PZC Minister moet motie Kamer over tunnel Sluiskil nakomen PZC Nieuw uithangbord voor de Mikke Oogklinieken Goes en Rotterdam zetten samenwerking voort Koffieshop protesteert tegen waarschuwing Vijftig jaar De Schute te boek gesteld 11 \fsluiting Coosje Buskenstraat leidt tot lange file uit binnenstad w dinsdag 17 juni 2003 HZ tweede bij zeilwedstrijd Tweede ontsluiting Vandalen vernielen bomen Hulp voor zwerver met stoornis Boete voor klap in het gezicht Trio verdacht van drugshandel Roep om aanpak sportvissers lsd\ IDE 5CHool voor eva werd OP 17 SEPTEMBER 1944 DOOR OORLOGSGEWELD V:RV0E5T J Vlissingen onderschat verkeer jnnrFdith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft zich verkeken 0p de verkeersdrukte door de afsluiting van de Coosje Bus kenstraat. Als gevolg daarvan ontstond afgelopen weekeinde ten file vanuit het Bellamypark destad uit. Tal van automobilis- len deden er anderhalf tot twee uur over om het centrum te ver iaten. „We hebben niet voorzien dat door de afsluiting van één neg direct een file zou ont staan", zegt verantwoordelijk wethouder P. van der Maden. Vlissingen heeft twee wegen waarvan verkeer vanaf het Bel lamypark gebruik kan maken om de stad te verlaten. Dat zijn deSpuikomweg en de Coosje Buskenstraat. Eén weg afslui ten, zonder maatregelen te ne men, leidt tot problemen. Dat bleek afgelopen zaterdag. Raadsleden werden bestookt met reacties van boze burgers, die auto's zagen stilstaan of stapvoets zagen rijden. C. Seij- belvande CD A-fractie: „Vlis singen heeft nu eenmaal een flessenhals. Je kunt niet onge straft één van de twee uitgangen afsluiten." Ze heeft de verkeersproblema tiek onder de aandacht ge- VLISSINGEN - Studenten van de Hogeschool Zeeland zijn bij let Nederlands Studenten Kampioenschap Teamzeilen tweede geworden. Het Groning se team won de wedstrijd op de Nieuwe Meer in Amsterdam. Teamzeilen gebeurt met drie bo ten per team. Telkens strijden twee teams tegen elkaar. Iedere boot krijgt evenveel punten als haarfinishplaats. Het team dat lOpunten of minder haalt, wint. Het team van de HZ bestond uit Robert Hoogerheijde, Rutger Krijger, Peter Paauwe, Max Dingee, Vincent Pieters en Bas- tiaanPieters. bracht bij het college van B en W met het verzoek voor komend weekeinde een creatieve oplos sing te bedenken. Seijbel wil dat er lering uit getrokken wordt. „Er wordt binnenkort ook ge werkt aan het openbaar gebied rond de Aldi in de Spuistraat. Daardoor zullen er ook weer omleidingen moeten komen." Voor toeristisch Vlissingen is de verkeerschaos geen opsteker. Vooral tussen een en zes uur op zaterdag zat er bitter weinig be weging in de verkeersstroom. Van der Maden werpt tegen dat het probleem niet overtrokken moet worden. „Ik wil het ook weer niet bagatelliseren, maar het gaat ver als we direct de con clusie trekken dat dit slecht is voor toeristisch Vlissingen. Als we een keer in de file staan in Rotterdam of Amsterdam, dan spreken we ook niet direct onze afschuw uit over die steden." Hij erkent dat Vlissingen zou kunnen pronken met het feit dat de badplaats weinig verkeers problemen heeft en goed te be reiken is. Bij dat beeld past geen verkeersopstopping van twee uur.,Dat klopt. We moeten hard werken aan de aanleg van de tweede binnenstadsontsluiting. Daarover wordt momenteel overleg gevoerd met de Schel- dewerf. De drukte onderstreept dat de binnenstad kwetsbaar is en dat vluchtwegen noodzake lijk zijn." Een afvaardiging van de ge meente Vlissingen en de politie hebben zaterdag met elkaar overlegd om de chaos in de bin nenstad op te lossen. J. Ris- seeuw van de gemeente zegt dat het 'misschien lang duurde voordat er werd ingegrepen, maar dat het ook niet zo eenvou dig is om alles volgens de regels op te lossen'. „We hebben te maken met openbaar vervoer, fietsers, voetgangers en auto mobilisten." Zaterdag in de na middag gingen de