p. 9 Seniorendriedaagse begint zonnig Zomer Sale 10 tot 50 korting Minister moet motie Kamer over tunnel Sluiskil nakomen Nieuw Borrendamme wordt groter Aantal fracties pleit voor storten geld in gemeentekas Verwarrend kunstwerk Totale o Uitverkoop Europa Zwerver met stoornis krijgt deskundige hulp Delscher Neem nu een proefabonnement Zes weken voor i6s- zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 17 juni 2003 Ter discussie (A (i.v.m. verbouwing) j Grote kortingen Gerry Weber Frankenwalder Delmod Basler Claudia Strater Esprit Taifun Rosner Brax Gardeur Verbaasd N57 Onderhoudskosten LANGE DELFT 16 MIDDELBURG 8 713214 000002 Sen jnnrPiet Kleemans ZIERIKZEE - Het nieuwe zorg- (entrum Borrendamme wordt fen stuk groter dan het oude. pat is nodig om huidige en toe komstig® bewoners meer en gro tere kamers te kunnen bieden, get aantal 'wooneenheden' stijgt van 166 naar 173. Het is de bedoeling dat bij het nieuwe zorgcentrum - dat gaat bestaan uit één hoofdgebouw en vijf sa tellietgebouwen - een wijkcen trum gerealiseerd wordt. Dat blijkt uit de 'massastudie' voor de nieuwbouw. Aan de nieuwbouwplannen voor Borrendamme wordt sinds 2000 gewerkt. De kamers vol doen al jaren niet meer aan de huidige eisen en hetzelfde geldt voor de zorgruimten. In de nieu we opzet wordt gekozen voor een toename van het aantal wooneenheden van de huidige 166 naar 173. Het vloeropper vlak neemt toe van 10.403 naar 16.900 vierkante meter en het bouwvolume groeit van 29.000 naar 48.000 kubieke meter. De wooneenheden worden gro ter en er komt een gevarieerder aanbod. In de toekomst is zowel huur als koop mogelijk en in beide gevallen kan men kiezen uit verschillende prijsklassen. Het college van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft in principe geen bezwaren tegen de nieuwbouwplannen voor Borrendamme. Hoewel men wel beseft dat de uitbreiding op ge spannen voet staat met de ge dachten rond de invulling van de 'centrumschil' rond Zierik- zee. Volgens het college past een gro ter Borrendamme binnen de af gesproken marges. In de schil is twintig procent bebouwing de limiet en met het nieuwe Bor rendamme komt de bebouwing op zestien procent. Moet kun nen vindt de gemeente, mits aan een aantal voorwaarden vol daan wordt. Zo stelt de gemeente hoge eisen aan de kwaliteit van de te ge bruiken materialen en ook wordt nadrukkelijk aandacht gevraagd voor de invulling van de buitenruimte ofwel het groen rond het nieuwe complex. Want juist daar schuilt, stelt het colle ge, de meerwaarde. Het nieuwe complex moet passen in de cam pus die het gemeentebestuur voor ogen heeft in de Zierikzee- se centrumschil. Het hoofdgebouw blijft gericht op de Scheldestraat, maar voor wat betreft de satellietgebou wen opteert de gemeente voor uitbanning naar de Grevelin- genstraat. Zo wordt het verkeer richting Borrendamme wat evenwichtiger verdeeld waar door de toch al drukke Schelde straat wordt ontlast. Voor wat betreft de wijkfunctie is de gemeente nog doende om de mogelijkheden en onmoge lijkheden op een rijtje te zetten. „Je zou bijvoorbeeld kunnen denken aan een winkeltje en aan ontspanningsruimten. Mis schien ook wel vergaderruim ten.", zegt welzijnswethouder Van der Wouden. Toeristenbelasting breder besteed itoorFamke van Loon ZIERIKZEE - De extra op brengsten van de toeristenbe lasting op Schouwen-Duive land kunnen straks mogelijk toch gebruikt worden voor an dere doelen dan het toerisme al leen. Verschillende fracties in de gemeenteraad vinden dat dat geld gewoon in de gemeentekas moet verdwijnen, zodat Schou wen-Duiveland het waar nodig bangebruiken. Iedere toerist die overnacht op een camping, in een hotel of va kantiehuisje op Schouwen- Duiveland, betaalt belasting: voor 2003 is dat tarief vastge steld op 68 eurocent per persoon per nacht. Op die manier beta len de recreanten mee aan de voorzieningen op het eiland. Twee jaar geleden heeft de ge meenteraad wel besloten dat de opbrengst van iedere verhoging van toeristenbelasting, die