ff Grasmaaier heeft last van hoogteverschil Tik van de molen is meestal fataal Machinepark telt dubbel aantal trekkers NATUURLIJK ZEELAND dinsdag 17 juni 2003 Beveiligd De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse natuurgebieden: onver wachte vondsten en bij zondere gedragingen, kortom, het wel en wee van dieren, planten en paddestoelen passeren wekelijks de revue. En na tuurlijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Laarzen worden aanbevolen De rubriek Windstreken besteedt aandacht aan de Zeeuwse molens, aan de mensen erachter en aan depositie van de windgemalen in het landschap. Vandaag: molen De Onderneming in Wissenkerke. In 1987 werd de Philips- dam aangelegd. Als je nu op een willekeurige plaats op die dam staat aan de oevers van het Krammer-Volkerak, bij de Slikken van de Heen bijvoorbeeld, zie je een in dringende verandering in het landschap. Het woord metamorfose is daarbij goed op zijn plaats. We zien nog wel de indruk wekkende contouren van de voormalige kreken uit het Oosterscheldegebied, groot en klein, door het landschap slin geren. Sommige gaan schuil achter een dichte wilgen- en vlieren wildernis, anderen zijn weer open en grazig. Vroeger moest het landschap veel verder in de Delta er ongeveer zo uitge zien hebben. Met de afdamming en verzoeting van het Kram- Slikken van de Heen mer-Volkerak worden die oor spronkelijke biotopen enigszins gecompenseerd. Stonden er in het zoute stadium ongeveer twintig plantensoor ten van het zoute milieu, nu is dat aantal vermeerderd tot on geveer vijfhonderd van het zoe te milieu. Door de soms lage lig ging van de bodem ontstonden er vochtminnende begroeiin gen. Ze zijn het beste te vergelij ken met natte, zoete duinvallei en. De vegetatie is bijzonder gevarieerd in kleur, vorm en bloeiwijze. Planten zoeken vaak eikaars gezelschap op, maar sluiten de ander ook uit. Daarom worden bepaalde en se lecte begroeiingen 'plantenge meenschappen' genoemd. Zij staan in relatie met elkaar en vertellen de beschouwer veel over het klimaat, bodem, vocht huishouding en chemische sa menstelling. De beschouwer en plantengemeenschap komen als het ware in dialoog met elkaar. De planten vertellen hun ver haal en de beschouwer regi streert. Hoe gevarieerder de be groeiing des te dieper de bele ving. Orchideeën zijn de meest aansprekende voorbeelden daarvan. In de Zeeuwse gebie den komen vleeskleurige orchis, rietorchis en moeraswespenor- chis veel voor. Vooral de laatste worden in Nederland gerekend tot de meest aansprekende or chideeën. Behalve hun schoon heid zijn orchideeën ook in trek om de hoge eisen die ze aan hun groeiplaats stellen. Waar orchi deeën talrijk zijn, zit het in het algemeen met de natuurkwali teit wel goed. Natuurlijk blijft het niet bij plantenrijkdom. Vo gels en insecten profiteren mee. In deze tijd vliegen er bijvoor beeld veel libellen. Vooral de platbuik- en de oeverlibel zijn er in redelijke aantallen. Nooit worden ze het moe de schier ein deloos kronkelende kreken te volgen met hun duikvluchten en plotselinge capriolen. Het ach terlijfvan het vrouwtje is bruin geel getint, dat van het manne tje heeft die opmerkelijke licht blauwe doffe kleur, het beste nog te vergelijken met de kleur van schoolbordenkrijt. Wie het foto Ron Brouwer gebied wil bezoeken, kan het beste naar de Slikken van de Heen rijden aan de zuidelijke kant van de Philipsdam. Daar is een wandeling van ongeveer een uur uitgezet. Deze doorkruist het gebied. De voornaamste landschappelijke elementen zijn in het pad opgenomen, met mogelijk aangename verrassin gen. Zo leven er veel reeën en is de bruine kiekendief er dage lijks te bewonderen. Ook een ontmoeting met de in dit gebied grazende Schotse hooglanders is mogelijk. Laarzen worden aanbevolen, want het pad gaat dwars door het terrein en is moeilijk begaanbaar. Kon Brouwer Komende maanden worden weer veel Zeeuwse tuinen open gesteld voor publiek. In Buiten gebied komt een aantal daarvan aan bod in een korte serie. Van daag de tuin van Diny Melissen en Henk Bleuzé in 's-Heer Abts- kerke. Het dorp 's-Heer Abtskerke is ontstaan