verkeerslich ten bij de watertoren (kruising Spuikomweg/Badhuisstraat) op knipperen en werd het ver keer door de politie geregeld, waardoor de file zich oploste. ioorHarmen van der Werf TERNEUZEN - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat moet 'le februari dit jaar aangenomen Kamermotie over een tunnel bij Sluiskil gewoon uitvoeren. In diener van de motie, VVD-Ka- merlid J. Geluk, vindt het onge past dat zij dit blijkbaar niet wil doen. Hij leidt dat af uit opmer kingen die Peijs zaterdag maak te op een CD A-bijeenkomst in Benesse. Beijs verklaarde dat zij niet weet of er nog geld beschikbaar komt voor nieuwe Zeeuwse we genprojecten als de N57 op Wal cheren, de N61 in West-Zeeuws- Vlaanderen (Schoondijke- Hoek) én de tunnel bij Sluiskil. Bij ziet zich onder meer door achterstallig onderhoud aan Bijkswegen en vaarwegen ge dwongen alle nieuwbouwplan- nen tegen het licht te houden. Haar eerste begroting die de derde dinsdag van september REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 1380 AA VLISSINGEN lol: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 Email: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miham van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 1380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 ■mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl uitkomt, moet duidelijkheid verschaffen. WD-Kamerlid Geluk is 'heel erg verbaasd' over de uitlatin gen van Peijs, vooral omdat zij de tunnel bij Sluiskil in het rijtje heeft meegenomen. De minister mag een nieuwe prioriteitstel ling maken, maar zij moet daar volgens hem de tunnel bij Sluiskil buiten laten. „Het geld voor dat project hoeft helemaal niet uit het wegenfonds te ko men, maar uit extra opbreng sten van de Westerscheldetun- nel, zoals in de Kamermotie staat. Zij moet die motie ge woon uitvoeren." Dat Peijs de N57 ter discussie stelt, vindt Geluk ook niet goed te begrijpen. „Al in 1991 zijn daarover afspraken gemaakt met de provincie, toen de pro vincie het Kanaal door Walche ren van het Rijk overnam. In 1998 is daar opnieuw over ge sproken. Bovendien, de op brengsten van het kwartje van Kok worden ingezet voor de in frastructuur. Zeeland heeft daar ook recht op." Geluk is ondanks zijn zware kri tiek niet van plan de bewinds vrouwe op korte termijn op het matje te roepen. „Zij is nog maar net begonnen. In afwachting van haar begroting geef ik haar het voordeel van de twijfel, maar ze moet wel weten dat zij de Kameruitspraak over de tun nel Sluiskil niet zomaar naast zich kan neerleggen." Provinciaal bestuurder T. Pop- pelaars (CDA) heeft na afloop van de bijeenkomst in Renesse met Peijs gesproken. Hij vertelt dat zij niet op de hoogte was van de financiële constructie voor de tunnel bij Sluiskil, dat die ge deeltelijk betaald zou moeten worden uit extra opbrengsten van de Westerscheldetunnel. „Inmiddels weet ze dat wel." Poppelaars kan zich indenken dat Peijs tegen hogere onder houdskosten aanhikt. Hij is daar zelf ook mee geconfron teerd voor de provinciale we gen. „Het verkeer neemt toe en wordt zwaarder. Het is goed daar rekening mee te houden. Anders bouw je een grote ach terstand in wegenonderhoud op." Dat de N57 en N61 volgens de gemaakte afspraken in 2010 klaar moeten zijn, staat voor Poppelaars desondanks buiten kijf. „De minister heeft alleen willen zeggen dat zij nog geen toezeggingen kan doen." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Vogelopvangcentrum De Mikke in Middelburg heeft sinds gisteren een nieuw uithangbord. Het oude was zes tien jaar oud en versleten. De plakletters lieten los. Ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van de vogelopvang, verraste het Middelburgse reïntegratiebedrijf LétÉ De Mikke met een nieuw, professioneel ge graveerd bord. Hoe lang het oude bord de gevel van De Mik ke heeft gesierd, wist beheerster Coby Lou werse niet meer precies. „Maar ik heb het zelf laten maken." Door de weersomstan digheden was het visitekaartje van de vo gelopvang hard aan vervanging toe. „Maar als je geen geld hebt, moet je prioriteiten stellen en dan gaan de vogels voor." LétÉ besloot de vogelopvang uit de nood te helpen. In de graveerafdeling werd een nieuw bord gemaakt. Dat bord moet mini maal vijftien jaar meegaan, garandeerde Leo Blok, bedrijfsleider Industrie van het reïntegratiebedrijf. „Wij plaatsen dit soort borden overal in Nederland, België, Duits land en Denemarken. Een groot aantal daarvan staat in natuurgebieden in weer en wind. Verwering is absoluut onmogelijk. Daar krijgt De Mikke wat mij betreft garan tie opMet het cadeautje wil LétÉ de vogel opvang een hart onder de riem steken. Blok: „Wij willen deze voorziening absoluut in stand houden en we willen als reïntegratie bedrijf graag meedoen in de dingen die om ons heen gebeuren MIDDELBURG - Onbekenden hebben afgelopen weekeinde zes bomen in de Erasmuswijk in Middelburg omgezaagd. Het ging om een forse plataan en vijf jonge elzen. Medewerkers van de gemeente Middelburg hebben de bomen inmiddels op geruimd. Volgens een ambtenaar van de gemeente is dit de eerste keer dat Middelburg door deze vorm van vandalisme wordt getroffen. De plataan was bijna compleet doormidden gezaagd. Zondagmiddag trok de wind iets aan, waardoor de boom omwaaide en op de Amnestylaan terechtkwam. De vijf andere bomen waren finaal doormidden gezaagd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Lameij- er oordeelde gisteren dat de strafbare feiten een twintigjarige zwerver niet konden worden toegerekend. Daarmee nam hij de conclusie over van de psychiater en de psycholoog die de man ontoerekeningsvatbaar hadden verklaard. Lameijer ontsloeg hem van alle rechtsvervolging, maar ging daarnaast in op het advies van de gedragsdeskundigen om de verdachte voor een jaar in een psychiatrische inrichting te plaatsen. Ook officier van justitieJ. Zondervan vond dit een goede keus. „Zo is er afgerekend met zijn strafrechtelijk verleden." De man was geruime tij d dakloos en leefde in Middelburg op straat. In het laatste half jaar van 2002 maakte hij zich schuldig aan brandstichting, vernielingen, belediging en bedreiging van de politie en het stelen van een fiets. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 34-jarige inwoner van Vlissingen wegens mishande ling en vernielingen conform de eis zeshonderd euro boete opgelegd. De Vlissinger had 14 augustus vorig jaar in zijn woonplaats een man, die in een telefooncel stond, een klap in het gezicht gegeven. Eind vorig jaar vernielde hij ruiten van woningen aan de Bonedijkestraat en de Bloemenlaan. MIDDELBURG - De drie Tholenaren die vrijdag werden aan gehouden bij invallen op diverse plaatsen, worden onder meer verdacht van handel in cocaïne. Bij de huiszoekingen werd in totaal één kilogram aangetroffen. De drie hielden zich volgens justitie ook bezig met de handel in wapens en munitie, al kan zij niet zeggen om wat voor wapens het gaat. Bij de in vallen werd een klein aantal wapens in beslag genomen. Het Thoolse trio werd vrijdag opgepakt toen politie en justitie acht huizen op Tholen en één op Schouwen-Duiveland door zocht. In Breskens werd bij dezelfde actie in een loods een hennepkwekerij aangetroffen. DEN HAAG - Sportvissers die regelmatig grote hoeveelheden kabeljauw aanlanden en verkopen, moeten worden aange pakt. Het Zeeuwse VVD-Kamerlid J. Geluk heeft dat gisteren gevraagd aan minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Volgens Geluk komt het bijna dage lijks voor dat sportvissers met tientallen kleine bootjes op de Noordzee achter de kabeljauw aangaan. Vrachtwagens staan bij 'thuiskomst' klaar om de vis in te laden. Het WD-Kamer- lid vindt dat ongehoord. Sportvissers moeten naar het idee van Geluk