Buitenbad Hulst nog altijd dicht PZC ROC heeft in tien jaar bestaansrecht bewezen Scherper toezicht op jetski's in Terneuzen Volksdansers Ha va Nagila openen eigen clubgebouw Zeshonderd gifvaten uit bodem gehaald bij sanering vuilnisbelt Beeld van knecht en boerenmeid voor landbouwmuseum 11 Alle basisscholen in Ter neuzen krijgen het ontdekkasteel Gezinnen klagen dat exploitant afspraken niet nakomt 'm FiOO V/ESTEF dinsdag 17 juni 2003 Tehuizen houden wandelmarsen door vijf dorpen Organisatie Mm Verzamelschool Eén van de kleinste D66 steunt motie natuurbeleid niet Trio verdacht van drugshandel Roep om aanpak sportvissers Geld voor Roemeense tehuizen Betere controle op asbest nodig Festivalbussen (innr Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De veertien ba kscholen in de gemeente Ter- neuzen die nog niet beschikken over het Zeeuwse techniekpro ject ontdekkasteel, krijgen dit van de gemeente cadeau. De verschillende raadsfracties lieten zich daar positief over uit, t0en wethouder C. Liefting de meningen polste. Een ontdek kasteel kost 2495 euro per stuk; geld dat scholen al via sponso ring of andere acties hebben verkregen voor de aanschaf van het lesmateriaal, moeten ze aan de gemeente geven. Een ontdekkasteel is een aan trekkelijk vormgegeven tech niekmeubel met tachtig op drachten, om kinderen op jonge leeftijd kennis te laten maken met techniek. Kinderen van alle groepen kunnen op hun eigen niveau experimenteren, ont dekken, spelen en leren. Het project is ontwikkeld door het Technocentrum Zeeland. De hoop is dat kinderen zo enthou siast worden, dat ze later kiezen voor een technische opleiding. Liefting hield de commissiele den voor dat het Technocen trum de eerste tweehonderd les- kastelen dankzij sponsoring kan leveren voor 2495 euro per stuk. Er zijn er nog een paar over, dus de gemeente moet snel zijn met de bestelling. Anders kosten de projecten straks vijf duizend euro per stuk, het dub bele dus. De scholen in de voormalige ge meente Axel hebben van het toenmalige gemeentebestuur al een ontdekkasteel cadeau ge kregen. Om alle scholen van een leskasteel te voorzien houdt de gemeente rekening met een uit gave van maximaal 58.000 euro. Hoewel iedereen het nut ervan inzag, hield A. Kesbeke (CDA) er gemengde gevoelens over. „Dit slaat een flinke bres in de post onvoorzien", betoogde hij. „Ik denk dat we voorzichtig moeten zijn. Er komen wellicht nog wel wat lijken uit de kast." dnorFrank van Cooten HULST - Gezinnen in Hulst moeten met het mooie weer noodgewongen zwemmen in de buitenbaden van Kloosterzan- deenKoewacht. Ondanks geda ne toezeggingen van eigenaar F. Lievens van Reynaertland in Hulst is het buitenbad van dit themapark nog steeds dicht. Lievens zei een paar weken ge leden dat het buitenbad open is in juli en augustus en op dagen dat het mooi weer is. Nogal wat gezinnen togen daarom op da gen dat de zon hoog aan de he mel stond naar Reynaertland maar kwamen van een koude kermis thuis. Het buitenbad is dicht. De Hulstenaren hebben daar weinig begrip voor, omdat de gemeente per jaar 204.000 euro exploitatiesubsidie aan Lievens geeft. De openingstij den van het buitenbad steken daar wat magertjes bij af. Een groot deel van de Hulster politiek sprak daar al eerder schande van. De PvdA, Alge meen Belang, Progressief Hulst en Groot Hontenisse willen zelfs het contract met Lievens open breken om nieuwe en scherpere afspraken te maken. Wethouder F. van Driessche be grijpt de klachten. „Ook ik ben aangesproken door mensen die zich afvragen waarom het bui tenbad met dit mooie weer ge sloten is."Hij sprak gisteren met Lievens over onder meer deze klachten. „Lievens vertelde mij dat aan het buitenbad nog wat werkzaamheden moeten wor den verricht. Daarom is het bui tenbad nog gesloten. Hij kon de ze werkzaamheden niet eerder BRESKENS - De komende maanden worden voor de derde keer de vijf dorpen wandelmar sen gehouden. Bewoners van de tehuizen Ter Schelde (Breskens), Coensdike (Aardenburg), De Burght (Oost burg), Huize Emmaus (IJzendij- ke), Rozenoord (Sluis) en De Stelle (Oostburg) wandelen dan door vijf dorpen. Doel van het initiatief is het op roepen van herinneringen, ken nismaken met andere dorpen, uitwisselen van contacten en samenwerking tussen de West- Zeeuws-Vlaamse tehuizen. De eerste tocht wordt morgen in Breskens gehouden. De organi satie is dan in handen van Ter Schelde. Volgende week woensdag is Aardenburg aan de beurt, over twee weken wordt er gestapt door Oostburg. Woensdag 3 september staat IJ- zendijke op het programma, 10 september Sluis en 17 septem ber wederom Oostburg. REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Pax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renévan Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl laten verrichten omdat dit te maken had met het binnenbad. In het contract tussen Lievens en de gemeente staat dat het buitenbad van Reynaertland op een deugdelijke en publieksge richte wijze moet worden geëx ploiteerd, met voldoende openingstijden. „Het begrip voldoende in het contract is in derdaad heel rekbaar", zegt Van Driessche. „We komen in elk ge val na de zomer weer bij elkaar om te bespreken hoe we de zaak voor het volgende zomerseizoen gaan aanpakken. Dat is ook in het belang van Reynaertland." Lievens deelde Van Driessche gisteren mee dat het buitenbad van 1 juli tot en met 13 juli op woensdagmiddag, zaterdag- en zondagmiddag is geopend. Van 14 juli tot en met 13 augustus is het buitenbad elke middag ge opend. rjmmmmmrr. b. 3K - -y-' - Het ROC Westerschelde in Terneuzen. foto Wim Kooyman door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Regionale Oplei dingencentrum (ROC) Westerschelde bestaat dit jaar tien jaar. Die verjaar dag wordt kort na de zomer gevierd met een officiële bijeenkomst op woensdag 3 september, een groots cursistenfeest een dag later en een personeelsviering op vrijdag 5 september. Later in het najaar wordt in het kader van de jubileumviering nog een sympo sium gehouden over economische ont wikkelingen en het onderwijs in de Vlaams-Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Eregast zal dan naar alle waarschijn lijkheid de oud-premier van België, Jean-Luc Dehaene zijn. Het was eerst de bedoeling dat de studiedag half juni gehouden zou worden, maar de Belgi sche verkiezingen gooiden roet in het eten. Tien jaar geleden zag het er helemaal niet naar uit dat het Zeeuws-Vlaamse opleidingsinstituut van de grond zou komen. De toenmalige minister van on derwijs, Jo Ritzen, wilde meer struc tuur in het technisch-, cursorisch en volwassenenonderwijs brengen en be dacht toen het ROC als verzamelschool. In Zeeland zou er - met het oog op de schaal van de provincie - slechts ruimte zijn voor één ROC en wel aan de noord zijde van de Westerschelde. Op het mo ment dat Ritzen zijn ROC-ei uitbroedde werden er in Zeeland al gesprekken ge voerd om de Dag-en Avondscholenge meenschap Zeeuws-Vlaanderen onder te brengen bij het collega-instituut op Walcheren, voor het KMBO in Terneu zen stond een fusie met het Zeelandcol lege op stapel. Die fusie-ontwikkelin gen baarden onderwijsgevenden en po litici in Zeeuws-Vlaanderen zorgen. Mochten de onderwij srichtingen in Zeeland gebundeld worden, dan moest Zeeuws-Vlaanderen vanwege de geo grafisch ligging een eigen instituut, een eigen ROC krijgen. Oud-WD-gedepu- teerde Jaap Hennekeij kreeg het ver zoek uit zijn geboortestreek mee om daarvoor te zorgen. Ritzen werd naar Zeeuws-Vlaanderen gehaald en ging in maart '93 overstag. Zeeland zou twee ROC's krijgen. Het ROC Westerschelde ging van start in de zomer van dat jaar. „En het was een moeizame start. In die eerste jaren moesten we het onderwijs verzorgen op tien verschillende plekken in Terneu zen en in Hulst en Oostburg. Efficiënt was dat niet bepaald", zegt algemeen directeur A. Huijsmans. Van begin af aan was een centraal onderkomen aan de Vlietstraat de grote wens. Bestuur en directie zochten naar