Streekproducten van zee en land Mee z'n aèren steeds op alfabet op z'n oad Schamppaal beschermde de gevel op de hoek Nieuwe Raadkaart 19 ONDERWEG dinsdag 17 juni 2003 4* Cultuur Deümoddere 5 Meer dan alleen lekker eten Zeeland promoten als provincie waar het culi nair goed toeven is. Zowel voor de eigen inwoners als voor de toeristen. Dat is het uitgangspunt van het evene ment De Smaek van Zee landdat voor de vierde keer plaats vindt. Op 20, 21 en 22 juni op het historische Ab dijplein in Middelburg en op 4 en 5 juli in het centrum van Domburg. 'Je moet er ge weest zijn om het geproefd te hebben', luidt het motto van de culinaire dagen. Het is overigens niet alleen smullen wat de klok slaat. Op 20 en 21 juni wordt op het Abdijplein ook een markt van streekproducten gehouden, waar in Zeeland geteelde en be reide producten gepresenteerd worden. Gerard van Keken, projectma nager van het Bureau voor Toe risme Zeeland, koestert een har- tewens. Een Zeeuwse culinaire maand. Met in alle regio's van de provincie activiteiten, gericht op streekproducten en de ge rechten die hiervan gemaakt worden. Een culinaire kara vaan. Daarmee onderscheidt Zeeland zich pas écht, vindt Van Keken. Het is nog toekomstmu ziek, maar met De Smaek van Zeêland is wel een begin ge maakt. Dit jaar niet meer zoals de drie voorgaande keren alleen op het Middelburgse Abdijp lein, nu ook twee dagen in bad plaats Domburg. Het is volgens Van Keken een evenement dat veel meer biedt dan alleen lekker eten in een aantrekkelijke omgeving en te gen aangename prijzen. „Het heeft ook te maken met de cul tuur van de provincie. En toeris ten en eigen inwoners ontmoe ten elkaar. Dat is een goede zaak. Veel Zeeuwen denken weieens: daar heb je die toeris ten weer. Maar er zijn veel be zoekers die respect en interesse hebben voor wat hier is. Als er één provincie in Nederland is die streekproducten heeft van zee en land, dan is het Zeeland wel." Er is langzamerhand een aardig assortiment aan Zeeuwse streekproducten opgebouwd, zegt Gerard van Keken. Puttend uit de lijst van deelnemers aan de streekmarkt tijdens De Smaek van Zeêland noemt hij mosterd, (vruchten)wijnen, appelstroop, witlofsoep en - jam, vruchtensappen, rund vlees, ambachtelijk ijs, babbe laars en babbelloly's, honing- producten, kaas, brood, wafels, pannenkoekmeel, escargots, paling, forel en niet te vergeten bolussen. Er wordt nu ook aan gewerkt om bij de presentatie van deze producten meer samen te werken (al valt dat buiten het bestek van het culinair evene ment). Aan de streekproductenmarkt doen zo'n twintig ondernemers mee. Eenzelfde aantal restau rants zet zich in voor het eetge- deelte van De Smaek van Zeê land, naast leden van het Culinair Gilde Zeeland en - voor het eerst - leerlingen van het Re gionaal Opleidings College (die daarmee mooi praktijkervaring kunnen opdoen). Van Keken vindt het jammer dat deelne mers uit Zeeuws-Vlaanderen ontbreken ('dat blijft nog een beetje een landje apart, er komt weinig respons uit de hore- cahoek'), maar de regio's Tholen, Walcheren en Zuid-Be veland zijn wel vertegenwoor digd. Het idee voor een culinaire pre sentatie in de openlucht is opge daan in het buitenland, vertelt Van Keken. „Het begon met de Europese cup van de streekge- rechten. Dat was een succes. Ik dacht daar kan Zeeland toch