nog zou volgen, ten goede moet komen aan het toerisme. Dat extra geld kan bijvoorbeeld ge bruikt worden om het onder houd van het strand of nieuwe plannen voor de recreatie te be kostigen. Maar dat besluit dreigt nu al weer ter discussie te komen. De gemeenteraad is op dit moment bezig zijn eigen raadsprogram- MHgikir' MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Lamei j - er oordeelde gisteren dat de strafbare feiten een twintigjari ge zwerver niet konden worden aangerekend. Daarmee nam hij de conclusie over van de psychiater en de psycholoog die de jonge man ontoerekeningsvatbaar hadden verklaard. Lameijer ontsloeg hem van alle rechtsvervolging, maar ging daarnaast in op het advies van de gedragsdeskundi gen om als maatregel de ver dachte voor een jaar in de psy chiatrische inrichting Vrederust van Halsteren te plaatsen. De man maakte zich in het laatste half jaar van 2002 in Middelburg schuldig aan brandstichting, vernielingen, belediging en bedreiging van de politie en het stelen van een fiets. ma tot 2006 op te stellen. In dat kader willen een aantal fracties hierin opnemen dat de extra op brengsten van de toeristenbe lasting ook gebruikt kunnen worden voor andere zaken dan toerisme en recreatie. Want wel iswaar vaart Schouwen-Duive land wel bij zijn toerisme, het brengt ook kosten met zich mee. Volgens R. van der Wekken, fractie-voorzitter van het CDA, is hierdoor bijvoorbeeld het 'ambtelijk apparaat veel groter' dan in vergelijkbare andere ge meenten. „Wij vinden daarom niet dat de toeristenbelasting geoormerkt moet zijn", aldus Van der Wekken. Net als de CDA'er vindt ook W. Renden, fractievoorzitter van de PvdA, dat de besteding van de extra inkomsten van de toeristenbe lasting geen 'aparte begroting in de begroting' moet zijn. „De toeristen maken van alle voor zieningen gebruik." Andere fracties zien minder heil in het plan om dit geld ook in de gemeentekas te storten. Temeer omdat hierover afspraken zijn gemaakt met de verschillende branche-organisaties. „Wij houden ons aan de afspraken", is alles wat D. Meulblok van de WD hierover kwijt wil. Ook ChristenUnie-fractievoorzitter J. van de Berge wil vasthouden aan het besluit van de vorige ge meenteraad. „Dat moet je uit voeren. Anders komt het zo on geloofwaardig voor. Voor ons is dat dus onbespreekbaar." De fracties zullen in de gemeen teraadsvergadering van volgen de week donderdag een voor schot nemen op de discussie of het extra geld straks wel of niet voor andere zaken dan toerisme gebruikt mag worden. Dat deze discussie juist nu gevoerd gaat worden, is niet vreemd. „De ge meente is op zoek naar geld, en dat heeft alles te maken met de bezuinigingen. De tering zal heel erg naar de nering gezet worden", aldus Alert!-fractie voorzitter J. Koopman. Wet houder G. van de Velde - de Wil de (recreatie en toerisme) weet dat ook bijvoorbeeld in de ge meente Veere gekeken wordt hoe hoog de toeristenbelasting volgend jaar moet zijn en waar voor dat geld gebruikt kan wor den Zowel Van de Velde als wet houder J. van Felius (belastin gen) voelen echter weinig voor de bredere inzet van de toeris tenbelasting. Het roestvrijstalen werk van kunstenaar Ron Westerhuis verbeeldt een bevallige Zeeuwse, die zichzelf uit wanhoop om haar verloren mosselman in de golven wierp. foto Marijke Folkertsma Advertentie vanaf dinsdag 17 juni 9.00 uur Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 door Marcel Modde RENESSE - Naar verluidt wordt met regelmaat het huilen van een meisje gehoord op het strand van Renesse. Geen alle daags figuurtje dat in een speel se bui is verdwaald in de massa, maar een bevallige Zeeuwse die op het punt stond te trouwen met een stoere mosselman. Zo ver kwam het nooit, want op zijn laatste reis voor hun huwe lijk, zo'n 250 jaar geleden, zag de deerne haar aanstaande in de golven ten onder gaan. Schreeu wend stortte zij zich in zee om hem te redden. Tevergeefs. De door de Zwolse kunstenaar Ron Westerhuis bedachte legen