11 Vervroegd dorpsfeest bevalt goed Kanon voor oorlogsmuseum Oostburg Wachtlijsten beperkt door uitbreiding zorg cadeau Benoeming van Jan Lonink rond Mik op Wonen Mountainbike Stemmen Gemeente zoekt nog 850.000 euro zeeuwse almanak Beautydag Cleopatra 3 2 Sauna zomeractie zaterdag 14 juni 2003 Tekort niet te wijten aan potverteren Geld van toerist bestemd voor betere recreatie Dagelijks open van 11-17 uur Bejaarde dief betrapt in Sluis bij autoschadeherstel Taakstraf voor misbruik naam Een eigentijdse PZC Jl ZEEUWS-VLAANDEREN Reserveer snel, want VOL VOL Tel. 0118-588299/276 OOSTBURG - De voor malige gemeenten Oost burg en Sluis-Aarden- burg hebben 2002 afge sloten met een gezamen lijk tekort van ruim 510.000 euro. Oostburg gaf bijna 388.000 euro te veel uit, Sluis-Aarden burg kwam bijna 123.000 tekort. Dat bleek gisteren bij de presentatie van de voorjaarsnota 2003. De uitgaven voor over heidsactiviteiten waren in Oostburg ruim 708.000 euro hoger dan geraamd. Het tekort is veroorzaakt door het vervroegd af schrijven van 400.000 eu ro aan kleine investerin gen, hogere kosten door de herindeling en een lagere opbrengst van de gemeen telijke belastingen. De grondexploitatie leverde daarentegen ruim321.000 extra op. Het nadelige saldo wordt gedekt uit de algemene reserve. In Sluis-Aardenburg wordt het nadelig saldo ook grotendeels veroor zaakt door het vervroegd afschrijven van kleinere investeringen. Portefeuil lehouder R. Leentfaar meldt nadrukkelijk dat in beide gemeente geen sprake is geweest van pot verteren. „Oostburg en Sluis-Aardenburg heb ben niet op het nippertje nog plannen ontwikkeld. Alles wat er lag, is een ont wikkeling van jaren ge weest." Dat geldt wat de wethou der betreft ook voor het multifunctioneel centrum in Sluis. Hiervoor stelde de raad van Sluis eind april een extra krediet van 418.000 euro beschik baar, in verband met di verse financiële tegenval lers. Tijdens die raadsver gadering hadden enkele raadsleden het gevoel dat dit plan er nog snel voor de fusie was doorgeduwd. Sluis moet fors bezuinigen door Renévan Stee OOSTBURG - De gemeente Sluis moet in 2004 de broekriem aanhalen. Tijdens de presenta tie van de voorjaarsnota bleek dat de gemeente bij ongewijzigd beleid afkoerst op een tekort van ruim 1,6 miljoen euro. Om de begroting sluitend te krijgen moet 850.000 euro worden be zuinigd. De rest moet komen uit meeropbrengsten van de belas tingen (700.000 euro) en uit de afstoting en exploitatie van ge bouwen (100.000 euro). „De voorliggende cijfers kun nen niet meer zijn dan een vin geroefening. Er zijn nogal wat onzekerheden. De belangrijkste daarvan is de uitkering uit het gemeentefonds voor 2004. In verband met de lange duur van de kabinetsformatie, verschijnt de circulaire hierover pas deze maand. Daarom zijn we uitge gaan van ramingen van de Ver eniging Nederlandse Gemeen ten", verklaart wethouder R. Leentfaar. De huidige ramingen geven aan dat de lasten sterker stijgen dan de baten. Tot 2007 wordt zelfs rekening gehouden met een te kort van bijna 2,2 miljoen euro. In 2004 is een lastenstijging voorzien van ruim 2,2 miljoen euro, waarvan de helft opgaat aan extra personeelslasten. Aan de batenkant staat per saldo 500.000 euro. De 850.000 euro aan bezuini gingen zijn nog niet gevonden. „Het managementteam van de gemeente heeft zich verplicht om via een sessie van twee da gen op de hei te komen tot bezui nigingen van dat niveau", aldus Leentfaar. Het college van B en W wil onder geen voorwaarde een stijging van meer dan vijf procent on- roerend-zaakbelasting (ozb), inclusief een verhoging met een procent ten gevolge van de in flatie. Na de verhoging van de ozb in 2003, die vooral de eigen inwoners trof, is het college van mening dat nu ook de toerist zijn steentje moet bijdragen aan het gezond houden en maken van de gemeente. Voor de toeris tenbelasting