11 Tijd voor nadenken over Kunstschouw Vleeskuikenboer uit Bruinisse vecht afwijzing vergunning aan Hoop op snelle bouw eerste kunstzinnige plekken voor picknick Meer Belgen naar Schouwen-Duiveland sinds opening tunnel kijk op Wonen deu rloo Stemmen Opvang voor mensen met problemen bij voorkeur in Zierikzee Tien invallen n grootschalige jolitie-actie wapens en drugs Aanhoudingen zeeuwse almanak 16 _u waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 14 juni 2003 Schrijnend Laagdrempelig Beautydag Cleopatra 3 2 Sauna zomeractie Raakpunt Gewend Een eigentijdse Dagelijks open van 11-17 uur mocht onver- PZC Gemeente wil snel sociaal pension ZIERIKZEE - Er is grote be- l,ocfte aan een sociaal pension ,p Schouwen-Duiveland. Vol- ,enswethouder A. van der Wou- is er een constante vraag opvang voor circa veertig personen die voor kortere of langere tijd niet in staat zijn zelfstandig te wonen of hun le- venop de rails te houden. Degemeente hoopt in nauwe sa menwerking met het Leger des eils en woningbouwvereni- ing Zeeuwland op korte ter- jjn huisvesting te realiseren in (en sociaal pension. „Wij heb ben een profiel opgesteld van de doelgroep en het Leger des Heils gewaagd te bezien of zij het mo gelijk achten een sociaal pen sion op te zetten", zegt Van der Wouden. Samen met directeur P. van Doorne van Zeeuwland en met gemeentelijk coördinator ver slavingszorg M. Degens bracht je wethouder de afgelopen week een bezoek aan een sociaal pension van het Leger des Heils Gorinchem. „Voor ons was een eye-opener te zien dat mensen met zeer verschillende achtergronden daar heel goed bijeen kunnen zijn. Ik zag er een drankverslaafde van amper twintig rustig in gesprek met ten oudere vrouw die geestelijk de war was", zegt Van der Wouden. Op Schouwen-Duiveland is het r van belang dat diverse doelgroepen samen kunnen wo- aen, denkt de wethouder. Hij signaleert hier een groep hoog bejaarde alcoholisten en daar naast jongeren die door diverse soorten verslavingen niet in staat zijn zelfstandig te wonen. Verder zijn er vaak tijdelijk schrijnende situaties, die ont staan door echtscheiding of re latieproblemen. Volgens Van der Wouden wordt het hoog tij d dat er op vang komt voor deze mensen. Door de poli- MIDDELBURG - Op tien plaat sen in de provincie, voorname lijk op Tholen, hebben politie en justitie gisteren invallen ge- Dat gebeurde in het kader van een grootschalig onderzoek loopt naar handel in wa- i, munitie en harddrugs. Drie verdachten zijn aangehou den. De invallen werden gedaan door de recherche van de politie Zeeland, onder leiding van de rechter-commissaris. Dat ge beurde voornamelijk in wonin gen: acht op Tholen en één op Schouwen-Duiveland. Daarnaast werd een loods in Breskens doorzocht. Daar werd een hennepkwekerij aangetrof fen. De drie aangehouden mensen zijn allen inwoners van de ge meente Tholen. Bij de invallen werden diverse wapens aange troffen en een hoeveelheid hard- tags. Justitie zei gisteravond niet meer informatie te kunnen en te willen geven. Woordvoer ster E. Boot sluit niet uit dat er nog meer aanhoudingen volgen. Justitie verwacht pas begin vol gende week verder over de zaak naar buiten te kunnen treden. tie wordt daar ook op aange drongen. Nu wordt er vaak ad hoe opgetreden als de buurt klaagt over overlast door een dronken medebewoner. De be treffende persoon wordt dan zeer kort elders ondergebracht, maar binnen de kortste keren doen zich opnieuw problemen Ook Zeeuwland kampt vaak met moeilijke situaties. Op grond van klachten door omwo nenden of ver oplopende huur schuld zou de woningbouwver eniging tot uitzetting willen overgaan. De rechter verleent daar meestal geen toestemming voor omdat er op Schouwen- Duiveland geen alternatief is voor mensen die op straat wor den gezet. Met een gebouw alleen ben je er niet, erkent Van der WoudenDe betrokken zorginstellingen als het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en Emergis hebben hem desge vraagd laten weten niet in staat te zijn met hun beperkte bezet ting 24-uurs hulpverlening bin nen een sociaal pension te garanderen. Toch acht de wet houder die