PZC Havenschap gaat financieel onzekere toekomst tegemoet Geef lucht, geef leven Astma Fonds Blijf in balans met MenoTotaal 2,- KORTING Dit keer vragen we iets heel speciaals van u. Een grote mond. 12 Negentien tips over moord in Terneuzen na Opsporing Verzocht A StF ■K i W Belangenvereniging Zevibel voorspelt overbevissing op Oosterschelde www.astmafonds.nl dinsdag 17 juni 2003 Directe verkoop Visie Vragen Graafmachine gestolen Aanrijding in Nieuwerkerk Opvliegers? Prikkelbaar? Oververmoeid? fMeno n Totaal op een verpakking MenoTotaal van voor 15,95 teil «SEL SsÉS Coes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6; Zierikzee: DA D'Attance Kik, Appelmarkt 24; Burgh-Haamstede: DA Drogisterij Kik, Ring 15; Renesse: DA Drogisterij Renesse, Zoom 7 De functie interesse? Meer weten? Astma Fonds Kreeftenvissers slaan alarm door Harmen van der Werf YERSEKE - Kreeftenvissers op de Oosterschelde zitten met de handen in het haar. Den Haag heeft veel te veel visvergunnin gen uitgegeven. „De pap is ge stort en vervolgens mogen wij de problemen oplossen", stelt H. van Geesbergen van de Zeeuwse vissersvereniging Ze vibel. Hij vreest het ergste. „De druk op de Oosterschelde dreigt te groot te worden." De fout is eerder dit jaar ge maakt. Ondanks grote weer stand van kreeftenvissers én de Tweede Kamer zette het minis terie de uitgifte van standaard vergunningen door. Met die standaardvergunning mag op kreeften worden gevist, iets wat veel vergunninghouders voor dien niet mochten. Ze hoeven er zelf geen gebruik van te maken. Ze kunnen hun papiertje ook verkopen. En dat gebeurt, weten Van Geesbergen en de Zierikzeese kreeftenvisser J. van Westen- brugge. „Ik ben al eens gebeld door een visser uit Stellendam", vertelt Van Geesbergen. „Die vroeg mij of ik een koper wist voor zijn vergunning.Van Wes- tenbrugge heeft er één aangebo den gekregen. „Maar wat moet ik ermee? Ik heb al een vergun ning." De visserijdruk op de Ooster schelde is nog niet toegenomen, maar dat is een kwestie van tijd, vreest J. Zoeteweij van vereni ging De Zeeuwse Kreeft uit Yerseke. „Die vergunningen zijn nog maar net afgegeven en het kreeftenseizoen eindigt half juli. De klap komt pas over een jaar, als hobbyvissers aan de slag gaan." Of er dit seizoen meer kreeften zijn aangevoerd, durft locatie manager JVader van de vismij n in Colijnsplaat niet te zeggen. Hij kan dat niet, omdat slechts een klein deel van de Ooster- scheldekreeften via de vismijn wordt verkocht. „Veel kreeften vissers verkopen hun vangst di rect aan de handel. Dat maakt het des te moeilijker om de kreeftenvisserij in de hand te houden." Vader vindt dat doodzonde. „Oosterscheldekreeft is een prachtig product. Ze staan bij de liefhebbers bovenaan, boven de veel geïmporteerde Canadese kreeften, maar er wordt niet goed met de Oosterschelde kreeft omgesprongen. Als de visserij beter wordt georgani seerd, zeker wat betreft de mar keting, valt er veel meer van te maken." Van Geesbergen van Zevibel realiseert zich dat ook. Hij wil proberen de kreeftenvissers te organiseren in een producen tenorganisatie. Hij heeft inmid dels een lijst met vergunning houders van het ministerie gekregen en is van plan deze maand een vergadering te hou den. „Maar wij zijn er nog niet als er een producentenorganisatie is, waarbinnen vissers onderling afspraken maken", stelt hij. „Het ministerie kan proberen zich daarachter te verschuilen, maar er zijn gewoon te veel ver gunningen afgegeven en het ontbreekt aan een visie op de visserij in de Oosterschelde. Het is toch te gek dat er bijvoorbeeld nog geen beleid voor de sleep netvisserij is, een vorm van vis serij waarmee met schepen ook op kreeften wordt gevist." De Zeeuwse Kamerleden S. Buijs (CDA) en J. Geluk (VVD) hebben enkele weken ge leden schriftelijke vragen ge steld over de kreeftenvisserij. Zij kregen weinigzeggende ant woorden terug. Dat kon ook niet veel anders. Het ministerie heeft de visvergunningen al af gegeven. Geluk heeft de hoop toch niet opgegeven. Hij heeft met Buijs aan minister Veerman gevraagd hoe LNV denkt alsnog aan han den en voeten te geven aan een duurzame kreeftenvisserij op de Oosterschelde. „Veerman zal met een duidelijk antwoord moeten komen." Bij de opening van het seizoen kreeg staatssecretaris Odink de eerste Oosterscheldekreeft nog aangeboden. foto Marijke Folkertsma door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeland Sea ports gaat een onzekere finan ciële toekomst tegemoet. Door de samenwerking met de haven van Rotterdam verliest het ha venschap een groot deel van zijn inkomsten. Volgens accoun tantsbureau Deloitte Touche is het niet zeker dat de overige inkomsten uit onder meer ha vengelden voldoende zijn om het onderhoud van de havens te kunnen blijven betalen. Dit blijkt uit het accountants rapport dat Deloitte Touche heeft uitgebracht bij de jaarre kening 2002 van Zeeland Sea ports. De accountant noemt het 'onzeker of de kosten van de res terende beheeractiviteiten kun- nen worden gedekt uit de regu liere havengelden, erfpachten, e.a.'