mogelijkheden en middelen. Daar ging veel tijd inzitten. In 1999 kon uiteindelijk de nieuwbouw in gebruik worden genomen. Nu, tien jaar na dato, is het ROC Wes terschelde, een onderwijsvoorziening met 7000 leerlingen en cursisten, twee honderd docenten en honderd andere medewerkersToch blij ft het één van de kleinste ROC's in den lande. De beperk te schaal zal het ROC niet de das om doen. „Nee, we hebben als klein insti tuut ons bestaansrecht bewezen. De kwaliteitsrapportages van de inspectie zijn altijd goed en we doen er ook al ja ren alles aan om ons onderwijsaanbod goed af te stemmen op de markt. Dit ROC is sterk gelieerd aan het bedrijfsle ven. Onze vroegere voorzitter Roelof Ruules (oud-Dowtopman) heeft daar voor gezorgd, daarbij altijd de belan gen van het onderwijs voorop stellend." De laatste jaren is het ROC Wester schelde naarstig op zoek gegaan naar partners in het veld. Altijd met het uit gangspunt het cursusaanbod in Zeeuws-Vlaanderen te verruimen. Er werden relaties aangeknoopt met twee hogescholen in Gent, het ROC-Zeeland en Hogeschool Zeeland. Momenteel wordt intern gewerkt aan de opbouw van een onderwij snetwerk. „Van dat laatste, waarin ook het be drijfsleven participeert, verwacht ik veel als het gaat om een nieuw aanbod aan opleidingen. Ik denk dan vooral in de sectoren ICT, e-business en logis tiek", aldus Huijsmans. Zorgen heeft de schoolleider overigens ook nog wel. Die betreffen dan het technisch onderwijs. „Vroeger hadden we daar per jaar zo'n 150 aanmeldingen voor. Dat aantal is geduikeld tot zestig. Gelukkig trekt het nu door allerlei campagnes weer aan tot tachtig, maar het blijft minnetjes. En juist in Zeeuws-Vlaanderen heeft het bedrijfsleven aan mensen met deze op leidingen - de oude MTS - gebrek. Daar moet dus echt verandering in komen", aldus Huijsmans. door Peter Opgei TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat in overleg met de politie meer controleren op waterscooters en jetski's op de binnenwateren Terneuzen. Dat is in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) verboden. De razendsnelle en lawaaierige waterscooters en/of jetski's va ren al langer op de Westerschel de, ter hoogte van het haventje van De Griete varen. Maar afge lopen zondagmiddag werd een eerste waterscooter gesigna leerd op de Otheense kreek. „Dat mag niet", zegt gemeente- voordvoerster Annemarie Bos man. Ze verwijst naar de Ter- neuzense APV. Daarin staat letterlijk opgenomen dat 'het is verboden op een ander open baar water dan de Westerschel de gebruik te maken van een waterscooter'. De controle is volgens haar voorbehouden aan de politie. Voorzitter Adrie Paauwe van de natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut is niet blij met scooters op de Otheense kreek. Hij stelt dat de gebruiksregels van de kreek met voeten worden getreden. „Een zware versto ring", vindt hij. „Er is toestem ming voor roeiers en zeilers. Ook (beroeps)vissers zullen niet blij zijn als de Otheense kreek door waterscooters wordt ont dekt." Paauwe vindt dat er meer toe zicht moet komen. „Jetski's en waterscooters verstoren ook watervogels. Nog niet zo heel lang geleden heeft de gemeente Hulst ook al moeten ingrijpen tegen het gebruik van waters cooters bij het Groot Eiland. Dat is in tegenstelling tot de Otheense kreek een stiltege- bied. Maar in de Otheense kreek broeden ter hoogte van de Kraagbrug wel futen. Als zo'n scooter in de buurt komt, spoelt het nest uit. Het zijn ronduit on dingen." doorEdy de Witte VOGELWAARDE - Na een klein jaartje vooral zelfwerk zaamheid is het eindelijk zover. De volksdansgroep Hava Nag- uila uit Vogelwaarde opent vrij dagavond 20 juni haar eigen clubgebouw. „Een mijlpaal rond de festivi teiten in het kader van ons 35- jarig bestaan", zegt voorzitter Eddie Duerinck. „Twintig jaar lang hadden we een oefenruim te in Hoeve La Salette in Vogel waarde. Na de overname door het Leger des Heils werd de huur opgezegd en zaten de volksdansers zonder clubge