wordt 400.000 eu ro extra ingeboekt. Dat wordt bereikt via een heffing van 80 eurocent per persoon per nacht in 2004, oplopend tot 1 euro in 2007. Naast de verhoging van de ozb moet de rest van de meerop brengsten van de belastingen komen uit de parkeerbelasting en forensenbelasting. Ook het op 13 mei vastgestelde raadsprogramma is in de begro ting voor 2004 opgenomen. Een financiële vertaling van speer punten als de huisvesting van het ambtenarenapparaat, de herinrichting van Breskens en Cadzand en Sluis aan Zee is nog niet mogelijk omdat hiervoor eerst plannen (verder) dienen te worden uitgewerkt of beleidno- ta's moeten worden opgesteld. Ondanks de weinig rooskleuri ge cijfers, houdt het college in haar voorstel vast aan 100.000 euro extra uitgaven voor het on derhoud van openbaar groen en het onderhoud van wegen. pagina 14: Wie draait op voor potverteren? Kanon Maisonneuve prijkt voor het oorlogsmuseum aan de Oude Haven in Oostburg. foto Wim Kooyman OOSTBURG - De verhoging van de toeristenbelasting in Sluis wordt voor een groot deel aangewend voor investeringen in de recreatiesector. Volgens wethouder van financi en, R. Leentfaar, rechtvaardi gen deze uitgaven de verhoging van de tarieven in 2004 en de daaropvolgende jaren. „Het is dus niet zo dat de geraamde meeropbrengsten van 400.000 euro in 2004 op de grote hoop verdwijnen en worden aange wend voor algemene uitgaven. De verhoging van de toeristen belasting in 2004 naar 80 euro cent per persoon per nacht is noodzakelijk om het tekort op de begroting voor 2004 weg te werken. Tussen 2004 en 2007 stijgt de toeristenbelasting van 80 eurocent naar een euroSluis investeert tot en met 2006 meer dan 2,9 miljoen euro in recrea tievoorzieningen. Hiervan gaat bijna 1,8 miljoen euro naargeïn- tegreerd kustzonebeheer. Hier toe behoren de aanpak van de kustverdediging en het herstel van de karakterisitieke eilan denstructuur van West- Zeeuws-Vlaanderen. Ruim 819.000 is gereserveerd voor de kustfietsroute van het Belgische Adinkerke naar Breskens. An dereprojecten waarin wordt ge ïnvesteerd zijn Groede Podium Kindvriendelijk West-Zeeuws- vlaanderen en toeristische be wegwijzering Elke woensdagavond open met films Een kindervoorstelling met dolfijnenshow op het dorpsfeest in Zaamslag. door Peter Opgei ZAAMSLAG - Zaamslag is deze dagen in de ban van het dorpsfeest. Voor bevol king en bezoekers is het wel even wen nen, want het traditionele evenement is verhuisd van de nazomer naar de 'voor zomer'. Die verhuizing heeft alles te maken met de metamorfose en de herinrichting van het Plein, het kloppend hart van Zaamslag. Donderdagavond werd dat Plein met een spetterende lasershow offi cieel weer in gebruik genomen. De opknapbeurt van het Plein, zo geeft woordvoerder J. Goossen van de organi satie aan, was een goede aanleiding om de programmering van het dorpsfeest naar voren te halen. „Maar ook onderne mers drongen aan op andere data, met name om het publiek ook eens een ander soort collectie te kunnen tonen. Kortom, het bleek tijd voor een aanpassing van het dorpsfeest. Ik kan nu al zeggen dat het goed bevalt. Voorheen zat je met de organisatie van het dorpsfeest precies midden in de zomer, in de vakantieperio de dus, en waren mensen niet altijd een voudig te bereiken. Nu hebben we alles netjes op tijd kunnen regelen. Wat ons betreft blijven we ook volgend jaar op de huidige data." Het dorpsfeest werd traditioneel ge opend door de echtgenote van de burge meester van Terneuzen, C. Barbé, Voor foto Wim Kooyman haar was het in verband met de naderen de pensionering van haar man de laatste keer. De eerste volledige dag van het feest, gisteren, was het in Zaamslag druk met onder meer een kraampjesmarkt en een optreden van de groep Défense d'Af- ficher. Vandaag is de slotdag. Op het pro gramma staan onder meer een rommel markt, vertoning