PZC Enkele wijzigingen in plan Smokkelhoek Kapelle Bingo levert Bosnisch dorp drinkwater op PZC Tegenslag renovatie Kruitmolen Historische klipper blijft in Middelburg 13 bewoners peilen interesse en onderzoeken haalbaarheid Mardienco m m agenda Vrijwilligers weg uit buurthuis Aldegonde woensdag 18 juni 2003 Nog geen besluit over plan voor huisvesting van HZ-studenten 3 Inzamelen Gijzeling ex bestraft Bewonersavond Koepoortstraat Tien weken cel voor Vlissinger Lage opkomst bij politierechter Werfbeurt Middelburg-Zuid wil eigen markt Hnnr Ron Magnée MIDDELBURG - Een groep be- ivoners van Middelburg-Zuid «aat onderzoeken of er moge lijkheden zijn voor een markt in dé wijk. De wens voor een wa renmarkt bestaat al langer, maar aan het plan kleven nogal «at bezwaren. Het onderwerp werd onlangs bij een vergadering van de Wijkta- fel-Zuid besproken. De aanwe zigen steunden de introductie van een warenmarkt. Een club van bewoners gaat de komende tijd polsen of de buurt er net zo over denkt. Ondertussen wordt er nagedacht over de haken en ogen die aan het plan kleven. Coördinator wijkbeheer H. Ver geer van de gemeente Middel burg schetst in een notitie aan de wijktafel de mogelijke pro blemen. Zo zijn er maar weinig geschikte locaties voor een wa renmarkt in de Magistraatwijk. Zeker nu het nieuwe woonwin kelcentrum Parkstate wordt ge bouwd, zijn de parkeerplaatsen en pleinen in gebruik door de aannemer. Een ander heikel punt betreft de economische haalbaarheid, schrijft Vergeer. Op donderdag en zaterdag wordt in het centrum van Mid delburg een markt gehouden. Het is de vraag of er wel vol doende marktkooplui zijn die in Zuid hun waar willen verkopen. Bovendien betekent de intro ductie van een extra markt in Middelburg dat marktlieden in het centrum naar alle waar schijnlijkheid minder zullen verkopen. Tot slot kunnen ook ondernemers met een winkel in Parkstate protest aantekenen tegen de komst van een waren markt. Zij worden immers ge confronteerd met aanbod van ambulante ondernemers, waar mee zij in hun berekeningen geen rekening hebben gehou den, schrijft Vergeer. „Voorlopig is het aan de bewo ners om met een plan te komen", aldus Vergeer in een toelichting op zijn notitie. Overigens is het plan voor de markt niet nieuw. „Klaarblijkelijk bestond al lan ger de wens voor een markt.De voorkeur voor een markt in de wijk bestaat uit een aantal over wegingen, weet Vergeer: de aan trekkelijkheid van dichtbij boodschappen doen, het sociale aspect en het aanbod van aan trekkelijk geprijsde producten. VLISS1NGEN - Het Vlissingse college van B en W heeft nog geen besluit genomen over de bouwaanvraag van de Hoge school Zeeland (HZ) voor semi- permanente huisvesting op het KSG-terrein. Het college ver wacht nog een week nodig te hebben om het bouwplan te be oordelen. B en W willen meer in formatie hebben om de bouw aanvraag te honoreren. In het tijdelijke complex op het KSG-terrein, dat volgens de voorschriften hooguit vijf jaar dienst mag doen als studenten huisvesting, kunnen circa 400 studenten een onderkomen krij - gen. J. Mandos, voorzitter van het College van Bestuur van de HZ, kan 'nog wel een week ge duld opbrengen'. „De studenten hebben momenteel allemaal re delijk goed onderdak." De toestemming van het Vlis singse college voor de bouw van de semi-permanente huisves ting houdt verband met de toe komstvisie van de HZ, waarin demogelijkheid van een perma nent campus-achtig gebouw is opgenomen in de buurt van de huidige hoofdlocatie van de HZ aan de Edisonweg. Volgens Mandos weet het Vlissingse col lege beter dandeHZhoe snel de er kan