11 Roosevelts blikken terug op Tholen Felicitaties van de koningin zijn het mooiste cadeau Waterschap wil onderhoudswegen op dijken leggen Gemeente saneert grond gasfabriek cadeau deu rloo Politie doet invallen in acht huizen op Tholen adviesbureau kritisch over gemeentelijke organisatie Mountainbike Stemmen Aanhoudingen in Vlissingen zeeuwse almanak zaterdag 14 juni 2003 Ambities Wapen Grootmoeder Beautydag Cleopatra Nu van 89,- voor€ 59,- p.p. 3 2 Sauna zomeractie Een eigentijdse kijk op Wonen Dagelijks open van 11-17 uur Brief bij autoschadeherstel Nu van 39,- voor 25,-p.p. J BEVELANDEN/THOLEN MIDDELBURG - Op tien plaat sen in Zeeland, voornamelijk op Holen, hebben politie en justi tie gisteren invallen gedaan. Dat gebeurde in het kader van een grootschalig onderzoek dat loopt naar handel in wapens, munitie en harddrugs. Drie ver dachten zijn aangehouden. De invallen werden gedaan door de recherche van de politie Zeeland, onder leiding van de rechter-commissaris. Dat ge beurde voornamelijk in wonin gen: acht op Tholen en één op Schouwen-Duiveland. Daar naast werd een loods in Bres- kens doorzocht. Daar werd een hennepkwekerij aangetroffen. De drie aangehouden mensen zijn allen inwoners van de ge meente Tholen. Bij de invallen werden diverse wapens aange troffen en een hoeveelheid hard drugs. Justitie zei gisteravond niet meer informatie te kunnen en te willen geven, bijvoorbeeld om welke harddrugs het gaat, wat voor wapens er zijn gevonden en of het gaat om een grote crimi nele organisatie. „Details geven we op dit mo ment niet vrijomdat het onder zoek nog in volle gang is", aldus woordvoerster E. Boot. Zij sluit niet uit dat er nog meer aanhou dingen volgen. Het Openbaar Ministerie ver wacht pas begin volgende week verder over de zaak naar buiten te kunnen treden. Kapelle heeft reorganisatie nodig Hnnr Rolf Bosboom KAPELLE - Een topzware or ganisatie, verstoorde verhou dingen tussen gemeenteraad en ambtelijke organisatie en soms gebrekkige regie door het colle ge van burgemeester en wet houders. Een onderzoek naar het functioneren van de ge meente Kapelle toont aan dat een reorganisatie onvermijde lijk is en dat de noodzaak van uitbreiding van het gemeente huis op zijn minst twijfelachtig Het Rotterdamse adviesbureau K+V heeft de organisatie door gelicht. De gemeente wilde daarmee duidelijkheid krijgen over de benodigde omvang en kwaliteit van het personeelsbe stand. Dat is mede van belang voor de langslepende discussie over de noodzaak om het ge meentehuis flink uit te breiden. Het college van B en W is voor stander omdat het de komende jaren een forse groei van het aantal ambtenaren verwacht. K+V heeft de personeelswensen geïnventariseerd en komt tot in totaal bijna vijf arbeidsplaat sen extra. Die claims zijn deels 'gerechtvaardigd', aldus het bu reau. De rest is niet strikt nood zakelijk, maar moet worden 'bezien in het licht van de ge meentelijke ambities'. Op andere fronten valt echter winst te behalen. De ambtelijke top is zeker voor een kleine ge meente als Kapelle veel te breed, met behalve de gemeen tesecretaris vier sectorhoofden, negen afdelingshoofden en twee VLISSINGEN - Op de Boule vard Evertsen in Vlissingen zijn gistermiddag rond kwart voor zes twee personen aangehou den. Een 33-jarige Vlissinger liep, al drinkend, met een blikje bier op straat. Hij werd door surveille rende agenten hierop aange sproken en meegedeeld dat hij een bekeuring kreeg voor het drinken op straat. Dat accep teerde hij niet en hij liep boos weg. Zijn metgezel, een 24-jarige Vlissingse, begon zich ermee te bemoeien en werd agressief te gen de agenten. Beiden zijn aan gehouden en meegenomen naar het bureau. opzichters buitendienst. Een re organisatie is daarom dringend gewenst, waarbij het aantal ma nagers drastisch wordt beperkt. Daarnaast kan er op diverse ter reinen veel