Wortels van koning Arthur liggen in Italië Turken leven mee met meisjes uit Nederland Voormalig president Joegoslavië getuigt toch tegen Milosevic Zoon Desi Bouterse gepakt op Curasao Eerste schip passeert sluis Chinese Drieklovendam Strafhof installeert eerste hoofdaanklager Protesten tegen autoriteiten waaien van Teheran over naar andere steden Leger stuurt bewoners Atjeh naar kampen Barbecueverbod in parken Berlijn Aanklacht familie rugzaktoeristen Verdachten Ierse megabom gepakt Imam moskee van Rome geschorst Werk aan snelwegen Ardennen dinsdag 17 juni 2003 Imitaties Snel en volledig Ze ventigjarige doodt vrouw en kinderen Protesten Naïef Gasten J jpnrThomas Blondeau LONDEN - Koning Arthur, de grjtse vader des vaderlands, was eigenlijk Italiaans. De Ar- thur-legendes over het zwaard i„ de rots en de zoektocht naar de Heilige Graal zijn niet meer dan kopieën van oudere Itali aanse verhalen. Dat blijkt tenminste uit een stu die van de Italiaanse mediëvist jjario Moiraghi. De Britse krant The Times publiceerde gisteren diens, voor Britten bij na blasfemische, bevindingen. De historicus kwam tot zijn conclusies na onderzoek naar een Italiaanse versie van het mysterieuze zwaard in een rots. Dit onwrikbare wapen wordt tot op de dag van vandaag be waard in een gothische abdij op zo'n dertig kilometer van de Ita liaanse stad Siena. Het wapen zou toebehoord heb ben aan Sint Galgano, een Toscaanse edelman uit de twaalfde eeuw die na een leven van arrogantie, lust en geweld een kluizenaar werd nadat de aartsengel Michaël aan hem verschenen was. Toen de gewel denaar zich tot godvruchtig heid bekeerde, markeerde hij zijn beslissing door zijn zwaard in een rotsblok te stoten. Tot nu toe werd aangenomen dat de avonturen van Sint Gal gano imitaties waren van de le vensloop van Koning Arthur. Maar Moiraghi stelt dat het pre cies andersom is gegaan. In zijn boek 'Het raadsel van Sint Gal gano', stelt hij dat de legenden rond koning Arthur geïnspi reerd werden door verhalen van rondtrekkende Toscaanse trou badours. Vergelijking van tek sten over Sint Galgano en ko ning Arthur lijken deze these te bevestigen. De verhalen van Sint Galgano blijken van een oudere datum te zijn. Ook andere elementen uit de Arthur-mythologie zijn ont leend aan het leven van Galga no. Zo zou de zoektocht naar de Heilige Graal ook een geliefde bezigheid van de Italiaan ge weest zijn en zou de Ronde Tafel geïnspireerd zij n op de vorm van de kapel die rond het onbeweeg lijke zwaard is gebouwd. ANP Druk op bewind Iran neemt toe rinor Anna Ferschtman IEHERAN - Iran heeft gisteren internationaal kritiek te verdu ren gekregen over zijn nucleaire programma. Tegelijkertijd heeft het regime in Teheran nog steeds te maken met aanhou dende studentenprotesten. EIBaradei, het hoofd van het internationaal Atoomagent schap (IAEA), liet gisteren we ten dat Iran heeft nagelaten om nucleaire activiteiten aan het IAEA te melden, Teheran zou volgens een rapport van El Ba- radei nu wel bezig zijn dit ver zuim te herstellen. Het IAEA riep Iran op om een aanvullend protocol bij het non-proliferatie verdrag te te kenen, waardoor waarnemers ondermeer het recht krijgen om alle verdachte locaties te in specteren en onaangekondigde inspecties uit te voeren. De Europese Unie en Rusland sloten zich bij de oproep van het IAEA aan. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken, gisteren bijeen in Luxemburg, vroegen Iran in een verklaring het proto col 'zonder voorwaarden' te te kenen en alle vragen over het nucleaire programma 'snel en volledig' te beantwoorden. De ministers verbonden hun eis ook aan de verdere onderhande lingen over een handelsakkoord met Iran. Minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Za ken stelde dat die onderhande lingen niet verder kunnen gaan als het Iraanse nucleaire pro- SAARBRÜCKEN - Een fami liedrama gisteren in het Duitse Quierschied bij Saarbriicken beeft aan vier mensen het leven gekost. Een zeventigjarige man schoot zijn 35-jarige vrouw dood om dat zij hem wilde verlaten. Daarna vermoordde hij de twee negenjarige kinderen uit hun huwelijk, om vervolgens de hand aan zichzelf te slaan. Volgens de politie had het gezin juist gisteren een gesprek met familieleden geregeld om een oplossing voor de problemen te vinden. DPA gramma gewoon doorgaat en Teheran geen werk maakt van handhaving van mensenrechten en bestrijding van terrorisme. Ook sprak hij zijn zorg uit over de slechte behandeling van de monstranten in Teheran. Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Atoom energie zei gisteren dat Iran met een 'positieve benadering' het internationale verzoek om meer VN-inspecties toe te laten zal bestuderen. Maar eerder die dag liet het ministerie van Buiten landse Zaken weten dat Iran niet van plan is het aanvullende protocol te tekenen. Volgens diplomaten bij het IAEA wil Iran in ruil voor het ondertekenen van het protocol technische hulp ontvangen voor het vreedzaam opwekken van nucleaire energie. Maar onder meer de Verenigde Staten heb ben deze 'handel' van de hand gewezen. De demonstraties en protesten tegen de Iraanse autoriteiten lijken intussen van Teheran over te waaien naar andere ste den. In het oostelijke Meshed betoogden zondagavond twee duizend mensen. Ze riepen leu zen tegen de geestelijke leiders van Iran en tegen de gematigde president Khatami, die in hun ogen er niet in slaagt hervor mingen door te voeren. Uit an dere plaatsen zoals Tabriz en Shiraz komen berichten van kleinere demonstraties. In Teheran was in de nacht van zondag op maandag een beperkt studentenprotest, dat door de politie werd beëindigd. Er zou den kleine rellen hebben plaats gevonden en journalisten ter plaatse hoorden schoten. De po litie rapporteerde twaalf ge wonden. De afgelopen dagen zouden 140 demonstranten zijn opgepakt. DPA/RTR/AFP Schepen passeren de sluizen van de Drieklovendam tijdens de openingsceremonie. van onze redactie buitenland PEKING - Met veel ceremonieel is gisteren het eerste schip door het 6,4 kilometer lange sluizencomplex van de nieuwe Drieklovendam in China gevaren. Het was een veerboot met aan boord dansers met rode vlaggen. Door de opening kan de scheepvaart langs de giganti sche dam in de Yangtze weer worden hervat. De vaart lag sinds 10 april stil. De Chinese staatszender zond de ruim twee uur durende reis van de veerboot Shenzhou door de sluis rechtstreeks uit op televisie. In het enorme complex, volgens China de grootste sluis ter wereld, worden schepen in vijf fases langs de 190 meter hoge dam geschut. China zegt dat de enorme dam, die de Yangtze sinds 1 ju ni helemaal afsluit, het grote aantal overstromingen doorFidan Ekiz enHessel de Ree ANTALYA - De verbazing bij tot personeel van Hotel Talya in to Zuid-Turkse stad Antalya Ms groot toen gendarmes op 10 )uni ineens vijf van hun gasten oppakten voor heroïnesmokkel. De barmannen, die de gearres teerde Nederlandse vrouwen tonden, kunnen het nog steeds met geloven. „We waren nog fan plan ze een avondje mee uit le vragen." De Turkse media besteden wei- n'g aandacht aan de vijf vrou- J'ffl die zijn opgepakt op ver denking van het smokkelen van -1kilo heroïne. Maar de plaat- olijke bevolking in Antalya is goed op de hoogte. Veel inwo- ners hebben te doen met de Meisjes. „Die Hollandse meiden tan die drugssmokkel? Iedereen ttaet daar van. Zij zijn het slachtoffer geworden van de 'arkse maffia." e vrouwen zij n het gesprek van e dag. En