engels. Dat is voor kinderen niet te doen", zegt eigenaresse Manda Heddema. Dat is ook de reden dat de komst van deel vijf vrijdagnacht niet gevierd wordt met een heksen- feestje. De grote gekte moet nog komen rond de Nederlandstalige uitga ve van het boek, voorspelt Hed dema. „Ik verwacht dan grote bergen. Ik heb al reserveringen van twee jaar oud." De boeken zijn op geheime loca ties in Groot-Brittannië ge drukt en vorige week in verze gelde trucks naar Nederland vervoerd. Bij uitgeverij Audax in Gilze liggen momenteel 50.000 exemplaren van de nieu we Potter te wachten op distri butie naar de boekhandels. Vol gens Marieke Niezen van Van Ditmar Boekenimport die een en ander coördineert, is de stan daardbeveiliging bij deze op slag zelfs iets verscherpt. Om de geheimhouding te waarborgen wordt niets aan het toeval over gelaten. Harry Potter en de Orde van de Feniks is de titel van deel vijf uit de serie. Dat en het feit dat het boek met 768 bladzijden eenderde dikker is dan zijn voorganger, is dan ook het enige dat er tot nu toe over be kend is. In Groot-Brittannië overwegen de posterijen inmiddels extra bestelbusjes in te zetten bij de distributie. Naar schatting een half miljoen exemplaren zullen daar zaterdag per post besteld worden. door Claudia Sondervan KLOETINGE - Thijs Bierens, scheidend directeur van Emer gis, werd gisteren Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Loco burgemeester C. Linssen reikte hem de onderscheiding uit tij dens de afscheidsreceptie bij het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg in Kloetinge. Bierens (58) gaat met vervroegd pensioen. Hij werd gisteren ge prezen als 'een kundig, loyaal en betrouwbaar bestuurder, con structief en oplossingsgericht.' Bierens kwam in 1980 in dienst bij het Psychiatrisch Zieken huis Zeeland (PZZ) als direc teur. Hij was betrokken bij de bouw en opzet van het PZZ dat in 1983 opende met tweehon derd bedden en 220 personeels leden. Bierens vergrootte de ca paciteit tot vierhonderd bedden en bewerkstelligde de fusie met Riagg en de Zeeuwse Instelling voor Beschermd Wonen, waar uit Emergis ontstond. Vanaf 1996 heeft hij de Raad van be- Thijs Bierens tijdens het sympo sium. foto Dirk-Jan Gjeltema stuur van Emergis voorgezeten. Bierens is thans beoogd voorzit ter van de Raad van Toezicht voor het nieuwe Bureau Jeugd zorg Zeeland. Als directeur van Emergis was en is hij actief in vele besturen van instellingen die met de geestelijke en medi sche gezondheidszorg te maken hebben. Hij is onder meer vice- voorzitter van de Vereniging Geestelijke Gezondheidszorg Nederland, bestuurder van de werkgeversvereniging VNO/ NCW, voorzitter van de Stich ting Paracard voor onderzoek en opleiding in de cardiologie, lid van de Raad van Toezicht van het Nationaal Ziekenhuis instituut, lid van de Raad van Advies van Stichting Pensioen fonds PGGM en lid van het Scheidsgerecht voor de Ge zondheidszorg. Bierens vervulde bestuursfunc ties voor scholen en het biblio theekwezen en was zeven jaar lang hoofdingeland van het Wa terschap Zuid- en Noord-Beve land. Vanuit zijn agrarische achtergrond was Bierens be trokken bij de voormalige Raf- feissen-Boerenleenbank. Bie rens is voorzitter van Rabobank Beveland. door Claudia Sondervan KLOETINGE - Thijs Bierens heeft dinsdag bij zijn afscheid als directeur van Emergis een pleidooi voor ondernemings vrijheid in de zorgsector gehou den. De zorgondernemer moet soms tegen alle gevestigde belangen in zoeken naar nieuwe markten en bewust risico's nemen. Daartoe moeten zor gaanbieders wel voldoende weerstand hebben, waarschuw de Bierens, tijdens het symposi um ter gelegenheid van zijn vertrek bij centrum voor geeste lijke gezondheidszorg in Kloe tinge. De overheid trekt zich terecht terug, vond Bierens. Als uit voerder was de zorgaanbieder bezig met zaken die door de overheid bedacht waren, schetste hij. De vermogensposi tie die het Waarborgfonds voor de zorg eist vindt hij een mini mum. De aangekondigde bezui nigingen van het kabinet is vol strekt in strijd met de eis tot on dernemerschap die de overheid stelt en funest voor de kwaliteit van de zorg, vindt Bierens. Hij haalde nog eenmaal één van zijn geliefde citaten aan, bij Emergis bekend als de 'tegeltjes van Thijs': „If you pay peanuts, you get monkeys". Naast een slechte financiële start dreigt er een verstikkende bureaucratie door een overmaat aan maatschappelijke toetsing, liet voorzitster van Geestelijke gezondheidszorg Nederland Andrée van Es weten. Zij arri veerde te laat voor het symposi um; bestuurder Peter Hijzer droeg haar tekst voor. Van Es roemde haar vice-voorzitter Bierens die volgens haar voor GGZ Nederland 'van onschat bare waarde' is geweest. Zij wees op het spanningsveld waarin zorgondememers moe ten opereren: enerzijds ook de 'sloebers' bedienen, anderzijds de onderneming niet onder de maatschappelijke doelen laten lijden. De maatschappelijke controle op de zorgonderne- ming herbergt het gevaar van bureaucratie, signaleerde zij. „Bestuurders in de geestelijke gezondheidszorg mogen wel eens kritisch kijken naar de kwaliteit van hun toezichthou ders." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zeeland wil zijn huidige ambulanceposten houden en een extra post op de kop van Schouwen. Dat laten de provincie en de Regionale Am bulance Voorziening Zeeland weten aan minister A. de Geus (Gezondheidszorg). De minister wil het aantal am bulances in Nederland opnieuw verdelen om met zo weinig mo gelijk geld zoveel mogelijk ge bieden binnen de aanrijlimiet van vijftien minuten te brengen. Het plan van de minister kent twee varianten die beiden niets voor Zeeland zijn, vol harden provincie en RAV Zee land. Directeur J. van de Velde van de RAV Zeeland wil op zeer korte termijn een 24-uursbezetting van zeven standplaatsen waar voor nu het ambulanceteam 's nachts thuis oproepbaar is. Het gaat om de standplaatsen Zie- rikzee en Neeltje Jans, Tholen en Rilland, Terneuzen, Hulst en Oostburg. Vlissingen en Goes kennen al 24-uurs paraatheid. Daar moet extra geld voor ko menstelt Van de VeldeDe extra standplaats op Westerschou- wen is nodig omdat de inwoners niet binnen 45 minuten zieken huiszorg kunnen krijgen, zo als de wet voorschrijft. In de ene planvariant van De Geus valt 95 procent van Neder land binnen de aanrijlimiet maar levert Zeeland vier stand plaatsen in. Daardoor keldert de Zeeuwse dekking van het huidige 89,4 procent naar 82,4. Dat brengt grote problemen voor Westerschouwen, Noord- Beveland, de kop van Walche ren en Reimerswaal. In de twee de variant is 97 procent van Ne derland binnen de aanrijlimiet te bereiken en in Zeeland 93,3 procent. Dan komt er een elfde standplaats bij en krijgt Zee land vijf ambulances meer, in totaal 21. Dat past Zeeland ook niet, omdat er te stille stand plaatsen ontstaan en de ambu lanceteams te weinig te doen krijgen om hun ervaring op peil te houden. Met de huidige negen vaste pos ten, een jaarrond bezetting van 'zomerpost' Neeltje Jans en de door oud-minister Borst al beloofde standplaats Wester schouwen zijn de Zeeuwse knel punten in de ambulance- en zie kenhuiszorg wel opgelost en blijft de samenwerking met West-Brabant voor de ambu lances op Tholen en Reimers waal overeind. Wel wil Van de Velde de standplaats Sint- Maartensdijk opschuiven rich ting Tholen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Voor de crisis waarin de garnalenvisserij sinds begin dit jaar verkeert, daagt op korte termijn een op lossing. Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) heeft dit giste ren in een brief aan de Tweede Kamer laten doorschemeren. Alles draait om de vraag of gar- nalenvissers onderling afspra ken mogen maken over de aan voer. Tot januari deden zij dat, ook met de handel. De Neder landse Mededigingsautoriteit (NMa) maakte daar begin dit jaar met een miljoenenboete voor de garnalensector radicaal een einde aan. Sindsdien zijn de gamalenprijzen op de vismij nen gekelderd. Eén op de vijf garnalen vissers dreigt te verdwijnen, als dit lan ger doorgaat. Om een redelijke omzet te halen, moeten de vis sers bovendien langer op het water blijven en meer vissen, wat het zeemilieu niet ten goede komt. Vandaar dat de landelijke politiek zich er ook mee bemoei de. Nederland heeft inmiddels overleg gevoerd met de Europe se Commissie, die zowel over het visserijbeleid als eerlijke con currentieverhoudingen gaat. Die besprekingen hebben resul taat gehad. Het ziet er naar uit, laat minister Veerman de Twee de Kamer weten, dat de garna lensector het aanbod van garna len 'op een juiste wijze' mag gaan structuren. Oftewel: visse- rijbeperkende aanvoerafspra- ken lij ken weer mogelij k te wor den. Veerman doet verder geen mededelingen. Begin juli praat hij erover met de sector. Op langere termijn wil Neder land proberen om Europese re gelgeving aangepast te krijgen, zodat de huidige zich niet meer voor hoeven te doen in de visse rijsector. Europese regels tegen concurrentievervalsing kunnen nu het streven naar duurzame visserij in de weg staan. Neder land vindt dat daartussen een evenwicht moet worden gevon den. Volgend jaar begintBrussel met de evaluatie van de veror dening die over dit onderwerp gaat. door Ben Jansen VLISSINGEN - Verwijzingen naar ondergronds ruimtege bruik bij het Louvre in Parijs en bij het Van de Perrehuis (het Zeeuws Archief) in Middelburg kunnen de Rijksdienst voor de Monumentenzorg misschien milder stemmen over de plan nen voor de verbouwing van het Zeeuws Museum in het Abdij complex. Beide voorbeelden laten zien dat verrassende architectoni sche oplossingen heel goed te combineren zijn met historische gebouwen. Bestuursvoorzitter J. Mandos en lector ondergronds ruimte gebruik H. Admiraal van de Ho geschool Zeeland spraken giste ren tijdens een symposium in Vlissingen hun verwondering uit over de opstelling van Monu mentenzorg. De rijksdienst heeft bedenkingen geuit tegen een nieuwe ingang met een gla zen wand die, geplaatst op kel derniveau, de gevel van het be staande gebouw intact laat en een glimp van de nieuwe publie- kruimtes laat zien. Mandos: „Het is jammer dat Monumentenzorg zich niet al leen om monumenten bekom mert, maar ook in monumentale tijden denkt." Het symposium, dat de naam van Van de Perre droeg, vormde het officiële begin van het lecto raat ondergronds ruimtege bruik aan de hogeschool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15