op een terpachti ge hoogte. In de eerste helft van de 14e eeuw verrees de huidige kerk, met rondom woningen. Eén ervan heet sinds jaar en dag Plantlust. Opzij en er achter hebben Diny Melissen en Henk Bleuzé een kleine idylle gescha pen. Ruisende hoge bomen, kwetterende vogels, een stille vijver en een weelde aan planten en bloemen. Het is dat de naam al bestond, maar Diny en Henk hebben daar sinds ze in 1989 aan de Kerkring neerstreken in vulling aan gegeven. Het huis is op de rand van de terp gebouwd, de tuin - totaal ongeveer 3000 vierkante meter - loopt schuin af. Er is een hoog teverschil van circa 1,40 meter, vertelt Henk. Dat maakt het ge bruik van een comfortabele mo tormaaier er niet makkelijker op. De grasvelden maait hij lo pend achter de machine. Het achterste gedeelte van de tuin is duidelijk natter dan het stuk vlak achter de woning, die vol gens Diny uit dezelfde tijd stamt als de kerk. „De kloosterlingen zouden er een soort boerderij slaafd aan hun tuin; ze zijn er niet elke dag in bezig (nu de open tuindagen naderen even tjes wel). „Het is geen spie en span-tuin", stelt Diny. „Er mag hier wel wat. Ik vind ook dat je de vogels en andere dieren een plek moet gunnen, dus we rui men niet alles op." Op verschil lende plaatsen staan betonnen elementen: banken, tafels, bak jes, opmerkelijk goed passend in het totaalbeeld. Henk Bleuzé maakt die zelf, in samenwer king met de dorpssmid. Hoewel het aanvankelijk niet de bedoeling was hun tuin open te stellen, is dat zo gegroeid. „Het is ook een stok achter de deur om het een en ander te doen", lacht Diny. „Mensen ontvangen is leuk; het is een aardig publiek. Ik loop wel eens geweldig te mopperen, zo van: al dat gedoe. Maar dat gaat snel weer over." Rinus Antonisse Plantlust, Kerkring 18, 's-Heer Abtskerke. Te bezichtigen tij dens de Bevelandse open tuin dagen 19 tot en met 22 juni en 5 en 6 juli van 10.00-17.00 uur. Aan die tuindagen doen verder mee: Heuvelhof, Oude Hoeve- weg 8, Baarsdorp; stadstuin, Kleine Kade 25, Goes; Engelse tuin, Lenshoeklaan 12, intieme tuin, Geertesplein 18, tuincafé, Marktveld 15, terptuin, Jacht huisstraat 10, alle te Kloetinge. De stadstuin is 19 juni en het tu incafé is 22 juni gesloten. Alles aan De Onderneming in Wissenkerke ademt fleurig heid. De boogjes boven deuren en ramen van de molen en ook andere onderdelen zijn geschil derd in rood-wit-blauw. En wat te denken van het propere win keltje in de molenaarswoning waar diverse soorten meel, cakemix, eieren en klompen worden verkocht. De uitstalling verleidt je tot aankopen die je niet van plan was te doen. De Onderneming is al sinds 1902 eigendom van de familie Verhage. Dat de molen tegen woordig enkele dagen volledig in bedrij f is mag gerust een won der heten. Eigenaar/molenaar Rinus Verhage (54) verdiende vroeger zijn brood als kippen boer en handelaar in eieren. De molen op het erf stond eigenlijk in de weg. Verhage: „Ik was er niet in geïn teresseerd. Dat veranderde toen vrijwillig molenaar Tonny Mul der hier verscheen. Hij was al van kindsbeen af enthousiast molenliefhebber. Tonny begon in 1980 eigenhandig met repa raties. In de loop van de jaren tachtig is De Onderneming weer volledig opgeknapt. Gaande weg ben ik ook steeds enthousi aster geraakt, 't Is raar, maar zodoende werd ik dus molenaar door toedoen van een vrijwilli ger." Tonny Mulder kreeg in 1983 van De Zeeuwse Molen de scherpha- mer, de prijs die jaarlijks wordt toegekend aan mensen die zich bijzonder verdienstelijk maken voor het doel van de vereniging. Twee jaar geleden zijn Verhage en Mulder in het zonnetje gezet op de jaarvergadering van de landelijke vereniging De Hol- landsche Molen in Amsterdam. Ze ontvingen daar van de Stich ting Molenfonds voor Vernuft en Volharding de oorkonde 'als blijk van waardering voor hun volharding en inzet om De On derneming weer in optimale staat te brengen, maalvaardig te maken en te houden'. De molen maakt circa 1,6 mil joen omwentelingen per jaar. De Onderneming wedijvert stee vast met de concurrenten van Biggekerke en Wolphaartsdijk om de eerste plaats in het draai- klassement