PZC Aimé de Jaeger al 25 jaar tijdelijk koster Ganzen waarderen voedselverstrekking Beperking Blijf in balans met MenoTotaal Dit keer vragen we iets heel speciaals van u. Een grote mond. 2,- KORTING W. 12 Gemeente fatsoeneert perceel Avondvierdaagse in Koewacht agenda DRAAG UW STEENTJE BIJ dinsdag 17 juni 2003 Schandaal Verontreiniging Astma Fonds Brooke Hospital for Animals ter verlichting van zijn last ja, ik word donateur en ik ontvang tweemaal per jaar de nieuwsbrief ja, ik word donateur maar stuur mij geen nieuwsbrief Voor uw betaling ontvangt u z.s.m. een acceptgiro Opvliegers? Prikkelbaar? Oververmoeid? op een verpakking MenoTotaal van voor 15,95 De functie interesse? Meer weten? Astma Fonds Aanpak terrein de Hoop door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Het voormalige terrein van de Hoop aan de Ken- nedylaan in Terneuzen wordt nog voor de zomervakantie ge fatsoeneerd. „De opdracht daarvoor is vorige week de deur uitgegaan", zegt wethouder P. Hamelink. Daar mee wordt het PvdA-raadslid J. Jonkman op zijn wenken be diend. Jonkman heeft namelijk schriftelijke vragen gesteld waarom er nog steeds geen uit voering is gegeven aan het raadsbesluit van de voormalige gemeente Terneuzen om het stuk grond op te schonen. KOEWACHT Zoals in veel an dere plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen is er ook dit jaar weer een avondvierdaagse in Koewacht. Vanavond zal in het grensdorp de wandelvierdaagse van start gaan. Vanaf 17.30 uur kunnen belang stellenden zich inschrijven in de kantine van Tennisvereniging De Eikenhof in Koewacht. Deelnemers moeten tijdens de avonden wel rekening houden met het grensoverschrijdende karakter. De wandeltochten zullen dus ook deels door Bel gisch gebied gaan. De organisatie van de vierdaag se is in handen van Tennisver eniging De Eikenhof in samen werking met de Nederlandse Wandelbond (NWB). Het raadslid vraagt zich af of er mogelijk sprake is van veront reinigde grond en als dat zo is wanneer de raad daarin gekend wordt. En of dan het principe wordt gehanteerd dat de vervui ler betaalt. Jonkman wij st er in een toelich ting op dat het terrein er op dit moment voor schandaal bij ligt en zeker geen visitekaartje is voor Terneuzen en zijn omge ving. „Ook voor de omwonen den en de nabij gelegen winkels is de aanblik een doorn in het oog", aldus Jonkman. „Het raadsbesluit had mijns inziens al lang uitgevoerd moeten wor den en is destijds niet voor niets aangenomen." Hamelink geeft Jonkman gelijk dat het 'een smerige boel' is op het braakliggende stuk grond. „Er wordt inderdaad al een paar jaar gesproken over een opscho ning van het gebiedje en ik vind dat het nu voor de zomer ge beurd moet zijn. De stenen wor den er uitgehaald, de grond wordt geëgaliseerd en er komt een nieuw hek rond. Dit in af wachting van een definitieve oplossing." Hamelink beaamt dat er sprake is van verontreiniging. Over de aard wil hij niets kwijt. „De sa nering van het gebied zullen we goed oppakken als daar ook echt ontwikkelingen gaan plaatsvinden. Zodra de daad werkelijke invulling aan bod komt gaan we bekijken hoe we die sanering gaan aanpakken. Intussen moeten we er wel voor zorgen dat het terrein er fat soenlijk bij ligt." Aimé de Jaeger in zijn kerk. foto Wim Kooyman door Eugène Verstraeten ZUIDDORPE - „Ach", sprak Aimé de Jae ger een kwart eeuw geleden tegen het Zuid- dorpse kerkbestuur, „ik wil jullie wel tijde lijk uit de nood helpen, totdat jullie een nieuwe koster hebben gevonden." Maar nu, 25 jaar later, maakt de inmiddels 78-jarige Aimé nog steeds als koster zijn dagelijkse gang naar de parochiekerk. Afgelopen zondag werd hij tijdens de eu charistieviering in een fraai versierde paro chiekerk gehuldigd met zijn kosterjubile um. Voorzitter Arthur Termote van het kerkbestuur overhandigde hem namens de diocesane kostersbond St. Willibrord een ere-insigne met bijbehorende oorkonde. Voor zijn echtgenote Marja was er een bloemstuk. Dit als dank omdat ze al die ja ren de priesterkleding en