permanente begelei ding een eerste vereiste. Van daar zijn besluit een beroep te doen op het Leger de Heils, dat landelijk veel ervaring heeft met sociale pensions en zich be reid heeft verklaard een deel van de zorg af te nemen bij de re gionale instellingen. Volgens de wethouder heeft Zeeuwland zich bereid ver klaard een onderkomen te ver huren aan het Leger des Heils. De woningbouwvereniging is nu op zoek naar een geschikte locatie, bij voorkeur in Zierik zee. Voorafgaand aan de opening van de Kunstschouw kijken passanten al door de vensters van de gloednieuwe galerie 'Het oude raadhuis' in de Ring van Haamstede. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Waardering voor de initiatiefnemers van destijds en vooral voor het doorzettingsvermogen van de vrijwilligers die het stokje daar na overnamen voerde gistermiddag de boventoon bij de officiële opening van de tiende Kunstschouw Westerschou- wen. Toch geeft het bereiken van dit eerste decennium ook aanleiding tot reflectie. Wethouder A. van der Wou den gaf de organisatie in overweging de formule eens tegen het licht te hou den. Hij acht tien keer een mooi moment om te bezien of op de oude voet moet wor den voortgegaan, of bestaande zaken kunnen worden uitgebouwd of dat er wellicht andere kunstuitingen aan toe gevoegd kunnen worden. De wethou der verzocht de organisatoren zijn opmerking niet als kritiek maar als sti mulans te beschouwen. De kersverse gedeputeerde H. van Wa- veren van Cultuur speelde daar direct op in met het voorstel het prille initia tief van dit jaar met de jeugd nauwer bij de Kunstschouw te betrekken, verder uit te bouwen. Hij maakte zelfs een ruimhartig gebaar door nadrukkelijk te verwijzen naar het provinciaal sti muleringsfonds voor cultuurparticipa tie. Volgens de gedeputeerde maakt de Kunstschouw goede kans op een finan ciële bijdrage daaruit als het bestuur met een goed onderbouwd voorstel in die richting komt. Dit jaar is de goedbedoelde aanzet tot jeugddeelname niet geheel uit de verf gekomen. De oproep onder middelbare scholieren in Zeeland een kunstwerk te maken met als thema Teven aan het wa ter' leverde een summiere oogst van en kele tientallen tekeningen op. Het be stuur honoreerde de twee beste met een geldprijs. De beide inzendingen kwa men van leerlingen van het Scheldem- ondcollege in Vlissingen. De eerste prijs ging naar Loris Mousesian en de tweede prijs was voor Linsey Maasland. Gedeputeerde Van Waveren toont zich enthousiast over de doordachte opzet van de Kunstschouw die beeldende kunst zeer laagdrempelig maakt door exposities in te richten op 43 verrassen den locaties in de Westhoek van Schou wen. Ook de combinatie van cultuur en natuur en de mogelijkheid al die expo sitieruimten ook per fiets te bereiken, spreken hem zeer aan. Volgens hem sluit dat mooi aan bij een van de speer punten voor de nieuw op te stellen cul tuurnota 2005 - 2008, te weten het uit bouwen van de relatie tussen cultuur, toerisme en recreatie. Vanaf het najaar wil de gedeputeerde overleg gaan voe ren over de nieuwe cultuurnota met portefeuillehouders cultuur en met de mensen die in de praktijk met cultuur uitingen bezig zijn. Bedoeld als ludieke manifestatie ter ge legenheid van de tiende Kunstschouw gaat beeldend kunstenaar Ronald A. Westerhuis morgenochtend in alle vroegte bij strandpaviljoen West Zuid West in Renesse een groot metalen beeld van een vrouw ingraven. Het is de bedoeling dat dit later op de dag met behulp van een metaaldetector wordt opgespoord en weer wordt uitgegraven. Advertentie Advertentie ZOMERVERWENNERIJ Laat uzelf weer eens heerlijk verwennen! Reserveer nü indusief welkomstdrankje rondleiding ontspanningsmassage van rug, nek en schouders OF een mini-gezichtsbehandeling Hydromassagebad Vibrosaun zonnebank of snelbruiner gezonde lunch onbeperkt toegang tot de sauna, kuur- en bubbelbaden gratis gebruik van handdoekset en badjas gratis parkeerkaart De Parel Nu van 89,- voor 59,-p.p. Boekingsperiode: tot 31/08/2003. Profiteer van juni t/m augustus van 3 x toegang sauna 2 x betalen Nu van 39,- voor 25,- p.p. - De 3 2 saunakaart is