Lu Veel anti-inbraaksystemen voldoen niet aan de eisen Proef met door satelliet gestuurde landbouwmachine 1.79 3.09 Politie geeft overdadig machtsvertoon tegen Aanpassen AH-medewerkers toe 4 Amsterdam onder duurste steden EU Fiscus beschouwt elke gereden kilometer als zakelijk Fatale rit op aanhangwagen ÉMmWÊ ■m L/ftU "mm dinsdag 17 juni 2003 Onderwijsbonden verliezen zaak tegen ministerie Minder vrije tijd 4. N0 BB •>^w£ËS$' i Rotterdam in trek bij autodief Weer aanhouding vogelpest Toneelprijzen uitgereikt Hek rond pinguïns zou niet deugen Boete schipper wegens ongeval Politie zoekt nepwapens N avigatiesysteem Basisstations Ch Malta aardappelen zak 2 kilo Oh Hollandse nieuwe haring O QQ verpakt per 3 stuks A£% ^■v%/ Ch Braadworst kilo Oil NCi een vollere tas voor minder geld «(STERDAM - Amsterdam behoort tot de duurste steden tan Europa. De hoofdstad heeft jen reuzensprong gemaakt op (]eranglijst van dure steden, die adviesbureau Mercer bijhoudt. Dp de wereldranglijst is Am sterdam vijftig plaatsten geste- ii, naar 52. belangrijkste oorzaken: de J Zee- leuter 1 Ooi t zal na 5 uur ;r- ktde uit ter en uitge- g met Ier 22.03 3.03 en de mid- ir ir cm 6 225 6 4 0 132 6 132 5 121 sr ir cm 6 181 9 211 4 105 0 125 5 125 3 5 122 iqe -100(L 25 INI2003 )fd" buien et rdt ikzij andi- 128 op n het eers iet dure euro en de prijsstijgingen. De prijsstijgingen maken Am sterdam steeds onaantrekkelij ker voor toeristen en buiten lands bedrijven. Jarenlang stond de stad bekend als relatief goedkoop in Europa, terwijl het leefklimaat en de economische omstandigheden hoog werden aangeslagen. Uit eerder onderzoek van Mer cer blijkt dat Amsterdam als het om economische aantrekkelijk heid gaat, terrein verliest aan steden als Brussel, Zürich en steden in Oost-Europa. Nu ver liest Amsterdam ook zijn goed kope imago. Mercer bepaalt de kosten van levensonderhoud aan de hand van supermarktprijzen, huizen prijzen en de kosten van dienst verlening. Amsterdam stond in het vorige onderzoek van Mercer nog op plaats 102 van de 144 gepeilde steden. Dit jaar komt Amster dam op de 52ste plaats. Ook andere grote steden in de Europese Unie zijn duurder ge worden, maar bij geen ervan is de stijging zo sterk als bij Am sterdam. Berlijn (58) en Brussel (62) zijn goedkoper dan Amster dam. De duurste stad van de wereld is Tokio. Op de tweede en derde plaats staan Moskou en Osaka en de rest van de toptien wordt gevormd door Hongkong (vorig jaar op 1) Peking, Genève, Lon den, Seoul, Zürich en New York. GPD/AP PEN HAAG - Minister Van der Hoeven heeft niet vooraf met de onderwijsorganisaties moeten overleggen over de afschaffing ian het onderwijs in allochtone Kende talen (Oalt). Be brief waarin de bewinds vrouw aankondigt dat gemeen tenenschoolbesturen zich op de bezuiniging moeten voorberei- i, is niet onrechtmatig. 'voorzieningenrechter wees gisteren in een kort geding de eis de onderwijsorganisaties ,,CNV, CMHF en AVS af. De bonden wilden dat de brief zou worden ingetrokken. Door de stopzetting van de -subsidie per augustus 2004kunnen 1400 banen verlo- tengaan. Het gaat om het lessen Nederlands die worden gegeven in de moedertaal van de leerlin- rechter volgde het oordeel van de raadsheer van Van der Hoeven die het politieke besluit oindeOalt-gelden te schrappen strikt wilde scheiden van de ge- ;olgen voor de leraren. Over dat laatste kunnen Van der Hoeven en de bonden nog overleggen. De rechter beperkte zich giste ren tot een uitspraak, een moti vering volgt later. onderwijsorganisaties leg gen zich niet bij de uitspraak neer. Ze overwegen een bodem procedure aan te spannen. De ionden bieden leden die het slachtoffer van de bezuinigin gen dreigen te worden, steun bij een eventueel proefproces. „Het is op alle fronten een ingrijpen- de uitspraak", aldus AOb-be- nuurslid L. Verheggen. -Sinds 1998 heeft Oalt een wette lijke status. Dat betekent dat er fen wetswijziging nodig is om glit onderwijs wegte bezuinigen. wetsvoorstel ligt voor ad- tiesbij de Raad van State. ANP HAAG - Het gemiddeld aantal uren dat vrouwen per week werken is tussen 1975 en meer dan verdubbeld. Mannen gingen in diezelfde pe- niet korter werken. De ioeveelheid vrije