altaarstoffering heeft gewassen. Dat er nooit fanatiek naar een ander is ge zocht verwondert De Jaeger niet. „Een be tere koster dan ik kun je als kerkbestuur ei genlijk niet krijgen. Ik kost niks, want ik doe het werk vrijwillig en krijg er geen cent voor. En ik drink niet, dus ik zit niet stiekem aan de miswijn. Wat wil je nog meer." Aimé de Jaeger begon zijn loopbaan bij de kerk al in 1955, als zanger bij het kerkkoor. „Ik heb nog les gekregen van de moeder van Marie-Cecile Moerdijk", zegt hij. „Maar goed, op een gegeven moment moest er tij dens een dienst een bandrecorder worden gebruikt. De toenmalige koster was blind geworden en de pastoor wist ook niet hoe zo'n apparaat werkte. Dus ben ik maar bij gesprongen." Voordat hij er goed en wel erg in had was Ai mé de nieuwe koster van Zuiddorpe. Hij schat dat hij sinsdien alles bij elkaar zeker zo'n tienduizend keer de gang naar de kerk heeft gemaakt. Voor de dagelijkse controle, weekenddiensten, op feestdagen, huwelij ken, uitvaarten en dopen. Toen hij begon ging hij voortvarend aan de slag om een hoop achterstallig onderhoud weg te wer ken. Herstellen van de bloemtafeltjes, ma ken van kandelaars, koper poetsen, het her stellen en bijschilderen van het triomfkruis boven het altaar en de reparatie van het pro- cessiekruis. Nog steeds is Aimé de spil waarom de gang van zaken in de parochie kerk draait. Hij zet alles klaar voor de dien sten, bestelt alles wat nodig is, zoals hosties, door Frank van Cooten HENGSTDIJK - Boeren in Oost-Zeeuws-Vlaanderen voe ren per week twintig ton aard appelen aan ganzen. Dat ge beurt op speciaal aangewezen percelen. Dit gericht voeren is bedoeld om schade aan andere gewassen, zoals wintertarwe en graszaad, te voorkomen. „De ganzen zaten op een gege ven moment op ons te wachten. Waar blijft de boer met de aard appelen", zegt Martin Dekker, voorzitter van de werkgroep Ganzenbeheer Oost-Zeeuws- Vlaanderen van landbouworga nisatie ZLTO. De aardappelen waren een der mate succes dat het voeren dit jaar is uitgebreid met suikerbie ten. Twee pecelen met suiker bieten zijn niet gerooid om ze als voedsel voor de ganzen te laten dienen. Het ging om twee hecta re in de Emmapolder en twee hectare in de Louisapolder. De ganzen kwamen hier massaal op af. Het bietengewas werd tot in de wortel opgevreten. Het gericht voeren is een van de projecten van de werkgroep om de schade van ganzen aan ak kerbouwgewassen te beperken en te onderzoeken in hoeverre opvang van ganzen op speciale foerageergebieden en beheer mogelijk is. Het gericht voeren aan ganzen riep in de landbouw vragen op Zouden de beesten niet te veei worden verwend? Om de effec ten in beeld te krijgen zijn de af gelopen wintermaanden tellin gen verricht. Het rapport is gis teren in Hengstdijk gepresen teerd. Met name de kolgans en de grauwe gans zijn geteld om dat deze beesten het meeste in de Oost-Zeeuws-Vlaamse pol ders voorkomt. De grauwe gans is de talrijkste overwinteraar. In december, de drukste periode zijn in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren bijna dertigduizend ganzen geteld. Elk jaar worden het er meer. Volgens werkgroeplid Piet de Feijter eten een gans per dag driekwart kilo landbouwgewas op. Het tellen gaat de komende drie jaar door om te zien waar de ganzen blijven als de voederge bieden leeg zijn. De werkgroep wil met dit rapport de discussie aan met de politiek over oplos singen voor de ganzenproble- matiek. en zorgt er voor dat alle collecte-opbreng sten netjes op de bankrekening van de kerk worden gestort. In zijn kostersloopbaan heeft hij wel zeven pastoors zien komen en gaan. Zelf is hij ge lijk begonnen met pastoor Vervaet, weet hij nog. Vanwege het priestertekort moet te genwoordig vooral een beroep worden ge daan op pastoraal werkers om de parochie draaiende te houden. „Da's eigenlijk hele maal geen verslechtering", vindt aimé. „Want die pastoraal werkers staan naar mijn gevoel een stuk dichter bij de mensen." Aimé heeft in al die jaren dat hij koster is nog weinig verstek moeten laten gaan. Nog niet zolang geleden was hij echter vier we ken uit de roulatie vanwege een hartopera tie. Eigenlijk veel eerder dan hij van de dok ter mocht was hij alweer aan de slag. „Als het echt moet en in hele hoge nood heb ik een plaatsvervanger", zegt hij. Een op volger dient zich echter nog niet aan. „Wel nee, wie krijg je nou nog zo gek om helemaal voor niets te gaan werken? Niemand na tuurlijk." Voorlopig hoeft het kerkbestuur ook nog niet op zoek naar een andere koster. „Zolang ik het nog kan blijf ik het doen en kunnen ze in Zuiddorpe op mij rekenen." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Biljarten en jokeren; 14.00 uur: Party dansen 55+; De Halle, 13.30 uur: Aero bics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; Café Cam- brinus, 18.00 uur: Fietstweedaagse over 15 en 25 kilometer; Hofplein, 16.30 en 20.00 uur: Het Groot Circus van Oost-Eu ropa; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 10.45- 11.30 uur: OSB gymnastiek ouderen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café De Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; De Lieve, 9.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten bie den en jokeren; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastieken zang koor; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en timmer- club voor kinderen vanaf 8 jaar; 19,30 uur: Houtbewerken voor volwassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden; 19.00 uur: Computeren; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaretgroep Bonte Avond Club; St. Antoniusschool, 18.00 uur: Showband de Zwaluw slag werkgroep en streetdance; ST.JANSTEEN - De Warande; 9.30 uur: Fysio gym; 13.00 uur: Biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur:Gym nastiek; 13.30 uur; Handwerken,soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Vrouwen hobbyclub; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; WESTDORPE - Concordia, 13.00 uur: KBO koersbal; 19.30 uur: Harmonie Ei kels worden Bomen; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; Geef lucht, geef leven www.astmafonds.nl Stichting Brooke Hospital for Animals Van Baerlestraat 13-C, 1071 AM Amsterdam Tel.: 020-6709229 Fax: 020-6792800 E-mail: info@brooke.nl Website: www.brooke.nl Giro: 55.68.671 Bank: 49.24.41.294 In de Derde Wereld werken talloze paarden en ezels onder erbarmelijke omstandigheden, vaak totdat ze er letterlijk dood bij neervallen. De eigenaren van de dieren behoren tot de armsten van de wereldbevolking; zij zijn voor hun levensonderhoud volledig afhankelijk van hun werkpaard of -ezel. Geldgebrek en onwetendheid liggen ten grondslag aan schrijnend dierenleed. Ondervoeding, oververhitting, overbelasting en tuigwonden zijn de meest voor komende aandoeningen. Brooke Hospital for Animals (opgericht in 1934, door mrs. Dorothy Brooke) zet zich in voor verbetering van de leefomstandigheden van werkpaarden en -ezels in Egypte, Jordanië, Pakistan en India, door middel van: gratis diergeneeskundige hulp aan zieke en gewonde werkpaarden en -ezels voorlichting aan eigenaren over een goede dierverzorging voorkoming van ziektes door middel preventieve behandelingen plaatsing van watertroggen en aanleg van schaduwplekken voor mens en dier verbetering aan tuig en advies over verantwoorde, diervriendelijke belasting In 13 hospitaalcentra en met 41 rijdende klinieken worden door Brooke Hospital op jaarbasis 500.000 dieren gratis behandeld en eigenaren voorgelicht. ntQ. Steun Brooke, en word donateur voor 15,88 euro per jaar. Naam en voorletters: Mevr. J Dhr. Straat en huisnummer: Postcode en plaats: Stuur deze bon in een envelop naar: Brooke Hospital for Animals, Antwoordnummer 47548, 1070 WD Amsterdam. Een postzegel hoeft niet, maar mag wel (graag zelfs). 