PZC Ierse mossels mogen in Oosterschelde groeien PZC Poëzie en bajes hebben ieder eigen taal Waterschap wil onderhoudswegen op dijken aanleggen 13 Gedeputeerde krijgt bundel klachten over nieuwe lijnen Connexxion zaterdag 14 juni 2003 Verregenen Zakkenroller op markt actief Oude tractoren in Zonnemaire Tragiek Liefdesbrief 14.C.N Li AE.M Fietsenstalling te klein Scooter uit schuur gestolen Vernielingen aan speelhuisje Waterschap knapt wegen op Boete voor wildplasser Rijverbod voor automobilist Bromfiets uit schuur gestolen Paalhoofden Recreatiebridge in De Schutse _1 doorHarmen van der Werf VERSERE - Het bedrijf Delisea van J. Dingemanse mag Ierse mosselen in de Oosterschelde «aan brengen. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselveiligheid heeft een ver- gunning verleend, na eerst door van State op de vingers lezijn getikt. Delisea moet met de eerste zen ding echter nog even wachten. Er kan nog bezwaar worden aangetekend tegen de vergun ning. Stichting De Faunabescher ming is vast van plan bezwaar te maken, verklaart secretaris A. de Jong. Zij vindt het veel te risicovol dat mosselen uit een ander visgebied in de Ooster schelde, een internationaal er kend natuurgebied, mogen wor den gebracht. In de controles heeft zij niet veel vertrouwen. „Die kunnen toch alleen steek proefsgewijs plaatsvinden. Alle mogelijke vreemde organismen of ziekten die met de mosselen meekomen, kun je daarmee niet tegenhouden." Dat Yersekse mosselhandelsbe drijven al jarenlang Ierse mos selen naar Zeeland halen, doet daar volgens De Jong niets aan af. Die mosselen worden in de Oosterschelde niet verzaaid, zo als Delisea wil, maar het afval water wordt wel in de zeearm geloosd. Ook dan kunnen in principe geïmporteerde ziekten en andere organismen in de Oos terschelde terechtkomen. Tot nu toe heeft dat voorzover be kend geen problemen opgele verd. Ook de producentenorganisatie voor de mosselcultuur in Yerse- ke dient mogelijk een bezwaar in. Secretaris H. van Geesber- gen verwijt het ministerie van LNV doorgeschoten te zijn. Dat er vraag is naar Ierse mosse len lijkt vast te staan. In Neder land is gebrek aan mosselzaad en halfwasmosselen. Delisea springt daarop in door halfwas mosselen uit Ierland aan te bie den, die in de Oosterschelde ver der kunnen groeien tot - wat heet - Zeeuwse mosselen. „Als wij voldoende mosselzaad kon den vissen in de Waddenzee, zou dit allemaal niet nodig zijn", tekent Van Geesbergen aan. SP maakt zwartboek busvervoer rioorAb van der Sluis MIDDELBURG - Gedeputeer de T. Poppelaars krijgt woens dag een zwartboek aangeboden over het openbaar vervoer in Zeeland. De klachten - bijna zeshonderd via een klachtenlijn en 2750 handtekeningen - zijn ingezameld door de SP in Vlis- singen en Middelburg. Connexxion nam medio maart eennieuwe dienstregeling in ge bruik. De SP vindt dat daardoor sprake is van een chaos bij de buslijnen. Connexxion zette on der meer kleinere busjes in. Het gevolg is dat passagiers vaak moeten wachten op een ander busje, omdat de eerste propvol zit. Haltes vervielen, waardoor passagiers vaker moeten over stappen, langere wachttijden hebben en meer strippen nodig hebben. In het merendeel van de situaties is sprake van langere reistijden. Sommige routes lij ken volgens de SP meer op een toeristische rondrit dan op een effectief vervoer van A naar B. De nieuwe dienstregeling kwam tot stand via openbare aanbe steding. De politieke partij spreekt van een bezuiniging, die ten koste gaat van goed open