PZC Tien vragen over de Europese Constitutie Internet jaagt makelaar op De kinderopvang zou bedrijfsmatig moeten werken Pas sinds eerste Golfoorlog wordt systematisch onderzoek gedaan 17 juni 1953 dinsdag 17 juni 2003 Ontoegankelijk Advertenties Verplicht Oorlog ook schadelijk voor milieu De bezorgdheid over de consequenties van een oorlog voor het mi lieu ontstond waarschijnlijk nadat de eerste atoombommen waren neergevallen op Hiroshima en Nagasaki aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. Niemand wist nog hoe lang de kans op radioactieve besmetting bleef bestaan. Laat staan dat men wist hoe de boel op te ruimen. Volgens Arne Jernelov werd tijdens de Koude Oorlog pas gekeken naar het effect van een totale nucleaire confrontatie op het milieu. door Arne Jernelov Niet alleen de atoomwapens veroorzaakten angst. Het gebruik van Agent Yellow en Agent Orange als ontblade- ringsiniddel tijdens de Viet- namoorlog bracht een heftige discussie en een aantal onder zoeken op gang over de toxico logische en ecologische effecten van deze chemicaliën. Voor de eerste Golfoorlog in 1991 was er een discussie over de mogelijke effecten op het klimaat indien Irak de olievelden in Koeweit in brand zou steken. Er zijn sindsdien pogingen on dernomen om systematisch de gevolgen van een oorlog voor het milieu te onderzoeken en vast te leggen. Internationale organisaties als het Verenigde Naties Milieu Program brach ten het onderzoek op gang naar de oorlogen op de Balkan en Af ghanistan. Helaas hebben de oorlogen in Afrika, in landen als Congo, Rwanda, Burundi, Libe ria, Sierra Leone en Ivoorkust, nog niet de aandacht gekregen die zij behoeven. Wat heeft men geleerd over de gevolgen van een oorlog op het milieu? In de eerste plaats han gen alle effecten van een oorlog af van het type oorlog en het ty pe milieu. Een technologisch hoogstaande oorlog heeft een ander - en niet noodzakelijk minder - effect dan een oorlog die met kapmessen wordt uitge vochten. Een oorlog in de jungle van Zuidoost-Azië is niet het zelfde als een oorlog in de woes tijn van Koeweit of in de bergen van Afghanistan. Ondanks de grote verschillen is het mogelijk enige conclusies te trekken: - De effecten van de vernietiging van de infrastructuur. Daaron der vallen de brandende olie velden en de chemische en ra dioactieve lekkages van gebom bardeerde fabrieken of opslag plaatsen, de bacteriologische besmetting van water als het ri oolsysteem vernietigd is, en overstromingen of droogte als dammen of irrigatiesystemen vernietigd worden; - Effecten met een fysische of chemische impact op de vegeta tie. Onder deze categorie vallen erosie en een tekort aan herbe planting (of een beduidend an dere plantensoort) als gevolg van ontbossing, zandverstui ving veroorzaakt door schade aan de 'woestijnkorst', of stranderosie als gevolg van de vernietiging van koraalriffen (bijvoorbeeld door olielekken of bombardementen); - De effecten van chemicaliën die door de bewapende troepen ingezet worden. De restricties die de burger zijn opgelegd zijn vaak niet van toepassing op het leger. Zo gebruiken Russische tanks en wapens PCB 's in de hy draulische systemen en aan vliegtuigen op oorlogsmissie worden ozon verwoestende stoffen aan de brandstof toege voegd. - Effecten van het wapentuig zelf op het milieu. Gewone ko gels bevatten vaak lood, anti- tankraketten bevatten uranium en explosieven organische stik stofbestanddelen en soms kwik. Bovendien zorgen mijnen, bom men en granaten die niet geëx plodeerd zijn ervoor dat gebie den voor mens en dier jaren nadat de oorlog is afgelopen on toegankelijk blijven. Onder de effecten op het milieu vallen verder ook de gevolgen voor de gezondheid als men bloot staat aan gevaarlijke stoffen, zoals het inhaleren van de rook ver oorzaakt door brandende olie door Hetty van Rooij Deze week overhandigt Vale rie Giscard d'Estaing zijn zestig pagina's tellende ontwerp voor een Europese grondwet aan de EU-regeringsleiders in het Griekse Thessaloniki. 