ook zelf iets mee doen. We heb ben gezegd: we gaan een culi naire gids maken en een evene ment organiseren. Het leuke is dat de lokale en regionale eco nomie er door ondersteund wordt, het appelleert aan het gevoel van eigenwaarde en trots nagerecht). Er kunnen twee honderd mensen tegelijk eten. De gerechten hebben alle wat te maken met Zeeland (zoals kreeftensalade, zeebaars, wa terzooi, lamsschenkel, chocola demousse met babbelaarlikeur, garnalen, asperges). Op 2 0 en 21 j uni is het restau rant van 13.00 tot 22.00 uur ge opend. Zondag 22 juni is er van 12.00 tot 18.00 uur een zeeban- - en het is ook nog een export product. De eerste keer hebben we nog oude films vertoond en zijn Zeeuwse verhalen verteld; dat bleek een minder goede combinatie met eten en streek producten te zijn. Op het Abdijplein komt een gro te restauranttent te staan, waarin door de deelnemende koks live gekookt wordt. Er is keuze uit een menukaart met tien gerechten (voor-, hoofd- en ketfestival, met nadruk op ge rechten van kreeft, oesters en mosselen. Vrijdag 20 juni kiest een panel van deskundigen en liefhebbers de Zeeuwse kreef tenwijn 2003. Op 4 en 5 juli krijgt De Smaek van Zeêland een vervolg in Domburg. Daar is de restau ranttent tussen 16.00 en 22.00 uur open. Er zijn verschillende menukaarten en de gerechten die worden gekookt zijn aange past aan het tijdstip van de dag: licht beginnen met een voorge recht (16.00 uur) en via het hoofdgerecht (18.00 uur) naar het dessert (21.00 uur). Gerard van Keken geeft aan dat zowel in Middelburg als Domburg be wust gezorgd is voor een lage drempel wat de prijs betreft: de gerechten liggen tussen vier en zes euro. Dat kan mede dankzij medewerking van sponsors. Er treden verschillende artiesten op en de topkoks Sj aak Jobse en Thijs Jansen interviewen colle ga's die in de speciale restau ranttent koken. Rinus Antonisse Tijdens De Smaek van Zeêland worden op 20, 21 en 22 juni rondleidingen gegeven in de ab dij in Middelburg. Een gids leidt belangstellende bezoekers rond op vrijdag 20 juni om 17.00 en 20.00 uur; op zaterdag 21 juni om 15.00,16.15 en 19.00 uur en op zondag 22 juni om 14.00, 15.15 en 16.30 uur. De abdij wandeling door de kloostergan gen, crypte en kruidentuin duurt een uur en kost 4,- voor volwassenen en 2,- voor kin deren. Slot Haamstede opent mor gen (18 juni) en woensdag 25 juni haar deuren voor bezoe kers. Vanaf 10.30 en 11.30 uur worden rondleidingen gegeven in het slot uit de dertiende eeuw. Kosten zijn 1,80 voor volwas senen en 1,- voor kinderen tot en met 12 jaar. Aanmelden moet via het VVV in Haamstede: 0111-651513. Rozenkwekerij De Bierkreek aan de N61 tussen Schoondijke en IJzendijke houdt de komende twee weekeinden (21, 22, 28, 29 juni) open dagen. De Bierkreek is de enige biologische rozen kwekerij in Nederland. Tijdens de open dagen zijn er onder meer rondleidingen (om 11.00, 13.00 en 15.00 uur) met uitleg over de biologische rozen- kweek; zondag 22 juni is er van af 14.00 uur een excursie; aan verwante bedrijven presenteren zich en er zijn vierhonderd soor ten bloeiende rozen te bewonde ren. De open dagen duren van 10.00 tot 17.00 uur. 