baar vervoer in de provincie. De SP wil dat de gedeputeerde zorgt voor een beter openbaar vervoer. „Een dwingend ge sprek met Connexxion ter ver betering van de dienstregeling lijkt ons meer dan zinvol. Een VLISSINGEN - Op de week markt in Vlissingen is gister middag tussen half twee en twee uur een portemonnee van een 17-jarige Vlissingse gestolen. De vrouw werd op de markt aangesproken door een onbe kend persoon. Niet lang daarna bemerkte ze dat haar portemon nee was weggenomen. ZONNEMAIRE - In de Van der Bijlstraat in Zonnemaire wordt vandaag een rommelmarkt ge houden. Bijzonder is onder meer het grote aanbod aan lang speelplaten. Als extra attractie is er een de monstratie van oude tractoren en stationaire motoren. Voor kinderen staat er een springkus sen en een reuzesjoelbak opge steld. De feestelijkheden begin nen 's ochtends om negen uur en worden opgeluisterd door dweilorkest Liever ier as Tuus. De organisatie is in handen van Harmonievereniging Nut en Uitspanning en de plaatselijke voetbalvereniging. REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 1300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famkevan Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 1380 AA VLISSINGEN Pel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 Email: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^ww. pzc.nl mail: web@pzc.nl overheid laat zijn burgers niet verregenen en in de kou staan. De klachten over het openbaar vervoer kwamen uit de hele pro vincie. Leden van de SP Vlissin gen reisden een aantal malen mee met bussen om handteke ningen te vergaren. Leerlingen van het ROC Zeeland reageer den massaal. Scholieren uit Goes en Vlissingen moeten bij voorbeeld veel langer lopen. In Zierikzee tekende de SP elf klachten op voor een slechte verbinding naar Burgh-Haam- stede en Renesse. Vanuit West- Souburg kwamen twintig klachten binnen, omdat de bus halte daar is verdwenen. Lijn 24 in Goes kan ook rekenen op for se kritiek. Bewoners van zorg centrum Rehoboth en de Rand- hof kunnen niet meer naar het centrum, omdat de halte is ko men te vervallen. Ook Zeeuws- Vlaanderen ontkwam niet aan de nieuwe dienstregeling. De bus van Hulst naar Breda is op geheven. Vooral jongeren zijn daarvan de dupe. Passagiers van lijn 15 en 15b moeten nu vijf kilometer naar Biervliet om daar de bus te kunnen pak ken. Naar aanleiding van klach ten uit met name het stadsge west Vlissingen/ Middelburg heeft de provincie al in april be sloten een onderzoek in te stel len naar de nieuwe dienstrege ling. Ester Perquin, dichter en medewerkster in het huis van bewaring, op bezoek in de oude stadsgevangenis van Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Als het aan de Stichting 0909GEDICHT ligt, worden alle vaders in de Nederlandse gevangenissen mor genochtend, op vaderdag, gewekt met een gedicht. De stichting heeft 64 ge vangenissen en huizen van bewaring verzocht poëzie met als thema 'De af wezige vader' te laten klinken door hun omroepinstallaties. Dat moet Ester Perquin (23) uit Zierikzee toch aan spreken. Zij is hard op weg dichteres te worden én werkt als bewaakster in het huis van bewaring De Noordsingel in Rotterdam. Ester denkt even heel diep na, debiteert dan heel wat wijsheden en komt tot de slotconclusie: „Wij leiden alle drie een dubbelleven: de boef, de poëzie en ik." Zelf kan ze in elk geval niet zomaar 'ja' of 'nee' zeggen op de vraag of ze nou het initiatief van 0909GEDICHT toejuicht. „Mijn reactie met m'n uniform aan