persoonsgebonden '""uk kuur@hofdomburg.nl en te koop bij de saunabar van het Kuur- en Beautycentrum. Reserveer snel, want VOL VOL ]el-0118-588299/276 Weer weten? Vraag de speciale kuur- °'der aan, boordevol heerlijke beautydagen °f "behandelingen door Harmen van der Werf DEN HAAG - Twee maanden per jaar houdt D. Hage vijfhon derd vleeskuikens op zijn be drijf aan de Langeweg in Brui nisse, maar dat mag niet meer van de gemeente Schouwen- Duiveland. Of Hage moet de stal waarin hij de vleeskuikens houdt, aanpassen aan de jongste milieueisen. Gisteren zat hij met milieuspecialiste P. Brouwer van landbouworganisatie ZLTO bij de Raad van State in Den Haag om zijn recht te halen. „Ik voel me beschaamd dat ik u met deze zaak belast", begon Brouwer, „want dat had mijns inziens niet nodig hoeven te zijn." De uitstoot van ammoni ak, de milieubelasting, die het houden van de vleeskuikens met zich meebrengt, is op jaarbasis slechts 2,9 kilo. Door te investe ren in een uitstoot-arm stalsys- teem kan dit worden terugge drongen, maar, stelde Brouwer, de kosten van zo'n investering staan 'in de verste verte' niet in relatie tot de te behalen milieu winst. De gemeente heeft jaren lang door de vingers gezien dat er veel meer dieren op het be drijf werden gehouden. Een vertegenwoordiger van de gemeente erkende dat. Hij ver telde ook dat het niet om dit in dividuele geval gaat, maar om de toepassing van milieuregel geving in het algemeen. En die eist, aldus de ambtenaar, dat aan bedrijven uit één- en dezelf de sector dezelfde milieueisen worden gesteld. De stal waarin de vleeskuikens worden vetge mest moet aan de jongste stand der techniek voldoen. De presi dent van de Raad van State, Beekhuis, wilde met name we ten of het bedrijf van Hage in of vlakbij een kwetsbaar (na tuurgebied ligt. Dat is niet het geval, aldus de vertegenwoordi ger van de gemeente, maar vol gens hem moet toch de strenge Advertentie Advertentie iDE, PAREL Babelweg 2, Domburg 0118 -583668 -nail: kuur@hofdomburg "temet: www. roompot, ril door Ali Pankow ZIERIKZEE - Initiator Jaap Verseput van het Picknickplek Project op Schouwen-Duive land heeft goede hoop dat drie ontwerpen uit het totaal van tien inzendingen nog dit jaar ge realiseerd kunnen worden. Het project is opgezet door de Stich ting Zonnestraal, de organisatie die ook tekent voor de totstand koming van met bloemen inge zaaide akkerranden in diverse polders. Zonnestraal heeft een bouw- aanvraag ingediend voor de uit voering van de picknickplek- ontwerpen van beeldend kun stenaars Eric Odinot en Lex Wechgelaar. „Het derde ont werp dat we op het oog hebben, is eenvoudig te realiseren. Daar is geen bouwvergunning voor nodig, want dat betreft een oud peilhuisje aan het fietspad langs de Grevelingen van Brouwer shaven naar Port Greve", zegt Verseput. Hij verwacht dat eind augustus met de uitvoering van de drie picknickplaatsen kan worden gestart. Verseput wil aantonen dat ak kers en weilanden niet alleen dienen voor voedselproductie. Het platteland biedt kunste naars vaak een belangrijke in spiratiebron. De uitnodiging aan tien ontwerpers om ideeën in te dienen voor dit project, le verde verrassende composities op. Verseput erkent dat sommi ge ontwerpen een breder pu bliek zullen aanspreken dan en kele andere. Maar met elkaar vormen ze volgens hem een boeiend geheel. Eric Odinot heeft zijn ontwerp geprojecteerd dicht bij de krui sing Inlaagweg en Bootsweg bij Kerkwerve. Hij liet zich inspire ren door het weidse landschap van de Weversinlaag en de Flaauwersinlaag. Hij wil hier zitelementen aanbrengen en een tafelblad waarvan de vorm mooi past bij de verweerde top laag van de oude asfaltweg in de directe omgeving. Odinot is des kundig in het maken van objec ten die weer, wind en vandalis me kunnen weerstaan. Hij werkt bijvoorbeeld vaak met polyesterbeton. De picknickplek van Lex Wech gelaar bestaat uit een composi tie van kubusvormen op de kruising Kooijmansweg en Loc kershofweg in de polder bij Re- nesse. Hij liet zich inspireren door het Bijbelverhaal over de veertigjarige tocht van de Joden door de woestijn. Wechgelaar volgt de