worden gedwongen de aanlanding van gequoteer de vis, zoals kabeljauw, te beperken tot wat zij nodig hebben voor eigen gebruik. door Mieke van der Jaqt GOES - De afdeling Oogheel kunde van het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes en die van het Oogziekenhuis in Rotterdam zijn van plan een uit wisseling op te zetten om des kundigheid en flexibiliteit te bevorderen. Het plan is geboren uit het project 'overbrugging van wachtlijsten' dat inmiddels is afgerond. Met dat project zijn niet alleen de wachtlijsten voor staarope raties geminimaliseerd, maar is ook ervaring opgedaan met an dere behandelprotocollen. Dat resulteert in ieder geval in een zeer doelmatige behandeling in de oogheelkundige kliniek, die vanaf 1 januari 2004 in het zie kenhuis in Zierikzee zal worden ingericht. Tijdens het overbruggingspro ject gingen in totaal 110 Beve- landse patiënten en hun bege leiders met de bus naar Rotterdam voor een staaropera tie. De oogartsen van het Oos- terscheldeziekenhuis deden de ingrepen zelf binnen de proto collen die gelden in het Oogzie kenhuis. Dit 'koken in ander mans keuken' is zo goed bevallen ,daternaareen vervolg wordt gezocht. Ook voor perso neel van het Oogziekenhuis dat tijdelijk in Goes heeft gewerkt, is de uitwisseling een verhelde rende ervaring geweest. Het overbruggingsproject is overigens door de patiënten hoog gewaardeerd. Als rapport cijfer gaven ze een 8,6. Alle ope raties zijn dan ook gelukt en nie mand heeft te maken gekregen met complicaties. De tochten van en naar Rotterdam met een luxe touringcar hadden veel weg van een gezellig dagje uit, behalve dat de helft van de reizi gers met een lapje op het oog naar huis kwam. In Rotterdam hebben de mensen van het Oosterscheldezieken- huis afgekeken hoe je zo effici ent mogelijk kunt omgaan met de beschikbare ruimte en mid delen. Gevoegd bij de protocollen die in Goes zijn ontwikkeld, levert dat een geolied draaiboek op voor de oogkliniek in Zierikzee. Met een voortdurende beschik baarheid van behandelruimten in de moderne kliniek, kunnen de wachtlijsten minimaal blij ven. Leo Blok van LétÉ geeft beheerster Coby Louwerse van De Mikke tekst en uitleg over het nieuwe visitekaartje van de vogelopvang. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée VLISSINGEN - De exploitant van koffieshop Purple aan de Aagje Dekenstraat in Vlissin gen is het niet eens met burge meester Van Dok. Die besloot onlangs de koffieshop een waar schuwing te geven. Gisteravond zetten de gemach tigde M. Ehmen en eigenaar B. Carstens de bezwaren tegen de waarschuwing uiteen bij de Commissie Bezwaar- en Be roepsschriften van de gemeente Vlissingen. Het was hen niet duidelijk dat het hier ging om een officiële waarschuwing met verstrekkende gevolgen. Bo vendien was nergens vermeld dat er een mogelijkheid is om bezwaar aan te tekenen. Het systeem van waarschuwin gen kent oplopende straffen. Bij de eerste waarschuwing wordt proces-verbaal opgemaakt, een tweede betekent dat de zaak voor drie maanden wordt geslo ten, na drie waarschuwingen gaat de shop voor een half jaar dicht, bij de vierde definitief. Aanleiding voor de waarschu wing vormde een controle op 20 december vorig jaar. Agenten betrapten een minderjarige met softdrugs. De jongen verklaarde de softdrugs bij Purple te heb ben gekocht zonder dat naar zijn leeftijd werd gevraagd. Vol gens Carstens klopt daar niets van. De jongen werd op kilome ters afstand van de zaak aange houden, verder was er niets dat er op duidde dat hij de drugs bij Purple had gekocht. Bovendien wordt bij Purple de leeftijds grens zeer strikt gehanteerd, al dus Carstens. De Commissie Bezwaar en Be roep geeft over vier tot vijf we ken advies aan B en W. TiAMENS DrVLREOIiGIfiG v-oop C.V.O. te BfGGEKcRKE WERD VOOR DEZE HERBOUWDE SCHOOL DE EERSTE STEEM GELEGD OP 4 JULI S952 DOOR DE HEER P.VUKHUIS VOORZITTER