PZC PZC Gildenproject zit in impasse Eilandelij ke VVV wacht met aanvraag verlenging erkenning 11 Oudste werf van Zeeland is gered Seniorenraad wil informatieblad om vragen te beantwoorden Op de fiets de Zijderoute langs dinsdag 17 juni 2003 Paniek Schrikhekken gestolen in Dreischor Alzheimercafé opent deuren in september Mystiek Offers Goed doel Herstart D66 steunt motie natuurbeleid niet Trio verdacht van drugshandel Roep om aanpak sportvissers Rijverbod voor drankrijder Schouwse drankrijder bestraft Niet realistisch Reünie voor cursisten scootmobiel frnrHarmen van der Werf IRNEMUIDEN - De scheeps verf van de familie Meerman in iniemuiden, de oudste van Zeeland, is gered. Eigenaar C, Meerman is bereid het bedrijf met de originele inventaris 'om niet' over te dragen aan de ge meente Middelburg. De werf wordt na restauratie en het schoonmaken van de grond hoogstwaarschijnlijk de thuis basis van Stichting Behoud Hoogaars, die zich inzet voor het behoud van oude Zeeuwse vissersschepen. Jarenlang heeft er onzekerheid bestaan over de toekomst van de werf aan de rand van het oude centrum van Arnemuiden. De familie Meer man hulde zich in stilzwijgen. Liefhebbers van het maritieme verleden vroegen er vaak aan dacht voor. Dat werkte eerder averechts. Anderhalf jaar gele den kwam er schot in de zaak. De familie benaderde de wijk- beheergroep Arnemuiden om over de werf te praten. De wijk- beheergroep heeft bemiddeld met de gemeente. In stilte is het succes geboren. De overdracht moet officieel nog plaatsvinden. Er zijn al wel duidelijke afspraken gemaakt. Zo zal er op nadrukkelijk ver zoek van de familie Meerman nooit op zondag worden ge werkt. De werf wordt geen pu- blieksattractie. Het bezoek blijft beperkt tot scholen en educatieve excursies. Allereerst wil de gemeente de monumentenstatus aanvragen. Op veel problemen hoeft dat niet te stuiten. De werf, gesticht in 1763 door P. Boers uit Slie- drecht en in 1786 overgenomen door een verre voorvader van de huidige eigenaar, is sinds de sluiting in 1986 nauwelijks ver anderd. Zo zijn alle oude ge reedschappen en machines nog aanwezig. Die worden gecon serveerd. Honderden hoogaar zen, hét scheepstype van Arne muiden, zijn er gebouwd, de laatste in 1962. Huisartsenpost roept vragen op HoorAli Pankow ZIERIKZEE - Onder ouderen op Schouwen-Duiveland leven veel vragen over het functione ren van de centrale huisartsen post in de avond- en nachturen en tijdens het weekend. Volgens de Seniorenraad zou er speci fiek onder ouderen een kort, overzichtelijk informatieblad verspreid moeten worden om die vragen en onzekerheid weg te nemen. Vice-voorzitter J. Hendrikse van de Seniorenraad zegt veel vuldig aangeklampt te worden door ouderen die onzeker zijn over wat ze moeten als zij 's nachts plotseling met gezond heidsproblemen worden gecon fronteerd. Hendrikse stelde dat gisterochtend aan de orde tij dens de openbare vergadering van de Seniorenraad. Hij zou graag zien dat Seniorenraad of Stichting Welzijn Ouderen hier op zeer korte termijn een hand reiking in biedt. Voigens hem hebben veel oude ren het speciale telefoonnum mer van de huisartsenpost (8900-15 8 5) niet bij de hand als zij het dringend nodig hebben en doen zij in een paniekerige stemming een beroep op de bu ren. „Een veel groter probleem echter is de waslijst aan vragen die beantwoord moeten worden als iemand de huisartsenpost belt. Dan moet je informatie verstrekken over de gezond heidssituatie en de ondergane ingrepen van de betreffende pa tiënt over de afgelopen vijf jaar", zegt Hendrikse. Volgens DREISCHOR - Aan de Helle- weg in Dreischor zijn vijf schrikhekken weggenomen. Dat moet gebeurd zijn tussen vrijdagmiddag 16.45 uur en maandagochtend 7.00 uur. Ook twee verkeersborden en wegaf- bakening