2003A2 Je bent vrouw. Boven de 45. En de overgang komt in zicht of je zit er al midden in. Dan weet je dat je iets extra's voor je lichaam moet doen om deze bijzondere levensfase zo zorgeloos mogelijk door te komen. MenoTotaal bevat vitale stoffen die je helpen om je leven een stuk prettiger te maken. Door je overgangsklachten te verminderen, je fit en opgewekt te houden en je lichaam te verster ken en te beschermen. MenoTotaal is het meest complete voedingssupplement voor vrouwen die voor, tijdens en na hun overgang hun lichaam het allerbeste willen geven. MenoTotaal is een overgangsformule. Maar ook een sneller oud en de kans op allerlei welvaartsziektes superieure combinatie van hooggedoseerde vitami nen, mineralen en antioxidanten. De samenstelling is volgens de nieuwste wetenschappelijke inzichten volledig afgestemd op vrouwen rond de overgang. De fyto-oestrogenen in MenoTotaal hebben een gunstige invloed op de hormoonspiegel van je bloed. Dit houdt je lichaam beter in balans, zodat typische overgangsklachten als opvliegers en prik kelbaarheid niet of nauwelijks zullen optreden. Daardoor kun je deze ingrijpende overgangsfase in je leven een stuk prettiger beleven. De hooggedo seerde vitaminen en mineralen zorgen er voor dat alle vitale functies van je lichaam optimaal blijven functioneren. Daardoor krijg je voldoende energie om zorgeloos van deze belangrijke fase in je leven te genieten. Antioxidanten: beschermers van je lichaamscellen Maar MenoTotaal doet meer. Het natuurlijke anti- oxidantencomplex verhoogt je kans op gezond 1 ouder te worden. Antioxidanten beschermen je huid, bloedvaten en organen tegen vrije radicalen. Dit zijn agressieve deeltjes die je gezonde cellen i vernietigen, waardoor het verouderingsproces in iQ^een hogere versnelling wordt gezet. Je huid wordt neemt toe. Het zeer krachtige antioxidantencom- plex in MenoTotaal kan je hier heel effectief tegen beschermen. Gezond blijven en minder snel ouder worden Verder bevat MenoTotaal natuurlijke ingrediënten die helpen om de cholesterol in je bloed te verla gen, je geheugen en concentratievermogen te sti muleren, je ogen te verzorgen en je botten te ver sterken. Dit zijn typische aandachtspunten voor als je gezond en minder snel ouder wil worden. MenoTotaal is dus een compleet verzorgingspakket voor vrouwen die voor, tijdens en na de overgang bewust met hun gezondheid bezig willen zijn. De tabletten bieden naast een goede en hooggedoseer de basis van vitaminen en mineralen veel andere natuurlijke ingrediënten die juist in deze jaren van groot belang voor je lichaam zijn. MenoTotaal is dan ook de overgangsformule voor vrouwen van 45 jaar en ouder die op een gemakkelijke manier iets extra's voor hun gezondheid willen doen. MenoTotaalis o.a. verkrijgbaar bij onderstaande adressen. Voor meer informatie bel: 013 - 528 49 76 of kijk op www.menototaal.nl Helpt bij overgangsverschijnselen, zoals opvliegers en prikkelbare gevoelens Verbetert het geheugen en concentratievermogen Houdt jong Geeft meer energie Voor het behoud van sterke botten Helpt bij de verlaging van het cholesterolgehalte Tegen inlevering van deze bon ontvangt u Hulst: Drogisterij Bleijenbergh, Overdamstraat 3 - 5 Oostburg: Innatura Cezondheidswinkels, Brouwerijstraat 11 Terneuzen: Innatura Gezondheidswinkels, Havenstraat 26 (Steenen Beer) Sas van Gent: Drogisterij Kaai, Westkade 77-78 Een op de tien mensen heeft last van luchtwegklachten zo als astma en COPD (chroni sche bronchitis en longemfy seem). Het Astma Fonds zet zich in voor deze mensen. Op het gebied van collectieve be langenbehartiging wil het Ast ma Fonds meer doen. Daar toe wordt een een landelijk netwerk van 27 regioraden gevormd. Hiervoor zoeken wij belangenbehartigers met ver bale kwaliteiten. Het gaat erom dat u op be stuurlijk niveau de juiste men sen weet te overtuigen om maatregelen te nemen in het belang van mensen met luchtwegklachten. Bijvoor beeld door speciaal aandacht te vragen voor de problema tiek van mensen met astma of COPD bij zorgverzekeraars of door bij gemeenten aan te dringen op rookvrije taxi's, etc. Voor meer informatie kunt u terecht op www.astmafonds.nl of bellen naar (053) 43412 77

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34