meer worden samen gewerkt met andere gemeenten in de regio. K+V bespeurt daar over nog 'enige scepsis' onder ambtenaren, gezien slechte er varingen uit het verleden. Ver der zijn er besparingen denk baar door zaken uit te besteden. Voor het sportcentrum loopt al een onderzoek. Op termijn kan ook worden gedacht aan taken van de omvangrijke buiten dienst van de gemeente. Tijdens het onderzoek stuitte het adviesbureau op diverse knelpunten, zoals de moeizame verhouding tussen gemeente raad en de ambtelijke organisa tie. Er is sprake van 'een gebrek aan onderling vertrouwen', met als gevolg 'wederzijds onbegrip en (persoonlijke) frustraties'. De 'bestuurlijke aansturing' door het college van B en W kan ook beter, vooral op het gebied van ruimtelijke ordening. Op dat terrein worden meer harde noten gekraakt. Veel werk wordt uitbesteed aan telkens hetzelfde bureau (RBOI het bouw- en woningtoezicht schiet tekort, de wijze waarop de gemeenteraad bij projecten wordt betrokken moet beter, er is een 'kwaliteitsslag' nodig bij de sector grondgebied en de werkcultuur - elders in de orga nisatie juist 'positief' - wordt omschreven als 'wat terneerge slagen'. De leden van het befaamde geslacht Roosevelt bekijken in de Nederlandse Hervormde kerk in Oud-Vossemeer boeken die verwijzen naar hun afkomst. foto Wil lem Mieras door Steffan ter Maat OUD-VOSSEMEER - Een groepje van 34 Amerikaanse toeristen deed gisteren Tholen aan; hoppend van plaats naar plaats met dure camera's, ge kleed in een gekleurd overhemd, een nette broek en sportschoe nen. Het waren echter niet zo maar toeristen. Allen waren na- Advertentie zaten van de Roosevelts: de beroemde Amerikaanse familie die twee presidenten voort bracht en haar oorsprong op Tholen heeft. De hele groep nam deel aan de door hunzelf georganiseerde Roosevelt-reünie in Nederland. De groep bestond uit familiele den van Theodore Roosevelt en Franklin Delano Roosevelt. De eerstgenoemde was van 1901 tot 1909 de 26e president van de Verenigde Staten. Hij was ook de eerste Amerikaan die de No belprijs voor de vrede ontving. Hij kreeg deze voor zijn inzet bij vredesonderhandelingen bij de Russisch-Japanse oorlog. Franklin Delano Roosevelt was een verre bloedverwant van Theodore; hij was van 1933 tot 1945 president van de Verenigde Staten. Volgens de overlevering zijn de Roosevelts van oorsprong afkomstig uit Oud- Vossemeer. Hun naam zou ont leend zijn aan een stuk land dat vlakbij het dorp lag en de naam Rozevelt droeg. In 1649 zou de eerste Roosevelt uit Oud-Vossemeer naar Ameri ka zijn gegaan. Er wordt aange nomen dat de latere Roosevelts - onder wie de twee presidenten - allen afstammelingen van deze pionier zijn. De groep kwam woensdag al in Nederland aan. Na verschillen de bezoekjes her en der werden ze gistermiddag op het voorma lige stadhuis in Scherpenisse ontvangen door de Thoolse bur gemeester W. Nuis. Na een lunch ging het naar de Nederlandse Hervormde kerk in Oud-Vosse meer en daarna naar het am bachtsherenhuis in het dorp. In dit herenhuis konden ze onder meer het 'Van Rosevelt-wapen' op de schouw bewonderenIn de Nederlandse Hervormde kerk werden boeken bekeken met teksten die op de vroegere aan wezigheid van de Roosevelts duiden. Christopher du Pont Roosevelt bekeek alles met veel aandacht. „Ik vind het geweldig dat er hier nog van alles is te zien over onze afkomst", vertelt de kleinzoon van president Franklin Roose velt. „Het is belangrijk om jege- schiedenis te kennen en we kun nen hier nog veel leren. Zo wist ik bijvoorbeeld niet dat er nog een huis zoals het ambachtshe renhuis bestond, dat zo'n direc te link heeft met de Roosevelt familie. Ik vind dat heel leuk om te zien en het is indrukwek kend." Naast het wapen en andere ge gevens die de kleinzoon in het ambachtsherenhuis bekeek, trok vooral een speciaal op een tafel gezette foto