1Waarom heeft de Europese Unie eigenlijk een nieuwe grondwet nodig Per 1 mei volgend jaar krijgt de EU er tien nieuwe leden bij. De bestaande regels zijn niet bere kend op een club van 25. Om te voorkomen dat de Unie onbe stuurbaar wordt, moeten er nieuwe afspraken worden ge maakt. 2. Daar hebben de regeringslei ders een paar jaar geleden in Ni ce toch al nachtenlang over ver gaderd? Dat klopt. Het 'verdrag van Ni ce', waarover de EU-chefs in de cember 2000 drie dagen en nachten onderhandelden, vormt de basis voor de uitbrei ding van de Unie. Zo regelt 'Ni ce' bijvoorbeeld hoeveel Euro parlementariërs de toetredende landen krijgen. Maar hoewel niemand het zal toegeven, was de top in Nice eigenlijk een fias co. Over echte hervormingen werden de regeringsleiders het niet eens. 3Dus zijn ze maar weer van vo ren af begonnen? Niet helemaal. Op 'Nice' kwam veel kritiek, ook omdat de hele voorbereiding zich in de achter kamertjes had afgespeeld. Daarom is er gezocht naar een manier van werken die volks vertegenwoordigers de kans gaf om mee te praten. De oplossing was de zogenoemde 'Conven tie', een werkgroep van 105 le den die zestien maanden aan een ontwerp voor een grond wettelijk verdrag heeft ge werkt. 4. Welke Nederlanders zitten daar in? De vertegenwoordiger van de Nederlandse regering is ex- staatssecretaris Gijs de Vries (VVD). Namens de Tweede Ka mer praten Frans Timmermans (PvdA), René van der Linden (CDA), Wim van Eekelen (VVD) en Jan-Jacob van Dijk (CDA) en Hanja Maij-Weggen (CDA), lid van het Europees Parlement, mee. 5. Heeft Nederland de eigen zin kunnen krijgen? velden of uraniumstof, waar door astma en waarschijnlijk zelfs longkanker veroorzaakt worden. Voor andere proble men, zoals het 'Golfoorlogsyn droom' is het moeilijker de oor zaak te vinden, ondanks het feit dat er veel onderzoek gepleegd is. Enkele verklaringen voor dit fe nomeen zijn de combinatie van pesticiden waaraan de legerkampen blootstonden, be handelingen met een bromide mengsel, het gebruik van insec ticiden, vaccinaties en het blootstaan aan verarmd urani um. Blootstelling aan chemica liën tijdens de vernietiging van de Iraakse wapens in Khami- siyah wordt gezien als een van de mogelijke oorzaken van het syndroom. De enorme omvang van veel oorlogen en de impact hiervan is een bijzondere factor bij bepaling van de gevolgen voor het milieu. De hoeveelheid olie die in 1991 door de Irakezen de Golf van Perzië ingepompt werd - waarschijnlijk om een Amerikaanse op de Normandië invasie gelijkende invasie te voorkomen - bedroeg meer dan een miljoen vaten en is waar schijnlijk rond de 1,5 miljoen ton. Dat is vijftig maal de hoeveel heid die de 'Prestige' verleden herfst voor de Spaanse kust ver loor en veertig maal zoveel als de olie die de kust van Alaska in de jaren tachtig verwoestte tij dens de Exxon 'Valdez' ramp. Als je kijkt naar de logistiek in grote oorlogen, dan zijn er te vens belangrijke indirecte of bijgevolgen, zoals toen een olie tanker op weg naar Vietnam met olie voor de Amerikaanse troepen vastliep op het koraal eiland van Kiltan in de Laccadi- ven. De consequenties voor het mi lieu gemeten in economische termen zijn ook niet gering. De kosten die gepaard gingen met het opruimen van de olie op 640 kilometer Saoedische stranden na de eerste Golfoorlog bedroe gen 540 miljoen dollar. Het ver wijderen van zo'n 1,6 miljoen landmijnen in Koeweit kostte meer dan 400 miljoen dollar. En dat zijn slechts twee componen ten uit de gevolgen van die oorlog die het milieu en de eco nomie belastten. Paradoxaal genoeg - hoewel oorlogen de structief zijn voor het milieu - worden voormalige militaire zones, zowel in als tussen lan den, vaak vluchtoorden waar bedreigde dier en plantensoor ten het bijzonder goed doen. In Europa hebben zowel de zwarte ooievaar als de Europese steur in zulke gebieden overleefd, en de vroegere demarcatie tussen Oost en West-Duitsland is van daag de dag een wildreservaat met een grote biodiversiteit. GPD Arne Jernelov is hoogleraar milieu en biochemie en voorheen directeur van het Internationaal Instituut van Toegepaste Systeemanalyses in We nen. Vertaling: Ellen Arts. (c) Pro ject Syndicate. Nee. Nederland hoort bij de Eu ropese Unie bij de kleine landen die doodsbenauwd zijn voor overheersing van de 'groten'. Om zo sterk mogelijk te staan, hebben de 'dwergen' in de Con ventie onder leiding van de Be nelux hun krachten gebundeld. Maar zij hebben niet kunnen verhinderen dat de EU een vaste voorzitter krijgt. 