van oude dorpsfilms en van 12.00 tot 18.00 uur een reeks activi teiten, demonstraties en optredens op het Dorpsplein. Advertentie Laat uzelf weer eens heerlijk verwennen! Reserveer nü Babelweg 2, Domburg Fax: 0118 - 583668 E-mail: kuur@bofdomburg.nl Internet: www.roompot.nl Profiteer van juni t/m augustus van 3 x toegang sauna 2 x betalen Nu van 39,- voor 25,- p.p. De 3 2 saunakaart is persoonsgebonden en te koop bij de saunabar van het Kuur- en Beautycentrum. door René van Stee OOSTBURG - Het oorlogsmu seum aan de Oude Stad in Oost burg heeft een nieuwe aanwinst. Op het trottoir voor het pand staat sinds kort een veertig mil limeter snelvuurkanon van het geallieerde oorlogsschip Mai sonneuve dat in september 1944 voor de Zeeuws-Vlaamse kust door een Duitse onderzeeër tot zinken werd gebracht. Het oorlogstuig wordt vandaag officieel overgedragen door het promotieteam - het Frisse Neu zen Aanjaag Team - van Cad- zand-Bad. In die plaats kreeg het kanon in 1997 een plaatsje op de boulevard. Het idee achter de plaatsing van het geschut was om het imago van Cadzand wat op te vijzelen door het op krikken van het straatbeeld en het aanbrengen van beziens waardigheden. Na iets meer dan twee jaar werd het kanon met name op aan dringen van plaatselijke onder nemers weggehaald. Zij vonden het ongepast oorlogstuig te plaatsen in een toeristische plaats. „Vooral onze Duitse klanten namen er aanstoot aan. Ook wijzelf waren van mening dat het kanon niet in het straat- Meer weten? Vraag de speciale kuur- folder aan, boordevol heerlijke beautydagen of -behandelingen inclusief welkomstdrankje rondleiding ontspanningsmassage van rug, nek en schouders OF een mini-gezichtsbehandeling Hydromassagebad Vibrosaun zonnebank of snelbruiner gezonde lunch onbeperkt toegang tot de sauna, kuur- en bubbelbaden gratis gebruik van handdoekset en badjas gratis parkeerkaart De Parel Nu van 89,- voor€ 59,- p.p. Boekingsperiode: tot 31/08/2003. beeld paste. Toerisme associeer je immers met ontspanning en vermaak en niet met oorlog" verklaart medewerker Jacco de Bruijne van hotel de Wielingen aan de Kanaalweg in Cadzand- Bad. De plaatsing van het geschut voor het oorlogsmuseum had nog heel wat voeten in de aarde omdat hiervoor een elektrici- teitskast en een lantaarnpaal moesten worden verplaatst. Voor die tijd lag het wapentuig opgeslagen in het museum. Daar onderging het onlangs een grondige opknapbeurt en werd er een sokkel gemaakt om het kanon op te zetten. Eigenaar, beheerder en conser vator Erik Adriaansen van het oorlogsmuseum is enorm in zijn nopjes met zijn nieuwste aan winst. „Gelukkig is alles op z'n pootjes terechtgekomen en is er weer een mooi stukje regionale oorlogshistorie aan het museum toegevoegd." Advertentie door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Door een forse uitbreiding van de patiënten zorg heeft de Stichting Zorg- Saam Zeeuws-Vlaanderen lange wachtlijsten in de zorg verlening kunnen voorkomen. Dat blijkt uit het jaarverslag van ZorgSaam over 2002. De wachtlijst voor de thuiszorg is beperkt gebleven, maar bij het ziekenhuis liep de wachttijd on danks de veel grotere productie toch wat op. Onder meer omdat er ook patiënten van buiten Zeeuws-Vlaanderen werden behandeld. Om de hoge productie te realise ren zijn in 2002 ruim 200 mede werkers meer ingezet dan het jaar daarvoor. Eind december vorig jaar bedroeg het aantal medewerkers 2384. „Hiermee zijn we de grootste werkgever geworden in de regio", zegt voorzitter P. Rademacher van de raad van bestuur. „We zijn er best trots op dat we de dienstverlening fors hebben kunnen uitbreiden", zegt direc teur patiëntenzorg J. van der Heiden. „We proberen de duur van de zorg in het ziekenhuis zo kort mogelijk te houden, maar dat vereist wel dat je patiënten dan zo snel mogelijk kunt door plaatsen naar andere sectoren. Daar zit naar ons