werden gestolen. De weggenomen goederen hebben een totale waarde van honder deneuro's. BROUWERSHAVEN - In woonzorgcomplex Poortershof wordt zaterdag het Alzheimer café voor Schouwen-Duiveland geopend. Op die datum is het Wereld-Alz- heimerdag. Het is de bedoeling dat het Alzheimercafé eenmaal in de twee maanden wordt ge houden voor hulpverleners, fa milieleden en andere verzorgers van Alzheimerpatiënten, maar °ok patiënten zelf zijn daar van harte welkom. redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111) 454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 Email: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hem zijn de meeste ouderen he lemaal niet voorbereid op dit soort vragen. Hij pleit er dan ook voor ouderen te adviseren zo'n gezondheidsoverzicht steeds binnen handbereik te hebben. Vanaf de publieke tribune kwam daarop als reactie dat de meeste mensen niet in staat zijn antwoord te geven op een lange vragenlijst in zo'n situatie. „Ze zijn dan te gestrest om duidelijk informatie te geven ook als ze een lijstje bij de hand zouden hebben." Directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Oude ren onderschreef dat er veel on zekerheid heerst bij senioren over het huidige functioneren van zowel centrale huisartsen post als over de voorzieningen die thans beschikbaar zijn in het voormalige Oosterscheldezie- kenhuis in Zierikzee. Om daar meer helderheid over te krijgen zal zij binnen afzienbare tijd overleg hebben met manager S. Verschoor van de ziekenhuis vestiging in Zierikzee en met voorzitter R. Smits van de Huis artsenvereniging Schouwen- Duiveland. De leden van de Seniorenraad waren het er overigens in meer derheid over eens dat de huis artsen hun patiënten vooraf gaand aan de opening van de centrale post goed hebben geïn formeerd met persoonlijke brie ven. In de praktijk blijkt dan toch dat vooral ouderen wat moeite hebben met de nieuwe situatie. door Steffan ter Maat KATTENDIJKE - 11.000 kilo meter fietsen, door twaalf ver schillende landen en dat in zo'n 10 maanden tijd. En daar naast ook nog geld inzamelen voor straatkinderen in Kirgi zië. Het lijkt een bizar verhaal, maar het is het komende jaar de werkelijkheid van Veerle de Visser uit Kattendijke en Peter van den Pol uit Goes. Volgende week vertrekt het stel met een ander stel om hun fietsavontuur te beginnen. Per vliegtuig gaat het eerst naar Hong Kong en vandaar uit naar het Chinese Xi'an. In deze 'hoofdstad' - en tevens eind punt - van de voormalige Zij deroute begint de fietstocht richting Nederland. De route is de oudste verbinding tussen oost en west en werd in 1298 al door Marco Polo als belangrij ke handelsroute beschreven. „Ik wilde heel graag een keer naar China", vertelt Veerle de Visser. „Het mystieke van het land spreekt me aan en dat geldt zeker ook voor de historie van de Zijderoute." „Zo'n anderhalf jaar geleden zaten we met het andere stel, Robbert Profittlich en Marrit Nijmeijer, nog in de atlas te kijken en maakten we grappen over het plan. Kort daarna be sloten we echter wel serieus om het te gaan doen", vult Peter van den Pol aan. „We gaan het met de fiets doen omdat je dan meer contact hebt met de men sen onderweg. Als je de tocht bijvoorbeeld met een auto maakt, dan gaat het allemaal net te snel en mis je dingen. Het overnachten doen we in onze tenten, in goedkope hotelletjes en misschien ook nog wel bij mensen thuis." Van den Pol ging mee in het avontuur omdat hij sowieso een keer een grote reis wilde maken. Robbert Profittlich fietste al eens naar India en wist zodoende al deels waar hij 'ja' tegen zei. Er wordt overi gens wel een en ander voor de reis opgegeven. De Visser stelt haar co-schap, dat bij haar op leiding geneeskunde hoort, voor een jaar uit en Van den Pol