Druiven zuur na weigeren blaastest Katholieke kerk in Vlissingen wordt met sloop bedreigd PZC ziiDtm Sportraad Borsele belangenbehartiger voor vele vrijwilligers 11 Overschot op jaarrekening in plaats van tekort dankzij meevallers Puntjes op de i voor De Hoop Verwarrend kunstwerk agenda dinsdag 17 juni 2003 Zadelrobje op Belgische kust Tekort Cerebraal komt bijeen Schouwse senior heeft moeite met huisartsenpost 'i D66 steunt motie natuurbeleid niet Trio verdacht van drugshandel Roep om aanpak sportvissers Mobiele graafmachine gestolen Vrijspraak van vernieling auto ex Bodem Popkoor rsche- fotijd fotdt ft. 'orden Deit 'erge. Kapelle houdt ruim miljoen over jnnrMieke vanderJagt KAPELLE - De gemeente Ka pelle heeft geld over van vorig aar: 1.034.856 euro. „Het lijkt etnhoop geld, ruim een miljoen, paar dat valt best tegen", waar- ichuwt de wethouder van fi nanciën, J. Herselman meteen. Want bijna 7,5 ton is geld dat ie van OLAZ hebben gekregen toor de overname van de reini- «ingsactiviteiten. Dat was niet begroot. En nog eens 480.00 eu ro hebben we meer uit het Ge meentefonds gekregen. Als je bet zo bekijkt hadden we een te kort gehad, als die extra inkom sten er niet waren geweest." Maar die waren er dus wel en Kapelle moet daar nu een be stemming voor vinden. Het col lege heeft al iets verzonnen maar de vraag is of de raad daarmee wel akkoord kan gaan. Over sommige voorstellen zou nog wel eens politiek vuurwerk kunnen ontstaan. Bijvoorbeeld over een storting van 616.156 euro in de algemene reserve. Daarmee zal de raad geen moei te hebben, maar wel met het oormerken van vijf ton daarvan voor de uitbreiding van het gemeentehuis. Een onlangs ver schenen rapport over de perso nele formatie in het gemeente huis trekt de noodzaak tot die rinor Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan trachtte gisteren in Middelburg een 57- jarige inwoner van Oud-Vosse- meer nog maar eens duidelijk te maken dat het weigeren van een blaastest een strenge straf ver dient. „Als we de weigering niet zwaar straffen dan is het hek van de dam. Dan wordt het een rotzootje in het verkeer. Hier geldt geen enkel excuus voor." De officier liet de ernst van het debet tot uitdrukking komen in de eis van twee weken gevange nisstraf en 44 weken rijontzeg- j. Politierechter R. Lameijer meende dat de man zich de ge volgen van zijn handelen goed gerealiseerd had. Lameijer von niste de verdachte tot negen maanden rijontzegging, twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf en duizend euro boe te, De politie trof de man op 12 maart dit jaar langs de kant van deweg in Tholen slapend achter het stuur van zijn auto aan. De sleutel stak nog in het contact. Getuigen hadden gezien dat hij heel de weg nodig had. De poli tierechter wees maar weer eens op het gevaar van alcohol in het verkeer. „Recentelijk is een jon ge vrouw, die in verwachting was, doodgereden door een dronken bestuurder. Gaat u dat maar eens aan de nabestaanden vertellen." Raadsman J. van der Tak vond dat zijn cliënt juist voorzichtig was geweest door zijn auto langs de kant van de weg te par keren, maar de politierechter had daar andere gedachten over. De Tholenaar zei dat hij de blaasproef geweigerd had, om dat hij over zijn toeren was. Geschrokken was ook een 27- jarige inwoner van Gouda toen hij op 2 9 maart dit j aar in Renes- se geconfronteerd werd met de blaastest. „Ik durfde het niet aan, omdat ik begin dit jaar ook al een boete kreeg voor dronken rijden", zei hij.De Gouwenaar zei, zijn rijbewijs nodig te heb ben om zijn baan te kunnen be houden. Zondervan toonde geen enkele compassie en eiste veertig weken rijontzegging plus duizend euro boete. De po litierechter veroordeelde de verdachte tot negen maanden rijontzegging, twee weken voorwaardelijke gevangenis straf en duizend euro boete. hoor Edith Ramakers VLISSINGEN - De Onze Lieve Vrouwekerk aan de Singel in Vlissingen hangt sloop boven het hoofd. De katholieke kerk ran de parochie Zuid Walcheren verkeert in een slechte staat