komen. Advertentie Jv, 1 i Bezwaren van „Z- -JUT'." WSStmmi omwonenden tegen uitbreiding van het bedrijfsterrein zijn niet gehonoreerd. u AO bpeningslijden dinsdog l/m zaterdag 9.00-12 00 uur taterdogavond koopavond - 's Middags op afspraak Voorstad 63 - 4461 KL Goes Tel. (0113)215200/211466 door Mieke van derJagt KAPELLE - De vaste commis sie voor bezwaar- en beroep schriften in de gemeente Kapel le adviseert de gemeenteraad het ontwerp-bestemmingsplan Smokkelhoek, voor het bedrij venterrein bij Kapelle, op enke le punten te wijzigen. In een aantal bezwaren die tegen het plan zijn ingediend, ziet de com missie geen aanleiding om din gen te veranderen. Dat geldt met name voor ziens wijzen die zijn ingediend door omwonenden die bang zijn een deel van hun woongenot te zul len kwijtraken. De commissie oordeelt dat de uitbreiding van de Smokkelhoek naar het oos ten, waarop zich de bezwaren richten, in alle relevante be leidsstukken was voorzien. De omwonenden konden dus al lang weten dat het terrein op termijn zou worden uitgebreid. Een verzoek om planschadever goeding kunnen de omwonen den pas indienen als het plan onherroeplijk is. In het plan moet wel een ver zuim worden goedgemaakt, waarop ProRail Zuid heeft ge wezen. Per abuis is geen reke ning gehouden met het vervoer van gevaarlijke stoffen over het spoor, dat vlak langs de Smok kelhoek loopt, en ook niet met rail verkeerslawaai. Het ver zoek om de bestemming 'groen' op de leidingenstrook bij de vei ling te wijzigen in 'geen bebou wing' moet volgens de commis sie niet worden gehonoreerd. Omdat die plaats bestemd is als ingang en visitekaartje van het bedrijventerrein, moet de ge meente daar geen opslag van containers en goederen toe staan, maar de boel netjes groen houden. Sommige zaken zijn nog niet voldoende uitgewerkt om er in het plan rekening mee te kun nen houden. Een goederenspoor langs de A58 zou het hele beeld veranderen, maar zit nog maar in het begin van een onder zoeksfase. Ook is het niet duide lijk of de huidige toegang zal worden verplaatst, zodat ook de wens van parkeerplaatsen en een reclamezuil niet kan wor den gehonoreerd. Bezwaarmakers die zich zorgen maakten over de afwatering en foto Willem Mieras de toegankelijkheid van de landbouwgrond aan de oost kant van de uitbreiding, worden gerustgesteld. De uitbreiding naar het oosten zal nog op zich laten wachten en zodra die aan vangt, worden toegankelijkheid en ontwatering geregeld. Met waterschap Zeeuwse Eilanden moet de gemeente overleggen over de waterhuishouding en over de afsluiting van de Hoek- seweg voor gemotoriseerd ver keer. Dat laatste gebeurt pas als blijkt dat de Hoekseweg als sluiproute gebruikt gaat wor den. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vrelo, een piep klein dorpje in Bosnië, krijgt drinkwater. De Stichting Helpt Bosnië uit Vlissingen heeft 15.000 euro opgehaald voor het waterleidingproject. De bewo- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ners van het dorp maken zelf de waterleiding. „In Vrelo wordt nu flessenwater gedronken. Het douchen en wassen gebeurt heel primitief met water uit een ri viertje. Dat is niet van deze tijd", zegt P. de Kam van de stichting. De Kam en de voorzitter van de stichting, Savo Djuricic, zijn twee jaar geleden naar de ge meente Osmaci afgereisd om een ambulance aan de bevol king te geven. „We sliepen toen in Vrelo, het dorp valt onder de gemeente Osmaci. Ik was ver baasd dat er niet eens gewoon drinkwater was en geen stro mend water", merkt De Kam op. Het water voor de bevolking kwam van een nabijgelegen ri viertje. „En de riolering