't Hof Overwellingen van fami lie Zwaan in Wemeldinge is nog op 21 en 28 juni (13.00-17.00 uur) en op 5 en 6 juli (10.00- 17.00 uur) opengesteld voor pu bliek. In de tuin bloeien rozen tegen muren, pergola's en in het rosarium. Verder is er een krui dentuin en zijn er vijvers, ter rassen en bijzondere bomen en heesters. De tuin is te vinden aan de Kerkweg 14. Entree: 3,50. De komende drie weekeinden worden de Walcherse open tuin dagen gehouden. Op vrijdag 20, zaterdag 21zaterdag 28 en zon dag 29 juni en op zaterdag 5 en zondag 6 juli zijn vier tuinen open voor publiek. Het gaat om De Blommenhof van familie Vermaat, Michaels- dreef 10, Middelburg (tuin in Engelse stijl met expositie kera mische objecten), Het Blauwe Hof van familie Bil, Breeweg 11, Koudekerke (boerderijtuin met De Smaek van Zeêland, vorig jaar op het Middelburgse Abdijplein: koks bereiden soep van Zeeuwse schaal- en schelpdieren. foto Dirk-Jan Gjeltema expositie beelden), de tuin van de familie Adriaanse, Gen. Eisen- houwerlaan 54, Middelburg (stadstuin met veel knipwerk) en De Sprenckhof van mevrouw Priemis, Sprencklaan 1, Mid delburg (tuin met oude bomen, een kruidentuin en veel paadjes, vijvers en borders). De tuinen zijn op genoemde dagen open van 10.00 tot 17.00 uur. Meer in formatie op www. opentuinda gen, nl. Op de volgende pagina staat in formatie over de Bevelandse open tuindagen. Kiek's wa 'k mee-ebrocht Mee 'n glunderend gezicht ield mien vraauwe mien 'n klein doasje vómienneuze. „Tweêge bakjes mee aèzelnoten", ver volgde ze. „Das vö bie 't song festival vanaèvend. M'n zü d'r 's 'n gezéllige aèvend van maèke." Om negen ure gienge m'n d'r pontificaol vö zitte mee verse koffie in 'n gebakje van de ster bakker ier in de buurte. Even laèter begon 't. Songfestival, 'n muziekspektaèkel dat z'n eige begint te overleve. ,,0e kunne ze d'r mee deugaè?", vroeg ik mien eige aof. M'n luusterden naè 'n stik of vuuftiene schrille dao- meskoortjes, mee aokelige on geoefende stemmetjes, ier in daè mee 'n vint d'r bie, begeleid deü eênzèllefde dreun van 'n elek trisch verstèrrekte matteklop- per. Boem-klets, boem-klets. Aols- ma deü, zoönder orkèst. Inge blikte ketelmuziek. Op d'n duur oarde ik 't nie mi. Ik begon 't tot in 't diepst van mien by-passes te voele. Bie oöns ier in de straè- te woont 'n joan die zö'n ap- paeraot in-ebouwd eit in z'n au to. Iedere dag komt 'n ier verbie oönder 't geluud van 'n ver schrikkelijk geboöns. 'n Paèr weken elee stieng ik gelieke mee z'n bie 't stoplicht. Ikzeitegenz'n: „Je mag je motor wè's laète naèkieke. Ik dienke dat t'n straks explodeert." Ie aantwoordde: „Das mien radio buurman. Ik kan wè mèrreke da jie 'n aauwe zak begint 't oaren, dat je dat niet weet." Ik draoide ma gauw mien raampje dicht. Ik ao d'n eve te pakke wille neme. Ma ie dee 't mien. Ik verlang verschrikkelijk naè die liedjes van weleer. Kènne julder ze nog? Rita Hovink mee 'Laat me alleen', Jennie Arians en Frans Halsema 'Schuilen kan niet meer', Saskia en Serge 'Zo mer in Zeeland'. De erinnering an aol die prach tige luusterliedjes maèkt dat songfestival tot 'n moeilijk te vertere aongelegen-eid. Nog moeilijker dan 'n kabinetscrisis. In daè bin m'n de laosten tied ok nie vrie van ebleve. In de perio de da m'n ier in oöns laand zoön der deugdelijke regering an 't deümoddere waère, leek t'r op of aolles mee sproönge achter- uut obbelde. In 't begin dochte m'n dat 't nieuwe gèld de schul dige was. 