van onderhoud. Ruim twee jaar ge leden sprak pastoor P. de Maat al over omvangrijke onder- houdsproblemen. «En mijn voorganger had ook al zijn zorg geuit over dit pro bleem. Het is er niet beter op ge worden. Geef me anderhalf mil joeneuro, dan zijn we snel uit de moeilijkheden", zegt De Maat. Het kerkbestuur staat voor een dilemma. Het wil het gebouw, dat niet op de monumentenlijst slaat, liever niet slopen. De kos ten voor onderhoud zijn hoog en komen voor een belangrijk deel voor rekening van de parochie en haar parochianenEen werk groep, met een afvaardiging van redactie bevelandeim/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 Email: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat centrale redactie Uostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tek (0118) 484000 Fax: (0118)470102 B-mail: redactie@pzc.nl "vternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl uitbreiding in twijfel. Hetzelfde voor de formatie-uitbreiding drag voor de uitbreiding wegge- rapport zal aan een voorgestel- rammelen. Op grond van een be- zet en voor de tweede hap zou de reservering van 75.000 euro leidsplanwerdaleerderzo'nbe- het geld uit een rekeningover- het kerkbestuur, houdt zich al enige tijd bezig met de huisves ting. Een probleem vormt het verwarmingssysteem. Bij de verwarming komt vocht vrij, dat de constructie van het dak aantast. „Het probleem is ern stig", erkent De Maat. De werkgroep onderzoekt twee mogelijkheden. „De kerk kan grondig gerestaureerd worden of we kunnen een reconstructie toepassen. Dat betekent dat we op de plek van de kerk een nieuw complex neerzetten, waarin wij en meerdere organi saties een onderkomen zullen krijgen." Het is nog geen gelopen race, zegt De Maat. „We weten nog niet wat we doen." Met de afde ling bouwzaken van het bisdom Breda wordt overlegd. Rond een kerk hangt een heleboel emotie, zegt hij. Parochianen zijn ver groeid met hun kerk. Dat geldt voor de robuuste Onze Lieve Vrouwekerk, maar ook voor de Martinuskerk in West-Souburg aan de Kerklaan. Deze rk-kerk, die ook onder de parochie Zuid- Walcheren valt, wordt alleen nog maar gebruikt voor uit vaarten en speciale gelegenhe den. De parochie zou dit gebouw van de hand kunnen doen om de fi nanciële situatie te verbeteren. „Het is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Ik sprak al van de emotionele band. We onderzoe ken nog hoe we ons probleem aanpakken." De parochie Zuid-Walcheren is een fusie van de katholieke ker ken in Paauwenburg, West- Souburgen Vlissingen. Zij heeft ongeveer zevenduizend paro chianen. BLANKENBERGE - Op het strand bij Middelkerke is een tien weken oud zadelrobje aan gespoeld. Volgens het Sea Life Rescue Centre in Blankenberge, dat het dier heeft opgevangen, is het voor het eerst dat een zadel rob op de Belgische kust is ge vonden. Deze dieren komen normaal niet in de Noordzee voor, maar leven langs de kus ten en op het pakijs bij Canada, Rusland, IJsland en Groenland. WOLPHAARTSDIJK - Het kan gebreken vertoont, maar omdat nodig. Vereniging de Zeeuwse geen enkele inwoner van Wol- het voegwerk vervangen moet Molen, die waakt over de kwali- phaartsdijk ontgaan zijn: molen worden. Standaard onderhoud teit van molens in onze provin- De Hoop staat dezer dagen in de dus. Een grote opknapbeurt cie, gaf hem onlangs nog een ne- steigers. Niet omdat hij grote heeft de molen vooralsnog niet gen. foto Dirk-Jan Gjeltema schot komen, was de afspraak. Nu de uitbreiding onder vuur ligt, zou de raad kunnen voor stellen het geld ergens anders aan uit te geven. Voor de rest van het overschot heeft het college bedacht dat een storting van 235.400 euro in de reserve afvalstoffenheffing geen kwaad kan. Met dat geld moet worden voorkomen dat de tarieven voor de burgers al te snel stijgen. Een bedrag van 38.000 euro is nog nodig om lo pende projecten af te werken en aan een toekomstvisie, al een oude wens van de raad, zou het college 50.000 euro willen be steden. Over de jaarrekening en de be stemming van het overschot