geeft zelfs zijn baan als carto graaf op. Ongeveer een jaar geleden be gon de voorbereiding op de tocht met inlezen en kennis op doen via het internet van ande re 'wereldfietsers'. Het laatste half jaar stond vooral in het te ken van visums, inentingen en aanschaf van dagelijkse beno digdheden tijdens de tocht. Degelijke fietsen waren al eer der gekocht. De vier besloten ook om een goed doel aan de reis te koppe len. „We wilden iets terugdoen voor een van de landen waar we doorheen reizen. Na lang zoeken kwamen we uit bij de straatkinderen van Bishkek, de hoofdstad van Kirgizië. Er loopt een structureel project om deze kinderen van de straat te halen en ze een opleiding ge ven. We vonden dat een goed doel om te steunen." Het sponsorproject maakt deel uit van 'Kerkinactie: Kinderen in de Knel'. Sponsoren kunnen een zelf te bepalen bedrag ten name van Kerkinactie over maken op gironummer 456 on der vermelding van 'Fietspro- ject Kirgizië'. Rond half okto ber hoop het viertal Bishkek te bereiken en dan willen ze het ingezamelde geld gaan aan bieden. „We hopen natuurlijk dat alles goed uitpakt, maar voorlopig hebben we nog niet meer dan de verhalen vooraf", zegt Van den Pol. „We moeten het alle maal nog gaan beleven. Vanuit Xi'an verplaatsen we ons lang zaam van gebied tot gebied en van cultuur tot cultuur, weer terug naar Nederland. Totdat we bij wijze van spreken de laatste nacht in Arnhem ver blijven en van daaruit terug- fietsen naar de Zeeuwse klei." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het gildenpro ject op Schouwen-Duiveland zit in een impasse. Binnen het bestuur dat deze voorziening vorm zou gaan geven is grote onenigheid ontstaan over de wijze waarop het gildenproject zou moeten functioneren. De stichting Werk-Saam had het project graag toegevoegd als derde sport aan haar symboli sche ladder waartoe ook reeds de Vrijwilligerscentrale en de organisatie Wei-Werk voor maatschappelijke activering behoren. De Seniorenraad, die optrad als initiator, wil het pro ject in september weer nieuw le ven inblazen. Eén van de felle tegenstanders tegen dat opgaan in de Stichting Werk-Saam was penningmees ter G. van den Bosch van de Se niorenraad. Hij had veel liever gezien dat de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) de overkoepe ling zou gaan vormen voor een gildenproject met een zelfstan dig bestuur. Van den Bosch zegt, er verder geen commentaar op te willen geven. Hij erkent dat hij vrese lijk teleurgesteld is in de gang van zaken, nadat hij zelf veel tijd heeft gestoken in de voorbereidende fase. Van den Bosch heeft zich als gevolg van zijn teleurstelling ook terugge trokken als penningmeester van de Seniorenraad. Ook voorzitter H. Top van de stichting Werk-Saam betreurt het dat er geen overeenstem ming bereikt kon worden. „Wij hebben het bestuur van het gil denproject het gebruik van ons kantoor en onze computerappa ratuur aangeboden. Ze zouden zo kunnen beginnen, maar wel onder de vlag van de stichting Werk-Saam. Ik zou niet weten wat daar mis mee is. We zitten hier in een kleine gemeente waar je niet allemaal zelfstan dig kunt zijn en elkaar moet ver sterken. Bovendien zitten we straks toch allemaal bij elkaar in één welzijnskoepel", aldus Top. Het verbaast hem dat door enkele bestuursleden van het gildenproject zo fanatiek zelf standigheid wordt bepleit. „Ze zouden bij ons zelfs geen huur hoeven te betalen en dat geld kan dan gebruikt worden voor activiteiten." Overigens zou Top een herstart van het gildenproject toejui chen en hij zegt de deur bij de stichting Werk-Saam nog altijd wijd open te houden voor dit ini tiatief. De mogelijkheid alsnog tot elkaar te komen lijkt aanwe zig nadat de Seniorenraad gis terochtend besloot het project DEN HAAG - D66-leider