tij d van de Ne derlandse bevolking nam daar- ioorper saldo af. Het percenta- jevandebevolking dat arbeids- fflzorgtaken combineert is dan ookgegroeid van 14 tot 34 pro tent. Dat blijkt uit een onder- Mek van het Sociaal en Cultu- teel Planbureau. ANP Woon-werkverkeer onbelast door Jaap Folkerts DEN HAAG - Het woon-werk verkeer wordt vanaf 1 januari volgend jaar niet meer privé be last. Voor mensen met een auto van de zaak tellen nu een deel van de kilometers tussen huis en werkplek mee als privé-kilome- ters. Minister Zalm van Finan ciën heeft aangekondigd dat hij daar van af wil wegens de grote administratieve rompslomp die er mee gepaard gaat. De fiscus beschouwt met ingang van volgend jaar het woon werkverkeer helemaal als zake lijke kilometers. Dit betekent met name voor werkgevers die veel werknemers kriskras door het land aan de slag hebben, bijvoorbeeld in de bouw, een aanzienlijke afname van de pa pierwinkel, omdat ze in hun boekhouding geen onderscheid meer hoeven te maken tussen zakelijk en privé. Voor werknemers verdwij nt ook een bron van ergernisZe vinden het onrechtvaardig dat ze dage lijks vanuit huis stad en land af reizen om klussen te doen voor de baas, terwijl een deel van die gereden kilometers als privé wordt aangemerkt. Het aantal gereden privé-kilometers in de auto van de zaak is bepalend voor het percentage van de cata- loguswaarde van het voertuig dat bij het belastbaar inkomen moet worden opgeteld. De maatregel is enkel en alleen bedoeld om de administratieve lasten voor bedrijven te beper ken; een van de speerpunten van het nieuwe kabinet. Op het eer ste gezicht lijkt er ook belas tingvoordeel in het verschiet voor alle mensen met een auto van de zaak, maar volgens een woordvoerdster van het minis terie van Financiën komt er een andere regeling voor in de plaats. Het regeerakkoord voor ziet namelijk niet in extraatjes voor automobilisten. Op Prins jesdag wordt duidelijk wat voor nieuwe regeling er komt. De privé-bijtelling van het woon-werkverkeer geldt voor onder de 10 en boven de 3 0 kilo meter. De regeling is enkele ja ren geleden ingesteld met als doel het milieu te sparen. De verwachting was dat mensen die vlakbij hun werk wonen de fiets zouden pakken en mensen die veraf wonen zouden verkas sen naar de omgeving van hun werkplek. ANP ré* --- U ".LU, Ar? ff - 'f yf. t-ï4- v- U' N V. -■ Li NIEUW-VENNEP - Belangstellenden leggen bloemen op de plek in Nieuw-Vennep nistenweg sloeg de wagen om. De politie heeft de bestuurder van de tractor, een 37-ja- waar zondag twee meisjes om het leven kwamen door een ongeval met een aanhang- rige man uit Nieuw-Vennep, gistermiddag na verhoor vrijgelaten. Volgens een poli wagen. Op de aanhangwagen zaten achttien mensen, onder wie veertien kinderen. Ze tiewoordvoerder had de man professionele hulp nodig. De bestuurder had volgens de maakten een ritje na afloop vaneen verjaardagsfeestje. Op een rotonde op deCompo- politie geen alcohol gedronken. foto Marcel Antonisse/ANP Advertentie g g f I f JÊ iODl I Ik- E>Ë.<3FUJP H-ED Nter-- ry MoetEAl AL me. /WEMSEN N/&T wE.iaKE*J door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Particuliere alarmcentrales hebben de afge lopen jaren tienduizenden on deugdelijke anti-inbraaksyste- men aangesloten. De centrales wisten dat de systemen niet aan de wettelijke eisen voldoen. Wie zo'n alarm heeft, riskeert vanaf 1 april 2004 dat de politie na een melding niet meteen komt. Tus sen 100.000 tot 300.000 oudere anti-inbraaksystemen voldoen ook niet aan de eisen. Dat blijkt uit gegevens van de landelijke Commissie Deskun digen Particuliere Alarm Cen trales (PAC's). Volgens P. van der Velde, voorzitter van dat over legorgaan tussen bewakings branche en overheid, hebben de 29 alarmcentrales de afgelopen vier jaar 120.000 klanten aan- DEN HAAG - De kans dat je au to of motor wordt gestolen is het grootst in Rotterdam. Daarna volgen Amsterdam, Arnhem en Utrecht. Kerkrade staat vijfde in de diefstal top tien. Volgens een onderzoek van het verbond van verzekeraars komt dat omdat een gestolen auto in grensstreken makkelijker naar het buitenland kan verdwijnen. Op de zesde tot en met de tiende plaats staan