zijn aandacht. Het was de foto van zijn groot moeder - voormalig first lady Eleanor Roosevelt - op bezoek op Tholen in 1950. Na het be zoek aan Tholen ging het gezel schap verder naar Domburg en Oostkapelle. Vandaag bezoeken ze het Roosevelt Studie Cen trum in Middelburg en hebben ze een diner met commissaris van de koningin W. van Gelder. Morgen gaat het weer verder, hoppend zoals het de Ameri kaanse toerist betaamt. Advertentie R W E N N E R I J Laat uzelf weer eens heerlijk verwennen! Reserveer nü indusief welkomstdrankje rondleiding ontspanningsmassage van rug, nek en schouders OF een mini-gezichtsbehandeling Hydromassagebad Vibrosaun zonnebank of snelbruiner gezonde lunch onbeperkt toegang tot de sauna, kuur- en bubbelbaden gratis gebruik van handdoekset en badjas gratis parkeerkaart De Parel Boekingsperiode: tot 31/08/2003. door Steffan ter Maat 's-HEER ARENDSKERKE - In al haar bescheidenheid wilde ze niet zeggen dat ze trots was op het bereiken van haar honderd jarige leeftijd. „Ik kan wel zeg gen dat ik er blij mee ben, zeker met de manier waarop ik nog honderd mag worden", zegt de jarige J. Reijnierse-Mol. Mevrouw Reijnierse woont in zorgcentrum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke. Haar vier kinderen waren gis terochtend al bij haar op bezoek en 's middags vierde ze haar ver jaardag met een aantal buren. Ze viert haar verjaardag in goe de gezondheid en nog goed bij de tijd. „Maar het scheelde een aantal jaren geleden niet veel of het was anders gelopen," vertelt mevrouw Reijnierse. „Ik was ziek en werd geopereerd. Daar na ben ik twee weken lang nau welijks bij kennis geweest. La ter kwam er nog eens een zuster op bezoek die vertelde dat ze J. Reijnierse-Mol vierde gisteren haar honderdste verjaardag. foto Willem Mieras niet had verwacht me nog weer in goede doen te spreken. Ik heb dus wel geluk dat ik hier nog zo zit." De jarige werd honderd jaar ge leden geboren in Oudelande als Johanna Everdina Wilhelmina Mol. Ze trouwde met Jan Jaco bus Reijnierse, die in 1985 over leed. Met haar man en hun vier kinderen woonde ze op boerde rij De Slothoeve in Baarland. Ze maakte hier onder meer de oor logsjaren mee en was er ook ten tijde van de watersnoodramp. Naast de vier kinderen kwamen er dertien kleinkinderen en drieëntwintig achterkleinkin- door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil op alle dijken langs de Oosterschelde onder houdswegen aanleggen. Deze worden in principe opengesteld voor wandelende en fietsende recreanten, tenzij de kans be staat dat de rust van foerage- rende, broedende of rustende vogels wordt verstoord. Langs de Westerschelde zijn, deels in het kader van de ver sterking van de zeewering, op veel plaatsen al wegen aange legd die het waterschap ge bruikt voor het onderhoud aan de dijken. Afhankelijk van de situatie zijn deze opengesteld voor fietsers en wandelaars, maar ook bijvoorbeeld voor sportvissers. Langs de Ooster schelde is nu een beperkt aantal onderhoudswegen, maar daar komt wat het waterschap be treft de komende jaren verande ring in. Het streven is opgenomen in het waterkeringbeheerplan, dat aangeeft hoe het waterschap de komende vijf jaar wil omgaan met de waterkeringen die het beheert. In het plan wordt ook melding gemaakt van het voor nemen om strenger toezicht te houden op het naleven van de regels die gelden voor het bou wen op en bij waterkeringen. Er is een begin gemaakt met strandpaviljoens en strand huisjes. De komende tijd wordt ook gelet op andere bouwwer ken op en bij dijken, het planten van bomen op waterkeringen en het onderhoud van de grasmat door pachters. Zeeuwse Eilanden gaat zich verder bezinnen op het gebruik van (paal)hoof den. Er wordt on derzocht in hoeverre deze er voor zorgen dat de levensduur van zandsuppleties wordt ver lengd. Ook wordt bekeken of er alternatieven zijn voor