. Dat heeft te maken met de nieu we taakverdeling tussen ESM en Zeeland Seaports. ESM gaat de haventerreinen in het Sloe- gebied en de Kanaalzone ex ploiteren. Zeeland Seaports gaat de ha venterreinen beheren en onder houden. De kosten die daarvoor gemaakt worden, worden deels betaald door ESM en deels vergoed uit de havengelden. Voorzitter G. de Kok van Zee land Seaports is daarom niet bang dat het havenschap in geldnood zal komen. „ESM ver richt activiteiten voor Zeeland Seaports, en omgekeerd. Een deel gaat met gesloten beurzen. Voor sommige activiteiten, zo als het fysieke onderhoud van terreinen die onder het samen werkingsverband vallen, wordt wel een rekening betaald." Bovendien heeft Zeeland Sea ports berekeningen laten ma ken van de ontwikkeling van de havengelden. „Prognoses heb ben altijd een mate van onze kerheid in zich", geeft De Kok toe. „Maar naar verwachting zijn die havengelden zeker toe reikend om de beheerskosten te kunnen blijven betalen. We houden namelijk rekening met een stijging van het aantal zee vaartbewegingen en dus met hogere inkomsten uit havengel den." Deloitte Touche advi seert Zeeland Seaports desal niettemin 'hoge prioriteit' toe te kennen aan de meerjarenbegro tingen die gemaakt gaan wor den. Daaruit zal blij ken of de in komsten van het havenschap voldoende zullen zijn. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Voor het re chercheteam dat de moord op de 56-jarige Terneuzenaar John Wijngaarde onderzoekt, is het duidelijk dat het dakloze slachtoffer tussen half januari en half mei een tijdlang buiten Terneuzen verbleef. Waar precies is voor de politie nog altijd een groot raadsel, evenals het motief voor Wijn- gaardes gewelddadige dood. De rechercheurs zijn daarom in eerste instantie op zoek naar mensen die Wijngaarde in de be wuste periode nog hebben ge zien of ontmoet. J. Moeliker van de Zeeuwse po litie vertelde dat gisteravond in de uitzending van Opsporing Verzocht. Het rechercheteam vroeg in dat televisieprogram ma aandacht voor de zaak. Een maand na de ontdekking van het lijk in een loods aan de Sta tionsweg in Terneuzen door de eigenaar daarvan is er nog altijd geen spoor van de moor denaar. Het Openbaar Ministe rie in Middelburg heeft inmid dels een beloning van twintig duizend euro uitgeloofd voor de gouden tip die leidt tot diens ar restatie. Een klein uur na de uitzending van Opsporing Verzocht waren er bij de politie 19 tips binnen gekomen. Het ontzielde li chaam van Wijngaardewerd 16 mei gevonden. Uit onderzoek bleek dat hij door geweld om het leven was gekomen en dat hij al een aantal weken onder een de ken in de loods lag. Naast het lijk lag een hangketting waar van de politie de herkomst nog onderzoekt. Opmerkelijk detail is, dat de loods ook door andere zwerf junks werd gebruikt als slaapplaats. Die hadden hem kennelijk niet opgemerkt. Vol gens Moeliker was dat niet vreemd, 'omdat verslaaf den wel andere dingen aan hun hoofd hebben, zoals het bemachtigen van hun dagelijkse dosis drugs'. De Terneuzenaar was al sinds begin januari spoorloos. Wijn gaarde had de gewoonte om rond de tiende van elke maand zijn uitkering te incasseren aan de balie van de Rabobank in Terneuzen. Na 10 januari is hij daar niet meer geweest en is er ook geen geld meer van zijn re- kening opgenomen. Ook verscheen hij sinds die da tum niet meer bij de dag en nachtopvang van het Leger des Heils en bij de methadonver- strekking van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcoholen Drugs in Terneuzen, de plaats waar hij al jaren verbleef. De politie heeft nog niemand ge vonden die Wijngaarde na 10 ja nuari heeft gezien of gesproken. Het slachtoffer hield zich vooral op in de kringen van de daklo zen en drugsverslaafden in de Scheldestad maar onderhield daarnaast contacten met prosti tuees in Rotterdam en in Den Haag. Daarnaast kwam hij ook wel in Amsterdam. VLISSINGEN - Onbekenden hebben tussen vrijdagmiddag half één en gisterochtend half zeven een mobiele graafmachi ne gestolen vanaf een bouwter rein aan de Handelsweg in Vlis- singen. Het gaat om een gele graafmachine