komt ook uit in de rivier", merkt Dju ricic op. Hij kijkt somber. Djuri cic woont zo'n dertig jaar in Ne derland. Hij heeft de band met zijn moederland onderhouden. „Als dit waterleidingproject volbracht is, kunnen we zo aan de slag met het afvalprobleem en het verbeteren van de afwa tering. "Afval wordt in grote de len van Bosnië maar sporadisch opgehaald. „Accu's,koelkasten, op te veel plaatsen zie je troep liggen. Het zou een idyllisch plekje kunnen zijn. Maar al die rotzooi", zegt hij. „We moeten oppassen dat we het grondwa ter schoonhouden." De stichting ging doelbewust aan de slag met het inzamelen van geld. Bosnië heeft 'op alle fronten hulp nodig'. Er werden benefietconcerten en bingo avondjes in Vlissingen georga niseerd. De leden van de stich ting overlegden met de gemeen te Vlissingen. Ze werden door de burgemeester gewezen op het bestaan van de Nederlandse stichting Aqua for All. Aqua for All is een samenwer kingsverband van (drinkwater )bedrijven, die in overleg met organisaties voor ontwikke lingssamenwerking, geld en kennis beschikbaar stellen voor drinkwaterprojecten. „Wim van Gelder is voorzitter van de stichting. Onze commissaris van de koningin schaarde zich direct achter het plan. Aqua for All zegde 10.000 euro toe. De ge meente kwam met 3500 euro over de brug." Enkele organisa ties vulden het bedrag aan tot 15.000 euro. „Het geld gaat vol ledig naar Bosnië. We kopen in de gemeente Osmaci alle mate rialen, van buizen tot cement. Twee weken geleden hebben we inkopen in Bosnië gedaan en de volgende dag werd er meteen al gewerkt aan de aanleg van de waterleiding. We tappen water af van een bron, die enkele kilo- door Ron Magnée MIDDELBURG - De renovatie van de velden van sportcomplex De Kruitmolen in Middelburg kampt met een kleine tegenslag. Doordat kabels en leidingen aan de rand van het centrum minder diep in de grond liggen dan voorzien, kan de geplande verplaatsing van enkele sport velden niet doorgaan. De renovatie van het complex omvat onder meer het plan om het voetbalveld dat het dichtst bij de begraafplaats ligt, iets op te schuiven. Tussen het veld en het kerkhof ligt een kleine groenstrook die nu niet gebruikt wordt. Door het veld zo ver mo gelijk richting begraafplaats op te schuiven, ontstaat er aan de andere zijde van het sportcom plex ruimte om de zogeheten oe fencirkel iets te vergroten. De specialisten die de werk zaamheden uitvoeren, wisten al voor de start van de klus dat er leidingen in de grond lagen. Daarom werd het risico ingecal culeerd dat het niet mogelijk was om het veld op te schuiven. J. Kroon, die zich bij de voetbal vereniging FC Dauwendaele bezighoudt met accommoda ties, ligt dan ook niet wakker van de tegenslag. „Het is niet zo heel ernstig. Wij wisten dat er kabels en leidingen in de grond zouden liggen, maar niet hoe diep. Daarom zijn er eerst proef- sleuven gegraven. Hieruit bleek dat de kabels en leidingen op een diepte van een halve meter liggen. Het is veel te kostbaar om de leidingen, en dan in het bijzonder de waterleidingen, te verleggen." Het gevolg van de ontdekking is dat de velden blij ven liggen waar ze nu liggen. „Het voordeel is dat we geen ex- W MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg wegens vrijheidsberoving en mishan deling van zijn ex-vriendin bij verstek veroordeeld tot 120 uur werkstraf. De verdachte verkeerde 18 j anuari dit j aar in beschonken toe stand toen hij het slachtoffer met geweld in zijn woning vast hield. De gijzeling had veel indruk gemaakt op de vrouw. De uitspraak van de politierechter was conform de eis van de of ficier van justitie. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt maandag een tweede bewonersavond over de verkeerssituatie Koepoortstraat en omgeving. De bijeenkomst begint om 19 uur in de schouwburg. Op 31 maart vroeg de gemeente bewoners naar knelpunten en oplossingen tijdens een eerste bijeenkomst. Uit de resultaten van die avond zijn voorstellen geanalyseerd om de verkeers problematiek - vooral het sluipverkeer - aan te pakken. De gemeente wil de voorstellen met de bewoners bespreken. De deelnemers aan de eerste avond worden per brief uitgenodigd om maandag opnieuw aanwezig te zijn. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft een 3 7 -j arige inwoner van Vlissingen gisteren voor een aantal misdrijven conform de eis veroor deeld tot tien weken cel. Aan slachtoffers moet hij 350 euro schadevergoeding betalen. De man werd beschuldigd van het stelen van een aantal fiet sen, waaronder die van zijn zus. Daarnaast had hij een fiets van een Vlissingse rijwielzaak verduisterd. Na een proefrit had hij zich de fiets toegeëigend. Dezelfde maand had hij bij een tankstation in Ritthem benzine getankt en was zonder te betalen weggereden. Verder werd de man ervan beschuldigd lokaalvredebreuk te hebben gepleegd. Hij gaf op 8 mei dit jaar geen gevolg aan het bevel van medewerkers van de gemeentelijke sociale dienst in Vlissingen om het kantoor te verlaten. Dezelfde dag bedreig de hij iemand met de dood bij de opvang Het Witte Huis in Vlissingen. De Vlissinger kampt met een fors alcoholprobleem. Hij is al vele malen veroordeeld voor vermogensdelicten. Zo heeft hij als zwartrijder een reputatie bij de Nederlandse Spoorwegen. „Meneer lapt alles aan zijn laars", concludeerde de politie rechter uit de reeks van delicten. MIDDELBURG - De opkomst voor de zitting van de Middel burgse politierechter bereikte gisteren een absoluut diepte punt. Slechts één verdachte, een 51-jarige Vlissinger, had de moeite genomen om naar het gerechtsgebouw in Middelburg te komen. „Ik ben nu twaalf jaar politierechter, maar zoiets heb ik nog niet meegemaakt", zei A. Janssens-van Kampen. Ze kon slechts gissen waarom de opkomst ver beneden peil was. Blij was ze er niet mee. „Ik zie liever mensen hier op zitting ko men." Volgens haar had het imago van de rechters toch al een deukje opgelopen, door een uitspraak van een collega. Die had gezegd dat rechters tijdens hun werk zoveel koffie drin ken. Janssens-van Kampen kon er niet onderuit dat er giste ren ongewoon veel koffiepauzes waren. Voor de zitting van de politierechter waren gisteren zeventien mensen gedagvaard. Peter de Kam (links) en Savo Djuricic: „Als het waterleidingproject volbracht is, kunnen we zo aan de slag met hel afvalprobleem." foto Lex de Meester meters verderop in de bergen ligt. Dat is schoon water." De openbare watervoorziening is niet overal een vanzelfspre kendheid. De Kam: „We denken dat de waterleiding in augustus werkt. Dan wordt die op ludieke wijze geopend. Een Bosnische aannemer begeleidt het werk." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De histori sche klipper Marie Louise blijft de komende jaren in de gemeen te Middelburg. Het schip van de familie Olieman ligt aan het Kleverskerks Jaagpad maar moet daar weg omdat het geen officiële ligplaats is. De partijen hebben nu besloten dat het schip voorlopig een plaats krijgt in Nieuw- en Sint Joosland. De woonboot ligt al tien jaar zonder vergunning bij het Kle verskerks Jaagpad. Drie jaar geleden kochten Laurens en Monique Olieman uit Amster dam de klipper. Ze vroegen een ligplaatsvergunning aan maar kregen te