Het oude schooltje aan het Kerkplein, in 1944 verwoest. „We zijn het beu in het dorps huis", liet een leerling in het schoolkrantje van die tijd we ten. Een andere scholier: „Het is hier zo'n klein lokaaltje. Je struikelt bijna over de stoelen en tafels!" In oktober 1977 kwam aan dit kleine leed een eind. Met een speciale ope ningsdag, die werd afgesloten met een pannenkoekenmaal tijd, werd het volledig ver nieuwde pand geopend. Ondertussen was er al nage dacht over een nieuwe naam voor het schooltje. Het bestuur had hiervoor een prijsvraag uitgeschreven. Uiteindelijk werd gekozen voor de naam De Schute (de schuit), een voor de hand liggende naam voor een school die gevestigd is aan de Schuitvlotstraat. Voor de school verrees in die tijd een kunstwerkje van G. Keijseruit Wouw: een stilering van, hoe kan het ook anders, een schuit. In de jaren tachtig volgde nog een renovatie omdat het aan tal leerlingen weer steeg en in december 2000 werd een nieuw lokaal in gebruik geno men, een semi-permanente aanbouw waar de groepen 3 en 4 in worden ondergebracht. Al met al is er in die vijftig jaar veel veranderd. Grappig is het verhaal over de veranderde tijdgeest. Als de ict-infra- structuur in 2001 te wensen overlaat, besluit de school in één klap tien nieuwe compu ters en een netwerk aan te schaffen. In 1954 ging dat wel anders. In die tijd werd einde loos vergaderd over de aan schaf van een tweedehands ra diotoestel. Het boekje over vijftig jaar De Schute van Maaike de Wolf- Mol en Johanna Kruit is vanaf donderdag bij de basisschool te verkrijgen voor zes euro. Zaterdag 21 juni zijn oud-leer lingen, -leerkrachten en -be stuursleden welkom op de reü nie die om 14.30 uur begint, 's Avonds is er vanaf 19.00 uur een jubileumfeest voor reünis ten, ouders en andere belang stellenden. Die kunnen onder meer kijken naar een film uit 1955 waarin veel oud-leerlin gen aan bod komen. De school bij de opening in 1953. door Ron Magnée situatie werd alleen maar er ger toen in oktober 1944 de dij - ken op Walcheren werden ge bombardeerd. „De kern van het dorp werd een eiland in de woelige zee", schrijft De Wolf- Mol in haar boek. In 1952 werd begonnen met de bouw van een nieuw pand. Een jaar later volgde de officiële opening. In de hal van het pand was een tegeltableau in gemetseld met daarop onder meer de tekst: „De school voor C.V.O. werd op 17 september 1944 door oorlogsgeweld ver woest." Daarnaast een donke re afbeelding van Biggekerke en een vliegtuig dat zijn bom men laat vallen. Vijftig jaar na dato is het kunstwerkje onvindbaar. Het tableau moet tijdens de grote renovatie van 1976/77 zijn verdwenenIn die tij d werd het pand volledig anders inge richt. Ondertussen kregen de leerlingen les in het dorpshuis. Dit tijdelijke onderkomen kon de leerlingen niet bekoren. BIGGEKERKE - Vijftig jaar bestaat de Biggekerkse basis school De Schute. Maaike de Wolf-Mol tekende de complete geschiedenis van de school op in een prachtig boekwerkje. Alleen het mysterie van de ver dwenen plaquette kon ze niet ophelderen. Een half jaar lang werkte De Wolf-Mol aan de geschied schrijving van de Biggekerkse basisschool. Aan het boekje werkte ook de Biggekerkse dichter Johanna Kruit mee. Van haar is een aantal gedich ten te lezen over het schooltje dat vijftig jaar bestaat. De geschiedenis van de school kent een tragisch begin. Een verkeerd bombardement van de geallieerden op 17 septem ber 1944 legde het centrum van Biggekerke in puin. Een tragische misrekening die 45 Nederlanders het leven kostte. Bij het bombardement werd ook het basisschooltje voor het Christelijke Volksonderwijs (CVO) aan het Kerkplein ge troffen. Het pand raakte zoda nig beschadigd dat er geen les meer kon worden gegeven. De De plaquette die ooit de hal van de school sierde, maar die is ver dwenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11