Volksgericht rond Vlissinger Vriesdrogen liehamen is alternatief voor begraven of cremeren GLASHANDEL MELIESTE Urneuzen en Borsele woedend over verminderen rijksbijdrage voor korps Handvol gewonden bij vliegtuigongeluk op Eelde Omwonenden verdenken man van pedofilie d intratuin Prij uw partner in Rekenkamer kraakt C2000 Ontslag Koster bij Excelsior OPEN HUIZEN ROUTE Eerste Kamer krijgt voorzitster Bestand in Liberia Zorgen om toerisme Beckham naar Real Madrid Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 21' 1 15' Soms zonnig 246e jaargang no. 144 woensdag 18 juni 2003 Zeeuwse politie onderschept 1700 kilo hasj WAïïmwJm I imMm www.era.nl 8 713214 000002 Aanvankelijk zonnig, later meer bewolking vaarwel droog. Maximumtemperaturen rond 21 graden. los nummer 1,10 SHOWROOM: LIVINGSTONEWEG 20 GOES TEL 0113 - 22 78 54 WWW.MELIESTEGLAS.NL v. ■■HMtffifllMi Crisis rond brandweer tunnel Hnnr Rolf Bosboom EEINKENSZAND - De vorming van een beroep s- nandweer voor de Wes- lerscheldetunnel staat op schroeven. De rijks overheid stelt er, tot woe de van de gemeenten Bor sele en Terneuzen, veel minder geld voor beschik- dan verwacht. Voor burgemeester J. Gelok van Borsele is het daardoor 'niet langer mogelijk zijn verantwoordelijkheid voor de brandveiligheid in de tunnel te dragen'. Een professionele brandweer is noodzakelijk om ervoor te zor gen dat zij bij calamiteiten in de tunnel snel kan uitrukken. De korpsen van Borsele en Terneu zen bestaan nu grotendeels uit vrijwilligers, die bij incidenten eerst moeten worden opgeroe pen. Daardoor duurt het gemid deld zestien minuten voordat de brandweer ter plaatse is. In het rampenbestrijdingsplan is een norm van elf minuten opgeno men. De financiering van een be roepsbrandweer per 2005 leek vrijwel rond. Van benodigde 25 miljoen euro zou het Rijk de helft betalen. De rest werd dan gezamenlijk opgebracht door Borsele, Terneuzen, de provin cie, de regionale brandweer en het havenschap. Vanuit Den Haag is nu het be richt gekomen dat er geen 12,5 miljoen euro voor de tunnel brandweer komt, maar slechts 1,5 miljoen euro. Daarmee valt de basis onder de vorming van een professioneel korps weg. Als gevolg daarvan kunnen ook vanaf 2005 de aanrijtijden niet worden gehaald en valt dus voor de burgemeesters de brandvei ligheid niet langer te garande ren. Burgemeester Gelok heeft dat standpunt ook al officieel inge nomen. Hij was gisteravond niet bereikbaar voor een toelichting. „Wij zien de burgers van Borsele het ontbrekende geld niet op brengen", zegt wethouder A. van Opdorp. Gelok geeft morgen een pers conferentie over de kwestie. Het gemeentebestuur van Terneu zen heeft nog geen formeel standpunt, aangezien ervanwe- ge een congres gisteren te weinig collegeleden aanwezig waren om een besluit te nemen. Burge meester R. Barbé zegt zelf in elk geval uiterst ontstemd te zijn door de gewijzigde koers van het kabinet, waarschijnlijk als gevolg van de wisseling van de wacht. „De professionalisering van de brandweer dreigt door de financiële problematiek in het water te vallen en dat vind ik een ernstige zaak." Barbé wijst erop dat er verschil lende fronten toezeggingen ge daan, zoals in een brief van toenmalig staatssecretaris Hes- sing. „Die afspraken worden nu opeens met voeten getreden, terwijl wij juist alle moeite heb ben gedaan om onze gemeente raden ervan te overtuigen dat ze hun deel op tafel moeten leggen. Je wordt gewoon voor aap gezet door dit soort manoeuvres van de rijksoverheid." MIDDELBURG - De Zeeuwse politie heeft vorige week don- derdag bij de grensovergang Bazeldonk een truck aangehou den met 1700 kilo hasj. Eet Openbaar Ministerie van Middelburg maakte de vangst {isteren bekend. De softdrugs leeft een straatwaarde van en- Sele miljoenen euro's. hasj was verstopt in een nachtwagen die vanuit Marok- tonaarNederland was gereden. Er zijn drie verdachten aange- kouden. Bij zeven huiszoekin- gen zijn twee personenwagens, administratie en een grote som geld in beslag genomen. DEN HAAG - De Algemene Re kenkamer kraakt het C2000, het «ieuwe landelijke communica tiesysteem voor hulpdiensten. De Tweede Kamer is ontstemd dat zij jarenlang slecht is geïn formeerd. Minister Remkes van Binnen landse Zaken geeft de fouten deels toe en belooft beterschap. Een deel van de Kamer wil snel eendebat. Remkes' eigen partij, de WD, vindt echter dat ook de Kamer