PZC Al dertig jaar in de ban van vliegen Kleurrijke expositie in Clinge lust voor het oog 41 £3 'Lm Rijkswaterstaat in Zeeland kan met 220 banen minder toe Debat over culturele vrijplaats in Vlissingen 10 Heiwerk voor bouw van nieuw kantoor in Middelburg uitgesteld lezers schrijven Concert lisp* Horeca V Horeca VI Irak Rommelmarkt kunst Tomas Ross in Middelburg dinsdag 17 juni 2003 Slagvaardig Anoniem rrrr Grond Rijkswaterstaat vervuild Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versch6. reactietijd door Ben Jansen MIDDELBURG - Bi j de voorbe reidingen voor de bouw van het nieuwe kantoor van Rijkswa terstaat tussen het kanaal door Walcheren en Poelendaelesin- gel in Middelburg is olieveront reiniging in de bodem aange troffen. Daardoor is het heiwerk uitgesteld. De heimachine moest gisteren werkeloos aan de kant blijven bij het officiële begin van de bouwwerkzaamheden. In plaats daarvan werd symbo lisch met de hand een houten paal een eind de grond in gedre ven. Aangenomen wordt dat de verontreiniging de bouw van het kantoor nauwelijks zal ver tragen. Het is de bedoeling dat het januari 2005 in gebruik wordt genomen. Vorige week stuitte een graaf machine bij het gereedmaken van het bouwlocatie op een laag puin. Bij het weggraven van dat puin werd eronder met olie ver vuilde grond ontdekt. In totaal moet ongeveer vierhonderd ku bieke meter grond (twintig vrachtwagens) worden opge ruimd. Aangenomen wordt dat de grond te reinigen is. Archiefonderzoek had niets aan het licht gebracht dat erop duidde dat bodemverontreini ging op de plaats van het ge sloopte zwembad Poelendaele zou kunnen worden aangetrof fen. Ook een verkennend onder zoek naar de kwaliteit van de bodem heeft geen verontrusten de resultaten opgeleverd. De gemeente Middelburg en de Rijksgebouwendienst hebben na de ontdekking van de veront- CADZAND - 't Zwinkoor houdt op woensdag 2 juli vanaf 19.30 uur zijn jaarlijkse zomeravond concert in de Hervormde Kerk in Cadzand. Medewerking wordt verleend door het Truze- ments mannenkoor en Mare Stepman op piano. Het pro gramma bestaat uit onder meer Negro Spirituals. reiniging alles op alles gezet om vlot te kunnen beginnen met de bouw van het Rijkswaterstaat - kantoor. Gisteren was al onge veer 150 kubieke meter grond weggegraven. De schone grond die daarbij vrijkomt wordt tij delijk naar Arnestein vervoerd. De vervuilde grond ligt voorlo pig, afgedekt door een zeil, op de bouwlocatie, in afwachting van beslissingen over de plaats waar en de manier waarop de oliespo ren eruit zullen worden gehaald. De gemeente en de Rijksgebouwendienst hebben afgesproken dat in een later sta dium zal worden bekeken wie ervoor verantwoordelijk valt te houden dat de verontreiniging niet eerder is ontdekt. Ook zal dan worden beraadslaagd over de verrekening van de kosten. Ondanks dat gisteren nog niet echt kon worden geheid, over heerste de vreugde over het be gin van de bouw van een nieuw kantoor voor Rijkswaterstaat. Deze organisatie is nu in Mid delburg over vijf locaties ver spreid. In het 140 meter lange, vijf verdiepingen hoge gebouw aan het kanaal kunnen 450 me dewerkers terecht. Dat bete kent dat in het pand ook ruimte is voor een deel van de nu in Vlissingen gevestigde meetin- formatiedienst. Directeur J. Jacobs van Rijks waterstaat Zeeland erkende dat de vraag kan worden gesteld of het in een tijd van bezuinigen wel verantwoord is een nieuw kantoor te bouwen. Volgens hem zat er niets anders op: het huidige hoofdkantoor aan de Koestraat moet dringend wor den gerenoveerd en de spreiding over zoveel nevenlocaties staat