dan vooral de j ongste van c'e drie Kaapverdische zus- les fit Rotterdam (19), die nu is '■"jgelaten. Het tweede meisje Advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel "oor bedrijf en particulier '«elingsestraat I02A.4421 BV Kapelle ^■0113-242383. fax 0113-340044 dat is vrijgelaten, de 17-jarige Romy Meijer, is inmiddels thuis in Terneuzen. Ze zegt dat ze on schuldig is en niets van de drugs afwist. De negentienjarige Rotterdam se is, met haar familie die nu ook in Antalya is, ondergebracht in een hotel. Zij en haar zussen van 23 en 27 en hun 21-jarige nicht werden vaak gezien in het bow lingcentrum in de Dedeman- wijk van Antalya. Het viertal had daar ook contact met enkele BIREUEN - Duizenden mensen zijn in de Indonesische provin cie Atjeh door het leger uit hun dorpen gehaald en in een kamp ondergebracht tijdens het of fensief dat Indonesië een maand geleden heeft ingezet. Zo'n der tienduizend mensen leven nu in een geïmproviseerd tenten kamp bij de stad Bireuen. Dat maakte het leger gisteren bekend. Volgens mensen in het kamp zijn de omstandigheden er slecht. Veel mensen zijn ziek geworden en er is een gebrek aan water, medicijnen en hygië ne, vertelde een dorpeling in het kamp. Een regeringsfunctiona ris erkende dat de levering van hulpgoederen was vertraagd, maar dat de situatie is verbe terd. AP van de opgepakte Turken, die in het Dedeman Hotel verbleven. Onder hen was ook Ertan Celik- li, de voormalige uitbater van de pizzeria Bella Italia op de Markt in Terneuzen.Celikli werd sa men metRomy en de negentien jarige Rotterdamse vrijgelaten. Zij zouden min of meer door toeval bij de zaak betrokken zijn. Romy was op vakantie in de Turkse badplaats Alanya met haar plaatsgenoot Celikli en een andere Turkse man. De scholie re werkt als deeltijdkracht bij de pizzeria. De barmannen in Talya zeggen Romy nooit te hebben gezien. „Het waren allemaal donkere meisjes. We zouden hen zo her kennen. Echt gesproken hebben we ze niet. Maar we hadden wel hun aandacht. Als ze langs de bar liepen, zwaaiden ze altijd." Ook Ahmet Demir, medewerker van het bowlingcentrum vlak bij hotel Dedeman, zegt Romy nooit gezien te hebben. De Rot terdamse meisjes wel. „De avond voor de arrestatie ston den ze hier urenlang te keten. Het waren leuke meiden; ze za gen er sexy uit." Volgens Ahmet werd het viertal opgehaald door drie Turkse mannen in een blitse auto. „Ik was niet zo verbaasd toen ik hoorde van de drugssmokkel. Ze waren erg onrustig die avond. Nu denk ik dat die mei den genoten van de gedachte dat ze rijk zouden worden. Ze zijn naïef geweest." GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Argentijn Luïs Moreno-Ocampo is gistermid dag in Den Haag plechtig geïn stalleerd als eerste hoofdaan klager van het Internationaal Strafhof (ICC). Moreno-Ocampo legde zijn ge lofte van trouwe plichtsbe trachting af in de Grote Zaal van de Gerechtigheid in het Vre despaleis, waar normaal de zit tingen van het Internationaal Gerechtshof worden gehouden. Het ICC, dat officieel op 1 juli 2002 begon, heeft in Den Haag een voorlopig kantoorgebouw, maar nog geen rechtszaal. Tij dens de ceremonie hield onder anderen de 83-jarige Ameri kaan Benjamin Ferencz een toe spraak. Hij was na de Tweede Wereldoorlog aanklager in Neurenberg, waar de kopstuk ken van het Duitse nazi-bewind werden berecht. De bejaarde Ferencz strijdt al decennia lang tegen straffeloosheid voor oor logsmisdadigers. Als vertegenwoordigster van slachtoffers sprak de Cambod jaanse Billon Ung Boun-Hor. Onder de gasten bij de ceremo nie in het Vredespaleis waren BERLIJN - Berlijnse stadsbestuurders willen het grillen in parken geheel verbieden. Het is de politici een doorn in het oog dat tienduizenden