6. Als iedereen in de Conven tie iets anders wil, hoe kon er dan een compromis worden be reikt? Dat is voor en groot deel te dan ken aan de politieke slimheid, om niet te zeggen sluwheid, van Conventievoorzitter Valérie Giscard d'Estaing. Zijn doel was een tekst waar de lidstaten weinig meer aan kunnen veran deren. En dat is hem gelukt. 7. Is het werk nu klaar? Nee. Er is alleen nog maar een ontwerp grondwet. In oktober beginnen de onderhandelingen tussen de lidstaten op basis van het werk van de Conventie. Die zogenoemde 'Intergouverne mentele Conferentie' moet uiterlijk in maart 2004 zijn af gerond. Het verdrag wordt ge tekend na 1 mei 2004, als de Unie 25 lidstaten telt. 8. Waar gebeurt dat? Waarschijnlijk in Rome, hoewel volgend jaar eerst Ierland voor zitter van de Unie is en daar na Nederland. Maar premier Berlusconi wil graag een histo risch 'verdrag van Rome' en niemand doet daar moeilijk over. 9. Wanneer gaan we iets van die veranderingen merken? Het 'verdrag van Rome' heeft de goedkeuring nodig van 25 na tionale parlementen en moet ook een aantal referenda door staan. Het treedt op zijn vroegst in 2006 in werking. De verande ringen worden van kracht na de Europese verkiezingen en de be noeming van een nieuwe Euro pese Commissie in 2009. Tot die tijd moet de uitgebreide Unie zich 'behelpen' met de afspra ken uit Nice. 10. Wat is er waar van het ver haal dat 'God' ontbreekt in de Europese grondwet? De wet van Giscard staat vol mooie woorden over het cultu rele, religieuze en humanisti sche erfgoed van Europa, maar God en het christendom zijn uit de tekst verdwenen. GPD door Jeroen de Vreede Royale 5-kamer woning, met cv en luxe kunststof keuken met stalen aanrecht. Thans benodigd eigen geld 3700 gulden. Wie in 1960 op zoek was naar een woning, had maar één manier om zich te oriënteren: de kleine adver tenties in de krant. Geen foto's, geen luxueuze beschrijvingen. 'Zeer gunstig gelegen in een nieuwe woonwijk'. Daar moesten woningzoekenden het mee doen. Naar de make laar en 'nog deze maand uw ei gen flatwoning!' Tijden veranderen. Dit soort, voor toen riante, flats gaan in middels als te klein en verou derd tegen de vlakte en anno 2003 staan steeds minder wo ningzoekenden bij de make laar voor de deur. Internet is hét nieuwe middel om een nieuwe woning te vinden. Voor ruim 83 procent van de Neder landse woningzoekenden is de computer de belangrijkste bron om zich op het woning aanbod te oriënteren, zo blijkt uit onderzoek van makelaars vereniging VBO. De organisatie presenteerde de resultaten onlangs op een congres over 'de makelaar in het digitale tijdperk'. Het the ma was niet toevallig gekozen. Dankzij internet is er nu zo snel, makkelijk en omvangrijk te zoeken naar een woning, dat steeds meer mensen een make laar links laten liggen of alleen nog inschakelen voor geld kwesties. ,,De woningzoekende durft wél te zoeken, maar niet te handelen als het om de aan koop van een huis gaat. Dertig procent van de deelnemers aan het onderzoek gaat sowieso van een makelaar gebruikma ken, nog eens dertig procent overweegt dit ernstig", zegt Hans Donkers van het Econo misch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf. De be langrijkste, blijvende rol van de makelaar is het bepalen van de verkoopprijs, het voeren van prijsonderhandelingen en het beoordelen van de bouw kundige staat. Het zoeken gebeurt op inter netsites als www.funda.nl, www.vbo.nl en www.woon- krant.nl. Met beschrijvingen, foto's, plattegronden en zelfs informatie over de buurt is in één avond meer informatie te verkrijgen dan de makelaar Nog zo'n 30 procent van