zou wellicht zijn: sodemieter op, wat een onzin, gedichten in de bajes. Maar in m'n dagelijkse kleren denk ik dat het best goed is, zelfs als er maar één gevan gene wat troost van zou ondervinden." In De Noordsingel, een penitentiaire inrichting voor mannen, klinken geen gedichten op vaderdag. „De geluidsin stallatie in dat oude gebouw is daar he lemaal niet geschikt voor. Die dient en kel voor korte mededelingen naar de afdelingen, zo van: 'Groep A, de lucht kan komen' of 'Groep B, de arbeid komt terug'. Ester werkt nu anderhalf jaar in dit we reldje en heeft het er uitstekend naar haar zin. Aanvankelijk was het vooral een pragmatische keus. „Werken in ploegendienst is goed te combineren met mijn studie aan schrijversvak school 't Colofon in Amsterdam. Ik draai vaak nachtdiensten en kan dan poëziebundels lezen of zelf gedichten schrijven." Ze heeft inmiddels haar definitieve keus gemaakt voor de poëzie. Proza ligt haar veel minder, vindt ze zelf. Het werken in de bajes biedt een bron van inspiratie. Ze ervaart veel tragiek, maar ook schoonheid. „Stel je voor: een man geheel ontkleed in een cel, starend naar een bakje water waarin hij een bruin verkleurde en in kleine reepjes gescheurde bananenschil laat drijven. Geconcentreerd kijk ik even met hem mee naar dat bakje, totdat hij zegt: 'Knap hè, die koningspythons'. Dan voel ik me bijna vereerd dat ik zo'n situ atie mag meemaken", zegt Ester. „Mis schien is het wel een enorme klootzak, maar ik maak hem mee op een moment dat hij zich volledig weerloos opstelt." Ze ziet best overeenkomsten tussen poëzie en de bajes. „Ze hebben elk een eigen taal", concludeert ze en schetst haar beeld van de gevangenen. „Man nen variërend in leeftijd van achttien tot ruim zestig. Ze zitten vast om zeer uiteenlopende zaken: voor het stelen van een reep chocolade tot het plegen van een brute moord. In De Noordsin gel zitten ze altijd in afwachting van een volgende ontwikkeling: veroorde ling, hoger beroep of tot er plaats is bij een tbs-instelling. Ze ervaren verdriet, angst en frustratie, maar hebben te ma ken met al die verschillende ego's. Dan creëer je een eigen taal om je emoties te uiten." Ze heeft een treffend voorbeeld. Als ze aan een oudere gevangene vraagt hoe het bezoek is geweest, antwoordt hij met: „Ach, je zoon is je zoon niet meer." Volgens Ester benadert dat poëzie. De man zou een heel verhaal kunnen hou den over het feit dat zijn zoon hem niet meer wil kennen, maar zijn korte zinne tje schrijnt veel meer. Ze benadrukt dat ook de ware dichter immer op zoek is naar dat indikken van de taal. Volgens haar is dat heel iets anders dan 'iemand die gedichten schrijft'. „Zo iemand wil anderen via gedichten kenbaar maken hoe het met hem in de realiteit is ge steld. Hij gebruikt daar gemeen schapstaai voor. Zijn emotie is zijn in strument. Een dichter echter is juist op zoek naar de waarheid achter de reali teit. Die snijdt juist het eelt van die ge meenschapstaai weg om de huid eron der bloot te leggen. Zijn belangrijkste instrument is de taal op zich." Ester komt tot meer raakvlakken. Ge vangenen raken noodgedwongen aan gewezen op schriftelijk taalgebruik als ze contact met de buitenwereld willen hebben. „Een jongen die wordt vastge zet, maar ook erg verliefd is, zal moeten leren een liefdesbrief te schrijven als hij zijn gevoelens wil overbrengen." Ze vindt het dan ook niet verbazend dat de gebundelde gedichten van 'Candle light' al jarenlang op nummer één staan van de uitleenlijst in