bouw. Dankzij medewerking van de voormalige gemeente Hontenisse konden de ruim zeventig leden verder oefenen in het plaatselijke dorpshuis. Door onder meer sponsoring van be drijven uit Vogelwaarde en Kloosterzande, financiële bij drage van de gemeente en een subsidie van het Prins Bernhard Cultuurfonds kon uiteindelijk een eigen oefenruimte worden gerealiseerd." Op de speelweide in Vogelwaar de is nu een gebouw opgetrok ken van twintig bij twaalf me ter. Met het geld van het Prins Bernhard Cultuurfonds is de massief eiken dansvloer van ruim 140 vierkante meter aan gebracht. Hierop kunnen de drie groepen van Hava Naguila nu naar hartelust oefenen. Bij de officiële opening wordt vrijdagavond om acht uur ook de naam van het gebouw be kendgemaakt. Zaterdagmiddag is er een open dansmiddag. Be vriende volksdansgroepen uit Wales, Vlaanderen, Sas van Gent en Hulst geven demon straties. Door zelf mee te dansen kunnen belangstellenden tij dens de instuif kennismaken DEN HAAG - D66-leider B. Dittrich had vorige week de mond vol over extra geld voor natuurbeleid, maar een motie van de PvdA om jaarlijks honderd miljoen euro daarvoor te reserveren, kreeg niet de steun van D66. Volgens D66-Kamer- lid B. van der Ham heeft zijn fractie er vertrouwen in dat het kabinet de al extra gereserveerde financiële middelen voor natuurontwikkeling en de reconstructie van varkensgebie- den 'evenredig' zal verdelen. De PvdA wilde die verdeling al vast vastleggen met de motie, ook om D66 als regeringspartij uit de tent te lokken. Dat mislukte en de motie werd verwor pen. Alleen PvdA, SP en GroenLinks stemden voor. MIDDELBURG - De drie Tholenaren die vrijdag werden aan gehouden bij invallen op diverse plaatsen, worden onder meer verdacht van handel in cocaïne. Bij de huiszoekingen werd in totaal één kilogram aangetroffen. De drie hielden zich volgens justitie ook bezig met de handel in wapens en munitie, al kan zij niet zeggen om wat voor wapens het gaat. Bij de in vallen werd een klein aantal wapens in beslag genomen. Zij werden vrijdag opgepakt toen politie en justitie acht huizen op Tholen en één op Schouwen-Duiveland doorzocht. In Breskens werd bij dezelfde actie in een loods een hennepkwe kerij aangetroffen. DEN HAAG - Sportvissers die regelmatig grote hoeveelheden kabeljauw aanlanden en verkopen, moeten worden aange pakt. Het Zeeuwse WD-Kamerlid J. Geluk heeft dat gisteren schriftelijk gevraagd aan minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Volgens Geluk komt het bijna dagelijks voor dat sportvissers - met name vanaf Neeltje Jans in de Oosterscheldekering - met tientallen kleine bootjes op de Noordzee achter de kabeljauw aangaan. Vrachtwagens staan bij 'thuiskomst' klaar om de vis in te laden. Het WD- Kamerlid vindt dat ongehoord. Sportvissers mogen blijkbaar onbegrensd kabeljauw aanvoeren, terwijl beroepsvissers sterk beperkt zijn in de kabeljauwvangst. Sportvissers moe ten naar het idee van Geluk worden gedwongen de aanlan ding van gequoteerde vis, zoals kabeljauw, te beperken tot wat zij nodig hebben voor eigen gebruik. HEIKANT - Jet Verdurmen uit Heikant is weer vertrokken naar Roemenië, om verschillende tehuizen in de omgeving van Cluj te voorzien van allerlei hoogstnodige spullen. Met verschillende acties is in Heikant 1800 euro bijeenge bracht. Bovendien heeft Verdurmen van de Heikantse basis school een volle auto met schoolmaterialen meegekregen. Dit keer bezoekt ze in Roemenië vier tehuizen. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet beter controle ren op asbest in slooppanden. De LPF-fractie zegt dat in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. LPF- raadslid C. Freeke wijst op een inspectie-onderzoek door het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom). Daarin wordt volgens Freeke geconclu deerd dat 'onder meer de controle op de onderbouwing van de aanwezigheid van asbest niet altijd voldoende is'. Tevens wordt beperkt gecontroleerd op de naleving van de voor waarden over de asbestbestrijding. door Harold de Puysseleijr 1 ZAAMSLAG - Bij de sanering van de oude vuilnisbelt in de Kleine Huissenspolder nabij Zaamslag zijn in totaal naar schatting zeshonderd gifvaten van Dow Chemical bovenge haald. Zekerheid over het exac te aantal is niet te geven, omdat er geen enkel heel vat uit de voormalige kreek van landbou wer Dieleman is opgediept. De saneerders hadden er gezien eerdere proefafgravingen, waarbij wel hele vaten boven kwamen, niet op gerekend dat alle vaten kapot waren. De ver klaring is, dat het grondwater in de tijd dat de vuilstort in bedrijf was, halverwege de jaren zestig, niet zo hoog stond. Waarschijn lijk is er met de bulldozer over de vaten heen gereden om het afval op de stortplaats ineen te persen. „Dat is aan de ene kant een mee valler, omdat we erop hadden gerekend dat we alle rommel uit de vaten moesten halen om het afval daarna af te voeren", zegt P. Brand van de provincie Zee land, de opdrachtgever voor de sanering. De vaten bevatten styreenteer, eenrestproductvan de styreenproductie bij Dow. De chemicaliën zijn nu in de klei laag onder het stort terechtge komen. „We hebben geprobeerd dat eruit te halen, maar daar hebben we mee moeten stoppen omdat de waterdruk te groot is Gisteren is een extra bronnering geplaatst om dat probleem te verhelpen, waarna het vervuil de slijk alsnog kan worden afge graven. Het opruimen kost 3,5 miljoen euro en komt geheel voor reke ning van de overheid. Dow hoeft niet mee te betalen omdat de Hoge Raad heeft bepaald dat de vervuiler in stortingen die voor 1975 hebben plaatsgevonden niet aansprakelijk is. met de bewegingscultuur uit di verse landen. Voor de kinderen staat er buiten een spelletjescir cuit opgesteld. 's Avonds treden de groepen op tijdens een gala jubileum voor stelling. Hava Naguila kan voor deze voorstelling in het clubge bouw zo'n 150 bezoekers ber gen. Zondag neemt Hava Nag uila deel aan het muziek- en folklorefestival in Hulst. SAS VAN GENT - De festivals Dance Around The Bridge, vrij dag, en Rock Around The Bridge, zaterdag, in Sas van Gent zijn dit jaar vanuit heel Zeeuws-Vlaanderen met de bus te bereiken. Een retourkaartje kost 6,40 euro. Vertrektijden zijn te vinden op www.rockaro- undthebridge.nl. door René van Stee SINT ANNA TER MUIDEN - Het plantsoentje voor de kopge- vel van streeklandbouwmuse- um Agrimuda in Sint Anna ter Muiden wordt vrijdag verfraaid met een standbeeld van land arbeiders. Het initiatief werd genomen naar aanleiding van de tentoon- stellling 'Baas, bazinne, knecht en meid' in 1999. Journalist en historisch publicist Kees Slager pleitte toen voor een standbeeld van landarbeiders, om dit ver geten stuk agrarische geschie denis in de belangstelling te houden. „Zie het als een eerbetoon. Lan ge tijd zijn de meeste mannen en vrouwen in Zeeland werkzaam geweest als landarbeider of boerenknecht. Pas na de Twee de Wereldoorlog is hieraan door mechanisatie in hoog tempo een einde gekomen. Even snel is de herinnering verdwenen aan de belangrijke economische en maatschappelijke rol die zij hebben gespeeld", vertelt con servator A. Willeboordse van het streeklandbouwmuseum. Een aantal beeldende kunste naars werd uitgenodigd om ont werpen aan te leveren. Ook werd de Stichting Landarbeid Verbeeld opgericht. Die bracht in drie jaar tijd de benodigde gelden ('enkele tienduizenden euro's') bijeen. Uiteindelijk werd het ontwerp van de Vlissingse beeldend kun stenaar Jan Haas gekozen. „Het is een levensgrote beeldengroep van een boerenknecht en een boerenmeid. Bijna vanzelfspre kend draagt het kunstwerk de naam Landarbeiders", zegt Willeboordse. Jan Haas verzorgde ook de tekst op de sokkel: kleingehouden/ uitgebuit tot welvaart van anderen: 'Landarbeiders'. Volgens Willeboordse geeft die tekst op treffende wijze de des tijds heersende verhouding tussen de meeste bazen en knechten weer. De sokkel voor het beeld wordt morgen al geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33