slagvaardig optreden in de weg. Burgemeester J. Schouwenaar vond dat het kantoor van Rijks waterstaat prachtig past in de plannen van Middelburg met het Stationsgebied. Dat de ge meente zich vorig jaar ernstig stoorde aan het talmen van de Rijksgebouwendienst, waar door het zwembad een seizoen eerder is gesloopt dan noodza kelijk was, liet hij onbesproken. nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet datT redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft 8 Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over a8 weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. 9e" h 'êé&k&ióSÈ£& Op de plaats waar het kantoor van Rijkswaterstaat komt te staan, is met olie verontreinigde grond aangetroffen foto Ruben Oreel door Ben Jansen MIDDELBURG - Rijkswater staat in Zeeland kan op termijn met 220 arbeidsplaatsen min der toe dan nu. Deze conclusie heeft het directieteam getrok ken naar aanleiding van een streefbeeld van de eigen organi satie. Onbekend is nog welke bezuinigingstaak het kabinet Balkenende II Rijkswaterstaat oplegt. Op basis van besparingen die onder het vorige kabinet Balke nende zijn aangekondigd, krimpt Rijkswaterstaat van 970 voltijds arbeidsplaatsen nu naar 908. Dit aantal moet in 2005 zijn bereikt. Sjef Jacobs, deze maand aangetreden als de nieuwe directeur van Rijkswa terstaat in Zeeland, vertelde gisteren in de marge van de offi ciële handeling waarmee de bouw van het nieuwe kantoor van Rijkswaterstaat werd inge luid, dat nog geen nieuwe taak stelling is binnengekomen. Jacobs: „Binnen het directie team van Rijkswaterstaat Zee land is in elk geval al wel beke ken wat de consequenties zullen zijn van het feit dat onze bud getten omlaag gaan. Als je min der geld te besteden krijgt, kun je minder werk verrichten en daar heb je minder mensen voor nodig." In het streefbeeld dat het directieteam op deze basis heeft geschetst, telt Rijkswater staat in Zeeland 750 arbeids plaatsen. Bij het streefbeeld is niet aangeduid wanneer het kan of moet zijn bereikt. De chef van de directie in Zee land weersprak dat de uitvoe ring van het takenpakket van zijn dienst in de knel komt door de - landelijke - geldzorgen van Rijkswaterstaat. „Het is inder daad zo dat de budgetten voor beheer en onderhoud onder druk staan, maar dat betekent niet dat er geen geld meer is voor de reparatie van dingen die ka pot gaan." Volgens Jacobs is er evenmin sprake van dat een deel van de medewerkers van Rijkswater staat niets om handen heeft om dat er geen geld meer is voor nieuwe projecten. „Integendeel. Omdat we minder gebruik ma ken van diensten van buitenaf, moet er nu veel meer zelf wor den gedaan." Ik denk dat de woorden 'zegen' of 'ramp' voor iedereen per soonlijk zijn. Laat een ieder het respect behouden zelf te kiezen wat wel of niet goed voor hem is en dat zou Den Haag eens in moeten zien. Wat het rookver bod in de horeca aangaat, daar worden heel veel ondernemers mee gedupeerd. Laten we een middenweg zoeken voor aller tevredenheid en niet met mes sen gaan hakken. De heer De Wilde uit Koudekerke denkt blijkbaar dat de horeca alleen maar uit restaurants bestaat. Wat een simpele denkwijze. De horeca kreeg ook al de beschul diging van de enorme prijsstij ging sinds de euro. Lekker mak kelijk, ga ieder ander winkeltje maar eens binnen, of wat dacht men van de lasten die de hore caondernemer nu moet afdra gen of inkopen sinds de euro? Allemaal door de mannen uit Den Haag besloten. Corine Lokker M.L. Kingstraat 30 Vlissingen Het is blijkbaar maar moeilijk te begrijpen waar het nu eigen lijk over gaat met dat