B. Dittrich had vorige week de mond vol over extra geld voor natuurbeleid, maar een motie van de PvdA om jaarlijks honderd miljoen euro daarvoor te reserveren, kreeg niet de steun van de democraten. Volgens D66-Kamerlid B. van der Ham heeft zijn fractie er vertrou wen in dat het kabinet de al extra gereserveerde financiële middelen voor natuurontwikkeling en de reconstructie van varkensgebieden 'evenredig' zal verdelen. De PvdA wilde die verdeling alvast vastleggen met de motie, ook om D66 als re geringspartij uit de tent te lokken. Dat mislukte en de motie werd verworpen. Alleen PvdA, SP en GroenLinks stemden voor. MIDDELBURG - De drie Tholenaren die vrijdag werden aan gehouden bij invallen op diverse plaatsen, worden onder meer verdacht van handel in cocaïne. Bij de huiszoekingen werd in totaal één kilogram aangetroffen. De drie hielden zich volgens j ustitie ook bezig met de handel in wapens en munitie, al kan zij niet zeggen om wat voor wapens het gaat. Bij de in vallen werd een klein aantal wapens in beslag genomen. Het Thoolse trio werd gisteren voorgeleid aan de officier van jus titie. Zij werden vrijdag opgepakt toen politie en justitie acht huizen op Tholen en één op Schouwen-Duiveland doorzocht. In Breskens werd bij dezelfde actie in een loods een hennep kwekerij aangetroffen. DEN HAAG - Sportvissers die regelmatig grote hoeveelheden kabeljauw aanlanden en verkopen, moeten worden aange pakt. Het Zeeuwse WD-Kamerlid J. Geluk heeft dat gisteren schriftelijk gevraagd aan minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Volgens Geluk komt het bijna dagelijks voor dat sportvissers - met name vanaf Neeltje Jans in de Oosterscheldekering - met tientallen kleine bootjes op de Noordzee achter de kabeljauw aangaan. Vrachtwagens staan bij 'thuiskomst' klaar om de vis in te laden. Het WD- Kamerlid vindt dat ongehoord. Sportvissers mogen blijkbaar onbegrensd kabeljauw aanvoeren, terwijl beroepsvissers sterk beperkt zijn in de kabeljauwvangst. Sportvissers moe ten naar het idee van Geluk worden gedwongen de aanlan ding van gequoteerde vis, zoals kabeljauw, te beperken tot wat zij nodig hebben voor eigen gebruik. ZIERIKZEE - Een 34-jarige bestuurder uit Ossendrecht heeft maandag vroeg in de morgen zijn auto een uur moeten laten staan. De man reed kort voor half drie over de Laan van St. Hilaire in Zierikzee, waar de politie hem aan de kant zette voor alcoholcontrole. De blaastest wees uit dat hij te diep in het glaasje had gekeken. De Ossendrechter kreeg hiervoor een rijverbod van één uur opgelegd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 29-jarige inwoner van Burgh-Haamstede voor dron ken rijden veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en 400 euro boete. In de uitspraak werd er rekening mee gehouden dat de man nog in zijn proeftijd zat van een eerdere veroorde ling voor rijden onder invloed. De drankrijder werd op 24 juni vorig jaar in Renesse betrapt met 305 microgram. Veerle de Visser en Peter van den Pol vertrekken volgende week naar Xi'an, om het spoor van de oudste verbinding tussen oost en west te volgen. foto Dirk-Jan Gjeltema direct na het zomerreces weer nieuw leven in te blazen. Even overwoog de Seniorenraad het hele gildenproject voorlopig maar in de ijskast te zetten. Daarmee ontstaat echter ook het risico dat de inmiddels toe gekende subsidie ongebruikt blijft liggen en uiteindelijk weer terugvloeit naar de gemeente kas. De Seniorenraad blijft voor stander van de vorming van een gildenproject eventueel in nau we samenwerking met andere organisaties en besloot daar dan toch maar nieuwe energie in te steken. Directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Ouderen zal daar in overleg met de Seniorenraad een plan voor opstellen dat begin september