van De Zeeuwse Molen. De Onderneming is op en top Zeeuws. Dat merk je als bij bin nenkomst zowaar een klopbuil staat te werken. Met zo'n, tegen woordig zeldzaam, werktuig wordt de Zeeuwse bloem gefa briceerd. De buil is een bak die staat te schudden als de hamers de zemelen van de bloem schei den. Ook dit onderdeel van de molen wordt aangedreven door windkracht. Bloem van Zeeuw se tarwe is vooral befaamd om dat er goed koekjes mee zijn te bakken. Verhage ontvangt allerhande bezoekers: „We hebben aanloop van mensen uit alle hoeken van de wereld. Dat komt ook door het stormvloedkeringstoeris- me. Mensen nemen hun buiten landse gasten mee om naar dat achtste wereldwonder te komen kijken. Dan zien ze onderweg De Onderneming draaien en kunnen ze de verleiding niet weerstaan om af te slaan. Zo ontvingen we mensen van Sin gapore Airlines die op bezoek waren bij Fokker Woensdrecht. Zij waren bijzonder geïnteres seerd in de remkleppen op de wieken. Geen wonder, want die lijken op de remkleppen op vliegtuigvleugels. De Onderneming is goed bevei ligd. Draaiende onderdelen zijn afgeschermd, de toegang tot de hoogste zolders is geblokkeerd en verstelbare kettingen op de stelling moeten bezoekers ervan weerhouden naar het rondwen telende wiekenkruis te gaan. Verhage: „Toch moet je altijd op je hoede zijn. Zo stapte een Amerikaan over de afzetting. Zie ik ineens dat die man lig te filmen onder de draaiende wie ken. Had hij zijn hoofd een klein eindje omhoog geheven, dan had hij een tik van de molen ge kregen. Dat is meestal fataal." Rinus Verhage is zeer te spreken over de medewerking van de ge meente Noord-Beveland. Is er iets kapot gegaan, dan krijgt hij alle medewerking voor herstel. Sinds enkele jaren wordt de plaatselijke molendag de zater dag na Hemelvaartsdag gecom bineerd met het feest van Ver eniging Dorpsgemeenschap Wissenkerke. Die dag is er dan een braderie en een verkoping voor muziekvereniging Apollo. Een bewijs voor de grote plaats die De Onderneming inneemt bij de dorpelingen. Willem Staat Eigenaar/molenaar Rinus Verhage bij De Onderneming in Wissen kerke. fotoDirk-JanGjeltema neergezet hebben." Toen het paar in 's-Heer Abtskerke be landde, troffen ze daar een vrij wilde tuin aan. „We hebben het eerst eens even aangekeken. Ik had nog nooit getuinierd. Op een gegeven moment zijn we ge woon begonnen met een hoekje. Ik noem dat m'n kinderschoe- nentijd", zegt Diny. „We hebben het successievelijk uitgebreid én veel bij geleerd. Boeken erop nageslagen, in een tuinclub ge gaan, door schade en schande wijs geworden. En vooral onze handen gebruikt." In het begin gingen ze zonder schetsontwerp aan'de slag, later zijn er wel schetsen gemaakt. „We hebben veel opgeruimd. Het huis stond op een eiland; het was niet echt bij de tuin betrok ken. We wilden het anders, vooral lichter, maken. Er is heel wat groen verdwenen", aldus Diny. „Staatsbosbeheer had in dertijd de erfbeplanting aange legd. De bomen stonden erg dicht op elkaar, er was nooit één boom weggehaald. Daar heb ben we het mes ingezet. Het is nu veel ruimer." Er zijn drie delen te onderschei den, die elk een eigen karakter hebben en een aparte sfeer uitademen. Diny Melissen: „Omdat het verhaal over de kloosterlingen speelt, hebben we dichtbij het huis een beetje geurachtige tuin met kruiden aangelegd. Dat heeft een be paalde functie en biedt beslo tenheid. Het middendeel is landschappelijk, met grote bo men en een vijver. Geen felle kleuren, vooral geel en groen. Dat is heel rustig, bijna medita tief. In het achterste deel ligt een oude paddenpoel en daar is een nutstuin, met fruit en groen ten. Diny en Henk zijn niet ver- Diny Melissen en Henk Bleuzé in de tuin van Plantlust. foto Willem Mieras Adrie Albregtse, Albert Ebbens en Laurens Kamp werken op proefboerderij De Rusthoeve in Colijns- plaat. Op 85 hectare pol- dergrond doen zij, in op dracht van onder meer Zeeuwse boeren, proeven met akkerbouw- en soms tuinbouwgewassen. 