de huizenkopers gaat sowieso van een makelaar gebruikmaken, blijkt uit onderzoek van Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. foto Cor M u Ider/AN P vroeger in een week kon ver schaffen. „De makelaar ver richtte de eerste selectie en stuurde j e na een week een fax bericht. Nu kan je zelf honder den woningen rustig nakij ken", schetst Hans de la Porte van Vereniging Eigen Huis de voordelen. „De makelaar ge bruik je voor de specifieke fi nanciële en technische zaken. Dat scheelt ook in de kosten. De belangenvereniging van ei- gen-huisbezitters bemerkt te gelijkertijd dat steeds meer woningverkopers de verkoop van de eigen woning geheel in eigen hand nemen. Foto op in ternet, leuke beschrijving er bij en de e-mails stromen bin nen.Dela Porte: „Alsjedetijd, ervaring en lef bij het onder handelen hebt is het prima te doen. Om de doe-het- zeivers te helpen bij het bieden, kun nen zij via Eigen Huis hun wo ning aanbieden op de site van woonkrant.nl, die normaliter geen advertenties van particu lieren plaatst. Het typeert tegelijkertijd de achilleshiel van de woningsi tes: elke site heeft eigen voor waarden en commerciële be langen, maar al met al biedt geen van de drie een volledig aanbod. Funda.nl - met (giste ren) 81.417 woningen de grootste aanbieder - is een sa menwerkingsverband van de NVM-makelaars en kranten uitgever Wegener. De site biedt alleen woningen die via een NVM- makelaar in de verkoop gaan. Woonkrant.nl werkt sa men met grote makelaars, de Telegraaf en de ongeveer drie honderd particuliere verko pers van Vereniging Eigen Huis, en vbo.nl (10.000 wonin gen) biedt alleen het aanbod van VBO-makelaars. De verschillende werkwijzen zijn vooral vanwege financiële belangen ingegeven. De in komsten van advertenties van makelaars lopen terug en dus proberen de uitgevers via in ternet advertentie-inkomsten veilig te stellen. „Uit het on derzoek blijkt dat de bereid heid tot betalen voor adver tenties op het internet groter is dan die bij betalen voor kran tenadvertenties. Dat is een te ken aan de wand", vindt VBO- voorzitter Joël van der Reijd. Samenwerking in één inter netsite zou het gemak voor kopers vergroten. Een samen voeging van de drie internetsi tes zou 85 procent van het hele Nederlandse woningaanbod - van particulieren en via make laars - ontsluiten. De commer ciële belangen zijn echter te groot. Van der Reijd: „Nauwer over leg tussen krantenbedrijven en makelaars cp dit terrein zou voor beide partijen profijtelij k kunnen zijn. Te vaak stellen wij vast dat deze concerns hun strategie bepalen zonder de klant te raadplegen." Tot die tijd moet de woning zoeker wat meer surfen over het net. Maar, het is altijd be ter dan de krantenadvertentie van 9 januari 1960. „Te koop aan de Suezkade: boven- en benedenhuis. Brieven onder nummer 90701 van dit blad. GPD van onze redactie binnenland Hoezo kinderopvang te duur? „Het wordt hoog tijd dat de branche de hand in eigen boezem steekt. Als je flexibel en bedrijfsmatig werkt, is er nu én in de toe komst voldoende markt voor kinderopvang." Directeur S. Langen van de particuliere kinderopvang organisatie Fleks in Breda reageert geprikkeld op de alarmerende berichten die de Stichting Kinderopvang Hu- manitas zondag naar buiten bracht. Volgens Humanitas - met de opvang voor ruim 20.000 kinderen de grootste kinderopvanginstelling in Nederland - daalt het aantal inschrijvingen bij kinder dagverblijven zo sterk dat opvangcentra zelfs sluiting boven het hoofd hangt. El lenlange wachtlijsten smel ten als sneeuw voor de zon. Oorzaken, aldus Humanitas, zijn de forse prijsstijgingen en de economische malaise. Veel ouders zouden hun kin deren van de professionele opvang weghalen, omdat ze de hoge kosten niet meer kunnen betalen. „Dat is een gevolg van de recessie waar in het aantal arbeidsplaatsen afneemt en ontslagen val len", aldus directeur A. Hol van Humanitas. Funest is ook dat werkgevers steeds minder bereid zijn om mee te betalen aan kinderopvang. Humanitas had tot voor kort nog uitbreidingsplannen, maar