oud-joodse geschriften in zijn visualisering van de 'Tien Geboden'. Ze zouden een ku busvorm hebben gehad. Volgens Wechgelaar zijn ze pas in de Re naissance omgevormd tot stenen tafelen omdat die beter oogden voor de schilder- en prentkunst. Wido Blokland vindt het voor malige peilhuis aan het fietspad langs de Grevelingen tussen Brouwersdam en Port Greve een locatie bij uitstek voor een pick nick. „Waar vind je een treffen der raakpunt dan hier? Met aan de ene kant van de dijk de vrij willige gevangenschap van een omheind vakantiegetto en aan de andere kant de vrije onein digheid van lucht, vogels en wa ter?", motiveert de kunstenaar zijn keuze. De Stichting Zonnestraal hoopt na verloop van tijd ook de ande re zeven ontwerpen te realise ren. VLISSINGEN - Op de Boule vard Evertsen in Vlissingen zijn gistermiddag twee personen aangehouden. Een 33-jarige Vlissinger liep, al drinkend, met een blikje bier op straat. Agenten deelden hem mee dat hij hiervoor een bon kreeg. De man liep boos weg. Een 24-jarige Vlissingse begon zich ermee te bemoeien en werd agressief. Beiden zijn aange houden. milieuregelgeving voor de uit stoot van ammoniak worden toegepast. Op het bedrijf aan de Langeweg in Bruinisse worden ook nertsen gehouden. De ge meente heeft daarvoor wel een vergunning gegeven. Uitspraak in deze zaak volgt binnen zes weken. door Marcel Modde i ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland profiteert van de aanleg van de Westerscheldetunnel. Het aantal Belgische dag- en verblijfstoeristen is de afgelo pen weken volgens directeur J. Klapwijk van de eilandelijke VVV en afdelingssecretaris W. Ginjaar van Koninklijk Ho reca Nederland nog nooit zo groot geweest. Ginjaar, restauranthouder in Westenschouwen, spreekt voor zijn eigen bedrijf van een vier- tot vijfvoudiging van Belgische gasten. Ondanks de economi sche neergang blijven er naar zijn ervaring momenteel geen traditionele doelgroepen weg, zodat de zuiderburen extra geld in het laatje brengen. „Het gaat nu gewoon goed, ik kan niet an ders zeggen." De opening van de Westerschel detunnel heeft volgens Ginjaar en Klapwijk voor veel Belgen de drempel verlaagd om verder dan gewoonlijk Zeeland in te rijden. Daarnaast dichten ze veel effect toe aan de uitvoerige promotie van de Oosterschelde- kreeft in België. Ginjaar: „Ze hebben ontdekt dat ze een uur overhouden om het gebied te ontdekken, zowel wat de na tuur, cultuur en keuken betreft. Schouwen-Duiveland was voor veel Belgen die met de veerpont over kwamen altijd vaak net even te ver, nét even te lastig in verband met de terugreis. Het is net of ze dat gemis massaal ko men inhalen." Klapwijk: „De doorsnee Belgi sche toerist komt hier voor een andere beleving van de kust. Op vrij korte afstand ligt een totaal ander landschap dan dat ze in eigen land gewend zijn. Je ziet ze veel fietsen door het open ter rein en bezoeken ook graag oudere plaatsen. Door die ele menten te combineren met het culinaire, ontstaat er een ijzer- sterk product." Ook het aandeel van de Belgi sche watersporters is volgens de VW-directeur merkbaar groei ende. Sportduikers kennen het gebied al langer, maar ook steeds meer surfers en booteige naren vinden hun weg naar de havens van Oosterschelde en Grevelingen. Deze ontwikkeling beperkt zich niet alleen tot Schouwen-Dui veland. Ook de andere Zeeuwse eilanden en Goeree-Overflak- kee profiteren duidelijk waar neembaar van de toeristen- stroom uit Vlaanderen en Wallonië, aldus Klapwijk. Over precieze aantallen beschikt hij nog niet, dat wordt nog onder zocht. Advertentie woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Elke woensdagavond open met films In Terneuzen mochten deze week de kinderen uit de wijk Triniteit stemmen voor nieu we speeltoestellen voor het nieuwe middenpark. Dennis van acht ging ook stemmen. Er waren twee pre sentaties van bedrijven die speeltoestellen leveren. Daarna mochten de kinderen op bedrijf X of bedrijf Y stem men. Dennis stemde op bedrijf Y. Bedrijf Y won met één stem verschil. Dennis juichte 'Dat was mijn stem!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 69