liefhebbers elk zomerweekeinde het groen van de hoofdstad gebruiken om te barbecuen. Volgens functionarissen worden er in het park Tiergarten zelfs gaten gegraven om hele varkens, geiten en schapen te kunnen roosteren. Een gevoelig aspect in de discussie is het feit dat de meeste grill-liefhebbers uit de Turkse gemeenschap van Berlijn ko men. De Berlijnse bond van Turken bestempelt de maatrege len als discriminatie. DPA/ANP BRISBANE - De families van de rugzaktoeristen die drie jaar geleden omkwamen bij een brand in een Australische jeugd herberg hebben een rechtszaak aangespannen tegen de eige naren van de herberg en de overheid wegens nalatigheid. Bij de brand in het hostel in Childers in Queensland, kwamen op 2 3 juni 2 0 0 0 vijf tien j onge rugzaktoeristen, onder wie twee Nederlanders, om het leven. Het brandalarm was na verschillende storingen uitgescha keld en niet vernieuwd, wat volgens de nabestaanden de ver antwoordelijkheid van het personeel was. De overheid zou de veiligheid van het pand niet hebben onderzocht. AP BELFAST - De Noord-Ierse politie heeft gisteren twee man nen gearresteerd die ervan verdacht worden een zware auto bom geplaatst te hebben. De bom van 500 kilo werd zondag gevonden in de stad Lon donderry. Het explosief geldt als één van de zwaarste die ooit is gevonden of gebruikt in de drie decennia dat het Noord-Ier se conflict woedt. De aanslag werd verijdeld op de vooravond van een conferentie van de Protestantse PartijDe politie ver denkt dissidente republikeinen ervan het vredesproces te wil len saboteren. RTR ROME - Het bestuur van de grootste moskee van Rome heeft imam Abdel-Samie Mahmoud Ibrahim Moussa geschorst we gens omstreden uitlatingen. De imam had tijdens een dienst bij het vrijdaggebed twee we ken geleden gelovigen opgeroepen te streven naar de 'vernie tiging van de vijanden van de islam'. De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken Pisanu riep het moskeebestuur gisteren op de imam te vervangen. Hij pleitte er ook voor om de diensten in het Italiaans te houden en niet alleen in het Arabisch. AP BRUSSEL - Uitbaters van pompstations en cafetaria's langs de twee snelwegen door de Belgische Ardennen stappen naar de Belgische Raad van State uit protest tegen plannen voor herstel van het wegdek. Ze vrezen faillissement omdat de werkzaamheden maar liefst drie jaar gaan duren, zo schreef dagblad Le Soir gisteren. In die periode worden flinke delen van de wegen afgezet. Auto mobilisten moeten omrijden over lokale wegen. Het gaat om twee wegen die Nederlandse vakantiegangers in de richting van Frankrijk goed kennen: de E25 van Luik naar Luxemburg en de E411 van Namen naar Luxemburg. De werkzaamheden beginnen op 15 september. ANP foto RTR door Bengt van Zwol van de rivier zal beperken en energie kan leveren voor de onderontwikkelde economie in de Chinese binnen landen. Critici van het project stellen echter dat dat met een aantal kleine dammen ook gelukt zou zijn. Nu vre zen zij dat vervuild water uit het riool en van fabrieken zich in het stuwmeer achter de dam zal ophopen. Als het meer volledig gevuld is, dan zijn de huizen van ruim 1,3 miljoen Chinezen onder water verdwenen. AP DEN HAAG - De voormalige Joegoslavische president Zoran Lilic zal vanochtend eindelijk getuigen tegen zijn opvolger Slobodan Milosevic in het pro ces voor het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag. Dat bleek gistermiddag aan het eind van de zitting. Vorig jaar juli kwam Lilic ook al naar Den Haag, maar toen wilde hij niets zeggen uit angst voor strafver volging thuis. Hij zou in de pro blemen kunnen komen door onthullen van mogelijke staats geheimen. Na een jaar van juridisch gehar rewar tussen de overheid