wordt gepresenteerd. door Famke van Loon i BURGH-HAAMSTEDE - De VVV Schouwen-Duiveland heeft nog geen aanvraag inge diend om ook na 1 juli als VVV- kantoor erkend te worden. Di recteur j. Klapwijk wil hiermee wachten omdat de Algemene Nederlandse Vereniging van VVV's (ANVV) mogelijk aan staande donderdag omgevormd wordt tot Stichting WV Neder land. Volgens F. Olbertz van de ANVV is er echter geen 'enkele reden om te wachten'. Om zich WV te mogen noemen moet een lokale toeristenorga nisatie voldoen aan tal van eisen die de landelijke koepelclub ANW stelt. De afgelopen jaren zijn die eisen en voorwaarden steeds zwaarder geworden om zo kleine, lokale VW-kantoren te laten fuseren tot sterke, grote regiokantoren. Net als een groot aantal andere WV's in het land heeft ook die van Schouwen- Duiveland moeite aan de aange scherpte erkenningseisen te voldoen en mag naam en logo sinds anderhalf jaar voeren met behulp van een tijdelijke status. Per 1 juli verloopt die (laatste) tijdelijke erkenning van de Schouwen-Duivelandse toeris tenorganisatie als regionaal VW-kantoor. Maar een nieuwe aanvraag voor verlenging van die tijdelijke erkenning of een definitieve goedkeuring als re giokantoor is nog niet de deur uit. Directeur Klapwijk legt uit dat de ANW zelf aan de voor avond van een grootscheepse verandering staat; donderdag wordt tijdens een algemene le denvergadering besloten de koepelclub op te doeken ten gunste van de nieuwe Stichting WV Nederland. Omdat die nieuwe stichting wel eens ande re eisen aan de erkenning kan stellen, wil hij 'even wachten' met de aanvraag. Volgens Olbertz, woordvoerder van de ANW, is het 'wishfull thinking' om er vanuit te gaan dat de strenge erkenningseisen zo snel al zullen worden veran derd. Want weliswaar wordt over twee dagen over de toe komst van de koepelclub be slist, zaken als waar een toeris tenorganisatie aan moet voldoen om door de nieuwe stichting als VW erkend te worden, zullen pas 'later' in het jaar bepaald worden. „Er is op dit moment daarom geen enkele reden om te wachten." Welke gevolgen de afwachtende houding van Schouwen-Duive land heeft, is niet duidelijk. Vol gens Klapwijk zal de 'huidige vorm doorlopen' en kan de WV- sticker ook na 1 juli op de gevels blijven zitten. Olbertz wil niet op de zaken vooruitlopen en gaat er vanuit dat Schouwen- Duiveland alsnog de aanvraag op tijd zal indienen. „De erken ning is tot 1 juli. Vaak wordt de aanvraag pas op het allerlaatste moment ingediend." BURGH-HAAMSTEDE - Voor de deelnemers aan de scootmo- bielcursussen die de Stichting Welzijn Ouderen het afgelopen jaar heeft gegeven, wordt woensdag 2 juli een reünietocht door de Domeinen bij Burgh- Haamstede gehouden. Wethou der Van der Wouden heeft toege zegd de rijtoer zelf in een scoot mobiel te zullen meemaken. De reünie start om 13.45 uur vanaf zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. De tocht door de Domeinen wordt diver se keren onderbroken met een pauze. Zo wordt een bezoek ge bracht aan de excursieschuur van de Boswachterij in Westen- schouwen. Daar vertelt de bos wachter over het beheer van dit unieke bosgebied. Verder staat een tussenstop gepland bij sportcentrum Westerschouwen. Na de reünietocht is er een fees telijk samenzijn in Duinoord. Daar wachten koffie met een tractatie, een filmprogramma, een aperitief, broodjes en mu ziek. Directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Oude ren verwacht dat ruim de helft van de 85 mensen die de cursus scootmobiel volgden, mee zal doen met de tocht door de Do meinen. De cursisten die niet mee doen aan de tocht door de Boswachterij zijn overigens wel van harte welkom bij het feest na afloop, zodat er echt sprake is van een reünie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27