mag de raad stoeien tijdens de eerstvolgende raadsvergade ring op dinsdag 24 juni. Dan wordt ook het formatierapport besproken. Over de financiële positie van Kapelle voor de toekomst is nog niet alles duidelijk. Herselman vreest de effecten van het btw- compensatiefonds maar heeft een kleine hoop dat de korting op de uitkering uit het Gemeen tefonds een beetje zal meevallen omdat sociale zaken er inmid dels van is uitgezonderd. „En we moeten als een haas grond gaan verkopen in Overtieringe II. We hebben twee jaar lang geen cent uit de grondverkopen binnengekregen en het is nog maar de vraag of de mensen nu nog op het vinkentouw zitten. Maar goed, we hebben een wachtlijst met driehonderd na men voor vijftig vrije kavels. Het zal misschien wel meeval len." Het echte probleem, een tekort op de begroting, verwacht Her selman pas in 2006. „Dat is als de raad akkoord gaat met de uitbreiding van het gemeente huis en van de formatie. Gaat dat niet door, dan is er fysiek weinig ruimte maar financieel weer een heleboel. Het woord is aan de raad." De raadsvergadering is open baar en begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kapelle. GOES - Cerebraal, de vereni ging voor mensen met niet-aan- geboren hersenletsel, houdt woensdag 2 juli in Goes een bij eenkomst voor lotgenoten. De vereniging biedt personen die als gevolg van een ongeluk, her sentumor of eva letsel hebben opgelopen, de gelegenheid erva ringen uit te wiselen. De bijeen komst begint om 14 uur in hotel Terminus. ZIERIKZEE - Onder ouderen op Schouwen-Duiveland leven veel vragen over het functione ren van de centrale huisartsen post in de avonduren en tijdens het weekend. Volgens de Senio renraad zou er onder ouderen een kort, overzichtelijk infor matieblad verspreid moeten worden om die vragen en onze kerheid weg te nemen. Vice-voorzitter J. Hendrikse van de Seniorenraad zegt veel vuldig aangeklampt te worden door ouderen die onzeker zijn over wat ze moeten als zij 's nachts met gezondheidsproble men worden geconfronteerd. Hendrikse stelde dat gisteroch tend aan de orde tijdens de openbare vergadering van de Seniorenraad. Hij zou graag zien dat de Seniorenraad of Stichting Welzijn Ouderen hier op zeer korte termijn een hand reiking in biedt. Volgens hem hebben veel oude ren het speciale telefoonnum mer van de huisartsenpost niet bij de hand als zij het dringend nodig hebben en doen zij in een paniekerige stemming een be roep op de buren. „Een veel groter probleem ech ter is de waslijst aan vragen die beantwoord moeten worden als iemand de huisartsenpost belt. Dan moet je informatie ver strekken over de gezondheidssi tuatie en de ondergane ingrepen van de betreffende patiënt over de afgelopen vijf jaar", zegt Hendrikse. Volgens hem zijn de meeste ou deren helemaal niet voorbereid op dit soort vragen. Hij pleit er dan ook voor ouderen te advise ren zo'n gezondheidsoverzicht steeds binnen handbereik te hebben. voorzitter R. Smits van de Huis artsenvereniging Schouwen- Duiveland. V _Pr~ Het roestvrijstalen werk van kunstenaar Ron Westerhuis verbeeldt een bevallige Zeeuwse, die zichzelf uit wanhoop om haar verloren mosselman in de golven wierp. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde RENESSE - Naar verluidt wordt met regelmaat het huilen van een meisje gehoord op het strand van Renesse. Geen alle daags figuurtje dat in een speel se bui is verdwaald in de massa, maar een bevallige Zeeuwse die op het punt stond te trouwen met een stoere mosselman. Zo ver kwam het nooit, want op zijn laatste reis voor hun huwe lijk, zo'n 250 jaar geleden, zag de deerne haar aanstaande in de golven ten onder gaan. Schreeu wend stortte zij zich in zee om hem te redden. Tevergeefs. De door de Zwolse kunstenaar Ron Westerhuis bedachte legen de is tastbaar gemaakt met een ruim vier meter groot roestvrij stalen beeld van het ongelukki ge meisje, roepend naar haar man. De sculptuur is vervaar digd in het kader van de Kunst- schouw en heeft een plek gekre gen voor strandpaviljoen