9 Beter wijkbeheer begint bij beter luisteren in wijk Havenschap gaat financieel onzekere toekomst tegemoet Kinderen fleuren bouwplaats op Zomer Sale 10 tot 50 korting familie Meerman schenkt Arnemuids bedrijf met inventaris aan gemeente mmsmmmm Zadelrobje op Belgische kust Totale Europa Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- w Delscher Graafmachine weggenomen zeeuwse almanak WALCHEREN dinsdag 17 juni 2003 Mooi gebaar Monument Excuses 1MMSMI Hoge prioriteit Gerry Weber Fïankenwalder Delmod Basler Claudia Strater Esprit Taifun Rosner Brax Gardeur Tekeningen 000002 o Uitverkoop (i.v.m. verbouwing) _j Grote kortingen J Oudste werf in Zeeland is gered frnfjtormen van der Werf JBNEMUIDEN - De scheeps- erf van de familie Meerman in jniemuiden, de oudste van ;(eland, is gered. Eigenaar Meerman is bereid het bedrijf net de originele inventaris 'om „jet' over te dragen aan de ge ënte Middelburg. Dewerf wordt na restauratie en •et schoonmaken van de grond üoogstwaarschijnlijk de thuis- - van Stichting Behoud Hoogaars, die zich inzet voor jet behoud van oude Zeeuwse iissersschepen. Jarenlang heeft er onzekerheid bestaan over de toekomst van de jerf aan de rand van het oude tentrum van Arnemuiden. De jjmilie Meerman hulde zich in stilzwijgen. Liefhebbers van het nritieme verleden vroegen er taak aandacht voor. Dat werkte eerder averechts. Anderhalf bargeleden kwam er schot in de jaak. De familie benaderde de Tijkbeheergroep Arnemuiden «over de werf te praten. De Tijkbeheergroep heeft richting iegemeente bemiddeld. In stil- teishet succes geboren. ;De gemeente en de wijkbeheer- groep zijn enthousiast. A. Han- aewijk, medewerkster monu- sentenzorg van de gemeente, preekt van 'een heel mooi ge- kar' van de familie Meerman. 1 den Engelsman van de wijk- irgroep zegt dat de over tocht aan de gemeente 'alleen raar winnaars oplevert'. Hij rraat mede namens de familie. Meneer Meerman is op leeftijd, lit jaar wordt hij 89 jaar. Hij rilde het behoud van zijn werf «elen, zolang hij vitaal is. Dat .-gelukt. De familie weet dat de «•erf behouden blijft, de ge meente krijgt een prachtig mo ment in beheer en Stichting id Hoogaars heeft einde- ïjk zicht op een eigen honk op fctorische grond." De overdracht moet officieel nog plaatsvinden. Er zijn al wel duidelijke afspraken gemaakt. Zo zal er op nadrukkelijk ver zoek van de familie Meerman nooit op zondag worden ge werkt. Voor Stichting Behoud Hoog aars, die momenteel onderdak vindt in de oude timmerfabriek van De Schelde in Vlissingen, is dat geen punt, aldus voorzitter J. Geluk. „Wij werken al nooit op zondag." De werf wordt geen publieksattractie. Het bezoek blijft beperkt tot scholen en educatieve excursies. Den En gelsman verwacht ook niet dat het storm zal lopen. „Het gaat toch om een selectief groepje liefhebbers." Het is onbekend wanneer de scheepswerf opnieuw open gaat. Veel achterstallig onder houd moet worden weggewerkt en de grond moet worden schoongemaakt. Ruim twee honderd jaar zijn er schepen ge pekt en geteerd. De gemeente Middelburg denkt voor alle werkzaamheden 650.000 euro nodig te hebben, waarvan 150.000 euro voor het aanpas sen van de gebouwen aan de huidige eisen voor milieu en ar beidsomstandigheden. Voor de ze kosten wordt een beroep ge daan op rijks- en Europese subsidie. Allereerst wil de gemeente de monumentenstatus aanvragen. Op veel problemen hoeft dat niet te stuiten. De werf, gesticht in 1763 door P. Boers uit Slie- drecht en in 1786 overgenomen door een verre voorvader van de huidige eigenaar, is sinds de sluiting in 1986 nauwelijks ver anderd. Zo zijn alle oude ge reedschappen en machines nog aanwezig. Die worden gecon serveerd. Honderden hoogaar zen, hét scheepstype van Arne muiden, zijn er gebouwd, de laatste in 1962. De werf wordt na restauratie en het schoonmaken van de grond hoogstwaarschijnlijk de thuisbasis van Stichting Behoud Hoogaars. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wil de ge meente Middelburg van het wijkbeheer een succes maken, dan moeten bestuurders en ambtenaren beter luisteren naar de wijkbewoners. Bewo ners willen serieus worden genomen. Dat kan door bijvoor beeld een klachtenregistratie systeem in te stellen, waardoor het ook voor bewoners duidelijk wordt wat met hun aan- en op merkingen gebeurt. De aanbe velingen staan in het gisteren gepresenteerde onderzoek 'Stromenwijk Centraal'. Zeven studenten van de HBO- opleiding Maatschappelijk Werk en Dienstverlening van Opleidingscentrum Inholland in Vlissingen onderzochten in opdracht van de dienst Wijkbe heer de verwachtingen, wensen en behoeften van de bewoners van de Stromenwijk. De studen ten hielden een enquête en spra ken met mensen uit de wijk. De kritiek op de gemeente is niet mals. Iets meer dan de helft van de bewoners is niet tevreden over de relatie en communicatie tussen de wijk en de gemeente. Bewoners zijn best bereid mee te denken over hun wijk als zij maar het gevoel krijgen gehoord te worden. Op dit moment heb ben de wijkbewoners het idee dat hen iets wordt meegedeeld in plaats van dat zij ook instem ming hebben in de plannen. Ook bleek uit de enquête dat het me rendeel van de ondervraagde mensen geen flauw idee heeft waar zij met hun klachten naar toe moeten. De klachten worden door de gemeente wel vriende lijk in ontvangst genomen, maar vervolgens blijft onduidelijk wat ermee gaat gebeuren. De gemeente laat na het aanhoren niets meer van zich horen. De wijkbewoners voelen zich daar door niet serieus genomen. Wijkbewoners willen regelma tig op de hoogte gehouden wor den van allerlei ontwikkelingen in hun wijk. Nu gebeurt dat gro tendeels via de media. Een brief of een regelmatig verschijnende wijkkrant kan daarin verbete ring brengen. Bijna zes van de tien ondervraagden stelt een wijkkrant op prijs. Een hele ver betering zou een wijkcentrum zijn, waarin politie, de wijkbe- middelaar, het maatschappelijk werk, Woongoed en andere in stellingen een kantoortje heb ben. Zo'n centrum ontbreekt nu. De Stromenwijk heeft wel een Wijkondersteuningspunt (WOP), maar die komt onvol doende tot zijn recht. Het WOP heeft alleen een budget voor koffie en thee. Als de gemeente werk wil ma ken van wijkbeheer, moet de ge meentelijke organisatie meer aandacht hebben voor overleg en afstemming met de bewo ners. Als de bewoners het idee krijgen dat ze worden gehoord, heeft wijkbeheer meer kans van slagen. De gemeente Middelburg kan ook meer doen aan klachtenaf handeling, al gaat het alleen maar om het sturen van een ont vangstbevestiging. Als de klacht wordt beantwoord, is het zinvol om duidelijk te beargu menteren waarom wel of niet iets is gedaan met de klacht. De gemeente moet ook niet schro men fouten te erkennen en ex cuses te maken. Nader onder zoek is nodig om te kijken of allochtone bewoners in hun moedertaal een brief kunnen krijgen. De wijktafel, een overlegorgaan van de gemeente, wijkbewo ners, politie en overige instellin gen, moet meer bekendheid krijgen bij (allochtone) bewo ners en organisaties. Om indivi duele discussies te voorkomen is het zinvol om onderwerpen te bundelen. Wijkbewoners moe ten hun klachten vooraf indie nen bij het secretariaat. Door Maurits Sep I1ISSINGEN - Zeeland Sea- portsgaat een onzekere financi- i!» toekomst tegemoet. Door de Menwerking met de haven in Rotterdam verliest het ha- renschap een groot deel van zijn inkomsten. Volgens accoun- tatsbureau Deloitte Touche 6 het niet zeker dat de overige inkomsten uit onder meer ha gelden voldoende zijn om l*t onderhoud van de havens te binnenblijven betalen. blijkt uit het accountants- opport dat Deloitte Touche neeft uitgebracht bij de jaarre kening 2002 van Zeeland Sea ports, De accountant noemt het onzeker of de kosten van de res tende beheeractiviteiten kun- jen worden gedekt uit de regu- ™e havengelden, erfpachten, ia.1. fat heeft te maken met de nieu- !'o taakverdeling tussen ESM a Zeeland Seaports. ESM gaat haventerreinen in het Sloe- Sfflied en de Kanaalzone ex ploiteren (ontwikkelen en ver- ®pen). Zeeland Seaports gaat ie haventerreinen beheren en verhouden. De kosten die Daarvoor gemaakt worden, '«den deels betaald door ESM deels vergoed uit de haven- gelden. Voorzitter G. de Kok van Zee land Seaports is daarom niet bang dat het havenschap in geldnood zal komen. „ESM verricht activiteiten voor Zeeland Seapoprts, en omge keerd. Een deel gaat met geslo ten beurzen. Voor sommige acti viteiten, zoals het fysieke on derhoud van terreinen die onder het samenwerkingsverband vallen, wordt wel een rekening betaald." Bovendien heeft Zeeland Sea ports berekeningen laten ma ken van de ontwikkeling van de havengelden. „Prognoses heb ben altijd een mate van onze kerheid in zich", geeft De Kok toe. „Maar naar verwachting