't Was net of 'n groat aontal wienkeliers alleên ma de guldenstekens verwisseld ao vö euro's. Natuurlijk vele van die ménsen oöns dat kunsje geflikt. Gelukkig bin m'n vandaège d'n dag oplettender oare in laè m'n oöns nie mi zö gemakkelijk be dotte. Wilder stappe noe, la chend om de poagingen, naè de concurrent in dan ze 't naekie- ke. Dus kü je noe nie mi de euro de schuld geve van 't slop waèrin m'n eraèkt bin. Wat waère m'n indertied groas op de nieuwe regering onder lei ding van een Zeêuwse minister- presidènt. Superlatieven waère niet goed genogte om de groep geslaègde heren d'n emel in te priezen. De toen a goed voelbaè- re achteruutgang zouwe ze wè even ombuge in de richting van 'n nieuwe welvaèrt. Ma net toe m'n dochte da m'n 'n stabiele regering aode, doön- derde de eêle boel in mekaore. Ruzie, achterklap, wanbegrip, 't is ma 'n kleine greep uut de ge beurtenissen die wekenlang de voorpaginao's van oönze kran ten vulden. Ik eleze dat t'r ministers bie waère die tot de riekste mannen van 't land oarden. D'r was d'r eêne bie vö wie zelfs de minis tersauto nie goed genogte was. Die was privé nog beter gewénd. Vraag je je aof wat zö'n man vö de minimumbevolking kan be- tekene. Ok a is t'n van goede wil, 't za aoltied fout aofloape. Oait wilder mee z 'n aollen over oönze nieuwe minister-presidènt epraèt. Jan Peter uut oöns eige Zeêland. Intussen is zö 't eên in aander gebeurd in 't politieke leven van oöns laand. In wilder mee z'n aollen in zak in as ezete omda m'n dochte dat oönze lo vende woarden te prematuur ewist waère. Ma in d'n tied tus sen 't vaollen van 't eêste kabi net J.P. in de formaosie van 't tweêde kabinet J.P.was t'r eêne die oöngebroke overènde bleef. Jaowel, Jan Peter. Ik goed naè z'n ekeke as ik 'm op de televisie zag. Toen 'k op-emèrkt dat in aol die maènden z'n kostuum even onberispelijk zat as vö die tied. Dat z'n aèren in aolle moei lijk-eden keurig op alfabet op z'n oad laège. Dat 'n ma zèlden èrreges 't aantwoard op schul dig mos bluve. Vakmanschap is meêsterschap, ménsen. Kiek, ie is natuurlijk nie d'n eênigen op wie m'n motte kun nen rekene. In de maènden van dilleberere in hakke-takke mee mogelijke coalisiegenoaten, bin genoeg acceptaobele persoanen vö 't voetlicht getrede. Persoa nen mee d'r eige, misschien ok juuste, meêningen over 't oplos- se van de gewéldige problemen waè-vö oöns laand is komme te staèn. In z'n achter-oad za d'n zeker de meêningen van aandere partij en bewaère. Volgens mien is dat de juuste wieze van politiek be- drieve. Luustere naè iedereên in 't goede behoude. Dat is de eêni- ge manier om oönze economie wi uut 't slop te trèkke. Laè wil der 's beginne om aomaè 't ver- traauwen an't nieuw kabinet J.P. te geven. Dan kunne m'n d'r laèter aoltied nog 's over praète. Evaluere, zoas ze dat noeme. Je weet 't, mee vee vertraauwen ka je 'n olifaant laète zweve. In as m'n aolemaèle 'n stapje terug motte doe, mö m'n nie meteen beginnen te uttere. Positief blu ve ménsen. Joop van Zijp De nostalgische raadkaart van vorige week is een op name uit het oude stadshart van Goes. En wel van de Wijngaard straat, met de hoek naar de Sint Adriaanstraat. De huidige situ atie ziet er volstrekt anders uit. „Als een van de oudere inwo ners van Goes was het meteen duidelijk", schrijft J. Schrier. Hij maakt per brief een wande ling door de straat-van-toen, beginnend