de is tastbaar gemaakt met een ruim vier meter groot roestvrij stalen beeld van het ongelukki ge meisje, roepend naar haar man. De sculptuur is vervaar digd in het kader van de Kunst- schouw en heeft een plek gekre gen voor strandpaviljoen Zuid- Zuid-West. De kunstmanifesta tie aan de Schouwse kust duurt tot en met 22 juni, maar Wester huis wil zijn creatie daar in ie der geval het zomerseizoen of mogelijk blijvend laten uitdie nen. „Ik hoop dat zij met dit standbeeld rust heeft gevon den." De onthulling van het Zeeuws Meisje veroorzaakte, geheel in de geest van de 'legende', zon dag op het strand enige onrust. Het beeld was ingegraven en werd volgens het scenario van Westerhuis bij toeval ontdekt door een man met een metaalde tector. Bij het uitgraven werd het nietsvermoedende omstan ders al snel duidelijk dat het om iets groots ging en werd druk ge speculeerd over de vondst van uiteenlopend een scheepswrak, vliegtuig, raket en een bom uit de Tweede Wereldoorlog. Om dat de tevens aanwezige leden van de strandreddingsbrigade geen risico wilden nemen, werd besloten de opgraving te staken en de politie te waarschuwen. Om onnodige paniek te voorko men, werd door de organisatie toen maar de ware toedracht uit de doeken gedaan en vervolgens is het beeld op z'n plek bij het paviljoen stevig verankerd. Westerhuis is gespecialiseerd in roestvrij stalen objecten van Advertentie KL0KSTRAAT 94461 JKGOES NIEUWE BURG 33 4331 AG MIDDELBURG NOORDSTRAAT 234531 GBTERNEUZEN INTERNET: WWW.BLIEKMODE.NL door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Senioren- wandeldriedaagse in Zierikzee, Bruinisse, Brouwershaven en Burgh-Haamstede beleefde gis termiddag een zonnige start. Vele tientallen bewoners van de Zierikzeese zorgcentra maken met hun begeleiders drie mid dagen achtereen in hun rolstoe len vanaf verschillende start punten een tocht door de stad. Tussentijds is er steeds een an dere ontmoetingsplek waar de deelnemers een versnapering wordt aangeboden. Het evenement vindt traditie getrouw plaats in dezelfde week dat in Zierikzee de avondvier daagse wordt gehouden. De deelname heeft zich in de loop der jaren steeds verder uitge breid naar andere kernen in de regio. Zo wordt de senioren- wandeldriedaagse deze week ook gemaakt door bewoners van In 't Opper in Bruinisse, De Poortershof in Brouwershaven en Duinoord in Burgh-Haam stede. In de Westhoek leek het met 75 deelnemers aanvanke- lij k een probleem te worden vol doende vrijwilligers bijeen te krijgen om de rolstoelen te du wen. Een oproep bij verschillen- De deelnemers aan de Senioren-wandeldriedaagse in Zierikzee. de organisaties en zelfs vanaf de kansel door enkele predikanten leverde echter zoveel respons op dat er uiteindelijk meer vrijwil ligers dan deelnemers waren. In Zierikzee werden de senio ren-wandelaars gistermiddag ontvangen met koffie en een bo- lqs in de hal van het gemeente huis. Burgemeester Asselbergs en wethouder J. van Felius tra den op als gastheren en wensten de deelnemers nog een fijne ver dere driedaagse toe. Vanmiddag zijn de ouderen en hun begeleiders te gast bij petit- restaurant McDean in Zierikzee waar zij op een ijsje worden ge- door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat moet de februari dit jaar aangenomen Kamermotie over een tunnel bij Sluiskil gewoon uitvoeren. Indiener van de motie, VVD- Kamerlid J. Geluk, vindt het ongepast dat zij dit blijkbaar niet wil doen. Hij leidt dat af uit opmerkingen die Peijs za terdag maakte op een CDA- bijeenkomst in Renesse. Peijs verklaarde dat zij niet weet of er nog geld beschikbaar komt voor nieuwe Zeeuwse we genprojecten als de N57 op Wal cheren, de N61 in West-Zeeuws- Vlaanderen (Schoondijke- Hoek) én de tunnel bij Sluiskil. Zij ziet zich onder meer door achterstallig onderhoud aan Rijkswegen en vaarwegen ge dwongen alle nieuwbouwplan nen tegen het licht te houden. Haar eerste begroting die de derde dinsdag van september uitkomt, moet duidelijkheid verschaffen. WD-Kamerlid