Zuid- Zuid-West. De kunstmanifesta tie aan de Schouwse kust duurt tot en met 22 juni, maar Wester huis wil zijn creatie daar in ie der geval het zomerseizoen of mogelijk blijvend laten uitdie nen. „Ik hoop dat zij met dit standbeeld rust heeft gevon den." De onthulling van het Zeeuws Meisje veroorzaakte, geheel in de geest van de 'legende', zon dag op het strand enige onrust. Het beeld was ingegraven en werd volgens het scenario van Westerhuis bij toeval ontdekt door een man met een metaalde tector. Bij het uitgraven werd het nietsvermoedende omstan ders al snel duidelijk dat het om iets groots ging en werd druk ge speculeerd over de vondst van uiteenlopend een scheepswrak, vliegtuig, raket en een bom uit de Tweede Wereldoorlog. Om dat de tevens aanwezige leden van de strandreddingsbrigade geen risico wilden nemen, werd besloten de opgraving te staken en de politie te waarschuwen. Om onnodige paniek te voorko men, werd door de organisatie toen maar de ware toedracht uit de doeken gedaan en vervolgens is het beeld op z'n plek bij het paviljoen stevig verankerd. Westerhuis is gespecialiseerd in roestvrijstalen objecten van forse afmetingen. „Mijn droom is ergens nog eens iets neer te zetten van het formaatje Eiffel- toren." De Zwolse kunstenaar zegt in samenspraak met het Nederlands Olympisch Comité (NOC) te werken aan een ont werp van een 28 meter grote vlam voor de spelen in China 2008. Een vier meter grote ma quette wordt, zo is de bedoeling, gepresenteerd tijdens de ko mende zomerspelen (2004) in Athene. DEN HAAG - D66-leider B. Dittrich had vorige week de mond vol over extra geld voor natuurbeleid, maar een motie van de PvdA om jaarlijks honderd miljoen euro daarvoor te reserveren, miste de steun van de democraten. Volgens D66- Kamerlid B. van der Ham heeft zijn fractie er vertrouwen in dat het kabinet de al extra gereserveerde financiële middelen voor natuurontwikkeling en de reconstructie van varkensge- bieden 'evenredig' zal verdelen. De PvdA wilde die verdeling alvast vastleggen met de motie, ook om D66 als regeringspar tij uit de tent te lokken. Dat mislukte en de motie werd verworpen. Alleen PvdA, SP en GroenLinks stemden voor. MIDDELBURG - De drie Tholenaren die vrijdag werden aan gehouden bij invallen op diverse plaatsen, worden onder meer verdacht van handel in cocaïne. Bij de huiszoekingen werd in totaal één kilogram aangetroffen. De drie hielden zich volgens justitie ook bezig met de handel in wapens en munitie, al kan zij niet zeggen om wat voor wapens het gaat. Bij de in vallen werd een klein aantal wapens in beslag genomen. Het Thoolse trio werd gisteren voorgeleid aan de officier van jus titie. Zij werden vrijdag opgepakt toen politie en justitie acht huizen op Tholen en één op Schouwen-Duiveland doorzocht. In Breskens werd bij dezelfde actie in een loods een hennep kwekerij aangetroffen. DEN HAAG - Sportvissers die regelmatig grote hoeveelheden kabeljauw aanlanden en verkopen, moeten worden aange pakt. Het Zeeuwse WD-Kamerlid J. Geluk heeft dat gisteren schriftelijk gevraagd aan minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Volgens Geluk komt het bijna dagelijks voor dat sportvissers - met name vanaf Neeltje Jans in de Oosterscheldekering - met tientallen kleine bootjes op de Noordzee achter de kabeljauw aangaan. Vrachtwagens staan bij 'thuiskomst' klaar om de vis in te laden. Het WD- Kamerlid vindt dat ongehoord. Sportvissers mogen blijkbaar onbegrensd kabeljauw aanvoeren, terwijl beroepsvissers sterk beperkt zijn in de kabeljauwvangst. Sportvissers moe ten naar het idee van Geluk worden gedwongen de aanlan ding van gequoteerde vis, zoals kabeljauw, te beperken tot wat zij nodig hebben voor eigen gebruik. VLISSINGEN - Van een bouwterrein in Vlissingen is een gele graafmachine gestolen. De Caterpillar, type M312, is enkele tienduizenden euro's waard. MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg vrijgesproken van vernielingen aan een auto. Officier van justitie J. Zondervan achtte bewezen dat de man op 10 juni vorig jaar de auto van zijn ex-vrouw had bekrast en de banden had laten leeglopen. Hij eiste 130 euro boete. Raadsman D. Olie repte van wraak en jaloezie tegenover zijn cliënt. „De vrouw heeft al eerder van stalking aangifte ge daan en later weer ingetrokken.Opmerkelijk was volgens de strafpleiter dat er geen schadeclaim was ingediend. Politie rechter R. Lameijer constateerde dat beide partijen erop uit zijn elkaar een hak te zetten. Hij vond wel wettig bewijs, maar was niet genoeg overtuigd om verdachte te veroordelen. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De Sport raad Borsele viert vrijdagavond het 25-jarig bestaan met een feest in de Stenge in Heinkens- zand en de huldiging van de Borselse sportkampioenen. Voor Sam de Koeijer uit 's Gra venpolder reden om eens een kwart eeuw terug te kijken. Hij was er bij de oprichting en hij is er nog steeds bij. In die 25 jaar zag hij toch een structuur ont staan waarop sport en bewegen in Borsele kunnen gedijen. „Die Sportraad is duidelijk ont staan vanuit een behoefte. Er was vanaf begin jaren zeventig STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop Kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur; Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE Trinnety, 9.30-11.30 uur: Computerinloopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6, 7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; Sport hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; OUD-VOSSEMEER Meulvliet, 18.30 uur: Avond wandelvierdaagse van Tho len Stad; SINT-ANNALAND - 19.00 uur: Diploma avond Smash'76; THOLEN - Meulvliet, 18.30 uur: Avond vierdaagse; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljarten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Southern Riders; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; Het Trefpunt, 19.30-21.30 uur: Repetitie fanfare Muziekvereniging Mozart; Gymzaal aan de Ericalaan, 9.00-10.00 uur: Conditietraining voor vijftigplussers bij Omni-sport Reimerswaal. al een regionaal overleg van alle Borselse voetbalverenigingen. Dat behartigde de belangen van 'de voetbal' en was een spreek buis naar de gemeente toe. An dere sporten, die toen minder dik gezaaid waren in de ge meente, hadden niks en wilden wel aanhaken bij de voetbal. Zo is de Sportraad ontstaan maar de gemeente vertrouwde dat ons niet zelfstandig toe. De raad moest erin vertegenwoordigd zijn en de voorzitter was een wethouder: R L. Peeters. Later, toen de bestuurscultuur moest veranderen, zijn al die volksver tegenwoordigers eruit gemoe ten." De relatie met de gemeente werd eventjes moeilijk toen de ac commodaties geprivatiseerd werden en de huren aanzienlijk omhoog gingen. Voor jeugdacti- viteiten kregen de verenigingen geen extra geld meer en de bo dem van de clubkassen kwam in zicht. Volgens De Koeijer heeft de Sportraad in die tijd wel veel ge leerd. „We zijn nu een krachtige onderhandelaar als het over de accommodaties gaat. Je kunt ons ook zien als de belangenbe hartiger van een enorme groep vrijwilligers. Want daar draaien de sportverenigingen op. Daar om is de Sportraad ook van har te bereid om de kar van de breedtesport te helpen trekken. Voor de vorming van vrijwilli gers komen nu middelen be schikbaar en de verenigingen richten zich breder op een grote publiek. Het is goed als mensen meer gaan bewegen. Dat heeft een maatschappelijk voordeel. Over enkele jaren kan de ge meente daarvan, als het goed is, de effecten merken. Wij als Sportraad moeten dan opletten dat het niet weer versloft. We krijgen binnenkort al een flink probleem als er onderhoud moet worden gepleegd aan kleed ruimten en kantines. De vereni gingen worden geacht daarvoor geld te reserveren, maar dat geld is er nooit. Dat wordt nog een harde noot om te kraken." Het feest in de Stenge begint vrijdag om 20.00 uur. Behalve de kampioenen, treden The New Orpheans met Marjon van Iwaarden, en het popkoor Seaside Rendez-vous aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23