van het merk Caterpillar, type M312. De waarde bedraagt enkele tien duizenden euro's. NIEUWERKERK - Een 78-jari- ge fietser is gistermorgen ge wond geraakt toen hij in Nieu werkerk werd aangereden door een auto. De fietser, afkomstig uit de ge meente Schouwen-Duiveland, verleende volgens de politie op de kruising van de parallelweg van de N59 met de Capelleweg geen voorrang aan een 28-jari- ge automobilist uit Vorden. De fietser liep door de aanrij ding verwondingen aan ellebo gen en polsen op. Ademnood VOOR GOEDE DOELEN Je bent vrouw. Boven de 45. En de overgang komt in zicht of je zit er al midden in. Dan weet je dat je iets extra's voor je lichaam moet doen om deze bijzondere levensfase zo zorgeloos mogelijk door te komen. MenoTotaal bevat vitale stoffen die je helpen om je leven een stuk prettiger te maken. Door je overgangsklachten te verminderen, je fit en opgewekt te houden en je lichaam te verster ken en te beschermen. MenoTotaal is het meest complete voedingssupplement voor vrouwen die voor, tijdens en na hun overgang hun lichaam het allerbeste willen geven. MenoTotaal is een overgangsformule. Maar ook een sneller oud en de kans op allerlei welvaartsziektes superieure combinatie van hooggedoseerde vitami nen, mineralen en antioxidanten. De samenstelling is volgens de nieuwste wetenschappelijke inzichten volledig afgestemd op vrouwen rond de overgang. De fyto-oestrogenen in MenoTotaal hebben een gunstige invloed op de hormoonspiegel van je bloed. Dit houdt je lichaam beter in balans, zodat neemt toe. Het zeer krachtige antioxidantencom- plex in MenoTotaal kan je hier heel effectief tegen beschermen. Gezond blijven en minder snel ouder worden Verder bevat MenoTotaal natuurlijke ingrediënten die helpen om de cholesterol in je bloed te veria- typische overgangsklachten als opvliegers en prik- gen, je geheugen en concentratievermogen te sti- kelbaarheid niet of nauwelijks zullen optreden. Daardoor kun je deze ingrijpende overgangsfase in je leven een stuk prettiger beleven. De hooggedo seerde vitaminen en mineralen zorgen er voor dat alle vitale functies van je lichaam optimaal blijven functioneren. Daardoor krijg je voldoende energie om zorgeloos van deze belangrijke fase in je leven te genieten. Antioxidanten: beschermers van je lichaamscellen Maar MenoTotaal doet meer. Het natuurlijke anti- oxidantencomplex verhoogt je kans op gezond ouder te worden. Antioxidanten beschermen je huid, bloedvaten en organen tegen vrije radicalen. Dit zijn agressieve deeltjes die je gezonde cellen vernietigen, waardoor het verouderingsproces in Q^een hogere versnelling wordt gezet, je huid wordt Tegen inlevering van deze bon ontvangt u muieren, je ogen te verzorgen en je botten te ver sterken. Dit zijn typische aandachtspunten voor als je gezond en minder snel ouder wil worden. MenoTotaal is dus een compleet verzorgingspakket voor vrouwen die voor, tijdens en na de overgang bewust met hun gezondheid bezig willen zijn. De tabletten bieden naast een goede en hooggedoseer de basis van vitaminen en mineralen veel andere natuurlijke ingrediënten die juist in deze jaren van groot belang voor je lichaam zijn. MenoTotaal is dan ook de overgangsformule voor vrouwen van 45 jaar en ouder die op een gemakkelijke manier iets extra's voor hun gezondheid willen doen. MenoTotaal is o.a. verkrijgbaar bij onderstaande adressen. Voor meer informatie bel: 013 - 528 49 76 of kijk op www.menototaal.nl 'ZZZZZL 1 WÊÊÊmmÈ lp ,111 Helpt bij overgangsverschijnselen, zoals opvliegers en prikkelbare gevoelens Verbetert het geheugen en concentratievermogen Houdt jong Geeft meer energie Voor het behoud van sterke botten Helpt bij de verlaging van het cholesterolgehalte Een op de tien mensen heeft last van luchtwegklachten zo als astma en COPD (chroni sche bronchitis en longemfy seem). Het Astma Fonds zet zich in voor deze mensen. Op het gebied van collectieve be langenbehartiging wil het Ast ma Fonds meer doen. Daar toe wordt een een landelijk netwerk van 27 regioraden gevormd. Hiervoor zoeken wij belangenbehartigers met ver bale kwaliteiten. Het gaat erom dat u op be stuurlijk niveau de juiste men sen weet te overtuigen om maatregelen te nemen in het belang van mensen met luchtwegklachten. Bijvoor beeld door speciaal aandacht te vragen voor de problema tiek van mensen met astma of COPD bij zorgverzekeraars of door bij gemeenten aan te dringen op rookvrije taxi's, etc. Voor meer informatie kunt u terecht op www.astmafonds.nl of bellen naan (033) 43412 77

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28