aanstaan de rookverbod in de horeca. Er zijn ongetwijfeld mensen die denken dat het om rokers en niet-rokers gaat of misschien wel denken dat het om het roken zelf gaat. Een enkeling van de horeca-eigenaren zal zich druk maken over de omzetderving en zich daar achter verschuilen, maar waar het allemaal echt om draait is het feit dat de overheid met die maatregel net te ver gaat in haar verregaande en irritante manier van betuttelen. Stel dat er morgen bekend gemaakt wordt dat er bij u in huis vanaf 1 j anuari geen pils j e meer gedron ken mag worden omdat anders uw visite het risico loopt dron ken te worden, dan denk ik dat u van mening bent dat u dat zelf wel uit kunt maken. Dat de overheid zich zorgen maakt over het wel en wee van de be volking is mooi. Laat ze zich daarom bekwamen in haai waarschuwende taak zodat we allemaal weten wat voor romi mei we binnen krijgen doortoe- doen van die zelfde overheid Dan maken u en ik zelf wel uit wat er bij ons in huis gebeurt Gepko Prentje Ooststraat5 Dombum In een beschamende campagne werd het Irak van Saddam Hoessein ervan beschuldigd massavernietigingswapens te bezitten, iets wat nog steeds niet is bewezen. Zowel Bush als Blair meenden hiermee een in val in Irak te rechtvaardigen, dit tot ongenoegen van sommige Europese en ook van andere landen in de wereld. Het groot ste deel van de Nederlandse be volking was tegen die inval. Desondanks heeft Den Haagbe sloten Nederlandse militairen naar Irak te sturen. Is dit demo cratie? Waarom wij? Het is niet onze oorlog, maar die van Ame rika en Engeland. Zij hebbende teerling geworpen, zij moeten het spel verder spelen, niet wij. Het gist nog steeds in Irak. Voor een Saddamgetrouwe Irakees is een Nederlander of een Engels man of een Amerikaan hetzelf de, namelijk een indringer die bestreden dient te worden. Als er één Nederlander daar om komt, wie neemt dan de verant woording? Den Haag? W.J. van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene AAGTEKERKE - De ZWO- werkgroep van de Nederlandse Hervormde kerk in Aagtekerke houdt zaterdag een rommel markt en actiedag op het Dorps plein. Tussen 9 en 16 uur worden allerlei spullen te koop aange boden. De opbrengst is bestemd voor de kerkvoogdij en een ge zondheidszorgproject in Kenia. door Ernst Jan Rozendaal NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Het Bedrijf v/h bestaat dertig jaaf. Toch gaat de straattheater groep uit Nieuw- en.Sint Joos- land dat niet uitgebreid vieren, zoals dat gebeurde bij het twin tigjarig bestaan. Toén heette de groep nog Het Flup Ju Bedrijf, bekend vanwege zijn spektakels met vuur en water. „De laatste tien jaar is er zoveel veranderd", verklaart artistiek leider Rob Maaskant. „Daardoor is het niet helemaal duidelijk wat er pre cies dertig jaar bestaat." Het Flup Ju Bedrijf werd in 1973 opgericht. Een half jaar na het begin kwam Maaskant met de groep in aanraking en ging hij meespelen. Door de jaren heen veranderde de bezetting en uiteindelijk ook de naam. Sinds jaar en dag is Maaskant de spil, de afgelopen zeven jaar bijge staan door Christien Schop. Wie het heeft over dertig jaar Het Bedrijf v/h heeft het dus in eerste instantie over Maaskant. De geschiedenis van de straat theatergroep valt voor een groot deel samen met zijn ontwikke ling als kunstenaar. „Van spek takelproducties met veel vuur zijn we ons gaan richten op voorstellingen waarin details veel belangrijker zijn. Dat heeft ook te maken met twee op drachten die we de afgelopen ja ren hebben uitgevoerd. Er was ons gevraagd iets te doen met James Ensor en Johann Sebasti an Bach. Dat