de hou ten palen; als die kunnen wor den vervangen door duurzame re constructies, is dat ook gunstig zijn voor de problemen met het onderhoud. Dat is nu vaak zwaar en moeilijk werk. Op sommige plaatsen kunnen de hoofden mogelijk helemaal verdwijnen. Het gaat om de duingebieden waar het water schap de natuur zo veel moge lijk haar gang wil laten gaan. Twee gebieden zijn daarvoor aangewezen: Oranjezon op Wal cheren en de Kop van Schou wen. Het schap moet de komende ja ren ook tijd investeren in het controleren van de sterkte van de zeeweringen. Dat moet één keer in de vijf j aar gebeuren en is voor het laatst in 2000 gedaan. Toen kon voor ongeveer eender de van de waterkeringen nog niet worden aangetoond dat die veilig genoeg zijn. Daarnaast gaat het schap de overstro mingsrisico's berekenen voor de dijkringen die het beheert. Het ontwerp-waterkeringbe- heerplan ligt tot en met 18 juli ter inzage bij het waterschap en bij alle gemeenten in Midden- en Noord-Zeeland. Advertentie V woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Advertentie Elke woensdagavond open met films deren. In het begin van de jaren tachtig was de gezondheid van de echtgenoot van mevrouw Reijnierse dusdanig verslech terd dat ze besloten om naar het zorgcentrum te verhuizen. „Dat was in het begin wel moeilijk. Ik kon hier nauwelijks wennen. Ik zag veel mensen om me heen die niet zo goed meer mee konden. Inmiddels ben ik het leven hier gewend en gaat het goed, maar dat heeft toch wel even ge duurd", legt de jarige uit. Morgen viert mevrouw Reij nierse haar verjaardag nog een keer. Dan komen naast de kin deren ook alle kleinkinderen en achterkleinkinderen. Cadeaus ontving ze al; een aantal plant jes. Wat er morgen nog bij komt moet nog blijken, maar het mooiste cadeau heeft ze al: een brief met de felicitaties van Ha re Majesteit de koningin. „Daar ben ik heel blij mee en ik kan ei genlijk wel zeggen dat ik daar wel een beetje trots op ben." door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De ge meente Reimerswaal wil de panden van Kelders dakmateri alen aan de Johan Willem Friso- straat in Krabbendijke kopen om een grondige bodem- en grondwatersanering uit te voe ren. Op het terrein stond vroeger een gasfabriek. De gemeenteraad moet het voorstel nog bespreken; met de eigenaar van het bedrijf heeft de gemeente overeenstemming be reikt. De sanering vindt plaats in het kader van het convenant bodemsanering Zeeuwse gasfa brieksterreinen. Dat werd enke le jaren geleden afgesloten om elf stukken grond in de provin cie waarop vroeger gasfabrie ken stonden te saneren. De ge meente weet nog niet wat ze met het terrein zal doen als de sane ring klaar is. Een werkgroep be kijkt de mogelijkheden. Het kan worden verkocht voor de bouw van woningen, bedrijven of de aanleg van volkstuintjes. Maar het kan ook interessant zijn voor de aanleg van een nieuwe begraafplaatsof de bouw van een nieuwe brandweergarage. Advertentie "Vraag naar da voorwaarden. In Terneuzen mochten deze week de kinderen uit de wijk Triniteit stemmen voor nieu we speeltoestellen voor het nieuwe middenpark. Dennis van acht ging ook stemmen. Er waren twee pre sentaties van bedrijven die speeltoestellen leveren. Daarna mochten de kinderen op bedrijf X of bedrijf Y stem men. Dennis stemde op bedrijf Y. Bedrijf Y won met één stem verschil. Dennis juichte. 'Dat was mijn stem!' Reserveer snel, want VOL VOL lel. 0118-588299/276 Meer weten? Vraag de speciale kuur- folder aan, boordevol beerlijlte beautydagen °f "behandelingen ■DE, PAREL, Babelweg 2, Domburg Ffx: 0118 -583668 -mail: kuur@hofdomburg. "tenet: www. roompot, nl .til Profiteer van juni t/m augustus van 3 x toegang sauna 2 x betalen De 3 2 saunakaart is persoonsgebonden en te koop bij de saunabar van het Kuur- en Beautycentrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 63