respectievelijk Nij megen, Den Haag, Eindhoven, Tilburg en Maastricht. GPD gesloten. De helft is niet gecerti ficeerd volgens de Wet Particu liere Beveiligingsorganisaties en Recherchebureaus, die sinds 1 april 1999 geldt. De Wet PBR stelt dat alarmcen trales alleen inbraakmeldingen van goedgekeurde installaties mogen doorgeven aan de politie. Die komt anders niet, of pas na een bevestiging van een getuige. De maatregel moet een einde maken aan het grote aantal val se alarmen. Van der Velde erkent dat de branche willens en wetens dui zenden installaties op de alarm centrales heeft aangesloten die niet aan de nieuwe regels vol doen. Vaak hadden de klanten die systemen zelf al gekocht. „Je kunt wel stellen dat de wet mas saal is overtreden. Maar we dur ven de druk op de klanten niet van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Plaatsvervan gend chef Van Riessen van het Amsterdamse politiekorps vindt dat de politie met te veel machtsvertoon is opgetreden bij de aanhouding van de twee Al- bert-Heijnmedewerkers, die donderdag een winkeldief zou den hebben mishandeld. Bij de aanhouding van één van de verdachten zette de politie de straat af waar de gezochte woont. Ten minste zes agenten drongen met honden de woning binnen, waar op dat moment de vriendin van de AH-medewer- ker en twee slapende kinderen waren. „We hebben niet handig opgetreden en achteraf zeg ik dat het absoluut anders had ge moeten", aldus Van Riessen. „Dit hebben we verkeerd ge daan." Volgens hem was de aan houding legitiem. „Maar een telefoontje dat ze zich bij ons hadden moeten melden, was ook goed geweest." Volgens Van Riessen heeft de korpsleiding de zaak verkeerd beoordeeld. Hij roept burgers op te blijven optreden tegen mensen die de regels overtre den. Maar als een verdachte on der controle is, is geweld uit den boze. „Maar als een verdachte zich verzet, begrijp ik dat af en toe een klap valt." Dat de politie mensen oproept door te gaan met aanhouden van lieden die in de fout gaan, ziet advocate M. Goris van de twee AH-medewerkers als 'er kenning dat ze correct zijn op getreden'. Ze had wel graag gezien dat haar cliënten per soonlijk excuus was aangebo den. GPD MAASTRICHT - De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft gisteren in verband met de vogelpest opnieuw een aanhou ding verricht. De dienst arresteerde in Someren de vriendin van K. Broekman, de stuwende kracht achter de organisatie Ark van Noach. Dat is een netwerk dat onderduikadressen zoekt voor hobby- dieren die moeten worden geruimd. Broekman werd eerder opgepakt en zit nog steeds vast. Hij wordt ervan verdacht dat hij pluimvee heeft ondergebracht op onderduikadressen. Justitie verdenkt Broekmans vriendin ervan dat ze het ver- voersverbod heeft overtreden. Eerder pakte de AID de moe- der-overste van een klooster in Asten-Heusden op. ANP AMSTERDAM - De Louis d'Or voor de beste mannelijke dra gende rol van het afgelopen toneelseizoen is voor Bert Luppes voor zijn rol van Georges Vermeersch in Vrijdag van ZT Hol- landia. De Theo d'Or voor de beste vrouwelijke dragende rol is in de wacht gesleept door Ariane Schluter voor haar rol van Nina Leeds in Strange Interlude van Het Nationale Toneel, 's Lands belangrijkste toneelprijzen werden gisteravond overhandigd in Theater Carré in Amsterdam. ANP ARNHEM - De Faunabescherming stelt dat de directie van Burgers Zoo in Arnhem nalatig is geweest in de verzorging van de pinguïns. Daardoor kon een vos vorige week veertien dieren doodbijten. De actiegroep meldt dat het hekwerk zeer slecht is onderhou den waardoor vossen en marterachtigen naar binnen kunnen glippen. Bovendien zit tussen de spijlen van de toegangshek ken zoveel ruimte dat een vos er door kan. De Faunabescher ming heeft een klacht ingediend bij de AID. Volgens directeur A. van Hooff van Burgers gaat de omhei ning af en toe kapot door vandalisme. Hij erkent dat een vos door het toegangshek kanmaar stelt dat er binnen nog tal van andere veiligheidsmaatregelen zijn. ANP ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 32-ja- rige Belgische schipper veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden en een geldboete van 2000 euro wegens