overweegt nu vanaf september centra te sluiten. Bij het particuliere Fleks is een heel ander geluid te ho ren. De instelling, die centra runt in onder meer Teterin- gen, Breda, Roosendaal, Zwolle en Apeldoorn, gaat onverminderd door met uit breiding. Langen opent dit jaar nog nieuwe kinderop vang in Arnhem en Eindho ven. Bovendien staan centra op de rol in Oosterhout, Et- ten-Leur en een tweede in Roosendaal. „Wekrijgennog steeds veel aanmeldingen. Natuurlijk is er recessie Maar als je voor de klant scherpe prijzen stelt en goed inspeelt op zijn behoeften, is er weinig aan de hand. De directeur van Fleks is er van overtuigd dat de proble men zoals Humanitas die sig naleert ingebed zijn in starre organisaties die, voorheen gesubsidieerd, nog altijd on voldoende bedrijfsmatig werken. „Stichtingen moch ten geen winst maken. Kos tenbewaking is dan geen item. De prijzen zijn mede daardoor onnodig opgedre ven." Bij Fleks, bijna vijf jaar geleden opgericht, was kos tenbeheersing vanaf het be gin essentieel. „Lang is ge dacht dat alleen de kwaliteit van opvang belangrijk is voor ouders. Maar de prijs is wel degelijk een factor van belang." Bij Fleks draait volgens Langen alles om flexibiliteit, ook in financieel opzicht. „We werken met di verse kortingsregelingen. Bij veel grote instellingen moe ten ouders ook de vakanties doorbetalen. Of ze kunnen niet van dagdeel wisselen op het moment dat ze op een an dere tijd moeten werken. Voor ouders die in de zorg werken is het bijvoorbeeld heel belangrijk dat ze kun nen switchen. Je moet daar als instelling op inspelen". De Belangenvereniging van Ouders in de Kinderopvang meldde naar aanleiding van de uitlatingen door Humani tas dat werkgevers hun ver antwoording moeten nemen. Bijdragen voor werkgevers zouden verplicht gesteld moeten worden. De vereni ging is bang dat steeds meer ouders hun toevlucht nemen tot het grijze circuit van op- pasadresjes om de kosten te drukken. GPD KERK - De bevolking van Waarde kon zondag voor het eerst na de Ramp weer naar de kerk gaan. In de Nederlandse hervormde kerk werd een dankdienst gehouden. SLUIZEN - De scheepvaart zal vermoedelijk op 1 april volgend jaar gebruik kunnen maken van de grote, nieuwe zeesluizen in Vlissingen. Op het ogenblik wordt koortsach tig aan de sluizen gewerkt. Er zijn verschillende tegenslagen geweest, waardoor een jaar vertraging ontstond. De slui zen zullen vrijwel alle schepen toegang geven van en naar de Vlissingse binnenhaven. KINDERVERLAMMING - De kinderverlamming is vorig jaar sterk toegenomen. In Eu ropa werden 32.000 gevallen geregistreerd en 57.244 in de Verenigde Staten. Dit staat in het jaarrapport 1952 van de Wereldgezondheids- raad. HOLLAND FESTIVAL - Het Holland Festival 1953 is gis teravond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag geopend. De Neder landse Opera bracht twee wer ken van de Spaanse toondich ter Manuel de Falla ten tonele. Prins Bernhard was bij de ope ning aanwezig. PZC Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl" Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden npdoor» Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenur-conce Ci„ZÉ aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dal wordt gebru (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan e dien M ducten van de titels en do werkmaatschappiien van Wegener ol door ons zorgvuldig gese®"^ Als u op deze iriiormatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi| rc. ce. Postbus 3229.4800 MB Breda. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingslijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% B l v> Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kanto zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax (0118) 470100 Ilrl„intto,| Rubrieksadvertenties (kleintjes] Tel. (0118)484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties. Noord- en Midden-Zeeland Tel (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverleren Behoort tot UJEQEDGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4