zelf onvoldoende heeft opgelet bij de negen voort gangsrapportages in de afgelo pen zeven jaar. Met het digitale C2000 moeten politie, brandweer, ambulances tn marechaussee in alle regio's met elkaar kunnen communice- ien. Nu bestaan er per regio aparte, analoge systemen, Warmee dit niet kan. Mvanaf het begin in 1996 ging het mis met de raming van de kosten en het tempo van de technische ontwikkeling. Bin nenlandse Zaken heeft bewust ie financiële zaken steeds te rooskleurig voorgesteld, aldus ie onderzoekers. Ook vertragingen werden niet gemeld aan de Kamer, terwijl iet op het departement bekend Ws. Het systeem moet in 2004 worden ingevoerd. Tevens ziet ie Rekenkamer een veiligheids zoo, omdat de 'hulpdiensten 02000 nog moeten testen. ANP EELDE - Op het vliegveld Groningen Airport Eelde is gisterochtend om tien voor half tien een vliegtuig bij het opstij gen van de baan geraakt. Een McDon- nellDouglas MD-88 van de Turkse maat schappij Onur Air, die via Maastricht naar Dataman in Turkije zou vliegen, kwam niet van de grond en schoot vijftig meter door. De meeste reizigers bleven ongedeerd. In het vliegtuig zaten 142 passagiers en acht bemanningsleden. Zij hebben het toestel via de nooduitgangen verlaten. Een passagier werd met hart klachten in een ziekenhuis opgenomen, een ander met een gebroken sleutelbeen. Twee bemanningsleden belandden voor onderzoek in het ziekenhuis. Ooggetui gen zeggen dat het toestel ook bij aan komst al problemen had, maar daar wil len de autoriteiten niet op ingaan. Wel ontkent vliegvelddirecteur J. Meulen- dijks dat het toestel kerosine had gelekt. Groningen Airport Eelde was gisteren gesloten. De bergingswerkzaamheden gingen de hele nacht door. Meulendijks verwacht dat het vliegveld in de loop van vandaag weer open gaat. foto Jacob Melissen/ANP ROTTERDAM - Adrie Koster is ontslagen als trainer van Excel sior. De Zierikzeeënaar zit mor gen nog wel op de bank in de laatste nacompetitiewedstrijd tegen Emmen. Koster kreeg zijn ontslag we gens de slechte resultaten in de laatste maanden. Tijdens het seizoen had het bestuur van Ex celsior al overwogen hem de wacht aan te zeggen. Koster is aan zijn zesde seizoen bij Excel sior. Vorig jaar promoveerde hij met de club naar de eredivisie. pagina 19: Koster zag ontslag aankomen Advertentie door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bewoners van de Schuitvaartgracht in Vlis- singen zijn een volksgericht be gonnen tegen een 45-jarige man. Zij verdenken hem van pedofilie. Op de voordeur van zijn appartement staat geschre ven dat zij hem dood wensen. Twee ruiten zijn ingegooid en de deur is ingetrapt. Gisterochtend hebben twee buurvrouwen mel ding gemaakt van het conflict. Zij voelen zich niet meer veilig in hun appartement. „Het huis werkt als een magneet op vandalen. Als er een molo- tov-cocktail naar binnen wordt Advertentie IHET GROENE WARENHUIS gegooid, dan brandt mijn huis ook af", zegt een van de buur vrouwen, die de politie heeft in gelicht. „Ik slaap niet, ik waak. Het belangrijkste doel van onze actie was niet te klikken dat hier een pedofiel zou wonen, maar hier met een gerust gevoel en zonder angst te kunnen blijven leven." De man is eind mei door de poli tie aangehouden na een uit de hand gelopen conflict tussen hem en buurtgenoten. Volgens de Schuitvaartgrachtbewoners ging de man door het lint toen hij door een buurvrouw werd uitgescholden voor pedofiel. „Het was op de dag van het Songfestival", zegt een buur- PhkRa, Impatiens 'New Guinea' (vlijtig liesje) Diverse kleuren, potmaat 12 cm, plantdoorsnede 20 cm. Van 1,79 KOUDEKERKE, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. vrouw. Daarna werd het van kwaad tot erger. „Hij woont hier een jaar of twee. Het is een wat onaangepaste man, een beetje typisch." Volgens haar was het net wat rustiger geworden rond hem. „En toen kwam eind mei de uitbarsting. Veel mensen in deze buurt vinden dat iedereen recht op een eigen leven heeft, maar hij had, hoe moet ik het zeggen, kinderlokkertrekjes." Leven en laten leven is dan niet zo gemakkelijk, zegt ze. „Hij heeft ook een keer brieven in de buurt rondgebracht waarin hij ontkende pedofiel te zijn." Na het conflict eind mei is de man in bewaring gesteld in de gevangenis van Rotterdam. Ge durende zijn afwezigheid is er in zijn huis ingebroken. De dieven hebben cd-roms meegenomen en die afgegeven aan