rechts vooraan de fo to. Bij het hekwerk was een wol winkel gevestigd (van mevrouw Steketee-Dey, meldt E.W. Jans- sens uit Goes). Ernaast stond volgens Schrier een lagere school (met den bijbel), waarin eerder de glas- en spiegelfa- briek van de gebroeders Wattez gevestigd was. „In de oorlogsja ren 1940-1945 was het een kan toor van de voedselvoorziening. Het klassieke gebouw ernaast was het boekhoudbureau van de ZLM. Niet zichtbaar, achter de man op de stoep, begon de Ag- nesgang. Aan de overzijde van die gang stond de sigarenwinkel van Zwartepoorte." Aan de linkerkant van de straat woonden volgens Schrier onder anderen poelier Evertsen (na de oorlog een pension, genaamd het Maagdenhuis) en f ietsenma- durig bestuursberaad werd een avond ingelast, waarbij domi nee Korevaar de inleider was met het pikante onderwerp: de omgang tussen jongens en meis jes. In de oorlogsjaren mochten we alleen vergaderen met toe stemming van de Cultuurka mer." „Er is eigenlijk niets meer van over", constateert R. Kor- suize uit Goes. „Misschien aan de kant van de Vlasmarkt (niet zichtbaar op de foto) nog wat oude, inmiddels opgeknapte, pandjes en de oude katholieke kleuterschool. „Die heette vol gens de rekeningen die we elke maand trouw kregen, de Fran- siscusschool. Toen de school werd gesloten kreeg ik als oud ste aanwezige leerling nog een wandbordje waar de naam op staat." Per abuis werd vorige week ver zuimd een afbeelding van de 'oude' raadkaart te plaatsen. Enkele inzenders noemden een verkeerde plaats: de Vlasmarkt in Goes en de Vlasmarkt in Mid delburg. De winnaars van de waardebonnen zijn: E.W. Jans- sens, Goes, G.C. M. Bookelaar, Kloetinge en T.P.L. van Gilst, Kortgene. Rinus Antonisse ker Lindenberg. Ook stond er een grossierderijlater van de firma Cok. Het gebouw met het schuine dak bood onderdak aan de protestantse jeugdbeweging CJMV en ook repeteerden leden van gymnastiekvereniging OKK en muziekkorps Excelsior er en op dinsdag huisde er mo devakschool Ensaid. Op de plaats waar hekwerk en heesters staan was een taxi-on derneming gevestigd, herinnert Schrier zich, later magazijn van Douwe Egberts. Op de hoek be vond zich het slachthuis van slager Blokpoel, die in de Sint Adriaanstraat zijn winkel had. Inzender Janssens wijst op de schamppaal voor het winkeltje links op de hoek. Die moest voorkomen dat bijvoorbeeld een met paard bespannen wa gen bij het nemen van de bocht de gevel beschadigde. Het hek voor het winkeltje van Steketee rechts gaf aan dat hier een parti culiere stoep lag. H.J. Schouwenaar uit Middel burg was indertijd lid en secre taris van de Christelijke Jonge lingsvereniging en verhaalt over een bloeiend verenigings leven, met op zondagavond een bijeenkomst waarin een bijbels onderwerp werd besproken, ge volgd door een discussie over een vrij onderwerp. „Na lang In de collectie van Hans Lindenbergh bevinden zich vele prentbriefkaarten met afbeeldingen van veerboten. Eén ervan is deze week aan bod. Vraag is: om welke plaats gaat het. Nadere bijzon derheden over de situatie toen en nu zijn welkom bij de redactie. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 21 juni worden gestuurd aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl. Voor goede inzenders zijn drie waardebonnen beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19