zijn die havengelden zeker toe reikend om de beheerskosten te kunnen blijven betalen. We houden namelijk rekening met een stijging van het aantal zee vaartbewegingen en dus met hogere inkomsten uit havengel den." Deloitte Touche adviseert Zeeland Seaports desalniette min 'hoge prioriteit' toe te ken nen aan de meerjarenbegrotin gen die gemaakt gaan worden. Daaruit zal blijken of de inkom sten van het havenschap vol doende zullen zijn om de uitga ven te dekken. BLANKENBERGE - Op het strand bij Middelkerke is een tien we ken oud zadelrobje aangespoeld. Volgens het Sea Life Rescue Cen tre in Blankenberge, dat het dier heeft opgevangen, is het voor het eerst dat een zadelrob hier is gevonden. Deze dieren komen normaal niet in de Noordzee voor, maar leven langs de kusten en op het pak ijs bij Canada, Rusland, IJsland en Groenland. (Advertentie) gaat 'M ÉJUm Om het bouwterrein in de Magistraatwijk een wat fleuriger aanzien te geven, is schoolkinderen gevraagd de bouwborden te beschilderen. foto Ruben Oreel voorletters: straat:nr. postcode: plaats: telefoon: email: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. ~i noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) Advertentie KL0KSTRAAT 94461 JKGOES NIEUWE BURG 33 4331 AG MIDDELBURG NOORDSTRAAT 234531 GBTERNEUZEN INTERNET: WWW.BLIEKMODE.NL door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Leerlingen van de Leeu- wenburch en Cypressenhof in Middelburg zijn gisteren begonnen met het beschilderen van bouwborden in de Magistraatwijk. Op dit moment wordt druk gebouwd aan een nieuw winkelcentrum en appartemen ten in de wijk. Dat betekent dat de bewoners te maken hebben met een bouwterrein mid den in de wijk. Om de buurt een wat fleuri ger aanzien te geven, is de schoolkinderen gevraagd de bouwborden te beschilderen. Het pad dat direct langs het bouwterrein loopt, heeft een hekwerk dat het pad van het bouwterrein afschermt. Woningcorporatie Woongoed heeft borden geplaatst tegen de hekken. Samen met de kinderen van de scholen van Palet en diverse andere organi saties in de Brede School, worden deze be schilderd. Alle kinderen leveren een tekening in. Deze tekeningen krijgen een plekje op een van de borden die tegen de bouwhekken worden geplaatst. Alle kinderen, dus ook van de na schoolse opvang van Kinderopvang Wal cheren, doen mee. De kinderen van groep 6, 7, en 8 van de twee basisscholen beschilde ren de borden. Vanaf 23 juni hangen de tekeningen die de kinderen hebben ingeleverd in de kantine van Palet. Wijkbewoners en andere geïnte resseerden kunnen dan aangeven welke te keningen ze de mooiste vinden. De groepen die de tekeningen hebben ingeleverd, krij gen een prijs. De tekeningen zijn te zien tot en met 8 juli. Daar zijn ook de formulieren te vinden, die kunnen worden ingeleverd bij alle winkeliers in winkelcentrum Welsinge. 8 71321 d ;n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 1; i per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). T n per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Advertentie Advertentie CC LU vanaf dinsdag 17 juni 9.00 uur Grote Markt I l-l 3 4461 AH Goes LJ Telefoon: Oil 3 227607 VLISSINGEN - Onbekenden hebben tussen vrijdagmiddag half één en gisterochtend half zeven een graafmachine gesto len vanaf een bouwterrein aan de Handelsweg in Vlissingen. Het gaat om een gele graafma chine van het merk Caterpillar, type M312. De waarde bedraagt enkele tienduizenden euro's. Nederland mag dan onderge dompeld zijn in een economi sche crisis, het valt nog steeds niet mee om op rede lijk korte termijn een nering doende uit de bouwnijver heid bereid te vinden zijn diensten tegen betaling aan te bieden. Dat ondervond die Goesenaar die momenteel hevig in een verbouwing is verwikkeld. Welgeteld an derhalve dag was de man van het sanitair als een razende in de weer geweest. Alle wa terleidingen waren weg en alleen de af voer van het toilet functioneerde nog. Van de sa nitaire vakman was al ander halve week niets meer verno men. Moedeloos deed de Goesenaar zijn verhaal aan een toevallig passerende aannemer. „Het lijken wel Franse toestanden, ik dacht dat zoiets alleen daar voor komt", somberde hij. Het antwoord van de aannnemer maakte hem ook al niet vro lijker: Meneer wat wilt u? De grenzen zijn weg, het is nu één Europa."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9