van Servië-Montenegro, de aankla gers van het VN-tribunaal en de advocaat van Lilic is er einde lijk een regeling uit de bus ge rold die voor de betrokken par tijen aanvaardbaar is. De aanklagers zonden een lijst naar Belgrado met onderwer pen die ze bij het verhoor van Lilic willen aanroeren. De auto riteiten bekeken die lijst en heb ben op hun beurt een verkla ring/garantie opgesteld waarin de onderwerpen zijn opgeno men waarover Lilic vrijelijk kan vertellen zonder bang te hoeven zijn voor strafvervolging. Een advocaat zal Lilic vandaag bijstaan om te voorkomen dat hij per abuis toch antwoordt op of uitweidt over aangelegenhe den die als staatsgeheim zijn aangemerkt door Belgrado. Daarnaast zullen juristen die de regering van Servië-Mon tenegro vertegenwoordigen, eveneens het proces bijwonen om toe te zien dat er geen zaken aan de orde komen die door Bel grado als bedreiging voor de staatsveiligheid worden gezien. De getuige Zoran Lilic bekleed de tussen 1993 en 1997 het ambt van president in het toenmalige Joegoslavië voordat de echte sterke man in het Balkanland, Milosevic, zich die functie toe eigende. De laatste staat in Den Haag terecht wegens vermeen de misdaden begaan in Kosovo ten tijde van zijn presidents schap van Joegoslavië en mis daden in de oorlogen in Kroatië en Bosnië toen hij nog president van Servië was. ANP Luis Moreno-Ocampo (r) is de eerste hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof. foto Ed Oudenaarden/ANP prinses Maxima, hoofdaan klaagster Carla Del Ponte van de huidige VN-tribunalen, rechters van het Joegoslavië- Tribunaal en minister Donner van Justitie. De VS zijn tegen het Strafhof, omdat Washington vreest dat er ooit Amerikanen moeten te rechtstaan wegens oorlogsmis daden. Het Franse persbureau AFP meldde gisteren dat de Ver enigde Staten met Egypte, Mon golië, Nicaragua, Tunesië en de Seychellen een akkoord heeft bereikt, waardoor Amerikanen in die vijf landen zijn gevrij waard voor vervolging door het Strafhof. ANP/AFP van onze redactie buitenland WILLEMSTAD - Dino Bouter se, de zoon van Desi Bouterse, is donderdag aangehouden op Curafao. Dat hebben woord voerders van politie en justitie op Cura9ao gisteren meege deeld. Dino Bouterse werd op het vliegveld gepakt, omdat hij een vals paspoort toonde. Bouterse j r. is in vreemdelingen bewaring genomen. Vervolgens heeft justitie in Willemstad con tact opgenomen met de Suri naamse autoriteiten. Die heb ben bevestigd dat de arrestant Dino Bouterse is. Justitie in Suriname zocht de zoon van de Surinaamse ex-le gerleider, omdat men hem als het brein beschouwt van de wa pendiefstal bij de Centrale In lichtingen- en Veiligheidsdienst (CIVD) in Paramaribo in juli 2002. De Surinaamse autoritei ten hadden daarom via Interpol een opsporingsbevel uitgevaar digd. Sindsdien heeft Dino zich schuil weten te houden. In Suriname zijn inmiddels be lastende verklaringen tegen Di no afgelegd. Daarvan is een paar weer ingetrokken. Dino is niet de enige verdachte in de zaak van de wapendiefstal. Een deel van de buitgemaakte semi- automatische wapens en pisto len werd in de woning van een van de andere verdachten aan getroffen. Er zijn aanwijzingen dat de rest van de wapens is doorverkocht. In Suriname zijn eerder ont vreemde wapens geruild voor cocaïne, afkomstig van de Co lombiaanse guerrillabeweging Fare. Het is niet de eerste keer dat Dino Bouterse wordt ver dacht van wapentransacties en andere duistere zaken. Enkele jaren geleden werden in Brazilië de telefoonnummers van Dino aangetroffen bij de aanhouding van drugscriminelen. ANP '..rüSWWïS i.' AS) '*esr- ;«s mm Mf~ *~mmw m MÊ WÉimr- mi?» «KWWSS8W' E® U- r—- «I S WH»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5