resulteerde in pro ducties die meer het karakter hadden van tentoonstellingen met veel humor dan in theater spektakels. De nieuwe productie L'Anato me, ofwel: Het museum van de MIDDELBURG - Thrillerau teur Tomas Ross (pseudoniem van Willem Hogendoorn) leest vrijdag voor in De Drukkerij in Middelburg. Ross heeft sinds 1979 meer dan veertig boeken gepubliceerd. Tweemaal won hij de Gouden Strop voor de beste Nederland se misdaadroman. Zijn nieuwe boek De zesde mei gaat over de moord op Pim Fortuyn. Speci aal voor de Maand van het Spannende Boek heeft hij het geschenk De klokkenluider ge schreven. Aanvang: 16 uur. Een caravan en een tent vormen een mobiel rariteitenkabinet in L'Anatome, ofwel: Het museum van de verbeelding, foto Het Bedrijf v/h verbeelding is in die zin een logi sche schakel in de dertigjarige geschiedenis. Een caravan en een tent vormen een mobiel ra riteitenkabinet, misschien wel het kleinste ter wereld. Op 25 vierkante meter is een bizarre collectie bijeengebracht van objecten die allemaal zijn ge bruikt voor een onderzoek naar de oorsprong van de menselijke fantasie. Het museumpje wordt beheerd door de familie Hout- ma, een geslacht dat sinds de zestiende eeuw door middel van wetenschappelijke experimen ten de vinger probeert te leggen op de verbeelding. De Houtma's werden zo gek op hun bezighe den aangekeken dat ze een hou ten masker zijn gaan dragen. „Tijdens het maken van de voorstelling kwam ik tot de ont dekking dat er rond 1600 echt wetenschappers waren die hun gezicht bedekten, omdat ze ano niem wilden blijven. Op sommi ge van hun ideeën stond name lijk de doodstraf. Techniek, wetenschap, filosofie en geloof waren toen enorm met elkaar verweven. Ik ben begonnen met zelf allerlei dingen te verzinnen om tot de ontdekking te komen dat een voorstelling over de fan tasie die voortspruit uit de fan tasie de werkelijkheid opmer kelijk dicht benadert", zegt Maaskant. Het publiek kan het museum bezichtigen. In de caravan staan onder meer een glasharp, een apparaat waarmee beklemming wordt onderzocht, een instru ment waarmee goede en kwade gedachten kunnen worden ge scheiden, een installatie die in vloed uitoefent op het ongebo ren leven in eieren en een aantal constructies bedoeld om dieren te laten vliegen. „Vliegen is iets wat ons dertig jaar lang heeft geïntrigeerd", aldus Maaskant. „Dat is natuurlijk het symbool voor de ontsnapping aan de werkelijkheid." „L'Anatome is een tentoonstel ling die tot leven wordt ge bracht. We spelen drie uur ach ter elkaar, terwijl mensen ons bezoeken. Regelmatig zijn er muzikale intermezzo's. Ik heb lang gedacht dat je een kleine voorstelling als deze niet op een festival kon laten zien. Maar twee weken geleden was de pre mière in Magdenburg en hoewel er maar acht personen tegelijk in de caravan passen, hebben we toch 750 bezoekers gehad. Dat is bijna evenveel als met een grote openluchtvoorstelling. Nu blijkt dat we gevraagd wor den als een soort rustpunt. Het Bedrijf v/h speelt 4 en 5 juli op het Straatfestival in Vlissin gen. Verder 28 en 29 juni op het Pla- zey Festival in Brussel, 12 juli op Festival Mekanorganic in Bilzen en van 19 t/m 23 juli op de Gentse Feesten. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen en de Raad voor Kunst Cultuur Vlissingen or ganiseren een debat over een vlakkevloertheater en culturele vrijplaats voor Vlissingen. Het debat vindt vrijdag 27 juni plaats in de plaatwerkerij op het terrein van de Koninklijke Schelde Groep, de beoogde lo catie voor zo'n culturele voor ziening. Voorafgaand aan het debat krijgt het college een nota aangeboden over een vlak kevloertheater en culturele vrij - plaats. Na inleidingen van theaterre censent Reg Zijthof, directeur Liesbeth Jansen van de Wester gasfabriek in Amsterdam en cultuurmedewerker Nico Out van Scoop barst de discussie los. Behalve door de inleiders wordt daaraan deelgenomen door de architect H. Slemmer, J. Purvis van het Centrum voor Architec tuur, directeur C. de Koster van Arcus Projectontwikkeling, di recteur J. van Damme van het Arion Hotel, directeur J. de Waard van de Rabobank Wal- cheren-Zuid en de Vlissingse wethouder H. de Haas. Aan vang: 16.00 uur. door Anita Tournois CLINGE - Het eerste deel van de jaarlijkse overzichtsten toonstelling in Galerie Esprit in Clinge toont werk van twintig kunstenaars die er de afgelopen jaren regelmatig exposeerden. Belgische en Zeeuwse kunstenaars vormen hierop een uitzondering. Zij nemen het tweede deel in sep tember voor hun rekening. Persoonlijke visie, artistiek vakmanschap en een ruime variatie maken Kunstenaars uit de vaste collectie, de titel van de tentoonstelling, tot een waar genoegen. Een expositie met zoveel kun stenaars en even zoveel disci plines zou al snel te veel van het goede kunnen zijn. Niets is minder waar. Het overzicht aan schilderijen, beelden, ke ramiek en grafiek is zodanig gerangschikt dat de werken elkaar niet alleen aanvullen maar tevens regelmatig ver sterken. Zoals het beeld van de dikke zwarte vrouw, een moderne boeddha, van Evert van Hemert naast een enorm doek van Peter van den Hurk, die in olieverf op een lichte on dergrond eveneens een zwarte vrouw van aanzienlijk for maat schilderde. Opvallend is het aantal schil derij en in een helder en krach tig kleurenpalet. Zij zorgen met recht voor een zomers ac cent. Het merendeel is ab stract van vormgeving, waar bij sfeer en/of vorm bepalend zijn: zoals geometrische vor men of landschappen, die op gebouwd zijn uit verschillen de kleurenlagen. Beelden van figuratieve of architectoni sche vormen van menselijke figuren die zich aftekenen of neergezet zijn tegen een sprankelende ondergrond van felle tinten. Een schier einde loos en eigenzinnig kleuren palet en even zo fraai lijnen spel trekt aan het oog voorbij. Dit alles wordt in toom gehou den door het driedimensiona le beeld in brons of keramiek. Stoer of sierlijk, robuust of fragiel, gepolijst of juist ruw. Staand, zittend of liggend. Wachters, vrouwen in alle po ses en formaten, stieren, paar den en poezen. Kunstwerken die de toe schouwer zicht bieden op de persoonlijke visuele beleving van elke kunstenaar en zijn manier van verwerken. De exposanten, waarvan en kele aanwezig met verschil lende disciplines, zijn: Paul Beckers, Arthur Bernard, An ton ter Braak, Maria Diduch, Jacob Hordijk, Evert van He mert, Peter van den Hurk, Mi- chaël Jepkes, Cor Knops, Lambert van Oostrum, Ru van Rossem, Van Royen, Leo Schepens, Iris Slock, Hendrik van Veenendaal, Simon Woudwijk, Wim Schutz, Van Wilgenburg en Inge Vlugter, allen Hollanders, Manuel Es- teban uit Spanje en de Frans man Serge Hélénon. Vlugteris de enige nieuwkomer in het gezelschap. Van haar hand zijn etsen te bezichtigen even als drie fraaie foto's met land schappelijke beelden zoals Lepel en mes. Voor deze fo to's bouwt de kunstenares haar thema's zelf op met zand, zink, steen en ander materi aal. Tentoonstelling t/m 6 juli, Galerie Esprit, Gravenstraat 99 in Clinge. Openingstijdendo. t/m zo. 13.30- 17.30 uur donderdagavond 19.00-21.00 uur. Enkele werken op de omvangrijke tentoonstelling in Galerie Esprit in Clinge. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26