het veroorzaken van een dodelijk vaarongeval. De schipper veroorzaakte op 22 augustus vorig jaar op de Waal door onoplettend vaargedrag een ongeluk. Daardoor kwam de 3 7 -j arige Ts j echische matroos P. Polak om het leven. Tegen de Belg was vier maanden cel, waarvan twee voorwaar delijk, en 680 euro boete geëist. ANP HEELSUM - De politie in de omgeving van Arnhem is op zoek naar mensen die zaterdagavond op een braderie in Heelsum een nepwapen hebben gekocht. De kopers krijgen twee weken de tij d om het wapen, dat bedrieglij k echt lij kt op een vuurwa pen, in te leveren bij de politie. Wie daarna met zo'n wapen wordt betrapt krijgt een proces-verbaal. Een voorbijganger waarschuwde zaterdagavond surveille rende agenten dat in een kraam wel heel erg echt lijkende wa pens werden verkocht. De agenten troffen in de kraam van een 22-jarige Amsterdammer ruim twintig zogeheten bal letjespistolen aan. Die zijn in Nederland verboden. De koop man kreeg een proces-verbaal. ANP op te voeren om gecertificeerde systemen te kopen", aldus Van der Velde, die ook directeur is van de alarmcentrale van Initial Varel in Eindhoven. „Bovendien signaleren we dat ook systemen met gecertificeer de componenten niet vrij zijn van fouten. Daarnaast is het bij ingewikkelde installaties die op maat worden aangelegd moei lijk om alle onderdelen gecerti ficeerd te krijgen. Een heleboel soorten detectoren en came rasystemen staan nog niet op de lijst van goedgekeurde compo nenten." van onze redactie binnenland WIERINGERMEER - Het Agrarisch Kennis Centrum Noord-Holland (AKC) wil nog dit jaar een proef begin nen met satellietgestuurde landbouwmachines. Volgens directeur R. van Me- chelen gaat de proef, bij tien bedrijven in de Wieringer- meer, 725.000 euro kosten. Het project 'Wieringermeer Precies' duurt drie jaar en heeft als doel te kijken of door precisiebesturing van landbouwmachines kosten kunnen worden bespaard. Aangepaste landbouwma chines kunnen door gebruik te maken van GPS, een navi gatiesysteem dat gebruik maakt van satellieten, tot op de centimer nauwkeurig worden aangestuurd. „De verwachting is dat daardoor kan worden bespaard op brandstof, arbeid en kunst mest en bestrijdingsmidde len" aldus Van Mechelen gis teren. Het initiatief voor het project komt van een ijsbergslateler uit de Wieringermeer. Daar om is dat gebied tot proefge bied gekozen. Als de finan ciering rond is, dan wil het AKC bij tien bedrijven tien verschillende experimenten uitvoeren. „Daarbij moet worden gedacht aan schoffe len, oogsten en het poten van aardappelen", legt Van Me chelen uit. Zes bedrijven hebben zich al aangemeld voor de proef. Zij betalen 6500 euro voor deel name. Voor het overige deel van de financiering zijn bijdragen gevraagd aan onder meer de gemeente Wieringermeer, de provincie Noord-Holland, de WLTO en het Productschap Tuinbouw. Om de proef mogelijk te ma ken worden in de Wieringer meer drie basisstations opge steld die de signalen van de satelliet aan de machines doorgeven. Het AKC hoopt in september met de plaat sing van de stations te kun nen beginnen. ANP Eigenaren van alarmsystemen, ook die van voor de Wet PBR, hebben nog tot 1 april volgend jaar gekregen om de installatie te keuren en eventueel aan te passen. De kosten daarvoor va riëren van enkele tientjes voor alleen een keuring, tot duizen den euro's voor aanpassing en soms vervanging van hele in stallaties. Van der Velde schat dat in totaal tachtig a negentig procent van de 400.000 syste men die zijn aangesloten bij alarmcentrales nog steeds niet voldoet aan de nieuwe eisen. Dat zou betekenen dat in het ergste geval zo'n 350.000 parti culieren en bedrijven met een 'onbruikbaar' alarm zitten. Het Nationaal Centrum voor Preventie, belast met toezicht op de regelgeving voor inbraak alarmen, schat het aantal on deugdelijke installaties op hooguit dertig procent. Direc teur G. de Gruijter vindt dat de overheid en de bewakingsbran che het publiek onvoldoende hebben voorgelicht. GPD Advertentie VERS EN VOORDEEL MARKTPRIJS kilo 0.90 De 'van/voor'-aanbiedingen zijn alleen geldig met Cd Bonuskaart tot en met 22 juni 2003.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3