de bibliotheek van De Noordsingel. Hoeveel inspiratie de bajes haar ook biedt, veel gedichten heeft Ester er nog niet over geschreven. „Dat is te vroeg. Ideeën moeten bij mij eerst lange tijd op de composthoop liggen om te rijpen." Met het thema van 'De afwezige vader' is ze wel doorkneed. Haar eigen vader kreeg op jonge leeftijd een beroerte, raakte verlamd en overleed toen zij am per zes jaar oud was. „Daar heb ik inmiddels wel het een en ander over ge schreven", zegt ze. COR DE JONGE XT LeKC&z we&Tjzopfir dz ^61 er pAH^ioc \/T h/ALlo Mert&T&L H°Höf/o ~N] ..weiN/6NieuW>He-■.e/GENUiieHeirWW. je 't>va=aW4L h/etmebp&j ts/a- V effe p/mMe// Hopp/e^- ~7c/U26/jr^ - Vüli Nieu^j/) eemV&PV DAT De BEADeP/e H06 OePPlMePEA/Oee P&i Air JE <S>/ QBHT Heer JE NtE7 Hie&Z HoO/(, effep/MM&H Mopf/e U/16 lieGE/i PATS'.. AJ/Fj NIEUWERKERK - De fietsenstalling die op initiatief van de dorpsraad tegenover de bushalte in Nieuwerkerk is geplaatst, geeft veel ergernis. De stalling blijkt te klein, zodat veel fiet sen her en der rond de rekken verspreid liggen. Bovendien zijn er op deze plek al diverse rijwielen vernield en gestolen. De politie heeft inmiddels twee dorpsbewoners aangehouden voor fietsendiefstal. Bij het uitdreggen van de vijver in het dorp werden vier fietsen teruggevonden. De dorpsraad is op zoek naar een betere en ruimere locatie voor de stalling. DREISCHOR - Uit een schuurtje aan de Renkumstraat in Dreischor is in de nacht van donderdag op vrijdag een rode Peugeot scooter met de kentekenplaat FWV367 gestolen. De schuur was niet afgesloten, maar de scooter stond wel op het stuurslot. De schade bedraagt enkele honderden euro's. GOES - Vandalen hebben afgelopen week vernielingen aan gericht aan een speelhuisje en een glijbaan op een terrein van een peuterspeelzaal in Goes. Het dak van het speelhuisje is volledig vernield en de glijbaan is kapotgemaakt. Het schadebedrag is niet bekend. VLISSINGEN - Het waterschap Zeeuwse Eilanden is begon nen met werkzaamheden aan verschillende plattelandswe gen in Zeeland. Het werk bestaat hoofdzakelijk uit asfalte ren. Het karwei duurt tot half juli. Tijdens het onderhoud zijn de wegen afgesloten voor het verkeer. Dat varieert van een dagdeel tot enkele weken. Eventuele omleidingen worden met borden aangegeven. Op Walcheren wordt gewerkt aan de Veerseweg tussen Mid delburg en Veere, de Vrijburgstraat bij West-Souburg en het fietspad aan de Valkenisseweg. Ook de Prelaatweg tussen Westkapelle en Aagtekerke, de Karnemelksebaan bij Aagte- kerke en het fietspad aan de Wulpenburgseweg bij Veere wor den opgeknapt. VLISSINGEN - De politie heeft gisternacht een 23-jarige wildplasser uit Vlissingen bekeurd. De man stond op de Nieu- wendijk te plassen. VLISSINGEN - Een 43-jarige automobilist uit Vlissingen heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een rijverbod ge kregen van zes uur. De man werd om kwart voor twee betrapt in de Bloemenlaan voor rijden onder invloed. Uit een adem analyse bleek dat hij 2,5 maal te veel had gedronken. VLISSINGEN - Uit een opengebroken schuur in de President Rooseveltlaan in Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag een bromfiets gestolen. Het gaat om een rode Peugeot type Zenith met het kentekenplaatje BTH790. De waarde van de gestolen brommer is onbekend. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil op alle dijken langs de Oosterschelde onder houdswegen aanleggen. Deze worden in principe opengesteld voor wandelende en fietsende recreanten, tenzij de kans be staat dat de rust van foerage- rende, broedende of rustende vogels wordt verstoord. Langs de Westerschelde zijn, deels in het kader van de ver sterking van de zeewering, op veel plaatsen al wegen aange legd die het waterschap ge bruikt voor het onderhoud aan de dijken. Afhankelijk van de situatie zijn deze opengesteld voor fietsers en wandelaars, maar ook bijvoorbeeld voor sportvissers. Langs de Ooster schelde is nu een beperkt aantal onderhoudswegen, maar daar moet wat het waterschap be treft de komende jaren verande ring in komen. Het streven is opgenomen in het waterkeringbeheerplan, dat aangeeft hoe het waterschap de komende vijf jaar wil omgaan met de waterkeringen die het beheert. Voor een belangrijk deel gaat het om beleid dat al eerder is vastgelegd. Daarnaast vindt er nauwe afstemming plaats met de beheerplannen van Waterschap Zeeuws- Vlaanderen en Rijkswaterstaat Zeeland. In het plan wordt ook melding gemaakt van het voornemen om strenger toezicht te houden op het naleven van de regels die gelden voor het bouwen op en bij waterkeringen. Dat heeft in het verleden 'niet altijd de aan dacht gekregen die het ver dient'. Er is een begin gemaakt met strandpaviljoens en strand huisjes. De komende tijd wordt ook gelet op andere bouwwer ken op en bij dijken, het planten van bomen op waterkeringen en het onderhoud van de grasmat door pachters. Zeeuwse Eilanden gaat zich verder bezinnen op het gebruik van (paal)hoofden. Er wordt on derzocht in hoeverre deze er voor zorgen dat de levensduur van zandsuppleties wordt ver lengd. Ook wordt bekeken of er alternatieven zijn voor de hou ten constructies, nu de gebrui kelijke gecreosoteerde eiken palen zijn verboden. Als de hou ten palen kunnen worden vervangen door duurzamere constructies, zou dat tegelijk gunstig zijn voor de problemen met het onderhoud. Dat is nu vaak zwaar en moeilijk werk, dat botst met de wettelijke eisen die aan arbeidsomstandigheden worden gesteld. Op sommige plaatsen kunnen de hoofden mogelijk helemaal verdwijnen. Het gaat om de duingebieden waar het water schap de natuur zo veel moge lij k haar gang wil laten gaan, er van uitgaand dat deze zich zelf aanpassen aan gewijzigde om standigheden. Twee gebieden zijn daarvoor aangewezen: Oranjezon op Walcheren en de Kop van Schouwen. Het waterschap moet de ko mende jaren ook tijd investeren in het controleren van de sterkte van de zeeweringen. Dat dient één keer in de vij f j aar te gebeu ren en is voor het laatst in 2000 gedaan. Toen kon, om verschil lende redenen, voor ongeveer eenderde van de waterkeringen nog niet worden aangetoond dat die voldoende veilig zijn. Daar naast gaat Zeeuwse Eilanden de overstromingsrisico's bereke nen voor alle zeven dijkringen die het beheert. Het ontwerp-waterkeringbe- heerplan ligt tot en met 18 juli ter inzage bij het waterschap en bij alle gemeenten in Midden- en Noord-Zeeland. BURGH-HAAMSTEDE - Brid gekring '68 uit Burgh-Haamste- de biedt vakantievierende bridgeliefhebbers in de regio ie dere maandagmiddag en don derdagavond de gelegenheid aan te schuiven in dorpshuis De Schutse. De maandagbijeenkomsten zijn reeds begonnen. De aanvang is telkens om half twee. Vanaf 3 juli zitten leden van de bridgekring ook iedere donderdagavond vanaf half acht klaar voor een wedstrijd. Belangstellenden van buitenaf dienen zich uiterlijk tien minu ten voor aanvang in te schrij ven. De recreatiebridge gaat door tot eind augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 71