'De Rusthoeve' volgt weke lijks de belevenissen van de mannen van de proef boerderij. Het machinepark van De Rusthoeve is wat uitgebrei der dan dat van een gewone boer. Dat heeft verschillende re denen. Voor de proefvelden, die wat kleinschaliger zijn inge deeld dan de productievelden, zijn dikwijls kleinere machines nodig, die vaak ook nog zijn uit gerust met speciale instrumen ten. Daarnaast werken er op De Rusthoeve meestal meer men sen tegelijk. „Wij hebben bijvoorbeeld zes trekkers", vertelt Adrie. „Een gewone boer heeft er meestal een stuk of drie. Je kunt niet al les met dezelfde trekker doen. Ploegen doe je met een zware trekker, die je niet kunt gebrui ken om te schoffelen. Daar heb je dan weer een lichte voor." Dat ze op De Rusthoeve met een dubbel aantal werken, ligt aan de diversiteit van het werk. „Het kan zijn dat er gespoten moet worden in de aardappelen. Dan is er iemand bezig op het productieveld, waar de boerde rij van moet bestaan, en een an der op de proefvelden. Dan heb je al twee dezelfde soorten trek kers nodig. Bij het rooien van de aardappelen heb je verschillen de trekkers tegelijk nodig: een tje voor de rooimachine, eentje om je bak te verplaatsen en een trekker die de aardappelen naar de schuur brengt. Het wordt be hoorlijk ingewikkeld als je alles steeds moet af- en aankoppelen. Dan kan het hier ook nog wel ge beuren dat er ondertussen ie mand aan het ploegen is." Laurens legt uit dat de trekkers van De Rusthoeve langer mee gaan omdat ze minder draai uren hebben. „Als je alles met één trekker moet doen, is die sneller versleten. Valt er hier een trekker uit, dan kopen we ook geen nieuwe. Met tweedehands spullen kunnen we het hier ook wel af." Het meeste onderhoud aan de machines komt voor re kening van de werknemers zelf. „Smeren, olie verversen en nieuwe lagers erin: dat kunnen we zelf. Maar een maaimachine slijpen, laten we aan de deskun digen over. Voor reparaties zijn er goede afspraken met het me- chanisatiebedrijf. Sta je bij voorbeeld zonder olie omdat er iets lek is gegaan, dan komen ze het meteen repareren." Over het schoonmaken van het machine park kan Adrie weinig vertel len: „Dat doen we nooit. Ja, de banden schoonmaken als het slikkig is en de ruiten wassen als je er niet meer door kunt kijken. Maar verder poetsen we alleen een keer per jaar de bus, rond Nieuwjaar. En altijd wordt die dan, nog voordat hij droog is, volgescheten door de ganzen." Voor de tarweoogst heeft De Rusthoeve twee combines: een gewone, grote en een kleintje voor de proefvelden. Die is spe ciaal daarvoor ontwikkeld en er zitten instrumenten op om te wegen en te meten. Voor de proefvelden zijn er ook speciale zaai-en spuitmachines, die voor de productievelden te klein en te arbeidsintensief zijn. Net als de meeste boeren werkt De Rusthoeve ook met de buren samen, waar dat mogelijk is. Met buurboer Marco de Bruine zijn de spullen voor het aardap- pelrooien aangeschaft. „Het werk doen we ook samen, eerst bij de buren en dan bij ons of an dersom." Gevraagd naar wat voor machi nes er allemaal in de schuur staan, blijft Adrie aan de gang. „Een rotorkopeg, bijgenaamd de moddermolen, een cultver- kruimelaar, een vaste tandscul- tivator en eentje met triltanden. Dan zijn er nog een stuk of vijf zaaimachines, een drieschaar- wentelploeg, transportbanden, een hallenvuller, een bloter en een uienklapper." Als we er al lang van overtuigd zijn van Adrie te zullen verliezen met scrabbelen, verzint hij telkens weer een ander apparaat, dat ook in de schuur staat. Volgens Laurens heeft hij dan nog geen tweederde van het hele machi nepark gehad. De vocabulaire blijkt nog lang niet uitgeput, als ook het hand gereedschap aan de orde komt. Dat wordt niet alleen gebruikt in de biologische proefvelden, maar ook op de rest van het be drijf. De Rusthoeve gebruikt voor de bemonstering bijvoor beeld een hele reeks grondbo ren, die net als het andere hand gereedschap, natuurlijk wel steeds worden schoongemaakt. Het gezelschap aan de koffieta fel schiet in de lach als het 'peeënspaatje' wordt genoemd. Vlug, en op z'n Zeeuws gezegd, krijg je daar hele andere beel den bij dan van een spa die in de bieten wordt gebruikt. Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20