idee nog een knelpunt. Als het stagneert bij de verpleeg- en verzorgingshui zen, dan stropt het ook bij ons in het ziekenhuis." Vorig jaar lagen soms 40 patiën ten in het ziekenhuis te wachten tot ze naar een verpleeg- of ver zorgingshuis konden. „Nu ligt SLUIS - Een 83-jarige man uit Aalst (B) is gistermiddag rond half vier betrapt op diefstal. De man wilde uit een winkel aan de Kapellestraat in Sluis een flesje parfum ter waarde van 35 euro stelen. Toen hij de winkel uitliep ging het alarm af en werd hij in de kraag gevat. het gemiddeld op 27 patiënten", zegt Rademacher. „Maar dat zijnernatuurlijknog27 teveel." Volgens Rademachter is het al lemaal te verklaren, omdat Zeeuws-Vlaanderen vergrijst. Hij wijst erop dat er een aantal jaren geleden een trend was om verpleeghuisbedden te schrap pen ten behoeve van meer capa citeit voor de thuiszorg. „Som mige tehuizen zijn gesloten. Op dit moment zie je dat alle ver pleeghuizen aan het bouwen zijn, of plannen hebben." Rade macher vreest echter dat tegen de tijd dat de uitbreidingen ge realiseerd zijn, de behoefte aan bedden ook weer gestegen is. De langste wachttijden in het ziekenhuis deden zich vorig jaar voor bij de oogheelkunde. Daar is de productie flink verhoogd, zodat er nu nog wachttij den zij n tussen de acht en tien weken. Advertentie "Vraag naar de voorwaarden. CARr Middelburg Tel. 0118-613564 I CAR' Advertentie woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Advertentie door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De minister raad heeft Jan Lonink (53) gis teren benoemd tot burgemees ter van de nieuwe gemeente Terneuzen. Lonink, die als eerste op de voordracht van de gemeente raad stond, neemt per 1 juli de ambtsketen over van scheidend burgemeester R. Barbé. In Ter- neuzen werd al reikhalzend naar de benoeming uitgekeken, maar het kwam Lonink niet zo slecht uit dat het zo lang duurde „Als je weet dat je voorgedragen bent door de gemeenteraad, dan heb je enerzijds behoefte zo snel mogelijk aan de slag te gaan, maar anderzijds vond ik dat ik wel mijn dossiers in Twente moet afronden. Daar heb ik nu wat meer tijd voor gekregen, zo dat ik me per 1 juli volledig kan wijden aan mijn taak in Terneu zen." Lonink wordt op dinsdag 1 juli in Terneuzen geïnstalleerd tij dens een speciale raadsvergade ring in het Scheldetheater. Commissaris van de Koningin W. van Gelder komt dan naar Terneuzen om Lonink te beëdi gen. Tot nu toe werden Zeeuwse burgemeesters beëdigd in de be slotenheid van het Abdijcom plex in Middelburg. Maar vanaf nu reist de commissaris naar de gemeente om de nieuwe burge meester ter plaatse te beëdigen. Lonink krijgt de primeur. Na de raadsvergadering wordt de burgemeester aansluitend van 19.00 tot 21.30 uur een openbare receptie aangeboden. TERNEUZEN- De Terneuzense politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 19-jarige in woner van Huis ter Heide wegen het vervalsen van een be schermd merk veroordeeld tot dertig uur taakstraf. De man had 19 maart dit jaar in Terneuzen fotocamera's onder de valse naam Canomatic te koop aangeboden, terwijl hij wist dat het inferieure camera's waren. Dat ze niet de kwaliteit hadden van een echte Canon, kon worden afgeleid uit de prijs, vond de rechter. De verdachte had vijftien camera's gekocht voor 675 euro. Bij zijn aanhou ding trof de politie vier fotoca mera's met afstandsbediening in zijn auto aan. In Terneuzen mochten deze week de kinderen uit de wijk Triniteit stemmen voor nieuwe speeltoestellen voor het nieuwe middenpark. Dennis van acht ging ook stemmen. Er waren twee presentaties van bedrijven die speeltoe stellen leveren. Daarna mochten de kinderen op be drijf X of bedrijf Y stemmen. Dennis stemde op bedrijf Y. Bedrijf Y won met één stem verschil. Dennis juichte 'Dat was mijn stem!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 77