horen dat ze weg moesten uit Middelburg. De fa milie tekende tevergeefs be zwaar aan tegen de beslissing. Na dreiging met een dwangsom werden gerechtelijke procedu res gestart door zowel de eige naren als de gemeente. Om uit de impasse te komen, gingen de gemeente en de fami lie Olieman enkele maanden geleden opnieuw overleggen. Watersportvereniging De Nieuwlandse Haven uit Nieuw en Sint Joosland werd daar ook bij betrokken. De drie partijen kwamen tot een oplossing. De gemeente en de familie Olie man zorgen er samen voor dat er een extra ligplaats komt in de haven van Nieuw- en Sint Joos land. Het aanbrengen van de ligplaats kost 1900 euro, exclu sief materiaal. Het college van B en W wil 1100 euro betalen. De eigenaren van het schip slui ten nog deze maand een huur- STREEKACTIVITEITEN tra kosten en tijdverlies heb ben", relativeert Kroon. De komende jaren wordt het sportpark veld voor veld opge knapt. De aanpak vergt veel tijd omdat de andere velden tijdens de renovatie in gebruik blijven. Kroon verwacht dat de renova tie van het complex nog zeker twee jaar in beslag neemt. Het sportpark telt vier volledige voetbalvelden, drie van gras en één van kunstgras. Naast FC Dauwendaele maakt ook Jong Ambon gebruik van de voetbal velden. BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG - Trefpunt, Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: Inloopochtend, 10-12 uur, wijkinternetpunt; Molstraat 13,9.30- 11.30 uur: Sjoelclub SWO; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 9.00-11.30 uur: Sina Idioma, activiteiten voor Antilliaanse vrouwen; SEROOSKERKE Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor vijftigplus sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16 uur: Sociaal spreekuur. overeenkomst met de water sportvereniging. Voor een periode van vier tot vijf jaar krijgt de klipper een ligplaats in Nieuw- en Sint Joosland. Tegen de tijd dat de huurperiode is af gelopen, is het schip gerestau reerd en kan het een ligplaats toegewezen krijgen in een histo rische haven in Nederland. De Marie Louise staat op een lijst van historische schepen in Zeeland. De klipper is in 1897 opgeleverd. Zo'n dertig jaar la ter is er een motor ingebouwd. Tot begin jaren tachtig werd het schip gebruikt als vrachtschip. VLISSINGEN - Negen vrijwil ligers van buurthuis Aldegonde in Vlissingen werken niet langer in het buurthuis. De Vlissingse welzijnsstichting Palladium, die onder meer over de buurt huizen gaat, heeft maandag avond de samenwerking met de vrijwilligers opgezegd. De acti viteiten in Aldegonde gaan ge woon door. Palladium is met de groep vrij willigers gestopt omdat er on der de medewerkers flinke ruzie was ontstaan. Mensen ergerden zich aan elkaar en de ruzies zijn danig uit de hand gelopen. Over en weer werden beschuldigin gen geuit zodat de vrijwilligers uiteindelijk niet meer met el kaar konden werken. „Afgelopen maandag hadden we een bijeenkomst geregeld waar we zouden praten over hoe het nu verder moest", vertelt N. Kempers van Palladium. „Daar viel niet over te praten. De mensen bleven elkaar van vanalles beschuldigden. We hebben daarop besloten de sa menwerking met deze groep stop te zetten." De cursussen die in het buurt huis van de wijk Westerzicht ge houden worden, zijn inmiddels ver afgerond. De sociale activi teiten lopen door tot het begin van de schoolvakantie. „Die ac tiviteiten gaan gewoon door", benadrukt Kempers. „De dage lijkse beheerder van Aldegonde kan de zaak openhouden. Hij kan geholpen worden door twee of drie vrijwilligers."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13