de politie. „Er stonden dingen op waarvan Advertentie De overwinning was min der overtuigend dan ge dacht, maar uiteindelijk werd Yvonne Timmer- man-Buck (CDA) verko zen tot voorzitter van de Eerste Kamer. In de twee de ronde versloeg ze PvdA'er Erik Jurgens, en werd de eerste vrouwelij ke senaatsvoor zitter uit de ge schiedenis. De Liberiaanse regering, rebellen en West-Afrikaanse be middelaars in de Ghanese hoofdstad Accra hebben gisteren een bestandsakkoord getekend, waarin is vastgelegd dat de Liberiaanse president Charles Taylor binnen dertig dagen aftreedt. De toeristische sector groeit in Zeeland minder hard dan elders. Econo men van de Rabobank ra den de provincie aan vooral werk te maken van dag attracties. Real Madrid heeft de slag met Barcelona om de Engelse mid denvelder David Beckham gewonnen. De Engelse sterspeler is een vierjarig contract met de koploper van de Spaanse com petitie overeengekomen. Real Madrid betaalt volgens Man chester United ongeveer 35 miljoen euro voor de 28- jarige middenvelder, die 128.000 euro per week gaat verdienen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13, 14,15 en 17; sport: 19 en 21; trends: 23,24 en 25; jong: 26 en 27 zij schrokken", zegt de buur vrouw. De politie bevestigt de inbraak. Twee jongens zijn op gepakt. De politie heeft huis zoeking gedaan bij de twee en de gestolen computer meegeno men. Daarna heeft de politie het huis van de vermeende pedofiel aan de Schuitvaartgracht weer doorzocht en een aantal spullen meegenomen. „Die worden nu onderzocht", bevestigt A. Don van de politie Zeeland. Het bleef onrustig. Het huis werd doelwit van vandalen. „Dit is allemaal negatief voor de buurt. Over de tekst 'vieze pedo fiel sterf' heb ik nog een poster van Jamai geplakt. Maar die poster is er afgescheurd." De buurvrouw heeft een zoon tje, de andere buurvrouw twee kinderen. Ze zegt: „Als er alleen maar het vermoeden is dat ie mand pedofiel is, dan is dat al onrustig. Volgens mij is de hele buurt een beetje tegen hem. Dat zegt ook iets over zijn gedrag." De politie heeft gisteren de wo ning geopend voor medewer kers van woningcorporatie l'Es- caut en Delta Nuts. Water, gas en elektriciteit werden afgeslo ten en enkele reparaties aan het huis uitgevoerd. Daarna werd de woning hermetisch afgeslo ten. „We hebben ingegrepen om de openbare orde te handha ven", verklaart Don. De man zit nog in hechtenis. Na de voorge schreven termijn van hooguit tien dagen in voorarrest is hij voorgeleid voor de rechter-com- missaris. Die heeft beslist dat hij nog dertig dagen vast moet blijven. Volgens Don zit de Vlis singer nog vast voor het ge weldsmisdrijf van eind mei en niet voor vermeende pedofilie. door Rixt Albertsma AMSTERDAM - UitvaartverT zekeraar Yarden onderzoekt een nieuwe methode voor de ver-i werking van het stoffelijk over schot. De methode zou als alter natief kunnen dienen voor begraven of cremeren. De tech niek 'vriesdrogen' is nog in ont wikkeling in Zweden. Bij de techniek wordt het li chaam bevroren, waarna het door kleine trillingen in een poeder verandert. Het proces is volgens Yarden milieuvriende lijker dan cremeren. Voorzitter R van Wageningen van Yarden Holding zei vries drogen te 'ondersteunen', maar niet te zullen 'opdringen'. De onderneming ziet voor zichzelf een 'maatschappelijke voor trekkersrol op de thematiek le venseinde'. Het zoeken naar nieuwe tech niek komt ook doordat er in de toekomst steeds minder ruimte voor begraafplaatsen zal zijn, zegt B. van der Weide, directeur bij Yarden. En aan cremeren worden vanwege milieu-eisen steeds strengere eisen gesteld. Zo moeten volgens hem voor 2010 alle crematoria van filters zijn voorzien. De techniek wordt volgens Van der Weide nog nergens toege past. „Het is een proces dat is ontwikkeld door een Zweedse biologe", aldus de directeur. Yarden kijkt deze zomer in Zwe den hoe het werkt. Volgens de directeur zullen mensen er aan moeten wennen. Hij wijst er echter op dat creme ren tot negentig jaar geleden ook niet voorkwam in Neder land. GPD (Advertentie) KRANT voorletters: m/v noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C per maand met automatische incasso 20,50). d per kwartaal met automatische incasso (€55,10). C per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Ingang tango Jan, uitzicht vanaf de toren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1