Geluk is 'heel erg verbaasd' over de uitlatin gen van Peijs, vooral omdat zij detunnelbij Sluiskil inhet rijtje heeft meegenomen. De minister mag een nieuwe prioriteitstel ling maken, maar zij moet daar volgens hem de tunnel bij Sluiskil buiten laten. „Het geld voor dat project hoeft helemaal niet uit het wegen fonds te komen, maar uit extra opbrengsten van de Wester- scheldetunnel, zoals in de Ka mermotie staat. Zij moet die motie gewoon uitvoeren." Dat Peijs de N57 ter discussie stelt, vindt Geluk ook niet goed te begrijpen. „Al in 1991 zijn daarover afspraken gemaakt met de provincie, toen de pro vincie het Kanaal door Walche ren van het Rijk overnam. In 1998 is daar opnieuw over ge sproken. Bovendien, de op brengsten van het kwartje van Kok worden ingezet voor de in frastructuur. Zeeland heeft daar ook recht op." Geluk is ondanks zijn zware kri tiek niet van plan de bewinds vrouwe op korte termijn 'op het matje' te roepen. „Zij is nog maar net begonnen. In afwach ting van haar begroting geef ik haar het voordeel van de twij fel maar ze moet wel weten dat zij de Kameruitspraak over de tun nel Sluiskil niet zomaar naast zich kan neerleggen." Provinciaal bestuurder T. Pop- pelaars (CDA) heeft na afloop van de bijeenkomst in Renesse met Peijs gesproken. Hij vertelt dat zij niet op de hoogte was van de financiële constructie voor de tunnel bij Sluiskil, dat die ge deeltelijk betaald zou moeten worden uit extra opbrengsten van de Westerscheldetunnel. „Inmiddels weet ze dat wel." Poppelaars kan zich indenken dat Peijs tegen hogere onder houdskosten aanhikt. Hij is daar zelf ook mee geconfron teerd voor de provinciale we gen. „Het verkeer neemt toe en wordt zwaarder. Het is goed daar rekening mee te houden. Anders bouw je een grote ach terstand in wegenonderhoud op." Dat de N57 en N61 volgens de gemaakte afspraken in 2010 klaar moeten zijn, staat voor Poppelaars desondanks buiten kijf. „De minister heeft alleen willen zeggen dat zij nog geen toezeg gingen kan doen. Zij zit tenslot te nog maar enkele weken op haar post." Advertentie (Advertentie) KRANT forse afmetingen. „Mijn droom is ergens nog eens iets neer te zetten van het formaatje Eiffel- toren." De Zwolse kunstenaar zegt in samenspraak met het Nederlands Olympisch Comité (NOC) te werken aan een ont werp van een 28 meter grote vlam voor de spelen in China in 2008. Een vier meter grote ma quette wordt, zo is de bedoeling, gepresenteerd tijdens de ko mende zomerspelen (2004) in Athene. voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: m/v email: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. in de colofon treft u nadere Informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). j per kwartaal met automatische incasso 55,10). li per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) foto Marijke Folkertsma trakteerd. De slotbijeenkomst op woensdagmiddag wordt ge houden in zorgcentrum Borren damme. Daar zorgt draaiorgel Alanti voor de muzikale omlijs ting. De Zierikzeese Avondvierdaag se ging gisteravond van start met 1300 deelnemers. Nederland mag dan onderge dompeld zijn in een economi sche crisis, het valt nog steeds niet mee om op rede lijk korte termijn een nering doende uit de bouwnijver heid bereid te vinden zijn diensten tegen betaling aan te bieden. Dat ondervond die Goesenaar die momenteel hevig in een verbouwing is verwikkeld. Welgeteld an derhalve dag was de man van het sanitair als een razende in de weer geweest. Alle wa terleidingen waren weg en alleen de afvoer van het toilet functioneerde nog. Van de sa nitaire vakman was al ander halve week niets meer verno men. Moedeloos deed de Goesenaar zijn verhaal aan een toevallig passerende aannemer. ,,Het lijken wel Franse toestanden, ik dacht dat zoiets alleen daar voor komt", somberde hij. Het antwoord van de aannnemer maakte hem ook al niet vro lijker: Meneer wat wilt u? De grenzen zijn weg, het is nu één Europa."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25